post Avatar

Opublikowane 10.04.2020 13:27 przez

redakcja

Powrót futbolu w maju wydaje się być w tym momencie pomysłem z gatunku science – fiction. Okazuje się jednak, że nie dla każdego. W Niemczech kluby już od kilku dni trenują na swoich obiektach i powoli zaczynają wracać do normalności. Jednym z zawodników, którzy mogą skorzystać na tej sytuacji jest obrońca VfB Stuttgart Marcin Kamiński. 28-latek wraca po długiej kontuzji zerwania więzadeł krzyżowych i chce odbudować formę oraz przypomnieć się selekcjonerowi przed przyszłorocznymi mistrzostwami Europy. Zapraszamy na rozmowę!

Jak wygląda teraz sytuacja za naszą zachodnią granicą?

Życie na pewno w pewnym momencie się zatrzymało, ale dosyć długo restauracje czy centra handlowe były tutaj otwarte. Nawet jak zaczęło się robić głośno o pandemii, to wszystko toczyło się spokojnie swoim torem. Nie było takich ostrych reakcji, jak w Polsce czy innych krajach. Trochę byłem tym zdziwiony, ale później obostrzenia już się pojawiły. Widać po Niemcach, że raczej ich przestrzegają i siedzą w domach.

Obostrzenia wyglądają podobnie jak w Polsce?

Tak. Wszystko jest pozamykane poza sklepami z żywnością, aptekami czy drogeriami. Pogoda zrobiła się jednak ładniejsza i trochę więcej ludzi wychodzi na spacery. W Niemczech przy zachowaniu odpowiednich zasad ostrożności jest to jednak zalecane. Parki są pootwierane, ale są zakazy zgromadzeń. Możesz wyjść tylko w 2 osoby, chyba że sytuacja dotyczy członków rodziny.

Od kiedy trenujecie?

Od wtorku. Mieliśmy zacząć już w poniedziałek, ale były jeszcze jakieś problemy z dokumentami. Chodziło o to, aby nasz land wydał pozwolenie na pracę na boisku. Najpierw była mowa o grupach 2-osobowych, ale skończyło się na 5-osobowych.

Zaczęło się to od testów?

Nie, testów na koronawirusa nie mieliśmy. Codziennie jak przychodzimy do klubu jest nam natomiast mierzona temperatura.Wszyscy są jednak na razie zdrowi. Przez trzy tygodnie, kiedy nie było nas w klubie, byliśmy w stałym kontakcie z lekarzami. Nikt żadnych objawów nie zgłaszał.

Wychodziłeś z domu czy kompletna izolacja?

Tylko do sklepu i na bieganie. Mam 1,5-letnią córkę, dlatego też nie chcieliśmy nigdzie z żoną wychodzić, aby nie kusić losu i przy okazji spędzić trochę więcej czasu razem. Mała naprawdę jest wulkanem energii i zapewnia dużo zajęć na co dzień, więc w domu na pewno się nie nudziłem.

Jak te treningi wyglądają?

Jesteśmy podzieleni na 5-osobowe grupy. Każda grupa przychodzi na daną godzinę i spotyka się w dużej szatni, więc odległości między nami są spore. Chodzimy też po wyznaczonych ciągach komunikacyjnych. Przyjeżdżamy już przebrani do klubu, więc tylko zakładamy buty i wychodzimy na trening. Boisko jest podzielone na cztery części i na każdej z nich ćwiczymy po pół godziny. Później na poprzednią część wchodzi następna grupa, więc tylko widzimy się z daleka i machniemy sobie na powitanie. Na pierwszej stacji zaczyna się od rozgrzewki z trenerem przygotowania fizycznego polegającej głównie na rozciąganiu i pobudzeniu ciała. Później przechodzimy na drugą część, wykonujemy różnego rodzaju podania i na kolejnych stacjach następne ćwiczenia.Cały trening zamyka się mniej więcej w dwóch godzinach. Później wracam do domu i biorę prysznic. Mamy również przygotowany drugi komplet stroju, tak żeby jeden można było wyprać, a na drugi dzień przychodzisz w tym świeżym.

Piłka czasem nie odskoczy gdzieś na bok i odległości nie są już zachowane?

Wiadomo, że tak, ale staramy się wszystkiego przestrzegać. Są momenty, że jesteś obok kogoś, ale to ułamek sekundy. Nie jest tak, że zatrzymujemy się blisko siebie i rozmawiamy. Pamiętajmy, że na naszych treningach też są fotoreporterzy i robią różne zdjęcia. Nikt nie chce mieć żadnych nieprzyjemności, a w Niemczech już była taka sytuacja. Na jednym z treningów w Wolfsburgu zauważono, że nie przestrzegali tych wszystkich zaleceń i zrobiła się delikatna afera.

Dominuje u was w zespole radość z powrotu do treningów czy jest trochę obaw? Ktoś mógłby pomyśleć, że to może być za szybko.

Zdecydowanie radość. Każdy chroni siebie i swoich bliskich, ale trzeba jakoś starać się w miarę normalnie żyć. Gdy pójdziesz do sklepu po bułki,też nie unikniesz przecież zupełnie kontaktu z drugą osobą. Czas treningów indywidualnych był oczekiwaniem na to, co stało się we wtorek. Co tydzień, gdy dostawaliśmy rozpiski, każdy miał nadzieję, że może już teraz uda się wrócić. Osobiście poczułem ulgę, że mogę zająć się tym, co kocham. Jesteśmy przecież w takiej fazie sezonu, gdy są mecze. Można wykonywać trening biegowy i to jest normalne, ale tęsknota była ogromna.

W klubie nastawiają się na to, że odległości między wami będą się zmniejszać? Im bliżej ligi, tym trudniej jest zaplanować treningi w grupach, bo przecież w ten sposób nie da się zrobić odprawy taktycznej czy ćwiczyć schematów rozegrania.

Jasne, że tak. W tej chwili trenujemy w taki sposób, na jaki pozwala nam prawo. Prawdopodobnie z tygodnia na tydzień będzie się to zmieniało. Może po niedzieli czekają nas już treningi w większych grupach. Na pewno finalnym momentem będzie powrót do zajęć z całym zespołem. Do tego potrzebne jest jednak zniesienie ograniczeń odnośnie do kontaktu czy zbliżania się. Sami czekamy na informację i musimy być przygotowani na każdą ewentualność.

Kiedy liga może wrócić?

W ostatnim tygodniu głośno zaczęło się mówić o tym, że władze chcą, abyśmy w maju wrócili do grania. Pojawiają się różne terminy – na przykład drugi albo trzeci weekend tego miesiąca. Wszyscy spoglądają w tym kierunku i na to się nastawiają. Patrząc też na to, jak wcześnie wróciliśmy do treningów, to rzeczywiście wydaje się, że mamy czas na przygotowanie.

Skąd takie szybkie działanie u Niemców?

 Może chodzi o ten słynny niemiecki porządek. To taki naród, który lubi mieć wszystko poukładane. Nikt chyba od początku nie myślał na poważnie o jakimkolwiek anulowaniu czy przedwczesnym zakończeniu rozgrywek. Patrząc też na sytuację finansową, to głośno mówiło się nawet o kilkunastu klubach w Bundeslidze i 2. Bundeslidze, które mogą mieć poważne problemy.

Wspomniałeś o finansach. Podjęto w klubie decyzje odnośnie do cięcia zarobków piłkarzy?

Tak. Będziemy mieli obniżone wynagrodzenie przez najbliższe trzy miesiące, czyli w kwietniu, maju i czerwcu. Władze nie postawiły nas pod ścianą i było jasno powiedziane, że nie każdy musi się na to zgodzić. Na każdy mecz przychodziło jednak około 50 000 kibiców, więc z tego tytułu też ponosimy przecież ogromne straty. Wszyscy rozumiemy sytuację, nikt się nie wyłamał i chcemy wspierać klub. Tym bardziej, że ludzie z zarządu też zachowali się fair. Otrzymaliśmy informację o dokładnych stratach, które klub może ponieść w zależności od różnych scenariuszy wznowienia bądź anulowania ligi. Porozmawialiśmy i szybko udało wypracować się wspólny model działania.

Możesz zdradzić, jak procentowo to wygląda?

Mogę powiedzieć, że nie jest to 10%.

50%?

Mniej.

To spotkajmy się w połowie drogi, podejrzewam, że pewnie koło 30%.

Możliwe (śmiech).

Jesteś w niezwykle trudnej sytuacji. Niemal cały sezon straciłeś przez kontuzję, a kiedy już wróciłeś do kadry meczowej to pojawił się nieprzyjaciel z dalekich Chin.

Rzeczywiście zdążyłem poczuć trochę tej adrenaliny, bo zupełnie inaczej przeżywa się mecz z ławki rezerwowych niż z trybun. Rozmawiałem z trenerem i wiedziałem, że nie da mi zagrać od razu przez 90 minut. To bardziej miało się odbywać stopniowo, ale cóż ja mogę poradzić. Wszystko się zatrzymało. Przynajmniej, jeśli wrócimy do grania, to nikt nie będzie już na mnie patrzył, jak na zawodnika po kontuzji. Będę normalnie brany pod uwagę do składu.

Po zerwanych więzadłach nie ma już śladu?

Zdecydowanie. Miałem już sporo stykowych sytuacji na treningach i kolano zapracowało w różnych kierunkach. Nawet jeśli była blokada psychiczna, to pojedynki na zajęciach pozwoliły mi ją zdjąć. Czasem, gdy miałem przeprost albo pełne zgięcie odczuwałem pewien dyskomfort, ale nawet kiedy nie było to do końca naturalne – wiedziałem, że wszystko jest w porządku.

Na treningach Mario Gomez daje czasami popalić?

Na pewno to jeden z najlepszych napastników, przeciwko którym grałem w karierze. Mimo swoich lat na karku nadal ma świetne wykończenie i opanowanie pod bramką. Świetnie porusza się po boisku. Najtrudniej jest przy dośrodkowaniach, bo zawsze potrafi znaleźć sobie pół metra wolnej przestrzeni i uderzyć na bramkę. Dobrze go mieć w swoim zespole, bo rok temu grałem przeciwko niemu w barwach Fortuny Dusseldorf i łatwo nie było.

Wspominałeś o problemach Stuttgartu w związku z brakiem przychodów z dnia meczowego. Trzeba się nastawić w klubie na ciężki okres?

Może gdybyśmy nie zgodzili się na obniżki pensji, sytuacja byłaby trudniejsza. Jeśli chodzi o te kluby, o których mówiło się, że mogą teraz nawet upaść, to Stuttgart na pewno się do nich nie zalicza. Nikt nie mówi, że jeśli nie wrócimy do grania w ciągu 2-3 miesięcy, to będzie katastrofa. Kluby w Niemczech żyją jednak z kasy z praw telewizyjnych czy od kibiców, dlatego trudno być zadowolonym z obecnego stanu rzeczy.

Gdy dowiedziałeś się o przełożeniu EURO na przyszły rok, pomyślałeś choć przez chwilę, że to dla ciebie szansa?

Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie. Na pewno zmiana tego terminu może mi pomóc. Nikt tego nie przewidział, ale nie pozostaje nic innego, jak wrócić do grania i zasuwać.

Jesteś w kontakcie z trenerem Brzęczkiem?

Rozmawiałem z nim w marcu – tydzień po meczu, gdy usiadłem na ławce. Zadzwonił do mnie i pytał o sytuację. Czuje więc, że jestem w kręgu zainteresowań.

Reprezentacja to dla ciebie trudny temat? Do tej pory nadal czekasz na pierwszy mecz o punkty z orzełkiem na piersi.

Nie. Wiadomo, że każdy ma swoje ambicje i chciałby grać, ale różne są decyzje selekcjonerów.

Brak wyjazdu na mundial w ostatniej chwili długo odchorowywałeś? Byłeś już nawet na oficjalnym zdjęciu kadry i miałeś zastąpić Kamila Glika.

Na pewno było to trudne przeżycie. Mam również na myśli to, co czuła moja rodzina. Cały czas dzwonili i pytali mnie, jaka jest sytuacja. Każdy chciał wiedzieć, a ja sam musiałem czekać. Dostałem zapewnienia od sztabu, że sprawa jest już raczej zamknięta i szykowałem się do wyjazdu na mundial. Musiałem być przygotowany. Z dnia na dzień sytuacja się jednak zmieniała i okazało się, że Kamil wyzdrowiał.

Jak możesz porównać Jerzego Brzęczka do Adama Nawałki?

Teraz przynajmniej autokar może cofać (śmiech). Trudno jest oceniać trenerów i mówić, który jest lepszy. Mogę powiedzieć, że u trenera Brzęczka skupialiśmy się bardziej na próbach rozegrania piłki od tyłu. Poświęcaliśmy dużo czasu, żeby piłka chodziła płynnie i myślę, że tutaj gra reprezentacji mocno się poprawiła. Trener Nawałka natomiast zwracał dużą uwagę na nasze ustawienie taktyczne i chciał, abyśmy potrafili się dobrze zabezpieczyć. Styl pracy był na pewno różny, ale to są kwestie bardzo indywidualne.

Rozmawiał WOJCIECH PIELA

 

Opublikowane 10.04.2020 13:27 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kikkhull
Kikkhull
10 miesięcy temu

Ale jest parcie na kasę

tolep
tolep (@tolep)
10 miesięcy temu

Przede wszystkim to nie było dobrego powodu by ligę przerywać.

Suche Info
08.03.2021

Edinson Cavani chce opuścić Manchester United

Urugwajski napastnik już z końcem obecnego sezonu ma zamiar opuścić Europę i ruszyć na podbój argentyńskich boisk. Tamtejszy dziennik „Ole” przytoczył dziś fragment rozmowy z agentem piłkarza, który wyraźnie podkreślił, że Edinson Cavani jest bliski porozumienia z Boca Juniors. Zatem wszystko wskazuje na to, iż jego angielska przygoda niebawem dobiegnie końca. 34-latek opuścił ojczyznę w […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Wahadłowi Legii Warszawa zostali powołani do reprezentacji narodowych

Bardzo dobra ligowa dyspozycja Jospia Juranovicia i Filipa Mladenovicia została doceniona przez selekcjonerów bałkańskich reprezentacji. Pierwszy z wymienionych graczy otrzymał zaproszenie na zgrupowanie kadry Chorwacji, drugi zaś uda się do Belgradu, w którym to Serbowie rozegrają swoje pierwsze dwa spotkania eliminacji do mistrzostw świata. Chorwaci w premierowym dla nich meczu eliminacyjnym zmierzą się ze Słowenią. […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Niższe ligi w województwie pomorskim zawieszone. Inne związki również podejmą taką decyzję?

Pomorski Związek Piłki Nożnej na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformował, że od 13 marca wszystkie rozgrywki pod jego patronatem – od IV ligi do B-klasy – zostają zawieszone do odwołania. Decyzja jest związana z rządowymi obostrzeniami, które niebawem mają zostać wprowadzone na terenie całego województwa. Tym samym potwierdziło się to, o czym spekulowano od kilku […]
08.03.2021
Hiszpania
08.03.2021

Joan Laporta wygrał wybory. Co to oznacza dla Barcelony?

Choć pierwotnie wybory nowego prezydenta FC Barcelony miały odbyć się w styczniu, a poprzednie władze nawet do maja próbowały przeciągnąć  termin głosowania, katalońscy socios zdecydowali wczoraj, że to Joan Laporta przez najbliższe sześć lat będzie zarządzał ich klubem. Zgodnie z sondażowymi przewidywaniami z dużą przewagą zostawił w tyle pozostałych dwóch kontrkandydatów. Rzesza fanów liczy, że […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Jak to jest z tym popytem na obcokrajowców z Ekstraklasy?

Czy słusznie Zbigniew Boniek oburzył się, że polskie kluby chciałyby sobie wybierać sędziów? Słusznie, sami o tym pisaliśmy. Czy mógł się odwinąć w kierunku klubów? A dlaczego nie. Fanga „na razie niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki” malownicza? Niech będzie. Ale na tym należało poprzestać. „Niech się kluby zastanowią dlaczego […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Lech Poznań będzie miał sekcję żeńską piłki nożnej

W przeszłości Lech Poznań był klubem wielosekcyjnym. Miał chociażby prężnej działającą sekcję koszykarską, ale i lekkoatletyczną, bokserską, siatkarską czy nawet szachową. Obecnie w Kolejorz funkcjonuje jedynie sekcja piłkarska, ale według doniesień „Gazety Wyborczej” i „Interii” wkrótce ma to się zmienić. Nowa sekcja obejmie futbol kobiet. Lech długo wzbraniał się przed otwieraniem kolejnych sekcji klubowych. Mimo […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Lechia w końcu ma młodzieżowca, którego nie jest wstyd pokazać

Jeszcze niedawno Lechia Gdańsk należała do grona drużyn, które mają największy problem z młodzieżowcami, ba, być może była liderem w tym wyścigu wątpliwej renomy. Makowski? Gdyby był malarzem, malowałby tylko szarą farbą. Wciąż trudno powiedzieć, co potrafi. Żukowski ma więcej tatuaży niż dobrych meczów w lidze. Kałuziński też grał bardzo przeciętnie. Sopoćkę zawrócono z Podbeskidzia, […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Boniek: Kluby chcą wybierać sędziów? Najpierw niech nauczą swoich piłkarzy…

Kluby Ekstraklasy coraz częściej zaczynają podnosić głos w kwestii tego, by PZPN nie delegował na ich mecze konkretnych arbitrów. Do sprawy na Twitterze odniósł się już Zbigniew Boniek. – Chcą wybierać sędziów? Najpierw niech nauczą swoich piłkarzy strzelać z dwóch metrów do pustej bramki – pisze prezes PZPN. W ciągu ostatnich tygodni aż trzy kluby […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Występ Lewandowskiego i Piątka z Anglią zagrożony? Rzecznik PZPN uspokaja

Istnieje ryzyko, że polscy piłkarze występujący w Bundeslidze nie będą mogli wystąpić w najbliższym meczu z Anglią. Wszystko przez przepisy covidowe i obostrzenia. Na ten moment przepisy niemieckich landów nakazują przejście obowiązkowej kwarantanny po powrocie z Anglii. W tym wypadku Bayern Monachium i Hertha Berlin mogłyby nie wyrazić zgody na wyjazd Robert Lewandowskiego i Krzysztofa […]
08.03.2021
Anglia
08.03.2021

West Ham United w końcu kroczy do europejskich pucharów

Jeśli w blisko trzech czwartych sezonu zajmujesz w tabeli wyższe miejsce niż Liverpool, a rozegrałeś o dwa mecze mniej niż The Reds, to masz powody do zadowolenia. Nie mogą ich zmniejszyć nawet problemy drużyny Juergena Kloppa, tym bardziej, że nazywasz się West Ham United. Ten sam West Ham, z którego przez kilka ostatnich lat szydzono.  […]
08.03.2021
Blogi i felietony
08.03.2021

Portugalczycy w 1. lidze. Skąd wziął się nowy trend transferowy?

Naszą piłką rządzą pewne trendy. Zwłaszcza jeśli chodzi o transfery oraz ich kierunek. Oprócz pewnych elementów stałych – zawsze jest kilku Słowaków czy Brazylijczyków, często łowi się piłkarzy według zasady: wyszło XYZ? To sprawdźmy sześciu jego rodaków. Czy właśnie dlatego Portugalczycy stali się trzecią najliczniej reprezentowaną nacją na zapleczu Ekstraklasy? Czy pierwszoligowcy oszaleli na punkcie […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Mamrot: Toczyłem rozmowy z klubami Ekstraklasy

Wczoraj oficjalnie doszło do zmiany trenera w ŁKS-ie Łódź. Spadkowicz z Ekstraklasy rozstał się z Wojciechem Stawowym i zatrudnił w jego miejsce Ireneusza Mamrota. – Nie ukrywam, ze miałem rozmowy z klubami Ekstraklasy. Ale w negocjacjach z ŁKS-em najważniejsze było to, że rozmowy toczyły się sprawnie. Prezes i dyrektor sportowy jasno określili swoje oczekiwania – […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Księga ligowych przysłów wzbogacona: efektywny jak Kuzimski

Konia z rzędem temu, kto zgadłby, że Mateusz Kuzimski będzie jednym z najbardziej wpływowych napastników Ekstraklasy sezonu 20/21. Tak, najbardziej wpływowych: topowa dziesiątka klasyfikacji kanadyjskiej ESA, 50% udziału przy bramkach Warty Poznań. Gracz idealnie skrojony pod wymagania Zielonych, na ten moment gracz, którego niektórzy w tej lidze mogliby pozazdrościć. Kuzimski oddał jak do tej pory […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Dudek: Szeroka kadra jest niepoważna. Zadowoleni są tylko menadżerowie

Jerzy Dudek skrytykował powołania Paulo Sousy. Jego zdaniem koncepcja „szerokiej kadry” jest absurdalna. – Myślę, że najbardziej zadowoleni z takiej sytuacji będą menedżerowie. Powoływanie tylu zawodników jest niepoważne. Przecież selekcjoner może z nimi porozmawiać, zadzwonić do piłkarzy, którzy są częścią kadry U-21 – pisze w „Przeglądzie Sportowym”. W piątek Paulo Sousa ogłosił listę 35 zawodników, […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Premier Szkocji wściekła na kibiców Rangersów. „Wracajcie do domów!”

Dwudniowe świętowanie zdobycia mistrzostwa Szkocji przez kibiców Rangers FC rozwścieczyło Nicolę Sturgeon, premier Szkocji. – Wracajcie do domu! Gromadzenie się w tłumie grozi śmiercią i może opóźnić wyjście z lockdownu całego kraju! – grzmiała na Twitterze. Rangersi w sobotę odzyskali tytuł mistrzowski po bardzo trudnym okresie dla klubu. Degradacja, przebijanie się przez niższe ligi, problemy […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Jeżdżenie na taksówce to etap. Tęsknię za boiskiem i szatnią

Bartosz Iwan pracuje jako taksówkarz. Jeździ Boltem albo Uberem. Sam uważa, że to przejściowe. Tęskni za boiskiem i dalej rozpamiętuje zwolnienie z Wieczystej Kraków. Raz na jakiś czas w mediach społecznościowych pisze, że szuka roboty w piłce. Od pół roku nie otrzymał żadnej poważnej propozycji, ale nie przestaje wierzyć. Początkowo nie chciał rozmawiać. Tłumaczył, że […]
08.03.2021
Suche Info
08.03.2021

Manchester City powalczy o Haalanda. Mbappe? Za drogi

Manchester City jest bardzo zdeterminowane do tego, by latem ściągnąć do klubu napastnika gwarantującego mnóstwo goli. Takiego z najwyższej półki światowej. Według doniesień zwykle dobrze poinformowanego Davida Ornsteina z „The Athletic” zespół Pepa Guardioli zagiął parol nad Erlingiem Haalandem. Mało prawdopodobne jest jednak ściągnięcie Kyliana Mbappe. Starcie w derbach Manchesteru obnażyło problemy Manchesteru City w […]
08.03.2021
Weszło
08.03.2021

Niech każdy klub wybierze sobie ulubionego sędziego, który może prowadzić jego mecze!

W Ekstraklasie rzadko dostajemy koncerty z prawdziwego zdarzenia, raczej fałsz albo tandetne występy, natomiast to się powoli zmienia. Niestety nie w tę stronę, w którą byśmy chcieli, bo kolejne kluby i ich przedstawiciele urządzają sobie koncerty życzeń w stosunku do sędziów. Otóż wybierają sobie tych arbitrów, których nie lubią i apelują, by jeden z drugim […]
08.03.2021