post Avatar

Opublikowane 29.10.2020 09:14 przez

redakcja

Jeśli nazwa dzisiejszego rywala Lecha Poznań naprawdę ma sugerować, że są to wojownicy, to musimy powiedzieć, że jeden z nich nosi dodatkowo łatkę wariata. Dziś ma już 38 lat, ale nadal nie potrafi pozbyć się opinii „enfant terrible” w drużynie z Ibrox. Jeszcze w zeszłym roku krzyczano o nim „serial offender”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza recydywistę. Teraz właśnie możemy co nieco powiedzieć o wybrykach jednego z najbardziej doświadczonych ludzi w ekipie Gerrarda.

Celtic ma Scotta Browna. Rangers mają Allana McGregora.

Jeśli grasz przeciwko Scottowi Brownowi z Celtiku, wiedz, że może urwać ci nogę. McGregor zdaje się być jednak bronią obosieczną – jest jak człowiek o tym samym nazwisku, pewien Irlandczyk walczący na galach UFC. Zaszkodzi rywalom, potrafi się na nich wyżyć, ale też przy okazji skrzywdzi swój zespół. Czy jednak przeszkadza mu nadal być jednym z najlepszych szkockich bramkarzy? Nie. Czy może też stanowić odpowiedź Rangers na niegdysiejsze popisy „polskiego niedźwiedzia”, Artura Boruca? Może.

Chociaż gdyby się zastanowić nad tym dłużej, to Polak naprawdę wydaje się być dziś przedstawicielem socjety w porównaniu ze Szkotem. Patrzymy na kartotekę McGregora i myślimy sobie, że to Begbie z „Trainspotting” wrzucony do naszej rzeczywistości. Kiedy odmierzacie skalę wściekłości, liczycie w niej od jednego do Allana McGregora.

Sytuacja numer 1. Napaść na tle seksualnym

Ta sprawa ukradła mu pięć miesięcy z życia, a zapewne też sam poczuł, jakby postarzał się o pięć lat. Nie jest bowiem niczym przyjemnym, kiedy zostajesz oskarżony o napaść na tle seksualnym.

„To podłe kłamstwo, nie ma w tych doniesieniach ani krzty prawdy” – cytuje golkipera „Guardian”. Podkreślał od początku, że jest szantażowany przez gangsterów, którzy chcieli wyłudzić od niego duże pieniądze – konkretnie 100 tysięcy funtów w zamian za święty spokój. Miał zamiar oczyścić swoje imię i wizerunek. Ofiarą miała być młoda kobieta, której tożsamości do dziś nie znamy. Do zdarzenia rzekomo miało dojść w listopadzie 2009 roku, kiedy wybrała się ona z grupą znajomych do mieszkania w rejonie New Gorbals w Glasgow. McGregor miał odurzyć ją narkotykami, a kobieta miała następnie obudzić się dopiero w sypialni, już w trakcie domniemanego stosunku. Piłkarzowi towarzyszyli również Kenneth Tong, uczestnik programu „Big Brother” oraz Filipe Morais, który występował w St Johnstone – mieli jedynie stać z boku i obserwować sytuację.

Z powodu niewystarczających dowodów zebranych przez policję i wątpliwości, co do prawdziwości tych wyjaśnień, Urząd Korony (szkocki organ prokuratorski odpowiedzialny za ściganie przestępstw) nie kontynuował dalszego postępowania, a sprawa dzięki działaniom doświadczonego w bronieniu prominentnych person ze świata sportu Paula McBride’a nie trafiła do sądu.

Sytuacja numer 2. Pijaństwo na zgrupowaniu

Wybryki alkoholowe i związane z nimi dożywotnie dyskwalifikacje, które i tak później uchylano – to kolejny etap z życia McGregora. „Boozegate scandal”, jak nazwano tę sprawę w 2009 roku. A wszystko było winą Barry’ego Fergusona, który akurat musiał wyciągnąć na kilka piw bramkarza reprezentacji Szkocji. Tak jest – to wszystko działo się w trakcie zgrupowania. Kiedy my lizaliśmy rany po blamażu Boruca w Belfaście i oglądaliśmy 10:0 z San Marino, Szkoci mierzyli się również ze swoją własną aferą obyczajową.

Po meczu z Holandią przegranym 0:3 dwóch panów udało się od razu do hotelowego baru. Selekcjoner pozwolił im na wybicie symbolicznego piwa. McGregor pił więc do południa. Jedno piwo, osiem godzin – to prawda, to się nie dodaje. Panowie przesadzili i od razu spotkały ich za to konsekwencje. Zostali relegowani z reprezentacji, nie zagrali w kolejnym meczu z Islandią. McGregor odcierpiał jednak swoje dość krótko, gdyż już w sierpniu 2010 roku personalna bieda w obsadzie bramki sprawiła, że sięgnięto po syna marnotrawnego. Ferguson określi zaś po latach swoje zachowanie jako „największy błąd w swojej karierze”.

Sytuacja numer 3. Odwołany ślub

Wesele za kilka dni? Pewnie czas sprawdzić jeszcze raz wszystko, nie zgubić obrączek, upewnić się, czy na pewno dobrze policzą nam od talerzyka. Można też… odwołać wszystko w cholerę, tak jak zrobił McGregor. Była modelka i członkini cokolwiek zaszczytnego grona WAG, Leah Shevlin, miała zostać wybranką serca McGregora po wsze czasy. Jak wielka była jej naiwność, kiedy grający wówczas w Hull City piłkarz powiedział, że ma wszystko gdzieś.

„Powiedział, że nie wyjdzie za mnie, bo inaczej nie będzie mógł już być z nikim innym. Myślałam, że jest pijany. Ale to była prawda – otrzymałam później maile od zarządcy weselnego. On był z nim w kontakcie – chciał wszystko tak po prostu odwołać. Nie miał żadnego wytłumaczenia, dla niego to małżeństwo było tylko papierkiem” – pisała na swoim blogu zrozpaczona Shevlin, z którą McGregor miał już córkę (dziś mającą 8 lat). Tak oto minęło 18 miesięcy planowania i wszystko psu w zupę.

Sytuacja numer 4. Córka gangstera

„Ja nie szukam kłopotów, one zwykle mnie znajdują” – mógłby powiedzieć Szkot. Ale czy w takich sytuacjach trochę się o nie prosił? Długo przed tym, jak wpędził Shevlin w stan białej gorączki, lubił się pobawić na boku. Wie coś o tym Clair Meek, która z piłkarzem była związana przez sześć miesięcy. Miała 19 lat, kiedy poznała McGregora. Myślała, że wszystko jest w porządku. Było do czasu, aż dowiedziała się, że wcale nie zerwał ze swoją wcześniejszą partnerką, Bronwyn Campbell.

Powiedzmy więcej – bramkarz do tego wszystkiego „dorzucił” jeszcze kolejną kobietę. Jak bowiem wytłumaczyć, że spotkał się z… córką gangstera? Stacey O’Donnell, bo o niej mowa, także może powiedzieć o sobie „byłam kobietą McGregora”. Jej ojczulek swoją drogą to równie niezły gagatek. Podczas zatrzymania w 2006 roku na Parkgrove House w Glasgow w prowadzonym przez siebie domu publicznym, próbował wmówić funkcjonariuszom, że rury zamontowane w budynku służą… dzieciom chorym na autyzm, którym miał rzekomo pomagać. Inna sprawa, że kiedy policja dotarła na miejsce, przyłapała O’Donnella ubranego tylko w ręcznik. Jeden wart drugiego? Cóż, możemy się zgodzić.

Sytuacja numer 5. Wkrętka

Tym razem McGregor będzie ofiarą. Jest to historia, którą ujawnił w tym roku Andy Halliday, który opuścił Rangers na rzecz Hearts. Jeszcze w trakcie jego gry dla „The Light Blues” drużyna udała się na obóz na Teneryfę. Halliday wykorzystał tę okazję, by zrobić McGregorowi psikusa. Razem ze Scottem Arfieldem, Jamiem Murphym i Lee Wallacem udali się oni do plażowego klubu nocnego. McGregor, jak to on, oczywiście po kilku drinkach zasnął. „Typowy Greegsy, kiedy się spije” – wspomina Halliday.

Stwierdził więc, że pobierze z Google’a totalnie randomowe zdjęcie człowieka w szortach z klejnotami wystającymi na wierzchu. McGregor obudził się po jakimś czasie. Kolega z drużyny zaczepił go: „Stary, słuchaj, nie uwierzysz, twoje zdjęcie lata w Sky Sports”. Bramkarz spanikował, zaczął zachowywać się jak paranoik. Ale Halliday poszedł o krok dalej. W trakcie, gdy Greegsy spał, zabrał jego telefon, zmienił nazwę kontaktu ‘’Andy Halliday’’ na ‘’Walter Smith’’. Smith to oczywiście były trener „The Gers”. Na telefonie McGregora pojawia się SMS od domniemanego Smitha. „Greegsy, synu, widziałem zdjęcie twoich klejnotów w Sky Sports News”. McGregor jest przekonany, że znalazł się w tarapatach. Za chwilę przychodzi kolejna wiadomość: „Przy okazji: akurat jestem na Teneryfie – może zrobimy sobie trening jeden na jednego? Postrzelam ci z pół woleja, a ty poćwiczysz chwyty”. Absurdalność sytuacji jednak szybko ustała, przestraszony McGregor odpisał tylko: „Szefie, moje plecy są w ch*****m stanie, nie ma szans”. Ostatecznie kolega musiał się wygadać, że to tylko dowcip. Ale nawet taki pokręcony gość może czasami mieć dosyć.

Sytuacja numer 6. Kłopoty sąsiedzkie

McGregor pozostaje w defensywie nie tylko na murawie. Jak się okazuje, próbowano dokonać napadu na jego dom. We wrześniu tego roku podpalono mu nawet samochód, do gaszenia którego potrzebne były aż trzy polewaczki. Razem z obecną partnerką – ale Bóg jeden wie, czy ta będzie na całe życie – Cheryl Dunn, kupili sobie niedawno od firmy Elite Protection Dogs dwa dobermany o wartości 26 tysięcy funtów. Sprzedawcy zdążyli zapewnić, że ta rasa psów spełni swoją rolę – rolę strażnika i odstraszacza złodziei. Problem w tym, że pewnego razu pies uciekł z posesji McGregora. Wparował do ogrodu sąsiadów i biegał puszczony wolno przez 1,5 godziny. „Psisko miało pianę na ustach” – relacjonował dziennikarzowi „The Scottish Sun” jeden z okolicznych mieszkańców. „Przez niego baliśmy się wypuszczać z domu nasze dzieci” – mówi kolejny. Ostatecznie doberman został zwrócony piłkarzowi. Jeśli zatem akurat przebywacie w okolicach Glasgow, prosimy uważać na jego „pupila”. Domu też tam raczej nie kupujcie.

Sytuacja numer 7. Kopnięcie rywala

Tym razem boiskowa. Jak sami widzicie, McGregor poza nim robił wszystko tak, jak pan Jezus George Best przykazał – wydawał pieniądze na alkohol, kobiety, a później dla odmiany na alkohol. Na boisku też potrafi być niezłym gagatkiem – a to odepchnie rezerwowego Hapoelu Tel Aviv, a to wrzeszczy na arbitra. Najnowszym jego odpałem było kopnięcie Mark McNulty’ego z Hibernian. Kiedy Szkota zamroczyło, Gerrard mógł tylko syknąć „Już pograne, już się mu Cantona włączył”.

Tak bardzo uczulano trenera Rangers na gorącą głowę Alfredo Morelosa, że przeoczył, iż w bramce ma innego niepokornego gościa. Rezultatem zdarzenia była 12. czerwona kartka w sezonie ligowym pokazana podopiecznym legendy Liverpoolu. – Allan jest doświadczonym zawodnikiem, wie, kiedy popełnia błędy – stwierdził po spotkaniu Gerrard. Teraz powinniśmy zapytać, kto tu z kogo robi głupka?

Chociaż czasami nie dziwimy się, że nie umie nad nim zapanować – między panami są tylko dwa lata różnicy. Mogliby jeszcze wciąż razem występować na boisku. – „McGregor chyba pobierał lekcje karate tyle razy, ile razy wyrzucano go z boiska” – stwierdził wręcz zniesmaczony John Hartson.

***

Właśnie to jest właśnie cały McGregor – facet jest niczym bomba zegarowa, własnej kobiety byście z nim raczej nie zostawili. Przypał i poryte akcje przyciąga jak magnes. Ale nawet jeśli nie jesteście fanami „The Gers”, to musicie przyznać, że facet potrafi im ratować skórę w sposób spektakularny. Lista zasług jest długa – 3 tytuły mistrza Szkocji, 3 Puchary Szkocji, 5 Pucharów Ligi, w sumie 11 trofeów. Niewiele brakuje, a w co drugim meczu w barwach Rangers zachowywałby czyste konto (obecnie jest to 169 razy na 359 występów).

Do dziś w sercach ludzi z Ibrox pozostaje obroniony karny na wagę ostatniego jak dotąd mistrzostwa kraju dla niebieskich. W doliczonym czasie gry, po strzale Giorgiosa Samarasa, w Old Firm Derby, rok przed wstydliwą degradacją za długi – nie ma lepszych okoliczności, by zostać bohaterem. A jeśli pohamuje swój temperament i skupi się na tym, co umie robić, wówczas oprócz kłopotów, przyciągnie znów też sukcesy. Kibice pewnie zechcą, aby znów dorzucił to najważniejsze trofeum. Równo dekadę od ostatniego tytułu mistrza Szkocji.

RAFAŁ MAJCHRZAK

Fot. FotoPyK

Opublikowane 29.10.2020 09:14 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 2
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pat
Pat

Karny Samarasa nie był w doliczonym czasie, to byla jakos 80 minuta.

LPoz
LPoz

Ale, kurwa, „rangers” to strażnicy, a nie wojownicy (warriors). Co za bezsens.

Weszło
20.01.2021

Podmianka selekcjonera niedługo przed wielkim turniejem? To się już zdarzało

Jak nietrudno się domyślić – historia futbolu, również ta najnowsza, zna takie przypadki, gdy działacze krajowej federacji decydowali się na zmianę selekcjonera na kilka miesięcy przed startem wielkiego turnieju. Nie zdarza się to może zbyt często, no ale od czasu do czasu ktoś postanawia wykonać ten ryzykowny, nieco zalatujący desperacją ruch. W związku z niespodziewanym […]
20.01.2021
Anglia
20.01.2021

Najlepszy napastnik Manchesteru City? Phil Foden

Nie Sergio Aguero. Nie Gabriel Jesus, a tym bardziej Liam Delap. To może Riyad Mahrez albo Kevin de Bruyne? Znowu błędna odpowiedź. Najlepszym strzelcem Manchesteru City w tym sezonie są Raheem Sterling i Phil Foden, kolejny genialny piłkarz w układance Pepa Guardioli. Swoją karierę na The Etihad rozpoczął już trzy sezony temu, ale nigdy tak […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

Puchar nie w pełni świętowany. Bilbao wciąż czeka na „La Gabarrę”

– Moim zdaniem ten tytuł zasługuje na barkę – czytamy we wpisie na forum kibiców Athletiku. – Bardziej niż poprzedni. Wygrana Superpucharu w ramach przygotowań do sezonu to nic. Teraz graliśmy w środku rozgrywek, kiedy każdy zespół jest w formie. I pokonaliśmy Real oraz Barcelonę. Wiem, że obostrzenia związane z pandemią nie są po to, […]
20.01.2021
Weszło Extra
20.01.2021

Trenerzy a życie rodzinne. Czy to już zawód tylko dla piłkarskich nerdów?

Pracoholik. Skrajny perfekcjonista. Fanatyk. Obsesjonat. Jeżeli ktoś jest opisywany w ten sposób, budzi raczej negatywne skojarzenia, ale akurat nie dotyczy to trenerów piłkarskich. Chwilami można odnieść wrażenie, że niektórzy wręcz oczekują od nich, że będą żyli futbolem 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku i nic innego w ich egzystencji liczyć się nie […]
20.01.2021
Weszło
20.01.2021

„Boniek pokazał twarz jednowładcy, który nie liczy się z nikim”

– Akcja ze zwolnieniem Brzęczka ma jeszcze inny wymiar – demaskuje prezesa Bońka jako jedynowładcę. Jasne, nie pierwszy raz, ale do tej pory w kluczowych kwestiach starał się przynajmniej dbać o pozory. Pod tym względem o trzy długości wyprzedził Latę, który jednak decyzję w sprawie kandydatów konsultował z zaufanymi ludźmi, jakoś tam liczył się ze […]
20.01.2021
Anglia
19.01.2021

Zegar Franka Lamparda wybija ostatnią godzinę. Chelsea dostaje od Leicester do zera

Jak nie idzie, to nie idzie. Wiadomo było, że Chelsea będzie miała z Leicester City duże ciężary. Za gospodarzami przemawiało tak naprawdę więcej, a przede wszystkim dyspozycja. Mało kto jednak spodziewał się, że The Blues właściwie nie postawią się ekipie z King Power Stadium, przegrywając mecz do zera.  Już pierwsze minuty zwiastowały, że to nie […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Białek? Pięć minut na boisku i gol. Piątek? Pudło z rzutu karnego

To, że Lewandowski strzela w Bundeslidze, jest oczywistością. Coś jak następstwo środy po wtorku. Dzieje się i tyle. Ale dalej, jeśli mówimy o polskich trafieniach? Mamy pewien niedosyt. Piszczek gra już mało i nie o bramki na jego pozycji chodzi, trudno, żeby trafiał Rafał Gikiewicz. Właściwie od przyzwoitego wejścia w ligę Kownackiego – cztery bramki, […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Środa w Weszło FM: Program Wysokich Lotów, wieczór z Bayernem i United!

Środę na Weszło FM rozpoczniemy „Dwójką bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem prowadzonym przez Wojtka Pielę! A co jeszcze czeka nas w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Maja Strzelczyk i Adam Kotleszka. Porozmawiamy o polskich szczypiornistach, ale też omówimy minioną kolejkę Premier League i Bundesligi. 10-11: „Tego słuchasz wiślaku” […]
19.01.2021
Anglia
19.01.2021

Błąd przy golu, a potem asysta. Grosicki przegrywa z Fabiańskim

Nie był to ani najlepszy, ani najbardziej pasjonujący mecz w tym sezonie Premier League, no i w sumie wcale się na taki nie zapowiadał. Gdyby nie Łukasz Fabiański i Kamil Grosicki w wyjściowych składach West Hamu United i West Bromwich Albion, pewnie byśmy tego starcia w ogóle nie zaszczycili uwagą, a tym bardziej nie zawracalibyśmy […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Derby bez Bielika i Jóźwiaka spadałoby z ligi. Bielik znów z golem

Derby wreszcie wypełzło ze strefy spadkowej. „Barany” sprawiły dużą niespodziankę ogrywając Bournemouth – trzecią drużynę Championship i jednego z faworytów do awansu. To jedna dobra wiadomość dla polskich kibiców. Druga jest taka, że stało się to przy wydatnej pomocy Krystiana Bielika i Kamila Jóźwiaka. Pierwszy strzelił jedynego gola w tym meczu, drugi był najaktywniejszym zawodnikiem […]
19.01.2021
Weszło FM
19.01.2021

„Lewandowski nie był wsparciem jako kapitan. Zawsze myślał bardziej o sobie”

Andrzej Juskowiak opowiedział dziś w WeszłoFM, że czuje się rozczarowany i zdziwiony zwolnieniem Jerzego Brzęczka. Bardzo wyraźnie stanął w jego obronie i nie uważa, żeby akurat teraz nastąpiły powody uzasadniające taką decyzję prezesa Bońka. Dlaczego sądzi, że nowy selekcjoner nie poprawi stylu reprezentacji? Czy ma pretensje do Roberta Lewandowskiego, że nie próbował oczyścić atmosfery w […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Co dalej z Brzęczkiem? Bardziej ścieżka Fornalika niż Smudy

Dzisiaj o Jerzym Brzęczku jest bardzo głośno. Pisze o nim każdy portal, zajmuje czołówkę w niemal każdej gazecie, dyskutuje się o nim w każdym radiu i telewizji. Ale zaraz – za tydzień, za miesiąc – o Brzęczku zrobi się cicho. On odetchnie, przestanie zajmować sobie głowę zwolnieniem, odpocznie od codziennej roboty z kadrą. I zacznie […]
19.01.2021
Weszło Extra
19.01.2021

Płatek: Jest bardzo mało jakościowych Polaków

– Mam mnóstwo bardzo dobrych zawodników na liście. Mogę z nimi wypić tylko kawę, albo spotkać się z ich agentami towarzysko i mówić, że „super byłoby, gdyby zagrali w Górniku”. Potem albo nie jesteśmy w stanie zapewnić danemu zawodnikowi pensji, albo nie jesteśmy w stanie go w ogóle pozyskać. Mam wydać zero, wziąć zawodnika z […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Kądzior zaczyna walkę o powrót do kadry. W Turcji wcale nie będzie mu łatwo

Liczyliśmy, że będzie inaczej. Że nie zadziała iberyjska klątwa i Damian Kądzior nie podzieli losów Ebiego Smolarka, Cezarego Wilka, Dariusza Dudki czy Bartłomieja Pawłowskiego. Miał na to papiery. Taki ładny był, amerykański, aż chciałoby się rzucić klasykiem z Samych Swoich, bo faktycznie 28-letni pomocnik, wchodząc do drużyny Eibaru, wcale nie stał na straconej pozycji. Ale […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Lubański: Lewandowski jako kapitan powinien teraz zabrać głos na temat zwolnienia Brzęczka

Włodzimierz Lubański twierdzi, że zwolnienie Brzęczka jest nieeleganckie, ale powinno być konsultowane z piłkarzami i jeśli się tak nie stało, to był błąd. Z kolei Robert Lewandowski powinien obecnie zabrać głos na temat obecnej sytuacji w reprezentacji. Można się z tym zgadzać, można się nie zgadzać, ale byłego wybitnego piłkarza zawsze warto posłuchać. Zapraszamy. Jak […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Rodgers kontra Lampard, ciekawa wojenka w Bundeslidze. Co obstawić we wtorek?

Co słychać w futbolowy wtorek? Dzieje się zaskakująco sporo. Mamy ciekawe mecze Polaków, hit w Anglii i kilka nieobliczalnych starć na niemieckiej ziemi. My skupimy się konkretnie na dwóch wydarzeniach: meczu Leicester z Chelsea i Bayeru Leverkusen z Borussią Dortmund. Oferty są zacne, warto spojrzeć i przemyśleć. Leicester – Chelsea Ostatnie mecze Leicester (liga): ZZRRZ […]
19.01.2021
Blogi i felietony
19.01.2021

Banaszewski: Byłem rozczarowany, że zostałem kozłem ofiarnym w Arce

Choć ma ledwie ćwierć wieku na karku, na koncie ma już blisko 250 występów na szczeblu centralnym w Polsce. Ale Maksymilana Banaszewskiego to nie zadowala, bo jego jedyne dotychczas podejście do Ekstraklasy zakończyło się porażką. Jak trudno odbudować się po czymś, na co pracowało się przez lata, ale nie wyszło? Czy jego kariera wyglądałaby inaczej, […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

QUIZ. Ile wiesz o kadencji Jerzego Brzęczka w reprezentacji Polski?

Wspaniała przygoda Jerzego Brzęczka z reprezentacją Polski dobiegła końca. Łzy smutku zdążyły już wyschnąć po wczorajszych informacjach, czas na odrobinę relaksu. Dlatego proponujemy wam quiz – 25 pytań na temat tej kadencji. Pytamy o konkrety, liczby, ale i rzeczy lekkie, nieco pozapiłkarskie. Pochwalcie się wynikiem w komentarzach. Dla najlepszych mamy nagrody – nic, absolutnie nic […]
19.01.2021