
weszlo.com / Weszło

Opublikowane 22.09.2020 20:49 przez
Jan Mazurek
Kultowy niedźwiedź z wieloletnim doświadczeniem w rosyjskich klubach. Albańczyk, który w Belgii przewrócił się na piłkach. Mentor, który wychował tłumy młodych. Romantyczny twórca nowych definicji piłkarskich, który nie nadawał się na trenera. Jego efemeryczny następca. Awanturujący się wagabunda o wdzięcznym pseudonimie Ryszard Lwie Serce. Pan od zapieprzania. Oto poprzednicy Czesława Michniewicza na ławce trenerskiej Legii z ostatnich pięciu lat. Przeanalizowaliśmy ich CV przed przejęciem stołecznej ekipy, żeby porównać je do dorobku 50-letniego szkoleniowca kadry U-21 i zobaczyć, czy da się z tego wysunąć jakieś wnioski.
***
STANISŁAW CZERCZESOW
Kultowy Stasiek Czerczesow.
Niesamowicie specyficzny facet. Indywidualista. Rosyjska dusza.
Największe sukcesy w swojej trenerskiej karierze osiągał i osiąga dalej już po Legii, w reprezentacji Rosji, ale do Warszawy też nie przychodził debiutant, który dopiero zawodu miałby uczyć się na żywym organizmie. Legia zatrudniała trenera z uznaną marką w swojej ojczyźnie. Zaczynał w Austrii, potem prowadził ekipy z Moskwy (Spartak i Dynamo), z Soczi, z Permu czy z Groznego, czyli może nie największych ligowych potentatów, ale średniaków z aspiracjami na coś więcej już jak najbardziej.
Pracował też z zawodnikami nieco większego formatu niż Ekstraklasa. I to „nieco” to uroczy eufemizm.
Balazs Dzsudzsak, Mathieu Valbuena, Kevin Kuranyi, Welliton, Stipe Pletikosa.
To tylko część z nich.
Samo zatrudnienie fachowca z tej półki w polskiej drużynie już można było rozpatrywać w kategoriach sukcesu. W kategoriach takiego samego sukcesu, w jakich należy rozpatrywać samą przygodę Czerczesowa w Legii. Nie było to długo. Raptem osiem miesięcy. Jeden obóz przygotowawczy. Wiele ciężkich treningów. Mistrzostwo i Puchar Polski. Dublet. Zadaniowcem Rosjanin był świetnym. Nawet jeśli słuszne były narzekania na styl, na dysproporcję między wynikami u siebie a wynikami na wyjazdach. On po prostu spełnił swoją rolę i z Polski wyjechał.
Wniosek? Jego CV zapowiadało to, co zobaczyliśmy, zero zawodu, zero zakłamania.
BESNIK HASI
Jego CV nie było powalające, ale w sumie przyzwoite i na pewno obiecujące. Po zakończeniu kariery dostał propozycję kontynuowania pracy w Anderlechcie i uczenia się fachu trenera. Zaczął od asystowania przy drużynie U-19. Szybko przesunięty go do pierwszej drużyny, gdzie pomagał Arielowi Jacobsowi i Jon van den Bromowi. Podpatrywał, analizował, zdobywał wiedzę, żeby w 2014 roku samemu usiąść za sterami największego belgijskiego klubu.
Jak mu poszło? W pierwszym sezonie pracy zdobył mistrzostwo i superpuchar. Odebrał wtedy nawet statuetkę dla najlepszego szkoleniowca Jupiler Ligi. Czyli dobry start. Przyszło mu też prowadzić paru naprawdę fajnych grajków. Ot, na przykład Youriego Tielemansa, Dennisa Praeta, Aleksandra Mitrovicia czy Stevena Defoura. Dawał radę.
Inna sprawa, że w dwóch kolejnych sezonach nie było już tak błogo, choć obyło się bez kompromitacji. Przygoda w Lidze Mistrzów? Dwie porażki i dwa remisy z Arsenalem i BVB, zwycięstwo i remis z Galatasaray, trzecie miejsce i zejście do Ligi Europy. Liga Europy? Odpadnięcie z Dynamem Moskwa. Liga? Mistrzostwa zdobyć już się nie udało, kolejno trzecie i drugie miejsce w tabeli.
Czyli taka czwórka w skali szkolnej.
W tym czasie powstał też film, który nigdy się nie nudzi. Co za wspaniała zapowiedź jego podbojów w stolicy Polski.
Do Warszawy przychodził więc gość, który wiedział, z czym je się pracę w największym klubie w kraju. Tylko, że to nic nie dało. Hasi w Legii nie zabawił długo, okazując się całkowicie nietrafionym wyborem. Przerżnął Superpuchar Polski. Kiepsko rozpoczął sezon ligowy. Gadał głupoty, że jest zadowolony z gry swojej drużyny po meczach, w których Legia totalnie się kompromitowała (chociażby ten w Niecieczy) i generalnie z każdym dniem dawał coraz mniej powodów, żeby bronić decyzję o jego zatrudnieniu. Aż w końcu, w którymś momencie, napisaliśmy tekst, w którym wymieniliśmy wszystkie argumenty za tym, że powinien utrzymać stanowisko.
Jeśli ktoś nie pamięta i nie chce mu się kliknąć w link: nie było ani jednego takiego argumentu.
To aż zabawne, że to z nim u sterów Legia przełamała wieloletnią niemoc polskich klubów i dostała się do fazy grupowej Ligi Mistrzów. I choć początkowo bagatelizowaliśmy trochę ten sukces (na dzień dobry w fazie grupowej dostali w papę 0:6 od BVB), bo w eliminacjach Legia sklepała słabeuszy i frajerów, to przyszłość pokazała, że trzeba było się cieszyć, że znajdowała się po stronie klepiących, a nie klepanych.
Tak czy inaczej, przyzwoite CV niewiele mu dało.
JACEK MAGIERA
Wybór spod znaku: zna ten klub od podszewki, zapracował w nim na szansę, więc niech przemówi tożsamość legionisty.
Trudno zliczyć, ilu młodych piłkarzy, którzy przebili się później do wielkiej piłki, wprowadzał do pierwszej drużyny Legii. Na pewno wielu. Świetna ręka do młodzieży. Wychowywał ich, prowadził, edukował, uczył profesjonalizmu. Samodzielną pracę też rozpoczął świetnie. Jego Zagłębie Sosnowiec grało futbol nowoczesny, ofensywny i za czasów jego kadencji nie przegrało ani jednego meczu w I lidze.
Nic dziwnego, że kiedy Legia zwolniła Hasiego chciała zatrudnić kogoś, kto nie będzie spoza, kto nie będzie musiał się wszystkiego od zera, tylko wejdzie do szatni, jak po swoje.
I tak się właśnie stało.
Magiera przywrócił Legii tożsamość. W ogóle nie widać było po nim, że to jego największe dotychczasowe doświadczenie w karierze. Legioniści grali jak równy z równym z Realem, z Borussią Dortmund, pokonali Sporting, nie skompromitowali się w Lidze Europy, wygrali mistrzostwo Polski.
Potem się zepsuło. Magiera przegrał Superpuchar. Odpadł z europejskich pucharów. I ten trener na lata został zastąpiony chorwackim eksperymentem. Ale prawie rok na stanowisku pierwszego trenera wytrwał. Został zwolniony i wrócił do pracy z młodzieżą.
ROMEO JOZAK
Dyrektorem sportowym mógłby być wybitnym.
Leszek Milewski pisał o nim tak:
Nieco upraszczając, wszystko co dobre w Dinamie ma związek z Romeo Jozakiem, a wszystko co złe, ze Zdravko Mamiciem. To drugie nazwisko powinniście kojarzyć, w końcu byle kogo nie określa mianem najbardziej szalonego człowieka futbolu. Jozak może być dla was postacią anonimową, ale spokojnie. Istnieje szansa, że niedługo będziecie mieli o nim wyrazistą, podobną do mojej opinię.
Ja natomiast uważam, że Jozak to geniusz.
Byle kogo nie próbuje ściągnąć do siebie Arsenal. A już na pewno nie na stanowisko szefa akademii „Kanonierów”, tymczasem taką ofertę dostał Jozak. FIFA ostatnio podsumowywała klasę szkółek piłkarskich, a za najlepiej pracujące z młodzieżą uznano Ajax, Sporting, Inter, Barcelonę, Arsenal oraz Dinamo. Warto zwrócić tu uwagę na jedną rzecz: „Kanonierzy” mają absolutnie topową akademię, co pokazuje choćby ten ranking, a i tak chcieli zmienić jej głównodowodzącego. Widzieli w Jozaku fachowca, który sprawi, że wskoczą jeszcze o poziom wyżej, choć już są na samym szczycie. Wierzą w gościa, co?
Problem w tym, że do Legii przychodził jako trener.
A w tym fachu doświadczenia nie miał żadnego. Asystent w Osijek, młodzieżówka Libii, zespoły juniorskie. Nuda. Z takim dorobkiem dziwilibyśmy się, jeśli dostałby pracę w II lidze, a co dopiero w Ekstraklasie. No ale dostał. Czy wyszło? Bez jaj.
Zepsuł wszystko, co mógł zepsuć. Jego Legia przegrywała, nie potrafiła dominować, nie potrafiła wykreować sobie jakiejkolwiek tożsamości. Wszystko, co zostało zbudowane przez Jacka Magierę i zaczęło rdzewieć w nowym sezonie, za Jozaka dodatkowo okryło się pleśnią. Chorwat nie potrafił zarządzać ludźmi. Kucharczyka i Radovicia raz odstawiał do rezerw, żeby zaraz przywrócić do pierwszego składu, a potem ruch powtarzał, i powtarzał, i powtarzał. Nie miało to sensu. No i przegrywał. Dosyć często. Dużo za często. Sezon trzeba było ratować zwalniając go w cholerę.
I że gość, który nigdy nie był trenerem nie sprawdził się jako trener? Szok.
DEAN KLAFURIĆ
Kometa. Efemeryda. Gość ma piękne CV, ale dopiero po epizodzie w Legii.
W Warszawie zdobył dublet. Dwa medale. Nie spieprzył sprawy po Jozaku. Nie przegrał ani jednego z ostatnich ośmiu meczów sezonu 2017/18 i właściwie pierwszych ośmiu w poważniejszej piłce jako osoba pełniąca funkcje trenera, bo trenerem na pełen etat go nie nazwiemy. Nudziarz. Pozorant. Zwykła ciekawostka. Szybko i słusznie pogoniony po słabym starcie nowej kampanii.
Gość nie miał wcześniej w CV absolutnie nic ciekawego. Znaczy, no, w piłce kobiecej szło mu nawet fajnie, a w męskiej nie mógł się poszczycić dosłownie niczym. Ot, młodzieżówki i parę dobrych wyników w drugiej lidze chorwackiej. A potem ta Legia.
Doskonały przykład, jakich ludzi w Warszawie nie zatrudniać.
RICARDO SA PINTO
Zdecydowanie ciekawszy piłkarz niż trener.
Jego CV alarmowało, że coś może być z nim nie tak. Niby prowadził spore marki w Europie, ale nigdzie nie zagrzał miejsca dłużej i oprócz Pucharu Belgii jego gablota z pucharami świeci pustkami. Zaczynał w Sportingu, gdzie kibice absolutnie go uwielbiali – był charakterny, wygadany, impulsywny, a takich fani potrafią pokochać. Zadebiutowałem dwumeczem w Lidze Europy z Legią. Wygranym. Ale jego Sporting grał nierówno, wygrywał zazwyczaj nieprzekonująco, więc po zwolnieniu ruszył w tour po Europie.
W momencie zatrudnienia go przy Łazienkowskiej pisaliśmy o nim tak:
Serbia, kluby greckie, powrót do ojczyzny, znowu Grecja. Ostatnio powadził belgijski Standard Liege, gdzie spędził jeden sezon, od deski do deski. Właściwie nigdy wcześniej mu się to nie zdarzyło. To też sugeruje, jak trudno układa się z nim współpraca.
W Liege głośnym echem odbiła się sytuacja, gdy Sa Pinto udawał, że oberwał plastikowym kubkiem rzuconym z trybun. Portugalczyk dorobił się tam reputacji wariata i kłótliwego faceta, ale wynik sportowy jednak jakiś tam ugrał – zdobył Puchar Belgii, po drodze do trofeum eliminując choćby Genk, Club Brugge czy Anderlecht. To do tej pory jego największy sukces w roli szkoleniowca. Końcówkę w Liege w ogóle miał niezłą – udało mu się ogolić kilku potentatów i to w zacnym stylu.
Pinto to kolejny nieoczywisty wybór Dariusza Mioduskiego. Dobre jednak chociaż to, że Legia wreszcie powraca do modelu, w którym pierwszą drużynę prowadzi TRENER. Nie tymczasowy asystent, nie specjalista od futbolu kobiet, nie dyrektor. Trener i to z zamiłowaniem do twardych reguł i manier. Na dłuższą metę pewnie to w Legii nie wypali, ale w kontekście sierpniowych starć? Kto wie. Może taki kopniak w tyłek od człowieka spoza warszawskich realiów zadziała na drużynę Legii oczyszczająco.
A kiedy odchodził tak:
Portugalczyk jednak okazał się nie być wymarzoną opcją na kolejne trzy lata. Okazał się narwanym i odklejonym od rzeczywistości szaleńcem, z którym nie da się pracować.
Pinto poprowadził Legię w 28 meczach. Jego bilans gier wynosi 16 zwycięstw, 6 remisów, 6 porażek.
Zawsze znalazł wymówkę. Zawsze wykręcił kota ogonem tak, by to nie on był winny. Za każdym razem potrafił znaleźć jakieś „ale” po zarzutach pod jego adresem. Czekaliśmy na to czy to Mioduski zwolni Mioduskiego, czy Pinto zwolni Mioduskiego. Panu Darkowi udało się wyprzedzić trenera, doceniamy refleks.
Nie będziemy krytykować tej decyzji o zwolnieniu. Już tyle razy drwiliśmy i obśmiewaliśmy samo zatrudnienie tego oszołoma przy Łazienkowskiej, że krytyka odsunięcia go od zespołu byłaby hipokryzją.
Błąd Legia popełniła w dniu zatrudnienia Pinto, a nie w dniu zwolnienia.
Wniosek? Jego CV nie dość, że szczególnie nie imponowało, to jeszcze dosyć dużo o nim mówiło.
ALEKSANDAR VUKOVIĆ
Trochę casus Magiery, nie?
Ale tylko trochę.
Bo zamiast doświadczonego trenera, który miał dobrą rękę do młodzieży, Legia postawiła na gościa, który miał wskrzesić żar w oczach piłkarzy Legii. U niego wszyscy mieli zapieprzać. Był asystentem u Czerczesowa, Hasiego, Magiery, Jozaka, Klaufuricia, Sa Pinto, więc mógł uczyć się na ich błędach. Kiedy zmieniali się trenerzy, pełnił funkcję tymczasowego. Wtedy dostał najpoważniejszą szansę w karierze.
Czy ją wykorzystał?
Trudno powiedzieć.
Wiosną 2019 roku przegrał mistrzostwo. Latem eliminacje do Ligi Europy. Potem jednak przetrwał kryzys i zbudował drużynę, która wiosną 2020 grała jedną z najlepszych mistrzowskich piłek polskiej ekipy od lat. Tylko, że nie dość, iż po lockdownie koncepcja trochę się wypaliła (gorsze wyniki w lidze, słaby styl, przegrany półfinału Pucharu Polski), to nowy sezon też zaczął się kiepsko.
Vuković nie potrafił wykorzystać świetnych wzmocnień, spieprzył eliminacje do Ligi Mistrzów i wpadł w drugi kryzys w roli pierwszego szkoleniowca Legii. Czy dałby radę z niego wyjść? Nigdy się nie dowiemy.
CZESŁAW MICHNIEWICZ
A wtedy wszedł on. Cały na biało.
Jak wygląda jego CV? Chyba najbardziej przekonująco od czasów Stanisława Czerczesowa. Nie będziemy się specjalnie podniecać, pisać hagiografii, bo to nikomu niepotrzebne, ale coś już się rzuca w oczy. Michniewicz zna polską ligę. Zna jej specyfikę, zna ją od wewnątrz, od środka, od samego epicentrum i potrafi się w niej poruszać. Nie jest też ot takim, zwykłym, przeciętniakiem, który nigdy tu nic nie wygrał. Nie.
W przeciwieństwie do swoich poprzedników może pochwalić się tytułami. Nie jest żadnym zero tituli. Z Lechem zdobywał Puchar Polski i Superpuchar Polski, a z Zagłębiem Lubin mistrzostwo kraju. Wtedy wydawało się, że może być topowym ligowym trenerem na dłużej, ale potem chyba zbyt często błądził w przeciętnych projektach. Pisaliśmy o tym tak:
Jego kariera może nie stanęła w miejscu, natomiast samo CV nie imponowało. Prowadził Arkę, Widzew, Jagiellonię, Polonię, Podbeskidzie, Pogoń i Bruk-Bet. Czasem były to więc kluby z większymi ambicjami, ale w zasadzie nigdy takie, które miałyby szansę doskoczyć na dłużej do rodzimej czołówki. Z różnych względów: właścicielskich, potencjału sportowego, potencjału finansowego i tak dalej.
Zawodowy życiorys Michniewicza nie mógł więc wzbudzać ekscytacji.
Oczywiście inną sprawą są wyniki, jakie Michniewicz w kolejnych klubach osiągał. Te były często po prostu dobre. Utrzymał Podbeskidzie. Pogoń Szczecin dwukrotnie wprowadził do górnej ósemki, a pamiętajmy, że w tamtych latach nie był to zespół z takim składem i ambicjami jak teraz. Bruk-Bet był po 1/3 sezonu na podium Ekstraklasy. I właśnie: często padał ofiarą wyników ponad stan. W Niecieczy – można powiedzieć – oszaleli, sądząc, że takie rezultaty są normalne, powinny być codziennością, więc gdy przyszedł kryzys, to Michniewicza zwolnili. Dziś bardzo by chcieli wrócić do elity, ale od paru lat coś nie idzie.
Spalonych ziemi szkoleniowiec po sobie nie zostawiał, to komuś wyżej brakowało cierpliwości, a nie jemu umiejętności.
Doskonale pokazała to jego praca w młodzieżówce. Wielu zawodników bardzo się przy nim rozwinęło. Potrafił wygrywać wielkie mecze, jak te z Włochami, z Belgią, czy Portugalią. Dostosowuje styl do możliwości swoich drużyn.
To właśnie pokazuje jego CV. W Legii powinien sobie poradzić. Ma w szatni zawodników z niemałym ego, ale umie nim zarządzać. W końcu dostanie klub z utalentowanymi piłkarzami, których trzeba zbudować lub odbudować, a on to umie. Powinien sobie poradzić.
***
Ostatnie pięć lat Legii to ośmiu trenerów z ośmioma różnymi CV. Stawiano na takich z sercem w kształcie litery L (Magiera, Vuković), obiecujących ludzi ze średnim zagranicznym CV (Sa Pinto, Hasi) i gości bez żadnego poważnego trenerskiego doświadczenia (Jozak, Klafurić). Od czasów Stanisława Czerczesowa właściwie nie było nikogo, o kim powiedzielibyśmy, że jesteśmy w mocno przekonani, że ten człowiek wpisze się w stołeczny projekt. Teraz podobny do niego wydaje się Czesław Michniewicz.
Przynajmniej, kiedy popatrzymy na jego CV.
Bo ono prawdę powie, prawda?
Prawda?
Fot. Newspix

Opublikowane 22.09.2020 20:49 przez
Ssie pento i ten Harnas to byly wynalazki haha.Dobry filmik z tym prostakiem
Robicie na siłe z Michniewicza super trenera, ale gdyby to inny klub go zatrudnił
mielibyście bekę przez miesiąc.
Śmieszni jesteście, jak cała ta wasza Legia 🙂
Nic z tego nie bedzie poza tym ze cwany grubas sie obłowi przed emeryturką 🙂
pisali kiedyś, że Michniewicz aka Świnek ze Zwolakiem za czasów pogoni razem jedli przed meczem
a gruby śmiał się zajadając frytki z keczapem ze Zwolaka że on się dobrze prowadzi i sałatkę je, warzywka
taki trener, wesołek
Kochani, za mało tych artykułów o Legii, ZA MAŁO!
Legia podobno już kupczy.Trener ma numer do Kosowa i najbliższy ligowy mecz też już mają w kieszeni.Do lidera im brakuje,ale moze pudło zalicza
Dagrasso To nie Poznań.
No nie wiem. Poza Lechem to CV Michniewicza przypomina CV Sa Pinto xD
Wczoraj Czesław Michniewicz został trenerem Legii Warszawa.
Dziś mamy 711 nowych przypadków Koronwirusa.
Przypadek?
Problem jest jeden. Czesiek okazal sie super trenerem na przeczekanie w swojej karierze jak na razie. Ktos na dokonczenie sezonu lub na poczatek. Jest super nowa miatla. Poza tym jest mega toksycznym gosciem z nikim jeszcze sie nie rozstal w dobrych sostunkach. To mozna jeszcze przebolec, ale nie ma zawodnika poza mlodziezowka, gdzie zawodnika widzi sie od swieta, ktory by o Czesku powiedzial dobre slowo grajac w jego druzynie przez dluzej niz kilka miesiecy. To jest fakt. Czesiek zabierze sie do pracy i zrobi mega progres w krotkim czasie. Najpozniej w przyszla zime beda go juz pakowac.
Legia Magiery grala z Borussia jak rowny z rownym… aha
Doskonałe jest to jak bardzo ten wpierdol od Borussii jest już wpisany w DNA Legii 😀
Michniewicz wedle wizji Mioduskiego to trener do lata
Mioduski czeka na nowego Górskiego.
pewne info.
Magiera nie odpadł z europejskich pucharów. Został zwolniony przed drugim meczem, w którym to odpadł Vuko
Magiera prowadził Legię w obu meczach z Sheriffem. Zwolniony został później po ligowym meczu ze Śląskiem.
Magiera wystawił na drugi mecz, który trzeba było wygrać u siebie, skład bez napastnika. Ot taki klasyk PMSz.
Hm… O Probierzu, przed tym jak zdobył Puchar Polski z Cracovią, na Weszło pisano, że „po 15 latach walki zaczyna mu ciążyć zero tituli”. W przypadku Probierza owe „zero tituli” oznaczało, że wprawdzie zdobył on z Jagiellonią Puchar Polski, Superpuchar Polski i wicemistrzostwo, ale to i tak mało jak na 15 lat. Ale w przypadku trenera Michniewicza czytamy: „Nie jest żadnym zero tituli. Z Lechem zdobywał Puchar Polski i Superpuchar Polski, a z Zagłębiem Lubin mistrzostwo kraju.”
Jobibabu, brawo Jasiu. Znaczy: Czesiu. Chociaż Jasiu też, bo autor tego tekstu stworzył piękne dwa zdania na poprawę humoru: wystarczy przepisać je ciurkiem pięć razy i już człowiek płacze. Ze śmiechu, oczywiście.
Ach, gdyby tak Weszło mogło wyjść z siebie i stanąć obok, to by popatrzyło na powyższy tekst i prychnęło: „pfff… Michniewicz z Lechem zdobył Puchar i Superpuchar w 2004 roku, czyli jakieś 711 lat temu, a z Zagłębiem wywalczył mistrzostwo w roku 2007, czyli w czasach, w których Probierz rezydował jeszcze w Łodzi, a Hubert obstawiał wielki tenis”.
Ale nie: w sprawie Czesia dowcip Weszło jest równie celny i kąśliwy, co strzały Macieja Sadloka.
W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak entuzjastycznie zaklaskać uszami: jest git, a trener Michniewicz to żadne tam „zero tituli”. CM zdobywa tytuł MP średnio raz na 17 lat ciężkiej pracy – Puchar Polski i Superpuchar podobnie – tak więc kibice Legii mogą spać zupełnie spokojni o to, że gablota nie będzie świecić pustkami. Zresztą średnie punktów, zdobywanych przez drużyny trenera Michniewicza mówią chyba same za siebie; weźcie i zmierzcie sami, jak nie wierzycie Weszło. A gdyby tej otuchy było nadal zbyt mało, to przeczytajcie sobie raz jeszcze, że: a) Legia jest „znakomita na papierze”, b) jest „królem polowania” i c) są „powody do optymizmu przed grą w Europie!”
Naprawdę zupełnie nie wiem dlaczego, ale jakoś przypomniał mi się taki stary program kabaretu POTEM…
Nazywał się „Bajki dla potłuczonych”.
Zaorane. Jak czytam na weszło teksty o Czesiu to zawsze przypomina mi się sformułowanie Kisiela o wchodzeniu w dupę ruskim przez komunistyczną prasę – „orgazm wywołany lizaniem dupy wielmożnego pana”.
Racja. Michniewicz jest po prostu przeciętnym polskim trenerem a Weszlo.com robi z niego Guardiolę albo innego Simeone
Na zdjęciu po prawej także rozwikłanie zagadki Thiago Cionka
Prezes Legii wybrał Michniewicza na stanowisko trenera, ponieważ bolała go już głowa od zastanawiania się nad wyborem trenera od lata 2020.
Teraz może w spokoju odetchnąć i zacząć zastanawiać się nad kandydatem na trenera od lata 2021.
Jak dla mnie to Magiera powinien być największym wyrzutem sumienia Mioduskiego i tego że wtedy tak łatwo się go pozbył. Kompletnie też nie rozumiem jak można ciągle traktować Jacka jako ciekawostkę i w sumie takiego no… no był taki, ale co on za trener. Miękka faja. Gość którego do dziś uważa się za trenera od młodzieży obejmuje drużynę, gra w LM i z tyłu zostawia Sporting . Ludzie w dużej mierze cały tamten sezon pucharowy próbują sprowadzić do kompromitacji z Borussią. Fajnie, ale już wolałem tamte kompromitacje niż te, które były w latach kolejnych. W zimie odchodzą Nikolić, Prijović, Bereszyński – co tam. Jest mimo to mistrzostwo? Jest. Ale styl nie ten (o osłabieniach nie wspomina nikt). Co potem? No w lecie Legia odskakuje reszcie ligi na lata, a wygląda to tak, że Magierze zabiera się VVO, Guilherme i Moulina. W zamian dostaje – uwaga, będą grube ananasy – Hildeberto, Pasquato, Sadiku czy Monetę. Przyszli też jeszcze Mączyński czy Astiz, fakt – ale jeśli to oni po czasie okazuje się najlepsi z tego zaciągu, to też mówi wiele. Nagle po tym wszystkim zdziwienie że to nie działa. Chociaż nie, zdziwienia nie ma – to po prostu wina Magiery. Żeby była jasność, nie bronię ślepo Magiery i nie uważam że był doskonały, ale kurwa, trochę tam jednak zrobił i pokazał że na szansę zasługuje – a tą szansą było by przynajmniej nie rozpieprzanie do końca drużyny i minimum wsparcia. Namiastkę wsparcia (zawodnicy, kasa, spełnianie zachcianek) które potem dostawali jego następcy.Wystarczy przecież sprawdzić zaciąg który zrobił Jozak, kogo dostał Sa Pinto czy nawet obecny sezon. No ale po co to wszystko brać pod uwagę – przecież Magiera był za miękki. Do trenowania dzieciaków. Do tego się nadaje.
Przecież Magiera pytany o transfery zażyczył sobie tylko Monetę i go dostał. Na mecz do wygrania u siebie wyszedł z Kuchymkingiem jako jedynym napastnikiem.
Minuta szukania: https://transfery.info/aktualnosci/jacek-magiera-ripostuje-dariusza-mioduskiego-ja-chcialem-polakow/122139 Tak. Monetę tylko chciał. Zresztą polecam tamtą rozmowę w „Stanie Futbolu” – idealnie obrazuje wsparcie i myślenie Szopena.
Jak mu w Legii nie wyjdzie, zawsze może zagrać w nowej części Batmana…
Spytacie kogo ?
Przeciętny trener.
Nie twierdze, ze zero.
Będzie próbowanie „taktyka” 🙂 na zero z tylu.
Z rok, dwa wytrzyma, co jest JUŻ teraz sukcesem = brawo trener!!! = …potem się wam ZWYCZAJNIE znudzi.
Znam życie.
Niech się nudzi, byle mistrza zdobył !
Weszlaki, przestańcie już tego gościa promować.
To jest dobry polski trener, ale czy to jest trener na Legię, to mam wątpliwości. Poczekajmy, nie pompujmy go, dajmy popracować. Wkrótce się przekonamy ile z Mourinho jest w polskim Mourinho. Dostał szansę o której zapewne marzył. Tylko, czy kibole Legii mu wybaczą te śpiewy po meczu Legia-Lech w Pucharze Polski? To może być trudniejsze, niż układanie klocków porozrzucanych przez Vuko…
Szczerze życzę Michniewiczowi powodzenia, nie jestem kibicem Legii, ale całej Ekstraklasie przydałby się klub w europejskich pucharach. Kibicuję tak samo dziś Lechowi i jutro Piastowi. Ale szczerze mówiąc, czarno to widzę. Nawet nie dlatego, że uważam Michniewicza za słabego trenera. Po prostu kim on tam kurwa ma grać? Takie spektakularne okienko transferowe? Przecież to parodia. Transfer Wszołka – o! to było dobre. Legia brała gościa, który w ostatnim sezonie regularnie grał w Championship, może nie wszystko od dechy do dechy, ale grał sporo, dawał sporo jakości. To był dobry transfer. A teraz? Kapustka? Valencia? Lopes? Boruc? Jakiś Juranović za 400 tysięcy euro? To są transfery klubu, który ma jakieś tam europejskie ambicje? Głośne medialnie, ale jakościowo bieda. Jedynie Mladenović się broni, no i może Boruc by się bronił, ale bardziej jako solidny zmiennik i nauczyciel dla młodych. Taka trochę też reklama dla klubu, a nie jako podstawowy bramkarz. Michniewicz wymęczy mistrzostwo, bo konkurencja słaba. Ale marzenia o Europie? Z kim? Z tym kurwa Pekhartem? z Jędrzejczykiem, Lewczukiem, Stolarskim? Z czym do ludzi panie
Racja kim tu grać? Ale jest jeszcze paru graczy wolnych z papierami w ręku do wzięcia. Potrzebne tylko jakieś 30 mln Euro. Jak masz pożyczyć bądź zainwestować to napisz. Załatwię Ci robotę w Legi… Poważnie
Dlaczego oba sukcesy Czesława przyszły w czasie tzw..schyłku złotych czasów fryzjerstwa w Polsce nie napisano:) Trafił chłop na pokolenie dobrych graczy 19-20letnich z których ponad polowa gra regularnie w.czolowych klubach ekstraklasy i ogrywa się „ze starymi”,to i wyniki młodzieżówka ma…
przynajmniej przekonamy się czy rzeczywiście potrafi tylko murować czy po prostu miał słabe drużyny do tej pory
„Michniewicz zna polską ligę. Zna jej specyfikę, zna ją od wewnątrz, od środka, od samego epicentrum i potrafi się w niej poruszać. ”
Jak ja uwielbiam te argumenty o znajomości specyfiki polskiej piłki. Vuković bardzo dobrze znał Legię, Brzęczek bardzo dobrze znał polskich piłkarzy. Smuda też, tylko chuj z tego? Benhakker nie znał i awansował na Euro, Hiddink raczej nie jarał się koreańską piłką i nie przeszkodziło mu to w zrobieniu dobrego wyniku. Co daje ta mityczna znajomość?
Sędziowie też HIddinkowi niie przeszkadzali, za bardzo. 😉
Ale argument o znajomości polskiej ligi celny. Pytanie tylko po co Legii i każdemu innemu polskiemu klubowi trener i piłkarze na polską ligę? Z nimi będzie można wygrać tylko polską ligę, a później zaliczyć eurowpierdol w eliminacjach, albo ewentualnie psim swędem dostać się do trzeciej, no maksymalnie czwartej rundy przy losowaniu. Polskie kluby, przynajmniej dwa z nich powinny przestać myśleć w kategoriach wygrywania ligi, a zacząć myśleć w kategoriach awansowania do pucharów, i tak budować drużyny. Bo taka drużyna która wygra w eliminacjach. Wygra, albo przynajmniej zajmie miejsce premiowane startem w eliminacjach.
Ja pierdolę, czy wy janusze nie rozumiecie, że dla kibica Legii czy Lecha (i wszystkich innych) wygranie ligi ma olbrzymią wartość? Że te kluby grają przede wszystkim dla SWOICH kibiców a nie dla janków którzy jarają się jak to NASZE KLUBY GRAJĄ W PUCHARACH???
Hej Weszło, poczytałbym chętnie artykuł nt. różnic w taktyce trenerów naszej ekstraklapy w stosunku do topowych trenerów typu Klopp, Guardiola czy Bielsa i jego filozofia grania. Z wywiadów można przeczytać, że nasi trenerzy starają się brać to co najlepsze z ich filozofii, więc może jakieś porównanie taktyk najlepiej grających polskich klubów z topowymi klubami? Albo porównanie drużyny polskiego z Guardioli z Oryginałem?
„Albo porównanie drużyny polskiego z Guardioli z Oryginałem?” hahaahahahhaahhahahahahahahahahahahahahahhahahahaha
Jak wygląda jego CV? Chyba najbardziej przekonująco od czasów Stanisława Czerczesowa….
To tak absurdalnie brzmi że aż nie mogę uwierzyć.
Raczej zamysł tego artykułu było to żeby Mazurek mógł Czesiowi zrobić 711x dobrze.
Te średnie punktowe u Czesia to takie niezawysokie
„Dostosowuje styl do możliwości swoich drużyn.” – to jest eufemistyczne określenie na „Jego drużyny grają gównianą, męczącą oczy piłkę.”?
Mioduski lepiej zeby kupił pare starterów heyah bez limitu.
Ciekawostka:
Probierz, w ekstraklasie: 477 meczy, średnia punktowa na mecz 1,44
Czesiu 711, w ekstraklasie: 307 meczy, średnia punktowa na mecz 1,41
Czyli wjeżdżający do polskiej ligi na białym koniu Michniewicz (wyłączając przygodę z Lechem) prowadził kluby średnio w 25,1 meczach, a niepotrafiący wytrzymać dłużej w jednym miejscu Ricardo Sa Pinto – w 23,8 meczach.
Aha XD
Michniewicz nie wytrzyma dłużej niż do początku kolejnego sezonu ligowego. Facet idealnie nadaje się na selekcjonera, czy to grup młodszych, czy to starszych, bądź na strażaka ale nie na trenera który będzie trenerem na lata. Szczególnie, że bazując czysto na liczbach, ni cholery nie wygląda lepiej niż jakikolwiek inny trener zaprezentowany w artykule xD
Sporo zmian klubów, krótki okres pracy, kiepska średnia punktowa w każdym z klubów. Zresztą jeżeli chodzi o punktowanie to zabawnie wyglądają niektóre decyzje zarządu Legii, który zwalniał trenerów dających im +/- 2 punkty na mecz co jest wynikiem bardzo solidnym jak na nasze realia.
CHWALMY PANA MICHNIEWICZAAAA AAMEN. Fryzurka zawsze elegancka (na opływowego jeża ala Tomasz H. aka rajdowiec). Weszlo – napiszcie wreszcie tekst czym naprawde jest polska piłka (gównem) i nie róbcie pośmiewiska. Wielkie rozpisywanie co zmieni Czesio to jest jedna wielka kpina. Gość bez historii, bez warsztatu, obycia, do tego wygląda jak złotówa z Bródna. Tu sie nic nie zmieni skoro w piłke grają ludzie ktorzy graja tylko po to by odbębnić kontrakt (słono przepłacony). PS. stano pisowcu najman cie zniszczył psychicznie, pewnie stąd ta deprecha i usuwanie komentarzy.
Problemem jest Mioduski. Zwalnia trenerów za szybko i zatrudnia bez pomysłu. Już mógł tego Ojrzyńskiego dać, on przynajmniej reprezentacji nie prowadzi.
Czesław prowadź do tytułu tak sprawnie jak prowadziłeś rozmowy telefoniczne.