post Jakub Białek

Opublikowane 30.07.2020 13:46 przez

Jakub Białek

Ivica Vrdoljak przez kilka lat współpracował z Josipem Juranoviciem jako agent. Jeszcze dwa miesiące temu odebrał ofertę za niego od tureckiej Kasimpasy. – Hajduk chciał wtedy około milion euro. Początkowo mówił 1,5 miliona, ale mógł zejść z ceny. Nie mogliśmy znaleźć chętnego kupca, który wystawiłby aż taką kwotę. Jeśli Hajduk w stosunku do Legii postawiłby takie same wymagania, na pewno Josip nie trafiłby do Polski – opowiada były kapitan Legii. Jaki to piłkarz? Jakie były kulisy jego niedoszłych transferów? Pytamy o to Ivicę Vrdoljaka.

Dwa miesiące temu przedstawiał pan Josipa Juranovicia jako piłkarza, którego ciężko sprzedać – był za słaby na mocne ligi, a jednocześnie za drogi na Ekstraklasę. Co się zmieniło przez te dwa miesiące? 

Ciężko mi powiedzieć, bo niedawno się rozstaliśmy. Od dwóch miesięcy Josip jest poza moją agencją. Hajduk zgodził się puścić go za stosunkowo niewielką kwotę w okolicach 400 tysięcy euro. Gdy reprezentowaliśmy Josipa, mieliśmy poważne zainteresowanie Kasimpasy. Hajduk chciał wtedy – jeszcze dwa miesiące temu – około miliona euro. Początkowo mówił 1,5 miliona, ale mógł zejść z ceny. Nie mogliśmy znaleźć chętnego kupca, który wystawiłby aż taką kwotę. Jeśli Hajduk w stosunku do Legii postawiłby takie same wymagania, na pewno Josip nie trafiłby do Polski. Dla klubów, które mogłyby zapłacić te kwoty, Juranović nie był interesującym zawodnikiem. Z kolei zainteresowani nie mieli pieniędzy, by pokryć oczekiwania Hajduka. Hajduk jest najsłabszy od lat. Prawdopodobnie ich pozycja spowodowała, że stwierdzili, iż lepiej zarobić byle co niż nic. I zdecydowali się go sprzedać. 

Przez ten czas, gdy był pan jego menedżerem, było blisko jakiegoś poważnego transferu? 

Szczerze mówiąc – blisko nie było. Najkonkretniejszy był Łudogorec, który zaproponował 1,5 miliona euro. Wtedy Hajduk oczekiwał 2,5 miliona. Były konkrety, ale nie było blisko, skoro różnica wynosiła milion. Bliżej było z Kasimpasą, która chciała zaoferować 700-800 tysięcy. Dzisiaj Turcy dowiedzieli się, że Josip trafia do Legii. Byli zdziwieni, że poszedł za tak niską kwotę, a ledwie dwa miesiące temu oni usłyszeli dużo większą sumę. Są troszeczkę rozczarowani. 

Który piłkarz jest lepszy – Josip Juranović czy Fran Tudor?

Na prawą obronę – zdecydowanie Josip. Fran Tudor nie jest dla mnie nie jest ani topowym bocznym obrońcą, ani topowym skrzydłowym. Nie wiem, która pozycja jest dla niego lepsza. To idealny piłkarz dla mniejszych klubów, gdzie może się wyróżniać. Na poziom Legii – zdecydowanie Josip. 

A jakie są największe atuty Juranovicia? 

Ma świetną wydolność, wielkie płuca. Do tego szybkość. Dodatkowy atut – wyrzut z autu. Może rzucić daleko w pole karne. To istotny atut w meczach meczach, gdy wynik jest zamknięty i można go otworzyć właśnie przez wrzut zza linii bocznej. Ale żeby to pokazać w pełni, musiałby grać w zespole typu Stoke czy Hull City. 

Jak pan ocenia szansę, że Juranović pojedzie z kadrą Chorwacji na mistrzostwa Europy? Gdyby odbywały się dziś, znalazłby się na liście powołanych? 

W hierarchii był na prawej obronie trzeci, po Sime Vrsaljko i Karlo Bartolecu. Do tego pierwszeństwo przed Bartolcem i Juranoviciem ma Tin Jedvaj, nominalny stoper. Selekcjoner przesuwa go na prawą stronę na podobnej zasadzie, jak w Legii czasami na prawej stronie gra Artur Jędrzejczyk. Jeśli będą mieli zabrać piłkarza, który nie będzie się liczył aż tak do gry, pewnie zdecydują się raczej na dodatkowego zawodnika ofensywnego. Juranović i Bartolec walczą więc o miejsce numer dwa. W tych eliminacjach przewagę miał Bartolec. Vrsaljko, jeśli jest zdrowy, to pewniak. Ciężko ocenić, w jakiej będą formie. Jeśli mistrzostwa odbywałyby się teraz, Josip byłby w ciężkiej sytuacji. Ostatnia runda dla całego Hajduka była nieudana. Także dla Josipa, to może nawet jego najsłabsza runda w karierze. 

Jak on będzie traktował ten transfer? Jako trampolinę przed kolejnym ruchem czy szukał raczej miejsca na dłużej? 

Trzeba byłoby go zapytać, nie wiem, jakie są jego ambicje. Jeśli byłby dalej w naszej agencji, na pewno nie trafiłby do Legii. Nie pozwolilibyśmy sobie, by mieć w jednym klubie dwóch zawodników z tej samej pozycji (Vrdoljak ściągnął do Legii Vesovicia – red.). Nigdy nie rozmawialiśmy na temat Legii. Jeśli już się zdecydował, Legia jest dobrym miejscem. Znacznie przyjemniej gra się przy Łazienkowskiej niż w wielu innych ligach. Jeśli Legia osiągnie sukces i zagra w europejskich pucharach, na pewno nie będzie rozczarowany, a jak wielu zawodników, którzy trafiali do Legii – zechce zostać na kolejne lata. 

To na koniec – dlaczego się rozstaliście?

Rozmawialiśmy z Josipem kilka dni temu i wszystko jest OK. Największą winę widzę w Hajduku Split. Gdy mieliśmy konkrety, Hajduk się nie zgadzał. W końcu musiał puścić piłkarza za zupełnie inną kwotę. Legia nigdy nie zapłaciłaby tyle, ile oczekiwali jeszcze dwa miesiące temu. Josip od wielu lat był w naszej agencji. Z jego perspektywy – mieliśmy zawsze dobre oferty. Z Hajdukiem było najtrudniej. Traktują siebie jak wielki klub, ale to wielki klub w latach dziewięćdziesiątych. Od piętnastu lat nie zdobyli mistrzostwa Chorwacji, przez ostatnie siedem lat nie zajęli nawet drugiego miejsca. To zupełnie inny Hajduk niż kiedyś, a traktują siebie przy transferach jakby byli Dinamem Zagrzeb. Szczególnie w sytuacji, gdy mieli reprezentanta Chorwacji i kapitana klubu, nie chcieli go puszczać za byle co. Najwyższe ligi widziały u niego jednak zbyt wiele braków. Josip zaczął narzekać, spróbował z kimś innym, dał nam znać – po prostu się rozstaliśmy. Tak się zdarza, jedni odchodzą, drudzy przychodzą. Legia wykorzystała szansę. 

Fot. FotoPyK

Opublikowane 30.07.2020 13:46 przez

Jakub Białek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 21
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
WhiteStarPower
WhiteStarPower

Trzeba oddać Miodkowi, że po latach autowpierdolu (lepszego określenia nie znajdziecie więc nie szukajcie) przypadkiem lub mniejszym przypadkiem otoczył się kompetentnymi ludźmi, którzy czają bazę i wiedzą co i gdzie w trawie piszczy. Tu skorzystanie z okazji, tam wyczajenie klauzuli u Lopeza (żadne media o tym nie wiedziały), przejęcie od razu na ciepło Mladenovicia.. może Felix. I tak kluczowy będzie bramkarz dla tego zespołu, w pucharach to jedna z najważniejszych pozycji dla polskiego zespołu (patrz: Piasto rok temu). Bez tego jest pograne już na wejściu

Boa
Boa

Na 90 procent bramkarzem będzie Sehic. I zamiast Felixa wolałbym Richarda, ten skaut na Portugalię już Luqiego polecił więc może i ten Richard być na nasze warunki kotem.

Arjbest
Arjbest

Rzadka to cecha w Polsce, ale widać Miodek nauczył się na własnych błędach.

15wszechmistrz15!!!
15wszechmistrz15!!!

Dajcie Miodkowi miliony a on je wyda… tylko tych milonów € nie ma, a to zmusiło do kupowania z głową bez wydawania kasy której brak, ostatnie okienka to same plusy ( minusem Obradovic)
Skauting Legii działa perfekcyjnie, wiadomo, że wielkość i medialność klubu dodaje tym transferom dodatkowy plus.

Bezstronny Obserwator
Bezstronny Obserwator

Leśny miał jeszcze mniej, i w praktyce nie dość że wydawał mniej to jeszcze na krechę oraz podpisując absurdalne klauzule (30% dla Niko i jego menago, 50% dla menago i Prijo czy VOO)

zakolski
zakolski

czemu nikt nie wspomina o tym ze dyr. sportowym w Hajduku jest Kepcija ktory kiedys byl w Legii. Logiczne jest ze gdyby tam byl dyrektorem przyslowiowy Kowalski,a nie Kepcija to Juranovic w zyciu za tak maka kwote nie odszedlby do Legii

Bartosz
Bartosz

Transfer ewidentnie wbrew Vrdoljakowi, który mocno nie pasował do całej układanki. Wygląda na to, że zainteresowani już od jakiegoś czasu się dogadywali za jego plecami. Legia chciała, Hajduk chciał, zawodnik chyba chciał, manager nie mógł swojego ulubieńca w Legii zawieść i ściągnąć konkurencję. Poza tym animozje Dinamo-Hajduk zawsze żywe.

Thiaguinho
Thiaguinho

A u nas dalej podjarka ogorkami chorwackimi za 400 tysi… Taka suma to robila wrazenie w europie w latach 80

Werseo
Werseo

Szrotometrowi zabrakło skali!

JesusChristPose
JesusChristPose

to jest taki piłkarz który dobrze rzuca z autu. ok.

moder tokink
moder tokink

Muhar wyglądał jeszcze lepiej!

Nie karm trolla
Nie karm trolla

Ale Muhar szedł do Amicy, a to mogło się skończyć tylko w jeden sposób, i tak się skończyło
.

15wszechmistrz15!
15wszechmistrz15!

Trzeba przyznać, że Legia rozegrała to po mistrzowsku, zgarnęła świetnego zawodnika za drobne, ta suma, za takiego grajka, to nawet nie jest ryzyko.
A teraz coś zabawnego… pamiętacie grubaska Hildeberto 😉 zmienia klub, trzeba za niego zapłacić 900 tys €, tak dokładnie, za tego śmieszka, co ciekawe, 90 tyś € dostanie Legia, bo ma gwarantowane 10% od transferu 😉
I już będzie 2/3 sumy na Lopesa ;))

Bezstronny Obserwator
Bezstronny Obserwator

To nic. Chukwu kosztował jedyne 500 tys euro, kadował 700btys euro rocznie, a na odchodne jeszcze mu Legia musiała ponad 250 tys euro sypnąć żeby łaskawie spierd…ł.
Dobrze, że Szopen się uczy na błędach swoich i poprzednika

Grisza
Grisza

No z całą pewnością Hajduk bez żadnego powodu opuścił cenę aż o 2/3. Nie wiem jak naiwnym czy durnym trzeba być, aby wierzyć w takie dyrdymały, a z Vrdoljaka wychodzi niezły mitoman. Założę się, że te „1.5 mln ojro” sprzed 2 miesięcy to pewnie było jakieś 600k + bony do maka, a ta kasimpasa poskąpiła, bo takich ananasów to jest na pęczki. Już Kadziar wyjaśnił Vrdoljaka w HP, że on to ściemnia na tych kwotach, czy tam wysysa je z palca. No ale ofc polaczkom możesz wmówić, że przychodzi do nas drugi Darjo Srna za „dziękuję”. Tylko u nas taka ciemnota panuje

Andrzej
Andrzej

Jak dobrze rzuca z autu to powinien grać a rugby albo w futbolu amerykańskim by się odnalazl

Weszło
11.08.2020

Klepali, męczyli, cisnęli, w końcu wpadło. Sevilla w półfinale Ligi Europy

Ever Banega i Lucas Ocampos. To są nasi wieczorni bohaterowie, herosi, którym ślemy życzenia i czekoladki. To oni bowiem skonstruowali jedną, jedyną bramkę dzisiejszego wieczora, dzięki której uniknęliśmy dogrywki w starciu Sevilli z Wolverhampton. 2020 rok jest paskudny i mógłby sobie odpuścić dogrywkę w Lidze Europy po 0:0 w 90 minutach. Okazał litość, co za […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Szymon Jadczak w Hejt Parku w Dobrym Składzie! LIVE od 22.00

Coś czujemy, że kibice Wisły Kraków zajmą dziś naszą linię i rozgrzeją ją do czerwoności! Szymon Jadczak, autor książki „Wisła w ogniu”, związany zawodowo z TVN-em, będzie gościem Tomasza Smokowskiego w „Hejt Parku w Dobrym Składzie”. Program możecie śledzić w „Kanale Sportowym” oraz w Weszło.FM. Macie pytania do naszego gościa? Śmiało, telefon do studia to […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Duży talent, ale też duży egoista. Kim jest Yaw Yeboah z Wisły Kraków?

Wisła Kraków kontynuuje zbrojenia przed nowym sezonem. Sprowadziłą już czwartego obcokrajowca w tym okienku, ale na razie nie będziemy się czepiać. Yaw Yeboah – podobnie jak Fatos Beciraj, Stefan Savić i Adi Mehremić (no, ten najmniej) – na papierze ma bowiem trochę argumentów wskazujących na to, że może być ciekawym transferem. Niewykluczone nawet, że z […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Idioci w służbie sabotażu rozgrywek. Szkoci dostali żółtą kartkę od rządu

Tysiąc razy można mówić „słuchajcie, są takie i śmakie obostrzenia, przestrzegajcie ich”. Można wskazywać, że każde wystawianie na ryzyko integralności ligi to zagrożenie nie tylko zdrowotne, ale też i finansowe dla klubów. Do tego można rzucać przykładami, że lekceważenie koronawirusa źle się kończy. A na to wchodzi Boli Bolingoli z Celtic oraz ośmiu piłkarzy Aberdeen, […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Kamil Glik wraca do Serie A. Benevento z ambicjami na coś więcej niż utrzymanie

Cztery pełne sezony we Francji. 167 występów pod herbem Monaco. Mistrzostwo kraju i trafienie do jedenastki dekady klubu z księstwa. I wreszcie nadszedł czas, by powiedzieć „dziękuję”. Kamil Glik odchodzi z Monaco i wraca do Włoch, gdzie podpisał kontrakt z beniaminkiem Serie A – Benevento. Tym razem ekipa „Czarownic” nie chce jak meteoryt przelecieć przez […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Koronawirus decyduje o tym, z kim Legia zmierzy się w eliminacjach

Potencjalni rywale Legii w I rundzie eliminacji do LM jeszcze nie zagrali swojego meczu, a już dowiedzieliśmy się, z kim  zmierzy się polska drużyna. Podopieczni Vukovicia unikną starcia z zawsze mocną Dritą Gnjilane. W zasadzie formalnością jest, że wynik meczu rozstrzygnie koronawirus. Obie ekipy miały wyjść na boisko jeszcze dzisiaj. Dwie godziny przed meczem UEFA […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Śląsk reaguje na głupotę. I brawo!

Trochę zżymaliśmy się w ostatnich dniach na zachowanie klubów, które lekko zgłupiały w związku z koronawirusem. Były proste błędy ludzkie, był brak zdrowego rozsądku, były braki w kompetencjach. Ale skoro krytykujemy, to warto też pochwalić, bo nie wszyscy temat mają w nosie. Śląsk Wroclaw bardzo poważnie podszedł do naszych wczorajszych doniesień i odsunął od treningów […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Odejście Jóźwiaka – nie „czy”, a „kiedy”. Co z Sykorą, Moderem i Klupsiem?

Dziwne są to tygodnie dla fanów Lecha Poznań. Z jednej strony – do klubu przyszło już czterech piłkarzy, dwóch z nich jest naprawdę obiecujących. Ale z drugiej strony – wątpliwości kibiców budzi fakt, że za żadnego Kolejorz nie musiał płacić. Kasa w kontekście poznaniaków jest dość ważna, bo jest kluczowym czynnikiem wpływającym dla to, że […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Michniewicz: Niektórzy w wieku Kapustki marzą o wyjeździe, on już wraca z bagażem doświadczeń

– U nas graliśmy w ustawieniu bez skrzydłowych, 4-3-1-2, grał jednego ze środkowych pomocników, czasem dziesiątkę, pod napastnikami. Grywał też jako skrzydłowy, ale ja bym go widział w środku. Ma świetny przegląd pola, bardzo dużo widzi, swobodnie operuje piłką, fajnie się z piłką w tłoku obraca. U trenera Nawałki grał na skrzydle, ale chyba trochę […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Zmęczeni średniactwem. Pogoń chce czegoś więcej

Pogoń Szczecin to niechlubny fenomen. Mają siódme miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy, przed Widzewem Łódź, Śląskiem Wrocław, Cracovią. Rozegrali w elicie aż czterdzieści osiem sezonów. Od lat sześćdziesiątych może z przerwami, ale w każdej dekadzie zaznaczając swoją obecność w polskiej piłce. Przy tym NIGDY NIC nie wygrali na najwyższym szczeblu. Tyle lat, ani jednego […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Tworek: Nie możemy być jak ćmy, które parzą się lecąc do światła

Warta Poznań awansowała do Ekstraklasy jako zespół… braku wiary. Braku wiary z zewnątrz. Celem Warty przed startem sezonu absolutnie nie był awans, a przed decydującymi barażami eksperci rzadko kiedy stawiali na piłkarzy trenera Piotra Tworka. Mimo że to oni przystępowali do nich jako trzecia siła pierwszej ligi. Wiary za to nie brakowało w zespole. I […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

COVID-19 także w pierwszej lidze. Sandecja Nowy Sącz już w izolacji

Wygląda na to, że koronawirus w polskiej piłce rozsiadł się wygodnie w fotelu i zapina pasy. Po serii zachorowań w Ekstraklasie, która dotknęła już czterech klubów – a nawet pięciu, bo zakażenie, choć dzięki ostrożności klubu w mniejszym stopniu, dotknęło także Górnika Zabrze – przyszedł czas na jej zaplecze. Pierwszoligowcy zgodnie z zaleceniami Komisji Medycznej […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Sytuacja niecodzienna: mistrz porządnie dozbrojony

Artur Boruc z AFC Bournemouth. Bartosz Kapustka z Leicester City. Josip Juranović z Hajduka Split. Dwaj solidni ligowcy, Filip Mladenović z Lechii Gdańsk i Rafael Lopes z Cracovii. A to wszystko przy bardzo nieznacznych, może nawet symbolicznych osłabieniach – bo jeśli chodzi o kluczowych piłkarzy, sprzedany został jedynie Radosław Majecki. Legia Warszawa w tym okienku […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Piłkarz totalny. O pierwszym sezonie Ronaldo w Interze

Inter chce wygrywać Scudetto i Ligę Mistrzów, ale w starym odpowiedniku Ligi Europy, Pucharze UEFA, też ma zacne tradycje. W latach dziewięćdziesiątych wygrywał go trzykrotnie, ostatni raz z Ronaldo w składzie. Ronaldo, który był wówczas zdecydowanie najlepszym piłkarzem na świecie, Ronaldo, który przenosząc się do Nerazzurri drugi raz bił transferowy rekord świata, Ronaldo, nie tylko […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Polski mecz nie był tylko sloganem. Szymański i Augustyniak wchodzą z buta w sezon w Rosji

Takie rozpoczęcia sezonu to my lubimy. Pierwsza kolejka ligi rosyjskiej jeszcze się nie skończyła, a Sebastian Szymański już zdołał wyrównać swój wynik w klasyfikacji kanadyjskiej z poprzedniego sezonu. Jak do tego doszło? Otóż mecz Dynama Moskwa z Uralem Jekaterynburg okazał się „polski” nie tylko ze względu na samą obecność na murawie naszych graczy. Szymański, a […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Czwarty polski klub z koronawirusem. Tym razem Pogoń Szczecin

Start rozgrywek Ekstraklasy coraz bliżej, a tymczasem występują coraz większe komplikacje. Właśnie okazało się, że mamy czwarty przypadek koronawirusa w polskim klubie. Gdzie tym razem? W zachodnio-pomorskim, czyli w szczecińskiej Pogoni. Zakażony jest jeden, ale to wystarczyło, żeby drużyna została skierowana na kwarantannę. O sprawie poinformował sam klub, który opublikował na swojej stronie komunikat. Dowiadujemy […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

Król strzelców II ligi zagra szczebel wyżej? Dwa kluby zainteresowane Michałem Bednarskim

Na polskim rynku transferowym nic się nie zmienia – większość klubów szuka napastnika, więc ci, którzy strzelają sporo, mają rozgrzany telefon. Tak też jest w przypadku Michała Bednarskiego, który w poprzednim sezonie został królem strzelców drugiej ligi w barwach Górnika Polkowice. Wiele wskazuje na to, że zawodnik ostatecznie trafi na zaplecze Ekstraklasy. W najwyższej lidze […]
11.08.2020
Weszło
11.08.2020

„Legia chciała ukryć zarażenie i twierdziła, że wszyscy są zdrowi”

– Mieliśmy przypadek pozytywnego testu na obecność koronawirusa, ktoś chciał to ukryć i grać, bo twierdzi, że wszyscy są zdrowi. Są procedury, które jasno mówią, jak trzeba funkcjonować, kiedy ktoś jest chory. Nasz Zespół Medyczny wysłał do klubów dokładne wytyczne. Każdy odpowiedzialny i mądry klub zrobił piłkarzom, trenerom i pracownikom badania przed pierwszym treningiem. W […]
11.08.2020