post Jan Mazurek

Opublikowane 10.05.2020 16:42 przez

Jan Mazurek

– Ostatni trening na boisku miałem 9 marca. Dzień po meczu z Milanem, w którym zagrałem trzydzieści minut. Potem dostaliśmy zalecenia, żeby przez kolejne dwa tygodnie siedzieć w domu i ograniczyć do minimum jakiekolwiek aktywności na dworze. Stosowałem się, wychodziłem tylko na zakupy. Następnie na trzy tygodnie wróciłem do Polski, z czego dwa przechodziłem kwarantannę, akurat na święta, wróciłem do Włoch i znowu dwa tygodnie kwarantanny. Mogę się tylko śmiać, że przeszedłem już trzy kwarantanny. Odczuwam już głód piłki, a w jakiej jestem formie? Sam nie wiem – mówi w rozmowie z nami pomocnik Genui, Filip Jagiełło, który opowiedział nam o tym, jak wygląda sytuacja we Włoszech i Serie A. Zapraszamy. 

***

Właśnie skończyłem trening.

Czyli się wstrzeliłem.

Wcześniej nie mogłem odebrać. Teraz idealnie.

Trening indywidualny?

Oczywiście. W domu jeszcze.

Na co sobie możesz pozwolić?

Od tygodnia możemy już codziennie biegać po mieście i do tego dokładać zajęcia stacjonarne.

Mieszkasz w centrum miasta?

Niedaleko centrum.

I jak Genua jest przystosowana do samodzielnych treningów?

Do biegania jest naprawdę okej. Blisko morze, biegnę sobie przez promenadę, jak zrobię kółeczko, to spokojnie wychodzi dziesięć kilometrów. Tak codziennie, na fajnym tempie – daje efekt. Trenerzy wysłali nam rozpiski z zaleceniami, jakie mamy trzymać tempo, więc się do tego stosuję. Pełen profesjonalizm.

Serie A intensywnie szykuje się do powrotu?

Wiesz, sam chciałbym wiedzieć. Czekam na informację, co dalej z ligą. Większość klubów trenuje już grupowo, my jeszcze nie zaczęliśmy, ale to chyba kwestia czasu. W poniedziałek pierwsza grupa od nas będzie miała badania na obecność koronawirusa w organizmie, w kolejne dni kolejne grupy, po dziesięć osób. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że wszyscy będą mieli wyniki negatywne. Powoli wszystko u nas rusza.

Przechodziłeś już wcześniej testy?

Nie, pierwsze czekają mnie w przyszłym tygodniu.

W której grupie testów jesteś?

Będę przechodził testy albo we wtorek, albo w środę, dokładnie jeszcze nie wiem.

Jak będą one przebiegać?

Mamy przyjeżdżać po dwie osoby, co trzydzieści-czterdzieści minut, to wszystko do sprawdzenia.

Ale dwa ostatnie miesiące spędziłeś w izolacji?

Ostatni trening na boisku miałem 9 marca. Dzień po meczu z Milanem, w którym zagrałem trzydzieści minut. Potem dostaliśmy zalecenia, żeby przez kolejne dwa tygodnie siedzieć w domu i ograniczyć do minimum jakiekolwiek aktywności na dworze. Stosowałem się, wychodziłem tylko na zakupy. Następnie na trzy tygodnie wróciłem do Polski, z czego dwa przechodziłem kwarantannę, akurat na święta, wróciłem do Włoch i znowu dwa tygodnie kwarantanny. Mogę się tylko śmiać, że przeszedłem już trzy kwarantanny.

W Sampdorii nie brakowało chorych, a u was?

Nikt nie miał objawów.

Jak słyszałeś te wszystkie doniesienia, to autentycznie bałeś się, że zaraz może okazać się, że zarażona jest cała liga?

Był strach. Oczywiście. Tutaj we Włoszech wystąpiło tyle przypadków, że samo wyjście do sklepu mogło skutkować zarażeniem. Taka świadomość towarzyszyła człowiekowi właściwie przy każdej nawet najnormalniejszej czynności. Teraz weszła druga faza znoszenia restrykcji i przynajmniej w Genui wszystko wraca do życia – ludzie wychodzą na świeże powietrze, spacerują, biegają, jest dosyć duży ruch. Wiadomo, że z maseczkami, z odpowiednim dystansem, ale jest coraz normalniej.

Jak udało ci się pojechać do Polski?

Normalnie, autem. Akurat mam taki plus, że dziesięć godzin i jestem w domu. Dostałem pismo od klubu, musiałem uzupełnić odpowiedź na pytanie, po co wracam do Polski, a problemu z przejechaniem przez granicę nie było żadnego.

Klub nie robił żadnych problemów?

Absolutnie nie, sporo chłopaków wróciło do domów.

Jak z twoją formą?

Nie mam pojęcia!

Jak to?

Jeśli chodzi o formę piłkarską, to nie mam bladego pojęcia, bo ostatni trening z piłką odbyłem ponad dwa miesiące temu. Szmat czasu. W Polsce miałem rowerki stacjonarne, więc w miarę możliwości dbałem o kondycję, a tutaj od tygodnia biegam, więc nie zaniedbuję mocniejszej tlenówki. Pod tym względem nie jest źle. Inna sprawa, że takie bieganie w mieście nie ma za bardzo przełożenia na boisko. Wiadomo, można zrobić sześć, siedem, dziesięć kilometrów w mieście, ale murawa to zupełnie inna historia, inne tempo, inne przyspieszenia, inne interwały.

Obawiasz się, jak będzie wyglądała piłka nożna w najbliższych miesiącach?

Ciężko mi sobie wyobrazić powrót do gry po ponad dwóch miesiącach przerwy od meczów. Jeżeli mielibyśmy ruszyć z początkiem czerwca, albo w połowie czerwca, to naprawdę nie będzie łatwo, po takim czasie siedzenia w domu nagle wchodzić na boisko i nadrabiać trzy miesiące kolejek w trzy tygodnie. Forma będzie słabsza niż była, ale zobaczymy. Będzie inaczej. Bez kibiców. A to czynnik, który zmienia obraz całego sportu.

Życie na ulicach wraca, piłka też, to normalne.

Od 4 maja życie w Genui znów zaczyna kwitnąć. Mieszkam przy promenadzie, widzę spory ruch, ludzie wychodzą, bary i lodziarnie są otwarte. Wszystko powoli wraca do porządku. Wolno, bo wolno, wiadomo: maseczki, dystans, ale będzie normalnie. Jeszcze tydzień temu nikogo nie widziałem na ulicy, a teraz jest sporo osób.

Zachowujesz kontakt z chłopakami, którzy też grają we Włoszech?

Tak, mam kontakt z Szymonem Żurkowskim, mniejszy z Sebastianem Walukiewiczem, a z Beresiem pisałem trzy tygodnie temu. Tak to leci.

Jest głód piłki?

Jest! W Polsce kupiłem sobie piłkę. Chociaż tyle, że mam ogród, mogę sobie wyjść i pokopać. Ale czekam na powrót piłki i to bardzo. To oczywiste.

ROZMAWIAŁ JAN MAZUREK

Opublikowane 10.05.2020 16:42 przez

Jan Mazurek

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 1
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Almashi
Almashi

Ostatnio furorę robi określenie „głód piłki”. I fajnie.

Weszło
04.08.2020

Koronawirus tym razem w Lechii. Brak logiki i rozsądku również

Słuchajcie, my mamy tak małe oczekiwania względem polskiej piłki, że czasami wszystko czego chcemy, to logika. Niech jedni z drugimi robią coś logicznie, jak nie wyjdzie, to nie wyjdzie, ale przynajmniej próbowali działać z sensem. Nie po omacku, nie na hurra. Z sensem. Niestety te oczekiwania są chyba na wyrost. Najnowszy dowód? Koronawirus. Zaczęło się […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Korona wraca w ręce miasta, czyli przeżyje

To nie było wcale oczywiste, to nie było wcale łatwe. Korona Kielce przystąpi do rozgrywek I ligi, ba, prawdopodobnie przystąpi do nich z trenerem, kilkunastoma zawodnikami, przy dobrych wiatrach nawet z kibicami na trybunach oraz jakimś logicznym człowiekiem w zarządzie. Dzisiaj zamyka się kwestia dokapitalizowania spółki, ale co ważniejsze – dzisiaj Korona wreszcie uwalnia się […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Stefański: Nikt nie powinien puścić na boisko zawodnika niezbadanego

– Jeśli chodzi o wcześniejsze, a więc obecnie obowiązujące regulacje – tam od początku dużo wytycznych wskazywało na odpowiedzialność lekarzy klubowych. Wprost było powiedziane, że najlepsze procedury nie zwolnią klubu z opracowania własnych. Zadaniem komisji jest przygotowanie wersji – tak, ale to nikogo nie zwalnia z odpowiedzialności za własne postępowanie. Tak samo w przypadku Wisły […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Ekstraklasa jak zwykle traci indywidualności. Felix na testach medycznych w Sivassporze

Zawsze to jakaś radość, gdy wyróżniające się postacie z Ekstraklasy zostają w tym naszym grajdole, bo indywidualności mamy tyle, co kot napłakał. A jak jeszcze wyciągają nam je kluby z trzeciej europejskiej ligi, pokazując, że my jesteśmy w czwartej, można się załamać. Dlatego transfery wewnątrz rozgrywek Ramireza, Mladenovicia czy Lopesa były dobrą wiadomością nie tylko […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Finał last minute, koronawirus i walkowery – unikalny finisz ligi rumuńskiej

Przyzwyczailiśmy się już, że w lidze rumuńskiej nic nie jest proste. Może to kwestia wieloletniej działalności takich asów jak Gigi Becali, może to po prostu kwestia biedy w poszczególnych klubach, która przekłada się też na zachowanie władz ligi. Fakty są takie, że raz na jakiś czas dobiegają z tamtego regionu wieści o rzeczach absolutnie niewytłumaczalnych. […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Sitek, Bielica, Benedyczak – jedenastka najlepszych młodzieżowców w I lidze

Przemysław Płacheta, Radosław Majecki, Jakub Łabojko, Jakub Moder, Grzegorz Szymusik… W ostatnich latach wyliczanka młodzieżowców, którzy pokazali się na zapleczu Ekstraklasy była całkiem okazała. Wielu z nich w mniejszym lub większym stopniu zaistniało w najwyższej lidze, dlatego warto przyjrzeć się ich następcom. Którzy przedstawiciele zdolnej młodzieży najlepiej spisywali się w minionym sezonie pierwszej ligi? Przygotowaliśmy […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

Tymczasem w Holandii. Czy będzie otwarcie męskich lig dla piłkarek?

Ma dziewiętnaście lat, nazywa się Ellen Fokkema, jest utalentowaną piłkarką. I za chwilę może pograć w męskiej drużynie VV Foarut. KNVB dała zielone światło. Istotny jest tutaj kontekst. Generalnie w Holandii dozwolone są mieszane drużynki do U19. Historię mają długą – do U12 były dozwolone już w 1986. Po dziesięciu latach podwyższono ten limit wiekowy. […]
04.08.2020
Weszło
04.08.2020

PRASA. Stokowiec odpowiada na zarzuty: „Nie chcę taplać się w szambie”

– Rzeczywiście była w drużynie duża sielanka i spore rozpuszczenie. Myślę, że kibice mieli dosyć takiej bardzo aroganckiej drużyny. […] Mówiąc wprost, nie chciałbym wchodzić do tego szamba i się w nim taplać. Myślę, że nie mam się czego wstydzić, odbudowałem kilku doświadczonych piłkarzy, wprowadziłem wielu młodych – mówi „Przeglądowi Sportowemu” Piotr Stokowiec, który odpowiada na […]
04.08.2020
Weszło
03.08.2020

Młode wilki na gigancie. Wspomnienie Warty lat dziewięćdziesiątych

Brakowało na proszek do prania, grali na dożynkowym pięćdziesięciotysięczniku. Wychowywali talenty Tomasza Iwana i Macieja Żurawskiego, mieli kapitana z przeszłością w Fenerbahce, a przy tym skład z łapanki, który po zwycięskim debiucie w ekstraklasie krytykował sam trener. Krótki, dwuletni lot Warty wśród najlepszych ćwierć wieku temu to wciąż jednak sporo wniosków także dla dzisiejszych „Zielonych”. […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

I ligę pozamiatał, czas na Ekstraklasę. Bartosz Nowak w Górniku Zabrze

Wiecie, jak to z transferami z pierwszej ligi do Ekstraklasy bywało. Często kogoś chwaliliśmy, często wpychaliśmy go na wyższy szczebel, a okazywało się, że nie do końca tam pasował. Nie zawsze ktoś, kto błyszczał na zapleczu, okazał się równie dużym wzmocnieniem w najwyższej lidze. Ale Bartosz Nowak ze Stali Mielec pozamiatał pierwszą ligę tak, że […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Stal w trzeciej lidze, sprawa Skry w prokuraturze

Jak wiemy, Stal Stalowa Wola bardzo pragnęła pozostać w drugiej lidze, mimo tego, że spadła do trzeciej. Ale sami rozumiecie, jakie mamy czasy – dość pokręcone i różne regulaminowe cuda już widzieliśmy, więc swoich sił spróbowała również Stal, która zaapelowała do PZPN-u o poszerzenie drugiej ligi do dwudziestu zespołów (teraz jest ich dziewiętnaście przez awanse […]
03.08.2020
Włochy
03.08.2020

Znakomity Szczęsny, rozczarowujący Teodorczyk… Jak poszło Polakom w Serie A?

Jak doskonale wiadomo, nie brakowało Polaków w minionym sezonie Serie A. Jest wśród nich mistrz kraju, są zdobywcy Pucharu Włoch, ale są również spadkowicze. Kto zachwycił, kto spełnił oczekiwania, a kto rozczarował i ma za sobą stracony rok? Pokusiliśmy się o małe podsumowanie. Nie braliśmy pod uwagę piłkarzy, którzy w trakcie rozgrywek zmienili ligę, jak […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Biznes po płocku. Nie ma ani 20 tysięcy złotych, ani drużyny

Jak wiadomo, Wisła Płock nie pojechała na zgrupowanie, ponieważ u jednego z zawodników wykryto koronawirusa. To zdarzenie zapoczątkowało medialną ofensywę nowego prezesa płocczan, Tomasza Marca – i nie do końca wiadomo, czy on się chwali, czy żali. Na początek zacytujmy fragment wywiadu z „Przeglądu Sportowego”: – Wybraliśmy więc droższe testy wymazowe głównie dlatego, żeby mieć […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Punkt za Juventusem. Conte zdecydowanie ma na czym budować!

Jeden punkt. Tak niewielkiej różnicy na szczycie Serie A nie było od dawna, więc Inter Mediolan ma powody do radości. Owszem, dorobek całego peletonu potwierdza, że to nie gonitwa była wyjątkowo mocna, ale Stara Dama wyjątkowo słaba. W erze dominacji Juve – czyli w erze trwającej już prawie dekadę – nigdy mistrz nie miał tak lichego […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Marzec: Po rozstaniu ze Stalą Mielec mam bliznę. Ale ona się zagoi

– Przychodząc do Stali mieliśmy jasno określony cel i udało się go zrealizować. Później była euforia, radość. Nie rozmawialiśmy wcześniej o klauzuli zakładającej przedłużenie umowy w przypadku awansu, bo na etapie, gdy trafiałem do Mielca, była fajna atmosfera i zaufałem ludziom. Uznałem, że nie ma o czym rozmawiać, że to normalne w takich relacjach – […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Kowalewski oddaje się do dyspozycji Rady Nadzorczej, ale jest ładnie ubrany

Słyszeliśmy o dziennikarzach śledczych, słyszeliśmy o dziennikarzach modowych, ale nie słyszeliśmy jeszcze o dziennikarzach śledczo-modowych. Dziwne to by było, gdyby Bob Woodward i Carl Bernstein z jednej strony ujawniali niecne działania Nixona, a z drugiej dyskutowali, czy czarny to nowy różowy, czy jednak różowy to nowy czarny. Ale jednak jest taka profesja! Do takich wniosków […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Mioduski: „Boruc rozumiał nasze ograniczenia. Daliśmy z siebie maksimum”

– Artur Boruc rozumiał nasze ograniczenia. Od początku było wiadomo, na co możemy sobie pozwolić, a na co nie. Ale zdawaliśmy sobie sprawę, że nie przyjdzie u nas grać za nic, za frytki, za grosze – że musi zarabiać przyzwoite pieniądze. Daliśmy z siebie maksimum, a Boruc też podszedł do tego tematu bardzo racjonalnie. Z […]
03.08.2020
Weszło
03.08.2020

Pątnicze drogi nowicjuszy do Ekstraklasy. Który beniaminek jest najmocniejszy?

Podbeskidzie Bielsko-Biała, Stal Mielec, Warta Poznań. Co łączy te kluby? Ano chyba to, że wszyscy beniaminkowie przyszłego sezonu Ekstraklasy ciągną za sobą historie przypominające pięty gorliwego pątnika. Już nawet mniejsza o czas oczekiwania na powrót do elity, bo choć Stal i Warta czekały ćwierć wieku i mogą tą pokaźną liczbą grać, to Podbeskidzie wróciło na […]
03.08.2020