post
Jan Mazurek

Opublikowane 30.08.2020 11:50 przez

Jan Mazurek

Jak wyglądał początek ich współpracy w Lechii Gdańsk, gdzie Probierz przychodził z wielkimi oczekiwaniami, a Brede przeszedł długą drogę od pracy z młodzieżą do pierwszej drużyny? Czy w Jagiellonii role się pozmieniały i ich duet pracował inaczej? Jak Brede implementował szatni piosenkę „Stary Abraham”? Dlaczego Probierz to typ dominujący? Który z nich zaostrzał szatnię, a który łagodził? Ile w Probierzu jest Brede, a ile w Brede jest Probierza? Na te i na inne pytania odpowiadają byli podopieczni duetu Michał Probierz-Krzysztof Brede z czasów Lechii Gdańsk i Jagiellonii Białystok. 

***

DELEU (były piłkarz Lechii Gdańsk)

Krzysztofa Brede pamiętam jeszcze, jak zaczynał pracę asystenta u boku Bobo Kaczmarka, a duet Brede-Probierz powstał rok później, jak ten drugi przyszedł do Gdańska, zastępując przy okazji na ławce trenerskiej Kaczmarka.

To był duet, który się dobrze uzupełniał? Czuć było między nimi chemię?

Myślę, że tak. To był pierwszy rok ich współpracy, a przecież później Probierz wziął ze sobą Krzysia Brede do Białegostoku. Jeśliby się nie dogadywaliby, to byłoby niemożliwe. Brede zaimponował profesjonalizmem. Już u Bobo Kaczmarka organizował, ogarniał, był bardzo zaangażowany. Probierz jest wiele lat w piłce, dużo widział, zobaczył, jak pracuje Brede i wziął go do siebie. Dobry duet.

Michał Probierz nie lubi wracać do gdańskich czasów. 

Jego przygodę w Gdańsku trudno ocenić jednoznacznie, trzeba byłoby to chyba podzielić na jakieś części, rozdziały. Zaczęliśmy bardzo dobrze. Nie przegraliśmy w pierwszych ośmiu meczach ligowych, byliśmy nawet liderami po 5. kolejce, ex quo z Górnikiem Zabrze.  Potem było gorzej, graliśmy w kratkę, doszło do rewolucji, zmienił się właściciel i niewiele zależało od Michała Probierza. A to trafił do nas zawodnik, którego on nie chciał, ale musiał przyjść, bo taka była decyzja z góry. Taką sytuację pamiętam. Pierwsza runda – dobra, walka o lidera. Druga runda – zmiany, zmiany, zmiany, zacięło się.

Ale tak czy inaczej, wspominam te czasy dobrze. Chyba mój najlepszy sezon w Lechii Gdańsk.

Jaki był wtedy Brede, a jaki Probierz?

Brede poznałem dziesięć lat temu, kiedy trenował dzieciaki w szkółce Lechii. Czasami mnie zapraszał, kilka razy przychodziłem do niego na treningi, pomóc, zainspirować, poprowadzić zajęcia z adeptami akademii. Co więcej, zdarzyło nam się grać razem, bo był asystentem drugiej drużyny, rezerw, asystentem grającym. Niska liga, wychodził sobie na środek obrony i dawał radę, a mi też się zdarzyło pograć w tych rezerwach. Mieliśmy fajny kontakt. Fajną drogę przeszedł. Praca z dzieciakami, asystowanie w rezerwach, asystowanie w pierwszej drużynie Lechii, potem asystowanie w Jagiellonii, samodzielna praca w Chojniczance i teraz świetna robota z Podbeskidziem. Wszystko po kolei, bez wybiegania za bardzo do przodu. Pokora. Zaangażowanie. Praca. To nie przypadek, że w samodzielnej pracy osiąga tak dobre wyniki. Już wcześniej wiedziałem, że to fachowiec.

A z Probierzem pierwszy raz spotkałem się w Gdańsku. Bardzo dobry trener. Jeden z lepszych w Polsce. Dużo się od niego nauczyłem. Mile go wspominam. Właściwie to obu mile wspominam.

Brede miał jakąś konkretną rolę w sztabie Probierza?

Rozkładał każdy trening. Zajmował się analizą rywali. Przygotowywał pod nich taktykę, choć oczywiście widać było, że to wszystko jest konsultowane z trenerem Probierzem, który miał najważniejszy głos. Brede miał swoje opinie, jak grać, jak organizować, jak się przygotowywać i był na tyle kompetentny, że miał sporo do powiedzenia. Nie było absolutnie tak, że stał z boku. Zresztą, było już tak u Bobo Kaczmarka.

Widzisz podobieństwa między Brede i Probierzem?

Brede ma dużo z Probierza. Naprawdę dużo. To jest styl Probierza, szkoła Probierza. Z każdym rokiem jest to coraz bardziej widoczne. Nie w stu procentach, nie w pełni, bo nikogo nie da się podrobić, ale dużo od niego się nauczył i siłą rzeczy wyznaje jego zasady, styl, maniery.

SEBASTIAN MADERA (były piłkarz Lechii Gdańsk i Jagiellonii Białystok) 

Czy trener Brede jest Probierzem w wersji bis? Myślę, że nie. Na pewno nie. Brede idzie swoją drogą, choć widać, że Probierz odcisnął na nim swoje piętno. I nic dziwnego, bo długo współpracowali razem. Tylko, że wystarczy spojrzeć na Podbeskidzie, żeby stwierdzić, że to zupełnie inny sposób grania.

Trochę ich obu zdążyłeś poznać. Współpracowaliśmy razem i w Lechii, i w Jagiellonii. 

Właśnie, Krzyśka Brede lepiej poznałem, kiedy zaczynał pracę w pierwszej drużynie Lechii u Bobo Kaczmarka. Wcześniej prowadził grupy młodzieżowe, a Kaczmarek miał taki pomysł, żeby tych młodych i zdolnych trenerów z gdańskiej akademii wziąć do sztabu – tak na poziom Ekstraklasy trafili chociażby Maciek Kalkowski czy właśnie Krzysiek Brede. A i od tego momentu nasze drogi zaczęły się stykać, bo razem poszliśmy też do Jagiellonii.

Więc widziałeś jego proces wzrastania jako szkoleniowca. 

Bardzo ambitny człowiek. Szybko skończył grać w piłkę. Miał wtedy jakoś około trzydzieści lat, Lechia grała w pierwszej lidze, a on równocześnie studiował, bo od początku wiedział, że chce być trenerem. Widziało się u niego pasję. Cały czas chciał przekazywać wiedzę. Dużo czasu spędzał z młodymi zawodnikami, prowadził ich, uczył – przed treningiem, w trakcie treningu, po treningu. Ale nie tylko młodszych, bo starszych też – o piłce mógł rozmawiać godzinami. Oczy mu się zapalały. Oddany sprawie. Pasjonat. Tak, chyba właśnie z tej niewyczerpanej pasji zapamiętam go najlepiej.

Jaką rolę pełnił przy Michale Probierzu?

Był obserwatorem. Pomocnikiem zaangażowanym w części treningu. Robił dużo roboty, dobrej roboty dla Michała Probierza. Widać było, że jest oddany tej drużynie, temu sztabowi, tej współpracy. I zawsze zaangażowany w dwustu procentach. Przy okazji wnikliwie analizował pracę Probierza. Podpatrywał, uczył się, dopytywał. Czasami podrzucał swoje pomysły, ale jeszcze wtedy czekał na większą szansę w roli pierwszego trenera.

Jaki to był duet?

Trener Probierz dużo rzeczy robi sam. Taki typ, taki charakter. Dominujący. U niego asystenci są na drugim planie. Probierz decyduje o wszystkim. Robi główną robotę. Bierze na siebie całą odpowiedzialność za wszystko. A Brede? Obserwacja, wyciąganie wniosków. To nie było kopiowanie pracy trenera Probierza, tylko przekładanie jej części na swoją filozofię.

Słyszałem o piosence „Stary Abraham” w szatni Jagiellonii. 

Tak, tak, było. Nie dopowiedziałem właśnie, że trener Brede był talizmanem zespołu. Może jako zawodnik nie grał na najwyższym poziomie, ale w zespołach, w których występował, często robił dobrą robotę, ot, chociażby z Lechią zaliczał awanse z III do II ligi i z II ligi do I ligi, ale też walczył o utrzymanie w tych drużynach. Dobry duch szatni. Zawsze uśmiechnięty, zawsze wesoły, budujący szatnię w kwestii atmosfery. I to zaimplementowanie tego „Starego Abrahama” w szatni Jagi, to najlepszy przykład jego wpływu na szatnię.

To jest dziecięca piosenka, która na stałe zagościła w szatni. 

Coś takiego, nie zagłębiałem się w jej historię, ale trener Brede nam ją pokazał i do tej pory Jagiellonia śpiewa „Starego Abrahama” po zwycięskich meczach. Zostało to na stałe.

Z czasem było już widać, że Brede nie chce być drugim i chce iść na swoje, znaczyć więcej, prowadzić swój zespół?

Nie, absolutnie, robił swoje. Nie wychylał się, nie było widać, że zmienia się, prze na swoje. Kiedy pracował z Probierzem, robił swoje, znał swoje miejsce, swoją działkę. Jego rola ani się nie zwiększała, ani nie zmniejszała na przestrzeni lat.

Zdaje się, że obaj są impulsywni.

Probierz na pewno, Brede nie znam jako pierwszego trenera, więc trudno mi ocenić, bo jako asystent też ta rola jest inna, ale jestem przekonany, że to nie jest typ szkoleniowca, który zajmuje się tylko podtrzymaniem dobrej atmosfery i klepaniem wszystkich dookoła po plecach, tylko jak trzeba, to walnie pięścią w stół i potrafi się wkurzyć.

Probierz – bardzo dobry trener czy trochę przeceniany?

Trzeba oddać Michałowi Probierzowi, Czesławowi Michniewiczowi, Waldemarowi Fornalikowi, że są cały czas na topie, cały czas się rozwijają, cały czas są cenieni. Nie można podważać ich pozycji. Klasa. Szacunek pełen. Duża jakość.

MATEUSZ PIĄTKOWSKI (były piłkarz Jagiellonii Białystok)

Probierz był centrum. Główna postać w Jagiellonii. Brede tylko asystował. To znaczy: niczego mu to „tylko” nie odejmuje, ale chodzi o sam fakt, że najważniejszy był Probierz. I tyle. Oczywiście, Brede w tej układance był istotny. Żądny wiedzy. Dużo mówił, dużo zadawał pytań, dużo rozmawiał – właśnie, zawsze uwielbiał rozmawiać z piłkarzami. Pewnie zostało mu to do teraz.

Michał Probierz też lubi indywidualnie rozmawiać z piłkarzami?

Potrafi rozmawiać i dać do zrozumienia zawodnikowi, że obdarza go zaufaniem, co często owocuje tym, że ten piłkarz naturalnie ma się odwdzięcza, bo czuję się doceniony. I takiego pozytywnego kopa Probierz dać potrafi.

Przy tym ma styl, w którym jego asystenci są w tle?

Lubi być w samym środku. Podejmuje decyzje, ma najważniejsze zdanie, natomiast pewnie przyjmuje sugestie swoich asystentów, nie mówię, że nie, żeby nie było. Ale wiadomo, to dominujący charakter – o wielu rzeczach chce decydować sam.

Brede miał w Jagiellonii jakąś wyszczególnioną rolę?

Zawsze przygotowywał indywidualnie dla każdego zawodnika wycinek z InStata. W oparciu o przeciwnika. Pokazywał mi często krótkie filmy o środkowych obrońcach rywali – jak rozgrywają piłkę, jak zachowują się w asekuracji, w organizacji, w ustawieniu się w różnych sytuacjach meczowych. Dosłownie kilkuminutowe migawki, szybkie wskazówki tego, jak grać na konkretnego przeciwnika. Pomagał też przy stałych fragmentach gry, rozgrzewkach, gierkach, no i w tych kwestiach taktycznych, bywało, że prowadził odprawy.

Akurat zaliczyłeś wtedy w Jagiellonii niezły sezon – 24 mecze, 14 goli. 

Dostałem zaufanie. Dobrze wyglądałem, dobrze grałem, dużo strzelałem. Szkoda, że skończyło się gorzej, bo mimo tego, że walczyłem o koronę króla strzelców, to zostałem odsunięty od zespołu, przesunięty do rezerw, latem 2015 skończył mi się kontrakt i wyjechałem na Cypr. Przykre zakończenie. Do pewnego momentu współpraca przebiegała bardzo dobrze.

Brede i Probierz są podobni charakterologicznie. Pierwszy jest mniejszą wersją drugiego?

Nie, nie postawiłbym przy nich znaku równości, nie doszukiwałbym się specjalnego podobieństwa. Trener Brede ma swój styl prowadzenia zespołu, być może zaczerpnął sporo od Probierza, ale stworzył na tyle własne „ja”, że kwestionowanie go byłoby mocno krzywdzące. Wiadomo, Probierz ma bardzo mocny charakter, wszystko musi przebiegać po jego myśli i jeśli ktoś się nie podporządkuje, to zaczynają się szorstkie relacje, a Brede ma trochę inne podejście – łagodniejsze, mniej konfrontacyjne.

MAREK WASILUK (były piłkarz Jagiellonii Białystok)

Nie da się ukryć, że trener Probierz to numer jeden. Lider. Przywódca. Za czasów Jagiellonii tak to wyglądało – on na czele, jego sztab w roli pomocniczej. Natomiast niczego to nie odejmuje jego asystentom. Krzysztof Brede i Grzegorz Kurdziel wykonali świetną robotę. Trio bardzo inteligentnych trenerów, które wiedziało, w którym momencie trzeba podostrzyć, w którym odpuścić, w którym krzyknąć, a w którym załagodzić. I może trener Brede nie był na przodzie, na czele, ale dawał bardzo dużo swoją wiedzą i swoim przygotowaniem merytorycznym do tego zawodu. We mnie zaszczepił to, że chciałem iść na kursy i zostać szkoleniowcem. Imponowało mi jego zaangażowanie i przygotowanie. Powtórzę: dobry duet, dobry tercet.

Brede lubił ponoć bardzo dużo rozmawiać z zawodnikami. Jest gadułą?

Jest, często rozmawialiśmy. Dystans między zawodnikami a trenerem Brede był mniejszy niż między zawodnikami a trenerem Probierzem. Dużo pomagał młodym zawodnikom. Karol Świderski, Przemek Frankowski i Przemysław Mystkowski bardzo poszli w tamtych czasach do przodu. Poświęcał im dużo uwagi, organizował im treningi indywidualne, a z nami, starszą gwardią, rozmawiał sporo o piłce. Lubiliśmy to. Na zgrupowaniach, na wyjazdach siadaliśmy i gadaliśmy o futbolu. Ważne rozmowy, konstruktywne rozmowy, lepiej się poznaliśmy. Ja, Rafał Grzyb, Michał Pazdan zdobywaliśmy wiedzę trenerską, a trener Brede o podejściu piłkarzy, bo mimo że sam grał w piłkę, to czasy w tym sporcie bardzo szybko się zmieniają i taka informacja zwrotna od nas dawała mu ciekawą perspektywę.

Probierz za to jest zdystansowany, ale też umiejący nawiązywać bliskie relacje?

Czuje się do niego duży respekt. Ale on nadawał nam wszystkim tożsamość – wiedział, kiedy podostrzyć, a kiedy wrzucić na luz. Czuł też, kiedy trzeba zostawić szatnię samą sobie, bo to też a tamtych czasach było absolutnie kluczowe. Mieliśmy fajną i świadomą ekipę, zbilansowaną – Grzyb, Pazdi, ja, Tymiński potrafiliśmy sami ogarnąć zespół, kiedy coś nie szło, więc sztab szkoleniowy też musiał wiedzieć i czuć, jak odpowiednio rozłożyć akcenty. Trener Probierz to widział. Nie wywierał presji, żeby pchać się na siłę, tylko potrafił zostawić nam wiele kwestii do załatwienia samym sobie. Budowało to wyniki. Niby nie mieliśmy wielkiego potencjału piłkarskiego, ale potrafiliśmy zdobyć to trzecie miejsce w pierwszym sezonie, a długo byliśmy przecież w walce o mistrzostwo.

Brede wprowadził do Jagiellonii piosenkę „Stary Abraham”.

Trener Brede zawsze mówił, że jednym z ważniejszych elementów każdej drużyny jest coś wspólnego i ta przyśpiewka przyszła naturalnie. Najpierw puszczaliśmy hymn Interu, fajna nutka, „Amala! Pazza Inter Amala!”, a potem ten „Stary Abraham” – dwie piosenki, które na początku królowały. Oczywiście, z czasem playlista się rozwijała, ewaluowała, ale ten ten kawałek pozostał do dzisiaj, mimo że wymieniła się cała szatnia, oprócz Tarasa Romanczuka.

Widać było po Brede, że chce iść na własne czy potrafił ukryć swoje ego?

Nie chodzi tu o ego, tylko po prostu bardzo dobrze wypełniał rolę asystenta. Doskonale było widać jego przygotowanie merytoryczne, jego mądrość piłkarską i trenerską. Patrzyłem na jego umiejętności i byłem przekonany, że w przyszłości będzie pierwszym szkoleniowcem, choć niektórzy mieli wątpliwości. Rozmawialiśmy o tym kiedyś w szatni i tak jak ja miałem swoje zdanie, tak część zawodników stawiała wątpliwość, bo trener Brede był asystentem przy trenerze Probierzu, więc nie rzucała się w oczy jego charyzma i cechy przywódce. Natomiast ja wiedziałem, że on to ma, że będzie wzbudzał szacunek swoim profesjonalizmem, kompetencjami, rzetelnością.

Brede i Probierz są do siebie podobni czy to dwa różne charaktery?

Trudno powiedzieć, jak trener Brede wygląda jako pierwszy trener, ale mimo wszystko uważam, że to dwa różne typy. Trener Probierz jest bardzo mocny w dobieraniu sobie współpracowników i otaczaniu się ludźmi, którzy dopełniają jego warsztat trenerski i charakterologiczny. Bo tak jak Probierz potrafił wstrząsnąć zespołem i postawić go do pionu, tak trener Brede był dla młodszych zawodników łagodniejszy – potrafił podejść, przytulić, doradzić, wytłumaczyć, poświęcić trochę czasu, bez stresu, bez presji, bez napinki. To różne typy, ale byłbym zdziwiony, gdyby trener Brede nie przejął najlepszych cel warsztatu Probierza. Długo ze sobą współpracowali, więc to naturalne. Rozwój trenera Brede jest modelowy.

ZEBRAŁ JAN MAZUREK

Jan Mazurek

Jeśli dożyje stu jeden lat, będzie żył w trzech wiekach. Od 2019 roku na Weszło. Lubi rozmawiać z ludźmi i zadawać pytania. Jego ulubioną formą dziennikarską jest wywiad. Głównie polska piłka, ale niech ręka pańska chroni go od ograniczenia się w czymkolwiek.

Opublikowane 30.08.2020 11:50 przez

Jan Mazurek

Weszło
19.04.2021

Legia nie może zlekceważyć tego finiszu

Według Pawła Mogielnickiego z 90minut.pl Legia ma 98,2% szans na mistrzostwo. No bo rzeczywiście – trudno wierzyć, że pierwsze miejsce miałoby przypaść komuś innemu. Legia wypracowała sobie zaliczkę i teraz spokojnie może jej bronić. Natomiast ekipie, która chce potem przełamać pucharową niemoc, wypadałoby to robić z większym animuszem. Do drużyny Michniewicza można mieć pretensje za […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Kronika zapowiedzianej śmierci. Zwolnienie Mourinho zaskakuje połowicznie

Jak ma się walić, to niech się wali cały świat. Nie będziemy się bawić w żadne rozmowy, będziemy się napieprzać. Najpierw Legia remisuje z Cracovią, później ogłaszają powstanie Superligi, a teraz Tottenham zwalnia Jose Mourinho. 11 godzin po tym, jak oficjalnie został jednym z klubów założycielskich nowych rozgrywek.  Pożegnanie się z Portugalczykiem szokuje jednak połowicznie. […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Prasówka
19.04.2021

PRASA. Do końca kwietnia decyzja w sprawie Świerczoka. Piast pobije rekord?

– Do końca kwietnia Piast Gliwice musi zdecydować, czy wykupi Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad. Jeżeli chce to zrobić, musi zapłacić milion euro, czyli ustanowić efektowny transferowy rekord w historii klubu. Świerczok – najlepszy napastnik Piasta i jeden z najlepszych w całej ekstraklasie – w tym sezonie gra tylko na zasadzie wypożyczenia, co i tak […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga i superhajs. Jak ma wyglądać podział pieniędzy w Superlidze?

3,5 miliarda euro mają mieć do podziału kluby założycielskie Superligi. Za sam udział w fazie grupowej przykładowa Barcelona ma zgarnąć 180 milionów euro. Czyli o około 50 milionów euro więcej niż Bayern Monachium za triumf w zeszłorocznej Lidze Mistrzów. O jakich pieniądzach mówimy w kontekście Superligi? Oczywiście na dziś to dopiero plany Superligi i przecieki, […]
19.04.2021
Weszło
17.04.2021

Tak zdobywa się Puchar Króla

To był piękny mecz w wykonaniu Barcelony. Blaugrana kraśniała i promieniała. Leo Messi zgolił brodę i zaprezentował się absolutnie kosmicznie. Antoine Griezmann zagrał na miarę własnych możliwości. Frenkie de Jong w mistrzowski sposób dyrygował orkiestrą rozpędzonego zespołu z Katalonii. Jordi Alba na skrzydełku robił to, co zwykł jest robić od lat wielu. Tu zagrało wszystko. Joan […]
17.04.2021
Bundesliga
17.04.2021

Rośnie gwiazda Jamala Musiali

Gdy kota nie ma, myszy harcują. Tak by można to najładniej ująć. Robert Lewandowski wrócił już do treningów, ale Hansi Flick nie forsuje i nie przyspiesza jego powrotu na boisko. Dlatego też ktoś w bawarskiej drużynie musi wziąć na swoje barki odpowiedzialność za ładowanie rywalom goli. Z Wolfsburgiem swoje trafienia zanotowali więc ci, na których […]
17.04.2021
Weszło
17.04.2021

Być człowiekiem. Tajniki sukcesu Adiego Hüttera

Adi Huetter twierdzi, że trener w pierwszej kolejności musi być człowiekiem. Jest doskonałym motywatorem. Jego byli pracodawcy i współpracownicy podkreślają, że jego największym atutem jest  „otwarte ucho”. Zdolność do rozumienia szatni. Przy tym to coraz lepszy trener. Z Young Boys Berno zrobił historyczne mistrzostwo. W Salzburgu robił wszystko, żeby zaglądający mu przez ramię Ralf Rangnick […]
17.04.2021
Weszło
16.04.2021

Egzamin Dojrzałości: Szczęście czy fart? Bergier i Łyszczarz podbiją quiz?

Czy dostali już od Jacka Magiery swój egzemplarz książki Szczęście czy Fart? Czy znają życiorys Janusza Wójcik? W kolejnym odcinku Egzaminu Dojrzałości, w którym testujemy wiedzę ekstraklasowych młodzieżowców na temat polskiej i światowej piłki, wystąpili Sebastian Bergier i Adrian Łyszczarz ze Śląska Wrocław. Zapraszamy wraz z PKO Bankiem Polskim.   
16.04.2021
Weszło
15.04.2021

Raków to już rodzina. Gramy najlepszą piłkę w Polsce

– Uważam, że u nas gra najlepszy piłkarz tej ligi. Zawsze w to wierzę. Nie powiem kto, ale każdy może sobie kogoś wybrać. Raków gra najlepszą piłkę w lidze, roi się u nas od osobowości i piłkarskiej jakości. Tworzymy na tyle zgraną drużynę, że staliśmy się rodziną, a o rodzinie mówi się tylko najcieplej i […]
15.04.2021
Weszło
13.04.2021

Środa na Weszło FM. Co dla was przygotowaliśmy?

Środę na Weszło FM rozpoczniemy od „Dwójki bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem po meczach Ligi Mistrzów! Premiery nowych audycji, a także mecz Pucharu Polski! Co jeszcze przygotowaliśmy w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Monika Wądołowska i Paweł Paczul. Ten duet dostarczy wam mnóstwo energii i humoru na cały […]
13.04.2021
Liczba komentarzy: 5
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gino Lettieri vel Wunderwaffe
Gino Lettieri vel Wunderwaffe (@icek-mordehaj)
7 miesięcy temu

Michał Probierz to wybitny strateg i innowator futbolu.

636222663976737176-881-768x512.jpg
kot
kot
7 miesięcy temu

Skowronek: Wytrzymajcie chociaż jedną rundę, przecież to trzecioligowiec

kutaf nagi
kutaf nagi
7 miesięcy temu

Probierz trząchał nimi, jak szatan.

Placzul
Placzul
7 miesięcy temu

Probierz to najbardziej przeceniany polski treener. A to tylko zwykły znerwicowany psychol.

Gwieszpaczulopodobny
Gwieszpaczulopodobny
7 miesięcy temu
Reply to  Placzul

Co ty wiesz, dzięcioł. Powtarzasz tutaj dyrdymały kiboli warsiawy.
W d byłeś i tam pozostaniesz z innymi.
„Probierz – bardzo dobry trener czy trochę przeceniany?

Trzeba oddać Michałowi Probierzowi, Czesławowi Michniewiczowi, Waldemarowi Fornalikowi, że są cały czas na topie, cały czas się rozwijają, cały czas są cenieni. Nie można podważać ich pozycji. Klasa. Szacunek pełen. Duża jakość.”

Suche Info
19.04.2021

Kibice Liverpoolu zdejmują flagi z Anfield w proteście przed Superligą

Z tego co czytamy, twórcy Superligi liczyli się z tym, że będzie mocna krytyka ich pomysłu. Ciekawe jednak, czy liczyli się z tym, że będzie tak mocna krytyka ze strony ich własnych kibiców. Najmocniej dotyczy to angielskich klubów, przynajmniej takie można odnieść wrażenie śledząc media społecznościowe. Fani Tottenhamu napisali chociażby o zdradzie. Teraz dość głośna […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Legia nie może zlekceważyć tego finiszu

Według Pawła Mogielnickiego z 90minut.pl Legia ma 98,2% szans na mistrzostwo. No bo rzeczywiście – trudno wierzyć, że pierwsze miejsce miałoby przypaść komuś innemu. Legia wypracowała sobie zaliczkę i teraz spokojnie może jej bronić. Natomiast ekipie, która chce potem przełamać pucharową niemoc, wypadałoby to robić z większym animuszem. Do drużyny Michniewicza można mieć pretensje za […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

FIFPRO o Superlidze. “Konieczna współpraca”

Kolejne stanowiska różnych istotnych podmiotów pojawiają się w sieci, tym razem głos zabrała FIFPRO, a więc podmiot reprezentujący piłkarzy. W oświadczeniu czytamy: “Ta decyzja zostawia piłkarzy i związki piłkarzy w poszczególnych krajach z wieloma pytaniami o wpływ tego ruchu na futbol, ale także na ich kariery. Futbol jest zbudowany na unikalnym społecznym i kulturowym dziedzictwie, […]
19.04.2021
Na zapleczu
19.04.2021

Nie tylko korupcja. Barwna historia HEKO Czermno

Promowanie miasta poprzez sport. Jeśli kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś spróbuje was zagiąć pytaniem: “czy kluby piłkarskie mogą cokolwiek wypromować?”, odpowiedzcie: a kto słyszałby o Czermnie, gdyby nie HEKO? Chyba nikt. Bo o miejscowości, która według Wikipedii dekadę temu liczyła zaledwie 657 mieszkańców, głośniej zrobiło się tylko w ubiegłym roku, kiedy miejscowy proboszcz postanowił objawić […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Wymowny wpis Klicha. “Piłka stworzona przez biednych, skradziona przez bogatych”

Niewielu polskich piłkarzy wypowiada się na temat Superligi, bo też cóż – niewielu ona dotyczy. Ciekawiłoby nas zdanie Roberta Lewandowskiego, ale pewnie go nie usłyszymy. Musi więc na razie wystarczyć wpis Mateusza Klicha. Klichowi Superliga raczej nie grozi, natomiast w Anglii temat Superligi jest dzisiaj naprawdę tematem numer jeden. Sześć zbuntowanych klubów, reakcja Borisa Johnsona, […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Shearer: – Kluby Superligi chcą mieć ciastko i zjeść ciastko

Świat piłki bardzo mocno reaguje na decyzję o ogłoszeniu Superligi. Szczególnie w Anglii pojawia się sporo mocnych głosów ze strony byłych piłkarzy. Nie inaczej jest z legendą tamtejszego futbolu, Alanem Shearerem. Shearer, wieloletni reprezentant Anglii, superstrzelec między innymi Blackburn i Newcastle zagrzmiał: – Tych dwanaście klubów zrzuciło bombę na świat piłki nożnej. Premier League powinna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Orban przeciwny Superlidze. “Najbogatsi nie mogą monopolizować piłki nożnej”

Viktor Orban to nie tylko prominentny polityk, ale też wielki fan futbolu. Dlatego nie dziwi, że i on zabrał głos w temacie powstającej Superligi.  Viktor Orban to o tyle istotny przykład, że dla niego węgierska piłka miała być jednym z kół zamachowych promocji Węgier. To odgórny plan, by poprzez piłkę nożną budować część dumy węgierskiej, […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Oficjalne stanowisko La Liga w temacie Superligi

La Liga wydała swoje stanowisko w temacie Superligi. Można się spodziewać krytyki pomysłu, pytanie: czy padają jakieś konkretne groźby wobec tych klubów? W oświadczeniu czytamy: “La Liga mocno sprzeciwia się propozycji europejskich rozgrywek dla elity, która atakuje pryncypia otwartej rywalizacji piłkarskiej, która sięga najgłębszych części europejskiego ekosystemu piłkarskiego”. Innymi słowy La Liga pokazuje: no tak, […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

List do UEFA i FIFA. Superliga chce paktować

Według informacji, do jakich dotarła angielska prasa, Superliga jednak nie chce iść na zderzenie czołowe z FIFA i UEFA. Chciałby znaleźć sobie miejsce w ramach istniejących rozgrywek. Według informacji The Mirror, SuperLiga chce znaleźć płaszczyznę porozumienia z FIFA i UEFA. Czytamy o: – Koopoeracji i wsparciu dla nowych rozgrywek – Zmieszczeniu go w futbolowym ekosystemie […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Kronika zapowiedzianej śmierci. Zwolnienie Mourinho zaskakuje połowicznie

Jak ma się walić, to niech się wali cały świat. Nie będziemy się bawić w żadne rozmowy, będziemy się napieprzać. Najpierw Legia remisuje z Cracovią, później ogłaszają powstanie Superligi, a teraz Tottenham zwalnia Jose Mourinho. 11 godzin po tym, jak oficjalnie został jednym z klubów założycielskich nowych rozgrywek.  Pożegnanie się z Portugalczykiem szokuje jednak połowicznie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów od 2024 roku

Dzień ogłaszania gruntownych zmian. Obok powstania Superligi, Liga Mistrzów ma w środę ogłosić szczegóły tych rozgrywek po reformie. Do informacji dotarł portal Meczyki.pl i ich dziennikarz: Tomasz Włodarczyk. Najważniejsze zmiany: – Liga Mistrzów będzie liczyć sobie 36 zespołów – WSZYSTKIE RYWALIZUJĄ W JEDNEJ GRUPIE – Grają dziesięć meczów w fazie ligowej – Drużyny dzielone na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Groźby UEFA wobec klubów Superligi bezprawne?

Jedną z armat, jakie UEFA wytoczyły w kierunku Superligi, był zakaz gry piłkarzy tych klubów w rozgrywkach UEFA i FIFA (na razie te podmioty mówią jednym głosem). To o tyle istotne, że mówimy przecież o reprezentacjach. Możemy sobie wyobrazić głosy w niektórych krajach, gdy piłkarze z Superligi nie przyjeżdżają na kadrę. To byłaby już konkretna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Borussia Dortmund nie dołączy do Superligi

Hans-Joachim Watzke potwierdził dzisiaj oficjalnie, że Borussia Dortmund dostała zaproszenie do Superligi, ale je odrzuciła. Tak czy siak, pokazuje to konkretne, intensywne rozmowy zakulisowe, które toczą się w tym momencie. Sytuacja jest dynamiczna, bo bardzo różne pogłoski słyszało się już choćby o RB Lipsk. Wcześniej mieli dołączyć, według najnowszych doniesień – niekoniecznie. Borussia natomiast uargumentowała […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Mourinho zwolniony z Tottenhamu!

Jose Mourinho został zwolniony z Tottenhamu. To już kolejna trenerska porażka The Special One. Chyba w tym momencie wypada na dobre z grona trenerów, którzy mogą obejmować kluby marzące o ścisłym europejskim topie. Gdzieś teraz Jose będzie szukał miejsca, gdzie może się odbić. Albo, kto wie, reprezentacja? Mourinho pracował w klubie od 20 listopada 2019 […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Giełda przemówiła. Od ogłoszenia Superligi akcje Juve idą w górę

Nie miejmy złudzeń: w całym zamieszaniu wokół Superligi chodzi tylko o to, by wycisnąć z futbolu jak najwięcej pieniędzy. To pieniądze ostatecznie przeważą szalę w jedną lub drugą stronę. Czego by nie ciskano w ucieczkowiczów, to jeśli oni na tym dobrze zarobią, będą w stanie to znieść. Będą w stanie zapłacić piłkarzom więcej, będą w […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Ed Woodward opuścił UEFA i ECA

Długo myśleliśmy, że to będzie machanie szabelką, przeciąganie liny i tym podobne. Ale kolejne ruchy wokół Superligi pokazują, że jest w tym konsekwencja. Dzisiaj pokazał ją Ed Woodward. Ed Woodward jest wiceprezesem Manchesteru United, a do wczoraj miał też funkcję w UEFA i w ECA. Teraz zrezygnował z tamtych funkcji, ewidentnie chcąc skupić się na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Superliga już z poważnym wsparciem finansowym?

Wiadomo o co chodzi w Superlidze: o finanse. Zarówno jednym, jak i drugim, tak UEFA, jak i klubom. Kto chce, niech wierzy. To jest ostateczny, najważniejszy czynnik, który może przeważyć szalę, od tego się zaczęło, na tym się skończy. W tym kontekście pojawiła się ważna, a trochę przeoczana informacja. Otóż Reuters, źródło, którego nie wypada […]
19.04.2021