post Jakub Olkiewicz

Opublikowane 27.05.2020 08:59 przez

Jakub Olkiewicz

Odmrażanie sportu oficjalnie rozpoczęło się dopiero po majówce, jako pierwsze wystartowały kluby z dwóch najwyższych szczebli, które w specjalnym reżimie i niewielkich grupach zajęciowych ruszyły do przygotowań ligowych. Przedwczoraj minęły równe 3 tygodnie od wznowienia jakichkolwiek treningów, bo oczywiście zakładamy, że przed 4 maja nikt żadnych potajemnych zajęć nie prowadził, tylko Arka wpadła na delikatnym rozruchu. Jak to wygląda na ten moment? Trzy zerwane więzadła na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych plus liczne kontuzje mięśniowe. 

Legia położyła na przykład na stół karetę, informując, że wypadają z gry jednocześnie Radosław Cierzniak i Radosław Majecki, a także Arvydas Novikovas i Maciej Rosołek. Pierwsze dwa przypadki to ponoć zupełnie niegroźne kolizje, ale już Novikovas i Rosołek mogą pauzować około miesiąca – portal Legia.net informuje, że pierwszy naderwał mięsień łydki, drugi ma problemy z więzadłem w stopie. Te urazy to jednak w gruncie rzeczy drobnostka, zwłaszcza na tle najpoważniejszych kontuzji, których niestety liczba rośnie z każdym tygodniem.

Już pierwszego dnia odmrożenia gigantyczny pech dopadł Michała Górala z Zagłębia Sosnowiec, który właśnie szykował się do powrotu ligowego po wyleczeniu zerwanego więzadła krzyżowego. Wydawało się, że akurat on skorzystał na lockdownie – rehabilitacja mogła przebiegać spokojnie, nie tracił meczów czy jednostek treningowych, bo zwyczajnie ich nie było. I co? Od razu po powrocie odnowienie tej traumatycznej kontuzji, kolejne 6 miesięcy przerwy przed nim. Co ważne – nie doszło do żadnego drastycznego starcia, kolano nie wytrzymało wydawać by się mogło zupełnie zwyczajnych obciążeń treningowych.

Jako drugi na pół roku wypadł Miłosz Szczepański z Rakowa Częstochowa. Tu też nie doszło do żadnego bandyckiego ataku na kolana, ot, zwykła walka o piłkę, kolano uciekło do boku, charakterystyczny dźwięk, który wywołuje zgrzytanie zębów u tych, którzy mieli go okazję poznać na własne uszy. Ten smutny hat-trick dopełnił Igor Łasicki z Pogoni Szczecin, któremu więzadło puściło na treningu, bez żadnego kontaktu z przeciwnikiem. Trzech piłkarzy straci najbliższe sześć miesięcy, choć tak naprawdę nawet nie doszło do istotnego starcia z rywalem.

Bez wątpienia warunki są bardzo trudne – ocenia dla Weszło Krzysztof Kuliński, ortopeda z dyplomem FIFA w dziedzinie medycyny piłkarskiej. – Po pierwsze przerwa trwała bardzo długo, nie oszukujmy się, nawet świadomi, profesjonalni piłkarze nie zawsze są w stanie poprawnie zrealizować rozpiski treningowe od swoich szkoleniowców. Po to przecież są trenerzy czy fachowcy od przygotowania fizycznego, by na bieżąco korygować pewne błędy, dobierać obciążenia i rodzaj ćwiczeń. Teraz tej ewaluacji nie było, piłkarze byli zdani przede wszystkim na własną intuicję. 

Taras Romanczuk z Jagiellonii Białystok na antenie Weszło FM opisał to dość drastycznie – do momentu zakazu wyjścia do lasów – bieganie między drzewami. Potem, gdy już lockdown dotknął nawet terenów zielonych, został rowerek stacjonarny w domu. Nie mamy powodów, by mu nie wierzyć, zresztą nawet jeśli założymy, że niektóre kluby potajemnie trenowały, to raczej dotyczyło to drugiej połowy kwietnia – a więc i tak 4 tygodnie po zawieszeniu całej aktywności sportowej.

Trzy czy cztery tygodnie przygotowań to bardzo mało nawet przed sezonem, gdzie przecież dochodzą mecze sparingowe. Tutaj nie tylko trzeba było wypracować bazę na ten nadchodzący maraton meczowy, ale jeszcze doprowadzić piłkarzy do formy po okresie totalnego zamknięcia w czterech ścianach. Widać nawet na przykładzie Bundesligi, że kontuzje są tam właściwie co kilkanaście, kilkadziesiąt minut grania – dodaje Kuliński.

Dlaczego jako pierwsze mogą puszczać więzadła krzyżowe? Kiedyś w Weszło FM omawialiśmy to wyjątkowo dokładnie z doktorem Jakubem Jabłońskim z kliniki Return To Play – generalnie zawodzić może zwłaszcza profilaktyka, która na profesjonalnym poziomie nawet w Polsce zaczyna pełnić bardzo istotną rolę.

 Podczas mojej pracy w Espanyolu Barcelona miałem okazję obserwować to z bliska: zawodnika się bardzo gruntownie sprawdza przed sezonem. Tam zobaczyłem w pełni, co oznaczają rzetelnie wykonane testy przedsezonowe, piłkarze są wrzucani na Biodexa, czyli maszynę mierzącą siłę mięśni, mają testy FMS, inne tego typu. Klub dysponuje badaniami porównawczymi i sprawdza, jaką pracę powinien wykonać trener przygotowania motorycznego, na jakie aspekty kłaść nacisk, gdzie uzupełniać braki, gdzie docisnąć – przekonuje Jabłoński. Jak się domyślamy – podczas kwarantanny piłkarze prędzej niż Biodex zobaczyli Pokedex na konsolach swoich dzieciaków. Pracowali na czuja, znając możliwości swoich organizmów, ale to właściwie tyle.

Przy tak ścisłej kontroli jak wtedy w Barcelonie – nie ma możliwości, by powstał dysbalans siły, czyli jedna z przyczyn wpędzania się w takie problemy jak zerwanie ACL. Zbyt słaba czwóra, zmieniamy kierunek ruchu, ciało w jedną stronę, noga w drugą i mamy trzask. Dlatego takie ważne jest kontrolowanie, czy obie grupy mięśni rozwijają się równomiernie, czy obie nogi są jednakowo mocne. Do tego treningi propioceptywne, budowanie czucia głębokiego, czyli praca na niestabilnym podłożu. Ćwiczenia na piasku, dużo stabilizacji w treningu… To się kojarzy z rehabilitacją, a powinno być używane w treningu piłkarskim. TRXy, gumy, niestabilne podłoże, balansery, piłki, półpiłki, jest cała masa rzeczy, które można użyć, by te kontuzje zdarzały się rzadziej. Moim zdaniem każdy klub sportowy powinien mieć wielką skrzynię z takim sprzętem i uczyć od dziecka: róbcie te ćwiczenia, nawet w domu – przekonywał Jabłoński. Dziś nawet jeśli takie skrzynie w klubach były, to w okresie kwarantanny głównie zbierały kurz.

A przecież nawet jeśli zrobisz wszystko dobrze, nawet jeśli doskonale obudowałeś kolano mięśniami, a przy okazji zadbałeś również o profilaktykę, może się zdarzyć tak jak w przypadku Zlatana. Doktor Jabłoński opowiadał nam, że jego przypadek był omawiany na konferencjach medycznych – czysto teoretycznie to było kolano idealne, doskonale przygotowane do największych obciążeń. A i tak wystarczyła chwila, by więzadło krzyżowe się zerwało.

Jak to będzie wyglądało teraz, gdy piłkarze nie zawsze świadomi roli profilaktyki zostają wrzuceni na taką karuzelę jak 11 meczów w dwa miesiące po iście karkołomnym okresie przygotowawczym? Zresztą, więzadła to jedna sprawa, ale ogólnie wielkim wyzwaniem będzie zachowanie organizmów piłkarzy w stanie względnej gotowości do grania:

przygotowujesz drużynę w najgorszej możliwej formie, prawdopodobnie drużynę o wiele bardziej „zardzewiałą”, niż w przerwie między sezonami, gdy piłkarze mają możliwość realizować rozpiski w dowolnych warunkach
– przygotowujesz drużynę do największego z możliwych wyzwań, bo do maratonu meczowego z graniem co trzy dni i króciutką przerwą przed kolejnym sezonem
– przygotowujesz drużynę w ekstremalnie krótkim okresie, więc nie możesz sobie pozwolić na stopniowe zwiększanie obciążeń

W lockdownie na pewno trudniej było zachować profilaktykę, rolować mięśnie, odpowiednio przeprowadzać rozgrzewkę. Teraz nagle wchodzisz na najwyższy poziom obciążeń – zaznacza doktor Kuliński. – Wystarczy przypomnieć sobie rozmowy zimą, gdy niektóre kluby przechodzą ze sztucznej murawy na naturalną. Już wtedy słychać głosy, że ta zmiana bywa trudna, zwłaszcza dla więzadeł. A co dopiero teraz, gdy przeskakujesz z płytek podłogowych i rowerka na trawę w warunkach niemalże meczowych, bo zaraz przecież start sezonu? Wiadomo, mogłeś w okresie kwarantanny umacniać pewne partie mięśniowe, ale tego całościowego ruchu, zwrotności, przyspieszeń, które przecież angażują czasem zupełnie inne partie, w warunkach domowych wykonać się właściwie nie dało. Niektóre partie nieużywane przez cały lockdown, teraz są eksploatowane nie na sto, ale na sto dwadzieścia procent, bo przecież trenerzy nie będą teraz sobie pozwalali na jakieś spokojniejsze wejście w trening, skoro przed nimi taśma meczów, pomiędzy którymi praktycznie nie będzie czasu na regenerację. 

No właśnie. To kolejny ważny aspekt – długa przerwa, krótkie i intensywne przygotowania, a potem właściwie jedna wielka nawałnica spotkań. Zanim zregenerujesz się po sobocie, przyjdzie grać we środę – i tak nie przez trzy tygodnie, ale prawie dwa miesiące.

Na pewno te najbliższe tygodnie będą najtrudniejsze i nie chodzi już wyłącznie o więzadła, ale też kontuzje mięśniowe, naciągnięcia czy zerwania – przyznaje doktor Kuliński. – Najgorsza jest świadomość, że to czeka nie tylko nas, ale też całą Europę i świat.

Na ten moment mamy 3 tygodnie treningów, 3 zerwane więzadła i liczne kontuzje mięśniowe. A przecież maraton dopiero się rozpoczyna. Piłkarze mówią: damy radę. Trenerzy mówią: ogarniemy. Oby organizmy też nie zgłaszały już więcej obiekcji.

Fot.FotoPyK

Opublikowane 27.05.2020 08:59 przez

Jakub Olkiewicz

Liczba komentarzy: 11
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trawa
trawa
9 miesięcy temu

Zwalanie wszystkiego na szybki powrot co stara sie udowodnic artykul jest troche bledne.

‚Po to przecież są trenerzy czy fachowcy od przygotowania fizycznego, by na bieżąco korygować pewne błędy, dobierać obciążenia i rodzaj ćwiczeń. Teraz tej ewaluacji nie było, piłkarze byli zdani przede wszystkim na własną intuicję. ‚

Trzy zerwane ACLe, w takim razie mam pytaine jak od powrotu sa przygotowani trenerzy ktoryzy uwielbiaja mowic o mikrocyklach, jednostkach treningowych czy innych elementach treningu ?
Nie popadajmy w paranoje, ze to wina przerwy od pilki, gdyby ktos, kto nad tym sprawuje piecze bardziej i sumienniej sie przylozyl to moze mozna by tego uniknac.

fronda
fronda (@fronda)
9 miesięcy temu

Jak widzę te pieprzenia o kontuzjach to głowa mała. Przed pandemią żyliśmy bez kontuzji? Jeszcze nie zaczęli grać i łapią tak jak zawsze lapali. Sztuczny temat o tyle.

gsw
gsw
9 miesięcy temu

Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego od poniedziałku będę mógł iść na wesele, gdzie w gromadzie 100/200 osób będe mógł przez 8/10 godzin tańczyć, obściskiwać się jeść, pić i robić tysiące innych miłych i nie miłych rzeczy i nikt nie będzie wymagał np. mierzenia temperatury. Nie będę zać mógł pójść na stadion by zobaczycz meczu trwający z wejściem i pobytem ze dwie 2,5 godziny. Przecież mogę byc w rekawiczkach w maseczce, mogą mi zmierzyć temperaturę nie musze się z nikim macac obściskiwac nie musze spozywac i wypijać . Bede na świerzym powietrzu na przestrzeniach nieporównywalnych do każdej sali weselnej czy balowej. To jakiś debilizm i przejaw umysłowego chaosu w głowach władzy tego kraju. Można przecięz założyć ograniczenie frekwencji do np. 30% wypełnienia, by zachowac te 4 merty kwadratowe na widza. Polska obecnie rządzi banda debili. To albo mamy tego wirusa lub nad nim panujemy lub go nie mamy. Kurcze do zamkniętego teatru czy kina będzie można pójśc a nie na mecz. To chore.

rob
rob
9 miesięcy temu
Reply to  gsw

Wesele na 200 osob jest nielegalne, obowiazuje 50.

kkok
kkok
9 miesięcy temu
Reply to  rob

150 panie rob.

WieslawWojnar
WieslawWojnar
9 miesięcy temu
Reply to  gsw

Pamiętaj, że na weselu spożywasz najlepszy syrop na świecie w niemałych ilościach 🙂

Mario
Mario
9 miesięcy temu
Reply to  gsw

Na stadionie tyle nie wypijesz co na weselu 😉

Panicz
Panicz (@panicz)
9 miesięcy temu

noosz kurła, bez kibiców – źle, z podkładem dźwiękowym kibiców – źle, że nie przestrzegają reżimu higienicznego – źle, że jeżdżą dwoma autobusami – źle, że kontuzje to źle … całe szczęście środowisko „nie płacze”, a gamoń jak nie umie napisać o czymś ciekawym to niech się zajmie wypasaniem owiec, a nie ludzi podpuszcza …

gsaggasdsaasdsaggsa
gsaggasdsaasdsaggsa
9 miesięcy temu

https://najwiekszekursykuponow.blogspot.com/ – ZNOWU Trafili ! kupon z kursem 325 i zdjęcie jego juz na blogu!
Na dziś już kupon dostępny!

semp99
semp99 (@semp99)
9 miesięcy temu

Text dla gimbazy. Co ma wspólnego 1 kontuzja z rozpoczęciem sezonu i długą przerwą. Gość albo ża szybko zaczął albo źle się rehabilitował. I takim sposobem liczba kontuzji spadła o 33%, co juź nie wygląda tak żle…

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
9 miesięcy temu

Selekcja naturalna, najsłabsi odpadają, proste jak jebanie.

Włochy
06.03.2021

Wyrachowany Juventus z zimną krwią wypunktował Lazio

Po beznadziejnym meczu z Hellasem Verona i stracie dwóch punktów część fanów Juventusu najchętniej zgasiłaby już światło i przestała łudzić się, że ich drużyna będzie jeszcze w stanie nawiązać walkę o scudetto. Jednak w tym tygodniu minorowe nastroje na pewno uległy poprawie. W środę Bianconeri gładziutko wygrali ze Spezią, a dziś, mimo ciężarów na początku […]
06.03.2021
Weszło FM
06.03.2021

Ekstraklasa, derby Madrytu, Liga Minus. Zapowiedź niedzieli w Weszło FM

Ekstraklasa, derby Madrytu i Liga Minus! Co jeszcze pojawi się jutro na naszej antenie? Szczegóły poniżej. 9-10: „W ciemno” Marcin Ryszka zaprasza na audycję, w której razem ze swoimi gośćmi pokazuje, że bariery istnieją tylko w naszych głowach. Wiele motywujących historii, ciekawi ludzie, oraz dawka dobrego humoru gwarantowane. 10-12: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają […]
06.03.2021
Hiszpania
06.03.2021

Konsekwentnie do celu. Barca znów wygrywa w lidze

Po cichutku, pomalutku, z potknięciami i kłopotami, ale konsekwentnie pnie się w ligowej tabeli Barcelona pod wodzą Ronalda Koemana. Dzisiaj piłkarze Barcy pokonali na wyjeździe Osasunę, co oznacza, że z ostatnich 15 spotkań ligowych zwyciężyli aż 12, zremisowali 3 i nie przegrali ani jednego. Zupełnie niezły bilans jak na drużynę będącą w przebudowie.  Dwie twarze […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Ile dałbym, by zapomnieć cię…

Istnieje pewne prawdopodobieństwo, że Raków będzie nas reprezentował w europejskich pucharach. Jest półfinał Pucharu Polski, jest pudło w Ekstraklasie – zespół z Częstochowy jako jedyny w lidze wciąż realnie liczy się na obu frontach. Stąd też niepokojący jest fakt, że ekipa Marka Papszuna na razie nie bardzo potrafi rozegrać dwa dobre, równe mecze w ciągu […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Szymiński bohaterem Frosinone. To sygnał dla trenera Sousy

Przemysław Szymiński strzelił dzisiaj drugą bramkę w tym sezonie Serie B. Jest kluczową postacią Frosinone, ma na koncie 22 występy. Jako były środkowy obrońca Wisły Płock może nie miał nigdy większych notowań w kontekście pierwszej kadry, występował co najwyżej w kręgu zainteresowań  reprezentacji U-21, ale nie zmienia to faktu, że we Włoszech zbiera dobre recenzje. […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Ter Stegen przechodzi do historii FC Barcelony

O bramkarzu Barcelony można by powiedzieć tyle słów, że jeden duży artykuł to za mało. Niemiec stworzył w stolicy Katalonii swój pomnik, po czym regularnie od lat zaczął udowadniać, że zasługuje na miano najlepszego człowieka w swoich fachu na świecie. Nie to jednak wydarzyło się dzisiaj. Na temat jakości występów MATS-a nie trzeba się szeroko […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Owen na tropie spisku. W rolach głównych Mane i Salah

Najpierw spójrzmy w tabelę strzelców Premier League. Na jej czele Salah: 17 bramek. Zdecydowanie niżej plasuje się jego klubowy kolega z Senegalu: siedem trafień. Co nam to mówi? Sadio Mane o tytule króla strzelców może tylko pomarzyć. Jasne, do końca sezonu Liverpoolowi zostało jeszcze 11 kolejek, ale to niemożliwe, żeby dogonić skrzydłowego z Egiptu. Mimo […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Nieoczekiwana zmiana miejsc. Mamrot powalczy o awans z ŁKS-em

Ireneusz Mamrot długo nie odpoczywał. W połowie grudnia rozwiązał kontrakt z Arką Gdynia, a wkrótce ma ponownie poprowadzić zespół w 1. lidze. Doświadczony trener ma związać się z ŁKS-em Łódź, który po serii słabych wyników pożegna się z Wojciechem Stawowym. Tym samym Mamrot powalczy o awans m.in. z klubem, który prowadził jesienią. Gdynianie już jutro […]
06.03.2021
Niemcy
06.03.2021

Haaland zaczął, Lewandowski skończył!

Erling Haaland podrażnił Roberta Lewandowskiego, no i poniósł konsekwencje swojego zachowania. Norweski napastnik wyprowadził Borussię Dortmund na dwubramkowe prowadzenie w starciu z Bayernem Monachium i zanosiło się na sensację w dzisiejszym „Klassikerze”, ale riposta Polaka była jeszcze bardziej okazała. Lewy walnął swojemu byłemu klubowi hat-tricka, a Bawarczycy ostatecznie zatriumfowali nad BVB 4:2. Ze wszech miar […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Haaland bije kolejny rekord, a „Lewy” bliżej Gerda Mullera jak nigdy wcześniej

Mecze BVB z Bayernem mają to do siebie, że rozsądne predykcje co do końcowego wyniku często mijają się z rzeczywistością. Słowem: te szczególne mecze na szczycie Bundesligi bywają nieprzewidywalne, choć widzimy przynajmniej jeden punkt wspólny. W tym sezonie panowie Haaland i Lewandowski prowadzą własne starcia. We wrześniu było 1:0 dla Norwega, w listopadzie remis 1:1, […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Jaga na karuzeli. Kręciło nią Zagłębie

Gdy zobaczyliśmy skład Jagiellonii, pomyśleliśmy sobie, że Zagłębie czeka dziś szybka, łatwa i przyjemna robota. Łatwa i przyjemna może i była, ale szybka – niekoniecznie. „Miedziowi” załatwili sprawę dopiero w ostatnich minutach meczu. Może przesadą byłoby stwierdzenie, że igrali z ogniem, ale trzeba było – dla własnego spokoju – znacznie szybciej zamknąć ten mecz. Bortniczuk, […]
06.03.2021
Inne sporty
06.03.2021

Brąz, który smakuje nieco gorzko. Polacy trzeci w drużynówce

To zdecydowanie był konkurs, który trzymał w napięciu. Polscy skoczkowie walczyli o złoty medal mistrzostw świata w Oberstdorfie i mieli go – chciałoby się powiedzieć – na wyciągnięcie ręki. Wystarczyło, żeby, skaczący jako ostatni w całych zawodach, Dawid Kubacki wyczarował około 137 metrów. Ale niestety – zabrakło odległości, Biało-Czerwoni spadli ostatecznie na trzecie miejsce. Rozczarowanie? […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Decyzja zapadła. Nici z marcowych meczów eliminacji MŚ w Ameryce Południowej

Za kilka tygodni miały odbyć się dwie kolejki eliminacji do MŚ w Katarze. Mieliśmy zobaczyć m.in. wielkie spotkanie Brazylii z Argentyną, ale dziś, decyzją federacji FIFA i CONMEBOL, dowiadujemy się, że spotkanie nie dojdzie do skutku. Nie tylko ono, bo wypadły z gry pozostałe zaplanowane mecze. Słowem: reprezentacje z Ameryki Południowej mają mały problem. W […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Koronawirus w Lechu Poznań!

Trochę odzwyczailiśmy się od informacji, że w jakimś klubie Ekstraklasy pojawiają się przypadki zakażeń. To nie zdarza się już prawie wcale. Tym bardziej w Poznaniu, gdzie, względem reszty stawki, aż tak dużo w największym piku tego nie było. A tu proszę – Lech podał informację, która może zaniepokoić kibiców. Przed jutrzejszym spotkaniem z Pogonią w […]
06.03.2021
Weszło
06.03.2021

Lechia pluje sobie w brodę, Podbeskidzie jesienią taki mecz na pewno by przegrało

Lechia Gdańsk miała wszystko, żeby dziś wygrać z Podbeskidziem. Poza jednym – szczęściem, które tym razem w całości było po stronie przeciwnika. Gospodarze grali dużo słabiej niż goście z Trójmiasta, wielu zawodników indywidualnie rozczarowało, ale koniec końców jedni i drudzy muszą się zadowolić punktem. Mamy przekonanie graniczące z pewnością, że jesienią „Górale” by w takich […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Piątek strzela pierwszego gola od miesiąca! I to jak ważnego [WIDEO]

Nie powiemy, że gol Krzysztofa Piątka jest niezwykle rzadkim widokiem, ale na pewno chcielibyśmy widywać takie wydarzenia zdecydowanie częściej. Tym bardziej, że EURO zbliża się wielkimi krokami, a przyszłość Polaka w Herthcie Berlin wcale nie jest taka pewna. Tym razem nasz napastnik zapakował naprawdę ładnego golą głową, takiego, którego nie powstydziłby się nawet Robert Lewandowski. […]
06.03.2021
Inne sporty
06.03.2021

Israel Adesanya – błąd w Matrixie, postać z kreskówki, pan żywiołów

Świat MMA chce postaci. Osobowości. Charakterystycznych, przykuwających uwagę zawodników. Owszem, w grze jest wielu mistrzów, których show zaczyna się i kończy w oktagonie. Są diabelsko silni, niebezpieczni, skuteczni. Ale poza robotą w klatce nie przykuwają uwagi mas kibiców. A MMA kocha ludzi, którzy wykraczają poza bicie się. I którzy w okładaniu się po twarzy są […]
06.03.2021
Suche Info
06.03.2021

Pele: – Mbappe może zostać moim spadkobiercą

Wiadomo, że Mbappe to kozak. Nie od dziś, nie od miesiąca, nie od roku. Mówią o tym eksperci, byli piłkarze i obecny top piłki nożnej w Europie. Francuz staje się powoli zawodnikiem z najwyższego świecznika, co może zawdzięczać nie tylko sobie, ale również chodzącym po świecie legendom. Jedną z nich jest oczywiście Pele, który tak […]
06.03.2021