post Jakub Olkiewicz

Opublikowane 08.04.2020 19:15 przez

Jakub Olkiewicz

Brak transmisji z wydarzeń sportowych sprawia, że najchętniej skrytykowalibyśmy nawet reporterów nadających spod szpitali, którzy nie potrafią zachować prawidłowej sylwetki podczas swoich 60-sekundowych wystąpień. W pełni więc rozumiem, że nauczycielka języka polskiego, która wykonała na wizji kilka ćwiczeń rozciągających z miejsca stała się obiektem drwin.

Przyznajmy – nie był to występ, który wymienilibyśmy jednym tchem obok Lewandowskiego z Realem czy Bronowickiego z Portugalią. Pani w służbowym outficie, butach na podwyższeniu i w długiej spódnicy nie miała za wiele możliwości, by ćwiczenia śródlekcyjne przeprowadzić z należytą energią i werwą. Machanie pustą butelką bez jakiejś szczególnej wiary w to, że to w ogóle ma sens, raczej nie porwało publiczności. Natomiast według starej rapowej zasady: wypadałoby raczej krytykować grę, a nie samego gracza.

Jak zwykle utworzyły się dwa obozy: jeden obruszony, że takimi ćwiczeniami nie zachęci się do aktywności fizycznej nawet nadpobudliwego tygrysa, drugi przekonujący, że to zwykłe niewinne ćwiczenia śródlekcyjne, które w sumie spełniają swoją rolę – pozostając krótkim przerywnikiem pomiędzy kolejnymi zadaniami realizowanymi w pozycji siedzącej. Pierwszy obóz poprzestaje na dość prostych szyderstwach z naprawdę niewinnej kobiety postawionej przed kamerami. Drugi poprzestaje na dość banalnej obronie, bez zagłębiania się w temat realiów wychowania fizycznego dzieciaków w pierwszych klasach podstawówki. Obie strony łączy jedno: skupiają się na jakimś króciutkim i totalnie nieistotnym fragmencie rzeczywistości, zamiast gruntownie omówić prawdziwy problem całego systemu nauczania.

Czy problemem jest, że pani od polskiego wykonuje ćwiczenia śródlekcyjne w żakiecie? Nie, to nie jest problem, ćwiczenia śródlekcyjne na tym właśnie polegają, wstajesz w garniturze od biurka, robisz kilka prostych skłonów i przysiadów, wracasz do roboty.

Problemem i niestety rzeczywistością edukacyjną w wielu szkołach jest fakt, że ćwiczenia śródlekcyjne nie są OBOK wychowania fizycznego, ale ZAMIAST niego.

Dla niektórych to prawdziwy szok, spotkałem się już z takimi reakcjami wiele razy. No tak. Kształcenie wczesnoszkolne, czyli w klasach 1-3, to dość specyficzny etap edukacji. Stare konie, które szkołę opuściły tak dawno jak ja, są wielokrotnie przekonane, że dzieciak w pierwszej klasie ma matematykę, polski, przyrodę i plastykę. Rzeczywistość jest jednak nieco inna – etap wczesnoszkolny to dość płynne przejście od przedszkola do „prawdziwej” szkoły. Nadal za edukację – podobnie jak w przedszkolu – odpowiada przede wszystkim jedna pani, która przekazuje wiedzę z kilku przedmiotów jednocześnie. Ma to swoje wady, bo siłą rzeczy sama nauczycielka w pewnych blokach tematycznych czuje się mocniejsza, w pewnych słabsza, ale ma też zalety – bo dzieciaki w tym wieku lubią stabilizację, a jedna „pani” od wszystkiego na pewno tego typu stabilizację zapewnia.

Konstrukcja zajęć jest dość prosta – dzieciaki, teraz rozmawiamy sobie o wiośnie, najpierw omówimy jakiś wiosenny wierszyk, potem policzymy ile pączków ma drzewko, a na koniec ponazywamy sobie poszczególne rodzaje kwiatków. I cyk, w bloku tematycznym ogarnięta matma, polski i przyroda. Oczywiście upraszczam i uogólniam, ale zdaję sobie sprawę (widziałem na Twitterze), że część osób była przekonana, że w trzeciej klasie jest osobny nauczyciel od chemii, biologii i i fizyki. Dla nich ten krótki wstęp o rzeczywistości edukacji wczesnoszkolnej.

Tu pojawia się właśnie kwestia wychowania fizycznego. Są dwa podejścia do sprawy.

pani nauczycielka pomiędzy liczeniem kwiatków a wierszykiem o wiośnie prowadzi zabawę we wiosennego berka, a potem w równie wiosenną odsłonę dwóch ogni – w ten sposób w bloku tematycznym realizuje ustawową liczbę godzin przeznaczonych na wychowanie fizyczne

pani nauczycielka zaprasza do współpracy szkolnego wuefistę, który prowadzi dzieciom regularną lekcję WF-u

To drugie podejście jest możliwe, bo w szkołach do klas 1-3 mogą wchodzić fachowcy – wyjątki robi się choćby dla nauczycielek języków czy właśnie wuefistów. W teorii wszystko wygląda pięknie: jeśli nauczycielka uniwersalna czuje się nieźle w zabawach ruchowych, prowadzi atrakcyjny WF samodzielnie, dbając, by dzieciaki do czwartej klasy trafiały gotowe do wymagań tego przedmiotu. Jeśli nauczycielka swojego „wuefowego” maksa daje poprzez ćwiczenia śródlekcyjne, które mieliśmy okazję podziwiać w telewizji – wówczas dzwoni na pomoc do wykwalifikowanego wuefisty, który bierze sprawy w swoje ręce i zagania dzieciaczków do normalnej lekcji wychowania fizycznego.

Jak się jednak domyślacie – przeważa tak zwana trzecia droga, która zdaje się jest drogą najpopularniejszą. W tej odsłonie WF-u po prostu… nie ma. Jego rolę spełniają właśnie takie trochę nieporadne ćwiczenia śródlekcyjne, wkręcanie żaróweczek, pięć skłonów, poruszanie stópką w podłodze. I tyle. Kształcenie zintegrowane nie różni się przesadnie od programów w starszych klasach – trzeba się naprawdę sprężyć, by przerobić cały program. Godzinna przerwa na bieganie i skakanie to godzina mniej robienia tych istotnych i szalenie ważnych rzeczy z matematyki i polskiego. Godzinna przerwa na bieganie to wprowadzanie dzieciarni w stan euforii, zabawy i jednego wielkiego krzyku – co w naturalny sposób utrudnia potem prowadzenie normalnych lekcji. WF więc traktuje się jako nieprzyjemny i upierdliwy obowiązek (zresztą napisałem kiedyś o TYM BARDZO DUŻY TEKST).

Oczywiście, raz jeszcze – nie wszędzie, nie zawsze. W szkole, w której sam miałem nauczycielskie praktyki w drodze po upragniony tytuł magistra pedagogiki kultury fizycznej i zdrowotnej wuefista był w miarę szanowany, do dzieciaków w klasach 1-3 wpadał często, robił im atrakcyjne gry i zabawy ruchowe, dzięki czemu przynajmniej w minimalnym stopniu przygotował je do wymagań WF-u w klasie czwartej. Ale jaki jest procent szkół, gdzie właśnie tak to wygląda? PAP podawał dane w 2016 roku – 8-10% szkół korzysta z wuefistów w klasach 1-3, czyli 90-92% szkół idzie tą pierwszą drogą, gdzie WF jest w rękach i nogach nauczycielki od kształcenia zintegrowanego. Czasem wysportowanej, żywej, energicznej, a czasem takiej, która poprzestaje na niespiesznym toczeniu pustej butelki raz jedną, raz drugą stopą.

Kompletnie nie oburzył mnie sposób prezentacji, jakość oraz poziom trudności ćwiczeń śródlekcyjnych zaproponowanych w telewizji. Martwi mnie jednak do głębi, że dla wielu ludzi nie jest jasne, że to czasem jest całokształt aktywności fizycznej ich pociech w klasach 1-3. Wiele już na ten temat napisano, wiele odbyto dyskusji, ale moim zdaniem obecna sytuacja, która wymusza absolutnie nietypowe ruchy we wszystkich dziedzinach życia powinna też dać impuls do zmian w kwestii WF-u. Podobała mi się nawet dyskusja na Twitterze: przecież to powinien poprowadzić jakiś fachowiec! Może Chodakowska! Albo Robert Podoliński!

Kurczę, to jest tak instynktowne – chcesz fajnego WF-u, bierzesz sprawdzonego fachurę. Dlatego moim zdaniem w szkołach też powinni to ogarniać specjaliści – może nawet i trenerzy piłkarscy jak Podoliński, wystarczy odrobina finezji i współpraca z lokalnym klubem piłkarskim. Mało jest klubów koszykarskich? Miejsc, w których trenuje się judo? Nie, wręcz przeciwnie, sporty wręcz same wpychają się do szkół, żeby łapać nową klientelę. Słyszałem o planach, by czwartą godzinę WF-u realizować we współpracy z klubami, słyszałem o planach zapraszania trenerów pracujących w PZPN-ie i okręgowych związkach, słyszałem o planach współpracy pań od edukacji wczesnoszkolnej i wuefistów. Niestety, zazwyczaj kończy się na etapie „słychać o planach”, a nie finalnym „widać efekty”.

Dlatego apeluję: dajmy paniom od polskiego spokój. Zarówno jeśli chodzi o krytykę aktualnie głośnego występu, jak i w kwestii prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w klasach 1-3. Naprawdę, są ludzie, którzy są w stanie to zrobić lepiej. Skoro już wpadliśmy na to, że da się to zrobić lepiej w TV, wpadnijmy wreszcie na to, że da się to zrobić lepiej w szkołach.

Opublikowane 08.04.2020 19:15 przez

Jakub Olkiewicz

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 7
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Jacek

Niemiecki DFB właśnie swoją przebudowę szkolenia mlodziezy rozpoczął od szkół podstawowych. Wytypowali 1000 szkół, napisali im program wf dla klas 1-3 i dali nauczycielom. Oczywiście szkolenia, weryfikacja, ale i miesięcznie jakaś suma typu 100-200 euro dla tych nauczycieli. I efekty przyszły. A u nas NMG jak i tak każda drużyna gra inaczej.

Criticball
Criticball

100-200 euro dla nauczycieli? Przecież oni takiej kasy, to nawet z pełnego etatu za nauczanie nie zgarniają…

Pietrucha
Pietrucha

Nie ma co liczyć, że szkoła zapewni rozwój fizyczny dziecka, trzeba w domu dziecku zaczepić potrzebę aktywności ruchowej, zwłaszcza dla takich łepków w wieku przedszkolnym i klas 1-3 . Dziecko w swojej naturze naprawdę pragnie dużo ruchu, więc rodzić niech odłoży głupie fejsbuki, newsy itp. bzdury, a czas poświęci dziecku, teraz mamy na to naprawdę dużo wolnego, więc nie ma wymówek, jest okazja!!!

Roberto
Roberto

Panie Olkiewicz, jak żeś Pan na to wpadł? Przecież to jest bardzo istotna kwestia w kontekście szkolenia młodych sportowców. Co prawda w I klasie byłem gdzieś czasach europejskich wojaży Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski, ale jak sięgam pamięcią to faktycznie WF w klasach 1-3… nie istniał. To były jakieś gry i zabawy w stylu berka, chowanego, ewentualnie gry w dwa ognie. Chodziłem do miejskiej szkoły, strach pomyśleć co było w mniejszych placówkach. Przypominam że było to z 17 lat temu, jestem przekonany że obecnie temat wcale nie wygląda inaczej. Zwłaszcza, że my i koledzy z klasy praktycznie całe popołudnia spędzaliśmy na boisku i jako taki sport był fajną rozrywką. Dzisiejsze dzieciaki na podwórkach w piłkę raczej nie grają, to wszyscy widzimy.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest systemowe utworzenie osobnych zajęć WFu w klasach 1-3, pod okiem WFistów. Umówmy się, nie należą do najbardziej przepracowanych pracowników szkoły, więc mogliby mieć jakiś wkład w kształtowanie sprawności fizycznej wśród dzieciaków.

Grzybek wuefista
Grzybek wuefista

Nie masz racji odnośnie nauczyciela WF. Nauczyciel WF pracuje tyle samo co inni nauczyciele. Zapewne zaraz ktoś odpowie mi mitycznym argumentem o braku sprawdzianów i kartkówek . Zapominając o SKSach , darmowych wyjściach na zawody z dziećmi itp. Dodatkowo nauczyciel WF pracuje w warunkach w dużo trudniejszych oraz szkodliwych warunkach niż nauczyciel przy tablicy ,ale to już temat rzeka… 40 -50 dzieci z dwóch klas na zwykłej sali gimnastycznej to po reformie standard.

Grzybek wuefista
Grzybek wuefista

Dodatkowo nauczyciel WF pracuje w warunkach dużo trudniejszych niż nauczyciel przy tablicy. Jest to praca w warunkach szkodliwych. Zwłaszcza w niższych klasach w hałasie oraz przy nadwyrężaniu głosu.* ( Wcześniej wkradły się błędy, przepraszam) A puentując nauczyciele WF nie dostają godzin w nauczaniu zintegrowanym aby panie ”od wszystkiego” wyrobiły swój etat i w ten sposób koło się zamyka.

Xcatlipotli
Xcatlipotli

Lekcje WF serious business.

Weszło
20.01.2021

„Boniek pokazał twarz jednowładcy, który nie liczy się z nikim”

– Akcja ze zwolnieniem Brzęczka ma jeszcze inny wymiar – demaskuje prezesa Bońka jako jedynowładcę. Jasne, nie pierwszy raz, ale do tej pory w kluczowych kwestiach starał się przynajmniej dbać o pozory. Pod tym względem o trzy długości wyprzedził Latę, który jednak decyzję w sprawie kandydatów konsultował z zaufanymi ludźmi, jakoś tam liczył się ze […]
20.01.2021
Anglia
19.01.2021

Zegar Franka Lamparda wybija ostatnią godzinę. Chelsea dostaje od Leicester do zera

Jak nie idzie, to nie idzie. Wiadomo było, że Chelsea będzie miała z Leicester City duże ciężary. Za gospodarzami przemawiało tak naprawdę więcej, a przede wszystkim dyspozycja. Mało kto jednak spodziewał się, że The Blues właściwie nie postawią się ekipie z King Power Stadium, przegrywając mecz do zera.  Już pierwsze minuty zwiastowały, że to nie […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Białek? Pięć minut na boisku i gol. Piątek? Pudło z rzutu karnego

To, że Lewandowski strzela w Bundeslidze, jest oczywistością. Coś jak następstwo środy po wtorku. Dzieje się i tyle. Ale dalej, jeśli mówimy o polskich trafieniach? Mamy pewien niedosyt. Piszczek gra już mało i nie o bramki na jego pozycji chodzi, trudno, żeby trafiał Rafał Gikiewicz. Właściwie od przyzwoitego wejścia w ligę Kownackiego – cztery bramki, […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Środa w Weszło FM: Program Wysokich Lotów, wieczór z Bayernem i United!

Środę na Weszło FM rozpoczniemy „Dwójką bez sternika”, a zakończymy Hyde Parkiem prowadzonym przez Wojtka Pielę! A co jeszcze czeka nas w programie? Szczegóły poniżej. 7-10: „Dwójka bez sternika” O poranku przywitają was Maja Strzelczyk i Adam Kotleszka. Porozmawiamy o polskich szczypiornistach, ale też omówimy minioną kolejkę Premier League i Bundesligi. 10-11: „Tego słuchasz wiślaku” […]
19.01.2021
Anglia
19.01.2021

Błąd przy golu, a potem asysta. Grosicki przegrywa z Fabiańskim

Nie był to ani najlepszy, ani najbardziej pasjonujący mecz w tym sezonie Premier League, no i w sumie wcale się na taki nie zapowiadał. Gdyby nie Łukasz Fabiański i Kamil Grosicki w wyjściowych składach West Hamu United i West Bromwich Albion, pewnie byśmy tego starcia w ogóle nie zaszczycili uwagą, a tym bardziej nie zawracalibyśmy […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Derby bez Bielika i Jóźwiaka spadałoby z ligi. Bielik znów z golem

Derby wreszcie wypełzło ze strefy spadkowej. „Barany” sprawiły dużą niespodziankę ogrywając Bournemouth – trzecią drużynę Championship i jednego z faworytów do awansu. To jedna dobra wiadomość dla polskich kibiców. Druga jest taka, że stało się to przy wydatnej pomocy Krystiana Bielika i Kamila Jóźwiaka. Pierwszy strzelił jedynego gola w tym meczu, drugi był najaktywniejszym zawodnikiem […]
19.01.2021
Weszło FM
19.01.2021

„Lewandowski nie był wsparciem jako kapitan. Zawsze myślał bardziej o sobie”

Andrzej Juskowiak opowiedział dziś w WeszłoFM, że czuje się rozczarowany i zdziwiony zwolnieniem Jerzego Brzęczka. Bardzo wyraźnie stanął w jego obronie i nie uważa, żeby akurat teraz nastąpiły powody uzasadniające taką decyzję prezesa Bońka. Dlaczego sądzi, że nowy selekcjoner nie poprawi stylu reprezentacji? Czy ma pretensje do Roberta Lewandowskiego, że nie próbował oczyścić atmosfery w […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Co dalej z Brzęczkiem? Bardziej ścieżka Fornalika niż Smudy

Dzisiaj o Jerzym Brzęczku jest bardzo głośno. Pisze o nim każdy portal, zajmuje czołówkę w niemal każdej gazecie, dyskutuje się o nim w każdym radiu i telewizji. Ale zaraz – za tydzień, za miesiąc – o Brzęczku zrobi się cicho. On odetchnie, przestanie zajmować sobie głowę zwolnieniem, odpocznie od codziennej roboty z kadrą. I zacznie […]
19.01.2021
Weszło Extra
19.01.2021

Płatek: Jest bardzo mało jakościowych Polaków

– Mam mnóstwo bardzo dobrych zawodników na liście. Mogę z nimi wypić tylko kawę, albo spotkać się z ich agentami towarzysko i mówić, że „super byłoby, gdyby zagrali w Górniku”. Potem albo nie jesteśmy w stanie zapewnić danemu zawodnikowi pensji, albo nie jesteśmy w stanie go w ogóle pozyskać. Mam wydać zero, wziąć zawodnika z […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Kądzior zaczyna walkę o powrót do kadry. W Turcji wcale nie będzie mu łatwo

Liczyliśmy, że będzie inaczej. Że nie zadziała iberyjska klątwa i Damian Kądzior nie podzieli losów Ebiego Smolarka, Cezarego Wilka, Dariusza Dudki czy Bartłomieja Pawłowskiego. Miał na to papiery. Taki ładny był, amerykański, aż chciałoby się rzucić klasykiem z Samych Swoich, bo faktycznie 28-letni pomocnik, wchodząc do drużyny Eibaru, wcale nie stał na straconej pozycji. Ale […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Lubański: Lewandowski jako kapitan powinien teraz zabrać głos na temat zwolnienia Brzęczka

Włodzimierz Lubański twierdzi, że zwolnienie Brzęczka jest nieeleganckie, ale powinno być konsultowane z piłkarzami i jeśli się tak nie stało, to był błąd. Z kolei Robert Lewandowski powinien obecnie zabrać głos na temat obecnej sytuacji w reprezentacji. Można się z tym zgadzać, można się nie zgadzać, ale byłego wybitnego piłkarza zawsze warto posłuchać. Zapraszamy. Jak […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Rodgers kontra Lampard, ciekawa wojenka w Bundeslidze. Co obstawić we wtorek?

Co słychać w futbolowy wtorek? Dzieje się zaskakująco sporo. Mamy ciekawe mecze Polaków, hit w Anglii i kilka nieobliczalnych starć na niemieckiej ziemi. My skupimy się konkretnie na dwóch wydarzeniach: meczu Leicester z Chelsea i Bayeru Leverkusen z Borussią Dortmund. Oferty są zacne, warto spojrzeć i przemyśleć. Leicester – Chelsea Ostatnie mecze Leicester (liga): ZZRRZ […]
19.01.2021
Blogi i felietony
19.01.2021

Banaszewski: Byłem rozczarowany, że zostałem kozłem ofiarnym w Arce

Choć ma ledwie ćwierć wieku na karku, na koncie ma już blisko 250 występów na szczeblu centralnym w Polsce. Ale Maksymilana Banaszewskiego to nie zadowala, bo jego jedyne dotychczas podejście do Ekstraklasy zakończyło się porażką. Jak trudno odbudować się po czymś, na co pracowało się przez lata, ale nie wyszło? Czy jego kariera wyglądałaby inaczej, […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

QUIZ. Ile wiesz o kadencji Jerzego Brzęczka w reprezentacji Polski?

Wspaniała przygoda Jerzego Brzęczka z reprezentacją Polski dobiegła końca. Łzy smutku zdążyły już wyschnąć po wczorajszych informacjach, czas na odrobinę relaksu. Dlatego proponujemy wam quiz – 25 pytań na temat tej kadencji. Pytamy o konkrety, liczby, ale i rzeczy lekkie, nieco pozapiłkarskie. Pochwalcie się wynikiem w komentarzach. Dla najlepszych mamy nagrody – nic, absolutnie nic […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Od pomocnika kucharza do boiska z Kompanym. Poznajcie Artura Kopyta

– Rok temu o tej porze byłem w Belfaście, trenując na poziomie Grassroots. A teraz jestem na tym samym boisku z Vincentem Kompanym i Craigiem Bellamym – Artur Kopyt po wyjeździe do Irlandii Północnej zaczynał od kasy w sklepie spożywczym i pracy pomocnika kucharza. Dzisiaj jest zawodowcem w sztabie belgijskiego Saint-Gilloise, pewnie zmierzającego do elity […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

STAN KADRY: KONIEC REPEENTACJI. ŻEGNAMY PANA TRENERA-SELEKCJONERA

Była repeentacja, nie ma repeentacji. Pan trener selekcjoner Jurek Brzęczek zostanie dziś pożegnany przez wyjątkowy orszak żałobny. Mateusz Rokuszewski. Wojciech Kowalczyk. Paweł Paczul. Jakub Białek. Będą performersy, będą mocne opinie, będą miażdżące fakty. Zapraszamy od 12.00 na Stan Kadry!
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Favre, Nawałka, De Biasi… Czyje akcje stoją najwyżej?

Ach, giełda nazwisk. To kochamy najbardziej. Za każdym razem, kiedy tylko pojawi się gdzieś wakat, zawsze, gdy zwolni się jakiś stołek, rusza cała karuzela potencjalnych następców. Mniej lub bardziej realnych, czasami wyjętych z kosmosu, ale – jak wiadomo – w każdej plotce jest ziarno prawdy. Dlatego rzuciliśmy okiem, jak szanse na zajęcie miejsca na ławce […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO: SZERPOWIE, POLSCY HIMALAIŚCI I MIŁOŚĆ

– Zobaczcie, jak ten Covid nam wszystko pozmieniał. Siedzą sobie ci Szerpowie w Himalajach, nie mają za kim tobołów nosić. To stwierdzili: co będziemy tak siedzieć, chodźcie, sami wejdziemy. Weszli. I tak się skończyła historia polskich himalaistów, którzy od lat próbowali to zrobić – mówi Krzysztof Stanowski w kolejnym odcinku „Dziennikarskiego Zera”. Dziś poza Szerpami będzie też […]
19.01.2021