post
Jakub Białek

Opublikowane 06.11.2020 08:05 przez

Jakub Białek

Dwa lata temu Anderlecht kupił go za 3,70 miliona euro. Był jednym z bohaterów pierwszego w historii mistrzostwa dla Gent i wyjścia tego belgijskiego kopciuszka z grupy Ligi Mistrzów. Seria urazów sprawiła, że dziś walczy o powrót do formy na wypożyczeniu w Lechii Gdańsk. I do reprezentacji USA, na którą zdecydował się po rozegraniu dwóch meczów dla pierwszej kadry Izraela. Przyszedł na świat dzięki kawie, wierzy w reinkarnację, grał w pożegnalnym meczu Vincenta Kompany’ego wraz z Giggsem, Scholesem czy van Persiem. Kenny Saief z Lechii Gdańsk w wywiadzie, zapraszamy. 

Trochę trzeba było na ciebie poczekać. Przed lockdownem grałeś słabo, po lockdownie zobaczyliśmy innego piłkarza, w tym sezonie, mam wrażenie, wszedłeś na jeszcze wyższy poziom.

Zgadzam się. Jest postęp.

Zanim trafiłem do Lechii, długo walczyłem z kontuzjami. Potrzebowałem i nadal potrzebuję czasu, by wrócić na mój poziom. Choćbyś trenował codziennie przez cztery lata, ale nie dostawał żadnych minut w meczu, nie rozwiniesz się. Sparingi to nie to samo, co real games. To jeszcze nie jest mój top, ale jestem pewien, że z czasem na niego wrócę. Cieszę się, że jest lepiej.

Ile procent z twojego topu obserwujemy?

Ciężko to ocenić. Chciałbym być bardziej efektywny podczas meczów. Nie tylko mieć czucie piłki czy dobre podania, ale też zmieniać obraz meczu liczbami – bramkami i asystami. Tego mi jeszcze brakuje. Mój główny cel w Lechii to osiągnięcie z drużyną jak najlepszego miejsca w tabeli, spróbowanie osiągnięcia wyniku, jakiego tu jeszcze nie było. Indywidualnie – chcę się odbudować. Ale sam tego nie zrobię. Jeśli będziemy dobrze funkcjonować jako drużyna, mi też będzie łatwiej. To naczynia połączone.

Miałem wrażenie, że początkowo miałeś spore braki fizyczne. Biegałeś powoli, ociężale.

Zgadzam się, choć miałem braki tak naprawdę we wszystkim. Gdy przyjechałem do Gdańska, nie wyglądałem dobrze. Jestem szczery ze sobą, ze swoim ciałem. Zdawałem sobie sprawę z położenia, w którym jestem. I wiedziałem, co robić.

Żałujesz transferu do Anderlechtu? Niby duża sprawa, ale twoja kariera właśnie tam wyhamowała.

Nie, nie żałuję generalnie w życiu niczego. Gdy spojrzysz na moje statystyki, po transferze grałem wszystko. Przez pierwszy rok praktycznie nie opuszczałem spotkań. Przychodziłem jako kluczowy piłkarz. Ale potem, jak mówiłem – jedna kontuzja, druga, trzecia. Nie skarżyłem się na nic. Nie ma też osób, które mógłbym wskazać palcami, że to przez nie coś poszło nie tak. Po prostu, czasami nie wszystko idzie w kierunku, w jakim być chciał. To tylko kwestia tego, jak jestem silny mentalnie, by wrócić na poziom, na którym już przecież byłem.

Gdy leczyłem urazy, zmienił się trener. Wiesz, Anderlecht to duży klub. Zawsze chcą zdobyć mistrzostwo i mierzyć się z najlepszymi w Europie. Jeśli ktoś wypada, pojawia się na jego miejsce nowy. Przyszli do nas piłkarze z Premier League, grali, wygrywali, ja w międzyczasie próbowałem wrócić. Trener powtarzał: – Potrzebujesz czasu.

Nie mówił, że wskoczę do składu, mówił tylko o czasie. A ja chciałem grać. Nie 10 czy 15 minut, ale pełne mecze. Gdy przyjechałem do Polski, wiedziałem, że początkowo będzie ciężko. W końcu nie grałem przez sześć miesięcy. Rozumiałem trenera, że nie daje mi pełnych meczów. Nie byłem jeszcze w dobrej dyspozycji, a Lechia walczyła o jak najlepsze miejsce w lidze. Po prostu ciężko trenowałem. Gdy liga została przerwana, wiedziałem, że to jest ten moment, kiedy muszę wywalczyć skład i doskoczyć fizycznie. I cieszę się, że idzie coraz lepiej. Wszystko wróci krok po kroku.

Anderlecht śledzi twoje mecze?

Tak. Mam stały kontakt z 3-4 osobami. Zawsze dzwonią po meczach, mówią, co było dobre, co złe, co powinienem rozwinąć. Czasem są zadowoleni, ale gdy nie są, próbują pomóc.

Co powiedzieli, gdy wróciłeś latem? Wyszło tak, że musiałeś po raz kolejny odejść na wypożyczenie do Lechii.

Bo nie grałem, nie byłem nawet przewidziany do gry. Dostałem trochę ofert, ale w Lechii czułem się dobrze, więc wszystkie inne odrzuciłem. Nawet, gdy były to obiektywnie lepsze kluby niż Lechia. Nie chciałem zaczynać czegoś nowego. Wiedziałem, że zanim postawię nowy krok do przodu, muszę osiągnąć swój topowy poziom. Zupełnie szczerze – świetnie się czuję w Lechii. Dobrze rozumiem się z trenerem i to właśnie trener był jednym z powodów, dla których przyszedłem tu ponownie. Podobnie jak szatnia. Lubię kibiców, miasto. To duża przyjemność, być tutaj.

A zimą, czemu wybrałeś akurat Lechię? Naturalnym dla ciebie wydawało się pozostanie na belgijskim rynku.

To skomplikowane. Nie wszystko zależy tylko od piłkarza, ale też od klubów. Wiele rzeczy musi zagrać dookoła transferu. Anderlecht nie dogadał się z innymi klubami, a okno transferowe było już w wielu ligach zamknięte. Roni Rosenthal, były piłkarz Liverpoolu, który jest bliskim przyjacielem mojej rodziny, zadzwonił i zaoferował mi Lechię. Przyjechałem, porozmawiałem z trenerem i zdecydowałem – OK, wchodzę w to.

Jak rozumiem, pieniądze nie były wtedy najważniejsze.

Oczywiście nie. Choć zdarzają się w życiu piłkarza sytuacje, gdy muszą stać na pierwszym miejscu. Moja głowa nie jest teraz przy moim koncie bankowym, ale przy tym, jak grać lepiej. Na koniec dnia chcę być tylko zadowolony z moich występów i z wyniku drużyny.

Wierzysz, że jeszcze będziesz coś znaczyć w Anderlechcie czy to już przegrana sprawa?

Zupełnie szczerze – zupełnie o tym teraz nie myślę. Jeszcze za wcześnie, by o tym mówić, co wydarzy się za kilka miesięcy.

Odpowiada ci gra na dziesiątce? W Belgii grałeś raczej jako lewy skrzydłowy.

Jestem w stanie zagrać tak naprawdę na każdej pozycji. Wystaw mnie gdziekolwiek, daj 2-3 mecze i będę grał na tam na swoim poziomie z innych pozycji. Myślę, że to moja duża zaleta. W Belgii grałem też sporo jako lewy obrońca, zdarzały się mecze na dziesiątce czy dziewiątce. Piłka jest w głowie. To gra umysłowa. Jeśli myślisz na boisku, wszystko jest możliwe. Kwestia nauczenia się taktyki i przełożenia tego na mecz.

Co było większym sukcesem w Gent – wygranie ligi po raz pierwszy w historii klubu czy wyjście z grupy Ligi Mistrzów?

Wyobraź sobie, że drużyna z twojego rodzinnego miasta gra w Lidze Mistrzów.

Będzie ciężko, bo Naprzód Jędrzejów gra w czwartej lidze!

Ludzie by płakali ze szczęścia! To mniej więcej taka skala, jakby Lechia zdobyła po raz pierwszy mistrzostwo i awansowała do Ligi Mistrzów. Wyobraź sobie, jakie byłoby to uczucie dla ludzi, którzy kibicują Lechii od lat. I mogliby obserwować, jak ich zespół mierzy się z największymi zespołami z Anglii czy Włoch. Niesamowite, niebywałe uczucie. W Lidze Mistrzów wszystko sprawia ci przyjemność, każdy mecz to osobna, szczególna historia. Mecz z Lyonem, który wygraliśmy w samej końcówce czy z Zenitem, gdy wszedłem na ostatnie minuty wiedząc, że za chwilę awansujemy.

Myślisz sobie wtedy, że musisz zrobić wszystko, by iść jeszcze dalej, rozwijać się z roku na rok. Szło dobrze, ale przyszły kontuzje.

Sytuacja jest o tyle szczególna, że Gent miało jeden z najniższych budżetów w całej Lidze Mistrzów, a i na belgijskim podwórku znajdziemy wiele bogatszych klubów.

Trener Vanhaezebrouck zbudował świetną drużynę. Piłkarze grali dla siebie nawzajem, pracowaliśmy jak maszyna. Każdy wiedział, co robić, jaką pozycję zająć. Taktycznie byliśmy niesamowicie zorganizowani. To zasługa właśnie trenera. Przygotowywał nas mocno do każdego meczu. Na każdy mecz mieliśmy obszerne wideoanalizy. Znaliśmy dokładnie każdego piłkarza – jego mocne strony, zachowania, umiejętności, sposób dryblingu. Absolutnie wszystko.

Trener Vanhaezebrouck, który ściągnął cię też do Anderlechtu, to twój piłkarski ojciec?

Tak, mogę tak powiedzieć. Bardzo dużo się od niego nauczyłem, pracując z nim pięć czy sześć lat. To nie był tylko trener piłkarski, ale też mentalny. Wiedział, jak postawić piłkarza na nogi, gdy tego potrzebował. Pamiętam, jak wygraliśmy z Tottenhamem. Po meczu w szatni wszyscy zadowoleni. Ale paradoksalnie nie graliśmy zbyt dobrze. Gdy się spotkaliśmy, trener powiedział: – Powinniście się wstydzić tego, jak zagraliście.

Niby wygraliśmy taki mecz, ale to nie była nasza gra. Zawsze oczekiwał od ciebie więcej i więcej. Nigdy nie pozwolił ci pomyśleć, że jesteś już na szczycie świata.

Jak zmienia się status piłkarza, gdy przechodzi do Anderlechtu?

To ogromny klub. Oczy wszystkich są skierowane na Anderlecht. Każdy już cię zna, bo ten klub ma kibiców wszędzie. I to kibice wymagający. Remis nie jest dla nich OK, nawet jeśli twoja gra wyglądała dobrze. Musisz wygrać wszystko. Ta presja nie pozwala ci odczuwać satysfakcji po wygranym meczu, bo wiesz, że w następną sobotę musisz zrobić to ponownie. Ale w Gent też były duże oczekiwania.

Jak wygląda twoja relacja z Vincentem Kompanym? To twój kumpel?

To mój trener.

A wcześniej?

Mam z nim normalne stosunki piłkarz-trener, kiedyś piłkarz-piłkarz. I ogromny respekt. Jest legendą w mieście, kraju, Anderlechcie. Ale nie mam z nim jakiejś szczególnej relacji.

Pytam, bo zagrałeś w jego meczu pożegnalnym. W tym samym, w którym grali tacy goście jak Giggs, Scholes, Neville czy van Persie. Jak do tego doszło?

Kompany wybrał kilku piłkarzy z Anderlechtu do gry. No i ja też się załapałem. Gdy wszedłem do szatni, czułem się jak w jakimś filmie. Nigdy byś nie pomyślał jako 14-latek, że możesz grać przeciwko takim postaciom. A tu nagle jesteś z nimi w jednej drużynie, wymieniasz podania. Pamiętam swój pierwszy kontakt z piłką. Giggs prosił mnie o podanie, Scholes podnosił rękę, van Persie też sygnalizował pozycję z przodu.

Pomyślałem sobie: – O cholera.

A potem zagrałem piłkę do tyłu. Mózg rozwalony.

Który z nich robił jeszcze wrażenie?

Tak naprawdę wszyscy. Ale Schoels to geniusz futbolu. Jego kontrola, to jak dotyka piłkę, jak zmienia stronę, zagrywa długie piłki. On wciąż to ma na dawnym poziomie!

Zagrałeś dwa mecze dla Izraela, a potem zdecydowałeś się na grę dla USA. Dziś, po kilku latach, zrobiłbyś tak samo?

To zaszczyt reprezentować Stany Zjednoczone. I mam nadzieję, że jak osiągnę swój dawny poziom, wrócę do reprezentacji. Dziś reprezentanci USA grają w dużych klubach, więc wiem, ile muszę pracować, by tam wrócić. Ale jestem gotowy. Dzięki grze dla USA spełniły się moje marzenia.

Dlaczego tak w ogóle zdecydowałeś się na tę zmianę? Urodziłeś się w Stanach, ale większość swojego życia spędziłeś w Izraelu.

Nie decydujesz się na grę dla danej reprezentacji tylko z powodów sportowych. Kocham Izrael i żyje tam moja rodzina, ale coś we mnie chciało reprezentować Stany Zjednoczone. To takie poczucie wewnątrz. Kocham ten kraj. Jeśli coś kochasz, dzieje się to po prostu. Nie da się nie czuć nic do kraju, w którym się urodziłeś.

Ale prawda jest też taka, że nie byłeś zadowolony ze swojej sytuacji w reprezentacji Izraela.

Tak. Ale jak mówię – to nie oznacza, że nie kocham tego kraju. Zawsze kibicuję też izraelskiej reprezentacji. Miałem złe relacje z trenerem. Gdy pojawiła się szansa na grę w USA… Zadecydowało wszystko razem.

Jak zareagowali izraelscy kibice?

Większość tego nie akceptowała. Ale gdy podejmujesz taką decyzję, musisz wiedzieć, jakie są tego konsekwencje. A konsekwencja tego była taka, że większość kibiców piłki w Izraelu mnie nie lubi. Nie chcę wchodzić w szczegóły, tak po prostu jest.

Twoi rodzice przenieśli się do USA z niecodziennego powodu.

Moja mama miała problem z zajściem w ciążę. W Izraelu istnieje rytuał z kawą. Pijesz kawę, potem ją obracasz i z obrazka, jaki otrzymasz, możesz wyczytać przepowiednię. Są ludzie, którzy się tym zajmują. Parę osób polecało rodzicom, by z tego skorzystać. Mama to zrobiła. W przepowiedni wyszło, że jeśli chce mieć dziecko, musi wyjechać zagranicę. I zadziałało! Rodzice przenieśli się do Stanów, gdzie przyszedłem na świat. Musieliśmy wrócić do Izraela po trzech latach ze względu na kilka smutnych, rodzinnych historii.

Trzymanie się blisko rodziny to jedna z zasad druzów, czyli religii, którą wyznajesz.

To mała religia. Nie ma jednego kraju, w którym obowiązuje. Po prostu w wielu krajach żyją małe grupy druzów, między innymi w Izraelu. Całe grupy trzymają się razem. Możemy na przykład poślubić kobietę tylko z naszej grupy religijnej. Księga naszej religii to sekret. Dopóki nie jesteś religijny, nie przestrzegasz wszystkich zasad, nie możesz jej przeczytać. To generalnie zawiłe i skomplikowane sprawy.

Jak inni druzowie, wierzysz w reinkarnację?

Tak, podobnie jak w wiele innych rzeczy, w które wierzymy. To jak w wielu innych religiach, chrześcijaństwie czy islamie. Jeśli jesteś dobrym człowiekiem tutaj, zapewnisz sobie dobre życie też po śmierci.

Rozmawiał JAKUB BIAŁEK

Fot. FotoPyK / newspix.pl

Jakub Białek

Ogląda osiem meczów w kolejce Ekstraklasy, studiował germanistykę, wykonuje najmniej potrzebny zawód świata. Mimo to wciąż utrzymuje, że wszystko z nim w porządku. Robi wywiady w cyklu „Cały na biało”, można obejrzeć go w Lidze Minus, a posłuchać w Weszłopolskich.

Opublikowane 06.11.2020 08:05 przez

Jakub Białek

#WeszłoFuksem
16.06.2021

Finlandia za dziewięć tysięcy, efektowna tasiemka i sukcesy na Euro

Weszło Fuksem, czyli najlepsze kupony poprzedniego tygodnia. No nie będziemy ukrywać – lubimy robić te zestawienia, bo po każdym z tych kuponów robimy coś w stylu “o kurde, serio mu to weszło?”. Co mamy dla was tym razem? Mamy singla trafionego za tysiaka. Efektowną tasiemkę puszczoną z samego rana. No i graczy obłowionych na Euro […]
16.06.2021
#WeszłoFuksem
02.06.2021

Spec od tenisa, mocny gracz siatkówki i top kupony na Polskę

Imponująca tasiemka, solo grane za sporą stawkę czy wróżenie z fusów, ekhm, to znaczy meczów towarzyskich. W ostatnim tygodniu działo się wiele nie tylko w piłce nożnej, dlatego wśród dzisiejszych przykładów szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu znajdzie się nie tylko nasz ulubiony sport. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. […]
02.06.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
28.05.2021

Manchester City vs Chelsea – kursy na finał Ligi Mistrzów

W przeciągu dwóch dekad po raz trzeci w finale Ligi Mistrzów zobaczymy dwa angielskie zespoły. Kursy bukmacherskie na mecz Manchester City vs Chelsea uderzająco przypominają te sprzed dwóch lat, kiedy to o puchar Ligi Mistrzów walczył Tottenham z Liverpoolem. Kibice na pewno życzą sobie, by scenariusz zbliżającego się spotkania był na wskroś inny i bardziej […]
28.05.2021
#WeszłoFuksem
27.05.2021

Napoli, Napoli, kupon ci spartoli

Tasiemki z pewniakami, triple grane na sporą stawkę czy idealny przykład na early payout – to dzisiejsze przykłady szczęśliwych kuponów w Fuksiarzu. Jak co tydzień prezentujemy wam w naszym cyklu #WeszłoFuksem najciekawsze kupony graczy Fuksiarza. Komu poszczęściło się tym razem? A kto miał potężnego pecha? Kto z was nie lubi pewniaczków? Pan lubi, pani lubi, […]
27.05.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
18.05.2021

2 tysiaki, kupon solo, Wisła Kraków poza kontrolą!

Ileż to razy puszczaliście efektowną taśmę, by na koniec weekendu wykrzyczeć “matko z córką, jeden nie wszedł!”. Przypuszczamy, że niejednokrotnie. I szczerze wam współczujemy, też byliśmy często po tej stronie kuponu. Natomiast jak co tydzień w naszym #WeszłoFuksem przyglądamy się efektownym kuponom, które weszły. Komu poszczęściło się w Fuksiarzu tym razem? Stary, dobry system “graj […]
18.05.2021
Weszło
16.05.2021

Wielki finał Pucharu Fuksiarza! Glazurek czy Smyk, Smyk czy Glazurek?

Wszystko co dobre – szybko się kończy. Niestety, dzisiaj dobiega końca sezon w najlepszej lidze świata – czyli w Ekstraklasie, ale i dzisiaj poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w najbardziej prestiżowym konkursie typerskim na wschód od Chociebuża. Puchar Fuksiarza, Fuks-Cup, Copa de Fuksiarzores – wieczorem dowiemy się, kto podniesie go do góry, przejeżdżając odkrytym autokarem po Warszawie.  […]
16.05.2021
Weszło Extra
15.06.2021

Miły, milutki. Bajka o N’Golo Kante

N’Golo Kante pokazuje wszystkie zęby. To jego charakterystyczny urzekający uśmiech. Kupuje nim wszystkich. Wtedy jeszcze tylko w nadsekwańskim Suresnes, ale minie kilka lat i w jego bezpretensjonalności zakocha się cały piłkarski świat. Ubrany jest w niebieski t-shirt z nadrukiem. Stoi w drugim rzędzie. Z przodu, przed nim, sytuuje się dwóch chłopców. Ksywki – Gerrard i […]
15.06.2021
Weszło Extra
14.06.2021

Podejście zmienił o 180 stopni, charakter nie. Historia Jakuba Świerczoka

Jakub Świerczok jest dziś naszą główną nadzieją na wsparcie Roberta Lewandowskiego w ataku. W reprezentacji Polski to nadal totalny żółtodziób, choć w przyszłym roku dobije do trzydziestki, a już dziewięć lat temu grał na poziomie Bundesligi. Nim jednak znalazł się w tym miejscu, w którym jest obecnie, musiał przejść długą, pełną wybojów drogę. Z pewnością […]
14.06.2021
Weszło Extra
13.06.2021

Pracowity leniuch. Tajniki sukcesu Kamila Piątkowskiego

Autokar Rakowa Częstochowa wyrusza z hotelowego parkingu w stronę boiska treningowego. Droga potrwa dziesięć minut, atmosfera luźna, drużyna w rozbawieniu. Jarosław Jach zwołuje grupę pokerową i zarządza grę w karty. Kilku chłopaków siada tyłem do kierunku jazdy, Kamil Piątkowski jako jedyny przodem. Padnie ofiarą misternie przygotowanego żartu. Rozdanie. Piona patrzy, patrzy, a karty układają się […]
13.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
10.05.2021

Adam Topolski: Dla atmosfery można było wyolbrzymiać opowieści

Adam Topolski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu na samym początku XXI wieku. Jego opowieści i anegdotki są wręcz legendarne. Piłkarze mówią o nim: potrafiłby sprzedać piasek na pustyni. Podkreślają to, że potrafi zbudować atmosferę w szatni, jadąc na picu. Niespełna 70-letni szkoleniowiec niedawno podjął się ostatniego wyzwania w swojej długiej przygodzie z ławką […]
10.05.2021
Weszło
08.05.2021

“Nie znam zapachu skarpet w szatni, ale nie czuję się przez to mniej kompetentny”

Jest skautem Arsenalu. Pracował w West Bromwich czy Azjatyckiej Konfederacji Piłkarskiej. Jako jeden z nielicznych Polaków ukończył studia FIFA Master. Tomasz Pasieczny opowiada o tym, dlaczego Arsenal go nie zwolnił przy masowych cięciach. Ale głównie rozmawiamy o tym, jak wyglądałby pion sportowy zarządzany przez niego. Bo Pasieczny nie ukrywa, że chciałby zostać dyrektorem sportowym w […]
08.05.2021
Cały na biało
14.05.2021

“Górnik to szansa życia”. Droga Krawczyka z III ligi do Ekstraklasy

Nigdy za dużo nie strzelał, aż nagle zdobył 30 bramek w jednym sezonie. Jak tego dokonał? Jak trzecioligowiec wkomponował się w szatnię Górnika? Czy lepiej mieć sytuacje, ale je marnować, czy jednak ich nie mieć? Czy 20-kilkuletni piłkarz zjeżdżając do III ligi może jeszcze marzyć o Ekstraklasie? Na ostatnie z pytań odpowiemy sami – otóż […]
14.05.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Weszło Extra
19.02.2021

Mogłem grać jeszcze dwa lata. I zniszczyć sobie życie…

Mateusz Szczepaniak rozegrał cztery sezony w PKO Bank Polski Ekstraklasie, kilka w pierwszej lidze, wyjechał na Cypr, szkolił się w Auxerre. Jesienią stanął przed dylematem – czy warto ryzykować zdrowie, by pograć jeszcze sezon-dwa? – Ból w poprzednim roku był bardzo duży. Gdybym grał dalej, za dwa lata mógłbym być pół inwalidą i kompletnie popsuć […]
19.02.2021
Weszło Extra
15.02.2021

Gol sezonu? Strzeliłem, żeby nie było kontry

Miroslav Stoch to największe nazwisko, które trafiło tej zimy do PKO Bank Polski Ekstraklasy. – Ćwiczyliśmy, to był jeden z wariantów, ale na treningu nigdy mi się nie udało strzelić w ten sposób. Gdy już spróbowaliśmy na meczu, musiałem uderzać. Trzech piłkarzy biegło w moim kierunku – gdybym próbował przyjmować, mógłbym stracić piłkę i spowodować […]
15.02.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Brama dnia
18.06.2021

Ibrahimović czy Balotelli? Pojedynek akrobatów w “Bramie dnia”

Rivaldo – zgodnie z waszymi głosami to właśnie jego trafienie w starciu z Belgią na mistrzostwach świata w 2002 roku zostało wczoraj obwołane “Bramą dnia”. Dzisiaj mamy dla was propozycje nietypowe – dwa uderzenia sytuacyjne po dośrodkowaniach ze stałych fragmentów gry. Sytuacyjne, a jednak efektowne i rzadko spotykane. Do wspólnej zabawy zapraszamy wraz z Gatigo. […]
18.06.2021
Prasówka
18.06.2021

“Mamy mądrego trenera, ale brakuje mu trochę szczęścia”

Piątkowa prasa – co za zaskoczenie – w dużej mierze o mistrzostwach Europy. Mamy najświeższe wieści z polskiego obozu i rozmowy z eskpertami. W nich rzecz jasna pomysły na to, co można zmienić oraz krytyka Paulo Sousy i Zbigniewa Bońka. Tymczasem ten drugi w wywiadzie broni tego pierwszego. – Ja nie zwolnię Sousy z funkcji […]
18.06.2021
Weszło Extra
11.06.2021

Białek z Rosji: To Euro, a nie podróż służbowa!

Trzy lata temu zacząłem z grubej rury. Nie wpuszczono mnie na pokład samolotu do Moskwy, moja wiza miała zacząć obowiązywać 50 minut po przylocie. Musiałem w kilka godzin ogarnąć alternatywny transport do Rosji i znaleźć sposób na przejazd przez Białoruś, do czego normalnie potrzebna jest wiza, na którą czeka się dwa tygodnie. I choć z […]
11.06.2021
Weszło Extra
25.04.2021

Chcemy pozbyć się przypadkowości, błędów i transferów last minute

Jagiellonia Białystok utworzyła dział skautingu i analiz. To ważna chwila dla podlaskiego klubu, który do tej pory opierał transfery na „kuleszingu”. Na czele nowego działu stanie Gerard Juszczak – do tej pory asystent Bogdana Zająca i Rafała Grzyba, wcześniej reprezentacyjny analityk w sztabie Adama Nawałki, gdzie odpowiadał za monitoring piłkarzy i rozpracowanie rywali, pracujący później […]
25.04.2021
Weszło Extra
27.03.2021

Chcę tylko, by Hania nie była więźniem swojego ciała…

– Marzę, żeby Hania była samodzielna i mogła korzystać z życia. To tyle. Chcemy doprowadzić do tego, by nie była więźniem swojego ciała. O to walczymy, o tym marzymy – opowiada Adrian Błąd. Jego córka, Hania, wskutek komplikacji przy porodzie, ma poważne problemy neurologiczne. Zaburzenia ruchu, zaburzenia wzroku, zaburzenia mimiki twarzy. W rozmowie z nami […]
27.03.2021
Weszło Extra
19.03.2021

Nie jestem z siebie zadowolony. Chcę zacząć strzelać

Stefan Savić rozbudził spore nadzieje, bo przychodził do PKO Bank Polski Ekstraklasy z ciekawym CV, ale jeszcze nie odpalił. Dlaczego? Nie znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie w tym wywiadzie. Ale znaleźliśmy na inne. Po lekturze rozmowy z piłkarzem Wisły dowiecie się, dlaczego wkurzył się na niego Red Bull Salzburg, jak to jest strzelić dwie bramki […]
19.03.2021
Weszło Extra
05.03.2021

„Bałem się o życie przyjaciół z klubu”. Młodzież Pogoni w wywiadzie

Adrian Benedyczak (2000), Kacper Smoliński (2001), Marcel Wędrychowski (2002), Kacper Kozłowski (2003). Pierwszy to wartościowy zmiennik, ma na koncie choćby gola z Rakowem i nie zdziwimy się, jeśli wkrótce zluzuje Zahovicia. Drugi rozegrał w tym sezonie w Pogoni najwięcej minut spośród młodzieżowców i daje radę, czego dowód widzieliśmy choćby w meczu z Cracovią, gdy strzelił […]
05.03.2021
Weszło Extra
01.03.2021

Grzesik: Pracowałem na zmywaku, żeby nie pożyczać od rodziny

Jan Grzesik w wywiadzie z nami mówi zarówno o pozytywnych momentach swojej kariery, jak i tych gorszych chwilach. Np. o grze w Nadwiślanie Góra, gdy łączył piłkę z pracą na zmywaku. – Pierwsza wypłata wyszła na czas, ale później zaczęły się kłopoty. A człowiek musi z czegoś żyć. Żona zapracowywała się – tak trzeba to […]
01.03.2021
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kutas spod pruszcza
kutas spod pruszcza
7 miesięcy temu

Kenneth Sajef docelowo miał być następcą Miłosza Krayszcza,
po tym jako zakończyła się w trójmieście era Nowaka, a nadszedł wsteczn Stokej

tak czy inaczej , widzą po ostatnich poczynaniach poznańskiego lecha,
piłka polska góruje nad belgijską !!! zachód kurczy się przed europą środkową

sdfuhsf
sdfuhsf
7 miesięcy temu

Bajkopisarz

Jeremi
Jeremi (@jeremi)
7 miesięcy temu

Kenny Saief to Pan Piłkarz i nawet teraz, dochodząc do siebie po kontuzjach i nie grając jeszcze tego co potrafi, jest jednym z najlepszych piłkarzy grających w ekstraklasie. Poza tym porządny człowiek, dla mnie pod tym względem podobny do Milosa Krasica, Serba też kiedyś grającego w Lechii

nep
nep
7 miesięcy temu

Oby jak najwięcej takich piłkarzy w naszej lidze.

Suche Info
18.06.2021

Mateusz Bodzioch na stałe w Radomiaku

Mateusz Bodzioch zostaje w Radomiaku Radom. 31-letni obrońca podpisał z beniaminkiem Ekstraklasy kontrakt do 2023 roku z opcją przedłużenia.  Bodzioch w październiku został wypożyczony ze Stali Mielec, w barwach której nie zdołał zadebiutować na najwyższym szczeblu. W Radomiaku od razu wskoczył do składu i nie oddał miejsca do końca rundy jesiennej. Wiosną jego akcje spadły, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Cholewiak piłkarzem Górnika Zabrze

Mateusz Cholewiak został nowym piłkarzem Górnika Zabrze. Podpisał dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia o rok.  – Cieszymy się, że trafia do nas piłkarz z bardzo dużym doświadczeniem i obyciem. Górnik potrzebuje piłkarzy, którzy odnosili sukcesy, a tak przecież jest w przypadku Mateusza, który grał w meczach o dużą stawkę. Cholewiaka cechują nie tylko duże umiejętności piłkarskie, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Ultrasi Parmy do Buffona: Jesteś najemnikiem, nie bohaterem

Dopiero co Parma ogłosiła, że Gianluigi Buffon wrócił do Parmy, z której wyszedł na wielki piłkarski świat. To wiązało się z wieloma pozytywnymi głosami, to był moment ikoniczny. Ale, jak się okazuje, nie wszyscy są z powrotu włoskiego bramkarza zadowoleni. Ultrasi klubu dali znać, że “Gigi” nie jest mile widziany. Continued.. ”20 years ago you […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Lewandowski: – Brakuje nam iskry, żeby przełożyć naszą jakość na mecze

Robert Lewandowski wypowiedział się na temat meczu ze Słowacją. Nie ukrywamy, że czekaliśmy na głos naszego kapitana. Nic specjalnie odkrywczego nie powiedział, choć zastanawia stwierdzenie, że reprezentacji brakuje pewnego rodzaju iskry. Detalu, dzięki któremu jakość z treningu uda się przełożyć na mecze. Robert twierdzi, że to w końcu się zmieni. – Mieliśmy kontrolę nad meczem, […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Peszko: – Powiedziałem “Lewemu”, że zagrał słabo. Był rozczarowany

Jak wiadomo, Sławomir Peszko zna się z Robertem Lewandowskim całkiem dobrze. Piłkarz Wieczystej to wykorzystał, mówiąc “Lewemu”, że zagrał słabo w meczu ze Słowacją. Były reprezentant Polski zdradził też, że po rozmowie z naszym kapitanem ma nadzieje przed jutrem. – Nie wiem, czy ktoś ma odwagę zwrócić uwagę Lewandowskiemu. Ja z nim rozmawiałem i powiedziałem […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Już jest mi żal tej Holandii (8)

Wdzięczna Lubelszczyzna, konkretnie stadion w Łęcznej. Luty 2016. Godzina 15.30. Na boisko Górnika wybiegli lokalni piłkarze oraz ich goście z Korony Kielce. To nie jest miejsce na robienie wielkich rzeczy, to nie jest ani termin, ani okazja, by spodziewać się fajerwerków. A jednak, to jest mecz, który pamiętam do dzisiaj, choć odbył się już ponad […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Wychowanek Lecha nowym piłkarzem Warty Poznań

Jak się dowiedzieliśmy, Wiktor Pleśnierowicz (20 l.) zostanie nowym zawodnikiem Warty Poznań. To transfer gotówkowy z Miedzi Legnica. Wiktor nie pasował do modelu gry trenera Łobodzińskiego, a w Warcie pilnie potrzebowali młodzieżowca. Jak słyszymy, to rozwiązanie jest bardzo dobre dla każdej ze stron. Miedź dostaje naprawdę dobre pieniądze, niemałe jak na standardy Warty, a sam […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Człowiek w ogniu. Dumfries podbija Euro

Salka konferencyjna amatorskiego holenderskiego klubu VV Smitshoek. Trwa spotkanie zawodników z trenerami. Ni to odprawa, ni to pogadanka, ni to zgromadzenie. Ktoś się śmieje, ktoś opowiada kawał, komuś w plecaku brzęczy piwko. To nie wielki świat futbolu. Młodsi mają szkołę, starsi mają pracę, piłka nożna to dla nich hobby. Ale to jedna z tych rozmów […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Josue Pesqueira trafi do Legii Warszawa. Na papierze – świetny transfer

Legia Warszawa pozyska ofensywnego pomocnika Hapoelu Beer-Szewa, Josue Pesqueirę. Ma on 30 lat, w ostatnim sezonie zagrał w 34 meczach. Strzelił 13 goli i 6 asyst, grał w Lidze Europy. Informację o dopiętym transferze podał sam klub poprzez media społecznościowe. Gdy spojrzymy w CV tego zawodnika, od razu da się zauważyć, że to nie jest […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Kwaśniewski: – Nasza polska drużyna nie istnieje

Przy okazji meczów reprezentacji Polski głos zabiera wielu ludzi związanych ze sportem. Mniej lub bardziej, tutaj akurat mniej. Proszę państwa, przemówił były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski. Rzecz jasna, grę naszej kadry skrytykował, ale też wykazał się optymizmem. – Naprawdę boję się tego meczu. Nasi grają jak grają, a Hiszpanie zawsze grali w taki sposób, którego […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

“Hazard to niesamowity piłkarz, który fatalnie trenuje”

Jose Mourinho opowiedział trochę o współpracy z Edenem Hazardem na łamach TalkSport. Portugalski szkoleniowiec nie ukrywa, że Belg mógłby osiągnąć w swojej karierze zdecydowanie więcej, gdyby nie podejście do piłki. – Prawda o Hazardzie jest taka, że to niesamowity piłkarz, który fatalnie trenuje. Można sobie tylko wyobrazić, jaki mógłby być dobry, gdyby jego podejście było […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

Tydzień turnieju, a my już w domu. Prawie jak kadra! Tetrycy od 12

W euroodcinku “Dwóch zgryźliwych tetryków” Jakub Olkiewicz i Leszek Milewski rozmawiają o tym, że Lukaku wszystko potrafi zrobić lepiej, że Dania mogłaby się nauczyć strzelać, a Holandia jest całkiem spoko. Nie braknie też polskich wątków, w tym drobiazgowej analizy, z której wynika, że mamy małe szanse na mistrzostwo Europy. Spis treści: 0:00 DZIEŃ DOBRY ANEGDOTO […]
18.06.2021
Weszło
18.06.2021

O Lukaku, okazjach Danii i Lidze Narodów D (8)

Proszę państwa, wysoki sądzie, to jest najlepszy piłkarz turnieju, Romelu Lukaku. Ja zdaję sobie sprawę, że niektórych widzieliśmy tylko w jednym meczu, a Lukaku już w dwóch. Może za chwilę bębenek podbije Pogba, Mbappe, może Ronaldo, może jeszcze ktoś zrobi coś niebywałego, co przyćmi Lukaku. Ale turniej jest szybki. Nie masz czasu czekać. I na […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Sergio Busquets wraca do reprezentacji Hiszpanii

Sergio Busquets miał negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i dołączy do reprezentacji Hiszpanii w Sewilli. Mundo Deportivo podaje jednak, że pomocnik Barcelony nie zagra w meczu z Polską. Celem będzie powrót pomocnika na spotkanie ze Słowacją. Oczywiście istnieje cień szansy, że Busquets pojawi się jutro na boisku. Nie w pierwszym składzie, ale po wejściu […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Hajto: – Pokazywanie odprawy Sousy jest dla mnie żenujące

Tomasz Hajto krytykuje reprezentację Polski. To stały punkt programu, proszę państwa. Nikt się tego nie spodziewał. O co chodzi mu tym razem? Ano choćby o to, że pokazywanie odprawy Paulo Sousy w filmie na kanale “Łączy nas piłka” jest według niego nie na miejscu. – Takie rzeczy załatwia się w drużynie. Tego się nie puszcza […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Kolejny zwrot akcji. Tottenham zerwał rozmowy z Gattuso

Tottenham szuka nowego trenera od kwietnia, kiedy postanowił rozstać się z Jose Mourinho. Do końca sezonu drużynę w roli tymczasowego trenera prowadził Ryan Mason, ale było wiadomo, że po Euro 2020 zespół przejmie ktoś inny, już na stałe. Wydawało się, że nowym trenerem Tottenhamu ostatecznie zostanie Paulo Fonseca. Portugalczyk ustalił nawet warunki umowy, wszystko było […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bąk: – Brzęczka “Lewy” już zwolnił. Teraz chce zwolnić Sousę?

Kolejny były reprezentant Polski strzela w Roberta Lewandowskiego. Jacek Bąk twierdzi, że brak w tym piłkarzu genu lidera. Ba, uważa wręcz, że jego zachowania mogą mieć negatywny wpływ na zespół. – Fajnie, że jest jednym z najlepszych piłkarzy na świecie, ale machaniem rękami nie stworzy nic pozytywnego. Trzeba podejść, skrzyknąć się, pogadać. Jego koledzy chcą […]
18.06.2021
Suche Info
18.06.2021

Bereszyński – Nigdy nie czułem tak dobrych relacji w kadrze

Bartosz Bereszyński po Wojciechu Szczęsnym jest kolejnym piłkarzem, który chwali atmosferę panującą na zgrupowaniu reprezentacji Polski podczas Euro 2020. Piłkarz Sampdorii nie ukrywa też, że nie ma ludzi ważnych i ważniejszych, każdy jest równy.  – Nigdy nie czułem takiej relacji między nami na boisku i poza nim. To się przejawia tym, że na każdym treningu […]
18.06.2021