post Avatar

Opublikowane 26.02.2020 17:00 przez

Koronawirus albo już w Polsce jest, albo za moment będzie. Niestety, prawdopodobnie nie poradzimy sobie z tym nieoczekiwanym zagrożeniem lepiej niż inne państwa, więc media będą na bieżąco aktualizowały liczbę ofiar, wytyczały specjalne mapy zachorowań oraz najmocniej zagrożone epidemią regiony Polski. Daleki jestem od lekceważenia zagrożeń, ale jednocześnie przerażające jest dla mnie bardzo wybiórcze stosowanie elementu paniki. 

Na początek może dlaczego się boję i uważam, że wszyscy bać się powinniśmy. Wbrew temu, co piszą najbardziej wyluzowani spośród publicystów – to nie jest wcale „taka trochę gorsza grypa”. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wśród chorych na grypę sezonową śmierć ponosi od 0,1 do 0,5 procenta pośród wszystkich chorujących, przy czym ponad 90% to osoby starsze. Niestety, odkąd moja żona pracuje z seniorami jako psycholog, słyszę o tym z pierwszej ręki. Gdy przychodzi zima, w instytucjach takich jak Domy Pomocy Społecznej czy inne domy spokojnej starości fala wirusów jest jak wyrok. To tam sytuacja jest najcięższa, to tam te „zwykłe” choroby zbierają śmiertelne żniwo. Ale statystyki prowadzone dla ogółu populacji nie mogą się mylić – to i tak 0,5% chorujących, a właściwie: maksymalnie pół procenta.

Jeśli przyjąć za wiarygodne dane, na które powoływał się tygodnik Wprost dwa dni temu – śmiertelność wśród zarażonych koronawirusem to ponad 3%, a przecież wciąż wielu chorych, zwłaszcza w Chinach, jest w stanie ciężkim albo bardzo ciężkim. Nie da się tego zestawić w żaden sposób, również z uwagi na charakter ofiar. Z Chin co i rusz docierają wieści o śmierci osób, których w teorii nie położyłaby nawet najcięższa grypa. Tempo rozprzestrzeniania się wirusa oraz bardzo długi okres uśpienia, w którym zarażony nie zdradza objawów i nieświadomie infekuje innych również muszą budzić uzasadniony strach.

Niestety, w ostatnich tygodniach sporo czasu spędziłem w poczekalni Szpitalnego Oddziału Ratunkowego a następnie na oddziale, gdzie leczyły się dzieciaki zarażone wirusem RSV. Widziałem na własne oczy, ile personelu brakuje, ile pozostało wolnych łóżek i jak długo czeka się w ogóle na jakąkolwiek diagnozę. Nie sądzę, by można było tutaj wskazać jakiegoś konkretnego winnego – po prostu, jako państwo jesteśmy na takim etapie rozwoju, że nie we wszystkich szpitalach matka ma na czym położyć głowę czuwając obok noworodka. Zresztą, szpital i tak działał bardzo mądrze – zakazano odwiedzania chorych, przy każdym łóżku mogła się znajdować tylko jedna osoba, nawet rodzice musieli się wymieniać na warcie – wszystko z uwagi na ten wyjątkowy okres zachorowań.

Bardziej przerażało mnie zachowanie… Cóż, wszystkich, moje także. W szpitalu dosłownie wszędzie znajdują się dozowniki, dzięki którym można zdezynfekować dłonie. Prośby, ostrzeżenia i nakazy dotyczące odzieży wierzchniej, ochraniaczy na obuwie i tym podobnych rzeczy wiszą na każdej ścianie, w każdej konfiguracji – jako przystępne graficzne plakaty, groźne formalne komunikaty, nawet jako piktogramy. Nie ma żadnego problemu, by kaszlący otrzymali maseczki. A mimo to przez wszystkie pomieszczenia i korytarze przebiegają dziesiątki, jeśli nie setki lekkomyślnych, jeszcze raz powtarzam, ze mną na czele. Dawno nie odczułem takiego wstydu, jak zatrzymany przez pielęgniarkę, gdy dziarsko maszerowałem w kurtce i bez ochraniaczy na oddział z chorymi niemowlakami, bo przecież „tylko wniosę torby”. A uwierzcie, byłem relatywnie ostrożny na tle pozostałych osób przewijających się przez szpital. Na SOR było szczególnie kiepsko, ale przecież drogi na oddział wiodą przez poczekalnie poszczególnych poradni. Wyobraziłem sobie, że w tym cyrku znajduje się choćby jedna osoba z koronawirusem. Czeka 6 godzin na SOR-ze. Siedzi wśród kilkudziesięciu dzieci z rodzicami w którejś z kolejek do poradni.

Nie było to szczególnie przyjemne.

Tyle dowodów anegdotycznych, więcej mówią te oparte na badaniach czy sondażach. TNS OBOP na zlecenie Rossmana stworzył raport, który nie zostawia złudzeń. Najlepsze smaczki (ha, jak to brzmi w tym miejscu!):

– 13% respondentów nie myje rąk po wyjściu z toalety
– 20% nie myje przed jedzeniem
– 27% przy powrocie do domu
– 31% przed rozpoczęciem przygotowywania jedzenia

Czyli mniej więcej co czwarty Polak przychodzi do domu, chwytając po drodze za klamki w bloku, poręcze w komunikacji miejskiej i dłonie napotkanych znajomych, po czym zabiera się za przygotowanie kolacji. Co piąty spałaszuje ją bez umycia rąk. Tu nie chodzi o koronawirusa, tu chodzi o zdrowie nas wszystkich. W szpitalu, w którym spędziliśmy ostatnie dni najwięcej pacjentów to młodsze rodzeństwo dzieciaków z przedszkola. Co u przedszkolaka jest katarkiem i kaszelkiem, dla noworodka staje się przyczyną hospitalizacji. A w przedszkolu, z którego wieści mam na bieżąco, jedna z nauczycielek stwierdziła, że w całej swojej karierze nie widziała tak skromnej frekwencji. Następnego dnia sama zachorowała.

Dlatego tak, boję się koronawirusa, ale też widzę skalę pozostałych zagrożeń. Według ostatniego meldunku epidemiologicznego tylko między 16 a 22 lutego dla dziewięciu osób śmiertelna okazała się grypa. Ale idźmy dalej. W ferie, czyli od 10 stycznia do 23 lutego, 291 osób zginęło na drogach, a ponad 10,5 tysiąca kierowców zostało przyłapanych na prowadzeniu pod wpływem alkoholu. Jak podaje portal Polityka Zdrowotna, 24 tysiące ludzi rokrocznie umiera na raka płuc. Jego główną przyczyną jest palenie tytoniu, dla mnie to jest wręcz niewyobrażalne.

Zanim zabije nas koronawirus, albo grypa, prędzej przejedzie nas pijany kierowca, albo dojadą choroby związane ze smogiem, fajkami czy ogólnie niezdrowym stylem życia.

Chciałbym, by panika związana z koronawirusem przyniosła nam jakieś szersze przemyślenia na temat wartości życia i zdrowia. Na temat profilaktyki, na temat tak diabelnie podstawowych rzeczy, jak rezygnacja z tytoniu, chlania przed wsiadaniem za kółko czy pochłaniania posiłków bez umycia rąk. Chciałbym, żeby zamiast siedemnastu artykułów o tym, że jest już koronawirus w Polsce (i trzydziestu czterech dementi, że jednak nie), powstawały zestawienia uświadamiające nam skalę prawdziwych polskich problemów.

Alkohol, fajki, smog, depresja, higiena, niechęć do jakichkolwiek badań profilaktycznych, brawura na drodze, rany, nawet bójki pod klubem – ostatnio w jednej zginął poznański zapaśnik. Mamy tyle do zrobienia, by ochronić swoje zdrowie, a w dalszej perspektywie życie, że śledzenie krzywej zachorowań w Chinach wydaje się naprawdę ponurym żartem.

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
01.04.2020

Uchwała Ekstraklasy ma zagwarantować piłkarzom gwarancję otrzymywania pensji

– Dzisiaj sytuacja wygląda tak, że kluby mogą przetrwać miesiąc, dwa, pół roku w najlepszych przypadkach, ale my naprawdę nie wiemy, jak dalej rozwijać się będzie sytuacja. Nie wiemy, jak dalej rozprzestrzeniał się będzie wirus i co zdarzy się nie tylko w niedalekiej przyszłości, ale też w tej dalszej. Koszty klubów zostały na stałym poziomie, […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

„Wisła zyskała fundament na przyszłość. Wartość naszych akcji znacznie wzrosła”

– Z mojego punktu widzenia, jeśli chodzi o Spółkę Akcyjną, której jestem szefem, to jest to przełomowe. Udało się pozyskać, w ramach bardzo korzystnej umowy, aktywo, które jest bezwzględnie fundamentem budowania klubu w przyszłości. Prawo do nazwy Wisła Kraków. Prawo do historycznego loga, do którego wszyscy są przywiązani. To kluczowe pod kątem budowy drużyny, budowy […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Pomysł: 19 zespołów w Ekstraklasie od nowego sezonu. To chyba miałoby sens

Niektórzy wierzą, że Ekstraklasa jednak dojedzie w jakiś sposób do końca rozgrywek, ale wiara to jedno, a przygotowania i scenariusze to drugie. Trzeba być gotowym na wszystko: i na pozytywne wieści z wirusowego placu boju, i na te negatywne. A co za tym idzie w mniej optymistycznym przypadku – na zakończenie ligi i pomyślenie, jak […]
01.04.2020
Anglia
01.04.2020

QUIZ. Wszyscy reprezentanci w XXI wieku

Zapraszamy na kolejną zabawę. Tym razem quiz nie jest naszego autorstwa, ale na platformie Sporcle znaleźliśmy bardzo fajne zestawienie, więc postanowiliśmy podpromować dobrą robotę – ktoś zadał sobie dużo trudu i policzył minuty wszystkich reprezentantów Polski z XXI wieku. Co ważne – uzbierane TYLKO W MECZACH O PUNKTY, więc odpadają wszyscy kadrowicze wyprodukowani przez niepoważne […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Nikt nie chce być tym prezesem, który gasi w klubie światło

Nie mamy wątpliwości, że żaden klub na całym świecie nie może powiedzieć, iż nie straci na kryzysie gospodarczym związanym z wybuchem epidemii koronawirusa. Inna sprawa, że organizacje można podzielić na te lepiej i na te gorzej przygotowane na czas wielkiego kryzysu. GKS Bełchatów stanowczo zalicza się do tej drugiej grupy. I bez pandemii znajdował się […]
01.04.2020
Weszło
01.04.2020

Arka na skraju bankructwa

— Nastawiam się na najgorsze. Kilka dni przed wstrzymaniem rozgrywek ekstraklasy mieliśmy spotkanie z prezesem i dyrektorami. Prezes powiedział otwarcie, że jeśli nie znajdzie się nowy właściciel, grozi nam bankructwo. Dodał, że prowadzone są rozmowy z kandydatem, ale ostatecznie tamten inwestor zrezygnował — mówi w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” Michał Nalepa, pomocnik i jeden z […]
01.04.2020
Kanał Sportowy
31.03.2020

Zebranie Zarządu – LIVE charytatywny Kanału Sportowego

Mateusz Borek, Tomasz Smokowski, Michał Pol i Krzysztof Stanowski zapraszają na ZEBRANIE ZARZĄDU – czyli charytatywny LIVE z donejtami i telefonami do studia!
31.03.2020
Inne sporty
31.03.2020

Już niedługo w twoim domu… Chicago Bulls Michaela Jordana

Jesteś dzieckiem lat dziewięćdziesiątych? Tęsknisz za czasami, kiedy koszykówka wzbudzała w tobie wielką ekscytację? Chcesz przekonać swoje nadaktywne dziecko, które nie potrafi usiedzieć w miejscu, aby wreszcie zostało w domu? A może po prostu przepadasz za sportem, tym najwyższego sortu? Jeśli na którekolwiek z wymienionych wyżej pytań odpowiedziałeś twierdząco, to chyba mamy coś dla ciebie… […]
31.03.2020
Hiszpania
31.03.2020

W Barcelonie kryzys podczas kryzysu. O co chodziło?

W Barcelonie wiosny bywają gorące. Pogoda to jedno, piłka to drugie. Nie dość, że śródziemnomorski klimat sprzyja przyjemnej aurze, to jeszcze na wiosnę piłkarze Dumy Katalonii rok w rok, od wielu lat, rozgrywają najważniejsze mecze i zdobywają najważniejsze trofea. Jakoś w tym marcowym okresie zazwyczaj to wszystko się rozpoczyna. Tym razem też jest gorąco, ale […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

QUIZ. Kto zasiedział się w Ekstraklasie?

Kilka dni temu spodobał wam się quiz, w którym musieliście wymienić obcokrajowców z największą liczbą goli w Ekstraklasie, więc dziś postanowiliśmy pójść krok dalej. Tym razem waszym zadaniem jest wymienienie zagranicznych graczy, którzy w naszej lidze zagrali przynajmniej 100 razy. Jasne, zazwyczaj było tak, że jeśli ktoś był dobry, to szybko stąd czmychał, ale trochę […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„W Siedlcach mówiono, że jest dziwny. A on po prostu więcej trenował”

Pół roku w Pogoni Siedlce. Rok w Podbeskidziu. Powołanie do reprezentacji Michniewicza tuż przed samym Euro, debiut na turnieju, potem tylko jeden opuszczony mecz w Ekstraklasie po transferze do Śląska. Kariera Przemysława Płachety pędzi bardzo szybko, być może jeszcze szybciej niż on na boisku – cztery z dziesięciu czołowych sprintów w sezonie 19/20 są jego […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Kondycja zamknięta w areszcie domowym

Wracamy do gry! Liga startuje! Otwórzmy stadiony, wypełnijmy trybuny i zacznijmy igrzyska. Ale zaraz. Możemy? Tak bez przygotowania? Nawet nie z marszu, a prosto z kanapy? Słyszymy coraz to nowsze terminy powrotu do gry w piłkę i choć wiemy, że ci, którzy podają daty w promieniu najbliższych kilku tygodni mocno fantazjują, to zadajemy jedno pytanie. […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„Odpowiadam na wszystkie kłamstwa”, czyli Kaszowski odpowiada na list Kałuży

Dzieje się w Gliwicach. Ustalmy chronologię.  26 marca, czwartek – dostajemy informację, że Piast zwalnia część pracowników działu administracyjnego, a w tym nazywanego legendą klubu Jarosława Kaszowskiego.  28 marca, sobota – publikujemy wywiad z Jarosławem Kaszowskim, w którym przedstawia szczegóły zwolnienia z Piasta i ostro krytykuje władze klubu – „Prezes Żelem nie lubi ludzi. Nigdy […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Ekstraklasa apeluje do PZPN: pozwólcie obciąć pensje

„Ekstraklasa S.A. w imieniu 16 klubów uczestniczących w najwyższej klasie rozgrywkowej, zwróciła się do PZPN o pilne przyjęcie przez zarząd Związku uchwały w sprawie zasad zmniejszenia wynagrodzeń zawodników” – czytamy na stronie ekstraklasa.org. Co to oznacza? Cóż, wygląda na to, że – w najwyższym skrócie – rozpoczyna się kolejna odsłona wojenki między klubami i związkiem. […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Niemcy wychodzą przed szereg: Bundesliga chce wystartować od maja

Większość światowych lig powoli godzi się z tym, że prawdopodobnie nie uda się dokończyć rozgrywek do 30 czerwca. Bardziej niż o planach ewentualnego powrotu myśli się o tym, jak sprawiedliwie rozstrzygnąć przerwany sezon. Z tego schematu wyłamują się Niemcy. Dziś odbyła się konferencja prasowa z Christianem Seifertem, prezesem DFL, niemieckiej federacji, na której ogłoszono istotne […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Jak co wtorek… KRZYSZTOF STANOWSKI

Sytuacja nie jest łatwa dla kogokolwiek. Jeśli dalej tak będzie, liczba firm, które padną porazi skalą, jakiej za naszego życia nie zaznaliśmy. Pospinanie budżetu – na każdym poziomie: domu, zakładu pracy, całego państwa – stanie się niezwykle trudne i chyba wszyscy musimy pogodzić się z myślą, że coś się na pewien czas skończyło. Potem oczywiście […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Jak obniżać pensje? Zagłębie Sosnowiec przykładem dla innych klubów

Powiększa się grono pierwszoligowców, którzy zdecydowali się na obniżki wynagrodzeń. Do Miedzi Legnica i Warty Poznań dołączyło dziś Zagłębie Sosnowiec. Dlaczego wyróżniamy akurat ten klub? Bo przedstawił on najbardziej rozsądny i sprawiedliwy sposób na cięcia, jaki widzieliśmy. Pensje obniżono proporcjonalnie do ich wysokości, a w przypadku najmłodszych oraz pracowników administracji, cięć nie będzie wcale. Marcin […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Trenerzy reprezentacji obniżają swoje pensje o połowę

Obniżki, obniżki, obniżki. Nie wszyscy się kłócą, nie wszyscy się dziwią, niektórzy podchodzą do sytuacji z pełnym zrozumieniem. Dzisiaj zapadła decyzja, że trenerzy reprezentacji narodowych – z Jerzym Brzęczkiem i jego sztabem na czele – przez następne cztery miesiące (za kwiecień, maj, czerwiec i lipiec) będą otrzymywać mniejsze wynagrodzenie, niektórzy mniejsze nawet o połowę. Co […]
31.03.2020