Piłkarz totalny. O pierwszym sezonie Ronaldo w Interze

Opublikowane 11.08.2020 11:43 przez

Leszek Milewski

Inter chce wygrywać Scudetto i Ligę Mistrzów, ale w starym odpowiedniku Ligi Europy, Pucharze UEFA, też ma zacne tradycje. W latach dziewięćdziesiątych wygrywał go trzykrotnie, ostatni raz z Ronaldo w składzie.

Ronaldo, który był wówczas zdecydowanie najlepszym piłkarzem na świecie, Ronaldo, który przenosząc się do Nerazzurri drugi raz bił transferowy rekord świata, Ronaldo, nie tylko pod względem boiskowym będącym zapowiedzią piłki nożnej XXI wieku.

SEN MORATTIEGO

Ojciec Massimo Morattiego, Angelo, był twórcą rodzinnej fortuny, a potem też wizjonerem, który położył fundamenty pod Grande Inter Helenio Herrery. Gdy Massimo przejął Nerazzurri w 1995, cel był oczywisty:

Nawiązać do sukcesów ojca.

Nie bawić się w półśrodki. Nie czekać. Inter ma być najlepszy i basta, najlepiej od zaraz.

Moratti w pierwszych latach bawił się z rozmachem gracza w starym Championship Managerze. Uznani gracze przyjeżdżali na Giuseppe Meazza ławą. Ince. Roberto Carlos. Zanetti. Djorkaeff. Simeone. Kanu. Sforza. Zamorano. Winter. Angloma.

Już w 1996 celem transferowym wszechprezesa był Ronaldo. Brazylijczyk bił rekordy strzeleckie w PSV, chciało go pół Europy, a Il Fenomeno liczył sobie dopiero dwadzieścia lat. Było jasne, że ktokolwiek będzie chciał go wyrwać z Holandii, będzie musiał pobić transferowy rekord świata.

To nie odstraszyło Morattiego. O transferze Brazylijczyka do Barcy zdecydowały dwie kwestie: pierwsza, Ronaldo był zafascynowany Barceloną. Być może wpływ tutaj miał Romario, który też poszedł ścieżką z PSV do Blaugrany i bynajmniej na ten ruch nie narzekał. Niemniej finanse potrafią i takie kwestie przykryć, Moratti miał pieniądze by to zrobić, ale ostatecznie przeważyły kwestie zdrowotne.

Jest tu pewna niespójność. Z jednej strony Oscar Garcia, kumpel Ronaldo z czasów katalońskich, mówił o nim, że składał się wyłącznie z włókien i mięśni, był okazem zdrowia, fenomenem przygotowania fizycznego, nieprawdopodobnie szybkim i silnym, genetycznie zaprogramowanym do uprawiania sportu.

Z drugiej strony nawet Barcelona bardzo długo badała Ronaldo przed podpisaniem kontraktu.

Niemniej finalnie zdecydowała się pociągnąć za transferowy cyngiel.

Rok Ronaldo w Barcelonie to osobna historia (omówiona szeroko tutaj w tekście Michała Kołkowskiego – KLIK). Kluczowe są te kwestie:

  • Ronaldo był bezsprzecznie najlepszym piłkarzem na świecie, strzelał z nieprawdopodobną na tamte czasy regularnością, a gole były tylko początkiem do dyskusji o jego jakości
  • Ronaldo szybko doszedł do wniosku, że nie zarabia w Barcy tyle, ile powinien
  • Szczególnie, że był postacią wykraczającą poza futbol, potrafiącą budować swój wizerunek i czerpać z tego profity, mający osobny wieloletni superkontrakt z Nike
  • Prezes Barcy, Gaspart, potrafił mówić, że Ronaldo zostanie z nimi na kolejne dziesięć lat
  • Ronaldo mówił po fakcie, że Gaspart go zwodził i oszukiwał
  • Zarzucano Ronaldo, że przekłada własny interes nad interes Barcelony; wymowne, że choć został uznany piłkarzem roku na świecie, tak nie został wybrany najlepszym piłkarzem Barcelony, bezsprzecznie nim będąc.

Latem doradcy Il Fenomeno i on sam byli zdecydowani na transfer. Barca nie była wtedy tak bogata, to w Serie A rozdawano karty. Według dziś dostępnych pogłosek, najaktywniejsze w grze o Ronaldo były Lazio, Inter, PSG, a także z jakiejś przyczyny Rangers.

Moratti, od początku zwolennik zatrudnienia Ronaldo, zbył już ostrzeżenia lekarzy, być może wyrzucając sobie, że nie zdecydował się Brazylijczyka już przed rokiem.

Ronaldo drugi raz bił transferowy rekord świata. Dwukrotne bicie rekordu udało się jeszcze tylko Maradonie, ale Luiz Nazario de Lima robił to rok po roku.

TRANSFER NOWEJ EPOKI

– Il Fenomeno jest nie do zapomnienia. Najsilniejszy, najlepszy piłkarz. Sprawił, że staliśmy się znani w każdym miejscu na świecie – tak po latach wspominał Ronaldo Moratti.

Nie róbmy z Interu jakichś anonimów, których trzeba było umieścić na mapie. Lata wcześniej ojciec Massimo umieścił na zawsze klub w historii piłki. Ale nie da się ukryć, że w latach dziewięćdziesiątych Nerazzurri byli w cieniu innych, szczególnie Milanu i Juventusu.

Owszem, wciąż byli konkurencyjni. Dwukrotnie wygrali Puchar UEFA, a tuż przed pojawieniem się Ronaldo przegrali finał z Schalke, czyli – cały czas daleko w pucharach. Ale też potrafili zaliczyć wtopę, choćby w pierwszej rundzie wykrzaczyć się na Lugano.

Mocni? Jak najbardziej. Ale przypomnijmy gdzie był latem 1997 roku Ronaldo.

Uwaga, będzie długa litania: 47 goli w 49 meczach Blaugrany, poprowadzenie Barcy do trzech triumfów: Pucharu Zdobywców Pucharów, Pucharu i Superpucharu Hiszpanii. Do tego mistrzostwo przegrane o włos. Barca w lidze strzeliła 102 gole, Ronaldo trafił z tego 34 razy. Nagrody indywidualne: złoty but dla najlepszego strzelca Europy. MVP i najlepszy strzelec Pucharu Zdobywców Pucharów. MVP Copa America, Ballon D’or i piłkarz roku według FIFA. To był rok, w którym ludzie zastanawiali się, czy czasem Ronaldo nie zostanie najlepszym graczem w historii futbolu. Moratti ściągał do Interu gościa, który rzucał wyzwanie Pele. W Interze była drużyna z wielkimi ambicjami, ale nie z wielkimi wynikami. Trzecie miejsce w lidze, perspektywa gry zaledwie w Pucharze UEFA… Z Barcą grałby w Lidze Mistrzów.

Nie było jednak lepszego sygnału by pokazać swoje ambicje, by powiedzieć całemu światu, że Inter chce być najlepszy, chce być nowym Grande Interem, niż sprowadzić najlepszego piłkarza świata, w dodatku tak młodego, wokół którego w teorii można było budować wielki zespół na lata.

Transfer, faktycznie, komentowano wszędzie. W Italii Agnelli mówił, że nie ma pewności, czy Ronaldo się sprawdzi, biorąc pod uwagę jego koszt. Kibice innych drużyn wyzłośliwiali się, przypominając jeden z jego dawnych wywiadów, w którym przyznał brazylijskiej dziennikarce, że miewał niegdyś problemy… z moczeniem łóżka. Prasa tabloidowa prześwietlała życie miłosne Brazylijczyka, a jego ówczesna luba, Suzana Werner, aktorka i modelka, została ochrzczona Ronaldinhą. Później została panią Julio Cesar.

Moratti musiał tłumaczyć, że sprowadzenie Ronaldo nie zrujnuje finansów klubu, a słowa innych w calcio wynikają z zazdrości. Oczywiście Ronnie był kominem płacowym, ale Moratti był przekonany, że piłkarze to zaakceptują widząc jego klasę. Chyba tak było, sądząc po wszystkich, którzy wspominają atmosferę w szatni w pierwszym sezonie, a także symboliczną cieszynkę, kiedy inni gracze Interu polerowali Ronaldo buty.

Nigdy wcześniej nie prześwietlano jednak w mainstreamowych mediach transferu piłkarza tak bardzo pod kątem jego komercyjności, a nie samych aspektów sportowych. Patrzono na marketingowe zyski Interu, na rozpoznawalność marki, na „star power”. Ekonomiści, nie mający wiele wspólnego ze sportem, wskazywali, że to się Interowi po prostu opłaca. Tego typu podejście do piłki utożsamiano później z Galacticos, oni są symbolem tej zmiany w futbolu, ale być może właśnie Ronaldo w Interze był pierwszym transferem, przy którym kwestie pozaboiskowe, wizerunkowe, zabierały tak wiele uwagi. To prawdziwe transfer innej ery. On sam też wyprzedzał swój czas: przykładowo jako jeden z pierwszych piłkarzy świata miał własną, wielojęzyczną stronę internetową z aktywnym forum. Można było na niej przeczytać, że nie umie grać głową, jest posiadaczem kolekcji ponad trzech tysięcy płyt CD, a jego ulubionym aktorem jest Sylvester Stallone.

Ronaldo wiedział, że to wszystko da się zmonetyzować. Jego kontrakt z Nike opiewał na więcej, niż ówczesny kontrakt reklamowy Michaela Jordana.

Nerazzurri witali go tysiącami na lotnisku. Na sparing z jego udziałem przyszło 60 tysięcy widzów.

MASZ GRAĆ CAŁY CZAS

Ronaldo powierzono w ręce Lugiego Simoniego, który miał reputację specjalisty od robienia wyników ponad stan ze średnimi drużynami. Awanse z Pisą, Brescią, Cremonese, świetny wynik w Serie A z coraz biedniejszym Napoli. Facet był na fali, ale nie miał doświadczenia z prowadzeniem szatni gwiazd: – Straszono mnie, że to będzie koszmar. Ale to było trenerskie niebo. Miałem szatnię sportowych mistrzów, a przede wszystkim wspaniałych ludzi.

Poza Il Fenomeno w szatni znajdowali się Piagluca, Bergomi, Zanetti, West, Sartor, Colonnese, Rivas, Djorkaeff, ZE Elias, Winter, Simeone, Moriero, Paulo Sousa, a w ataku tłok: Zamorano, Kanu, Recoba, Ganz. Ciężko pomieścić te wszystkie talenty. Wymowne, że Recoba, który w otwarciu sezonu przyćmił Ronaldo strzeleniem dwóch pięknych bramek, zagrał w tamtym sezonie w lidze tylko osiem meczów.

To była wielka drużyna.

Rzecz w tym, że wtedy calcio rządziło światem i jedna trzecia Serie A miało wielkie drużyny.

Do dziś nie ma zgody między fanami, ekspertami, historykami. Która wersja tamtego Ronaldo była lepsza? Ta z Barcelony czy ta z Interu? Obie wybitne, obie nagrodzone wszelkimi możliwymi indywidualnymi laurami. Zasadnicza kwestia jest jednak taka, że jeśli pamiętasz Ronaldo tylko z późniejszych lat, to znasz innego zawodnika. Sprytnego. Wciąż świetnego. Łasego na gole.

Ale Ronaldo lat 96-98 był piłkarzem totalnym. Równie groźnym gdziekolwiek dostał piłkę. Urywającym się na skrzydle, wyprowadzającym kontry, zatrzymywany faulem. Kiwający dwóch, trzech, nawijający rywali na zwroty, uderzający petardy z dystansu, sprytnie asystujący. Na pewno nie był tylko strzelcem – był geniuszem boiska w starym stylu, ale dodającym nowoczesną siłę i szybkość.

Simoni: – Ronaldo był naszym liderem i podchodziliśmy do niego tak, jak na to zasługiwał. Nie kazałem mu biegać na treningach, wiedziałem, że potrzebuje tylko treningów z piłką. Nie był primadonną, ale każdy wiedział, że jest kimś szczególnym i może nas wciągnąć na szczyt. Wszyscy go wspieraliśmy. Nie było żadnej zazdrości piłkarzy wobec Ronaldo, bo był bardzo otwartym, przyjaznym facetem. Nigdy nie widziałem, żeby obwinił kolegę z drużyny za złe zagranie, zawsze miał pozytywne podejście. Był wzorem dla wszystkich na boisku i poza nim. Przy tym wszyscy cieszyli się, że jest z nimi w drużynie, bo wiedzieli, że mają ze sobą geniusza.

Inter pod jego rządami zaskoczył niemal od razu.

Przez pierwsze jedenaście kolejek nie przegrał ani jednego meczu i liderował tabeli. Pierwsza porażka przyszła pod nieobecność Il Fenomeno – wyjechał na Puchar Konfederacji. Świat zachwycał się tam duetem napastników Canarinhos, Ro-Ro; w finale z Australią Romario i Ronaldo strzelili po hat-tricku. Ronaldo został też MVP letniego Copa America, wystąpił w Tornoi de France, prestiżowym towarzyskim turnieju, który zapamiętany został dzięki wybitnemu rogalowi Roberto Carlosa. W 1997 wyliczono mu około siedemdziesięciu meczów – zaplątał mu się nawet mecz z Polską, gdzie Paweł Skrzypek zwariował i uratował honor biało-czerwonych, wyciągając rezultat z 4:0 na 4:2.

Powiedzieć, że miał intensywny rok przedmundialowy, to nic nie powiedzieć. Był niebywale eksploatowany.

Wrócił w najlepszym momencie – na mecz z Juventusem. To między tą dwójką rozgrywała się w tamtym sezonie walka o tytuł. Znacie tę drużynę – Stara Dama z Zidane, Davidsem, Conte, Del Piero, Inzaghim, Montero, Peruzzim. Inter wygrał 1:0, decydującą bramkę strzelił Djorkaeff po asyście Ronaldo.

Wkrótce jednak pojawiły się rysy. Trzy dni po meczu z Juve Nerazzurri przerżnęli 0:5 z Milanem w Coppa Italia. Mogli się tłumaczyć: najważniejsze jest Scudetto. Ale tu zaczęły się wpadki, jakie jesienią się nie zdarzały. Porażki z Bari i Bologną u siebie. Zaledwie remis z Empoli.

W dobrym momencie wskoczyli na dobrą falę, bo między 14 marca a 26 kwietnia wygrali wszystko, a Ronaldo w każdym spotkaniu strzelał przynajmniej jedną bramkę; przedział czasowy nie jest przypadkowy, to po nim przypadał mecz o tytuł, mecz z Juventusem na Stadio delle Alpi. Juve miało przewagę dwóch punktów.

Simoni po latach będzie wspominał: – Jeśli chodzi o Inter, żałuję dwóch rzeczy. Po pierwsze, że nie miałem jeszcze ze dwóch wielkich obrońców, wtedy bylibyśmy nie do zatrzymania. I że musiałem poznać Piero Ceccariniego.

Ceccarini sędziował spotkanie o Scudetto i, w opinii kibiców Interu Nerrazzurri zostali przekręceni – nazywają to nawet „Wielką kradzieżą”. Sytuacja była niecodzienna, bo Ceccarini nie odgwizdał faulu na Ronaldo, poszła kontra, po kilkunastu sekundach gwizdnął karnego dla Juve. Niemniej pamiętajmy, że wszystko zdarzyło się przy stanie 1:0 dla Juventusu.

Ponownie Simoni: – Nie wiem czy wygralibyśmy ligę, ale jestem pewien, że nie pozwolono nam na uczciwą walkę. Było zbyt wiele zbyt dziwnych zdarzeń w tamtym sezonie. Boli mnie, że Ceccarini nigdy nie przyznał się do błędu, mimo, że sytuacja była oczywista. Nie winię go. Sędzia ma trudną pracę. Ale nie potrafię mu wybaczyć. Po dwudziestu latach wciąż mówi się o tym spotkaniu – to chyba dowód, że zdarzyło się coś złego.

Tuż po meczu, na gorąco, Ronaldo kipiał ze złości: – Liga może mnie ukarać, ale nie będę milczał. Cały świat widział, że sędziowie byli po stronie Juve. Piłka nożna to radość, kiedy grasz 11 na 11. Staje się rozpaczą, gdy grasz 11 na 12.

Jak tłumaczył się sędzia? A tak: – Wciąż wierzę, że ten kontakt nie był na jedenastkę. Nie dałbym jej nawet pod torturami. Simoni ciągle o mnie mówi i mógłbym go nawet podać do sądu. To Ronaldo wpadł na Iuliano, nie w drugą stronę. Byłem kilka metrów od zdarzenia. Obrońca chciał zatrzymać bieg Ronaldo, ale Ronaldo puszcza piłkę i za nią nie biegnie. Uderza w Iuliano. Powiedziałem Pagliuce, że to byłby faul w ofensywie w koszykówce. Pewnie powinienem dać rzut wolny dla Juve.

Inter po tym meczu wytracił tempo, w finalnych trzech kolejkach pogubił punkty. Scudetto zostało przegrane.

Według wielu ten finał był symboliczny dla Ronaldo w Interze. Pokazującym jak totalnym piłkarzem był wtedy Il Fenomeno, dlaczego zastanawiano się czy zostanie uznany za obiektywnie większego od Pele i Maradony. Po odprawieniu Lazio 3:0, Nesta powiedział, że Ronaldo był tego dnia po prostu nie do zatrzymania. Mancini w pewnym momencie podszedł na boisku do Ronaldo, chciał z nim zamienić kilka słów, a Luiz Nazario de Lima odpowiedział:

– Teraz nie mam czasu dać ci autografu, przyjdź po meczu.

Jakiś czas temu portal analityczny StatsBomb wrócił do tego meczu i tak napisał o Ronniem:

„Dziewięćdziesiąt minut w Paryżu ilustruje jakim wyjątkiem był Ronaldo. Napastnik kompletny, z pionierską dynamiką, na którą nie miano odpowiedzi nawet we Włoszech, gdzie uwagę kładzie się na defensywę znacznie bardziej niż w Holandii czy La Liga. W 1998 Ronaldo był przyszłością futbolu. Jego talent był ponadczasowy, tak samo byłby fetowany w dniu dzisiejszym. Pamiętamy go jako jedną z najlepszych dziewiątek, ale w tym meczu, nosząc dziesiątkę, grał jako cofnięty napastnik, wspierając Zamorano i pomagając drużynie NA CAŁYM BOISKU. A przecież to nawet nie był jego najlepszy mecz w tej edycji, bo jeszcze lepiej zagrał w półfinałowym dwumeczu ze Spartakiem, gdzie jego gra była magnetyczna”.

Szczęśliwie zachowały się nagrania, w których jest TYLKO Ronaldo w tych meczach. To są ciarki.

***

Ronaldo pojechał na mundial, dotarł z Brazylią do finału. Co zdarzyło się tuż przed nim, pozostaje jedną z największych tajemnic piłki nożnej. Podobno otarł się o śmierć. Podobno toczył pianę z ust. Do samego końca nie był przewidziany w składzie, co jest udowodnione rozdawaną kartką ze składem. Podobno wystąpił tylko dlatego, że naciskał nie trener, a FIFA i Nike.

Poruszamy się po spekulacjach, ale COŚ na pewno się zdarzyło.

Mówi się, że kontuzja z 1999 połamała mu karierę. Ale prawda jest taka, że w Interze to sezon 97/98 był ostatnim, w którym był pełni zdrowy, pełniąc taką rolę piłkarza totalnego, niepowstrzymanego. Wciąż był później wybitny – to jasne. Ale spadał z kosmicznego poziomu.

 Leszek Milewski

Źródła: Gentleman Ultra, Planet Football, La Gazetta dello Sport, These Football Times, BeInSports, Forza Italian Football, Sport Bible, Daily Mail, StatsBomb, GiveMeSport,

Ekstraklasa
27.01.2022

David Stec: Bartkowski był w takiej formie, że nic nie mogłem zrobić

Zaledwie pół roku trwała rozłąka Davida Steca z Ekstraklasą. Latem ubiegłego roku po trzech latach spędzonych w Pogoni Szczecin przeszedł do TSV Hartberg, ale już po jednej rundzie ponownie jest w Polsce i wiosną zamierza walczyć o czołowe lokaty z Lechią Gdańsk. Dlaczego tak szybko wrócił i czemu tak mu na tym zależało? Jak duże […]
27.01.2022
Prasówka
27.01.2022

PRASA. Piechniczek: Nawałka został potraktowany niepoważnie

Antoni Piechniczek o sprawach selekcjonerskich, Karol Świderski o swoim odejściu do USA, ciekawy tekst o piłce w Auschwitz. Czwartkowa prasa jest dziś całkiem interesująca. PRZEGLĄD SPORTOWY Rozmowa z Karolem Świderskim po podpisaniu kontraktu z Charlotte FC. Trudno było się rozstać z PAOK? Oj, bardzo. Nie ukrywam, że polały się łzy, gdy żegnałem się z trenerem […]
27.01.2022
La Liga
27.01.2022

Jak Real Madryt tracił gole w styczniu? Dość łatwo

Nowy rok i nowy Real Madryt? Właściwie nowy rok i problemy przewlekłe, które zaczęły wychodzić na pierwszy plan i kłuć w oczy. Królewscy nie byli w tym sezonie nieomylni. Przytrafiało im się sporo chwil zawahania i dekoncentracji podczas bronienia dostępu do bramki. Jakość w połączeniu z odrobiną szczęścia zamiatała problemy pod dywan. Upchali pod nim […]
27.01.2022
Australian Open
26.01.2022

Wielka moc, college, agonia i półfinał Australian Open. Poznajcie rywalkę Igi Świątek

Danielle Collins nigdy nie była uważana za ogromny talent. Owszem, na korcie prezentowała się dobrze od najmłodszych lat, ale nie została nastoletnią gwiazdą. Zamiast tego poszła do college’u, a na zawodowstwo przeszła dopiero mając 23 lata. Kilka kolejnych sezonów zajęło jej przebicie się na najwyższy poziom, a potem i tak spowolniły ją dwie bardzo bolesne […]
26.01.2022
Weszło
26.01.2022

Bailly, coś ty wymyślił w karnych? Egipt gra dalej!

Wybrzeże Kości Słoniowej trafiło z formą na Puchar Narodów Afryki, co wcale nie było takie oczywiste. Iworyjczycy w eliminacjach do mundialu musieli ustąpić miejsca Kamerunowi, również przez wstydliwy remis z Mozambikiem. Ale już na samym afrykańskim turnieju? Spokojnie wyszli z grupy, wyrzucili z zawodów Algierię, nie dając im większych szans w ostatnim meczu grupowym. Do […]
26.01.2022
Felietony i blogi
26.01.2022

Ośmiu menedżerów straciło już pracę w Premier League

Praca w Premier League nie należy w tym sezonie do najbardziej stabilnych. Z tygodnia na tydzień przekonują się o tym kolejni menedżerowie, którzy tracą zatrudnienie w swoich klubach. Dwa dni temu z pracą pożegnał się Claudio Ranieri, który był już ósmym menedżerem zwolnionym w tym sezonie angielskiej ekstraklasy. Mało tego, był drugim szkoleniowcem w samym […]
26.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ekstraklasa
27.01.2022

David Stec: Bartkowski był w takiej formie, że nic nie mogłem zrobić

Zaledwie pół roku trwała rozłąka Davida Steca z Ekstraklasą. Latem ubiegłego roku po trzech latach spędzonych w Pogoni Szczecin przeszedł do TSV Hartberg, ale już po jednej rundzie ponownie jest w Polsce i wiosną zamierza walczyć o czołowe lokaty z Lechią Gdańsk. Dlaczego tak szybko wrócił i czemu tak mu na tym zależało? Jak duże […]
27.01.2022
Prasówka
27.01.2022

PRASA. Piechniczek: Nawałka został potraktowany niepoważnie

Antoni Piechniczek o sprawach selekcjonerskich, Karol Świderski o swoim odejściu do USA, ciekawy tekst o piłce w Auschwitz. Czwartkowa prasa jest dziś całkiem interesująca. PRZEGLĄD SPORTOWY Rozmowa z Karolem Świderskim po podpisaniu kontraktu z Charlotte FC. Trudno było się rozstać z PAOK? Oj, bardzo. Nie ukrywam, że polały się łzy, gdy żegnałem się z trenerem […]
27.01.2022
La Liga
27.01.2022

Jak Real Madryt tracił gole w styczniu? Dość łatwo

Nowy rok i nowy Real Madryt? Właściwie nowy rok i problemy przewlekłe, które zaczęły wychodzić na pierwszy plan i kłuć w oczy. Królewscy nie byli w tym sezonie nieomylni. Przytrafiało im się sporo chwil zawahania i dekoncentracji podczas bronienia dostępu do bramki. Jakość w połączeniu z odrobiną szczęścia zamiatała problemy pod dywan. Upchali pod nim […]
27.01.2022
Australian Open
26.01.2022

Wielka moc, college, agonia i półfinał Australian Open. Poznajcie rywalkę Igi Świątek

Danielle Collins nigdy nie była uważana za ogromny talent. Owszem, na korcie prezentowała się dobrze od najmłodszych lat, ale nie została nastoletnią gwiazdą. Zamiast tego poszła do college’u, a na zawodowstwo przeszła dopiero mając 23 lata. Kilka kolejnych sezonów zajęło jej przebicie się na najwyższy poziom, a potem i tak spowolniły ją dwie bardzo bolesne […]
26.01.2022
Weszło
26.01.2022

Bailly, coś ty wymyślił w karnych? Egipt gra dalej!

Wybrzeże Kości Słoniowej trafiło z formą na Puchar Narodów Afryki, co wcale nie było takie oczywiste. Iworyjczycy w eliminacjach do mundialu musieli ustąpić miejsca Kamerunowi, również przez wstydliwy remis z Mozambikiem. Ale już na samym afrykańskim turnieju? Spokojnie wyszli z grupy, wyrzucili z zawodów Algierię, nie dając im większych szans w ostatnim meczu grupowym. Do […]
26.01.2022
Felietony i blogi
26.01.2022

Ośmiu menedżerów straciło już pracę w Premier League

Praca w Premier League nie należy w tym sezonie do najbardziej stabilnych. Z tygodnia na tydzień przekonują się o tym kolejni menedżerowie, którzy tracą zatrudnienie w swoich klubach. Dwa dni temu z pracą pożegnał się Claudio Ranieri, który był już ósmym menedżerem zwolnionym w tym sezonie angielskiej ekstraklasy. Mało tego, był drugim szkoleniowcem w samym […]
26.01.2022
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
Weszło
04.12.2021

Zieliński znów strzelił w hicie, Napoli znów przegrało

Ostatnie mecze Napoli generują więcej emocji niż niejeden film akcji. Dwa tygodnie temu podopieczni Spalettiego stworzyli z meczu piłkarskiego dzieło sztuki razem z piłkarzami Interu, tym razem wzięli sobie do pary Atalantę. Problem jest tylko taki, że żadne z tych spotkań nie dostarczyło im ani jednego punktu.  NAPOLI – ATALANTA 2:3. BEZBARWNI GOSPODARZE Gdy spojrzymy […]
04.12.2021
Weszło
01.11.2021

Miłość to za mało. Jak Latające Osły spadły w przepaść

Ciepły majowy dzień, tak typowy dla miasta, jakim jest Werona. Kończy się 38. kolejka Serie B, piłkarze Chievo schodzą z murawy uśmiechnięci, mają ku temu powody, w końcu wygrali 3:0 z Ascoli Calcio i zajęli przyzwoite ósme miejsce w ligowej tabeli. Pewnie gdyby nie pandemia i związane z nią restrykcje, zostaliby na boisku dłużej, by […]
01.11.2021
Serie A
02.10.2021

Stara Dama nabiera rumieńców

Trudno kochać ten Juventus. W tym wydaniu, na tym etapie sezonu i w tym momencie swojej historii nie jest to najbardziej ekscytująca drużynie w Europie. Ba, na Półwyspie Apenińskim, we Włoszech, w samym Serie A, spokojnie można wskazać parę zespołów, które aktualnie wzbudzają większe emocje niż Juve. Stara Dama ostrożnie szuka swojej tożsamości, leniwie reorganizuje […]
02.10.2021
Włochy
04.09.2021

Jakub Kiwior: Spezia to dobre miejsce, żeby zaistnieć w Serie A

Jakub Kiwior obrał dość nietypową drogę rozwoju i dziś może triumfować. W 2016 roku wyjechał z GKS-u Tychy do juniorów Anderlechtu, a seniorskie granie rozpoczynał w słowackim słabeuszu FK Zeleziarne Podbrezova, z którym spadł z ligi. Tam jednak wypatrzył go MSK Żylina, z którego kilka dni temu kupiła go włoska Spezia. Kiwior w wieku dwudziestu […]
04.09.2021
Weszło
11.05.2021

Takie Napoli i takiego Zielińskiego chce się oglądać!

Nawet trudno tutaj wybrać, kto jest najbardziej efektownym piłkarzem spotkania. Może Osimhen, ze swoją siłą, przebojowością, wykorzystywaniem warunków? Wypracował setkę dla Di Lorenzo, był kluczowy przy dwójkowej akcji z Zielińskim, miał dwie własne okazje. A może właśnie Zieliński? Gol wprawdzie do pustaka, ale i ładna, przemyślana asysta przy trafieniu Ruiza, do tego tunele, zwody, przyjęcia, […]
11.05.2021
Weszło
11.08.2020

Piłkarz totalny. O pierwszym sezonie Ronaldo w Interze

Inter chce wygrywać Scudetto i Ligę Mistrzów, ale w starym odpowiedniku Ligi Europy, Pucharze UEFA, też ma zacne tradycje. W latach dziewięćdziesiątych wygrywał go trzykrotnie, ostatni raz z Ronaldo w składzie. Ronaldo, który był wówczas zdecydowanie najlepszym piłkarzem na świecie, Ronaldo, który przenosząc się do Nerazzurri drugi raz bił transferowy rekord świata, Ronaldo, nie tylko […]
11.08.2020
Liczba komentarzy: 3
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Frank Underwood
Frank Underwood
1 rok temu

Pamiętam zdjęcie lokalnej gwiazdy sędziowskiej w Polsce lat temu ileś(nie pozdrawiam Pana Marczyka, albo też Zbigniewa M.), który na łamach naszej lokalnej prasy dumnie stał obok Pana Ronaldo. Potem jeszcze dumnie stał obok „dwóch kuzynek” z Warszawy, a potem zamienił Toyotę na rower, a sąd skrócił mu nazwisko. Tylko.
Ale o Ronaldo miało być..
Super piłkarz był!

Lukasz8181
Lukasz8181
1 rok temu

„Latem doradcy Il Fenomeno i on sam byli zdecydowani na transfer. Barca nie była wtedy tak bogata, to w Serie A rozdawano karty. Według dziś dostępnych pogłosek, najaktywniejsze w grze o Ronaldo były Lazio, Inter, PSG, a także z jakiejś przyczyny Rangers.”

Barcelona wtedy osiągała mniej więcej taki sam poziom przychodów, co najbogatsze kluby serie A.

Tajemnica absolutnej dominacji sportowo-finansowej w latach 90 Serie A pozwalającej ściągać największe gwiazdy polegała na tym, że kluby włoskie były własnością bardzo bogatych milionerów (Berlusconi- Milan, Morrati- Inter, Agnelli – Juventus, Cragnotti – Lazio, Sensi – Roma, Tanzi – Parma), którzy z własnej kieszeni albo poprzez kontrolowane przez nich spółki mogli dosypywać kasę we razie potrzeby na transfery czy wynagrodzenia jeżeli tylko mieli taki kaprys bo nie było żadnych zasad Financial Fair Play kiedy Barcelona czy Real M. mogły co najwyżej próbować konkurować z nimi posiłkując się kredytem bankowym bo należą do socios- kibiców opłacających składki. Drugim powodem dominacji Serie A było to, że tego było, że w innych krajach nie działali arabscy szejkowie, amerykańscy miliarderzy czy inni lokalni bogacze poza Bernardem Tapie w Marsylii do połowy lat 90, zdolni konkurować z włoskimi właścicielami.

A ta jakaś przyczyna zainteresowania Ronaldo Rangersem była taka, że w tamtym czasie Rangersi mieli całkiem spore przychody, a dodatkowo tak samo jak kluby włoskie klub ten był własnością bogatego i chorobliwie ambitnego właściciela sir Davida Murray’a, który miał ambicję wygrać Ligę Mistrzów. (patrz źródło parkiet.com/Biznes-i-sport/305129966-Glasgow-Rangers–upadek-i-zmartwychwstanie.html).

Co więcej oferta, Rangersów była według agenta Ronaldo po prostu niesamowita, i Rangersi obiecywali, że Ronaldo nie będzie musiał nawet grać w lidze szkockiej tylko w Ligi Mistrzów – choc zapewne chodziło, że tylko przed mecami w LM.
patrz źródła: talksport.com/football/602512/ronaldo-nazario-rangers-transfer-greatest-goals-scorer/
dailyrecord.co.uk/sport/football/football-news/brazil-legend-ronaldo-close-signing-8440708
sportbible.com/football/news-the-story-of-how-ronaldo-came-close-to-joining-rangers-in-1997-20191231
givemesport.com/1562658-ronaldo-nazario-had-a-serious-offer-to-join-rangers-in-1997

Zainteresowane osoby nie znające dobrze angielskiego osoby niech sobie przekopiują treść artykułów do translatora googla, co w zupełności pozwoli im zapoznać się ze zrozumieniem z treścią artykułu.

Przychody klubów w sezonie 1997/1998 według Deloitte -zródło news.bbc.co.uk/2/hi/sport/football/543805.stm :
1. Manchester United, England – £87.9m
2. Real Madrid, Spain – £72.2m
3. Bayern Munich, Germany – £65.2m
4. Juventus, Italy – £55.3m
5. Newcastle United, England – £49.2m
6. Barcelona, Spain – £48.57m
7. AC Milan, Italy – £48.55m
8. Internazionale, Italy – £48.2m
9. Chelsea, England – £47.5m
10. Liverpool, England – £45.5m
11. Borussia Dortmund, Germany – £41.5m
12. Lazio, Italy – £41.1m
13. Arsenal, England – £40.4m
14. AC Parma, Italy – £33.4m
15. Paris Saint Germain, France – £32.9m
16. Glasgow Rangers, Scotland – £32.5m
17. Aston Villa, England – £31.8m
18. Tottenham Hotspur, England – £31.2m
19. AS Roma, Italy – $30.7m
20. Leeds United, England – £28.3m

Arek
Arek
1 rok temu

Miałem wtedy 11-12 lat i uwielbiałem grać w piłkę, ale poza meczami reprezentacji nikomu nie kibicowałem dopóki nie zobaczyłem w akcji Ronaldo w czarno-niebieskiej koszulce. Parę lat później Fenomeno niestety odszedł do Realu, ale ja kibicuję Interowi do dzisiaj. Świetny artykuł.

Ekstraklasa
27.01.2022

David Stec: Bartkowski był w takiej formie, że nic nie mogłem zrobić

Zaledwie pół roku trwała rozłąka Davida Steca z Ekstraklasą. Latem ubiegłego roku po trzech latach spędzonych w Pogoni Szczecin przeszedł do TSV Hartberg, ale już po jednej rundzie ponownie jest w Polsce i wiosną zamierza walczyć o czołowe lokaty z Lechią Gdańsk. Dlaczego tak szybko wrócił i czemu tak mu na tym zależało? Jak duże […]
27.01.2022
Prasówka
27.01.2022

PRASA. Piechniczek: Nawałka został potraktowany niepoważnie

Antoni Piechniczek o sprawach selekcjonerskich, Karol Świderski o swoim odejściu do USA, ciekawy tekst o piłce w Auschwitz. Czwartkowa prasa jest dziś całkiem interesująca. PRZEGLĄD SPORTOWY Rozmowa z Karolem Świderskim po podpisaniu kontraktu z Charlotte FC. Trudno było się rozstać z PAOK? Oj, bardzo. Nie ukrywam, że polały się łzy, gdy żegnałem się z trenerem […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Dziesięć milionów za Sloninę?

Fabrizio Romano donosi, że kluby Premier League wyrażają zainteresowanie Gabrielem Sloniną, za którego byłyby w stanie zapłacić nawet dziesięć milionów euro.  MLS to European leagues transfers now hotting up. After Paredes set to join Wolfsburg and talks still on for Turner to Arsenal, next one to move in the next days could be talented goalkeeper […]
27.01.2022
La Liga
27.01.2022

Jak Real Madryt tracił gole w styczniu? Dość łatwo

Nowy rok i nowy Real Madryt? Właściwie nowy rok i problemy przewlekłe, które zaczęły wychodzić na pierwszy plan i kłuć w oczy. Królewscy nie byli w tym sezonie nieomylni. Przytrafiało im się sporo chwil zawahania i dekoncentracji podczas bronienia dostępu do bramki. Jakość w połączeniu z odrobiną szczęścia zamiatała problemy pod dywan. Upchali pod nim […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Podolski: – Są zapytania z innych krajów

Kontrakt Lukasa Podolskiego z Górnikiem Zabrze wygasa 30 czerwca 2022 roku. Władze klubu twierdzą, że prolongowanie umowy to kwestia kolejnych rozmów, ale sam piłkarz podkreśla, że to jeszcze nie takie pewne, jak mogłoby się wydawać.  – Czy zostanę na dłużej? Jest taka możliwość. Są też zapytania z innych krajów, drużyny się interesują, jak to wygląda […]
27.01.2022
Suche Info
27.01.2022

Ranieri chce poprowadzić reprezentację Polski

W swojej długości serial „Jak PZPN wybiera selekcjonera?” niedługo przebije tasiemcowe telewizyjne telenowele. Mnogość nazwisk, plotek i medialnych zdarzeń w tej sadze jest wprost nieprawdopodobna. Teraz okazuje się, że chęć poprowadzenia reprezentacji Polski wyraża Claudio Ranieri.  Wirtualna Polska informuje, że 70-letni doświadczony włoski trener, który właśnie został zwolniony z angielskiego Watfordu, jednak nie planuje udać się […]
27.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Wszołek przeszedł testy. W czwartek prezentacja w Legii

Paweł Wszołek dziś przechodził testy medyczne przed półrocznym wypożyczeniem z niemieckiego Unionu Berlin do Legii Warszawa. Dla prawego skrzydłowego lub wahadłowego, to powrót po zaledwie półrocznej nieudanej przygodzie w Bundeslidze. Ustaliliśmy, że 29-latek będzie wypożyczony tylko do 30 czerwca 2022 roku. W umowie między klubami nie ma wpisanej kwoty wykupu. Wszołek zawodnikiem Unionu został 1 […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Szewczenko dogadał się z Kuleszą i chce rozwiązać umowę z Genoą

Kolejny odcinek serialu: „Jak PZPN wybiera selekcjonera?”. Jakub Seweryn ze sport.pl donosi, że Andrij Szewczenko porozumiał się z prezesem Cezarym Kuleszą w sprawie warunków swojej umowy. Ukraiński trener próbuje teraz rozwiązać kontrakt z włoską Genoą. W tym klubie 45-latek pracował do 15 stycznia. Gra toczy się teraz o spore pieniądze. „Szewa” w klubie z Seria […]
26.01.2022
Australian Open
26.01.2022

Wielka moc, college, agonia i półfinał Australian Open. Poznajcie rywalkę Igi Świątek

Danielle Collins nigdy nie była uważana za ogromny talent. Owszem, na korcie prezentowała się dobrze od najmłodszych lat, ale nie została nastoletnią gwiazdą. Zamiast tego poszła do college’u, a na zawodowstwo przeszła dopiero mając 23 lata. Kilka kolejnych sezonów zajęło jej przebicie się na najwyższy poziom, a potem i tak spowolniły ją dwie bardzo bolesne […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

OFICJALNIE: Karol Świderski na trzy lata w Charlotte FC

Transfer napastnika reprezentacji Polski z greckiego PAOK-u Saloniki został właśnie oficjalnie potwierdzony. 25-latek został też pierwszym w historii nowego klubu MLS tzw. „designated player”. Dzięki temu jego zarobki będą sporo wyższe od większości klubowych kolegów. Władze amerykańskiej ligi pozwalają, żeby każda drużyna mogła mieć maksymalnie trzech zawodników o takim statusie. Świderski podpisał umowę do 31 […]
26.01.2022
Weszło
26.01.2022

Bailly, coś ty wymyślił w karnych? Egipt gra dalej!

Wybrzeże Kości Słoniowej trafiło z formą na Puchar Narodów Afryki, co wcale nie było takie oczywiste. Iworyjczycy w eliminacjach do mundialu musieli ustąpić miejsca Kamerunowi, również przez wstydliwy remis z Mozambikiem. Ale już na samym afrykańskim turnieju? Spokojnie wyszli z grupy, wyrzucili z zawodów Algierię, nie dając im większych szans w ostatnim meczu grupowym. Do […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Legia szykuje zaskakujący transfer z II ligi

Legia Warszawa jest bliska pozyskania Ramila Mustafajewa ze Stali Rzeszów – informuje Tomasz Włodarczyk z portalu meczyki.pl. Tym samym zawodnikiem interesowała się również Lechia Gdańsk. Mustafajew to 18-lateni Rosjanin. Od dawna mieszka w Polsce i stara się o obywatelstwo naszego kraju. Jeżeli je dostanie, będzie miał status młodzieżowca. Nastolatek najczęściej występuje jako prawy obrońca. Urodzony […]
26.01.2022
Felietony i blogi
26.01.2022

Ośmiu menedżerów straciło już pracę w Premier League

Praca w Premier League nie należy w tym sezonie do najbardziej stabilnych. Z tygodnia na tydzień przekonują się o tym kolejni menedżerowie, którzy tracą zatrudnienie w swoich klubach. Dwa dni temu z pracą pożegnał się Claudio Ranieri, który był już ósmym menedżerem zwolnionym w tym sezonie angielskiej ekstraklasy. Mało tego, był drugim szkoleniowcem w samym […]
26.01.2022
Weszło
26.01.2022

Najważniejsza runda Marchwińskiego. Pech napastników szczęściem 20-latka?

Filip Marchwiński od lat jest uznawany za wielki talent. W Ekstraklasie mimo młodego wieku rozegrał już ponad 70 spotkań w pierwszej drużynie Lecha Poznań. Ale można zapytać – skoro 70 rozegranych, to ile dobrych? Efekty gry Marchwińskiego póki co nie dojeżdżają do poziomu jego talentu, ale być może okoliczności sprawią, że wychowanek Kolejorza dostanie w […]
26.01.2022
1 liga
26.01.2022

Widzew remisuje z Unionem Berlin! „Nikt nie miał tak mocnego sparingpartnera”

Żaden polski klub nie miał zimą tak ciekawego sparingpartnera jak… pierwszoligowiec. Widzew Łódź zmierzył się dziś z Unionem Berlin. O klasie tego rywala nikogo nie trzeba przekonywać – to czwarta drużyna Bundesligi (rewelacja rozgrywek), która po bardzo udanym poprzednim sezonie (Union miał bronić się przed spadkiem, a dotarł do Ligi Konferencji) wskoczyła na jeszcze wyższy […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

IFFHS wybrało najsilniejszą ligę świata w 2021 roku. Wybór może szokować

Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu – to musi być grono znakomitych fachowców. Nie do końca wiadomo jakie wzory i równania wpływają na ich rankingi, ale od 1991 roku są one publikowane. IFFHS (z ang. International Federation of Football History & Statistics) zdecydowało, że w 2021 roku najmocniejsza na całym globie była liga… brazylijska. To […]
26.01.2022
Suche Info
26.01.2022

Tureckie media: Basaksehir złożył Legii ofertę za Emreliego

Serial z Mahirem Emrelim chcącym odejść z Legii Warszawa, nadal nie znalazł swojego szczęśliwego końca. Napastnikiem interesują się kluby tureckie. Tamtejsze media podawały, że Azera chętnie chciałyby ściągnąć do siebie Sivasspor i Basaksehir. Ten drugi klub teraz wysłał ponoć do mistrzów Polski oficjalną ofertę. Azerski napastnik po tym jak miał zostać uderzony przez kibiców w […]
26.01.2022
Inne sporty
26.01.2022

Były trener Świątek: Zmęczenie? W półfinałach stawia się wszystko na jedną kartę

– Widzimy, że publiczność jej pomaga. Z taką energią, którą od niej dostaje, będzie starała się tłumić w sobie psychiczne i fizyczne zmęczenie. W półfinale takich zawodów jak Australian Open już się nie kalkuluje, czy starczy sił, czy nie starczy. Stawia się wszystko na jedną kartę – mówi nam Michał Kaznowski, były trener Igi Świątek, […]
26.01.2022