post

Opublikowane 21.01.2020 13:51 przez

Krzysztof Stanowski

Wracam z cyklem „Jak co wtorek…” i co najważniejsze: wracam z radością. Udało się doprowadzić do momentu, w którym zatęskniłem za pisaniem. Kiedy miałem go po dziurki w nosie – przestałem, bo nie ma nic gorszego niż oszukiwanie czytelnika wymuszonym klepaniem w klawisze. A potem tylko czekałem na to, czy chętka kiedykolwiek wróci, czy też zniknęła na zawsze i pozostanie mi jedynie biznesowa, a nie dziennikarska część działalności. I całkowicie szczerze informuję was – chętka wróciła. Jest w głowie kilka tematów, z którymi chciałem się podzielić, aczkolwiek temat pierwszego po powrocie odcinka – stety czy niestety – wykreował się sam.

Zbigniew Boniek kontra reszta świata.

Na początek muszę rozczarować wszystkich zwolenników spisków i wszelakich teorii wyborczych. Nikt tu – jak to sugerowano w komentarzach – nie przestawia wajchy. Zbigniewa Bońka uważam za najlepszego prezesa PZPN w historii związku (tu nie miał szczególnej konkurencji, no ale jednak) i nie dałbym sobie małego palca uciąć, czy kiedykolwiek pojawi się lepszy. Jeśli więc wydawało wam się, że teraz Weszło wspiera osobę X albo Y, a z Bońkiem przestaje się liczyć, bo przecież do końca kadencji niedaleko, to sugeruję spacer po świeżym powietrzu. Ludzie w Polsce szybko zaczynają się nudzić innymi osobami i nie brakuje takich, którzy znudzili się Zbigniewem Bońkiem, ale już za moment będą wzdychali: kiedyś to było. Bo czy się to komuś podoba czy nie, Boniek wziął PZPN dogorywający, skłócony wewnętrznie i miotami żenującymi aferami, a zostawi jako prężnie działającą firmę, która stale zwiększa przychody, a co za tym idzie: skalę działania.

Sędzia: W imieniu Polskiej Rzeczpospolitej Internetowej…
Tłum: ciiiiiiii.

A czy trzeba się z nim we wszystkim zgadzać? Co się takiego stanie, jeśli masz od kogoś inne zdanie? Mnie się zawsze wydawało, że nic. Mało tego – że to dobrze mieć inne zdanie, pokłócić się trochę, na zewnątrz można nawet udawać nieprzekonanego, ale trafne argumenty drugiej strony gdzieś z tyłu głowy zostają. A nawet jeśli argumenty drugiej strony nie są trafne i od razu je wyrzucasz do kosza z napisem „nonsens”? Boże Święty, cóż z tego? Jakie znaczenie ma to, czy ktoś uważa, że mniejsza liga jest lepsza, a inny – że większa? Albo, że jedni twierdzą, że wyjazd do USA jest cool, a drudzy, że nie? A może wszystko ma swoje plusy i minusy, tak po prostu?

Sędzia: Za posiadanie innego zdania i podejrzenie o brak racji…
Tłum: uuuuuuu.

Jednak internet trochę przypomina mi te niepraktyczne kraniki w Anglii: jeden z lodowatą wodą, drugi z gorącą. I albo się zmrozisz, albo poparzysz. Dwa strumienie, które dla komfortu wszystkich powinny się zmieszać, co nadałoby dyskusji odpowiednią temperaturę. No ale nie: płyną sobie zupełnie niezależnie, wściekle i na koniec spotykają się dopiero w zlewie.

Skazuję cię na 10 lat upokorzeń, żartów i wykluczenia społecznego…
Tłum: taaaaaaaak! jeeeeee!

Ludzie, wyluzujcie, naprawdę. Można się spierać, to jest legalne. Można mieć inne zdanie, a potem iść na obiad. I przy obiedzie się spierać dalej. Spróbujcie kiedyś.

*

Zbigniew Boniek oburzył się, że na Weszło pojawił się tekst polemiczny do jego wystąpienia w moim programie. Z ręką na sercu: trochę go rozumiem. Można bowiem odnieść wrażenie, że ktoś przegrał starcie przed kamerą, więc tylko zaczekał, aż gość wyjdzie ze studia, by pokazać: hoho, jeszcze z tobą nie skończyłem!

Moim zdaniem to ociera się o brak klasy. Można było trochę odczekać (i gdyby mnie zapytano, to powiedziałbym: zaczekać), mógł też Kuba Olkiewicz przedstawić swój punkt widzenia w swoim cotygodniowym, blogowym tekście, bo niejako przemówił głosem redakcji, a ja akurat w kilku kwestiach zupełnie się z nim nie zgadzam.

Z drugiej strony: no przecież jest oczywistym, że słowa wypowiedziane przez prezesa PZPN zawsze podlegają dyskusji, ocenie i chyba nie było zamysłem Zbigniewa Bońka powiedzieć czegoś, o czym wszyscy minutę po wyłączeniu kamer zapomną. Polemika jest częścią futbolu, a ta na Weszło była normalna, kulturalna, tylko być może z kiepskim timingiem.

Mówiąc krótko – burza w szklance (gorącej) wody.

*

Osobiście w kilku rzeczach zgadzam się ze Zbigniewem Bońkiem, a nie zgadzam z Jakubem Olkiewiczem, a w kilku – wręcz odwrotnie. Na przykład kwestia wyjazdu polskich zawodników do MLS. Prezes PZPN twierdzi, że prawdziwa piłka jest tutaj, w Europie i jeśli w tym sporcie chce się robić karierę, to właśnie tu. Natomiast Kuba napisał:

Cały ambaras z MLS polega na tym, że przez lata utarł się mit, że to liga dla emerytów. Sęk w tym, że dziś do tej ligi trafiają całkiem nieźli piłkarze, poziom rośnie i te rozgrywki przestały być już domem spokojnej starości dla podstarzałych gwiazd, którym znudziła się Europa. Nie widzimy różnicy między tym, że zdolny Polak trafi za kilka baniek euro do Belgii a tym, że zdolny Polak trafi za kilka baniek dolarów do Stanów Zjednoczonych.

Wydaje mi się, że Zbigniew Boniek patrzy ze swojej perspektywy: piłkarza wybitnego. I chyba nigdy nie był mistrzem wcielania się w rolę przeciętniaka. Natomiast my – tak szczerze – do MLS wysyłamy aktualnie przeciętniaków. Piłkarzy niezłych na naszą ligę, ale w skali światowego futbolu zawodników totalnie szarych i bez perspektyw na wielką karierę. Dla takich graczy Ameryka jawi się bajkowo.

Ale jeśli Kuba Olkiewicz nie widzi różnicy między MLS a Belgią… Cóż, ja widzę. Być może kiedyś MLS będzie jak Belgia, być może to przeobrażenie właśnie się dzieje, ale póki co w ostatnich 10 latach z Ameryki do europejskiej ligi z TOP5 za sumę od 4 milionów euro wzwyż trafiło 6 zawodników, przy czym tylko jeden transfer przekroczył 10 milionów euro. Natomiast z Belgii w ciągu ostatnich 10 sezonów do lig TOP5 za sumę od 4 milionów euro wzwyż trafiło około 70 zawodników, a tylko w sezonie 2019/20 było ich 17!

Jak więc można nie widzieć różnicy? Belgia jest trampoliną, nadaje karierze dynamikę, jest fabryką, a MLS jest wygodną, często końcową przystanią. Być może przestaje to być dom spokojnej starości (czy na pewno?), ale być może tworzy się tam dom spokojnej młodości?

Karierę można robić wszędzie i wszędzie można być szczęśliwym. Ale jeśli piłka nożna byłaby kinem, to Europa jest odpowiednikiem Hollywood. A MLS – Bollywood. Tak, tam daleko też są gwiazdy, są pieniądze, fajne życie, czasami ktoś nakręci w tamtej części świata „Slumdoga” i wtedy w ogóle robi się szum, ale generalnie to nie to samo. Po prostu: nie to samo.

Zgadzam się też z Bońkiem, że polskie kluby sprzedają byle szybciej i byle gdzie. Pytanie brzmi: czy mają wybór, biorąc pod uwagę swoje mini-budżety lub giga-długi, ale co do zasady: tak, za szybko i bez pomyślunku. Nie widzę w tym stwierdzeniu nic kontrowersyjnego. Czasami dzięki planowi, charyzmie, czy odpowiedniemu zarządzaniu ludźmi da się na jakiś czas zepchnąć interes finansowy zawodnika na drugi plan. Z jakiegoś powodu Dinamo Zagrzeb nie sprzedało Daniego Olmo pierwszemu chętnemu i teraz zamierza wziąć 30 dużych baniek, a zawodnik nie prowadzi strajku głodowego. Z jakiegoś też powodu FCSB (dawna Steaua) przytrzymuje swoich dwóch skrzydłowych – Mana i Comana – bo zamierza zgarnąć za nich sumy daleko większe niż wynosi rekord polskiej ekstraklasy.

A my chcemy polemizować z Bońkiem mówiącym, że rzucanie się na każde 4 miliony euro jest niepoważne? A za dwa tygodnie sami napiszemy, że niepoważne?

*

Mielić ponownie tematu o młodzieżowcu mi się nie chce. Początkowo byłem przeciw, teraz widzę plusy, nie mam jednoznacznej opinii, ale bliżej mi do stwierdzenia, że będzie z tego pożytek.

No i trudno nie zgodzić się z argumentem Bońka: – Skoro ciągle mówicie, że ta liga jest beznadziejna i nie ma w niej dobrych piłkarzy, to co za różnicę wam robi, jak zagra jeden młody?

*

Zarówno temat młodzieżowca, jak i formuły rozgrywek Olkiewicz trochę zbagatelizował, może słusznie. O formule rozgrywek napisał tak: „Naprawdę przestańmy mieszać w formule rozgrywek, bo to nie jest powód, przez który szorujemy po dnie w rankingu UEFA”.

I ja się zgadzam, przestańmy mieszać.

Tylko, że Boniek też się zgadza. On mianowicie mówi: przywróćmy 18 zespołów i przestańmy mieszać, zabetonujmy na 100 lat. Pomyliłem się z ESA37, popróbowaliśmy, nie wyszło.

Osobiście byłem zwolennikiem ESA37, ale tylko do momentu, gdy dzielono w niej punkty. Wówczas był to zamysł mający na celu eskalację emocji, rozumiałem to. Teraz zostało takie nie wiadomo co i nie wiadomo po co. Powrót do ligi 18-zespołowej mnie nie wzrusza, pozostanie w lidze 16-zespołowej też nie. Nie wydaje mi się, by poziom rozgrywek miał polecieć na pysk, jeśli dodamy jeszcze dwa zespoły, nie wydaje mi się też, by miał od tego wzrosnąć. Być może jest to korzystne z punktu widzenia wyceny praw telewizyjnych (bo od pieniędzy poziom wzrasta), ale na tym się nie znam.

*

Nie zgadzam się ze Zbigniewem Bońkiem, że trzeba być bezlitosnym w kwestii egzekwowania wymogów infrastrukturalnych. Jeśli ktoś ewidentnie gra na nosie, jak Sandecja – oczywiście. Ale jeśli przepisy licencyjne pozytywnie mobilizują władze miejsce do inwestycji w obiekty sportowe, to moim zdaniem rolą PZPN jest zachęcanie, by swoje plany realizowały.

Jeśli więc Raków Częstochowa realnie ruszy z budową stadionu, jeśli w lipcu będzie miał plac budowy zamiast obiektu – to wciąż super. Bo to oznacza, że machina ruszyła i przepis spełnił swój cel. Na taki klub można zaczekać, od grania w Bełchatowie nikt jeszcze nie umarł (chyba, trzeba zapytać Grety, bo ostatnio wizytowała to miejsce).

*

Czy trzecia drużyna pierwszej ligi jest na poziomie czternastej drużyny ekstraklasy? Szczerze? Nie wiem. Można się przerzucać procentami – ilu beniaminków spadało, ilu nie, ilu było w dolnej połówce tabeli, a ilu w górnej. Tylko, że to bez znaczenia. Nigdy w życiu nie powiedziałem sobie: uff, dobrze, że ta czternasta w tabeli drużyna nie spadła z ligi. Wręcz przeciwnie – 14. drużyna w tabeli z reguły (zawsze?) to była ta, na którą nie mogłem już patrzeć, ale niestety na skutek regulaminu w kolejnym sezonie musiałem. Dlatego nie nadaję się na adwokata zespołów, które zbierają po ryju przez cały rok, a na koniec mają punkcik więcej od jeszcze większych nieudaczników.

Czy jak awansuje trzeci zespół z pierwszej ligi to świat się zawali? A może wejdzie ktoś, kto będzie miał lepszy pomysł na zagospodarowanie środków z praw telewizyjnych? A może będzie rotacja co sezon – awans, spadek, awans, spadek?

Moje pytanie brzmi: co z tego? Co to za różnica, kto będzie okupował miejsca na dnie tabeli? Jak czasami dopcha się ktoś z Chojnic to co, reputacja ligi legnie w gruzach?

Kuba Olkiewicz: – Gdyby 14. drużyna spadała to spadłby Piast Gliwice i potem nie zostałby mistrzem Polski.

Ja: – No trudno. Robi to wam jakąś różnicę?

Moim zdaniem obecny system ma natomiast ten plus, że gdy o Ekstraklasę walczy sześć drużyn z pierwszej ligi (dwie awansują bezpośrednio, a cztery walczą w barażach), to realnie sześć-dziesięć miast musi już teraz zastanowić się nad inwestycjami w infrastrukturę, co w dłuższej perspektywie jest dla futbolu korzystne (dla kieszeni podatnika mniej, ale PZPN nie zajmuje się nadzorowaniem sposobu wydawania pieniędzy publicznych). Czy w Radomiu prezydent podpisałby dokumenty o inwestycjach w stadion, gdyby bezpośrednio awansowały dwie drużyny i nikt więcej? Nie jestem taki pewny. A skoro przepisy nawet do barażu dopuszczą wyłącznie drużyny, które w kwestii obiektów działają, to nie miał wyboru.

*

Na temat powołania Błaszczykowskiego moim zdaniem nie ma sensu polemizować, ponieważ Zbigniew Boniek i Jakub Olkowicz mają to samo zdanie, tylko jednemu nie wypada go głośno wyrazić, a drugi nie ma z tym problemu. Pisanie tutaj do Bońka, że Błaszczykowski niekoniecznie powinien jechać na Euro wydaje się przekonywaniem przekonanego, równie dobrze można byłoby apelować do wspomnianej Grety, by nie paliła węglem. Nie da się o to pokłócić.

Natomiast Brzęczek… Cóż, tu zgadzam się z Olkiewiczem, który napisał tak:

Boniek mówi, że nie można krytykować Brzęczka, jeśli nie widziało się żadnej jednostki treningowej przez niego przeprowadzonej. Cóż, jeśli nam bułka z piekarni nie smakuje, to mamy święte prawo powiedzieć, że piekarz dał ciała i że ta bułka nadaje się tylko na pociągnięcie jej z woleja. I wcale nie musimy do tego oglądać procesu dodawania mąki, analizowania lepienia ciasta czy śledzenia jednostki pieczeniowej.

Nie jestem optymistą przed zbliżającym się turniejem. Wydaje mi się, że właśnie obserwujemy zbliżającą się w stronę Ziemi asteroidę i gdy jest już ona bardzo blisko wywiązuje się taki oto dialog:

Jebnie czy nie jebnie?
– Pożyjemy, zobaczymy.

Można i tak.

KRZYSZTOF STANOWSKI

#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
#WeszłoFuksem
09.07.2021

Kupon Kowala, tenisowa tasiemka i królowie Euro

„Weszło Fuksem”, to nasz cotygodniowym cykl, w którym bierzemy sobie na tapet pięć najciekawszych (i często wygranych) kuponów z Fuksiarza. Co mamy w tym tygodniu? Potężny kupon potężnego Kowala. Tasiemkę na dwanaście meczów tenisowych. Specjalność zakładu Fuksiarza. No ludzie, czego my nie mamy – tak pytajcie, to będzie łatwiej. Klasyczny zestaw McKupon – czyli pewniaczek, […]
09.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
07.07.2021

Fuksiarz rejestracja – jak założyć konto w Fuksiarz.pl?

Wszystko ma swój początek. Życie, związek, praca, zajawki. Początek ma też typowanie w Fuksiarz.pl. Wybaczcie ten górnolotny i pompatyczny wstęp – zwłaszcza, że rejestracja w Fuksiarzu jest banalna, prosta, a sam proces zakładania konta niezwykle sprawny. Ponadto u tego bukmachera możecie przejść przez tzw. etap szybkiej rejestracji. No to co? Czas przeprowadzić was przez to […]
07.07.2021
Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
06.07.2021

Fuksiarz kod promocyjny lipiec 2021 + najwyższe promocje!

Z bukmacherami jest tak, że lubimy najbardziej ich wtedy, gdy kupony rozliczane są na zielono. Ale jak wiadomo – nie zawsze tak jest. Natomiast zawsze w Fuksiarz.pl można dostać kody promocyjne na start – to trochę tak, jak gospodarz wita nas ciepłym posiłkiem i smaczną herbatką. No i Fuksiarz w taki sposób was wita w […]
06.07.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Dlaczego cieszę się, że Messi odejdzie z Barcelony

Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby Messi grał do pięćdziesiątki, nawet, jeśli pod koniec na jeden nodze. Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby klub podpisał z Leoklauzulę pierwokupu – pierwokontraktu? – na wszystkich jego potomków siedem pokoleń do przodu. Gdybym był kibicem Barcelony, pewnie czułbym się właśnie, jakby mi wyciągnięto świat spod nóg. A może […]
05.08.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Pamiętacie wyraz twarzy, jaki miał John Coffey z „Zielonej mili”, oglądając puszczony mu film? No cóż, może nie miałem aż takiej miny oglądając mecz Dinamo Zagrzeb – Legia Warszawa. Ale nie zmienia to faktu, że oglądało mi się ten mecz przyjemnie. A co jeśli mamy problem z chwaleniem w polskiej piłce? Co jeśli każda pochwała […]
05.08.2021
Prasówka
05.08.2021

PRASA. Plach dogra sezon w Piaście i odejdzie za darmo?

Czwartkowa prasa zbyt wiele w temacie piłki nie oferuje. To jeden z tych nielicznych dni, gdy schodzi ona na dalszy plan, ale trudno mieć pretensje, skoro nasi olimpijczycy zdobywają coraz więcej medali.  PRZEGLĄD SPORTOWY Dla dyrektora sportowego Śląska Wrocław, Dariusza Sztylki czwartkowe starcie z izraelskim Hapoelem Beer Szewa ma dodatkowy podtekst. Kiedyś z jego angażu […]
05.08.2021
Brama dnia
05.08.2021

Bach, bach, Karabach | BRAMA DNIA

Halo, halo. Jak codziennie zapraszamy wraz z naszymi partnerami z Gatigo do wyboru „Bramy dnia”. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was trafienie sprzed jedenastu, a także sprzed dwudziestu jeden lat. Oglądajcie i głosujcie! RASAD SADIQOV VS WISŁA (05.08.2010) 5 sierpnia 2010 roku. Czarny dzień w historii Wisły Kraków i w ogóle polskiej piłki. Karabach Agdam wyrzucił „Białą […]
05.08.2021
Felietony i blogi
04.08.2021

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Już za moment Legia Warszawa wybiegnie na kultowy obiekt Maksimir w Zagrzebiu, gdzie spróbuje wywalczyć sobie drogę do fazy grupowej Ligi Europy, z zachowaniem szansy nawet na fazę grupową Ligi Mistrzów. Niespecjalnie wierzę w powodzenie tej misji, właściwie postawiłem nawet na kuponie zwycięstwo Dinama, ale chciałbym jeszcze przed meczem przejść do usprawiedliwień. Jestem na tyle […]
04.08.2021
Niewydrukowana tabela
04.08.2021

Sędziowie w drugiej kolejce? Top. Choć pomagał też VAR

To była bardzo dobra kolejka sędziów. I nie piszemy tego ironicznie. Nie tylko bronili się sami sędziowie, ale też dostaliśmy pokaz mocy VAR-u, bo wideoweryfikacje wypadły znakomicie. Jeśli Kolegium Sędziów PZPN będzie się chciało w przyszłości bronić przed zarzutami, że poziom sędziowania w Polsce jest kiepski, to śmiało może pokazać krytykom tę serię gier. Osiem […]
04.08.2021
Weszło
05.08.2021

Znów show w meczu Śląska. Ale znów też dobry wynik

Śląsk zrobił sporo, żeby zapracować na swoją szansę w Lidze Konferencji. Żeby dowiedzieć się o ewentualnym rozstawieniu w czwartej rundzie, trzeba było najpierw zrobić swoje na dwóch pierwszych przeszkodach, a wiemy, jak to bywało z polskimi klubami w przeszłości. Różnie, delikatnie mówiąc. Śląsk nie zawiódł, ba, momentami bawił – pozytywnie – swoją grą. Takich reprezentantów […]
05.08.2021
Weszło
05.08.2021

Definitywny koniec epoki romantyzmu

Tak, wiemy, ogłaszaliśmy ten koniec tysiąc razy, nie tylko my, ale całe środowisko piłkarskie. Był koniec futbolu, jaki znamy, gdy z Manchesteru United zwinęła się cała klasa ’92, potem jeszcze poprawił to Sir Alex Ferguson swoim odejściem. Był koniec futbolu, gdy ze sceny schodził Paolo Maldini, był jeszcze inny koniec futbolu, gdy dobiegała końca piękna […]
05.08.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Dlaczego cieszę się, że Messi odejdzie z Barcelony

Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby Messi grał do pięćdziesiątki, nawet, jeśli pod koniec na jeden nodze. Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby klub podpisał z Leoklauzulę pierwokupu – pierwokontraktu? – na wszystkich jego potomków siedem pokoleń do przodu. Gdybym był kibicem Barcelony, pewnie czułbym się właśnie, jakby mi wyciągnięto świat spod nóg. A może […]
05.08.2021
Weszło
05.08.2021

Gdzie zagra Leo Messi?

Leo Messi odchodzi z Barcelony. To jest tak sensacyjna informacja, że aż trudno przechodzi przez klawiaturę, bo mimo masy plotek w ostatnich miesiącach czy tygodniach, pewnie 99% z nas myślało – e tam, czcze gadanie, pewnie i tak zostanie. A jednak. Informacja na teraz jest taka, że Messi odchodzi. Ale przecież będzie grał w piłkę. […]
05.08.2021
Inne sporty
05.08.2021

Zrobił to! Jan-Krzysztof Duda wygrał szachowy Puchar Świata!

Jan-Krzysztof Duda zwycięzcą Pucharu Świata – to brzmi dumnie. W szachach nie mieliśmy jeszcze takiego kozaka, któremu ta sztuka by się udała. Dopiero on zdołał wejść na taki poziom. Po tym, jak w półfinale odprawił Magnusa Carlsena, wczoraj i dziś zmierzył się z Rosjaninem Siergiejem Kariakinem. W pierwszej partii – w której Polak grał czarnymi […]
05.08.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Pamiętacie wyraz twarzy, jaki miał John Coffey z „Zielonej mili”, oglądając puszczony mu film? No cóż, może nie miałem aż takiej miny oglądając mecz Dinamo Zagrzeb – Legia Warszawa. Ale nie zmienia to faktu, że oglądało mi się ten mecz przyjemnie. A co jeśli mamy problem z chwaleniem w polskiej piłce? Co jeśli każda pochwała […]
05.08.2021
Weszło
18.07.2021

Wybory, których nie ma

W wyborach na prezesa PZPN nie ma debat publicznych. Ale co dziwniejsze: nie ma nawet debat wewnętrznych. Kandydaci nie mają gdzie i kiedy się zmierzyć. W piątek miało odbyć się spotkanie klubów Ekstraklasy z kandydatami na prezesa PZPN, Cezarym Kuleszą i Markiem Koźmińskim. Miało się odbyć, z inicjatywy Wojciecha Cygana, nowego wiceprezesa ds. piłkarstwa profesjonalnego, […]
18.07.2021
Weszło
24.06.2021

Stanowski podsumowuje Euro i Paulo Sousę

Z uwagi na dość sporą grupę ludzi, którzy albo mają kłopoty ze zrozumieniem dłuższych tekstów, albo im się dłuższych tekstów nie chce w ogóle czytać, więc zadowalają się tytułem i zdjęciem, na wstępie napiszę: Paulo Sousa powinien zostać. Można sobie wracać do tego zdania co jakiś czas, dla utrwalenia i za każdym razem, gdy przez głowę […]
24.06.2021
Weszło
15.06.2021

„Pomagamy sportowi, a sport pomaga nam”

Jak wygląda pozyskiwanie ambasadorów i czy to się w ogóle opłaca? Jakie plany na ten i na przyszły rok ma firma Orlen, która stała się największym sponsorem polskiego sportu? Czy wkrótce będzie też sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski? O tym rozmawiamy z Agatą Pniewską, dyrektorem biura marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.
15.06.2021
Piłka nożna
15.06.2021

Stanowski po meczu: wszystko na opak

No i mamy klops, na jaki bardzo ciężko zapracowaliśmy. Zmieniając trenera za późno i nie dając nowemu czasu. Zmieniając trenera na takiego, który nawet nie uznał za stosowne przeprowadzić się do Polski i oglądać tu meczów, co uważam za brak szacunku do tej zaszczytnej i intratnej posady (i pisałbym to samo, nawet gdyby to była […]
15.06.2021
Weszło
21.04.2021

Boniek: – Superliga to odrealniona idea. Na froncie został tylko Florentino Perez

O bardzo gorących dniach w światowym futbolu porozmawialiśmy ze Zbigniewem Bońkiem, który całe zamieszanie widział z bardzo bliska i bardzo dokładnie. Nowy wiceprezydent UEFA opowiada o tym, dlaczego projekt ten nie mógł wypalić. – Przez ostatnie cztery lata jako członek Komitetu Wykonawczego UEFA ciągle słyszałem o Superlidze. Notoryczne lanie wody. Kilka razy mówiłem: „Panowie, wcześniej […]
21.04.2021
Weszło
20.04.2021

Stanowski o godnej pogardy Superlidze: produkcja eventów telewizyjnych, a nie sport

Przypomniał mi się taki totalnie idiotyczny dowcip z początku pandemii i obowiązku noszenia maseczek. Wchodzi facet bez maski na twarzy do banku i mówi: – Uwaga, to jest napad. Powiedzmy, że jest to absurdalny rodzaj poczucia humoru, ale coś takiego właśnie się wydarzyło. Weszło kilku gości w eleganckich garniturach, bez żadnych masek i oznajmiło, że […]
20.04.2021
Liczba komentarzy: 2
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KrutimBreaw
KrutimBreaw
1 rok temu

Размещение ваших ссылок на ваш сайт в Яндекс Коллекции.
Эти ссылки размещенные в Яндекс коллекциях влияют на рост позиций, рост трафика и вероятность повышения ИКС и никаких санкций от поисковиков.
Это будут внешние ссылки на ваш сайт с Яндекса, плюс возможно увеличение посетителей с Яндекс коллекций.

iouo
iouo
10 miesięcy temu

Nice to thanks for the given me amazing article here thanks for this connect site https://wordunscrambler.online and looking the amazing unscramble letters words hope you like it

Weszło
05.08.2021

Znów show w meczu Śląska. Ale znów też dobry wynik

Śląsk zrobił sporo, żeby zapracować na swoją szansę w Lidze Konferencji. Żeby dowiedzieć się o ewentualnym rozstawieniu w czwartej rundzie, trzeba było najpierw zrobić swoje na dwóch pierwszych przeszkodach, a wiemy, jak to bywało z polskimi klubami w przeszłości. Różnie, delikatnie mówiąc. Śląsk nie zawiódł, ba, momentami bawił – pozytywnie – swoją grą. Takich reprezentantów […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Messi znika z kadry Barcelony

Ktoś powie, że to żaden news, ale takie mamy czasy, że wiele informacji wyciąga się z najprostszych cyfrowych szczegółów i detali. Leo Messi właśnie zniknął z zakładki „pierwszy skład” na oficjalnej stronie Barcelony.  Jest Antoine Griezmann, jest Martwin Braithwaite, jest Ousmane Dembele, jest Ansu Fati, jest Sergio Aguero, jest Memphis Depay, ale nie ma Leo […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Mundo Deportivo: Messi jest w szoku

Świat piłki nożnej stanął na głowie. Leo Messi nie podpisze nowego kontraktu z Barceloną. Pierwszy raz od niepamiętnych czasów nie zobaczymy Argentyńczyka w koszulce Blaugrany. Kończy się pewna epoka. Kończy się nagle, niespodziewanie. Ponoć również nawet dla samego Leo Messiego.  Mundo Deportivo podaje, że Leo Messi jest w szoku. Dziennik informuje: „Leo Messi przyswaja sobie […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Barcelona żegna Messiego

Chaos panuje w szeregach Barcelony. Tak to trzeba nazwać. Klub na wszelkie sposoby próbuje żegnać swoją legendę i wyjść z całej sytuacji z twarzą, ale wychodzi nieco… niezręcznie.  Barcelona wydała oświadczenie. Pomimo osiągnięcia porozumienia między Barceloną a Leo Messim oraz wyraźnego zamiaru obu stron podpisania nowego kontraktu, nie może on zostać sformalizowany z powodów przeszkód […]
05.08.2021
Weszło
05.08.2021

Definitywny koniec epoki romantyzmu

Tak, wiemy, ogłaszaliśmy ten koniec tysiąc razy, nie tylko my, ale całe środowisko piłkarskie. Był koniec futbolu, jaki znamy, gdy z Manchesteru United zwinęła się cała klasa ’92, potem jeszcze poprawił to Sir Alex Ferguson swoim odejściem. Był koniec futbolu, gdy ze sceny schodził Paolo Maldini, był jeszcze inny koniec futbolu, gdy dobiegała końca piękna […]
05.08.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Dlaczego cieszę się, że Messi odejdzie z Barcelony

Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby Messi grał do pięćdziesiątki, nawet, jeśli pod koniec na jeden nodze. Gdybym był kibicem Barcelony, chciałbym, aby klub podpisał z Leoklauzulę pierwokupu – pierwokontraktu? – na wszystkich jego potomków siedem pokoleń do przodu. Gdybym był kibicem Barcelony, pewnie czułbym się właśnie, jakby mi wyciągnięto świat spod nóg. A może […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

„Odejście Messiego ma charakter ekonomiczny”

Hiszpański dziennik Marca jako pierwszy poinformował, że Leo Messi nie podpisze nowego kontraktu z Barceloną. Juan Ignacio Gallardo, dyrektor gazety, zdradził trochę kulisów takiego zwrotu akcji.  – Powody wydają się mieć charakter ekonomiczny, przepisy są takie same dla wszystkich i Barcelona musi ich przestrzegać – powiedział Gallardo. W podobny sposób o sprawie pisze doskonale obeznany […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Frankowski w Ligue 1

Przemysław Frankowski przejdzie testy medyczne i zostanie nowym piłkarzem Lens, zagra w Ligue 1.  Une faim de #Mercato ? 🤤 On vous conseille la nouveauté de la maison 🇺🇸 🇵🇱#BonAppétit pic.twitter.com/DVfOgxPhXY — Racing Club de Lens (@RCLens) August 5, 2021 Lens w minionym sezonie zajęło siódme miejsce w tabeli Ligue 1. Przemysław Frankowski ostatnie sezony […]
05.08.2021
Weszło
05.08.2021

Gdzie zagra Leo Messi?

Leo Messi odchodzi z Barcelony. To jest tak sensacyjna informacja, że aż trudno przechodzi przez klawiaturę, bo mimo masy plotek w ostatnich miesiącach czy tygodniach, pewnie 99% z nas myślało – e tam, czcze gadanie, pewnie i tak zostanie. A jednak. Informacja na teraz jest taka, że Messi odchodzi. Ale przecież będzie grał w piłkę. […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Ile Messi wygrał z Barceloną?

Leo Messi to piłkarz epokowy dla całego piłkarskiego świata, ale przede wszystkim dla Barcelony. Niezależnie od okoliczności jego odejścia z Katalonii, Argetyńczyk już na zawsze będzie kojarzyć się wszystkim ze złotymi czasami Barcy. To dzięki niemu hiszpański klub stał się globalną potęgą na niewyobrażalną skalę. Ile z nią wygrał? Niełatwo to zliczyć. Mistrzostwa Hiszpanii: 10 […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

BARCELONA POTWIERDZA: MESSI ODCHODZI!

Tak długo, jak chodziło tylko o doniesienia medialne, wciąż wątpiliśmy. Bo jak to, Barca bez Messiego? Ale jednak, nawet Barcelona potwierdziła już na swoich socjalach, ze Messi odchodzi. To koniec epoki. „Mimo porozumienia między Lionelem Messim i Barceloną, nie może dojść do podpisania kontraktu z przyczyn finansowych i strukturalnych (regulacje ligi hiszpańskiej). Z tej przyczyny […]
05.08.2021
Inne sporty
05.08.2021

Zrobił to! Jan-Krzysztof Duda wygrał szachowy Puchar Świata!

Jan-Krzysztof Duda zwycięzcą Pucharu Świata – to brzmi dumnie. W szachach nie mieliśmy jeszcze takiego kozaka, któremu ta sztuka by się udała. Dopiero on zdołał wejść na taki poziom. Po tym, jak w półfinale odprawił Magnusa Carlsena, wczoraj i dziś zmierzył się z Rosjaninem Siergiejem Kariakinem. W pierwszej partii – w której Polak grał czarnymi […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Obsada sędziowska na 3. kolejkę Ekstraklasy

Poznaliśmy obsadę sędziowską na trzecią kolejkę PKO Bank Polski Ekstraklasy. Meczów do obsadzenia było tylko osiem, bo Ekstraklasa postanowiła przełożyć spotkanie Legii z Zagłębiem ze względu na europejskie próby mistrza Polski.  Miniona kolejka była dla ekstraklasowych sędziów bardzo udana. W Niewydrukowanej Tabeli pisaliśmy: – to była bardzo dobra kolejka sędziów. I nie piszemy tego ironicznie. […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Media: Radykalny zwrot w sprawie Messiego

Wszystko wskazywało, że już prawie wszystko jasne, prawie wszystko dopięte i Leo Messi podpisze nową umowę z Barceloną. Marca informuje jednak o radykalnym zwrocie akcji na linii piłkarz-klub.  „Leo Messi nigdy nie był bliżej odejścia. Jego pozostanie jest praktycznie niemożliwe. Negocjacje, które wydawały się domknięte, dotarły do punktu, z którego nie ma powrotu” – piszą […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Mioduski: – Jest potrzeba wzmocnień na paru pozycjach

Legia Warszawa zapewniła sobie jesienną grę w europejskich pucharach. Już w tej chwili ma zagwarantowany udział w Lidze Konferencji, ale dalej walczy o możliwość gry w Lidze Mistrzów, co może skończyć się również występami w Lidze Europy. Sprawa jest otwarta. W pierwszym meczu trzeciej rundy eliminacji do Champions League, Legia zremisowała z Dinamo Zagrzeb. Za […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Bułka w Nicei

Marcin Bułka w ostatnich latach więcej siedzi na ławce, niż gra, co niewątpliwie przyczynia się do braku rozwoju w jego karierze. Zwiedził parę wielkich szatni, poznał wielu wspaniałych piłkarzy, trenował z największymi światowymi gwiazdami, ale… czas mija, a 21-letni golkiper w kolejnych klubach niezmiennie jest głównie zmiennikiem bez większych szans na regularną grę. Teraz wybiera […]
05.08.2021
Felietony i blogi
05.08.2021

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Pamiętacie wyraz twarzy, jaki miał John Coffey z „Zielonej mili”, oglądając puszczony mu film? No cóż, może nie miałem aż takiej miny oglądając mecz Dinamo Zagrzeb – Legia Warszawa. Ale nie zmienia to faktu, że oglądało mi się ten mecz przyjemnie. A co jeśli mamy problem z chwaleniem w polskiej piłce? Co jeśli każda pochwała […]
05.08.2021
Suche Info
05.08.2021

Bayern poluje na Sabitzera?

Niemieckie i światowe media coraz częściej informują, że Bayern Monachium jest żywo zainteresowany sprowadzeniem Marcela Sabitzera. RB Lipsk na razie zaprzecza, ale zdaje się, że coś jest na rzeczy.  Austriak jest kapitanem i głównodowodzącym środka pola RB Lipsk. Bayern Monachium, po zatrudnieniu Juliana Nagelsmanna, miałby kusić Sabitzera wizją gry o najwyższe cele nie tylko w […]
05.08.2021