post Jan Mazurek

Opublikowane 19.07.2020 08:19 przez

Jan Mazurek

– Kibice Stali stęsknili się za Ekstraklasą. Dało się odczuć, że choć Mielec nie jest dużym miastem, to każdy się interesuje, każdy śledzi, każdy kibicuje, każdy wspiera nas w tej drodze. Przy tym oczywiste jest, że nie nawiążemy do złotych czasów z lat 70. i 80., kiedy Stal wygrywała mistrzostwa i regularnie zdobywała medale, ale od czegoś trzeba zacząć. I te dwa ostatnie awanse – z II ligi do I ligi i z I ligi do Ekstraklasy – to piękna historia. Myślę, że ludzie tutaj będą o tym pamiętać – mówi w rozmowie z nami pomocnik Stali Mielec, Bartosz Nowak, którego przepytujemy po awansie do PKO Bank Polski Ekstraklasy. Zapraszamy. 

*** 

Dzwonię w porę?

Jak najbardziej. Możemy gadać.

Już na chodzie? Świętowanie po awansie musiało dać się we znaki.

Trochę posiedzieliśmy. Zostaliśmy fajnie przywitani przez kibiców pod stadionem w Mielcu. Później poszliśmy jeszcze na kolację i muszę przyznać, że do domu wróciłem, jak było już jasno. Regeneracja opóźniła się o ten jeden dzień.

Mogliście sobie na to pozwolić. 

Coś pięknego, że udało się nam zrobić ten awans do Ekstraklasy. Nie musieliśmy się teraz patrzeć na nikogo, kalkulować, liczyć punkty. Zrobiliśmy to tu i teraz.

Od razu z Sosnowca wsiedliście w autokar i pojechaliście świętować do Mielca?

To był jeszcze przedsmak świętowania, bo prawdziwa feta czeka nas po meczu u siebie z Chojniczanką. Wtedy na pewno kibice będą mogli chłonąć to zwycięstwo razem z nami. Słyszałem, że klub też coś ciekawego przygotowuje, więc będzie dobra atmosfera.

Ale teraz też kibice czekali na was pod stadionem. 

Przyszło sporo osób. To tylko pokazuje, jak Mielec potrzebował tego awansu. Ludzie czekali. Chcieli, żeby nam się udało i jak to się stało, to spontanicznie chcieliśmy podzielić się z nimi swoją radością, a oni równie spontanicznie chcieli pokazać ją nam. Wyszło cudownie.

I miastu, i regionowi już ciążyło to, że od ćwierć wieku nie było tutaj Ekstraklasy. 

Stęsknili się. Dało się odczuć, że choć Mielec nie jest dużym miastem, to każdy się interesuje Stalą, każdy śledzi, każdy kibicuje, każdy wspiera nas w tej drodze. Przy tym oczywiste jest, że nie nawiążemy do złotych czasów z lat 70. i 80., kiedy Stal wygrywała mistrzostwa i regularnie zdobywała medale, ale od czegoś trzeba zacząć. I te dwa ostatnie awanse – z II ligi do I ligi i z I ligi do Ekstraklasy – to piękna historia. Myślę, że ludzie tutaj będą o tym pamiętać.

Im dalej w sezon, tym czuliście coraz większy stres i ciśnienie na ten awans?

Tym się różniło spotkanie z Zagłębiem Sosnowiec, kiedy zapewniliśmy sobie awans do Ekstraklasy, od tego u siebie z Chrobrym Głogów, że wyciągnęliśmy wnioski i nie kombinowaliśmy – chcieliśmy wygrać, chcieliśmy zamknąć temat już teraz. Nie patrzyliśmy na to, jak gra Zagłębie, w jakiej formie jest Zagłębie i jakim rywalem dla nas jest Zagłębie. Patrzyliśmy na siebie i to zaowocowało. Wiedzieliśmy, czego chcemy i jak osiągnąć sukces.

To nie był dla was prosty sezon. Stal nie była Podbeskidziem, które krok po kroku szło po awans według planu. Mieliście swoje problemy. W atmosferze skandalu zmienił się prezes, klub przechodził perturbacje, w czasie sezonu zmienił się trener. Miałeś moment zwątpienia?

Zwątpienie to za duże słowo. Od pierwszej kolejki wierzyłem, że uda się nam awansować i w żadnym momencie sezonu tej wiary nie straciłem. Zresztą – jak widać – słusznie. Były cięższe momenty. Jasne. Zawirowania w klubie, w drużynie, przeróżne problemy. I to, że udało się nam przez to przejść tylko pokazuje, jak bardzo wszyscy ludzie, którzy byli i są związani z tym projektem, zasługują na szacunek. Wszyscy stanęli na głowie, żeby osiągnąć tutaj sukces. Nie zważaliśmy na to, co dzieje się dookoła, jakie przeszkody mamy przed sobą – robiliśmy swoje. W ciężkich chwilach byliśmy razem. Nie było łatwo i przyjemnie, ale sukces rodzi się w bólach. Teraz to smakuje podwójnie.

Co względem Artura Skowronka zmienił Dariusz Marzec, co według ciebie przyczyniło się do tego, że graliście jeszcze lepiej i ostatecznie awansowaliście do Ekstraklasy?

Zmienił nasz styl grania na bardziej bezpośredni. I to był powód, że w tej ciężkiej I lidze, gdzie często dominuje fizyczność i pewnego rodzaju przypadek, zaczęło gryźć. Wydaje mi się, że niekiedy prostszy futbol może być skuteczniejszy niż gra ładna dla oka.

Z jednej stronie futbol bezpośredni, ale z drugiej długimi momentami potrafiliście grać ładnie. Inna sprawa, że ciężko, żeby nie dominować i nie prowadzić gry, kiedy ma się z przodu tercet Nowak-Mak-Żyro, który mocno wyróżniał się na poziomie I ligi, właściwie poza nią wykraczał. 

Nie da się ukryć, ale uważam, że bardzo dużo dało nam doświadczenie zeszłego sezonu. Byliśmy bardzo blisko. Zdobyliśmy 64 punkty, ale Raków i ŁKS były lepsze. Wyciągnęliśmy wnioski. Wzięliśmy wszystko, co dobre z czasów trenera Skowronka, czyli wymienność pozycji, krótkie podania i rozwijaliśmy to z każdym kolejnym meczem, dokładając do tego nowe elementy. Mamy bardzo dobrą szatnię. Super piłkarzy, jak na poziom I ligi i myślę, że nikogo nie muszę o tym przekonywać. Do tego dołożyliśmy świetną atmosferę w zespole i taki jest nasz przepis na sukces. A to, że mówię, iż gramy za trenera Marca bardziej bezpośrednio, to przecież nie znaczy, że kopaliśmy na ślepo do przodu. Cały zespół potrafi grać w piłkę, nie lubi wybijać, ale zdarzają się mecze, kiedy jest gorszy dzień, gorszy moment i trzeba jakoś te punkty zbierać. I to nam się udało.

Definitywnie wracasz do Ekstraklasy. Pytanie, czy będzie to w Stali czy w innym klubie. 

Nie mam na ten temat na razie żadnych przemyśleń. Niedługo czekają nas rozmowy. Mieliśmy umowę z zarządem i z ludźmi w klubie, że w pierwszej kolejności liczy się cel nadrzędny, czyli awans, a dopiero potem przyjdzie czas na dywagacje kontraktowe i przyszłościowe. A jako, że udało się tydzień szybciej załatwić sprawę awansu, to będziemy mieli tydzień dłużej na takie rozmowy. Okres do nowego sezonu już krótki. Urlopy będą krótkie. Dużo rzeczy będzie musiało się zdarzyć w przyspieszonym tempie w gabinetach.

Pewnie nie będziesz narzekał na zainteresowanie ze strony innych klubów, które będą grały w przyszłym sezonie w Ekstraklasie, ale wyobrażasz sobie siebie w Stali Mielec w kampanii 2020/21?

Pewnie, że tak. To, że jestem wolnym zawodnikiem, to nie oznacza, że odchodzę na 100%. Absolutnie. Na dzień dzisiejszy nie mam żadnej oferty. Nie prowadziłem żadnych rozmów. O zainteresowaniu wiem tyle, ile z mediów, więc nie ma mowy o jakichkolwiek konkretach. Zdaję sobie sprawę z tego, że mam za sobą udany sezon klubowy i indywidualny, że jakieś zainteresowanie mną będzie, ale co wyjdzie dalej, to będę myślał z moim menadżerem i moją rodziną. Na razie cieszę się z awansu.

Trzeba mieć świadomość, że Stal może czekać gruntowna przebudowa. Przynajmniej tak to wygląda na ten moment. Michał Żyro wraca do Kielc, Mateusz Żyro do Warszawy, Jakub Wrąbel do Płocka, paru zawodników jest po trzydziestce. Szykuje się przemeblowanie. 

Na tym etapie nie możemy przewidzieć, co się wydarzy i co nas czeka. Niby wracają do swoich klubów, ale to oznacza tylko tyle, że kończą im się umowy i nie jest powiedziane, że ich umowy nie zostaną przedłużone. Mogą być kolejne wypożyczenia, może jakieś transfery definitywnie. Nie wiemy. Co się wydarzy? Nie da się tego powiedzieć. Wszystko zależy od zarządu i działaczy. My swoją robotę zrobiliśmy. Wywalczyliśmy awans.

Czyli w twoim wypadku wszystkie rzeczy będą rozgrywać się w przyszłych tygodniach?

Dokładnie. Na razie daję sobie jeszcze trochę czasu na niczym niezmąconą radość. Dostałem dwudniowy urlop!

Można zaszaleć.

Dopiero potem będę myśleć o przyszłości.

Pochwal się, ile smsów z gratulacjami dostałeś w momencie awansu. 

Dużo, dużo, bardzo dużo. Wielu znajomych napisało, wielu sobie przypomniało o moim istnieniu, tak to bywa w takich chwilach!

Tym bardziej, że ten sezon był najlepszym w twojej karierze. Dwucyfrowa liczba asyst, dwucyfrowa liczba goli. Bilans, którego nie powstydziłby się żaden pomocnik w żadnej lidze. 

Fajne liczby. W tym sezonie cały czas powtarzałem, że w pierwszej kolejności liczy się cel drużynowy, ale wiadomo, że każdy zawodnik ma swoje własne ambicje na każdy sezon, na każdą rundę. Cieszę się, że od dwóch lat cały czas idę do przodu, rozwijam się i mogę podnosić swoją poprzeczkę wyzwań coraz wyżej i wyżej, a potem to spełniać.

Jakbyś miał ocenić swój sezon w skali szkolnej, to jakbyś się ocenił? Są jakieś rezerwy, czy szóstka, koniec tematu?

Rezerwa zawsze się znajdzie. Były mecze, w których mogłem zagrać lepiej, były mecze, w których mogłem zagrać dużo, dużo lepiej niż zagrałem, więc nie zamierzam mówić, że było perfekcyjnie, bo nie było. Ale mimo to myślę, że wystawiłbym sobie ocenę bardzo dobrą, bo spełniłem i cel drużynowy, i cel indywidualny.

Wracasz do Ekstraklasy. To będzie twoje drugie podejście do elity. Uważasz, że jesteś bardziej gotowy niż byłeś, żeby coś sensownego tam zwojować?

Minęło trochę czasu. Przez te trzy czy cztery lata bardzo się rozwinąłem, wyciągnąłem wnioski, dojrzałem. Wiek dla piłkarza to nie jest tylko liczba. Dzięki regularnemu graniu nabrałem doświadczenia, jestem mądrzejszym i lepszym piłkarzem. Mam nadzieję, że uda mi się to udowodnić w Ekstraklasie, zbliżając się do liczb, które osiągałem w tym sezonie I ligi.

Masz 26 lat. Już nikt nie powie o tobie, że jesteś młody i zdolny. 

Młody i zdolny nie, ale stary też nie, więc nie będę narzekał. Wiek idealny, żeby zrobić coś fajnego w Ekstraklasie.

ROZMAWIAŁ JAN MAZUREK

Fot. 400mm.pl

Opublikowane 19.07.2020 08:19 przez

Jan Mazurek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 8
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pkvern
pkvern

Mam nadzieję, że zgodnie z pogłoskami będzie kręcił te statystyki w Lechii. Brakuje tu w środku pola kreatywnego gracza.

Artur
Artur

a kto dopuszcza go;llodupcow bez licencji. Dopiero co licencji nie dostali
Znowu dziadostwo i przyssanie do cycka promujemy?

Kamil
Kamil

Skoro w ekstraklasie gra Wisła K. to tym bardziej może grać Stal. Stal przy Wiśle to krezus.

Maciej
Maciej

Skoro korupcyjna Cracovia, Wisła za długami, Raków bez stadionu mogą grać w esie to dlaczego nie może grać Stal? Może i biedna ale stabilna

RMI1939
RMI1939

Fajnie jak by został ten skład co był plus doszło 3-4 zawodników, którzy by nie tracili jakości w Stali Mielec. Oby Bartek został bo to lider drużyny, ale coś czuje że odejdzie razem z Michałem Żyro.

RMI1939
RMI1939

a Michał żyro jest wolnym zawodnikiem…

nieobiektywny
nieobiektywny

Może skończyć się tradycyjnym, pożegnalnym wpierdolem na koniec ligi. Tak dla zasady po wcześniejszym świętowaniu i ku ,,otrzeźwieniu serc”.

Kaczmarek
Kaczmarek

Zostanie Nowak ,zostanie Michal Zyro I Wrobel tez zostaje jeszcze bedzie druzyna Stali wzmocniona tyle w temacie.A lechia to moze sobie pomarzyc o zawoniku Stali Nowaku. nieobiektywny

Włochy
15.01.2021

To był nokaut. Lazio zmiażdżyło Romę w derbach Wiecznego Miasta

Roma do dzisiejszych derbów Rzymu przystępowała z trzeciego, a Lazio z ósmego miejsca w lidze. Na boisku kompletnie nie było tego jednak widać. Biancocelesti zmiażdżyli lokalnych rywali w starciu o prymat w Wiecznym Mieście. Podopieczni Simone Inzaghiego koniec końców zatriumfowali 3:0 i jest to rezultat dość dobrze oddający różnicę klas, jaka dzieliła obie ekipy. Dwa […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

KRZYSZTOF RATAJSKI, JAKUB ŁOKIETEK I KRZYSZTOF STANOWSKI – HEJT PARK #118

Do pubu w najbliższym czasie nie pójdziemy, ale na pewno pamiętacie, co w takich lokalach często stoi – tarcza do rzutek. Natomiast Krzysztof Ratajski, główny bohater dzisiejszego Hejt Parku, nie zajmuje się lotkami, tylko nazywamy to profesjonalnie – dartem. Ostatnio było o nim głośniej, bo dotarł do ćwierćfinału mistrzostw świata. Pytajcie o jego historię. Jedziemy. […]
15.01.2021
Anglia
15.01.2021

Umarł król, niech żyje król. Wayne Rooney nie jest już piłkarzem, ale jest trenerem

Od czasu zwolnienia Phillipa Cocu w listopadzie 2020 roku, Derby County nie miało stałego trenera. Holender nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań – klub niebezpiecznie krążył nad strefą spadkową, a były piłkarz Barcelony wykręcił słabą średnią 1.25 punktu na mecz. Żegnano go bez większego żalu, ale jednocześnie nie sądzono, że bezkrólewie potrwa aż dwa miesiące. […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Zorro spod Fontanny di Trevi

Kiedy Paulo Fonseca wrzucał monetę do Fontanny di Trevi z życzeniem, żeby jeszcze wrócić do Rzymu, nie wiedział, że za kilka lat obejmie drużynę Romy jako jeden z najbardziej obiecujących trenerów młodego pokolenia. Karierę szkoleniową zaczynał na fali wielkości Jose Mourinho, ale długo kontestował jego filozofie. Z braku pieniędzy na szkolnych balach kostiumowych przebierał się […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Afera w Niemczech: piłkarze chodzą do fryzjera

Niemiecki związek zawodowy fryzjerów napisał list do DFB, w którym potępia to, że piłkarze Bundesligi mają przystrzyżone włosy. Tak, dobrze przeczytaliście. Fryzjerzy. Potępiają piłkarzy. Za przystrzyżone włosy. I piszą z tego powodu oficjalny list do DFB. Choć na pierwszy rzut oka w Bundeslidze rozgrywa się właśnie kuriozalna afera, to po zajrzeniu w nią głębiej trudno […]
15.01.2021
Blogi i felietony
15.01.2021

Superpuchar Hiszpanii poziomem przypomina polską pierwszą ligę

Nie mam zamiaru iść z kijem na czołgi, kasa w futbolu jest potrzebna, kto twierdzi inaczej albo zazdrości, bo sam nigdy nie ma pieniędzy, albo jest głupi. Gdyby nie pieniądze, futbol nie rozwijałby się tak szybko, poziom nie rósłby w równie imponującym tempie, gdyż jednak łatwiej wyszkolić dobrego zawodnika w zajebistej bazie niż na kartoflisku […]
15.01.2021
Włochy
15.01.2021

Czy to już dobry moment, aby Drągowski wykonał kolejny krok do przodu?

Dwa lata temu kariera Bartłomieja Drągowskiego znalazła się na poważnym zakręcie. Choć kilkukrotnie w następstwie różnych przyczyn wskoczył do składu Fiorentiny, to nie zdołał wykorzystać swoich szans. Efekt? Wypożyczenie ostatniej szansy do broniącego się przed spadkiem Empoli. Polski bramkarz ostatecznie nie uratował ich przed degradacją, ale dzięki kapitalnymi występom, w następnym sezonie stał się podstawowym […]
15.01.2021
Włochy
15.01.2021

Zaczynał w Romie, pokochał Lazio. Pięć mgnień Angelo Peruzziego

Trzeba przyznać, że Angelo Peruzzi już na pierwszy rzut oka wyglądał jak bramkarz. Konkretnie – bramkarz, który w weekendy stoi przy wejściu do nocnego lokalu we Władysławowie i pilnuje, by nikt nie wnosił do środka wódki, kupionej po taniości w okolicznym sklepie monopolowym. Krępy, nabity mięśniami, potrafiący odstraszyć napastnika z pola bramkowego samym spojrzeniem. No […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Skoki narciarskie bez podatku przez cały weekend eWinner!

Gotowi na weekend ze skokami narciarskimi z Pucharem Świata w Zakopanem w roli głównej? Jeśli tak myślicie, to na pewno znacie już promocję eWinner, który oferuje nam grę bez podatku przez cały weekend! A jeśli nie znacie to najwyższy czas nadrobić zaległości. Bo przed nami kilka dni narciarskiego szaleństwa w zimowej stolicy Polski. Na czym […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

STANOWISKO #41 – TRANSFERY LECHA, ROZBIÓR LEGII I PARADOKS KOLEWA

Gotowi na najnowsze Stanowisko? Jeśli tak, to dobrze, bo jest o czym rozmawiać (i czego słuchać). Transfery Lecha, rozbiór Legii i paradoks naszego przyjaciela, doskonałego tancerza, znawcy win – Aleksandara Kolewa. Zapraszamy. 
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Na papierze ten transfer wygląda źle. Tim Hall w Wiśle Kraków

Wisła Kraków dokonała pierwszego zimowego transferu, ale umówmy się: nie da się nim zachwycić. Wielu z miejsca go krytykuje, inni w najlepszym razie mówią, żeby dać piłkarzowi czas i jeszcze nie przesądzać. Trudno jednak ukryć, że Tim Hall raczej nie wzbudza pozytywnych odczuć, gdy spojrzy się na jego dotychczasowe losy.  23-letni obrońca, z którym „Biała […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Deleu: – W polskiej piłce brakuje luzu i radości. Denerwuje mnie ten pesymizm

– Chciałbym wszczepić dzieciom miłość do piłki, uśmiech na twarzy. Wiem po sobie, że jeśli robisz coś, co kochasz, przychodzi ci to zdecydowanie łatwiej. Oczywiście trzeba też koncentracji, ale ona nie wyklucza okazywania radości w czasie uprawiania sportu. Dzisiaj bardzo często trenerzy mówią „Zrób to, zrób tamto, nie możesz tego, skoncentruj się”. Moim zdaniem trzeba […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Freebet na Puchar Świata w Zakopanem od TOTALbet!

Legalny polski bukmacher TOTALbet przygotował coś dla wszystkich fanów skoków narciarskich w Polsce! Już w ten weekend zawody Pucharu Świata zawitają do Zakopanego. To jedna z ulubionych skoczni Kamila Stocha, który zwyciężał na niej już pięciokrotnie. Najchętniej dorzuciłby zapewne kolejne triumfy do tego dorobku, bo wciąż ma szansę na triumf w klasyfikacji generalnej. A my […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Derby dla Lazio? A może Mchitarjan uratuje Romę? Piątek pod znakiem włoskiego hitu

Derby della Capitale. Mecz dwóch największych zespołów Wiecznego Miasta – Lazio i Romy, od lat elektryzuje kibiców w stolicy Włoch. Ostatnimi czasy obydwa zespoły często remisowały, nie rozstrzygając kwestii dominacji w stołecznym mieście. Jak będzie tym razem? Podpowiadamy, na co warto dziś postawić, sprawdzając oferty naszych partnerów.  Lazio Rzym – AS Roma Ostatnie mecze bezpośrednie: […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Legia bez Karbownika już zimą. Co to oznacza dla niej, a co dla niego?

Zgodnie z ustaleniami Michał Karbownik miał zostać w Polsce do końca sezonu. Nawet Mariusz Piekarski niedawno zapewniał na Twitterze, że „Karbo” nigdzie się zimą nie rusza. Ale potem zaczęły się plotki o tym, że Brighton skróci wypożyczenie i wyśle Polaka do lepszej ligi. Tak też jednak nie będzie. Bo – jak poinformował „Przegląd Sportowy” – […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Jak Legia poradziłaby sobie w Premier League? | FOOTBAL MANAGER FICTION #4

Football Managerowych testów ciąg dalszy. Sprawdziliśmy już, jak Leo Messi poradziłby sobie w Koronie Kielce. I jak wypadałaby w Ekstraklasie drużyna złożona wyłącznie ze starych Słowaków lub z polskich młodzieżowców. Teraz czas na ekspansję zagraniczną i zweryfikowanie eksperymentu o nazwie roboczej „Legia Warszawa w Anglii”. Przerzuciliśmy legionistów do Premier League, puściliśmy dziesięcioletnią symulację i sprawdziliśmy, […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

PRASA. Zwoliński zastąpi Kante w Legii?

W piątkowej prasie m.in. kilka doniesień transferowych, na czele z zainteresowaniem Łukaszem Zwolińskim ze strony Legii, rozmowa z Wojciechem Stawowym, sylwetka Albina Granlunda ze Stali Mielec i echa odrzuconego wniosku władz Chorzowa o dofinansowanie budowy nowego stadionu. PRZEGLĄD SPORTOWY Bartosz Salamon już strzela dla Lecha Poznań, co dało zwycięstwo nad tureckim drugoligowcem Bandirmasporem. Przede wszystkim […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

„W innych ligach skrzydłowy jedzie na obrońcę. U nas szuka się dośrodkowania”

– W Lubinie pokazano mi cały ośrodek, który robił wrażenie, był zrobiony jeszcze na świeżo. We Wronkach mieliśmy dwa boiska, dojeżdżaliśmy do Popowa na treningi, a na sztuczną murawę dojeżdżaliśmy po godzinie do Tarnowa, więc czasem trzeba było nocą wracać. A w Lubinie bursa stoi obok boiska, dlatego to wywarło na mnie wrażenie. W Lechu […]
15.01.2021