„Austriacy przyłączyli się do naszych śpiewów, Anglicy rzucali w nas kiełbasami”

Opublikowane 29.04.2020 15:15 przez

Szymon Podstufka

Odnalezienie wśród kibiców Górnika Zabrze szczęśliwców, którzy mogli z trybun wiedeńskiego Praterstadionu obserwować w 1970 roku finałowe starcie Pucharu Zdobywców Pucharów z Manchesterem City, nie jest sprawą prostą. Nie licząc działaczy i rodzin zawodników, na spotkanie udała się maleńka garstka sympatyków. Wśród nich był Karol Kroczek, dla którego tamten mecz miał doprawdy wyjątkowy wymiar. Nie dość, że za Górnikiem zjeździł wówczas pół Europy, to jego rodzice podczas II Wojny Światowej mieszali właśnie w Wiedniu. Dzień finału stał się też pierwszym dniem pracy w roli działacza Sparty Zabrze, z którą pan Karol jest związany do dziś, równo od pół wieku.

Okazuje się, że poza pasją do futbolu, z pana Karola jest też znakomity gawędziarz. Zresztą, przekonajcie się sami.

Kibiców na meczu była zaledwie garstka. Mówię tutaj o faktycznych kibicach, bo wiadomo, że oprócz nich musieli być ludzie „bardziej wiarygodni”.

Jak panu udało się dostać na ten wyjazd, na ostatni w historii polskiej piłki finał europejskiego pucharu?

Ponieważ Górnik był zespołem górniczym, kopalnianym, to wybrano kilka osób z wszystkich kopalń Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego z okolicy Zabrza, Gliwic, Bytomia. To byli normalni pracownicy fizycznie, niezwiązani z nikim politycznie. Ja też miałem czysty dowód. Byłem znany na zakładzie jako fanatyk piłkarski, jeździłem za Górnikiem na  spotkania pucharowe, w tamtym sezonie byłem na każdym. Miałem u dyrektora Podgórskiego, późniejszego wiceministra górnictwa, duże fory. Wszyscy wiedzieli, jak wielkim jestem kibicem. Jak szedłem pod szyb po porażce Górnika, to wszyscy krzyczeli „lipa, lipa!” już z daleka, a jak wygrywali, to mi nawet i brawa bili!

Wyjazdy na mecze były wówczas drogą sprawą?

Częściowo finansowała je kopalnia. Górnik rozdawał na kopalniach Zjednoczenia zezwolenia. Władze miały wybierać ludzi, którzy są „pewni”. A ci najpewniejsi z tych wyjazdów już nie wracali! (śmiech). Ci uciekali jako pierwsi. Czekali tylko, by wsiąść do innych autobusów, samochodów i ruszyć w siną dal.

Nie pamiętam, ile dokładnie kosztował wyjazd na finał, ale wiem, że płaciłem 50%, resztę – kopalnia. Dyrektor jakoś to załatwił.

Jak wyglądał tamten wyjazd do Wiednia?

Jechaliśmy w dwa autobusy „ogórki”. Wśród nas byli kibice, których znałem ze spotkań, jakie organizował swego czasu prezes klubu, Eryk Wyra. Brał po jednym, po dwóch z nas z każdej kopalni i jak Górnik przegrywał czy wpadł w jakiś dołek, to przydzielał nam zadanie spotkania się z piłkarzami, powiedzenia im, jak ciężka jest robota górnika i że lepiej żeby grali, trenowali uczciwie mimo trudności, bo inaczej czeka ich praca na dole. Musieli wybrać, co lepsze.

Pozostali ludzie to działacze kopalniani, klubowi?

Górnik był oparty o fundusze górnicze i każda kopalnia swoją dolę musiała na klub przekazywać. Stąd byli dyrektorzy kopalń, sekretarze. Do tego żony piłkarzy, przedstawiciele telewizji, w tym słynna Krystyna Loska czy Józek Kopocz, znany śląski redaktor telewizyjny. No i byli tacy, którzy pilnowali. Na siedzeniu obok miałem człowieka związanego chyba z rodziną generała Ziętka. Pamiętam, że Józek Kopocz ostrzegał mnie, żebym uważał, bo prowadzę sobie z tym facetem dyskusję, a to jest kapuś.

Przed meczem nocowaliście w…

…Bratysławie. Zabraliśmy na spotkanie polskiego attache. Powiedział nam, że nie ma lekko, nie jest szczególnie lubiany i jego jedynym przyjacielem jest jego pies, który donosi mu pocztę wagi państwowej, którą listonosze rzucają przez płotek na chodnik przed domem.

Jak pan wspomina spotkanie z perspektywy kibica?

Pamiętam, że taki „ogórek” mógł pomieścić około 36, może 38 osób. Czyli było nas około siedemdziesiąt kilka. Kiedy przyjechaliśmy do Wiednia, na słynną ulicę handlową, Mariahilfer Strasse, trochę ludzi, dyrektorów nie interesujących się tak mocno piłką, się nam „pogubiło”. Na stadion weszło około 50 osób, kiedy zaczęło padać, osobiście policzyłem, ilu nas zostało. 31 osób. Po spotkaniu pan redaktor Ciszewski w telewizji mówił o mnie jako o dyrygencie polskiej grupy kibiców. Darłem się w tej ulewie, starałem się poderwać towarzystwo do dopingu – a byli to raczej starsi ludzie. Stałem bokiem do boiska, widoczność zresztą i tak była marna. Chcieliśmy, żeby nas usłyszano. W deszczu podobno głos lepiej się niesie. Jakoś tam dochodziło to do zawodników, w pewnym momencie nasze okrzyki podłapali też Austriacy. Zaczynałem „Górnik!”, a oni powtarzali za mną. To było fajne, zyskaliśmy ich sympatię. Ale brakowało naturalnej spontaniczności, jaka dziś towarzyszy takim spotkaniom. Żadnej oprawy, wszystko po macoszemu.

Fani Manchesteru City zaczęli w nas rzucać kiełbasami. Był nawet o tym wtedy artykuł w polskiej prasie, opowiadałem jednemu redaktorowi, jak to rzucano w nas parówkami. Jak podjeżdżaliśmy, to kibice z Anglii walili w nasz autobus, krzyczeli „ce, ce, Manchester!”, na co odpowiadałem z całych sił „Górnik!”.

Mówi pan, że oprawa meczu była marna. Mike Summerbee, zawodnik Manchesteru City wspominał, że na spotkanie przyszło zaledwie kilka tysięcy osób, nie było ono nawet transmitowane na żywo w Anglii.

Ja twierdzę, że ten mecz w ogóle nie miał prawa się odbyć! To nie było święto piłki nożnej. Dlaczego ten Wiedeń? Austria nie interesowała się wtedy piłką w takim stopniu. Piłkarze przyzwyczajeni do stu tysięcy kibiców na Śląskim, a tam kilka tysięcy osób. Jak UEFA mogła coś takiego nam zrobić? I jeszcze ta ulewa. W dzisiejszych czasach by mecz odwołano, nie dopuszczono by do gry w takim deszczu.

Angielskie media, takie mam wrażenie, nas zignorowały. Albo bali się kompromitacji. Manchester City praktycznie nie istniał pod względem technicznym, oni byli surowi piłkarsko. No ale wszystko zbiegło się tego dnia przeciwko nam. Nie osiągnęliśmy czegoś, co dziś już jest nierealne.

A jeśli chodzi o sam przebieg meczu?

Górnik wtedy był jednym z najbardziej technicznych zespołów w Europie. Szołtysik, Wilczek, nawet Stasiu Oślizło na stoperze. Banaś, Lubański – to były gwiazdy światowej piłki. Jeśli chodzi o umiejętności techniczne, Górnik był zdecydowanym faworytem. Anglików jednak faworyzowała typowo angielska pogoda i to, że Górnik miał trzy mecze z Romą, ostatni tydzień przed finałem. Mimo to Górnik miał inicjatywę, miał sytuacje, gdyby Banaś zostawił piłkę Włodkowi Lubańskiemu, to ten miałby strzał do pustej bramki.

Myślę też, że trener popełnił w tamtym meczu jeden bardzo duży błąd. Wiem to dziś, jestem teraz bardziej świadomy piłkarsko niż wówczas, wtedy tego nie dostrzegałem. Anglicy mieli jednego świetnego zawodnika – Francisa Lee. Ale mimo wszystko był do pokrycia. Rzecz w tym, że po trzech meczach z Romą, po barażu w Strasburgu, tylko jeden piłkarz mógł wytrzymać bieganie za Lee. To był Alfred Olek. Tylko że on nie był piłkarzem do krycia. Lee robił zwód, a Olek leciał trzy metry dalej. Gdyby na Lee grał Floreński, to „Florek” by go zatrzymał. Każdą piłkę był w stanie rywalowi wybić, robił te słynne „nożyce Floreńskiego”, był prekursorem takich odbiorów w Europie, a może i na świecie? Rzucał się lewą nogą z prawej strony zawodnika, by wybić mu piłkę. Potrafił napastnikom wybierać piłki jak jajka z koszyka. On miał z Lee szanse, Olek – nie dał rady.

No i mieliśmy też pecha. Hubert Kostka w bramce się nie popisał. Druga bramka, z karnego, nie musiała paść. Hubert nie musiał faulować, Lee wypuścił sobie tę piłkę daleko, ona dostała jeszcze poślizgu. Uciekłaby mu. A tak Hubert wyszedł, sfaulował, karny.

Co jeszcze pamięta pan z tego wyjazdu?

Wie pan, ja sam mogłem być Austriakiem, więc to była dla mnie też taka podróż sentymentalna. Moi rodzice w trakcie wojny mieszkali w Wiedniu właśnie. Urodziłem się jednak w Polsce, gdy mama przyjechała na pogrzeb swojego ojca. Była tu na kilka dni przed rozwiązaniem. Dlatego też tak bardzo chciałem na ten mecz jechać, zobaczyć dom rodziców.

Z tamtym meczem wiąże się też mój początek działalności na rzecz Sparty Zabrze, tak jak dziś Górnik świętuje 50-lecie finału, tak ja – 50-lecie działalności sportowej. Dyrektor Podgórski powiedział mi wtedy: „ryzykuję za ciebie, nadstawiam karku, daję ci paszport, w takim razie będziesz od teraz działaczem mojego klubu”. No i tak już zostało, akurat jestem w trakcie organizacji 100-lecia Sparty. Górnik zawsze był, jest i będzie moją miłością, ale Sparta to także duży kawał mojego życia. A mogę to powiedzieć z całą stanowczością, że nie byłoby potęgi Górnika bez Sparty Zabrze. Z naszego klubu byli Hutka, Cyroń, Jarzyna, Gorgoń, wielu innych zawodników Górnika, a także gracze pozostałych ligowców, by wspomnieć choćby mistrza Polski ze Stalą Mielec, Stasia Stója. Mieliśmy w Mikulczycach wspaniałych zawodników, ale Górnik był klubem, który należało wspierać. Rozumieliśmy to. W pewnym momencie byliśmy bliscy awansu do I ligi, ale ktoś wbił sobie do głowy, że to niemożliwe, by utrzymać Górnika i Spartę i spuszczono nas z powrotem do III ligi. Tak było bezpieczniej.

Rozmawiał SZYMON PODSTUFKA

fot. Muzeum Miejskie w Zabrzu, eksponat lutego 2020
Na zdjęciu: Bilet pana Karola Kroczka z finału Pucharu Zdobywców Pucharów 1970

Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Weszło
30.06.2020

Jakub Kamiński: „Nie miałem łatwo. Musiałem pożyczać od kolegów na buty”

– Nie wywodzę się z bogatej rodziny. Przychodząc do Lecha, musiałem np. pożyczać od starszych kolegów na buty. Wiedziałem, że na te pieniądze muszę sobie zapracować, więc nie wydawałem nigdy na prawo i lewo – mówi w rozmowie z „Super Expressem” objawienie trwającego sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy, Jakub Kamiński z Lecha Poznań. GAZETA WYBORCZA […]
30.06.2020
Weszło
29.06.2020

Do odważnych świat należy. Wisła nie zaryzykowała, więc Raków zyskał kozaka

David Tijanić nie powinien był zagrać ostatnio w krótkim odstępie czasu dwóch świetnych spotkań przeciwko Wiśle Kraków. Nie, bo on dla tejże Białej Gwiazdy miał przecież występować. W Krakowie jednak z jego transferu zimą 2019 roku ostatecznie się wycofano. Dziś wydaje się to być potężny błąd Wisły i jednocześnie duże zwycięstwo Rakowa. Przeszkoda zdrowotna Jak […]
29.06.2020
Weszło
29.06.2020

Traktujemy dzieci jak króliki doświadczalne

— Wysyłamy do dzieciaków trenerów, którym dajemy czas na pomyłkę, pozwalamy na nią. Kiedy idę do banku, to ufam i wierzę, że bankowiec przedstawi najlepszą ofertę i mnie nie oszuka. Wysyłając dziecko na trening, oczekuję, że będzie pracował z nim fachowiec, a nie ktoś, kto trzy dni temu skończył przyspieszony kurs. Dlaczego ktoś ma się […]
29.06.2020
Weszło
28.06.2020

Widzew idzie na derby bardzo spokojnym krokiem

Jesteś kibicem Widzewa podczas lockdownu. Wiesz, że niedługo wraca liga. Że twoja drużyna ma całkiem przyjemny start. W dwóch z trzech pierwszych kolejek gra u siebie z dwoma zespołami ze strefy spadkowej, które dostały na wyjazdach w papę w 17 z 22 rozegranych spotkań. Sześć oczek przewagi nad trzecim GKS-em Katowice, zajmującym pierwsze z miejsc […]
28.06.2020
Weszło
27.06.2020

Górnik – Wisła. Mecz, który kocha dramatyczne scenariusze

Górnik Zabrze i Wisła Kraków w ostatniej dekadzie miały swoje wielkie wzloty i upadki. Górnicy zdążyli w tym czasie zlecieć z ligi i wrócić po ćwierć wieku do europejskich pucharów. Wisła – zostać mistrzem Polski, zaznać smaku walki o utrzymanie, a także w ogóle o klubowy byt. Różne były w tym czasie miejsca w tabeli, […]
27.06.2020
Weszło
27.06.2020

Na dobre nie weszli, już wyszli. A komu w tym czasie ŁKS najmocniej namieszał?

ŁKS starabanił się z ekstraklasy w stylu, który o każdym, kto z łodzianami stracił punkty, nakazuje myśleć jako o frajerze. Większym, mniejszym, no ale frajerze. Ale, jak to w ekstraklasie, zdarzyły się i takie zespoły, którym ŁKS trochę nabruździł. Coś w końcowym rozrachunku odebrał. Oto lista wstydu. CRACOVIA – 2 porażki z ŁKS-em Wprost nie do […]
27.06.2020
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
fan kibolkiewicza
fan kibolkiewicza
1 rok temu

Górnik finał, fajnie że się o tym pamięta. Ale Legia chyba w 72 osiągnęła półfinał PE i trochę się o tym zapomina a PE był zdecydowanie lepiej obsadzony od PZP. Nie umniejszam sukcesu Górnika. W ogóle przełom lat 60 i 70 to chyba najlepsze lata polskiej piłki klubowej, bo później już były tylko wyskoki jednego klubu w danym okresie. Dziwne, że reprezentacja wtedy była jeszcze w dupie, bo kluby były dość mocne.

Ekstraklasa na golasa
Ekstraklasa na golasa
1 rok temu

Pamięta się o jednym i drugim meczu, tylko teraz akurat mamy 50 rocznicę meczu Górnika.
Górnik na tamte czasy był mocny, miał za sobą kopalnie, było z czego płacić a to procentowało bardzo dobrą grą.

Włochy
16.01.2022

Mecz bramkarzy. Bez bramek w hicie Serie A

Klasyczne spotkanie, po którym trenerzy powiedzą, że był to szalenie intensywny taktycznie spektakl, a kibice będą zawiedzeni brakiem goli i jakiejkolwiek dramaturgii. Hity w Serie A w tym sezonie w większości zachwycały, ale jeśli akurat w dzisiejszy wieczór nie mogliście go oglądać, to zbyt wiele was nie ominęło.  Atalanta – Inter 0:0. Emocje jak na […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Algieria przegrała po raz pierwszy od 2018 roku [WIDEO]

Sensacja stała się faktem – reprezentacja Algierii przegrała 0:1 z Gwineą Równikową. Obrońcy Pucharu Narodów Afryki byli niepokonani od 16 października 2018 roku. W sumie zanotowali passę 35 oficjalnych meczów bez porażki. Algierczyków pogrążył w 70. minucie Esteban Obiang.  Co to oznacza dla układu tabeli w grupie E? Ano obrońcy tytułu mają poważny problem. […]
16.01.2022
Piłka ręczna
16.01.2022

Białoruś rozbita – szczypiorniści są już w drugiej rundzie Euro 2022!

Biało-czerwony walec się nie zatrzymuje! Polacy wygrali drugi mecz na Euro 2022, tym razem z Białorusią, aż 29:20. Ten sukces oznacza, że zapewniliśmy sobie awans do drugiej rundy turnieju. Zanim w niej wystąpimy, czeka nas jeszcze jedno stracie w grupie, z Niemcami (wtorek 18). Jeśli zespół Patryka Rombla zagra z nimi na takim poziomie, jak […]
16.01.2022
La Liga
16.01.2022

Królewscy z pierwszym trofeum w 2022. Modrić i Benzema przesądzili o losach meczu

Finał Superpucharu Hiszpanii był pierwszą okazją dla hiszpańskich drużyn do zdobycia trofeum w 2022 roku. Miniturniej rozgrywany w Arabii Saudyjskiej stał na wysokim poziomie. W finale Athletic podejmował Real Madryt. Królewscy mieli więcej czasu na odpoczynek po półfinałach, ale z drugiej strony piłkarze z Kraju Basków rozegrali w tym sezonie o sześć spotkań mniej. W […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Piechniczek: „po co nam cieć za dwa miliony euro rocznie?”

Antoni Piechniczek od lat prowadzi krucjatę przeciwko zagranicznym trenerom pracującym w reprezentacji Polski. Tym razem w rozmowie z TVP Sport były selekcjoner biało-czerwonych przejechał się po obcokrajowcach wyjątkowo mocno. – Gdyby to ode mnie zależało, gdyby prezes Cezary Kulesza liczył się z moim zdaniem, zasugerowałbym mu, aby oświadczył, że dopóki on będzie prezesem, selekcjonerem będzie […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

„Sportowe Fakty”: Kulesza zdecydował, ma już selekcjonera

Jak poinformował Piotr Koźmiński z portalu „WP Sportowe Fakty”, klamka zapadła. Cezary Kulesza zdecydował, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Prezes PZPN ostatecznie postawił na Adama Nawałkę. Były trener kadry od początku uchodził za faworyta do objęcia zespołu w kryzysowym momencie. Tym bardziej że nawet od samych zawodników wypływał przekaz, jakoby oczekiwali oni nominacji dla […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Sensacja w Pucharze Narodów Afryki! Kuriozalny gol dla Sierra Leone [WIDEO]

Wielka sensacja w Pucharze Narodów Afryki. Piłkarze Sierra Leone zremisowali 2:2 z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Iworyjczycy prowadzili 1:0, potem 2:1, lecz pogrążył ich gol stracony w trzeciej minucie doliczonego czasu gry. Gol, dodajmy, kuriozalny: 🚨⚽️ | Another angle of the Sierra Leone equalising goal by Kamara! What’s the goalie doing! pic.twitter.com/riC1q3zKKi — Football For You […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Everton polował na Jose Mourinho

Jak informują angielskie media, działacze Evertonu już podjęli pierwszą próbę zatrudnienia następcy Rafy Beniteza. Miał nim zostać… Jose Mourinho, obecnie prowadzący AS Romę. Portugalczyk stanowczo odrzucił propozycję The Toffees. Benitez został dziś zwolniony po serii fatalnych wyników w ostatnich miesiącach. Wcześniej szkoleniowcem Evertonu był zaś Carlo Ancelotti, ale Włoch latem zdecydował się na powrót do […]
16.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Prezes Stadionu Śląskiego: „A gdybyśmy znów tu awansowali na mundial?”

– Na Stadionie Śląskim trzykrotnie przypieczętowaliśmy awans do mistrzostw świata. W 1977, 1985 i 2001. A czternaście lat temu do mistrzostw Europy. Na razie to tylko marzenie, bo najpierw trzeba ograć Rosję, ale czy nie byłoby wspaniale, gdybyśmy ponownie wywalczyli tu awans? – pyta Jan Widera, prezes Stadionu Śląskiego, w rozmowie z TVP Sport. Po […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rangnick zaczyna się niecierpliwić?

Jak donoszą brytyjskie media, Ralf Rangnick zaczyna odczuwać zniecierpliwienie postawą władz Manchesteru United. Klubowi działacze nie chcą realizować transferowych zachcianek Niemca, ponieważ jest on tylko szkoleniowcem tymczasowym. Kością niezgody zdaniem dziennikarzy „The Mirror” jest przede wszystkim Amadou Haidary – 23-letni pomocnik RB Lipsk, którego Rangnick chciałby ściągnąć na Old Trafford już w zimowym oknie transferowym. […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

West Ham odbiera punkty najlepszym, a potem traci je z Leeds

Do awansu do Ligi Mistrzów nie wystarczą zwycięstwa nad Liverpoolem, Chelsea i Tottenhamem. Za takie zbiera się poklask, ale punkty trzeba gromadzić też na Burnley, Southampton czy Leeds United. West Ham kolejny raz przegapił moment na doskoczenie do Chelsea, przegrywając na swoim boisku z 15. drużyną Premier League.  West Ham – Leeds 2:3. Jack Harrison […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Polacy kontra Belgia. Przestrogi i nadzieje dla Kozłowskiego

Kacper Kozłowski zanim ruszy oczarować ligę angielską i przerobić trenerów jeszcze lepszych niż Juergen Klopp, pół roku spędzi w lidze belgijskiej. O projekcie, w którym ma uczestniczyć, napisaliśmy już sporo – nie jest to typowy belgijski klub i nie jest to typowe wypożyczenie „na przeczekanie”. Misją Kozłowskiego jest pomoc przy zdobyciu mistrzostwa Belgii, złapanie potrzebnych […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Kehl: „Haaland nie może przeciągać tematu w nieskończoność”

Erling Haaland wywołał spore medialne poruszenie – norweski napastnik stwierdził ostatnio, iż władze Borussii Dortmund wywierają na niego presję, aby jak najszybciej podjął decyzję odnośnie swojej przyszłości. Do sprawy odniósł się Sebastian Kehl, obecnie działacz BVB. – Byłem trochę zaskoczony komentarzami Haalanda. Niebawem z nim o tym porozmawiam. Chcę wiedzieć, co chodzi mu po głowie, […]
16.01.2022
Weszło
16.01.2022

Dziś tęsknotę za Salahem i Mane udało się ugasić

Juergen Klopp jakiś czas temu nazwał Puchar Narodów Afryki „małym turniejem”, potem z tym słów się tłumaczył, wskazując na ironię. Nie ma co go za to biczować, raz, że długo po czasie, dwa, że może rzeczywiście został źle zrozumiany, ale zaczynamy od tego, bo czempionat w Afryce dla Liverpoolu faktycznie jest pewnym problemem. The Reds […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Klich górą nad Fabiańskim, Leeds lepsze od West Hamu

Mateusz Klich lepszy od Łukasza Fabiańskiego, Leeds United lepsze od West Hamu United. Podopieczni Marcelo Bielsy zwyciężyli w Londynie 3:2. Bohaterem przyjezdnych został Jack Harrison – 25-letni Anglik trzykrotnie wpisał się na listę strzelców, otwierając hat-trickiem drogę do zwycięstwa dla swojego zespołu. Po stronie „Młotów” bramkami odpowiedzieli Jarrod Bowen i Pablo Fornals. Łukasza Fabiańskiego zdołał […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Joan Jordan opuścił szpital

Jak poinformowała oficjalnymi kanałami Sevilla, jej zawodnik Joan Jordan – ugodzony rzuconym z trybun przedmiotem podczas wczorajszych derbów Andaluzji – opuścił już szpital i obecnie znajduje się pod domową obserwacją lekarzy. – Joan opuścił stadion Benito Villamarin w stanie oszołomienia. Przewieziono go do szpitala, w którym przeszedł serię badań kontrolnych. Finałowa diagnoza lekarzy to urazowe […]
16.01.2022
Suche Info
16.01.2022

Rafa Benitez zwolniony z Evertonu

To po prostu musiało się tak skończyć. Po 22 rozegranych spotkaniach Rafa Benitez został zwolniony z funkcji trenera Evertonu. Drużna pod wodzą Hiszpana popadła w olbrzymi kryzys i obecnie plasuje się na 16. miejscu w tabeli Premier League. Nie trzeba chyba dodawać, że oczekiwania były znacznie większe. Everton to – wbrew pozorom – jeden z […]
16.01.2022