post
Jan Mazurek

Opublikowane 08.09.2020 15:53 przez

Jan Mazurek

Młodzi, młodzi, młodzi. W morzu wyzwań, które stoją przed każdym selekcjonerem, znajduje się również wprowadzanie  do kadry nowych twarzy. Oczywiście wymaga się też tego od Jerzego Brzęczka, więc siłą rzeczy wśród czterdziestu dziewięciu nazwisk, które powoływał na zgrupowania reprezentacji, znalazło się miejsce dla świeżej krwi. Z ciekawym przykładem mieliśmy do czynienia na zakończonym już zgrupowaniu. Sebastian Walukiewicz, Michał Karbownik i Jakub Moder zostali powołani do kadry A, kosztem możliwości gry w U-21, żeby w ogóle nie powąchać boiska albo zaliczyć niewiele warty epizod. Zainspirowani, postanowiliśmy przyjrzeć się młodzieży, którą dobierał sobie Brzęczek.  

BARTŁOMIEJ DRĄGOWSKI – 0 minut

Jego sytuacja była zagmatwana. Kiedy w 2018 roku dostawał powołanie na mecze z Portugalią i Włochami, mocno siedziała w nim irytacja swoją pozycją w kadrze U-21. Nie odpowiadała mu pozycja drugiego bramkarza, a w oczach Czesława Michniewicza ewidentnie przegrywał rywalizację z Kamilem Grabarą. W tamtym czasie grywał jeszcze okazjonalnie w U-20, na pierwszą kadrę pojechał się uczyć, a w Lidze Narodów oczywiście nie zadebiutował. To było powołanie, które się broniło. Młodzieżówka, walcząca o Euro, nie traciła kluczowego zawodnika, a sam Drągowski mógł nabyć doświadczenie przy lepszych od siebie bramkarzach kadry.

Inna sprawa, że potem wyszła jego niedojrzałość. Sfingował kontuzję, nie chciał jechać do Włoch jako zmiennik Grabary, stracił w oczach wszystkich i do kadry wrócił dopiero na zgrupowanie z Bośnią i Hercegowiną.

Fragment wywiadu z Łączy nas Piłka, który dosyć ciekawie może obrazować, jak młody golkiper może skorzystać przy starszych kolegach w pierwszej reprezentacji.

Będziesz mógł podpatrzeć z bliska Wojciecha Szczęsnego, Łukasza Fabiańskiego i Łukasza Skorupskiego. Rywalizacja o bycie bramkarzem reprezentacji, nawet tym rezerwowym, jest ogromna.

To prawda, nasi bramkarze prezentują światowy poziom. Selekcjoner ma na pewno wielki, ale pozytywny ból głowy, na kogo postawić. Wszyscy znają i doceniają klasę Wojtka Szczęsnego oraz Łukasza Fabiańskiego. Jest Łukasz Skorupski, jestem ja, ale mamy także świetne zaplecze w reprezentacji Polski do lat 21. Wystarczy spojrzeć na kluby, w których występują golkiperzy z młodzieżówki: Liverpool FC, Paris Saint-Germain, AS Monaco… To może robić wrażenie. Na pozycji bramkarza mamy wielki potencjał i zdaję sobie sprawę z tego, że nie tak łatwo będzie wskoczyć między słupki w reprezentacji. Dlatego bardzo się cieszę, że znalazłem się w gronie czterech powołanych golkiperów na wrześniowe zgrupowanie. To będzie dla mnie wielka lekcja. Co prawda przeciwko Szczęsnemu czy Skorupskiemu miałem już okazję grać w Serie A, ale to nie to samo, co możliwość zobaczenia ich w treningu, podpatrywania na co dzień. Przyjechałem tu po naukę.

RADOSŁAW MAJECKI – 0 MINUT 

Kolejny przypadek, do którego tak naprawdę trudno się przyczepić. Jerzy Brzęczek powołał go dwa razy – najpierw na mecze eliminacyjne z Łotwą i Macedonią, a potem z Izraelem i Słowenią. We wszystkich bronił Szczęsny, którego pierwszym zmiennikiem był Skorupski, a Majecki zastępował kontuzjowanego Fabiańskiego. W tym czasie młodzieżówka grała trzy mecze eliminacji do Euro, w których bronił zakładający opaskę kapitana Grabara i sparing z Czarnogórą. Kalkulacja jest prosta – lepiej potrenować z kadrą A, poznać „przyszłych kolegów”, niż ten sam czas przesiedzieć na ławce w U-21.

Tym bardziej, że jego reprezentacyjna historia układa się naprawdę wzorowo, bo teraz, kiedy zmieniła się koniunktura na bramce kadry B, Radosław Majecki wskoczył do bramki i jest pierwszym bramkarzem u Michniewicza.

ROBERT GUMNY – 0 MINUT 

Jerzy Brzęczek powoływał go dwa razy i dwa razy Gumny zaliczył pusty przelot. Krótki flesz:

Marzec 2019. Na ławce w meczu z Łotwą. W tym czasie U-21 grało sparing z Anglią, potem dojechał na zgrupowanie i zagrał 45 minut z Serbią.

Wrzesień 2019. Na ławce ze Słowenią i z Austrią. Nie pojechał na początek eliminacji U-21 z Łotwą i Estonią.

Mówiło się, że powołanie mógł dostać też na czerwcowe mecze z Macedonią i Izraelem, ale przygotowywał się wówczas do włoskiego czempionatu. W nim miał być kluczową postacią, ale przez problemy żołądkowe, zagrał tylko w sromotnie przegranym starciu z Hiszpanią. Po ubiegłorocznym wrześniowym zgrupowaniu, jeździ już tylko na U-21, a w meczu z Estonią pełnił nawet rolę kapitana. Ale tak czy inaczej, z całego grona liderów kadry z Euro U-21 powoływanych przez Brzęczka po turnieju, on jeden jeszcze nie doczekał się debiutu reprezentacyjnego i właściwie sami nie wiemy, po co jeździł na kadrę A.

KRYSTIAN BIELIK – 200 MINUT

Zupełnie inny przypadek niż ten Roberta Gumnego. Na Euro U-21 dominował. Wśród całego towarzystwa niekiedy wyglądał, jak doświadczony ligowiec wrzucony między juniorów. Tu kółeczko, tam przerzut, tu wystawiona ręka, trzymająca rywala na odległość, tam rajd, tu drybling, tam kiwka. Do tego dwa gole i nikt nie dziwił się temu, że na jesienne mecze młodzieżówki Czesław Michniewicz już go nie powoływał. Bielik musiał dostać szansę u Jerzego Brzęczka.

Słowenia? Ciekawy dwudziestominutowy epizod i kultowe słowa:

Nie otrzymałem żadnych zadań. Trener Brzęczek powiedział: “Krystian próbuj”.

No to próbował.

Austria? Mocny rywal, występ bez szału, ale czepiać się też nie ma sensu. Pokazywał swoje atuty, czyli wybieganie, umiejętność operowania piłką, zagrał kilka fajnych podań do przodu, choć trzeba podkreślić, że gubił się w defensywie, nie kumał pewnych rzeczy, momentami brakowało mu zwykłej agresji.

Łotwa i Macedonia? Dostał powołanie, ale nie zagrał z powodów zdrowotnych.

Izrael? Pisaliśmy tak: kilka razy bujnął się w swoim stylu, przejmując piłkę na naszej połowie i mijając jednego czy drugiego rywala, co napędzało polskie ataki. Modelowy przykład to rajd z 23. minuty początkujący akcję, po której zablokowany został Piątek. No i to jego strzał plecami w słupek dobijał potem napastnik Milanu. W defensywie nie było źle, parę przytomnych odbiorów zarejestrowaliśmy, choć z upływem czasu zdarzyło mu się też kilka razy spóźnić w defensywie. Ogólnie jednak duży postęp w porównaniu do występu przeciwko Austrii.

Słowenia? Ławka.

I w sumie sami nie wiemy, gdzie byłby teraz, gdyby nie koszmarna kontuzja, której doznał na początku roku, ale bez dwóch zdań, to idealny przykład naturalnego wejścia nowej twarzy do dorosłej kadry.

SZYMON ŻURKOWSKI – 0 MINUT

Kadra mu odjechała. Na własne życzenie. Przed mundialem był w szerokim zestawieniu Adama Nawałki, ale nawet nie tyle co w wyjeździe, co w debiucie przeszkodziły urazy, w końcu został jednak powołany w marcu 2019 przez Jerzego Brzęczka na mecze z Austrią i Łotwą, ale ostatecznie nie zadebiutował, i zdążył nawet – podobnie jak Gumny – przenieść się na zgrupowanie U-21, żeby tam zagrać połówkę z Serbią.

Po udanym Euro, przeniósł się do Włoch, pół roku przesiedział na ławce we Florencji, zszedł niżej i dopiero po pandemii dostał poważniejszą szansę w Serie B. Na razie temat regularnej gry w kadrze w jego przypadku nie istnieje. Przed ostatnim zgrupowaniem był w szerokiej kadrze. Z ocenami cierpliwie poczekajmy – może nawet nie kilka miesięcy, a kilka lat.

KAMIL JÓŹWIAK – 165 MINUT

Solidny przykład, że jeden z liderów kadry U-21 nie musi tracić czasu na kadrze A. Najpierw Brzęczek powołał go na mecz ze Słowenią. Koszt? Absencja w sparingu z Czarnogórą U-21, w którym Czesław Michniewicz i tak sprawdzał kadry, więc żadna strata. Nawet, jeśli Jóźwiak dostał tylko cztery minuty gry i siłą rzeczy nic nie zdziałał.

Teraz Brzęczek poszedł za ciosem. Choć U-21 wznowiło ważne mecze w eliminacjach, to sztab chciał przetestować Jóźwiaka w szerszym zakresie.

Tak pisaliśmy o występie piłkarza Lecha w meczu z Holandią (nota 3):

Bardzo dużo biegał. I głównie tym wyróżnił się na tle Szymańskiego. Szarpał w defensywie, zaliczył kilka odbiorów, przerywał kontry, robił wszystko, by uprzykrzyć życie Holendrom. Miał też kilka zrywów w ofensywie. Niestety – nieudanych. Mamy na myśli zwłaszcza komiczny strzał z pierwszego kwadransa. Powinien dać rogala po długim i pewnie nawet chciał, ale wyszedł niecelny farfocel na krótki słupek, w dodatku niecelny. Mamy w głowie też sytuację, gdy próbował wejść w pole karne z lewej strony, ale po kilku kontaktach z piłką wybrał najbardziej oczywiste rozwiązanie – zejście do lewej nogi i wrzutkę. Oczywiście, że został przeczytany. Nie był to obiecujący debiut w pierwszym składzie, ale uznajmy, że wsiadł na wysokiego konia.

A tak pisaliśmy o jego występie w meczu z Bośnią i Hercegowiną (nota 6):

Skrzydłowy Lecha jest tak przyzwyczajony do piłkarzy z Bałkanów w polskiej lidze, że chyba nawet nie zorientował się, że dziś gra w kadrze, a nie przeciwko Koronie Kielce. Tak można wytłumaczyć fakt, że Jóźwiak poczynał sobie dziś tak odważnie, jakby faktycznie mierzył się z defensywą złożoną z ligowych dżemików, a nie reprezentacją innego kraju. O okazji, którą stworzył Grosickiemu, już wspominaliśmy. Ale to nie wszystko.

  • 2 kluczowe podania
  • 5/6 udanych dryblingów
  • 11/14 wygranych pojedynków
  • 3 wywalczone rzuty rożne

Powiedzieć, że się wyróżniał, to za mało. Jóźwiak miał świetne momenty, potrafił utrzymać się przy piłce w asyście kilku rywali, zasuwał, żeby odzyskiwać piłki. Bardzo dobry występ.

Wniosek? Młodzieżówka traci, ale to wkalkulowana i naturalna strata, na której korzysta sam piłkarz.

SEBASTIAN SZYMAŃSKI – 427 minut

Odważnie postawił na niego Jerzy Brzęczek. I choć Szymański nie zbawił skrzydeł reprezentacji Polski, to dodał pewnej świeżości. Przynajmniej nie musimy już forsować coraz starszego i coraz mniej użytecznego na tym poziomie Jakuba Błaszczykowskiego. 2019 rok może zaliczyć to udanych. Debiut z Austrią. Dobre i konkretne ofensywnie spotkania z Macedonią i Łotwą. Z Izraelem szalał do przerwy, zasuwał w defensywie, stwarzał zagrożenie w ofensywie, a ze Słowenią walnął bramkę. Całkiem fajny start.

Przeszedł 2020, w rosyjski ligowy sezon wszedł równie nieźle (sześć meczów, cztery asysty), ale w kadrze zaliczył bardzo słaby występ z Holandią (ależ go Depay ośmieszył) i niewiele warty epizod z Bośnią i Hercegowiną, tym samym ani o krok nie przybliżając się do pierwszego składu do Euro. Na szczęście dla niego, jeszcze sporo meczów do początku Mistrzostw Europy.

A, i co ciekawe, jego agent, Mariusz Piekarski, dalej forsuje teorię, że to nie zawodnik na skrzydło, tylko na dziesiątkę. Może warto sprawdzić takie rozwiązanie?

MICHAŁ KARBOWNIK – 0 MINUT

No, i tu dochodzimy do clou programu. Karbownik był objawieniem minionego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy. Mariusz Piekarski i Dariusz Mioduski zarzekają się, że chce go cała Europa, a tylko niewielką część na niego stać. Że jest na eksponowanych miejscach w zeszytach skautów wszystkich największych klubów Starego Kontynentu. Całą poprzednią kampanię rozegrał na lewej obronie, na której w kadrze mamy duży deficyt. I nic, że kolejny zaczął na prawej defensywie, grając dużo słabiej niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej – wszyscy dużo sobie po nim obiecują.

Jerzy Brzęczek chyba też. Nieprzypadkowo powołał go na mecze z Holandią i Bośnią i Hercegowiną. Mecze, umówmy się, do testowania różnych wariantów. Problem w tym, że Karbownik ani razu nie poderwał się z ławki rezerwowych. Sztab szkoleniowy nie rozpatrywał go do gry ani na lewej obronie, ani na prawej obronie, ani na środku pomocy. Ok, rozumiemy, że trzy zmiany i w ogóle, ale faktem jest, że nie zagra. Ot, przyjechał, poznał smak szatni, zapach skarpetek, zobaczył parę spod prysznica seniorskiej kadry. I tyle.

Powstaje więc pytanie: co dało mu powołanie do seniorskiej kadry?

Żeby chociaż poznał Roberta Lewandowskiego. Wróć, oczywiście tutaj żartujemy – chodzi o to, że w jego wieku liczy się przede wszystkim regularna gra na fajnym poziomie. A tutaj po prostu sobie potrenował. Jeszcze zrozumielibyśmy tłumaczenie, że więcej dało mu pojechania na kadrę A niż alternatywny wyjazd na kadrę U-19, w której do te pory grał regularnie i której w 2019 roku był kapitanem, ale już na przykład nie możemy zrozumieć, dlaczego piłkarz Legii nie mógł pojechać na kadrę U-21. Tam miałby większe szanse na grę, pewnie w przyszłości dostanie jakieś powołanie od trenera Michniewicza, a przypominamy, że jeszcze nigdy na zgrupowaniu tej młodzieżówki nie był. Mógłby tylko na tym skorzystać.

A tak? Trochę kicha. Jeśli Brzęczek widzi go w kadrze pod kątem Euro 2020, to miło byłoby, gdyby mógł go w ogóle w meczach kadry przetestować. Sprawdzić jakiś pomysł na niego, bo tak naprawdę dalej nie wiemy – na jakiej miałby grać pozycji, w jakim systemie, czy seniorska reprezentacja, to już odpowiedni poziom dla niego. No, generalnie wiedzielibyśmy cokolwiek, a po tym zgrupowaniu nie wiemy nic.

SEBASTIAN WALUKIEWICZ – 0 MINUT

Podobny casus.

Dopiero wchodzi na wysoki reprezentacyjny poziom. Ma spory potencjał, spory talent, sufit wysoko nad nim. Ma za sobą bardzo dobrą wiosnę, przede wszystkim okres post-pandemiczny, w Serie A, kiedy to zbierał świetne recenzje.

Pisaliśmy o nim ostatnio tak:

Nie pękł przed Ronaldo, nie pękł przed atakiem Interu. Potrafi bronić, ale i jest bardzo przydatny przy wyprowadzaniu piłki. Przy tym jest bardzo świadomy swojego statusu – pracuje indywidualnie, szuka pomocy u trenerów personalnych czy u psychologa sportowego. Głowa dojeżdża do umiejętności.

Dla nas to pewniak do wyjazdu na Euro. Może jako ten trzeci, może jako czwarty, ale pojedzie na pewno.

I – znów – nie było lepszej okazji, żeby przetestować jego przydatność dla kadry niż teraz w meczach z Holandią i Bośnią i Hercegowiną, dla których Walukiewicz poświęcił zgrupowanie U-21, w którym ma pewne miejsce w składzie. Mógł zagrać, miał zagrać, ale nie zagrał. Ani minuty. Całkowicie niezrozumiała decyzja sztabu szkoleniowego reprezentacji Polski. Wydaje się bowiem, że duet Walukiewicz-Bednarek, to po końcu kariery reprezentacyjnej Kamila Glika, do którego raczej bliżej niż dalej, optymalne zestawienie środka obrony na wiele, wiele lat w przód. Brzęczek mógł nadać temu bieg. Połączyć ich, wypróbować ich, właściwie małym kosztem i z zerowym ryzykiem kompromitacji, bo nawet gdyby Walukiewicz popełnił dwa kardynalne błędy, to pewnie nikt nie miałby do niego pretensji. Ale nawet nie miał takiej okazji.

Dlaczego? Ano tego się na razie nie dowiemy. Bezsensowny pusty przelot.

JAKUB MODER – 13 MINUT

To specyficzny typ zawodnika. Taki posiadający dar olśnienia wszystkich w kilka minut. Tu drybling, tam przerzut, tu bomba z dystansu, tam jakaś ładna asysta. Chwila i ręce same składają się do oklasków. Dlatego też przed zgrupowaniem ciężko było nam przewidywać, co pomocnik Lecha zaprezentuje, w jakim wymiarze i co to będzie oznaczać w kontekście jego przyszłości.

Z Holandią dostał trzynaście minut. Pchał do przodu, szukał Milika, spróbował z rzutu rożnego, ale to było za mało czasu na coś sensowniejszego.

Z Bośnią i Hercegowiną nie dostał ani minuty. To zgrupowanie to żadna weryfikacja jego przydatności kadrze. Żadna.

A, no i stracił zgrupowanie reprezentacji U-21, w której do tej pory był raczej rezerwowym, ale od listopada 2019 roku mnóstwo wody upłynęło w Wiśle, więc sporo mogło się tam w jego kontekście zmienić. No ale to już zupełnie inny rozdział.

Ogólna ocena? Nie ma tragedii, do tej pory wskazalibyśmy chyba tylko jedno zgrupowanie, gdzie młodzi faktycznie głównie stracili czas. Niestety – to ostatnie zgrupowanie.

Fot. Fotopyk/ Newspix

Screeny: Sofascore/Transfermarkt

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 08.09.2020 15:53 przez

Jan Mazurek

Fuksiarz
01.05.2021

Valencia namiesza w walce o mistrzostwo Hiszpanii?

Czasy dla kibiców “Nietoperzy” są, jakie są. Valencia sama nie ma szans włączyć się do walki o tytuł, a w obecnym i poprzednim sezonie szczytem jej marzeń jest walka o miejsce w środku stawki. Ale nie oznacza to, że czołówka może traktować Los Murcielagos jak piniatę. Przekonał się o tym Real Madryt, który w Valencii przegrał 1:4, […]
01.05.2021
Fuksiarz
30.04.2021

Zakłady specjalne na Ekstraklasę! Kurs 15.00 na gola Świerczoka zza pola karnego

Jakub Świerczok z golem zza szesnastu metrów po kursie 15.00? Richmond Boakye z celnym strzałem – jakimkolwiek – po kursie 2.00? Legia wreszcie strzelająca z rzutu wolnego po kursie 20.00? Fuksiarz.pl przygotował specjalnie dla was zakłady specjalne na Ekstraklasę. Nie mówcie, że nie ma okazji, bo byście zgrzeszyli. Czym są zakłady specjalne na Ekstraklasę? To […]
30.04.2021
Weszło
28.04.2021

Czy Roma nawiąże walkę z Manchesterem United?

Włoskie zespoły poniosły w tym sezonie spektakularną klęskę w europejskich pucharach. Wyszła straszna bida z nędza. Na ich szczęście honoru tamtejszego futbolu klubowego dzielnie broni AS Roma. Rzymianie stoją przed szansą awansu do finału Ligi Europy, ale czeka ich bardzo trudne zadanie. Przeciwnikiem ekipy Paulo Fonseki będzie Manchester United, a pierwsze starcie tych drużyn odbędzie […]
28.04.2021
Fuksiarz
27.04.2021

Czy PSG kolejny raz podoła bardzo trudnemu wyzwaniu?

Mogłoby się wydawać, że paryżanie na drodze do triumfu w Ligi Mistrzów pokonali już największą przeszkodę i po wrzuceniu za burtę Bayernu, będzie im zdecydowanie łatwiej. Nic z tych rzeczy. Los to figlarz, który kolejny raz zafundował im ekstremalną przeprawę. Tym razem zmierzą się z rozpędzoną ekipą Pepa Guardioli, która na krajowym podwórku nie pozostawiła […]
27.04.2021
Fuksiarz
26.04.2021

Czy Real znów udowodni, że Liga Mistrzów to jego rozgrywki?

Co to będzie za przedziwny półfinał Ligi Mistrzów. Przez długi czas wydawało się, że to nie może być dobry sezon ani dla Realu, ani dla Chelsea. Że w Madrycie coś już się wypaliło, a w Londynie jeszcze nie zdążyło na dobre stworzyć. Tymczasem teraz te dwa kluby zmierzą się w meczu o awans do wielkiego […]
26.04.2021
Weszło
26.04.2021

Koniec fazy grupowej Pucharu Fuksiarza! Przesądził rzut monetą

Ależ emocje przyniosła końcówka fazy grupowej Pucharu Fuksiarza, w którym cała ekipa Weszło rywalizuje w formacie starych mistrzostw Europy. Rywalizacja Rokiego z Michałem Kołkowskim rozstrzygana rzutem monetą w Lidze Minus. Szalony rajd Kamila Gapińskiego, zakończony awansem do kolejnej rundy. Wojtek Kowalczyk za burtą przez typy na porażki Stali i Podbeskidzie. Spójrzmy jak wyglądały wyniki trzeciej […]
26.04.2021
Weszło
05.05.2021

Najniższy wymiar kary dla Realu. Chelsea w finale Ligi Mistrzów!

Jest takie powiedzonko „niewykorzystane sytuacje się mszczą”, może kojarzycie – śmiech w nawiasie – ale najwyraźniej dzisiaj wyłożyło nogi na kanapie, grzebało w pępku i nie miało zamiaru ruszać się na Stamford Bridge. A wydawało się – cholera, Chelsea musi zapłacić rachunek za swoją nieskuteczność. Taki jest futbol, tym bardziej na poziomie 1/2 Ligi Mistrzów, […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Raków wygrywa w ostatniej akcji, Stal podała tlen Podbeskidziu

Stal Mielec mogła dziś praktycznie zakończyć emocje w walce o utrzymanie, ale nie wykorzystała faktu, że Raków dopiero co świętował zdobycie Pucharu Polski i nie wystawił najcięższych armat. Nie dość, że beniaminek był bezzębny w ofensywie, to jeszcze w praktycznie ostatniej akcji podarował gościom totalnie absurdalny rzut karny. Stal Mielec – Raków: przesądził karny z […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Liga Mistrzów? Na co to komu. Osiem goli w 1. lidze!

Bruk-Bet Termalica Nieciecza ma wiosną tylko dwa nastroje. Pierwszy to gonienie wyniku z maruderami w ligowej tabeli i uciekanie spod topora. Drugi to strzelaniny, których pozazdrościć może nawet Clint Eastwood. Trzy ostatnie mecze z udziałem dumy gminy Żabno? Cztery gole, sześć bramek i osiem trafień. Dzisiaj “Słonie” rozdeptały Koronę Kielce, wygrywając 6:2. Na miejscu Miedzi […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Skowronek na giełdzie trenerów Widzewa, gorąco w ŁKS-ie. Co słychać w Łodzi?

Łódzkie kluby mają sporo argumentów przemawiających za tym, żeby stawiać ich w roli potentatów 1. ligi. W ŁKS-ie jest to szeroka i wyrównana kadra, bo personalnie ekipa Ireneusza Mamrota wyróżnia się na tle stawki. W Widzewie jest to klubowa kasa, bo można przypuszczać, że żaden klub nie dysponuje takimi pieniędzmi jak drużyna z al. Piłsudskiego […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Traktat o stałości. O Courtoisie w Realu

W madryckim życiu Thibauta Courtoisa nie zawsze bywało kolorowo. W październiku 2019 roku, w przerwie meczu z Club Brugge, zamknął się w toalecie i nie wyszedł na drugą połowę. Real przegrywał 0:2 po dwóch kuriozalnych golach Emmanuela Dennisa, przy których belgijski bramkarz ewidentnie zawinił. Bezlitosne Santiago Bernabeu gwizdało. Zmienić musiał go Alphonse Areola. Courtois cierpiał […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Łukasz Sierpina: – Nie zwieszamy głowy, nie tracimy wiary

– Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie mamy dwie kolejki do końca, trzypunktową stratę sześć punktów do zdobycia i zwieszamy głowę. Załamujemy się. Tracimy wiarę. No nie, to tak nie działa. Wiemy w jakim miejscu się znajdujemy, nie lekceważymy sytuacji, ale trzeba patrzeć na te najbliższe kolejki z wiarą, a nie z obawą. Przed nami niezwykle […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Traktat o stałości. O Courtoisie w Realu

W madryckim życiu Thibauta Courtoisa nie zawsze bywało kolorowo. W październiku 2019 roku, w przerwie meczu z Club Brugge, zamknął się w toalecie i nie wyszedł na drugą połowę. Real przegrywał 0:2 po dwóch kuriozalnych golach Emmanuela Dennisa, przy których belgijski bramkarz ewidentnie zawinił. Bezlitosne Santiago Bernabeu gwizdało. Zmienić musiał go Alphonse Areola. Courtois cierpiał […]
05.05.2021
Weszło
03.05.2021

Co musi zrobić Podbeskidzie, żeby utrzymać się w lidze?

Paweł Mogielnicki z 90minut.pl klasycznie wyliczył procentowe ryzyko spadku każdej z drużyn bijących się o utrzymanie w Ekstraklasie. Podbeskidzie – 78,5%. Stal – 20%. Wisła Płock – 0,8%. Cracovia – 0,6%. Wisła Kraków – 0,02%. Matematyka i statystyka jest dla bielszczan bezlitosna. Zostały jeszcze trzy kolejki, ale I liga już majaczy gdzieś na horyzoncie, już […]
03.05.2021
Weszło
02.05.2021

Liga Minus: Narodowy model gry – rzut z autu

OGLĄDAMY MECZ I SŁUCHAMY ICH TROJE. PUCHAR MINUS.  – Gołaszewski – Kowal – Roki – Paczul Zapraszamy o 18:00.  
02.05.2021
Ekstraklasa
01.05.2021

Typowa Pogoń, typowa Warta

75% posiadania piłki Pogoni Szczecin, 25% posiadania piłki Warty Poznań. 604 podania Pogoni Szczecin, 216 podań Warty Poznań. 16 strzałów Pogoni Szczecin, 6 strzałów Warty Poznań. Gdyby chodziło o totalnie przypadkowe ekstraklasowe kluby, powiedzielibyśmy, że wynik 1:1 krzywdzi jedną ze stroną. Ale to był mecz Pogoni Szczecin z Wartą Poznań i takie proporcje doskonale oddają […]
01.05.2021
Ekstraklasa
01.05.2021

Siła weteranów

Jeden ma 397 występów w Ekstraklasie, drugi 227. Razem mają rozegranych 624 mecze na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. To kapitał nie do przecenienia. Ogrom gromadzonych latami doświadczeń. Właściwie to jeden i drugi, trochę po cichu, od lat tworzą klimat i folklor tej ligi. Damian Dąbrowski i Łukasz Trałka, bo to o nich mowa, są […]
01.05.2021
Ekstraklasa
01.05.2021

“Wszyscy patrzą w paszport. Futbol to kult młodości”

Czy w Polsce czuje się najlepiej? Jak na Chińczyków wpływa komuna i dlaczego są zastrachani? Czy na Białorusi jest podobnie? Dlaczego nie wyszło mu w Metz? Jak przebiegała jego krótka współpraca z Diego Maradoną w Brześciu? Kiedy dotknął piłkarskiego Mount Everestu? Czy odczuwa trudy swojego wieku, czy czuje się rozczarowany grą w II lidze i […]
01.05.2021
Liczba komentarzy: 8
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Olaf
Olaf
7 miesięcy temu

Żurkowdki był dosłownie powołany do szerokiej kadry na to zgrupowanie…

Boski Diego
Boski Diego (@glemp)
7 miesięcy temu

nie moge zapomniec jak Glik narzekal po tym fajnym chyba nawet debiucie Szymanskiego, ze on zagrywal pietki jakies itd, ze jakies fajerwerki. I to sie Glikowi nie podobalo, wiec mysle ze dopoki Karbownik i inni nie naucza sie grac bez radosci, to ich starszyzna szarzyzna nie zaakceptuje. Pare dobrych lat juz minelo i zeby cokolwiek sensownego grac to potrzeba odwaznej wymiany kregoslupa. Jakie mamy mozliwosci podejsc obrona wyzej jezeli Glik jest wolny jak keczup? Krychowiak do druga swieta krowa co nic nie daje druzynie od paru lat. Dziekujemy chlopaki ale juz czas na zmiane warty. Podobnie trener. Moze Nawalka juz odpoczal, wie ktos? A tak na powaznie to lepiej kogos z zagranicy, np Marcelino wolny jest a jak wchodzi do jakiegos klubu to nagle te kluby zaczynaja grac. Nie wiem, nie znam sie, ale powoli zaczyna mi sie chciec rzygac na mysl o polskiej kadrze. Bedzie kolejny turniej bez wynikow, ale za to z wyroznieniem dla najbrzydziej grajacej druzyny. Czy my naprawde chcemy zwolnic Brzeczka dopiero po 1-10 z Hiszpania (jednego im Lewy wrzuci jak sie juz rozluznia po 5-0)?

Mateusz
Mateusz
7 miesięcy temu

Uwielbiam specjalistów z weszło gdy przed zgrupowaniem pisali “Karbownik pewniak na mistrzostwa Europy”, skończyło się tym że przesiedział dwa mecze na ławie i jeżeli będzie grał w klubie jak na początku sezonu to następnego powołania wgl może nie dostać. A wy płaczecie że taki “talent” siedzi na ławie. Pompowane to wszystko. Jak ktoś ma talent to wejdzie do repry pomimo większej konkurencji, patrz Moder. A Karbownik jedna dobra runda i już wirtuoz, będzie jak z Kapustką tylko że tamten chociaż w kadrze się pokazał. Ciągle mówienie że to pomocnik a nie obrońca jest już nudne. Gra się tam gdzie trener potrzebuje, jest zawodowym piłkarzem, jakby był taki dobry jak wszyscy pieją to by się przebił w Legii i w reprezentacji nawet na pomocy.

ŁUKASZ
ŁUKASZ
7 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

to nie wina Karbownik a ,że Brzeczek ma juz grupe pilkarzy a młodych powołuje bo sabotuje Michniewicza

ŁUKASZ
ŁUKASZ
7 miesięcy temu

NA TV SPORT LECI POLSKA -ROSJA NASIE MAJA 3 CELNE STRZAŁY I 58 % POSIADANIA PIŁKI

Aleksandar Wymowkovic - genialny strateg
Aleksandar Wymowkovic - genialny strateg
7 miesięcy temu

Jozwiak to jest dramatyczny pilkarz, on sie nie nadaje do kadry – jak mozna skrzydlowego oceniac ze “nie stracil pilki” albo ze “gral dobrze w obronie” przeciez to sa kurwa jakies jaja – mial 2 strzaly oba spierdolil w sposob dyskwalifikujacy go na reprezentanta Polski. Nie dziwi juz niczym ten jego karny z LEchia gdansk ktory wyrzucil Lecha z finalu pucharu polski. Do tego zero pojedynkow 1 na 1 wygranych na polowie rywala, fatalne ostatnie podanie, na skrocie zrobili tak ze mial 2 podania dobre, ale nie pokazali ze w obu meczach mial z 15 niecelnych, pokazano tylko te celne w 4/5 minutowych skrotach.

Parodia skrzydlowego.

Fred
Fred
7 miesięcy temu

Udaj sie synu do psychiatry

Gość
Gość
7 miesięcy temu

,,Ale wyszedł niecelny farfocel na krótki słupek, w dodatku niecelny.” XD Czy ten strzał był w takim razie podwójnie niecelny?

Suche Info
06.05.2021

Trening Bayernu ustawiony pod Roberta Lewandowskiego

Cztery bramki dzielą Roberta Lewandowskiego od pobicia rekordu Gerda Muellera. Do końca Bundesligi jeszcze dwa mecze, więc jest on w zasięgu Polaka. W wyśrubowaniu bariery 40 bramek chce pomóc „Lewemu” Bayern, który dostosował trening specjalnie pod niego. „Trening dla rekordu 40 bramek”, pisze „Bild” o specjalnych zajęciach, jakie zorganizowano w Monachium. Piłkarze trenowali grę w bocznych […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Włosi robią… lokalną Superligę? Nowy Puchar Włoch

Wiele było w ostatnim czasie zamieszania wokół Superligi. Okazuje się, że Włosi przeformatowali krajowy puchar w sposób, który przypomina swoimi założeniami upadły niedawno twór. Otóż okazuje się, że Włosi zamknęli pucharowe koryto dla wszystkich drużyn z niższych lig. Już od następnego sezonu w Pucharze Włoch wezmą udział wyłącznie drużyny ze Serie A i Serie B. […]
06.05.2021
Suche Info
06.05.2021

Hyballa odejdzie z Wisły po sezonie? To prawdopodobny scenariusz

Jak donosi Piotr Koźmiński ze „Sportowych Faktów”, Wisła Kraków zamierza rozstać się z Peterem Hyballą. Mimo że niemiecki trener utrzymał się bez większej nerwówki, władze klubu nie są zadowolone z jego pracy. Dla Wisły może to być kosztowna operacja, kontrakt Hyballi wygasa bowiem dopiero pod koniec sezonu 21/22. Ale patrząc na jego pracę całościowo – mocno rozczarował. […]
06.05.2021
Prasówka
06.05.2021

PRASA. Marzec: Być może mogłem dokonać innych zmian

Czwartkowa prasa nas nie rozpieszcza, jeśli chodzi o dłuższe formy. Najciekawsze teksty to wspomnienie Andrzeja Możejki w “Sporcie” oraz rozmowa z Dariuszem Marcem o finale Pucharu Polski. Szkoleniowiec Arki Gdynia ma duży żal, że nie udało się sięgnąć po trofeum. – Mądry Polak po szkodzie. Wiemy, że na ławce rezerwowych byli inni, może należało dokonać innych […]
06.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Po przegranym półfinale śmiechom nie było końca. Hazard wkurzył kibiców

Eden Hazard w barwach Realu Madryt nie zachwyca. Delikatnie rzecz ujmując. Skrzydłowy, który kosztował Królewskich 115 milionów euro, mnóstwo spotkań opuszcza z powodów zdrowotnych, a gdyż już gra, rzadko na boisku robi różnicę. Pojawiają się również wątpliwości dotyczące jego pozaboiskowej postawy, a dziś Belg zrobił coś, czym dodatkowo podpadł fanom Królewskich.  Występ przeciwko byłemu klubowi […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Najniższy wymiar kary dla Realu. Chelsea w finale Ligi Mistrzów!

Jest takie powiedzonko „niewykorzystane sytuacje się mszczą”, może kojarzycie – śmiech w nawiasie – ale najwyraźniej dzisiaj wyłożyło nogi na kanapie, grzebało w pępku i nie miało zamiaru ruszać się na Stamford Bridge. A wydawało się – cholera, Chelsea musi zapłacić rachunek za swoją nieskuteczność. Taki jest futbol, tym bardziej na poziomie 1/2 Ligi Mistrzów, […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Anglicy dogonili Hiszpanów. Trzeci “wewnętrzny” finał

I wszystko jasne. Tegoroczny finał Ligi Mistrzów będzie gratką dla wszystkich fanów Premier League, gdyż Manchester City zmierzy się w nim z Chelsea. Już wiadomo, że po raz czternasty w historii najważniejsze trofeum klubowe na Starym Kontynencie (uwzględniając Puchar Europy) zdobędzie angielski zespół.  W tej klasyfikacji lepiej wypadają tylko Hiszpanie, których drużyny triumfowały łącznie osiemnaście […]
05.05.2021
Weszło FM
05.05.2021

Czwartek z Weszło FM: Olivia Drost w poranku, rewanże w Lidze Europy

Z zawodu partner zarządzająca w agencji influencer marketingu i właścicielka butikowej agencji PR. Z pasji – boxing girl. W radiowym poranku w czwartek odwiedzi nas Olivia Drost. Co jeszcze na antenie? Między innymi Magazyn Ligi Mistrzów oraz półfinały Ligi Europy. Szczegóły znajdziecie poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – o tym, że wpadnie […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Raków wygrywa w ostatniej akcji, Stal podała tlen Podbeskidziu

Stal Mielec mogła dziś praktycznie zakończyć emocje w walce o utrzymanie, ale nie wykorzystała faktu, że Raków dopiero co świętował zdobycie Pucharu Polski i nie wystawił najcięższych armat. Nie dość, że beniaminek był bezzębny w ofensywie, to jeszcze w praktycznie ostatniej akcji podarował gościom totalnie absurdalny rzut karny. Stal Mielec – Raków: przesądził karny z […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Przełamanie Wernera. Tego Niemiec zmarnować nie mógł

Timo Werner był najmocniej krytykowanym piłkarzem Chelsea po pierwszym meczu półfinałowym z Realem Madryt w Lidze Mistrzów. Wszystko przez świetne sytuacje na zdobycie bramki, które marnował, co w jego przypadku było w tym sezonie bardzo często występującą przypadłością.  Na pierwszy rzut oka Niemiec nie notuje w swoim pierwszym sezonie w barwach Chelsea złych liczb. Do […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Liga Mistrzów? Na co to komu. Osiem goli w 1. lidze!

Bruk-Bet Termalica Nieciecza ma wiosną tylko dwa nastroje. Pierwszy to gonienie wyniku z maruderami w ligowej tabeli i uciekanie spod topora. Drugi to strzelaniny, których pozazdrościć może nawet Clint Eastwood. Trzy ostatnie mecze z udziałem dumy gminy Żabno? Cztery gole, sześć bramek i osiem trafień. Dzisiaj “Słonie” rozdeptały Koronę Kielce, wygrywając 6:2. Na miejscu Miedzi […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Sa Pinto rzuca robotę w Turcji

Nie ma nudy z Ricardo Sa Pinto. Jeśli ktokolwiek liczył, że portugalski szkoleniowiec zapuści korzenie w Turcji i dłużej poprowadzi Gazisehir Gaziantep FK, no to nic z tego. Były trener Legii odejdzie po zaledwie kilkunastu spotkaniach.  Powód? Tym razem Sa Pinto sam zrezygnował z pracy. Niby w styczniu podpisał kontrakt, który obowiązuje go do zakończeniu […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Pogoń zaskakuje – weźmie piłkarza Wisły Kraków

Pogoń Szczecin ma zapewniony udział w pucharach, w związku z tym kibice Portowców wypatrują wzmocnień, które pomogą dobrze zaprezentować się w Europie. Z tego względu z pewnym rozczarowaniem można przyjmować informację, że pierwszym letnim transferem Pogoni będzie Jean Carlos Silva.  Podał ją Daniel Trzepacz z portalu pogonsportnet.pl i z tego, co udało nam się ustalić, […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Trzecia wygrana Miedzi w tym roku. Baraże wciąż realne

Pierwszoligowcy nadrabiają zaległości. Spotkanie 25. kolejki pomiędzy GKS-em Jastrzębie a Miedzią Legnica nie odbyło się w pierwotnym terminie z powodu zakażeń koronawirusem w zespole gości.  W nowym lepsza okazała się drużyna, w której obecnie pracuje Jarosław Skrobacz. Szkoleniowiec Miedzi jesienią ze swoim byłym zespołem tylko zremisował, ale dziś znalazł na niego sposób. Na prowadzenie wyszli jednak […]
05.05.2021
1 liga
05.05.2021

Skowronek na giełdzie trenerów Widzewa, gorąco w ŁKS-ie. Co słychać w Łodzi?

Łódzkie kluby mają sporo argumentów przemawiających za tym, żeby stawiać ich w roli potentatów 1. ligi. W ŁKS-ie jest to szeroka i wyrównana kadra, bo personalnie ekipa Ireneusza Mamrota wyróżnia się na tle stawki. W Widzewie jest to klubowa kasa, bo można przypuszczać, że żaden klub nie dysponuje takimi pieniędzmi jak drużyna z al. Piłsudskiego […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Asysta Janusza Gola. Dinamo bliżej utrzymania (video)

Dinamo Bukareszt zwycięskie w lidze rumuńskiej. Zespół, w którym obecnie występuje Janusz Gol, wygrał z ACSM Politehnica Iasi i jest coraz bliżej utrzymania w ekstraklasie. Polak miał swój udział w wygranej 2-1. Konkretnie – zaliczył asystę przy trafieniu Deiana Sorescu. Nie było to podanie, o którym będzie opowiadał swoim dzieciom przy kominku, gdyż tylko rozrzucił […]
05.05.2021
Weszło
05.05.2021

Traktat o stałości. O Courtoisie w Realu

W madryckim życiu Thibauta Courtoisa nie zawsze bywało kolorowo. W październiku 2019 roku, w przerwie meczu z Club Brugge, zamknął się w toalecie i nie wyszedł na drugą połowę. Real przegrywał 0:2 po dwóch kuriozalnych golach Emmanuela Dennisa, przy których belgijski bramkarz ewidentnie zawinił. Bezlitosne Santiago Bernabeu gwizdało. Zmienić musiał go Alphonse Areola. Courtois cierpiał […]
05.05.2021
Suche Info
05.05.2021

Prześlij mi Siplaka. Piłkarz Cracovii z szansami na Euro!

Cracovia poinformowała o tym, że jej piłkarz dostał zaproszenie na zgrupowanie swojej kadry. Michal Siplak pojedzie na obóz reprezentacji Słowacji przed Euro 2020.  Jak czytamy na stronie Pasów, zgrupowanie odbędzie się w Austrii i rozpocznie się 24 maja. Sześć dni wcześniej Słowacy ogłoszą pełną kadrę. W związku z tym spodziewany się, że nie jest to […]
05.05.2021