post Avatar

Opublikowane 25.09.2020 12:15 przez

redakcja

Górnik Zabrze na początku tego sezonu gra najlepszą piłkę w Ekstraklasie. Nawet nie zapraszamy do dyskusji, bo nie ma o czym dyskutować. Do pewnego momentu można było podchodzić do wyczynów drużyny Marcina Brosza z pewną rezerwą, bo ogrywała w Pucharze Polski nieposkładaną Jagiellonię i dwóch beniaminków. Potem jednak w dobrym stylu pokonała Lechię Gdańsk, a na Legii dała już prawdziwy koncert. Po dwudziestu minutach Górnik mógł prowadzić 4:0, to była dominacja absolutna. Pytanie, jak długo uda się ten stan utrzymać i czy – tradycyjnie w polskich realiach – zabrzański zespół nie ukręca bicza na samego siebie robiąc więcej niż zakładano?

W wynikach ekipy z Roosevelta nie ma żadnego przypadku. Brosz wymyślił ją na nowo, mimo że tego lata znów stracił kluczowe ogniwa (Igor Angulo, Paweł Bochniewicz, Erik Jirka). Widać ewidentną powtarzalność. Punktem wyjścia jest zmiana ustawienia na trójkę stoperów, a dalej mamy:

  • wysoko grającą linię obrony
  • formacje będące bardzo blisko siebie
  • odważny, niezwykle agresywny pressing całej drużyny, przekładający się na mnóstwo odbiorów na połowie przeciwnika
  • niesamowitą, jak na nasze warunki, intensywność w grze, która daje najwięcej sprintów w lidze i takie wyniki jak 122 przebiegnięte kilometry w Warszawie

Do tego dochodzą wątki czysto piłkarskie: jakość drugiej linii z Prochazką, Mannehem i Nowakiem, równa forma Janży, jeszcze większa eksplozja talentu Jesusa Jimeneza i pewność Chudego między słupkami. Po szczegóły odsyłamy do niedawnej analizy Damiana Smyka, idealnie wszystko zobrazował.

Górnik niesamowicie efektowną i skuteczną grą rozbudza oczekiwania. Przed sezonem podstawowym celem było spokojne utrzymanie i choć sami zawodnicy mówili o chęci powalczenia o coś więcej, nie odbierano takich deklaracji jako zobowiązania. Teraz okoliczności zaczynają się zmieniać. Klasyka – apetyt rośnie w miarę jedzenia, szybko zapomina się o sytuacji na starcie.

A klub z Zabrza wciąż ma jeden podstawowy problem, który nazywa się:

WĄSKA KADRA

Żelazny wyjściowy skład (z zamianą Koja na sprzedanego Bochniewicza) jak najbardziej wydaje się mieć potencjał nawet na europejskie puchary. Na przestrzeni następnych tygodni i miesięcy nie da się jednak uniknąć kontuzji, kartek czy ewentualnego zmęczenia przy tak wymagającym stylu gry w jednym garniturze. A gdy spojrzymy na ławkę rezerwowych, widoki są mało obiecujące. Z obecnym stanem posiadania jedna czy druga absencja prawdopodobnie skutkowałaby znacznym spadkiem jakości.

Tylko w środku pola na pozycjach „6” i „8” Górnik ma faktyczną rywalizację na całego. Od początku grają Prochazka i Manneh, a aspirują do tego Daniel Ściślak, Krzysztof Kubica, Wojciech Hajda i Filip Bainović. Dwaj pierwsi zdążyli już zapunktować: Ściślak dwie kolejki temu strzelił pięknego gola Lechii, Kubica w tym samym meczu dał bardzo dobrą zmianę. W nagrodę dostał prawie pół godziny z Legią, gdy przecież losy wyniku ciągle się ważyły. Te sektory Marcin Brosz ma obsadzone.

Powiedzmy, że spokój jest także na prawej obronie. Obiecujące wejście ma Grek Giannis Massouras. Wygryzł on Dariusza Pawłowskiego, który przecież przeciwko Podbeskidziu i Stali prezentował się przyzwoicie. W odwodzie pozostaje Kacper Michalski. Ekstraklasa dość brutalnie go zweryfikowała, gdy dwa lata temu został rzucony na głęboką wodę, ale w minionym sezonie nieźle prezentował się na wypożyczeniu w drugoligowym GKS-ie Katowice. Można zakładać, że chłopak trochę okrzepł.

Gdzie indziej zaczynają się schody.

Rywalami Chudego w bramce są Dawid Kudła i młodziutki Bartosz Neugebauer. Kudła po raz ostatni pojawił się na boisku 7 marca w trzecioligowych rezerwach, a generalnie nigdy jakoś specjalnie nie imponował. Ostatnimi czasy słyszeliśmy o nim głównie ze względu na sprawy pozaboiskowe. Neugebauer to klasyczna melodia przyszłości.

Przy ustawieniu z trójką stoperów w zasadzie jedyną opcją rezerwową na tę pozycję pozostaje młody Aleksander Paluszek, który dotychczas rozegrał dwa mecze w Ekstraklasie i raz obejrzał czerwoną kartkę. Nic dziwnego, że Artur Płatek szuka tu wzmocnień. Przymierzano Hiszpana Pablo Crespo, ale podobno temat już nieaktualny. W przypadku wypadnięcia Janży na lewej stronie, Brosz musiałby wyjąć ze środka Koja lub Gryszkiewicza. Koło się zamyka.

W ofensywie wybór również symboliczny.

Trwa walka między Alexem Soczykiem a Piotrem Krawczykiem. Ten drugi dość opornie wprowadzał się do Ekstraklasy po wielu latach w niższych ligach, ale w tym sezonie wreszcie zaczął się rozkręcać. Strzelił gola Podbeskidziu, daje ożywcze zmiany.

Lecz co poza tym? Łukasz Wolsztyński dopiero zaczął proces dochodzenia do formy po poważnej kontuzji. Parę dni temu rozegrał drugą połowę w rezerwach i zaliczył trzy asysty, więc są jakieś powody do optymizmu, ale na pewno nie od razu będzie realną alternatywą dla Bartosza Nowaka. Gdyby go zabrakło, Broszowi pozostałby jedynie bardziej defensywny wariant w środkowej strefie lub cofnięcie Jimeneza i postawienie w ataku na duet Sobczyk-Krawczyk. Oznaczałoby to praktycznie brak pola manewru przy zmianach.

Na bokach pomocy lista opcji jest wyjątkowo krótka. Inna sprawa, że dla klasycznych skrzydłowych w nowym ustawieniu nie za bardzo znajduje się miejsce, a do tej kategorii możemy zaliczyć tylko Adama Ryczkowskiego. Mocno rozczarowywał po przyjściu z I ligi, później zmagał się z poważnymi i przeciągającymi się problemami zdrowotnymi. Po powrocie na boisko ciągle nie potrafił przekonać. Teraz w czterech kolejkach ani razu nie podniósł się z ławki, mimo pięciu zmian, którymi zaczęli dysponować trenerzy.

De facto więc Brosz wybiera maksymalnie z 18-20 zawodników, a i tak niektórzy niemalże z góry są skazani na rezerwę. To nie to samo, co na przykład w Rakowie Częstochowa, gdzie o jedno miejsce w ataku walczą Gutkovskis, Brown-Forbes i Musiolik, zaś rywalizacja w drugiej linii jest tak duża, że na zmiany wchodzą Daniel Bartl, Ben Lederman, Ivi Lopez czy Giannis Papanikolaou. Ostatnio konkurencję zwiększył jeszcze pozyskany z Korony Kielce młodzieżowiec Daniel Szelągowski.

Kibice i – przede wszystkim – działacze Górnika muszą więc być świadomi, jakie są możliwości kadrowe ich zespołu.

Nie chodzi o gaszenie żaru i ambicji, tylko o umiejętność zachowania trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość. A ona wygląda tak, że drużyna w jednym składzie prawdopodobnie nie będzie grała na obecnym poziomie przez cały sezon czy nawet jedną rundę. Zawczasu trzeba się nastawić, że prędzej czy później jakaś zadyszka nadejdzie i wówczas nie reagować nerwowo pod wpływem rozbudzonych oczekiwań. No, chyba że w ciągu najbliższych dni Brosz dostanie jeszcze ze trzech kozaków do grania.

Górnik Zabrze wyciska maksa z pierwszych tygodni i jeśli jeszcze trochę pociągnie w ten sposób, to w praktyce już w listopadzie będzie spokojny o utrzymanie. Powyższe wnioski nie dotyczą meczu dzisiejszego: zabrzanie są w takim gazie, że pokiereszowaną pod wieloma względami Wisłę Kraków powinni opędzlować gładko i efektownie. Wiemy, chodzi o Ekstraklasę, gdzie często wszystko jest na odwrót, ale zakładamy, że nawet to ma swoje granice.

Fot. FotoPyK

Opublikowane 25.09.2020 12:15 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 12
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pal to licho
pal to licho
5 miesięcy temu

Górnik Zabrze jest na przysłowiowym *propsie* w gazie,
ale nie będzie mistrzem ligi na koniec sezonu

borubar odgrzewany kotlet
borubar odgrzewany kotlet
5 miesięcy temu

właśnie, na Wiśle Kraków, Górnik MOŻE się poślizgnać,
zupełnie jak na porzuconej skórce od … banana

jacenty
jacenty
5 miesięcy temu

Górnik jak wygra trzy kolejne mecze to uznam iz jest drużyna godną zaufania

Kriso
Kriso
5 miesięcy temu

Gra Górnika robi wrażenie!!

Amber Mozart
Amber Mozart
5 miesięcy temu

Odpowiadam na pytanie tytułowe: tak. Niby to ooczątek sezonu a już suę ludzie napalili na super sezon i będzie wielkie rozczarowanie jak skończą poza podium. A skończą, bo taktyka to jedno, a skład to drugie, a nikt nie trzyma formy cały sezon

walukiewicz
walukiewicz
5 miesięcy temu
Reply to  Amber Mozart

Uwielbiam to wasze gdybanie.Juz wiecie co będzie na końcu sezonu.Nie lepiej schować zazdrość i zająć swoimi regionalnymi klubikami od Warszawy aż po Kraków?

ędrju
ędrju
5 miesięcy temu

Górnik ma dość prosta taktykę. U nich obrona zaczyna się pod polem karnym przeciwnika. Ta taktyka jest możliwa, ponieważ piłkarze są dobrze przygotowani motorycznie, technicznie też coś potrafią, a ewentualne braki nadrabiają właśnie kondycją. Również silą ich jest asekuracja. Jeśli jeden piłkarz traci piłkę, to partner stara się ją jak najszybciej odzyskać. Ustawienie z trzema obrońcami wnosi pewne ryzyko, ale szybkość i przyspieszenie zwłaszcza Wiśniewskiego i Gryszkiewicza pozwalają na taką grę. No i mecz z Legią pokazał, że mają pojęcie co do pułapek ofsajdowych. Błędy też się zdarzają, ale i tak im się to opłaca.

krzysio
krzysio (@krzysio)
5 miesięcy temu

Weszło spytaj swojego eksperta Pana Kowalczyka. Jego typy zawsze się sprawdzają.

Marcin
Marcin
5 miesięcy temu

Ciekawostką jest to, że opisując mecze Lecha, to właśnie o Lechu piszecie, że gra najlepszą piłkę w Polsce. Zakładam, że przymiotnik w stopniu najwyższym może się odnosić tylko do jednej osoby/drużyny/rzeczy. Nawet mimo tego, że w sporcie możliwe są medale ex aequo.
Generalnie – szanuję Górnika za wyniki, Lech (w przeciwieństwie do gry) tych wyników na razie nie ma, ale zdecydujcie się kto gra „NAJlepszą” piłkę w lidze. A jeśli nie możecie się zdecydować, to jakiś kompromis może: „Jeden z dwóch najpiękniej grających zespołów” czy coś 😛
Nie czepiam się rzecz jasna, w zasadzie to (nie zapominając o Lechu) macie rację. Tylko luźno proponuję 🙂

Ernest Lubański
Ernest Lubański
5 miesięcy temu

Dyskusja spod plecow! Nikt w samym Górniku ani wśród ekspertów nie mówi o mistrzu jako celu na ten sezon. Podobnie jak dwa lata temu, kiedy tuż po awansie byli liderem po I rundzie. Widać, że cieszy ich każdym mecz a zwycięstwa dodają im wiary we własne umiejętności. I tyle! A dla kibiców KSG, to też ulga, że nie muszą patrzeć ile punktów przewagi mają nad strefą spadkową, tylko o ile wyżej są nad Piastem czy Legią. Wyluzujcie i nie pompujcie balona, którego Brosz nawet nie wyjął z kieszeni.

ędrju
ędrju
5 miesięcy temu

„Wyluzujcie i nie pompujcie balona, którego Brosz nawet nie wyjął z kieszeni”. Świetne podsumowanie. Brawo!

celtu
celtu
5 miesięcy temu

U nas furorę robi trener którego formacje są bardzo blisko siebie,pressuje rywala bardzo wysoko oraz dużo biega. Nie mam zamiaru atakować Marcina Brosza bo to faktycznie bardzo ciekawy trener,ale my się zachwycamy czymś,co cały poważny piłkarski świat robi bądź stara się robić od lat. Ja pierdolę w jakiej my dupie jesteśmy

Suche Info
06.03.2021

Pele: – Mbappe może zostać moim spadkobiercą

Wiadomo, że Mbappe to kozak. Nie od dziś, nie od miesiąca, nie od roku. Mówią o tym eksperci, byli piłkarze i obecny top piłki nożnej w Europie. Francuz staje się powoli zawodnikiem z najwyższego świecznika, co może zawdzięczać nie tylko sobie, ale również chodzącym po świecie legendom. Jedną z nich jest oczywiście Pele, który tak […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

„Nawet jeśli Bale strzeli 30 bramek w Tottenhamie, nie chcę go w Realu”

Jak sprawuje się Gareth Bale w Tottenhamie? Cóż, w ostatnim czasie całkiem nieźle. Udział przy trzech bramkach z Burnley, asysta z West Hamem, gole w Lidze Europejskiej. Wcześniej nie było tak kolorowo, ale jako że forma Walijczyka wzrosła, zaczęły pojawiać się różne dywagacje. Na ich czele stanął komentarz Zidane’a. Szkoleniowiec Realu Madryt dał wyraźnie do […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Kroos: – Dla wielu osób stałem się nazistą

Nie da się ukryć, że żyjemy w świecie pełnym hejtu i agresji. Pod jego ostrzałem są szczególnie piłkarze, których wszelkie działania czy publiczne wypowiedzi są szeroko analizowane. Nie inaczej było w przypadku Toniego Kroosa, który za wypowiedzenie pewnych słów w 2018 roku został ofiarą dyskryminacji. Niemca po prostu zaszufladkowano, o czym wypowiedział się na rzecz […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Przewrotką na remis w derbach. Ricardinho przedstawia się Łodzi

Pamiętacie jeszcze słynny cytat z pewnego radia po telefonie od widza? „Widzę, że pan się ładnie przedstawił przed, nam tutaj w tej chwili słuchaczom, przed milionami słuchaczy”? To dzisiaj przed milionami widzów i całą Łodzią pięknie przedstawił się Ricardinho. Brazylijczyk chyba naoglądał się Ekstraklasy, bo huknął przewrotką tak pięknie, jak przed tygodniem zrobił to Patryk […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

LIVE: Zagłębie urządzi polowanie na Zająca?

Lechia, która dopiero co miała zwalniać Stokowca, a wygrywa mecz za meczem, dziś spróbuje pognębić Podbeskidzie. Zagłębie, które spróbuje udowodnić, że ostatnie zwycięstwo z Cracovią nie było przypadkiem bądź głównie dowodem na słabość Cracovii. Jagiellonia, gdzie Bogdan Zając powoli zaczyna grać o swoją przyszłość. Wreszcie wieczorem Raków, który spróbuje podgonić stratę do lidera, a także […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Niby Premier League, a jednak Ekstraklasa. Kuriozalny gol Burnley [WIDEO]

Co takich obrazków przyzwyczailiśmy się raczej w Ekstraklasie. Asysty garbem (vide – Medved do Brown Forbesa), centrostrzały, pudła z trzech metrów – kto ogląda naszą kochaną ligę, ten zna te obrazki na co dzień. Ale to, w jaki sposób Arsenal sam strzelił sobie gola w starciu z Burnely, nawet u nas byłoby hitem. Michał Probierz […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Piątkowski: Powołanie? Przeżyłem szok. To spełnienie marzeń

– Przeżyłem mały szok. Wcześniej doszły mnie słuchy, że selekcjoner Paulo Sousa rozmawiał z trenerem Markiem Papszunem przed naszym spotkaniem z Lechem Poznań. Nie spodziewałem się jednak, że otrzymam powołanie już teraz. To spełnienie najskrytszych marzeń – mówi Kamil Piątkowski w rozmowie z Onetem. Piłkarz Rakowa Częstochowa znalazł się w szerokiej kadrze Paulo Sousy na […]
06.03.2021
Niemcy
06.03.2021

Borussia Dortmund 2011/12 – polskie trio, Bayern na łopatkach, podwójna korona

To nie była zwyczajna kwietniowa środa. Całe Niemcy bacznie obserwowały, co dzieje się na Signal Iduna Park w Dortmundzie. Zwycięstwo Bawarczyków w Der Klassiker oznaczałoby ich powrót na pozycję lidera. Wreszcie w 77. minucie Robert Lewandowski sprytnym trafieniem piętą dał BVB prowadzenie. Jednak tuż przed końcem meczu Roman Weidenfeller we własnym polu karnym wpakował się […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Klub Beckhama na celowniku MLS. Płacili piłkarzowi pod stołem?

Władze MLS ogłosiły, że Inter Miami stał się obiektem śledztwa organów ligowych. Chodzi o zeszłoroczny transfer Blaise’a Matuidiego. MLS sądzi, że klub Davida Beckhama miał płacić Francuzowi pieniądze „na czarno”, co burzyłoby zgodność z regulaminem wynagrodzeń uiszczanych piłkarzom. Interowi grozi kara pieniężna, kara punktowa lub rozwiązanie kontraktu z Matuidim. Blaise Matuidi trafił do Stanów Zjedonocznych […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Zlatan wróci do kadry! Polacy muszą szykować się na starcie z Ibrą

Długo trwała telenowela związana z powrotem Zlatana Ibrahimovicia do reprezentacji Szwecji. Obrażał kumpli z reprezentacji, kończył karierę reprezentacyjną, później to selekcjonerzy nie chcieli jego… Ale wygląda na to, że Zlatan wróci do kadry i – jeśli będzie zdrowy – zagra na Euro z Polską. Jak informuje Football Direkt lada moment zostanie ogłoszona szeroka kadra Szwecji […]
06.03.2021
Anglia
06.03.2021

Klątwa drugiego sezonu beniaminka? W Premier League to mit

W sezonie 1995/96, ponownie zreformowano angielską ekstraklasę. Premier League została zmniejszona do 20 zespołów i w takim kształcie pozostaje do dziś. W tym czasie awansowało i zdołało się utrzymać na przynajmniej jeden sezon aż 41 zespołów*. Statystyka pokazuje, że większość z nich utrzymała się także w kolejnym. Klątwa drugiego sezonu w Premier League jest niemalże […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Argentyna i Brazylia zagrają bez swoich gwiazd? Powodem obostrzenia

Kraje Ameryki Południowej głowią się nad tym, jak rozegrać najbliższe mecze eliminacji do Mistrzostw Świata 2022. Przez obostrzenia covidowe kluby europejskie nie są zobligowane do wysyłania swoich piłkarzy na mecze reprezentacyjnie do Ameryki Południowej. W piątek odbyła się pierwsza tura rozmów między dziesięcioma federacjami. Argentyna zgodziła się, by rozegrać najbliższe mecze bez zawodników z Europy, […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Kiedy wreszcie zobaczymy starego, dobrego Cernycha?

Powrót Fedora Cernycha do Jagiellonii niektórzy określali nawet jako „hit transferowy”. Może nieco na wyrost, ale faktem jest, że trudno było kręcić nosem, skoro do Białegostoku wrócił zawodnik, który przez lata sprawdzał się w Ekstraklasie i długimi okresami był w barwach „Jagi” wiodącą postacią. Tym większym rozczarowaniem jest jednak jego dotychczasowa postawa.  Biorąc pod uwagę […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Mecze z dołem tabeli. Raków przekuł bolączkę w atut

Utarło się mówić, że w poprzednim sezonie Raków zapłacił frycowe. Nie lubimy uciekać się do piłkarskich sloganów, ale w tym haśle… rzeczywiście coś jest. Lecz tylko wtedy, gdy wejdziemy w nie nieco głębiej. No bo co to jest frycowe? Przykład Rakowa pokazuje, że to określenie można sprowadzić do – tak po prostu – braku doświadczenia. […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Luis Suarez stworzył klub w Urugwaju. Chce wychowywać piłkarzy

Byli polscy piłkarze regularnie otwierają szkółki piłkarskie dla młodych zawodników. Luis Suarez postanowił pójść krok dalej. Jako czynny piłkarz stworzył klub Deportivo LS, który zacznie grać niedługo w urugwajskiej Lidze Uniwersyteckiej. A w przyszłości ma przekształcić się w profesjonalną drużynę piłkarską występującą na szczeblu zawodowy. Rzadko się zdarza, że czynny zawodnik chce budować takie projekty […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Trener i dyrektor chwalą Piątka. „Wielki charakter, wielka ambicja”

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że występ Krzysztofa Piątka w starciu z Augsburgiem jest wykluczony. Wszystko przez uraz, którego Polak nabawił się w meczu z Wolfsburgiem. Ale nie dość, że powrót do zdrowia napastnika stołecznej ekipy przeszedł błyskawicznie, to jeszcze trener Herthy zachwala upór Piątka w dążeniu do gry. Według zapowiedzi – polski snajper […]
06.03.2021
Weszło Extra
06.03.2021

Mroczna Strona Sportu (odcinek II): „Anioł Śmierci”

Kiedy Robert Rozier – przed laty obiecujący futbolista, obrońca między innymi St. Louis Cardinals i Oakland Raiders – po raz pierwszy został wysłany, by zabić ku chwale swojego nowego Boga, nie spisał się najlepiej. Po prostu zjadły go nerwy. 25-centymetrowy nóż ukryty w nogawce spodni tego zwalistego, czarnoskórego mężczyzny, nieco krępował jego ruchy. Spocone dłonie […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Czas derbów! Cztery hity na sobotę

Kibice będą dziś zadowoleni, bo przed nami sobota pełna futbolu. Dlatego wybraliśmy cztery ciekawe spotkania w Polsce i Europie, na które warto rzucić okiem. Nie tylko dlatego, że będzie się je dobrze oglądało, ale także dlatego, że można na nich zarobić. Jak? Łapcie nasze podpowiedzi! ŁKS Łódź – Widzew Łódź Ostatnie mecze bezpośrednie: WRRRW Poprzednie […]
06.03.2021