post Jakub Białek

Opublikowane 28.09.2020 11:24 przez

Jakub Białek

Raków Częstochowa wszedł do ligi z osławionymi 140 wariantami rozegrania rzutów rożnych. Wisła Płock w zeszłym sezonie pokazała, że posiadanie gościa potrafiącego świetnie zagrać ze stojącej piłki to już połowa sukcesu w walce o utrzymanie. Nasza liga kocha wrzutkę z rogu na stoperka, wolny z czterdziestego metra, po którym trzy czwarte drużyny wchodzi w pole karne czy wrzut z autu, który de facto jest dośrodkowaniem na rosłego napastnika. Być może to przypadek, a być może trenerzy latem największy nacisk położyli na stałe fragmenty. Statystyka mówi swoje – aż 47% bramek w tym sezonie padło właśnie w ten sposób.

Przekładając to na liczby rzeczywiste…

Najdobitniej widać to po ostatnim weekendzie. Przed nami oczywiście jeszcze mecz Stali z Piastem i dwa przełożone spotkania, ale póki co AŻ 69% GOLI W 5. KOLEJCE PADŁO PO STAŁYCH FRAGMENTACH. Ledwie co trzeci gol padał z gry.

Uplastycznijmy:
 • Filip Piszczek (Cracovia – Raków) – klasyczna wrzutka z rogu na gościa potrafiącego uderzyć głową,
 • Ivan Fiolić (Cracovia – Raków) – gol w ostatniej akcji meczu po wolnym, przy którym nawet bramkarz wszedł w pole karne, ciekawostka polega na tym, że wykonawca (Sergiu Hanca) skiksował kopiąc w stojącą piłkę, ale „Pasy” potrafiły wyciągnąć z tego jeszcze dobrą wrzutkę,
 • Lorenco Simić (Jaga – Zagłębie) – podobny gol do Filipa Piszczka, dobra wrzuta, wygrany pojedynek,
 • samobój Komora (Lechia – Podbeskidzie) – wrzutka z wolnego, która idzie w bramkę, Komor spanikował i wbił udem swojaka
 • pierwszy gol Flavio (Lechia – Podbeskidzie) – wrzutka z rogu, Portugalczyk nawet nie musiał wyskakiwać, by przekierować dośrodkowanie do siatki
 • drugi gol Flavio (Lechia – Podbeskidzie) – szybko rozegrany rzut z autu, wrzuta, gol.
 • Łukasz Zwoliński (Lechia – Podbeskidzie) – róg rozegrany na krótki słupek,
 • Aleks Ławniczak (Wisła Płock – Warta) – zawiesinka Trałki z rzutu rożnego, kolejna „klasyk opcja”
 • Bartosz Kieliba (Wisła Płock – Warta) – powtarzalna wrzutka Trałki z wolnego, główka, gol

Dziewięć bramek na trzynaście padło więc po stałych fragmentach. Najwięcej w meczu Lechii z Podbeskidziem (wszystkie cztery), na co wpływ miały dwa czynniki. Po pierwsze – dobre dośrodkowania Rafała Pietrzaka. Już Mladenović był w tej dziedzinie fachowcem, ale wygląda na to, że jego następca może w tym elemencie wzbić się na jeszcze wyższy poziom. Zaliczył dwie asysty, a de facto powinien mieć trzy, gdybyśmy doliczali asysty także przy samobójach. Drugą sprawą jest parodystyczna linia defensywy Podbeskidzia, której wystarczy posłać do wybronienia jakąkolwiek piłkę, a ta już się gubi. Najdobitniej było to widać po drugim golu Flavio – najpierw nikt ostrzej nie zaatakował Haydary’ego i Filę, wymieniających piłkę po wrzucie z autu, potem przy Portugalczyku stało dwóch piłkarzy, ale każdy z nich krył na radar.

CZY PIAST GLIWICE WRESZCIE WYGRA W LIDZE? KURS 2,27 NA WYGRANĄ GLIWICZAN ZE STALĄ MIELEC W TOTALBET

Stałe fragmenty to w tym sezonie też domena Zagłębia Lubin. Tego samego Zagłębia, któremu w zeszłym sezonie mocno brakowało pragmatyzmu. Pamiętamy, jak to wyglądało – potrafili fajnie pograć piłeczką, dobrze się ich oglądało, ale często przegrywali wygrane mecze, a w tych, w których im nie szło, brakowało argumentu właśnie w postaci dobrze rozegranego stałego fragmentu. W tym sezonie lubinianie zdobyli sześć bramek. Aż cztery z nich (66%!) po rzutach rożnych. W ten sposób wygrali z Lechem (dwie bramki po rogach), Jagą i zremisowali z Cracovią.

Nie ma przypadku też w tym, że akurat dzięki stałemu fragmentowi gry przełamała się wreszcie Warta, która w tej kolejce wygrała swój pierwszy mecz i zdobyła premierowe gole. Jest to dla nas pewne zaskoczenie, że do stałych fragmentów podchodzi akurat Łukasz Trałka – nie znaliśmy go z tej strony – ale trzeba przyznać, że jego wrzutki wprowadzają smród w poczynaniach rywala. Wychodzi to po prostu dobrze i aż szkoda, że pomocnik objawia swój talent dopiero w wieku 36 lat. Warta jest dobrze zorganizowana w tyłach, z przodu ma spore problemy, nie dziwi więc, że ucieka się do wrzutek ze stojącej piłki.

Ciekawym przypadkiem jest też Pogoń Szczecin, która zgromadziła siedem punktów w czterech kolejkach, a jeszcze nie zdobyła normalnego gola. „Normalnego gola”, czyli takiego z gry, po wypracowanej akcji, w której nie pomógł element losowy. Pięć bramek „Portowców” to trzy rzuty rożne, samobój Klemenza i rzut karny.

Oczywiście w przekroju całego sezonu wszystko może się zmienić, póki co jednak obserwujemy ligę, która – w porównaniu do poprzednich sezonów – okopała się w stałych fragmentach gry. Przypomnijmy raz jeszcze – aż 47% padło właśnie w ten sposób. A jak wyglądało to w poprzednich sezonach?

Posłużmy się wyliczeniami EkstraStats:
 • 19/20 – 36% goli po SFG
 • 18/19 – 36% goli po SFG
 • 17/18 – 39% goli po SFG
 • 16/17 – 37% goli po SFG
 • 15/16 – 31 % goli po SFG
 • 14/15 – 27% goli po SFG

Jak na dłoni widać, że w odniesieniu do poprzednich lat, tendencja współczynnika bramek po stałych fragmentach jest wzrostowa. I sami nie wiemy, czy powinniśmy za to trenerów chwalić czy ganić. Z jednej strony to dobrze, że polskie drużyny skutecznie wykorzystują tak oczywisty atut, jakim są wolne czy rogi. Z drugiej – to nie jest sexy futbol, to nie jest Ekstraklasa, przy której siedzi się wbitym w fotel. Raz jeszcze przywołajmy mecz Lechii – faktycznie przejechała się po Podbeskidziu, zdemolowała je, ale przecież żadna bramka nie padła z gry.

REMIS W MECZU STAL – PIAST? KURS 3.50 W TOTOLOTKU!

Na koniec przypomnijmy nieśmiertelną anegdotę. Franciszek Smuda – mający po latach spędzonych w Niemczech jeszcze większe problemy z językiem polskim niż dziś – wpada na trening Wisły Kraków i mówi: – Dziś zajmujemy się rzutyma rożnami… rzutymi rożnemi… rzutoma rożnoma…

Gdy szatnia pokłada się ze śmiechu, „Franz” postanawia wybrnąć: – A chuj tam, kornerami!

Wygląda na to, że w tym sezonie trenerzy także zajmują się kornerami.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 28.09.2020 11:24 przez

Jakub Białek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 11
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Amber Mozart
Amber Mozart

co w tym dziwnego, że stałe fragmenty rządzą, skoro 90% ligi gra ultra defensywnie, bo porażka może oznaczaś wypad trenera ze stołka? AJak przeciwnik siedzi za potrójną gardą to się nie przebijesz. Zobaczcie taką Wartę. W ataku chuja grają, ale strzelić im ciężko.

Tomek
Tomek

I potem przychodzą eliminacje do europejskich pucharów i okazuje się, że nie potrafimy grać w piłkę. I jeżeli piłka jest grana po ziemi, a nie w powietrzu to z poważnym rywalem nie mamy czego szukać. PMŚ w całej swojej okazałości. Może jakieś porównanie z innymi ligami?

walgierz
walgierz

Z tym jest różnie. Przykładowo w angielskiej lidze takie Bournemouth zdobyło 15 ze swoich 40 bramek ze stałych fragmentów gry, co daje 37,5%. Ale już reszta ma zdecydowanie niższy odsetek takich bramek.

źródło: https://www.whoscored.com

PL 2019-20.jpg
walgierz
walgierz

Ta ciekawostka o 140 stałych fragmentach gry Rakowa zrobiła im sporo szkody, bo wciąż jest powtarzana, a aktualnie to jedna z trzech najfajniej grających ofensywną piłką drużyn.

Er.
Er.

Może po prostu zmieńmy w tej lidze zasady gry. Niech każdy zespół ma przykładowo po 5 rożnych, 5 wolnych i 5 wrzutek z autu na wysokości pola karnego. I kto strzeli więcej goli z tych SFG ten wygrywa mecz. Nie trzeba będzie oglądać tej kopaniny w środku pola.

panie.co.pan
panie.co.pan

Liga paralityków.

waldemar
waldemar

Pragmatyków? Raczej paralityków uprawiających antyfutbol.

Joopiter
Joopiter

„gdybyśmy doliczali asysty także przy samobójach”
A tak właściwie to czemu nie doliczacie? Przecież to taki sam udział podającego jak przy normalnych golach, więc czemu zabiera się te asysty i kluczowe podania?

Mecenas_Misiura
Mecenas_Misiura

Skoro dla większości ekip sfg to jedyny sposób, żeby dorzucić piłkę w miarę precyzyjnie w okolice pola karnego to nie dziwota…
Nie trzeba się bawić w jakieś kiwki, zwody, podawanie na 1 góra 2 kontakty, przeciwnik musi się odsunąć. BTW jak tam ten łysy z górnika z superlewą nóżką co u Nawałki grał na skrzydle?

Dzoszua
Dzoszua

Kurzawa Rafał

Profesor od ekstraklasy
Profesor od ekstraklasy

Warto dodać, że ,,gole z gry” to też padają najczęściej po wrzutkach. Obowiązują dwa rodzaje rozwiązań akcji: ,,Do skrzydełka i hop” – jest to najczęstsza forma aplikowana przez polskich taktyków, odebraną piłkę transportuje się do bocznego obrońcy, który nawet nie patrzy czy ktoś znajduje się w polu karnym, ładuje w ciągu meczu kilkanaście razy więc siłą statystyki kiedyś kogoś w głowę trafi, przykładem jest Legia bądź Cracovia. Drugim rozwiązaniem jest osławiona ,,laga na Dawidka” z tą modyfikacją, że teraz nie jest grana w akcie desperacji, tylko jest wykonaniem przemyślanego planu taktycznego, obrońca, albo desygnowany pomocnik, precyzyjnie kopie piłkę jak najmocniej przed siebie licząc na to, że przeciwnik się pomyli, najczęściej jednak w pierwszych 80 minutach realizowana jest ze stojącej piłki, dopiero ostatnie 10 minut, to tiki-laga.

Weszło
24.10.2020

Litość to zbrodnia. Ajax pakuje Venlo trzynaście bramek!

Od pewnego czasu w europejskim futbolu widać mocny zwrot w kierunku radosnej ofensywy. Nawet na najwyższym poziomie zdarzają się wyniki takie jak 8:2 czy 7:2, remontady na pięć bramek i inne anomalie, których nie widzieliśmy od wielu lat. Ale nawet na tle tych festiwali bramkowych, Ajax Amsterdam wypada wyjątkowo. Dzisiaj Holendrzy rozjechali Venlo 13 do […]
24.10.2020
Anglia
24.10.2020

VAR znów psuje widowisko w Premier League. Chelsea remisuje z Manchesterem United

To już przekroczyło wszelkie granice absurdu i zwyczajnie dobrego smaku. Kolejny mecz Premier League został w niezrozumiały sposób wypaczony przez źle funkcjonujący system wideoweryfikacji. Tym razem ofiarą sędziów odpowiadających za obsługę VAR-u padła Chelsea, która nie otrzymała ewidentnego rzutu karnego. No i koniec końców bezbramkowo zremisowała z Manchesterem United. Wielbłąd arbitrów Oczywiście nie twierdzimy, że […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Bida z Jędzą, czyli jak padały w tym tygodniu gole dla Śląska

Gdy Bartosz Bida wchodził do Ekstraklasy, dawał nam bardzo mało okazji, by trochę pobawić się jego nazwiskiem. Bidy zdecydowanie nie było – chłopak strzelił pierwszego gola poprzedniego sezonu, do końca rundy dorzucił jeszcze dwa trafienia, asystę, wywalczenie karnego i generalnie recenzje zbierał niezłe. Wiosna była słabsza, ledwie z momentami, a teraz chyba już najwyższa pora […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Futbol jest prosty. Schalke grało na 0:0, więc dostało 0:3

Potrafimy sobie wyobrazić lepsze okoliczności niż te, w których przystępowało Schalke do derbów z Borussią Dortmund. Królewsko-Niebiescy gniją w strefie spadkowej, przed tym spotkaniem mieli ledwie punkt i absolutnie zawstydzający bilans bramek 2:17. No, to tak jakby iść na rozmowę o pracę w garniturze pamiętającym czasy podstawówki i dodatkowo mokrym, z gołębim plackiem na ramieniu. […]
24.10.2020
Hiszpania
24.10.2020

El Clasico da się lubić. Puste Camp Nou dla Realu

Mieliśmy trochę obaw. Że będzie sztywno, nudziarsko, bez błysku. Powtarzaliśmy, że to już nie to samo, że era epickich meczów Barcelony z Realem przeminęła i że może czekać nas ciężkostrawne danie dwóch hiszpańskich ekip w przeciętnej formie, tylko reklamowane jako wielki hit. Ale tak się nie stało. I dobrze. W El Clasico nie zabrakło wszystkiego, […]
24.10.2020
Hiszpania
24.10.2020

Jeden (!) kontakt z piłką w El Clasico. Griezmann, czyli piłkarz-widmo

Nie będziemy dowodzić, że Barcelona poległa w El Clasico przez Antoine’a Griezmanna, bo kataloński klub ma znacznie więcej problemów. „Królewscy” nie musieli wcale zagrać wielkiego meczu, by wiele z nich obnażyć. A jednak trudno przejść obojętnie obok tego, czego dokonał francuski napastnik w dzisiejszym spotkaniu z Realem. Griezmann pojawił się na boisku w 82 minucie […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Kolejny dzień w biurze Lewandowskiego. Tym razem hattrick z Eintrachtem!

Dla niektórych „normalny dzień w biurze” to stosik przejrzanych i podpisanych papierów, dla innych jakaś liczba sprzedanych produktów, a dla Roberta Lewandowskiego – strzelanie w Bundeslidze. Od lat wiemy, że nie sprawia mu to żadnych problemów, czasy się – niestety, jak widzimy – zmieniają, a Polak jest wciąż niczym świetnie zaprogramowana maszyna. Ładuje bez opamiętania […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Obelga roku 2020 – bronisz jak Podbeskidzie

Można czasami w defensywie dać ciała. Oczywiście, błędy się zdarzają i bywa tak, że ktoś się machnie, ktoś inny nie pokryje. Ale Podbeskidzie jest prawdziwą kumulacją nieudanych żartów w obronie. Czy dzisiaj do przerwy w Krakowie beniaminek wyglądał jak zespół słabszy? No nie. Mało tego – „Górale” byli nawet lepsi od „Białej Gwiazdy”. Ale co […]
24.10.2020
Anglia
24.10.2020

Jedna pozycja, inna mentalność. Kepa kontra De Gea

Wywiady z byłymi piłkarzami utwierdzają w przekonaniu, że psychika ma kluczową rolę w przebiegu kariery zawodnika. Mówił o tym Alan Shearer, mówili bracia Żewałkow, Alessandro Del Piero, cała plejada wielkich i nieco mniejszych, z kraju i spoza Polski. Siła mentalna pozwala się podnieść w najtrudniejszych momentach kariery, a jej brak powoduje, że nagle lądujesz na […]
24.10.2020
Anglia
24.10.2020

Fabiański zatrzymuje City. Coś wyraźnie nie działa w ekipie Guardioli

Jedenaste miejsce w tabeli po pięciu spotkaniach, zaledwie osiem punktów na koncie. Nie takiego początku sezonu oczekiwali kibice Manchesteru City. „Obywatele” dziś tylko zremisowali z West Hamem United 1:1 i naprawdę nie zachwycili swoją postawą. Choć trzeba im oddać, że w końcowej fazie spotkania wykreowali sobie kilka znakomitych szans do wyjścia na prowadzenie. Ale w […]
24.10.2020
Anglia
24.10.2020

Trenerscy bliźniacy czyli Ole Gunnar i Frank

Ole Gunnar Solskjaer i Frank Lampard mają o tyle podobny przebieg karier trenerskich, że można się właściwie zastanawiać, czy podobnie jak filmowe rodzeństwo Skywalkerów nie zostali przypadkiem rozdzieleni przy narodzinach. Szkoleniowcy Manchesteru United oraz Chelsea znów staną naprzeciw siebie w sobotnim meczu na Old Trafford. Każdy z nich wszedł obecnie w etap pracy, z którego […]
24.10.2020
Live
24.10.2020

LIVE: Czy Pogoń wciąż ma patent na Legię?

W wielu polskich domach ta sobota będzie koszmarem. Żona trzyma pilota, już od godziny puszcza bańki mydlane, oglądając West Ham United z Manchesterem City. Ojciec, fanatyk La Liga, całe mieszkanie zawalone programami meczowymi El Clasico już się zbliża. A tu przecież syn chciałby Wisłę Kraków obejrzeć. Jakie to szczęście, że macie nas – napiszemy wam […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Czy da się pokonać człowieka, który siłował się z niedźwiedziem?

Historie o wojownikach z dalekiego Kaukazu momentami ocierają się o śmieszność. Przypominają bardziej legendy ludowe z domieszką scenariuszy rodem z anime. Ale Chabib Nurmagomedow pokazał światu, że gdzieś na kaukaskiej wiosce naprawdę może narodzić się facet zdolny do zapasów z niedźwiedziami i do dominacji w Lidze Mistrzów sportów walk. Dagestański Orzeł dziś znów stanie do […]
24.10.2020
Hiszpania
24.10.2020

Czy mamy jakieś oczekiwania przed El Clasico?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to już nie jest mecz o tej samej randze, co kiedyś. Nie zmienia to faktu, że dzisiejsze „El Clasico” przyciągnie przed telewizory setki milionów kibiców z całego świata. Problem polega w tym, że rozsiądą się w swoich kanapach bardziej z sentymentu niż… możliwości obejrzenia futbolu na najwyższym poziomie. Na Camp […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

Czy Jagiellonia dziś zatęskni za Steinborsem?

Śląsk Wrocław wraca z tournee po Mazowszu, w którym zaprezentował się tak, że zachodzi podejrzenie, iż przegrałby nawet z zespołem pieśni i tańca Mazowsze. Dzisiaj gra jednak u siebie, gdzie jest zupełnie inną drużyną, dla odmiany poważną. Jeśli jednak i dzisiaj u siebie zagra padlinę, to da jeszcze więcej paliwa pod ogień krytyki, jaka wylała […]
24.10.2020
Hiszpania
24.10.2020

El Clasico kibicowsko. Od chuligańskich burd po pandemię

Dzisiejsze El Clasico będzie pierwszym w historii bez udziału publiczności. Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją. Choć wielu stadionowych podróżników uważa, że w czasie tej rywalizacji atmosfera jest iście piknikowa, to bez wątpienia brak kibiców wpłynie na ogólną jakość widowiska. Jeżeli ktoś miał kiedyś okazję obejrzeć na żywo starcie FC Barcelony z Realem Madryt i […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

”Los rivales eternos” – dwugłos przed El Clasico

Zbliżający się sobotni mecz w ramach El Clasico jest starciem, które polaryzuje bardziej niż polska scena polityczna. W każdym z tych spotkań faworyt po prostu nie istnieje. Są tylko dwie strony, odwieczni rywale, niezmordowani, niezatapialni, zupełnie rożni. Nie sposób znów przed takim spotkaniem zapytać o to, jak na krajobraz przed bitwą zapatrują się dwaj dziennikarze […]
24.10.2020
Weszło
24.10.2020

QUIZ LIVE OD 13:30! Roki – Kowal – Białek – Mazurek – Paczul

PERE PAŃSTWA PRZYPOMINAMY: Dzisiaj O 13:30, QUIZ, LIVE! SKŁAD: – Roki – Kowal – Białek – Mazurek – Paczul. Bądźcie z nami, bo tak wypada. 
24.10.2020