„Najpierw sukces z Piastem, później pierwsze skrzypce w Lechu”

Opublikowane 10.03.2020 15:00 przez

Przemysław Michalak

Przez moment wydawało się, że Tymoteusz Klupś będzie kolejnym juniorem Lecha Poznań, który przebojem wedrze się do Ekstraklasy. Na razie jednak do tego nie doszło, mimo że 18 lutego minęły dwa lata od jego debiutu w polskiej elicie. Dziś 20-letni skrzydłowy ma nadzieję, że odbuduje się na wypożyczeniu w Piaście Gliwice i osiągnie z nim sukces (może nawet mistrzostwo!), a potem wróci silniejszy na Bułgarską i zacznie tam grać pierwsze skrzypce. W cyklu „Patrzymy w przyszłość”, który tworzymy razem z PKO Bankiem Polskim możecie poznać historię chłopaka, który był skazany na Lecha, a dzięki ojcu stał się bardzo odporny na krytykę. 

2 kwietnia 2018 roku, wyjazdowy mecz z Wisłą Kraków. Tymoteusz Klupś kilka tygodni wcześniej świętował osiemnaste urodziny. W Ekstraklasie dotychczas zaliczył dwa epizodziki w samych końcówkach, ale tym razem zagrał od początku i wytrwał na boisku prawie do samego końca, został zmieniony w doliczonym czasie. Dał radę. Lech wygrał 3:1, a młokos miał duży udział przy trzeciej bramce Christiana Gytkjaera. Na skrzydle zabrał piłkę Petarowi Brlekowi, potem minął też Macieja Sadloka, przez którego był faulowany. Sędzia puścił grę, Radosław Majewski znalazł w polu karnym Gytkjaera i Duńczyk ustalił wynik.

Klupś zebrał wiele zasłużonych pochwał. – Mecz z Wisłą? Fajna chwila, pozytywne doświadczenie. Miło się wraca do tego momentu. Było głośno na mój temat, ale później stopniowo opadałem i już rzadko nawiązywałem do tamtego występu. Pojawiły się spekulacje odnośnie mojej przyszłości, co ze mną będzie, ale ja wierzę, że będzie dobrze. Patrzę na wszystko pozytywnie i chcę znów pokazać swoją wartość – mówi nam sam zainteresowany.

Pójścia za ciosem nie było. Klupś w ubiegłym sezonie zaczął grać więcej, ale w zasadzie wyszło mu tylko wyjazdowe spotkanie z Zagłębiem Sosnowiec, w którym zdobył bramkę i zaliczył asystę. Jakikolwiek ofensywny konkret miał jeszcze potem przeciwko Pogoni Szczecin (asysta).

Dlaczego tak się to potoczyło? Wychowanek „Kolejorza” zwraca uwagę przede wszystkim na swoje liczne perypetie zdrowotne. – Te problemy bardzo utrudniły mi sprawę i w tym sezonie, i w poprzednim. Trudno jest złapać rytm, gdy co chwila wypadasz z treningów i potem zaczynasz od nowa. Rodzaje kontuzji? W Piaście miałem niedawno zapalenie ścięgna Achillesa, już drugi raz mi się to zdarzyło. To w pewnym sensie pochodna kontuzji z początku sezonu, gdy zerwałem więzadło w kostce. Wcześniej dopadały mnie różne mięśniowe urazy. Liczę, że to wszystko już za mną, teraz jestem zdrowy. Podczas leczenia wiele się dowiedziałem o swoim ciele, wiedza w pewnych tematach wzrosła. Zakładam, że jeśli w przyszłości cały czas będę sumiennie pracował indywidualnie, kontuzje nie powrócą – tłumaczy.

I rozwija wątek: – Jeżeli dziś chcesz się liczyć na naprawdę wysokim poziomie, ponad polską ligę, musisz dużo pracować samemu. Miałem tutaj rezerwy. Spora część moich wcześniejszych kontuzji była spowodowana złym ustawieniem ciała. W poprzednim sezonie pojechałem do niemieckiej kliniki i tam się okazało, że miałem nieprawidłowo ustawioną miednicę – jedna strona wyżej, druga niżej. Przez to pojawiało się więcej problemów z lewą nogą, ale nastawili mi to. Do tego jak byłem mały, mocno się garbiłem, nawet babcia zwracała na to uwagę. Rodzice pokazywali mi zdjęcia z pierwszych lat, gdy moje nogi przypominały wręcz półkole. Z czasem kłopot tutaj sam się rozwiązał, natomiast trzeba było coś zrobić z postawą. Samo pamiętanie o wyprostowaniu to za mało, bo zawsze się zagapisz. Najwięcej zależy od regularnych ćwiczeń, w Poznaniu pracowałem z osteopatą. Trzymam się zaleceń i, odpukać, kontuzje mięśniowe już się nie przytrafiają. Na urazy mechaniczne niestety najczęściej nie mam wpływu.

Najtrudniejszym przeżyciem dla Klupsia było jednak zmaganie się z mononukleozą jeszcze w czasach pobytu w akademiku we Wronkach. Przez chwilę istniało nawet ryzyko, że będzie musiał porzucić marzenia o profesjonalnej karierze. Mononukleoza to choroba zakaźna przypominająca w objawach grypę, czynnikiem chorobotwórczym jest jeden z wirusów opryszczki. Wirusa tego mają prawie wszyscy i rzadko się ujawnia, ale czasami daje o sobie znać. Tak było w przypadku Klupsia, który długo leżał osłabiony w łóżku. On sam niechętnie wraca do tamtego okresu. – Straciłem przez to rok. Bardzo trudny czas dla mnie i mojej rodziny, ale przeszedłem przez to. Choroba jak każda inna, dziś jestem na nią uodporniony i wiem, że do powtórki na pewno nie dojdzie – mówi, podkreślając, że po przebyciu mononukleozy nie ma już ryzyka powtórnego zachorowania.

I dodaje: – Mam poczucie, że gdyby nie te wszystkie zdrowotne przeboje, byłbym dziś w zdecydowanie innym miejscu. Doszły tu jeszcze inne sprawy, o których nie chciałbym mówić, niech każdy ma swoją tajemnicę. Grunt, że mogę się cieszyć z tego, gdzie jestem teraz. Widocznie tak miało się potoczyć moje życie.

Klupś najwięcej w Ekstraklasie zaczął grać pod koniec zeszłego sezonu. Dariusz Żuraw mocniej mu zaufał. Chłopak w dziesięciu ostatnich kolejkach rozegrał dziewięć meczów, z czego sześć w wyjściowym składzie. Poprzestał jednak na asyście z Pogonią, brakowało błysku w jego poczynaniach. – Tamta wiosna była ciężkim czasem dla całego Lecha i to też odbijało się na mnie. Pojawiła się zmasowana krytyka, kibice zaczęli tracić cierpliwość. Do tego doszła ta afera z ujawnieniem nazwisk przeznaczonych do odejścia. Nie było to wszystko spójne w otoczce wokół klubu, a my graliśmy jedynie o wejście do pierwszej ósemki. Trudny okres, ale tak czy siak powinienem wycisnąć więcej, dołożyć jakieś konkrety z przodu – przyznaje.

W juniorach niektórzy stawiali go nawet ponad Kamilem Jóźwiakiem. Dziś obaj są w innych miejscach i można zacząć się zastanawiać, czy w przypadku 20-latka chodzi wyłącznie o kontuzje, czy też jest mu po prostu trudniej okrzepnąć w dorosłym futbolu niż kilku innym zawodnikom. Klupś nie ukrywa, że może w tym coś być. – Było o mnie bardzo głośno w czasach akademii Lecha, CLJ czy juniorskich reprezentacji. Nie przechwalam się, tak po prostu wyglądały fakty. Wyróżniałem się i miałem tego świadomość, dobrze się z tym czułem. Przejście z juniora do seniora to już jednak zupełnie inna praca, wymagania i mentalność. Jeśli nieukształtowany zawodnik wcześnie zaczyna granie z dorosłymi, nieraz trudno mu okrzepnąć. Przejście na seniorskie obciążenia często oznacza liczne urazy. Wygląda na to, że ja potrzebuję nieco więcej czasu, ale podtrzymuję, że przede wszystkim wyhamowały mnie kontuzje niż mentalność. Zakładam jednak, że frycowe już zapłaciłem – podsumowuje.

Przez urazy jesienią rozegrał raptem trzy ligowe mecze. Teraz otwiera nowy rozdział w zespole aktualnego mistrza Polski, do którego zimą został wypożyczony. – Odejście na wypożyczenie było moją decyzją. Nie tylko klub uważał to za dobre rozwiązanie, można powiedzieć, że nasze myśli się tu zbiegły. Czułem, że muszę zmienić otoczenie. Od samego początku jestem związany z Lechem, wiele mu zawdzięczam, ale czasami człowiek potrzebuje nowych bodźców. W szatni Piasta nikogo nie znałem osobiście, wszedłem na zupełnie nieznany teren. Wydaje mi się jednak, że jestem już zaaklimatyzowany, mijają dwa miesiące od mojego przyjścia. Sąsiadem na klatce jest Tomek Jodłowiec, przejąłem po nim wcześniejsze mieszkanie, ale dobry kontakt mam ze wszystkimi, z każdym staram się rozmawiać. Szatnia fajnie mnie przyjęła. Z niecierpliwością czekam na powrót na boisko. W Piaście głód gry mam jeszcze większy, bo chcę się pokazać przed nową publicznością. Fizycznie jestem gotowy do gry, teraz już wszystko zależy od trenera. Szukam dobrej rundy, w której wreszcie nie będą mi dokuczać kontuzje – mówi Klupś, który po powrocie do pełni sił siedział już na ławce z Arką i Legią.

Debiut wydaje się kwestią najbliższej przyszłości, zwłaszcza że młody lechita w formie to dla Waldemara Fornalika większe pole manewru w temacie młodzieżowca. Wtedy Sebastian Milewski mógłby wrócić do środka pola, choć i tak w roli bocznego pomocnika zaczyna sobie radzić lepiej niż na początku. Mimo wszystko nie mówimy jednak o wariancie optymalnym. – Przepis o młodzieżowcu na pewno pomaga chłopakom, którzy teraz wchodzą do Ekstraklasy. Trenerom wręcz przeciwnie, widać, że niektóre kluby mają duże problemy z dostosowaniem się. Cieszę się, że zaczynałem występować w czasach, gdy taka podpórka nie była mi potrzebna i na wszystko zasłużyłem sobie ciężką pracą – puentuje Klupś.

Potwierdza, że przed przeprowadzką do Gliwic konsultował się głównie z Pawłem Tomczykiem, który rok temu wiosną również przebywał w Piaście na wypożyczeniu. I choć grał mało, dawał konkrety, dlatego może czuć się pełnoprawnym mistrzem Polski. – Paweł trafił do Piasta w sezonie mistrzowskim i po cichu liczę, że może ten będzie taki sam, a ja się do tego jakoś przyczynię. Lech jest teraz rozpędzony, życzę chłopakom powodzenia, ale jestem dziś w Gliwicach i to tutaj chcę jak najlepiej wykonywać swoją robotę – snuje dość odważne plany.

Podobnie jak wielu jego poprzedników musiał poradzić sobie z kiepskim pierwszym wrażeniem, jakie wywołują na przyjezdnych Gliwice. Uros Korun w rozmowie z nami niedawno stwierdził wręcz, że gdy pierwszy raz zobaczył to miasto, przeszła mu myśl, że lepiej będzie wrócić do domu. Klupś aż tak radykalnych odczuć nie miał. – Przed przyjściem do Piasta miałem w głowie, że Gliwice to miejsce, gdzie nic się nie dzieje, cisza i spokój. Przyjeżdżając tu z Lechem wjeżdżaliśmy od tyłu, omijaliśmy centrum miasta, stąd takie wrażenie. Na badania przyjechałem jednak pociągiem, a dworzec jest umiejscowiony w środku miasta. Jadąc do klubu od raz zobaczyłem rynek, sporo życia i byłem pozytywnie zaskoczony. Wiadomo, nie ma czego porównywać z Poznaniem, ale dotychczas myślałem, że jest znacznie gorzej – potwierdza.

Stając się podopiecznym Waldemara Fornalika doświadcza zupełnie innego sposobu trenowania. Jest jednak przekonany, że tylko na tym zyska. Drużyny byłego selekcjonera zawsze słynęły z dobrego przygotowania fizycznego. – Treningi w Piaście to dla mnie nowość. Podczas pierwszego obozu chodziliśmy na salę gimnastyczną. Z ćwiczeniami, które tam wykonywaliśmy, po raz ostatni miałem do czynienia w podstawówce – stanie na rękach, skok przez kozła, przewroty i tak dalej. Ale takie rzeczy też są potrzebne, można utrzymać ogólną sprawność. To inna szkoła niż w Lechu, ale również na plus.

Największy wpływ na Tymoteusza Klupsia zawsze miał jego ojciec, będący zaangażowanym kibicem Lecha. Wychowywał się zresztą na Łazarzu, czyli na tym samym osiedlu, na którym dorastał Robert Gumny (ich ojcowie się znają). – Tata-kibol to chyba za dużo powiedziane, ale byłem skazany na Lecha. Cała moja rodzina jest z Poznania, od małego chodziłem na „Kolejorza”. Za małego czekało się na derby z Wartą w lidze wielkopolskiej. Normalnie jeździliśmy po wioskach, graliśmy na chodzonego, a i tak wygrywaliśmy po 15:0. Żadna rywalizacja. A w tym jednym meczu zawsze coś się działo, musieliśmy się spinać, był dodatkowy smaczek. Prawda jest taka, że ci co grali w Warcie, chcieli grać w Lechu, dlatego wychodzili na nas mocno nabuzowani. Mnie zawsze ciągnęło do Lecha i cieszę się, że się udało – komentuje zawodnik.

Tymoteusz Klupś w meczu reprezentacji Polski U-15 (2015 rok).

Pół żartem, pół serio przekonuje on, że twarde prowadzenie pomaga mu dziś w dorosłej karierze. – Tata to mój pierwszy krytyk. Nawet gdy maturę zdałem ponad średnią – a nie lubiłem się uczyć, rzadko się spinałem – niezbyt mnie pochwalił (śmiech). Teraz może trochę się to zmieniło, ale nigdy nie lubił mnie zbytnio komplementować. Uważam, że jego twarde podejście mi pomogło. Takie zagłaskiwanie i nieustanne klepanie po plecach, że wszystko jest dobrze – zamiast wskazywania błędów – może zaszkodzić. Wiadomo, że tata nie jest trenerem czy analitykiem, nie udziela mi porad taktycznych. Jest prostym kibicem, który widzi proste rzeczy i je przekazuje. Najpierw skrytykuje, później ewentualnie pochwali (śmiech) – mówi z przymrużeniem oka.

I dodaje: – Tatę-krytyka najbardziej odczuwałem jeszcze w czasach akademii. Chodziłem do klasy sportowej w SP nr 13, gdy graliśmy te derby z Wartą. Inni rodzice chwilami już nie mogli go słuchać. Widzieli, że jestem jednym z najlepszych, a ojciec i tak wyłapywał jakieś negatywy. Nawet, gdy czułem, że zagrałem dobry mecz – zawodnik zawsze to wie – tata zgłaszał uwagi, ale nie dołowały mnie one. Najważniejsze jest twoje własne nastawienie. Dzięki tacie jestem uodporniony na krytykę ze strony kibiców czy mediów (śmiech). Oczywiście czasem powiedział coś pozytywnego, jakaś minimalna równowaga musiała być. Najbardziej jego zadowolenie odczułem po debiucie w Lechu w Ekstraklasie. Tata był bardzo dumny, podobnie jak cała moja rodzina. Drugim takim momentem był wspomniany mecz z Wisłą, pokazałem światu, że coś umiem. Tata poklepał po ramieniu, ale też od razu zaczął studzić emocje i sprowadzał na ziemię.

Pozostaje czekać na to, co chłopak pokaże na boisku i rozpocznie realizację ambitnych planów. – Marzeń jest sporo, ale myślę o małych celach. Na razie skupiam się na Piaście, a po powrocie do Lecha chciałbym już tam grać pierwsze skrzypce. Bardziej do przodu nie wybiegam, bo „człowiek planuje, Pan Bóg krzyżuje” – kończy.

PRZEMYSŁAW MICHALAK

Fot. FotoPyK/400mm.pl

Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Serie A
17.01.2022

Fiorentina masakruje Genoę, ale z Polaków zagrał tylko Buksa

Mocno rozczarowani kończyliśmy mecz Fiorentiny z Genoą. Nie chodzi o to, że postawiliśmy na gości, a ci zebrali tęgie baty, nic z tych rzeczy. Włączyliśmy to spotkanie w jednym konkretnym celu: aby zobaczyć ligowy debiut Krzysztofa Piątka w barwach Violi. No i nie doczekaliśmy się, mimo że już na początku drugiej połowy było absolutnie pewne, […]
17.01.2022
Ligue 1
17.01.2022

Od idola do najsłabszego ogniwa Marsylii. Francuski kryzys Milika

Już się wydawało, że wszystko, co najgorsze za Arkadiuszem Milikiem i w Marsylii znalazł swoje miejsce na ziemi – przynajmniej na jakiś czas. Tymczasem ten sezon jak na razie jest dla niego pasmem rozczarowań i tak samo odbierają to kibice. Po niedzielnym meczu z Lille (1:1) polski napastnik stał się zdecydowanie najbardziej krytykowanym piłkarzem Olympique. […]
17.01.2022
Weszło
13.01.2022

Benedyczak zaskoczeniem, Peda odkryciem, pechowiec Łabojko. Jesień Polaków w Serie B

Serie B jest drugą najliczniej reprezentowaną przez Polaków ligą zagraniczną w Europie. Wyprzedza ją tylko… Serie A, w której jesienią znajdowało się aż szesnastu naszych rodaków. Szczebel niżej mieliśmy ich dziesięciu, a od paru dni jest już jedenastu, gdyż zamykająca tabelę Vicenza zatrudniła Łukasza Teodorczyka. Jak Polacy radzili sobie w pierwszej części tego sezonu zaplecza […]
13.01.2022
Ekstraklasa
11.01.2022

Martin Doleżal – rozwiązanie problemów w ataku Zagłębia Lubin?

Odkąd Bartosz Białek latem 2020 przeniósł się do Wolfsburga, Zagłębie Lubin nie umie znaleźć godnego następcy. Kolejnym zawodnikiem, który będzie próbował wejść w te buty jest Martin Doleżal. Są przesłanki ku temu, by sądzić, że jemu może się udać, choć po drodze znajdziemy też kilka istotnych haczyków. Martin Doleżal – sylwetka napastnika Zagłębia Lubin Białek […]
11.01.2022
Weszło
10.01.2022

To dla niego Pogoń pobiła rekord transferowy. Kim jest Wahan Biczachczjan?

Pogoń Szczecin dopiero co zdecydowanie pobiła swój rekord sprzedażowy (i przy okazji całej Ekstraklasy), wysyłając Kacpra Kozłowskiego do Brighton z postojem w Belgii, a teraz ustanowiła swój rekord zakupowy, pozyskując Wahana Biczachczjana z MSK Żylina. Na papierze wszystko prezentuje się tu znakomicie, jednak drobna nuta niepewności pozostaje. Wahan Biczachczjan – sylwetka nowego piłkarza Pogoni Szczecin […]
10.01.2022
Weszło
10.01.2022

„Za mną najpewniejsze pół roku we Włoszech, chciałbym wykonać krok do przodu”

Przemysław Szymiński całe życie po cichu robił swoje i źle na tym nie wychodził. Tak samo jest teraz we Włoszech. Polski obrońca rozgrywa już piąty sezon w Serie B i na ten moment jest on dla niego najlepszy z dotychczasowych. Nie tylko ma pewne miejsce w składzie Frosinone u trenera Fabio Grosso, ale na dodatek […]
10.01.2022
Liczba komentarzy: 1
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Polibuda
Polibuda
1 rok temu

Ja właśnie studiuje w Gliwicach i to naprawdę bardzo fajne miasto. Nawet nie wiem jak może zrobić złe wrażenie.

Inne sporty
20.01.2022

Mama strzelała gole Hiszpanii, tata zdobywał medale MP, syn gra na ME. Poznajcie historię Pietrasików

Rodzina Pietrasików to prawdziwe sportowe świry. Grzegorz uprawiał handball – przez lata bronił w Anilanie, z którą sięgał po medale mistrzostw Polski. Jego żona Katarzyna grała w piłkarskiej reprezentacji. Ariel wchodzi z przytupem do kadry Patryka Rombla (mecz z Norwegią dziś o 20.30), a nie należy też zapominać o trzy lata młodszej od niego Ewie, […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Rangnick o ściągnięciu z boiska Ronaldo: – Być może kiedyś sam będzie w takiej w sytuacji

Manchester United poradził sobie wczoraj z Brentford, wygrywając 3-1, ale w mediach po tym zwycięstwie sporo mówi się też o zachowaniu Cristiano Ronaldo, który nie krył irytacji po tym, gdy został ściągnięty z boiska.  Do zmiany doszło w 71. minucie przy stanie 2-0 dla Czerwonych Diabłów. Portugalczyka decyzją Ralfa Rangnicka zastąpił Harry Maguire, a przy […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Kolejny obrońca opuszcza Arsenal. Kierunek? Włochy

Kolejny zawodnik opuszcza szeregi Arsenalu. Niedawno Sead Kolasinac przeniósł się na stałe do Marsylii, a teraz w jego ślady idzie Pablo Mari. Hiszpan trafił do Udinese Calcio.  Na razie na zasadzie wypożyczenia do końca sezonu. Wcześniej na podobnych warunkach inny zawodnik Kanonierów, Ainsley Maitland-Niles, wzmocnił AS Romę. 28-letni Mari do Arsenalu trafił w lipcu 2020 […]
20.01.2022
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Koniec Dembele w Barcelonie? „Liczymy, że do transferu dojdzie przed końcem stycznia”

Ousmane Dembele nie znalazł się w kadrze FC Barcelony na dzisiejszy mecz Pucharu Króla, w którym rywalem Dumy Katalonii będzie Athletic Bilbao. Wiele wskazuje na to, że Francuza w barwach tego klubu już nie zobaczymy.  To kolejny odcinek sagi, która wiąże się z rozmowami kontraktowymi w sprawie przedłużenia umowy 24-letniego piłkarza. Jego dotychczasowy kontrakt wygasa […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Wisła wypożyczyła obrońcę do Izraela

Pisaliśmy wczoraj o tym, że w zasadzie przesądzony jest los Aschrafa El Mahdiouiego, który odejdzie za dobre pieniądze do Al-Taawon, ale na tym nie koniec zmian personalnych w drużynie Wisły. Kraków opuszcza również Adi Mehremić.  To ogólem już piąty piłkarz, którego wiosną nie zobaczymy przy Reymonta (pozostali to Yeboah, Buchalik i Wachowiak), ale za Bośniakiem […]
20.01.2022
Brama dnia
20.01.2022

Jermain Defoe kontra Dejan Stanković | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. Dzisiaj cofniemy się do 2002 roku i odwiedzimy angielskie oraz włoskie boiska. JERMAIN DEFOE VS CHELSEA (20.01.2002) Dokładnie dwadzieścia lat temu Chelsea zmiażdżyła 5:1 West Ham w derbach Londynu. Gola na otarcie łez dla „Młotów” zdobył Jermain Defoe i trzeba angielskiemu snajperowi oddać, że efektownie zabawił się z defensorem […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Świątek w trzeciej rundzie Australian Open. Pozostali Polacy odpadli

Hubert Hurkacz sprawił wczoraj – nam i sobie – niemiłą niespodziankę, ale Iga Świątek nie poszła w jego ślady. Jedno trzeba Polce przyznać – od momentu, gdy wygrała French Open w 2020 roku, trzyma solidny poziom w turniejach wielkoszlemowych. Dzisiaj nie dała szans Rebecce Peterson (6:2, 6:2) i awansowała do 3. rundy Australian Open. Inna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Bartoszek: – Zmiana stylu gry Wisły Płock jest diametralna

Trener Wisły Płock Maciej Bartoszek zdradził ile tak naprawdę razy w tym sezonie czuł, że może zostać zwolniony. Porozmawialiśmy też o postawie większości jego zawodników jesienią. Szkoleniowiec wyjawił również, kto może odejść z klubu. Wyjaśni się także kilka innych kwestii. Czy klub prowadzi rozmowy z Jakubem Rzeźniczakiem na temat nowej umowy? Czy 16-letni Tomasz Walczak […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Leśnodorski: – Ta liga jest za słaba, by Legia z niej spadła

Bogusław Leśnodorski udzielił „Sportowym Faktom” wywiadu, w którym podsumował jesień w wykonaniu Legii Warszawa. Były prezes stołecznego klubu nie szczędził cierpkich słów, ale przyznał też, że nie wyobraża sobie, by mistrz Polski, który zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli, w przyszłym sezonie grał w pierwszej lidze: – Nie, nawet przez chwilę się o to nie martwiłem. Ta […]
20.01.2022
Prasówka
20.01.2022

PRASA. Teraz to Szewczenko jest faworytem Kuleszy

Przedłużający się wybór nowego selekcjonera to główny temat czwartkowej prasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY Adam Nawałka odesłany na ławkę rezerwowych. Prezes PZPN walczy o gwiazdę ukraińskiej piłki. We wtorek, z każdą kolejną godziną stawało się coraz bardziej pewne, że 19 stycznia nie przyniesie rozwiązania zagadki, na którą odpowiedź kibice chcą poznać od 29 grudnia. Kiedy Paulo Sousa […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Henry wróci na ławkę trenerską w Ligue 1?

Szykuje się kolejna zmiana trenerska w topowych ligach. Według francuskich mediów policzone są dni Vladimira Petkovicia, który trenuje Girondins Bordeaux, a zastąpić może go Thierry Henry. Mający wewnętrzne problemy Żyrondyści w ostatniej kolejce przegrali z Rennes aż 0-6 i był to trzeci ligowy mecz z rzędu, po którym schodzili z boiska pokonani. W tabeli Ligue […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Kluczowy wybór dla reprezentacyjnej kariery Lewandowskiego

Robert Lewandowski rozgaszcza i rozpycha się w złotym wieku swojej kariery. Nigdy nie był bliższy perfekcji, nigdy nie leciał bliżej słońca. Od dwóch lat próżno szukać lepszego od niego. W wielkim futbolu zaznał już wszystkiego, widział już wszystko, ale wciąż na horyzoncie majaczą się nowe cele do zrealizowania, nęcące rekordy do pobicia, trofea do odebrania. […]
20.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Sensacja! Atletico odpadło z Pucharu Króla

Za nami pierwsza duża sensacja w Pucharze Króla. Z rozgrywek na etapie 1/8 wypisało się Atletico Madryt. Drużyna Diego Simeone mierzyła się w środę z Realem Sociedad. Przegrała 2:0. Pierwszego gola głową zdobył Januzaj. Drugi był dziełem Alexandra Sorlotha. To nie jest sezon Atletico. Niedawno madrytczycy odpadli w półfinale Superpucharu z Athletic Bilbao. W lidze też […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Aschraf odchodzi. Duża kwota odstępnego

Najlepszy piłkarz Wisły w tym sezonie? Prawdopodobnie Aschraf El Mahdioui. Ale „piłkarz Wisły” to już sformułowanie nieaktualne. Holender przenosi się za grube pieniądze do Arabii Saudyjskiej. I pisząc o „grubych pieniądzach”, wcale nie przesadzamy. Wczoraj ujęliśmy to jako „ofertę nie do odrzucenia” i ta faktycznie taka jest. Według naszych informacji Al-Taawon płaci za piłkarza „Białej Gwiazdy” […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Co za końcówka! Tottenham wyszarpuje zwycięstwo w doliczonym czasie!

Ależ zadziało się w meczu Leicester City – Tottenham Hotspur. Gospodarze aż do 94. minuty prowadzili 2:1. A potem do akcji wkroczył Steven Bergwijn. Bohater spotkania wszedł na boisko dopiero w 79. minucie. Doliczony czas gry należał do niego. Holender pierwszy cios wyprowadził w 95. minucie, gdy wykończył akcje Matta Doherty’ego, czyli innego rezerwowego. Drugi – klasa, […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Genoa kupiła trenera KV Oostende

Genoa aktywowała klauzulę wykupu Alexandra Blessina. Niemiec trenował od lipca 2020 roku belgijskie KV Oostende. To szokujący ruch, bo ta kandydatura ani razu nie padła jeszcze w mediach. KV Oostende zajmuje dopiero piętnaste miejsce w lidze belgijskiej, a więc nowy szkoleniowiec klubu z Serie A nie wyróżnił się wynikami. Włochów przekonała wizja niemieckiego szkoleniowca, który […]
19.01.2022