post
Avatar

Opublikowane 10.07.2020 10:11 przez

redakcja

10 lipca 2012 roku. Dokładnie osiem lat temu Waldemar Fornalik objął stery w reprezentacji Polski. Miał ogarnąć kadrę po nieudanym Euro, tchnąć w nią nowego ducha, awansować na mistrzostwa świata. Wydawało się, że skoro potrafił zrobić wynik z biednym Ruchem, gdzie dysponował kilkadziesiąt razy mniejszym potencjałem ludzkim, będzie umieć to zrobić z nie takim najgorszym przecież zespołem narodowym (przynajmniej personalnie). Nie wyszło. Dlaczego?

Zanim o tym, warto wspomnieć, jak do wyboru Fornalika w ogóle doszło. Smuda na stanowisku naturalnie nie mógł zostać. Nawet tamten PZPN, działający – by tak rzec – dość rozrywkowo, nie pozwolił sobie na pozostawienie przegranego trenera na stołku (choć oczywiście Smuda uważa, że wygrał). Giełda trenerów była grzana wówczas w najlepsze, mówiło się o Piotrze Nowaku, Macieju Skorży, ale ostatecznie decydowano – za sprawą wyboru kapituły pod przewodnictwem Antoniego Piechniczka – między Fornalikiem właśnie, Jackiem Zielińskim (wcześniej asystent Smudy) i… Jerzym Engelem. Tak, tak, może mało kto pamięta, ale zaginiony brat Apoloniusza Tajnera kręcił się koło reprezentacji jeszcze w 2012 roku.

To o tyle ciekawe, że nie pracował w zawodzie przez sześć lat. A jednak ochotę na trenerski stołek w kadrze nawet miał. Co więcej, trzech członków zarządu oddało na niego swój głos.

No, ale przewaga była jednak spora: 11 wskazań padło na Fornalika, Zieliński nie mógł się pochwalić żadnym głosem.

CZAS

Powiecie, że to wygodna wymówka, bo czasu jest zawsze mało, nie tyczy się to tylko trenerów, ale też innych grup zawodowych, a najlepszych wyróżnia to, że z tym uciekającym czasem potrafią sobie radzić. Umówmy się jednak, że futbol to specyficzna para kaloszy i czas rzeczywiście gra tam kluczową rolę. Ponadto nie chcemy przecież Fornalika wybielać, tyle lat minęło, sam się argumentował potem w Ruchu i Piaście, natomiast warto na to zwrócić uwagę. I nie chodzi tutaj o litanię pod tytułem „dwa treningi i mecz, ojej”, a coś innego. Spójrzcie:

  • Jerzy Brzęczek – sześć meczów przed pierwszym meczem eliminacyjnym
  • Adam Nawałka – siedem spotkań przed pierwszym meczem eliminacyjnym
  • Waldemar Fornalik – tylko jedno takie spotkanie
  • Franciszek Smuda – 34 spotkania przed pierwszym meczem o punkty, ewenement, przez brak kwalifikacji

Wyraźnie więc widać, że to właśnie Fornalik z trenerów pracujących w kadrze w bieżącej dekadzie miał najmniej czasu, by swoją drużynę poznać i odpowiednio poukładać w niej klocki. Zresztą, jeśli cofnąć się dalej, to szkoleniowcy w pierwszej dekadzie XXI wieku też mieli lepiej – Engel dostał pięć sparingów, Janas mógł bez konsekwencji przegrać eliminacje do Euro 2004, bo to przecież nie on je zaczynał. Wyłamuje się jedynie Beenhakker, który też zaczynał po jednym sparingu.

Tyle że Holender był wówczas trenerem niezwykle doświadczonym. I to nie tylko na niwie klubowej, bo przecież prowadził Holandię oraz Trynidad i Tobago. Brak czasu i brak doświadczenia to były pierwsze ciosy, który musiał przyjąć Fornalik.

Zresztą spójrzcie choćby na Piasta – czy ten zespół zaczął grać tak dobrze, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki? Nie, Fornalik prawie z nim spadł, a nie obejmował gliwiczan w 30. kolejce sezonu 17/18, tylko w dziesiątej. Potrzebował czasu.

Zwraca na to uwagę Radek Majewski: – W kadrze nie masz za dużo czasu, wyniki potrzebujesz osiągać szybko. W klubie inaczej to wygląda. Za szybko ta reprezentacja zgasła. Trener został wybrany jako ten, który się wyróżniał w lidze. Odczuwam to, że jego zespoły grają stabilnie i grają przemyślany futbol. Trener inaczej pracuje w Ekstraklasie i być może zabrakło tego przestawienia się, tak sądzę.

MIOTANIE SIĘ ZE SKŁADEM

Chcąc, nie chcąc, „Maja” będzie grał dużą rolę w tym podpunkcie, bo był jedną z postaci, na którą zwrócił uwagę Fornalik, a później zupełnie olał. Zwróćcie uwagę, że Nawałka potrafił sobie zbudować na przykład Milika czy lepiej według pozycji do porównania – Mączyńskiego. Obaj panowie przecież też nie błyszczeli na początku kadencji Nawałki, tyle że otrzymali kredyt zaufania, który potem spłacali.

A taki Majewski? Przyjechał na jedno zgrupowanie, zagrał jeden mecz i potem już nigdy nie wrócił.

Radek opowiada: – Ja byłem w naprawdę dobrej formie. W tygodniu strzeliłem pięć bramek, trener przyjechał, oglądał mój mecz. Nie wiem, czy to media mnie powołały, ty jesteś z mediów, będziesz wiedział, ale trener dawał sygnały, że jest zainteresowany i przyjedzie. Graliśmy z Charltonem, strzeliłem gola, zamieniliśmy parę słów i czułem szansę na powołanie. Ono przyszło. Czułem też, że trener potrzebuje takiego zawodnika jak, ofensywnego. Widział, że jestem w formie i mówił, że chciałby to docenić. Później jak byliśmy na zgrupowaniu, zawołał mnie, powiedział, że na mnie postawi w meczu z Ukrainą, ale tak szybko jak wskoczyłem, tak szybko wyskoczyłem.

– Czy czułem się kozłem ofiarnym? Z tego wynika, że trochę nim byłem. Ale jak przyjeżdżasz na kadrę po przerwie, to powinieneś być impulsem. Ja nim nie byłem. Parę razy wrzuciłem i na tym się skończyło. Zagrałem 70-parę minut. Jeżeli ktoś mnie nie widzi, to nie chodzę i nie rozpowiadam o tym, tylko opieram się na faktach. A fakt był taki, że po kilkunastu minutach przegrywaliśmy już 0:2.

Majewski to jedno, natomiast drugim naczelnym przykładem jest Lewandowski i oczywiście nie Robert, tylko Mariusz. Gdy tliła się jeszcze nadzieja, mała, bo mała, ale jednak, że na mundial pojedziemy, Fornalik wyciągnął z kapelusza właśnie pomocnika Sewastopolu. „Cycuś” nie grał wtedy w kadrze od czterech lat, jego ostatnim spotkaniem było to koszmarne starcie ze Słowacją na śniegu. A tu proszę – przyjeżdża i wychodzi w pierwszym składzie na Ukrainę. Może był przejazdem? Nie, nie, bo potem z Anglią też grał.

Co najśmieszniejsze – miesiąc później odszedł z Sewastopolu, czym de facto skończył karierę.

Inna sprawa. W meczu z Anglikami u siebie zagraliśmy całkiem nieźle, jak zwykle nie wygraliśmy, ale 1:1 można było traktować jako fundamenty pod budowę czegoś solidnego. Inaczej uznawał jednak Fornalik, bo ze składu, który zremisował z Synami Albionu, niewiele zostało.

  • Tytoń – Piszczek, Wasilewski, Glik, Wawrzyniak – Grosicki, Krychowiak, Obraniak, Polański, Wszołek – Lewandowski
  • Boruc – Piszczek, Wasilewski, Glik, Boenisch – Krychowiak, Łukasik – Błaszczykowski, Majewski, Rybus – Lewandowski

Pięć zmian. Jakże egzotycznie wygląda tutaj Łukasik, który znów: potem zagrał tylko 11 minut w sparingu z Liechtensteinem i tyle go widziano. Dziwi też pojawienie się Boenischa (Wawrzyniak był na ławce), skoro chłopak nie nadawał się do grania na Euro, ani nigdy potem. Przywiązywali się do niego z dziwnych powodów polscy selekcjonerzy, choć tak naprawdę trudno wskazać jego jeden dobry mecz z orłem na piersi. Za to zabawne (z perspektywy czasu) kompilacje. A jakże.

Zobaczcie, co on robi w meczu z Czarnogórą. Przecież to jest jakaś wielopoziomowa kompromitacja. Dlaczego grał? Wystarczy tylko rzut oka na skrót meczu z Ukrainą (1:3) i widać, że bramka Jarmołenki pada jego flanką, kiedy Boenisch robi DOKŁADNIE to samo, a więc pozoruje pressing.

Nie trafiał więc Fornalik ze składem, jak trafił wyjątkowo, to mieszał, jak mieszał, to było tylko gorzej.

NIE TRZYMAŁ NERWÓW NA WODZY

My mamy przez kilka dni problem, w jakim składzie będziemy grali. To też nie pomaga. No to też nie pomaga! To tak, jakbyście współpracowali z reprezentacją Ukrainy, chcąc im pokazać kilka dni wcześniej, w jakim będziemy grali ustawieniu – mówił Fornalik do dziennikarzy na konferencji prasowej, narzekając, że ci wykonują swoją pracę.

Na tej samej zasadzie można powiedzieć, że cała Europa wie, jak gra Messi, i też nie potrafi mu przeszkodzić – odrzucał Fornalik zarzuty, że wspomniany Boenisch zachowywał się tak, jakby nie znał dobrej lewej nogi Jarmołenki. Słuchajcie, Ukrainiec to naprawdę fajny piłkarz, ale jednak porównywać Jarmołenkę do Messiego… Trzeba znać umiar.

Mamy mocarstwowe ambicje, stawiamy się na równi z Anglią czy Niemcami, a nimi nie jesteśmy – to już zdanie wypowiedziane po remisie z Mołdawią.

Z MOŁDAWIĄ.

Fornalik nie bardzo potrafił powiedzieć, kto ma mocarstwowe ambicje, po prostu wymyślił sobie niewidzialnego wroga i obwinił go za niepowodzenie w starciu z przesłabym rywalem. W tamtych eliminacjach Mołdawianie dostali w dwumeczu 0:9 od Anglików, a my męczyliśmy z nimi bułę w jednym i drugim spotkaniu. W pierwszym udało się jeszcze wygrać, w drugim padł wstydliwy remis 1:1. Można zauważyć, że to mocarstwo zremisowało też z Ukrainą u siebie, ale cóż, Ukraina jednak weszła do baraży. Poza tym, rany boskie… Oni nas straszyli Suvorovem na skrzydle.

Brak pewnego dystansu i chłodnej głowy objawiał się u Fornalika również w kontakcie z piłkarzami. Artur Sobiech i Arkadiusz Milik, którzy byli kontuzjowani, zostali powołani jedynie po to, by sprawdzić, czy rzeczywiście mają te urazy. Oj, gubił się selekcjoner.

PECH

Ale tak, miał też pecha! Pecha w postaci tego, że Robert Lewandowski nie był tym piłkarzem w reprezentacji, którego znaliśmy potem z kadry Adama Nawałki. Można mówić – no tak, ale Fornalik nie znalazł na niego sposobu, uczynił to dopiero Nawałka i dlatego zaczęło żreć. Może i tak, ale na pewno Lewandowski nie powinien kończyć tych eliminacji z tylko jedną bramką strzeloną przeciwko poważniejszemu rywalowi. Wystarczy odkopać stary filmik, by dowieść, jak proste okazje marnował wówczas Robert.

To naprawdę nie jest już wielka filozofia, czy Lewandowski miał obok siebie kogoś w typie późniejszego Milika, czy nie miał. Kilka patelni, które trzeba strzelić, a przecież był już wówczas Polak blisko topu, przecież to właśnie wiosną 2013 roku walnął cztery bramki Realowi. Nie mówimy, że jego lepsza forma odmieniłaby tę kadencję, zdecydowanie nie, ale pewnie liczylibyśmy się w eliminacjach dłużej, ba, może pojechalibyśmy na ten mundial przez baraże. I oczywiście tam wyłapali już w trąbę, ale wówczas Fornalik nie byłby stawiany tak nisko w rankingu selekcjonerów.

Engel miał Olisadebe, Janas Żurawskiego i Frankowskiego, Beenhakker Smolarka, Nawałka Lewandowskiego. Odejmijcie bramki najlepszych i nigdzie nie jedziemy. No a za Fornalika napastnik rzeczywiście marnował proste jak na siebie sytuacje.

EFEKT TEGO WSZYSTKIEGO: KATASTROFALNE ELIMINACJE

Zajęliśmy czwarte miejsce w grupie, ustępując Czarnogórze, Ukrainie i Anglii, wyprzedzając tylko o dwa punkty Mołdawię, no i standardowo San Marino (pomocne od czasu eliminacji do RPA). Fornalik przeżył dwóch prezesów PZPN-u, bo w międzyczasie Boniek zmienił Latę i można się było zastanawiać, czy obecny prezes nie podziękuje mu szybciej. Tak się nie stało, owszem, było wezwanie na dywanik, ale Fornalik pracował dalej – pewnie też Boniek nie chciał nowemu selekcjonerowi wręczać w prezencie raczej już przegranych eliminacji.

Jakiś czas po swojej kadencji Fornalik musiał wygłosić zdania, które muszą paść najwyraźniej z ust każdego selekcjonera, bo jeśli nie, oni potem źle śpią i mają koszmary.

Mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że czas mojej pracy nie był czasem straconym dla polskiej reprezentacji. Dokonaliśmy gruntownej selekcji w trakcie eliminacji mistrzostw świata, przy jednoczesnej walce o awans. Ta praca na pewno zaprocentuje w rozpoczynających się eliminacjach – stwierdził Fornalik.

No to sprawdźmy.

Ostatni mecz za Fornalika:

  • Szczęsny – Celeban, Jędrzejczyk, Glik, Wojtkowiak – Krychowiak, Lewandowski – Błaszczykowski, Mierzejewski, Sobota – Lewandowski

Pierwszy mecz o punkty za Nawałki:

  • Szczęsny – Olkowski, Szukała, Glik, Wawrzyniak – Klich, Krychowiak – Grosicki, Rybus – Milik, Lewandowski

Nie mówimy, że te składy powinny się pokrywać w stu procentach, natomiast zmian jest sporo. Zresztą jak wspomnieć ekipę, która dała nam dużo radości na Euro 2016, to jednak Nawałka kształtował ją w dużej mierze sam. Wynalazł wspomnianego Mączyńskiego, dorzucił Pazdana, użytecznego piłkarza w roli zmiennika znalazł w Jodłowcu.

Co warto zapisać Fornalikowi na plus, to debiut Milika w kadrze, chyba mało kto pamięta, że napastnik debiutował właśnie pod jego wodzą.

Podsumowując: był to związek nieudany, ale obie strony znalazły w przyszłości swoją drogę. Reprezentacja jeździ na wszystkie turnieje, Fornalik robił wyniki z Ruchem, następnie naturalnie z Piastem. Czy powinien jeszcze kiedyś dostać swoją szansę? Nie popełniłby już pewnie takich błędów, ale wciąż nie trudno odnieść wrażenia, że to trener klubowy, który musi mieć swój zespół na co dzień, by podnosić jego jakość.

Tak to już jest, że czasem nawet najlepsze wydawałoby się elementy, do siebie nie pasują.

PAWEŁ PACZUL

Fot. FotoPyk/Newspix

redakcja

Opublikowane 10.07.2020 10:11 przez

redakcja

Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Puchar Fuksiarza – pierwsze typy, odkrywamy karty!

To już jutro. Wielki dzień, w którym zaczyna się Puchar Fuksiarza. Zaczęliśmy od losowania, poznaliśmy grupy, teraz czas na rywalizację. A kochamy rywalizować. Kiedyś Olkiewicz ze Smykiem założyli się, kto szybciej dobiegnie do redakcji ze stacji metra – wygrał Olkiewicz, a Smyk dalej biegnie. W każdym razie: jutro zaczynamy pierwszą kolejkę. A dziś odkrywamy karty, […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Ajax odrobi straty, Slavia znów zadziwi? Przed nami Liga Europy

Ćwierćfinały Ligi Mistrzów zdecydowanie nie zawiodły – emocji nie brakowało, będzie co wspominać. Mamy zatem nadzieję, że ćwierćfinaliści Ligi Europy także staną na wysokości zadania. Tym bardziej że chyba tylko jeden dwumecz może w tym momencie uchodzić za rozstrzygnięty. W trzech pozostałych parach sporo się może jeszcze pozmieniać. Co nas zatem dziś w Lidze Europy […]
15.04.2021
Prasówka
15.04.2021

PRASA. Kosowski: “W Stali jest ‘makao’, a za chwilę może być ‘po makale'”

Dzisiejsza prasa nie porywa, ale parę ciekawych rzeczy w niej znajdziemy. Sporo jest dziś o piłce kobiecej czy futsalu. Dowiemy się, jak Weronika Zawistowska trafiła do Bayernu czy przeczytamy relację z meczu futsalistów, którzy awansowali na EURO. A ligowa młócka? W Piaście planują przedłużenia kontraktów, a zwolnienia trenerów komentuje Kamil Kosowski. – Nie ma takiej historii, […]
15.04.2021
Weszło
14.04.2021

Przyszłość dostała nauczkę od teraźniejszości. City w półfinale!

Słuchajcie, Emre Can to jest gość, który w pierwszym meczu z City dostał żółtą kartkę za dyskusję z sędzia przy rzucie karnym. Który następnie został anulowany przez VAR. Karnego sędzia cofnął, żółtej kartki za dyskusje już nie mógł, naszym zdaniem to najpełniej opisuje postać Cana. Dzisiaj Borussia Dortmund naprawdę mocno pracowała na odrobienie straty z […]
14.04.2021
Kanał Sportowy
14.04.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO #19 – SMOLEŃSK, 365 DNI I LEWICA

Krzysztof #Stanowski​ zaprasza na Dziennikarskie Zero! Tematem 19. odcinka vloga jest m.in. film #365dni​, który wyreżyserowała Blanka #Lipińska​. 
14.04.2021
Weszło
14.04.2021

Piela recenzuje książkę “Klopp. Mój romans z Liverpoolem”

Historia Liverpoolu ostatnich lat jest kakofonią wielu uczuć z domieszką jednak tych mniej słodkich. Gorycz, udręka – z niewielkimi przerwami na radość, a czasem niedowierzanie (patrz Stambuł 2005) – tak było przez trzydzieści długich wiosen. Premier League pozostawała niedoścignionym Świętym Graalem, a kolejni menedżerowie przegrywali w walce o wymarzone dla fanów trofeum. Gdy w 2015 […]
14.04.2021
Liczba komentarzy: 17
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
SmyQ
SmyQ
9 miesięcy temu

Bo grał w środku pola Klichem. Gdy go nie ma – gra się klei, gdy jest w 11 – zawsze gramy piach. To nie może być przypadek.

SmyQ
SmyQ
9 miesięcy temu

Ciężkie to były eliminacje.

1111.PNG
lold
lold
9 miesięcy temu
Reply to  SmyQ

wczoraj dziwnym trafem oglądałem urywki na YT 🙂

kol. Zenon
kol. Zenon
9 miesięcy temu

Poza tym Fornalik nie miał chyba autorytetu wśród kadrowiczów, z natury cichy przeciwienstwo Smudy, po drugie w zasadzie bez reprezentacyjnej kariery, więc niejeden myslał, że co mu ten Fornalik bedzie pierd..ił, jak gwiazda przyjechała na kadre. kolejna sprawa, że może taktycznie naprawde Fornalik nie umiał tego poukładać, i kolejna sprawa : ci nasi obecnie nawet nieźli piłkarze (Lewy wybitny) wtedy byli po postu za młodzi, oni dopiero dojrzewali… suma sumarum wyszła kicha, z czego winy treneiro bym widział max 30%

Mattia
Mattia
9 miesięcy temu

Moim zdaniem Fornalik miał po prostu bardzo dużo pecha w eliminacjach, co rzutuje na ocenę jego kadencji. Mecze z Ukrainą (1-3), Mołdawią (1-1) i Czarnogórą (1-1) były dużo lepsze niż wyniki, bo w każdym tym meczu mieliśmy po kilka patelni. Dodatkowo w całych tych eliminacjach bardzo nieskuteczny był RL9, który strzelił 3 gole (w tym 2 z karnych San Marino), a powinien z 7-8. Potem już na koniec eliminacji Fornalik faktycznie zaczął kombinować z dziwnymi powołaniami, m.in. Mariusza Lewandowskiego i końcówka była już słaba. Jedyne dwie rzeczy, które można mu zarzucić, to że nie podkreślił pozycji Lewego, tak jak później Nawałka i że cały czas majstrował ze środkiem obrony zamiast ustawić tam Glika i np. Szukałę i nimi grać (tak jak to później zrobił Nawałka). Uważam jednak, że Fornalik awansowałby na Euro 2016 i zdobył w tych eliminacjach co najmniej tyle punktów co Nawałka. Nie można też zapominać, że Nawałka miał rok na testowanie Kosznika i Ćwielonga przed eliminacjami Euro 2016 i miał w nich dużo szczęścia (2-0 z Niemcami i remis w Szkocji to był megafart), a Fornalik wszedł z marszu po klęsce na Euro 2012. Szkoda, że tak się skończyła jego kadencja, bo moim zdaniem to trener, który teoretycznie ciągle mógłby dać dużo dobrego kadrze jako selekcjoner.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
9 miesięcy temu
Reply to  Mattia

Poza meczem z Ukrainą u siebie, gdzie wytarli nami podłogę Koseckim bez spodenek, to jestem w stanie się zgodzić że mecze z Mołdawią i Czarnogórą (obydwa) były jak najbardziej do wygrania.

Jatu
Jatu
9 miesięcy temu

Ukraina u nas wytarła nami podłogę, ale za to już w Kijowie mieliśmy dużo pecha. Stworzyliśmy kilka sytuacji, a Ukraina chyba jedną po obcince Wojtkowiaka.

Paweł
Paweł
9 miesięcy temu

Do dziś mam na dysku przenośnym mecz Polska – Ukraina, ten przegrany 1:3. Pamiętam że sędzią był Czech a plik ten nazwałem “Porażka z Ukrainą i czeskim sędzia.mpeg” (albo inne rozszerzenie pliku mogłoby być. I nie mogę się zgodzić że aż tak wytarli podłogę, owszem wyglądali lepiej i wykorzystali co mieli, ale nie zapomnę jak Stiepanienko powinien wcześnie w pierwszej połowie dostać bezpośrednią czerwoną kartkę za atak w powietrzu butem na klatkę piersiową Polaka. Taras Stiepanienko to boiskowy bandyta, bez którego Ukraina dogrywałaby 3/4 tego meczu w dziesiątkę. Ten gościu wyjątkowo często myli dyscyplinę sportu z jakąś krav magą albo innym czymś co pozwala jednym ciosem zadać śmierć rywalowi.

Co więcej, KAŻDĄ JEDNĄ sporną sytuację Czech gwizdał na korzyść Ukrainy, fauli na naszych nie widział, jeśli już musiał gwizdnąć to zapominał o kartkach, a w drugą stronę jak najbardziej, nam gwizdał faule których Polacy się nie dopuścili.

Muszę zuploadować któregoś dnia zapis z tej farsy.

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin (@fc-bazuka-bolencin)
9 miesięcy temu

3 wydarzenia które zapamiętałem z tamtego trenerskiego pontyfikatu , to:
– basen na Narodowym przed meczem z Anglikami,
– dupa Koseckiego w przegranym meczu z Ukrainą,
– rzucanie petardami w Tytonia w Podgoricy.
Dość wymowne że nie ma tutaj żadnego wydarzenia typowo piłkarskiego, odnoszącego się w jakikolwiek sposób do naszej gry, która jak widać była słaba i nijaka. A mówimy tu o czasach gdy nasza trójka z Borussii omal nie ograła w finale LM, będącego wówczas na niebotycznym poziomie Bayernu Monachium, bramkarze solidnie bronili w europejskich klubach a Krychowiak zaczynał brylować w Ligue1 w barwach Reims. Czyli to nie tak, że kompletnie nie było z czego tworzyć.

SmyQ
SmyQ
9 miesięcy temu

Ja zapamiętałem jeszcze uciszanie polskiej publiczności przez Lewandowskiego po pierwszej i jedynej (nie licząc 2 bramek strzelonych kelnerom z San Marino) bramce w tych eliminacjach. Miał Robercik wtedy tupet, dobrze że się ogarnął.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN
9 miesięcy temu

Od Brzęczka niemal każdy byłby lepszy.

Joanna Zboczen
Joanna Zboczen (@joanna-zboczen)
9 miesięcy temu

Fornalika od Nawałki różni tylko to że za Fornalika Lewy NIE strzelał.

Makaveli
Makaveli
9 miesięcy temu
Reply to  Joanna Zboczen

Również to że zdobył więcej medali MP jako trener

Criticball
Criticball (@criticball)
9 miesięcy temu

Waldkowi Kingowi w kadrze nie wyszło, ponieważ jest to najlepszy trener ligowy (w Polsce). Ligowy!
Niestety, nie każdy trener ligowy sprawdza się w reprezentacji. To jest zupełnie inna robota, zwłaszcza obecnie, gdy nie ma czasu na długachne zgrupowania – trza wybrać graczy, zyskać ich zaufanie, dać swobodę najlepszym, zamknąć w klatce schematów słabszych, zamknąć oczy i czekać, co z tego wyszło.

Waldek King uczy grać w piłkę – w reprezentacji ma za mało godzin lekcyjnych, żeby czegoś nauczyć…

Thiago
Thiago
9 miesięcy temu

Ja uważam, że głosy o tym jak Fornalik zupełnie nie dał rady w kadrze są tak samo przesadzone jak te mówiące o wielkości Nawałki, który zawalił nam ostatnie mistrozstwa swiata w Rosji, a we Francji według mnie mógł bardziej pomóc drużynie.

Co do Fornalika to mnie u Niego obecnie bardzo irytuje, z całym szacunkiem dla Jego sukcesów, pragmatyczne wręcz do bólu podejscie do meczów. Mam wrazenie, ze w wielu meczach Piasta aż się prosi o jakieś bardziej ofensywne granie, wcześniejsze zmiany, większe wykorzystanie potencjału Tiago Alvesa. Gdyby nie takie podejscie to jestem rpzekonany, że Piast miałby przynajmniej kilka punktów wiecej.

Eurolomotolog
Eurolomotolog
9 miesięcy temu

Moim zdaniem pan Piechniczek w kategorii “działacz niszczący swoje dobre imię wypracowane w roli piłkarza/trenera” bije na głowę pana Latę:

– głupi konflikt z trenerem Beenhakerem,

– czy trener Fornalik to generalnie świetny szkoleniowiec ligowy, czy człowiek z patentem na schematyczną Ekstraklasę? Nie jestem w stanie ocenić. Byłbym bardzo ciekawy jego weryfikacji przez inną ligę, choćby i słowacką.
W każdym razie- trener Nawałka był asystentem Beenhakkera, i to była bardzo dobra droga. Obywatelstwo/pochodzenie trenera samo w sobie nie ma wielkiego znaczenia, nawet lepiej mieć swojego, ale pod jednym ogromnie ważnym warunkiem- pod względem wiedzy to MUSI być światowiec.

Foster Wills
Foster Wills
8 miesięcy temu

Czy masz problem z niezapłaconymi rachunkami i nie wiesz, w którą stronę iść i gdzie się zwrócić? Co powiesz na znalezienie renomowanej firmy do konsolidacji zadłużenia, która może pomóc Ci w zmniejszeniu miesięcznych rat, dzięki czemu będziesz mieć niedrogie opcje spłaty, a także będziesz mógł odetchnąć pod koniec miesiąca i rachunki trzeba zapłacić? Pan Roland Home Loans jest odpowiedzią. Zmniejsz płatności, aby zmniejszyć obciążenie miesięcznych wydatków. E-mail: [email protected]
Możesz też wysłać im SMS-a lub WhatsApp im +1 (470) 485-4938

Liga Europy
15.04.2021

Stary lis wypełnił zadanie. Ajax za burtą, Roma zagra o finał z United

Włosi twierdzili dziś, że Roma gra dla całej Italii. Fakt, Giallorossi to ostatni przedstawiciel Półwyspu Apenińskiego w Europie. I to się nie zmieni, bo Rzymianie awansowali do półfinału Ligi Europy. Ale czy Italia po tym spotkaniu pęka z dumy? No, niekoniecznie. Przy takiej bryndzy Włosi pewnie jednak to przeboleją. W takich chwilach cel uświęca środki, więc nie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Manchester United przyklepał awans

Manchester United w pierwszym meczu pokonał 2-0 Granadę i był pewny swego przed spotkaniem rewanżowym o półfinał Ligi Europy. Ole Gunnar Solskjaer wymienił połowę składu w porównaniu do ligowej potyczki z Tottenhamem Hotspur, ale Czerwone Diabły nie zlekceważyły rywala z Hiszpanii.  Udało się im się powtórzyć rezultat z pierwszego meczu. Wynik spotkania już w szóstej […]
15.04.2021
Liga Europy
15.04.2021

Koniec pięknej przygody. Arsenal wypunktował Slavię

Slavia Praga to jedna z niewątpliwych rewelacji sezonu 2020/21 w Lidze Europy. Zresztą czeska ekipa nie pierwszy raz pokazała, że potrafi napsuć krwi faworytom. No ale tak to z rewelacjami bywa, że prędzej czy później trafia kosa na kamień. Ich piękna przygoda się kończy, niekiedy dość boleśnie. Dzisiaj przyszła kryska na prażan. Arsenal wyjaśnił ich […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Gerard Moreno się nie zatrzymuje

Kapitalny czas w swojej karierze przeżywa właśnie Gerard Moreno. Hiszpański napastnik strzela bramki jak na zawołanie i właśnie poprowadził Villarreal do półfinału Ligi Europy.  Hiszpanie mierzyli się dziś z Dinamem Zagrzeb. Do meczu przystępowali z zaliczką 1-0, ale lekceważenie Chorwatów byłoby złym pomysłem. Wszak mówimy o ekipie, która w poprzedniej rundzie w rewanżu odrobiła dwie […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Marco Paixao w drodze po kolejną koronę

Flavio Paixao został jakiś czas temu najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Ekstraklasy, ale jego brak Marco również nie może narzekać na nudę. Wiele wskazuje na to, że niedługo zgarnie koronę króla strzelców zaplecza tureckiej ekstraklasy. Po raz trzeci z rzędu.  W dzisiejszym meczu jego Altay zremisował 2-2 Ankarasporem i zajmuje czwarte, dające grę w barażach miejsce w […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Kolejny klops Grabary w półfinale Pucharu Danii

W Danii doszło do rewanżowych starć w krajowym pucharze. Ekipa Sonderjyske wygrała 3-1 z Midtjylland i awansowała do finału, choć przegrała pierwsze spotkanie (0-1). Taka sztuka nie udała się z kolei Aarhus GF, czyli drużynie, w której między słupkami stoi Kamil Grabara.  Zespół Polaka w pierwszym meczu przegrał z Randers FC 0-2. Grabara był zresztą […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Raków z Lechem bez Tijanicia. Przyczyną koronawirus

Raków Częstochowa wyeliminował wczoraj Cracovię w półfinale Pucharu Polski, ale przed ekipą Marka Papszuna lada moment kolejne wyzwania. Pierwszym z nich będzie ligowa potyczka z Lechem Poznań. Jak informuje portal TVP Sport, trzecia drużyna ligi przystąpi do niej osłabiona przez brak Davida Tijanicia.  Słoweniec był jednym z bohaterów ligowego meczu z Wisłą Kraków w ostatniej […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Pogba bohaterem serialu. “Jest ikoną pokolenia”

Paul Pogba podpisał nowy kontrakt. Tym razem umowa nie dotyczy jednak gry w piłkę. Platforma Amazon Prime wyprodukuje serial dokumentalny o życiu francuskiego pomocnika.  Tytuł? “Pogmentary”. Rok premiery? 2022. Serial ma pokazywać unikatowe sceny z życia prywatnego piłkarza oraz zahaczać o boisko. Amazon coraz częściej w swoich produkcjach porusza tematy futbolowe. Swoich seriali doczekały się […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Przyszłość Suareza? Atletico, klub Beckhama lub… powrót do Anglii

Luis Suarez może zostać mistrzem Hiszpanii wraz z Atletico Madryt, ale hiszpańskie media już zastanawiają się nad tym, jaka będzie jego przyszłość. Kontrakt Urugwajczyka z Los Colchoneros obowiązuje do końca przyszłego sezonu, ale zdaniem Deportes Cuatro mógłby on bez większych przeszkód opuścić stolicę Hiszpanii również w najbliższym okienku transferowym.  34-latek strzelił dla Atletico 19 bramek […]
15.04.2021
Uncategorized
15.04.2021

Piątek w Weszło FM: Kozak, który przebiegł ponad 100 maratonów + ekstraklasa

Piątkowe mecze ekstraklasy. Wizyta w słonecznej Portugalii. Gość, który przebiegł ponad 100 maratonów. Wioślarka, która została biegaczką. Jutro na naszej antenie nie zabraknie ciekawych programów, szczegóły:  7-10, Dwójka bez sternika. Gościem Moniki Wądołowskiej i Kamila Gapińskiego będzie Marcin Soszka, który przebiegł… ponad 100 maratonów. Ukończył też projekt 61 maratonów w 61 stolicach europejskich państw. 10-11, […]
15.04.2021
Felietony i blogi
15.04.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Ktoś to musi powiedzieć, niech będzie, że ja. Naszykujmy szklanki z wodą i miejmy to z głowy: Maciej Skorża wraca do Ekstraklasy. Liga będzie ciekawsza. Wraca trener nietuzinkowy, wraca trener utytułowany, wraca trener, który kształtował ligowy krajobraz przez ponad dekadę. Trener, który w różnych miejscach kojarzy się dobrze – jest Spartak, jest Barcelona, jest mistrz […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Puchar Fuksiarza – pierwsze typy, odkrywamy karty!

To już jutro. Wielki dzień, w którym zaczyna się Puchar Fuksiarza. Zaczęliśmy od losowania, poznaliśmy grupy, teraz czas na rywalizację. A kochamy rywalizować. Kiedyś Olkiewicz ze Smykiem założyli się, kto szybciej dobiegnie do redakcji ze stacji metra – wygrał Olkiewicz, a Smyk dalej biegnie. W każdym razie: jutro zaczynamy pierwszą kolejkę. A dziś odkrywamy karty, […]
15.04.2021
WeszłoTV
15.04.2021

Quiz: WOJCIECH HADAJ – REDEMPTION

15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Myć w Krakowie, Sylwestrzak w stolicy (obsada sędziowska)

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, jak będzie wyglądała obsada sędziowska 25. kolejki Ekstraklasy. Przed ciekawym testem stanie Damian Sylwetrzak. 29-latek, który zadebiutował w Ekstraklasie w ostatniej kolejce poprzedniego sezonu, zbiera dobre recenzje, więc Kolegium Sędziów coraz śmielej korzysta z jego usług. W tej kolejce arbiter z Wrocławia poprowadzi mecz pomiędzy Legią Warszawa a Cracovią.  Kolejną […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Torreira znów nalega na transfer do Argentyny

– Nie chcę już grać w Europie. Chcę grać dla Boca Juniors. To nie żadna gwałtowna decyzja – mówił kilkanaście dni temu Lucas Torreira, którego matka zmarła na koronawirusa. To właśnie to traumatyczne wydarzenie sprawiło, że Urugwajczyk chce kontynuować karierę bliżej rodzinnych stron. Jeśli komuś wydawało się, że z czasem zmieni swą decyzję, to wiele […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Nowy trener w sztabie Lecha

W sobotę oficjalnie ogłoszono, że nowym trenerem Lecha Poznań zostanie Maciej Skorża. Nie należało jednak traktować tej informacji jako ostatniej w kontekście sztabu Kolejorza. Kilka dni później poznaliśmy nazwisko asystenta szkoleniowca. Został nim Rafał Janas.  Nie jest to żadna niespodzianka. Mówimy o trenerze, który Skorży pomagał również w Wiśle Kraków, Legii Warszawa, Al-Ettifaq, Pogoni Szczecin i […]
15.04.2021
Suche Info
15.04.2021

Rafael van der Vaart przejechał się po Timo Wernerze

Bez wątpienia nie jest to udany sezon pod względem statystyk strzeleckich dla niemieckiego piłkarza. Ba, jego postawa w premierowym sezonie gry dla Chelsea Londyn jest rozczarowująca. Cały czas znajduje się pod ostrzałem mediów. Słów krytyki w jego stronę nie szczędził były zawodnik Realu Madryt czy HSV Hamburg. Przyznał, że dla niego Werner jest jak “ślepy […]
15.04.2021
Weszło
15.04.2021

Bruk-Bet przez wirusa nie gra od miesiąca. “Nikomu nie życzę takiej sytuacji”

Bruk-Bet Termalica Nieciecza od blisko miesiąca nie wychodzi na boisko. I na wyjście na nie jeszcze chwilę poczeka. Departament rozgrywek krajowych PZPN poinformował o przełożeniu kolejnego spotkania “Słoników”, co oznacza, że lider 1. ligi będzie miał cztery mecze na koncie mniej względem terminarza. Sytuacja robi się nieciekawa, bo nawet jeśli Bruk-Bet wróci do gry w […]
15.04.2021