Z Wojciechowskim do Barcelony, trałkowanie i pirania Leo. Sceny z kariery Łukasza Trałki

Opublikowane 20.09.2020 11:20 przez

redakcja

Ojciec zabierał go na mecze Stali Mielec, Józef Wojciechowski zabierał go prywatnym samolotem na El Clasico. Razem z Paulinho pokonywali w Pucharze Polski zawsze groźny Start Otwock. Poznał od środka szalony świat Antoniego Ptaka, zapisał się w ligowym kolorycie trałkowaniem, w Lechu poznał rozegrał więcej meczów niż Czesław Jakółcewicz czy Teodor Anioła. Łukasz Trałka od debiutu w meczu Piotrcovia – Arka Gdynia w 2002 roku zapisał się może nie w historii polskiej piłki, ale polskiej ligi XXI wieku? Na pewno był jedną z barwniejszych postaci.

KURSY NA LECH – WARTA W EWINNER. LECH 1.58, REMIS 4.19, WARTA 5.59

SKROMNY CHŁOPAK Z PODKARPACIA

A dokładnie z Ropczyc, małego miasteczka oddalonego o 30 kilometrów od Rzeszowa. Trałka zaczynał w miejscowym UKS-ie, katując korki firmy „Kronos” z gumowym szpicem na jednym z dwóch beztrawiastych boisk w miasteczku. W jego rodzinie nikt nie grał w przeszłości w piłkę, ale dom żył futbolem – wszyscy się interesowali, oglądali mecze. Z ojcem jeździł na Stal Mielec w latach dziewięćdziesiątych, nam wspominał:

– Pamiętam, że była tam taka pionowa trybuna, a na stadion przychodziło po czterdzieści tysięcy osób. Kojarzy mi się mecz na śniegu z Widzewem Łódź, który wygrali 2:1. W bramce Stali na pewno stał Bogusław Wyparło. Resovia i Stal były wtedy chyba w III lidze i nikt z rodziny nie jeździł na mecze do Rzeszowa. Chodziliśmy na pojedynki Błękitnych Ropczyce, którzy grali w IV lidze, tak jak teraz.

Póki grał w Ropczycach, był ustawiany na dyszce albo nawet na ataku. Wierzcie lub nie, podczas turnieju w Lubinie wygrał nagrodę… „Najlepszy technik”. Jego idolami byli Rivaldo i Veron.

Po szkole podstawowej poszedł do juniorów Igloopolu Dębica, tu spędził trzy lata. Na Podkarpaciu pamiętają – w 2015 odebrał okolicznościową paterę od podkarpackiego związku.

LOTY Z PTAKIEM

Drugoligowa Piotrcovia była wtedy w orbicie Antoniego Ptaka. Trałka trafił do drużyny, w której występowali jeszcze tacy gracze jak Sławomir Majak, Zbigniew Wyciszkiewicz, a nawet kończący tu czterema meczami karierę Tomasz Łapiński. Poza tym paru Brazylijczyków, w tym Batata i Julcimar, ale i młodzi zdolni, jak Rafał Grzelak czy Przemek Kaźmierczak. Przez krótką chwilę tę ekipę prowadził nawet Franz Smuda.

Trałka tutaj poznał między innymi kwintesencję tamtych czasów na zapleczu Ekstraklasy. Julcimar tamten sezon wspominał między innymi tak:

Pamiętam na przykład mecz w drugiej lidze przeciwko Polarowi Wrocław. Przedziwny. Co sędzia robił na boisko to niemożliwe. Każde dotknięcie to faul dla Polaru, wszystko pod nich. Graliśmy dużo lepiej niż Polar, ale przegraliśmy 0:1 po karnym, którego nie było – gość pada, sędzia gwiżdże. Co się tutaj dzieje, pytałem siebie. Chłopcy mówią, że kupiony sędzia. Ale to się nie działo tylko na Polarze, a wszędzie. Mnóstwo meczów. Jak zaczęły się aresztowania w ogóle nie byłem zdziwiony. (…) Dziwne mecze pod nas też były. Jak grasz w piłkę to widzisz, że z sędzią jest coś nie tak i podgwizduje. (…) Rozmawiałem swego czasu z Przemkiem Kaźmierczakiem: Przemek, niemożliwe co się tutaj dzieje. On miał jechać właśnie za granicę: Julci, ja nawet nie chcę patrzeć na tę piłkę tutaj. Dopiero jak szerzej wszedł Canal+ i zaczął dużo transmitować, to tych meczów dziwnych mniej było w pierwszej lidze.

Trałka w II lidze zadebiutował jako siedemnastolatek, wchodząc na minutę w meczu z Arką.

Piotrcovia zajęła miejsce w środku tabeli, ale po sezonie została przeniesiona do Szczecina i przemalowana na Pogoń Szczecin. Tu, pod Bogusławem Baniakiem, zrobiła błyskawiczny awans do Ekstraklasy. Po latach udowodniono, że ten awans był mocno podparty.

Choćby taka historia za „Blog Piłkarska Mafia”:

Przed tym meczem Fryzjer skontaktował się z sędzią Arturem Sz. z Krakowa. Dawid P. wręczył arbitrowi przed meczem 40 tys. zł. W akcie oskarżenia nie ma informacji czy łapówkę dostał także obserwator PZPN Henryk Z., do którego Fryzjer miał dotrzeć za pośrednictwem swojego znajomego, Barona Pomorza Henryka K. Działacz PZPN wystawił jednak sędziemu dobrą notę 8,0. Przesłuchiwany w tym śledztwie inny sędzia Piotr W. mówił: „Pamiętam, że Hubert Siejewicz opowiadał mi, że na meczu Jagiellonia – Pogoń, który sędziował Sz. działy się dramatyczne sceny, że tak Sz. drukował na rzecz Pogoni. Później w rozmowie ze mną Sz. przyznał się, że za ten mecz dostał od P. 40.000 zł.”.

Z kolei sędzia Zbigniew M. wyjaśniał: „Kojarzę taki mecz Jagiellonia Białystok – Pogoń Szczecin, który sędziował Sz., a który odbył się, gdzieś dwa trzy lata temu. Ja oglądałem fragmenty tego meczu. Było oczywiste dla nas wszystkich, że Fryzjer popiera takie kluby jak między innymi Pogoń Szczecin. Na tym meczu Sz. podyktował wątpliwy rzut karny dla Pogoni. Pamiętam, że tam też zawodnik Jagiellonii został ukarany czerwoną kartką. Podejrzewam, że w tym meczu Sz. mógł współpracować z Fryzjerem”.

Trałka, wówczas niespełna dwudziestoletni, grał tylko wiosną i to zazwyczaj wchodząc z ławki.

Swój ekstraklasowy debiut wspominał tak:

Mierzyliśmy się z Legią Warszawa. Przegraliśmy u siebie 1:2. Z tego meczu zapamiętałem na pewno Jacka Magierę. Trener wpuścił mnie na ostatnie 20 minut spotkania i gdy pierwszy raz miałem piłkę przy nodze, to miałem kontakt właśnie z Jackiem.

W Pogoni został pozamiatany po jesieni 2006 roku – zimą Portowcy przeszli brazylijską rewolucję. Trałka uchodził za talent, który się nie rozwija.

LIGOWY DŻEM

Ten pierwszy czas w Ekstraklasie Trałka był ligowym dżemikiem. Krążył między ESA i II ligą, szukał swojego gruntu.

Przez półtora roku nie wywalczył sobie stałego miejsca w Pogoni, Ptak odsyłał go na wypożyczenia. Tak Trałka został jednym z tych piłkarzy, którzy zagrali w obu łódzkich klubach.

Najpierw, wiosną 2006 roku, był w Widzewie, wówczas grającym na zapleczu Ekstraklasy. W Widzewie grali wtedy między innymi Jakub Wawrzyniak, Bartosz Fabiniak, Rafał Pawlak, Bartosz Iwan, Piotr Kuklis czy Bartłomiej Grzelak. Widzew wygrał ligę, Trałka wrócił do Szczecina.

Wiosną 2007 wypożyczono go do KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. To był już klub po erze Stasiaka, chylący się ku upadkowi, w którym pojawiała się policja. KSZO zajęło 11 miejsce w tabeli, ale karnie zostało zdegradowane za korupcję do III ligi. Trałka miał już wówczas 23-lata.

Jesienią 2007 roku został wypożyczony do ŁKS-u. Ekipa jeszcze z Wyparłą, Kłosem, Arifoviciem, Kascelanem, Szczotem, Komorowskim, ale też Paulinho, który z Trałką u boku potrafił przesądzić o meczu ze Startem Otwock.

Przełomem była Lechia Gdańsk zimą 2008 roku. O tym jednak jaką pozycję miał wówczas Trałka niech powie fakt, że gdańszczanie testowali Trałkę ponad dwa tygodnie, wystąpił w pięciu sparingach i dopiero wtedy Dariusz Kubicki podpisał z nim kontrakt. Trałka przychodził do Gdańska razem z Bartoszem Jurkowskim, Adrianem Fedorukiem czy Dominikiem Sobańskim.

KRÓL BOCZNEGO BOISKA ANTALYASPORU

W Lechii dyrektorem sportowym był wówczas Radosław Michalski, dzisiaj prezes pomorskiego OZPN. Trałka, po prostu, odpalił, a gdańszczanie zrobili awans. Razem z Trałką awans robili tacy gracze jak Karol Piątek, Paweł Buzała, Hubert Wołąkiewicz, Rafał Kosznik, a ze starej gwardii Paweł Pęczak czy Artur Andruszczak. Po awansie Trałka miał niepodważalną pozycję w Ekstraklasie.

W grudniu 2008 został wezwany na klasyczne wówczas zgrupowanie ligowców. Leo Beenhakker zabrał Trałkę do Turcji, gdzie ówczesny piłkarz Lechii zagrał 90 minut z Serbią w Antalyi. Trałka sam przyznawał, że zupełnie nie spodziewał się takiego powołania.

Zagrali w tym meczu między innymi tacy legendarni kadrowicze jak Tyrała, Małkowski, Michał Zieliński. Leo nazwał Trałkę piranią i chwalił go:

– Rzadko chwalę piłkarzy, ale muszę przyznać, że Trałka zrobił na mnie dobre wrażenie. Zarówno podczas treningów, jak i w trakcie meczu z Serbią. Jeszcze po niego sięgnę.

Słowa dotrzymał, Leo zabrał go na następne, już dorosłe zgrupowanie. Wiosną 2009 wystąpił wciąż w tylko w meczach sparingowych, ale już o boku Mariusza Lewandowskiego, Michała Żewłakowa, Ebiego Smolarka. To był jednak najlepszy moment w karierze reprezentacyjnej Trałki, po erze Leo dostał tylko dwie szanse, w tym znowu wracając do Antalyi, grając tym razem między innymi z Gliwą.

ZAUFANY JÓZEFA WOJCIECHOWSKIEGO

Dobre występy w Lechii i dostrzeżenie przez Beenhakkera sprawiło, że po świeżo upieczonego kadrowicza sięgnęła Polonia, o której mówiono wtedy „Nikt nie obieca ci tyle, ile Wojciechowski zapłaci”. Boninowi wypominano osiem dych miesięcznej pensji. Były mocarstwowe plany, pieniądze, które te plany powinny zrealizować, ale Polonia kojarzyła się głównie z hordą doradców Wojciechowskiego, odkręconymi śrubami w trenerskiej karuzeli i szatnią pełną dobrych piłkarzy, ale z których nie potrafiono wycisnąć czegoś więcej.

Trałka szybko stał się jednym z ulubieńców Wojciechowskiego. W 2010 jego i Adriana Mierzejewskiego zabrał na El Clasico do Barcelony. Portalowi DumaStolicy.pl Trałka mówił mówił:

Prywatny samolot. Sushi, szampany, na pokładzie było wszystko. Rozsiedliśmy się z „Mierzejem” wygodnie w fotelach, prezes Wojciechowski miał swoją lożę, za drzwiami była jego sypialnia. Gdybym był sam, pewnie byłoby dziwnie. Ale z „Mierzejem” czuliśmy się rewelacyjnie. Apartamenty nad samym morzem, po meczu poszliśmy na kolację. Kelnerka pytała, co podać, odpowiadał: wszystko. Było grubo. Zostawił tam równowartość dobrego samochodu.

Tamta Polonia nie ugrała nic – ich jedynym trofeum został Puchar Weszło.

To w czasach Polonii dopisał się też mocno do ligowego kolorytu, zapisując swoje „trałkowanie”. Trałka miał do tego spory dystans, podszedł do sytuacji z jajem, co się chwali.

Trałka, kapitan zespołu, miał namawiać Wojciechowskiego do pozostania w klubie, ale gdy ten się wycofał, a klubowi groziło widmo bankructwa, przeszedł do Lecha Poznań. Życie. Kibice Polonii mieli do niego żal, uważali, że ucieka z tonącego okrętu – Trałka odwdzięczył się golem w meczu z Polonią. Początkowo miał plan nie cieszyć się po ewentualnej bramce, ale gdy widział jak go witają trybuny, zrobił im na złość.

TRAŁKA W LECHU POZNAŃ – POSTAĆ NIEJEDNOZNACZNA

Lech skorzystał wtedy z promocji, płacąc za Trałkę ledwie 100 tysięcy euro. Trałka spędził tutaj siedem lat, zawsze grając ponad trzydzieści meczów, w sezonie 15/16 rozgrywając nawet 49, czyli rozegrał dla Lecha więcej oficjalnych meczów niż Teodor Anioła, Mirosław Okoński, Jarosław Araszkiewicz, Czesław Jakółcewicz, Krzysztof Piskuła.

Zdobył z Lechem mistrza Polski. Trałka zagrał w fazie grupowej Ligi Europy. Ale choć związał się z Lechem na tak długo, choć po drodze związał się z Poznaniem i został kapitanem, tak dla trybun przy Bułgarskiej jest postacią mocno niejednoznaczną.

Oczywiście kibice wypominają mu zawsze tą sytuację:

Przede wszystkim jednak chodzi o coś innego. Pisał swego czasu w felietonie Damian Smyk:

Nie ma i w ostatnich latach nie było w Kolejorzu piłkarza, który budziłby tak antypatyczne reakcje. Były oczywiście przefruwające meteoryty – zachlewający się na mieście Nicki Bille, kompromitujący się Denis Thomalla czy hobby-player Muhamed Keita, który opisując Lecha sięgał po słownictwo fekalne. Dostawało się wychowankom – Marcin Kamiński został wygwizdany podczas swojego pożegnania z klubem, Dawidowi Kownackiemu w pewnym momencie wypominano koszulkę opinającą się nie w tych miejscach, gdzie opinać się powinna. Ale gdyby dziś zapytać kibiców Lecha Poznań o piłkarza, z którego odejściem wiążą największe nadzieje na przemianę sportowo-mentalną drużyny, to jestem przekonany, że z miejsca wskazaliby na Trałkę.

Za to, że kojarzy im się ze Stjarnenem czy Żalgirisem, za to że grał we wszystkich trzech przegranych finałach Pucharu Polski. Że był podstawowym zawodnikiem podczas każdej przegranej walki o mistrzostwo kraju. Za to, że powiedział do pały walącej w autobus, by nie waliła w ten autobus. Że po każdym ochrzanie pod płotem to on tego płota stał najbliżej. Za to, że przez lata to na jego ramieniu widniała czerwona opaska z literką „C”.

Z każdą kolejną porażką – tą w skali jednego meczu czy w skali całego sezonu – na popularności przybierała teza, że Lech niczego nie wygra dopóki, dopóty podstawowym piłkarzem poznaniaków będzie Trałka. Bo to on był nielicznym elementem łączącym każdą wtopę. Bo „czasy się zmieniały, a on ciągle w komisjach”. Krytyka w momentach największych kryzysach bardzo często ogniskowała się na nim.

A odnoszę wrażenie, że to nie Trałka powinien być krytykowany, a władze klubu, które przez lata nie potrafiły ściągnąć na tę pozycję piłkarza wyraźnie lepszego od niego. Trałka był kimś rodzaju w Jakuba Wawrzyniaka w reprezentacji Polski – może nie był wybitny, ale wciąż był najlepszy spośród zawodników do wyboru.

Zakład bez ryzyka w eWinner do 155 zł dla graczy Weszło!

Trałka sam tłumaczył ten w sumie fenomen w wywiadzie z Krzysztofem Stanowskim i Jakubem Białkiem:

Mamy wrażenie, że w pewnym momencie stałeś się najbardziej rozpoznawalnym piłkarzem Lecha, tak dla kibiców Lecha, jak i rywali. Ikoną, zwłaszcza ikoną porażek. One spadały na ciebie. To o tyle zaskakujące, że jesteś defensywnym pomocnikiem, niespecjalnie widowiskowo grającym, raczej nie szukałeś blasku fleszy. To przez to, że rotacja w Lechu była tak wielka, a ty byłeś w nim zawsze?

Zgoda. Nie potrafię określić momentu, w którym to się stało. Trzeba być w Lechu trochę czasu, by kibice utożsamiali klub z tobą i na odwrót. Po siedmiu latach nie chcę nikomu słodzić i się przypodobać, ale ja poczułem ten zespół. To był mój Lech. Nie mogę powiedzieć, że czuję to, co wychowankowie, ale spędziłem w Poznaniu tyle czasu i zagrałem tyle meczów, że czuję się lechitą. Zawsze jest fajnie gdy wygrywasz, tylko niestety porażki też się zdarzają. A ja nigdy w życiu nie uchylałem się od odpowiedzialności. I może to dlatego jak strzelaliśmy mało bramek, to była moja wina, jak traciliśmy – też moja. Jak ktoś się przewrócił na korytarzu to przeze mnie, jak ktoś był brudny, to słabo wyprałem. Przyjąłem to i odciąłem się od świata mediów.

Chcesz z tym walczyć dopiero jak odchodzisz z Lecha, a nie w trakcie, gdy realnie coś mogłeś zmienić.

Może to był błąd. Mogłem od razu ucinać historie, które zaczynały żyć swoim życiem. Ale taki jestem i tak sobie przyjąłem, że odpowiadałem tylko na boisku. Nie miałem pojęcia, że świat internetu, w którym nie chciałem uczestniczyć, ma taką siłę. (…) Wyjeżdżam z osiedla, mogę jechać w lewo jak zawsze, ale pojechałem w prawo. Biegnie chłopak i zawsze widzisz wcześniej, że ktoś krzywo patrzy i coś się dzieje. Lubię rozmowę, nie lubię się chować. Zaczął ze mną jechać. Że ile on nie pracuje, a my to chuja robimy, a zarabiamy takie pieniądze.

Czyli dobrze, że miałeś rower.

Pogadaliśmy i przybiliśmy pionę. I OK, takie relacje lubię. Ale moment był trudny, bo syn to widział. Druga sytuacja była pod chatą. Jedna osoba czekała na mnie przed domem. Dwadzieścia minut do zbiórki, trzeba wyjść, a ona nadal czeka. Wyszedłem. Był ogień, ale dziś jesteśmy kumplami.

ZRYW Z WARTĄ POZNAŃ

Zainteresowana nim była Stal Rzeszów, czyli byłby powrót w rodzinne strony. Sondował temat Widzew Łódź. Był też temat Ekstraklasy.

Trałka postawił finalnie na stabilizację. Warta dawała mniejsze pieniądze, ale tutaj, w Poznaniu, ma poukładane życie. Sam Trałka mówił nam: – Będę mógł jeszcze pograć w piłkę, a jednocześnie zostać z rodziną. Mój syn chodzi tu do szkoły, niedawno urodził mi się drugi syn. Jestem szczęśliwy, że nadal będę w Poznaniu. Zagram dla Warty i z bliska będę mógł śledzić losy Lecha.

Nie mógł wtedy podejrzewać, że losy Lecha będzie śledził AŻ Z TAK BLISKA, jak będzie miał okazję dzisiaj, w ekstraklasowych derbach. Trałka był jedną z kluczowych postaci w sensacyjnym awansie Warty, pracował na całej długości boiska, był niesłychanie pożyteczny. Dzisiejszy mecz z Lechem dla mało kogo ma taką stawkę jak dla niego.

Fot. FotoPyK

Weszło
19.01.2022

Problem goni problem. Kłopoty Thomasa Tuchela

Na Stamford Bridge cykl pracy trenera od wielu lat jest bardzo podobny. Dostaje on posadę, względnie szybko wstawia coś do gabloty, przychodzi kryzys i już gotowy jest jego następca. Thomas Tuchel dwa pierwsze punkty tej wyliczanki ma już za sobą, a obecnie znajduje się w kulminacyjnym momencie tego najmniej przyjemnego fragmentu. Grudzień i styczeń okazały […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
19.01.2022

Problem goni problem. Kłopoty Thomasa Tuchela

Na Stamford Bridge cykl pracy trenera od wielu lat jest bardzo podobny. Dostaje on posadę, względnie szybko wstawia coś do gabloty, przychodzi kryzys i już gotowy jest jego następca. Thomas Tuchel dwa pierwsze punkty tej wyliczanki ma już za sobą, a obecnie znajduje się w kulminacyjnym momencie tego najmniej przyjemnego fragmentu. Grudzień i styczeń okazały […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Problem goni problem. Kłopoty Thomasa Tuchela

Na Stamford Bridge cykl pracy trenera od wielu lat jest bardzo podobny. Dostaje on posadę, względnie szybko wstawia coś do gabloty, przychodzi kryzys i już gotowy jest jego następca. Thomas Tuchel dwa pierwsze punkty tej wyliczanki ma już za sobą, a obecnie znajduje się w kulminacyjnym momencie tego najmniej przyjemnego fragmentu. Grudzień i styczeń okazały […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

OFICJALNIE: Sorescu w Rakowie. Rekordowy transfer

Zakończyła się saga transferowa z rumuńskim skrzydłowym Deianem Sorescu. Raków i Dinamo Bukareszt osiągnęły porozumienie. Umowa transferowa między klubami została podpisana. 24-latek został najdroższym piłkarzem w historii częstochowskiego zespołu. Znamy szczegóły porozumienia. O negocjacjach w sprawie tego transferu można napisać książkę. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Działo się to głównie za sprawą rumuńskiej strony. […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

QUIZ. Kadrowicze Adama Nawałki

Adam Nawałka być może niedługo ponownie zostanie selekcjonerem reprezentacji Polski. A w oczekiwaniu na oficjalne potwierdzenie tej wiadomości zapraszamy was na quiz, w którym chodzi o to, by wymienić 80 piłkarzy, którzy wystąpili w kadrze w trakcie poprzedniej kadencji tego trenera. Dla ułatwienia podaliśmy bilans poszczególnych piłkarzy w reprezentacji Nawałki, a także ich obecne kluby, […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Nowy selekcjoner – zarówno w ofensywie, jak i w defensywie || Roki wyjaśnia #44

Nad siedzibą PZPN-u być może zobaczymy dziś biały dym i nowym selekcjonerem ogłoszony zostanie Adam Nawałka. W najnowszym odcinku swojego vloga Mateusz Rokuszewski skomentował ten wybór. Program tworzony we współpracy z PKO Bankiem Polskim.  Więcej o reprezentacji Polski: Czy polskie skrzydła mogą hulać? Nie za bardzo… Jeżeli możemy sobie w ten sposób pomóc, to […]
19.01.2022
Brama dnia
19.01.2022

Robert Jarni kontra Rivaldo | BRAMA DNIA

We wczorajszej odsłonie „Bramy dnia” zwycięstwo w głosowaniu przypadło Markowi Koźmińskiemu. A kto będzie górą dzisiaj? Jak zawsze zależy to od waszych głosów. Zapraszamy do wspólnej zabawy wraz z naszymi partnerami z Gatigo. ROBERT JARNI VS BARCELONA (19.01.1997) Robert Jarni w trakcie swojej bogatej kariery zahaczył o wiele klubów. Reprezentował barwy między innymi Juventusu i […]
19.01.2022
Weszło
18.01.2022

Jeżeli możemy sobie w ten sposób pomóc, to z tego skorzystajmy

Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych decyzji. Nikt nie ma takiej mocy, by nadrobić stracony rok z Paulo Sousą w dwa miesiące. W spotkaniach barażowych reprezentacja Polski nie będzie faworytem, ale nie oznacza to, że należy załamywać ręce. Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to zamiast rezygnować, należy znaleźć pomysł możliwy do zrealizowania, który przybliży nas do […]
18.01.2022
Liczba komentarzy: 9
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gru
Gru
1 rok temu

Kronos to był kawał porządnego buta! Pamiętam, że grał w nich Christo Stoichkov za swoich czasów w Barcie. Ja swoje wspominam lepiej niż niejedne Nike’a 😉

tolep
tolep(@tolep)
1 rok temu
Reply to  Gru

Stoiczkow, Barcy, Nike

kale sony
kale sony
1 rok temu
Reply to  Gru

Nie zna życia ten, co nie kopał w gałę w korkach fabosach lub korkotrampach…

Jurgen Guardiola
Jurgen Guardiola
1 rok temu

Ale mnie zawsze się robi „sentymenalnie” jak czytam te nazwiska z przełomu lat 90-tych i 2000, i te kilka lat wprzód. Nie stać mnie było wtedy na C+ i ligowców znałem jedynie z „Piłki Nożnej”, którą – to czasy przednetowe – czytałem po kilka razy. No i potem ewentualnie widziało się niektórych w eliminacjach do pucharów urozmaicanych przez głos Zydorowicza. Pamiętam jak wydawało mi się, że ten Batata z włosami zrobionymi a’la Lipski zaraz przejdzie do Barcelony, tak pięknie o nim gazety pisały:) No i ten Bartosz Jurkowski – zapomniałem zupełnie o tym gościu. Jak były z nim wywiady w PN to zawsze dziennikarz poruszał obowiązkowo kwestię, że ów Jurkowski najlepiej w lidze dba o swoje interesy i zawsze sobie wywalczy wysoką pensję.

potworny kutaf
potworny kutaf
1 rok temu

Warta z Trałką i Ze Gomesem, to przepis, recepta na sukces w lidze

Xxx
Xxx
1 rok temu

Kompomitacja:pirania nazywany był Pazdan…

Artur
Artur
1 rok temu
Reply to  Xxx

O Michale Pazdanie to jeszcze wtedy nikt nie słyszał. Za młody musisz być żeby to pamiętać. Ale fak buty z gumą na czubku to najpewno nie byly kronosy tylko zwykłe korko trampki. Kronosy jak na tamte czasy były całkiem ciekawy butami. Sam takie miałem. Mało kogo było wtedy stać na porządne buty do grania które kosztowały pół wypłaty. Pozdrawiam

kiko7
kiko7(@kiko7)
1 rok temu

Pamiętam te jego testy w Lechii. To był okres zimowy. Sztuczne boisko na T-29 totalna chujnia i taka sama gra Trały. Obiektywnie po tych testach nie powinien dostać angażu w Lechii. A jednak Kubicki mu zaufał i się nie pomylił. Łukasz zawdzięcza dużo Lechii, ale Lechia jemu też.
Mimo wszystko SZACUN!

Nie chcę się czepiać, ale...
Nie chcę się czepiać, ale...(@xxc)
1 rok temu
Reply to  kiko7

A ja pamiętam jego wywiady jakich udzielał jak przechodził z Lechii do Polonii. Brak szacunku.

Suche Info
19.01.2022

Zorc wściekły na piłkarzy BVB. „Wielu z nich nie słuchało trenera”

Borussia Dortmund odpadła wczoraj z Pucharu Niemiec po porażce z drugoligowym St. Pauli. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla ekipy z Hamburga. Dyrektor sportowy BVB, Michael Zorc, jest wściekły na swoich piłkarzy. – Jestem bardzo rozczarowany. Zespół wciąż popełnia stare błędy. To niewiarygodne i nie da się tego wyjaśnić – mówi w rozmowie z „Ruhr Nachrichten”. – St. […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Bichakhchyan i Fornalczyk błysnęli w sparingu Pogoni [WIDEO]

Pogoń Szczecin pokonała w swoim drugim zimowym sparingu Zorię Ługańsk 3:1. Efektowne bramki zdobyli Vahan Bichakhchyan i Mariusz Fornalczyk. Ormianin świetnie wprowadził się w drużynę Pogoni. Mówiło się o nim, że lewą nogą potrafi wiązać krawaty – dzisiejszą bramką to potwierdza. Ormianin kapitalnie przymierzył, a to nie pierwsza jego bramka dla „Portowców”, strzelił także w meczu z FC […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Ogromne wymagania Szewczenki. Chce 3 mln euro rocznie

„Przegląd Sportowy” poinformował dziś, że brak decyzji w sprawie Adama Nawałki ma związek z ewentualnymi rozmowami z Andrijem Szewczenką, który ostatnio wyleciał z Genoi. Sport.pl ustalił jednak, że ściągnięcie Ukraińca będzie misją niemożliwą. Dlaczego? Ano dlatego, że Szewczenko ma bardzo wygórowane wymagania. Może je stawiać, bo z Genoą związał się kontraktem do 2024 roku, na […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Problem goni problem. Kłopoty Thomasa Tuchela

Na Stamford Bridge cykl pracy trenera od wielu lat jest bardzo podobny. Dostaje on posadę, względnie szybko wstawia coś do gabloty, przychodzi kryzys i już gotowy jest jego następca. Thomas Tuchel dwa pierwsze punkty tej wyliczanki ma już za sobą, a obecnie znajduje się w kulminacyjnym momencie tego najmniej przyjemnego fragmentu. Grudzień i styczeń okazały […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Genoa próbuje się ratować wypożyczeniem Amiriego

Genoa zajmuje 19. miejsce w Serie A i jest na dobrej drodze do degradacji. Włosi próbują się uratować wzmocnieniami w zimowym oknie transferowym. A za takie może uchodzić Nadiem Amiri, piłkarz Bayeru Leverkusen. „Kicker” informuje, że włoski klub dogadał się już z piłkarzem odnośnie do warunków indywidualnych. Kwestią sporną pozostaje jeszcze ustalenie wszystkiego z Bayerem. Ostatnio Rudi […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Alves walczy o powrót Messiego. „Dziwnie tu bez niego”

Dani Alves wrócił do Barcelony niemalże z niebytu, by pomóc jej w powrocie na szczyt. Brazylijczyk sugeruje władzom swojego klubu, by ci zatroszczyli się o powrót Leo Messiego. – Messi jest najlepszym piłkarzem w historii futbolu. Dziwnie jest być tutaj i go nie widzieć, nie mieć go w składzie – mówi Alves dla „Radio Catalunya”. […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Zieliński dokonał selekcji trenerów. „Zostało mi trzech kandydatów”

Jacek Zieliński powiedział w TVP Sport, że dokonał już wstępnej selekcji na stołek trenera Legii. Dyrektor sportowy ma trzech kandydatów. – Zrobiłem już sobie zestawienie wad i zalet trenerów mogących pasować do Legii. Na koniec zostało mi trzech kandydatów, którzy mogą udźwignąć te wymagania. Ale kto zostanie trenerem w kolejnym sezonie? Nie ma jeszcze decyzji […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Komunikat PZPN w sprawie wyboru selekcjonera

Oficjalne komunikaty nowego PZPN-u? Lubimy. Głównie za treść, jaka wylewa się z każdego ich zdania. Dziś odbyło się spotkanie zarządu PZPN, na którym debatowano między innymi o wyborze nowego selekcjonera. Spodziewaliśmy się białego dymu, ale ten nie nastąpił. W związku z pytaniami o przyszłość kadry, centrala postanowiła wydać komunikat: Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że podczas […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Luquinhas kapitanem Legii do końca sezonu

Robert Błoński z „Przeglądu Sportowego” poinformował, że kapitanem Legii do końca sezonu będzie Luquinhas. Piłkarz nosił opaskę już podczas dzisiejszego sparingu z Krasnodarem. To sprawa, którą należy rozpatrywać na kilka sposobów. Dotychczas kapitanem stołecznego zespołu był Artur Jędrzejczyk – piłkarz z jednym z największych stażów w Legii, do tego jedna z najbardziej doświadczonych postaci w […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19

Mówiło się o tym od dłuższego czasu, ale teraz mamy oficjalne potwierdzenie. Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19. A właściwie Brosz najpierw obejmie zespół U-18, by przeprowadzić selekcję i potem zespół U-19 poprowadzić w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Te zaczną się jesienią 2022 roku. Brosz na stanowisku selekcjonera tej grupy młodzieżowej zmienił Mariusza Rumaka, któremu […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Legia wygrywa z Krasnodarem

Legia wygrała swój mecz sparingowy. Rywalem był FK Krasnodar. Krasnodar to obecnie piąty zespół ligi rosyjskiej. W składzie Rosjan na mecz z Legią nie zabrakło choćby Grzegorza Krychowiaka, który jest tam kapitanem. Mimo to zespół Vukovicia sobie poradził. Zaczęło się nieszczególnie, bo w 12. minucie na prowadzenie Rosjan wyprowadził Wanderson, ale w drugiej połowie Legia […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Ben Arfa nowym piłkarzem Lille

Hatem Ben Arfa podpisał kontrakt z OSC Lille, poinformował francuski klub. Ben Arfa pozostawał bez pracodawcy od czerwca ubiegłego roku. Wtedy skończyła się jego umowa z Bordeaux i przez kolejne pół roku Francuz nie miał nowego klubu. Teraz to się zmienia. Lille potrzebuje wzmocnień, bo po sensacyjnym mistrzostwie jest dopiero na dziesiątym miejscu w tabeli. […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Prawnik Emreliego już nie jest przekonany, że atak na autokar to ormiańska prowokacja!

Prawnik Mahira Emreliego – Anil Dincer – jeszcze niedawno kozaczył w mediach i opowiadał różne durne historie, na przykład takie, że Legia inspirowała atak na autokar, ponadto chodziło o rasizm. Były to skrajne bzdury, aż można było się zdziwić, że ktoś taki jest prawnikiem. Niemniej Dincer z tych głupot powoli się wycofuje. Przypomnijmy jednak najpierw, […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Xavi: – Albo Dembele przedłuża kontrakt, albo żegnamy się w styczniu

Telenowela z Ousmanem Dembele wciąż trwa, bo nadal nie wiemy, czy piłkarz przedłuży kontrakt, czy nie przedłuży, czy czego on w ogóle chce (poza pieniędzmi). Dlatego Xavi dziś ostro i stanowczo wypowiedział się na ten temat, gdyż wspomniana telenowela ma coraz bliżej do cyrku. Trener Blaugrany stwierdził: – Z Ousmane jesteśmy w złożonej i trudnej […]
19.01.2022