post

Opublikowane 12.01.2020 17:27 przez

redakcja

Stereotypy wokół polskiej myśli szkoleniowej są niemal wyłącznie komediowe: od zwracania uwagi, że polskiego trenera poza Polską nie chcą, przez głębokie przekonanie, rozciągające się na tak zwany teren, że polska szkoła trenerska tapla się z radością w anachronizmach godnych minionej epoki.

Podsycane to jest nawet w kinie, by wspomnieć scenę filmu „Być jak Kazimierz Deyna”, gdzie na boisku wokół pól trener Z-klasowej drużyny najpierw zapowiada, że u niego się – cóż – przede wszystkim zapierdala, a potem każe wszystkim zrobić czterdzieści kółek. Można powiedzieć: dowcip, dowcip grubymi nićmi szyty. Owszem, to prawda, owszem to tylko żart. Ale ten żart, korzystający z przesady, poniósł się całkiem szeroko również dlatego, na wyrósł na czymś realnym – na negatywnych przekonaniach.

Wczoraj miałem okazję odwiedzić Kongres Wiedzy o Szkoleniu Piłkarskim we Wrocławiu, czyli konferencję stricte trenerską i widziałem z bliska jak wygląda obecne kształtowanie mentalności trenerów. Wyjechałem stamtąd przekonany, że podobne żarty to dzisiaj opieranie się na wygodnym, bo śmiesznym, ale micie. 

***

Przez piętnaście lat kariery byłem treserem. Dopiero później zostałem trenerem.

Tadeusz Huciński

***

ODDAJ WŁADZĘ PODOPIECZNEMU

2

Polski trener w stereotypie często występuje jako trener dyktator.

Co więcej, to przez wielu wciąż wizja do zaakceptowania: przecież to on odpowiada za wynik, jest reżyserem całości, to normalne, że musi mieć do tego narzędzia i autentyczną władzę. Można się spierać o formę zarządzania, ale jego autorytet jest niepodważalny.

Profesor Tadeusz Huciński – trzydzieści lat pracy trenerskiej, teoretyk kultury fizycznej, psycholog sportu, odznaczany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, obecnie wprowadzający swoją metodologię w Stali Rzeszów – sam przyznaje, że przez połowę swojej kariery był właśnie kimś takim: graczem przy szachownicy, który rozstawia pionki.

Potem jednak przeszedł wewnętrzną rewolucję, którą dzisiaj ujął w spójny system myślenia o tym jak powinno się współpracować ze sportowcem, bez względu na dyscyplinę i wiek. Podstawą tej nowej filozofii jest oddanie władzy sportowcowi.

Nie przekonuje was to, prawda? Czytacie i myślicie zapewne: no tak, mało, że dzisiaj choćby piłkarze wchodzą trenerom na głowę, mało, że plotkuje się o zwalnianiu szkoleniowców przez szatnię, mało, że i tak mają do powiedzenia więcej niż kiedykolwiek, to jeszcze kolejny ukłon?

To da się zrobić ich jeszcze więcej?

Głowa nie będzie trenerów bolała od tych ukłonów?

Wiem, że ja bym tak pomyślał, więc wejdźmy tam, gdzie wejść trzeba: w szczegóły.

Tadeusz Huciński na KWOSP nie dotarł z przyczyn zdrowotnych, został zatrzymany w szpitalu w Gdańsku – zadzwonił nawet na otwarcie wykładu, przeprosił, a wykład poprowadził jego asystent i długoletni współpracownik, Tomasz Wilczewski. Niemniej wciąż wykładał on metodologię stworzoną przez profesora, bo to przecież Huciński zauważa, że nawet wpływ edukacji socjalistycznej sprawia, że jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia: nauczyciel mówi jak jest, a trener mówi co mamy robić. To komunistyczna spuścizna, która różnymi kanałami zaszczepiała ideę: władza to podstawa. Tymczasem sam, na własnym doświadczeniach, później potwierdzanych choćby hiszpańskim systemem szkolenia młodzieży, doszedł do wniosku, że model, w którym trener od A do Z odpowiada całą szkoleniową ścieżkę, jest o wiele za mało plastyczny jak na tak nieprzewidywalną kwestię jaką jest rozwój młodego zawodnika.

Duet Huciński/Wilczewski zwraca uwagę na to, że największym motorem jest w każdej czynności wewnętrzna motywacja. Każdy może powiedzieć sam: czy gdy był motywowany czynnikami z zewnątrz robota szła lepiej – bo ktoś kazał, bo trzeba było, bo pieniądz – czy wtedy, kiedy motywacja pochodziła z niego samego, bo naprawdę chciał dla siebie w tym się rozwijać?

Wiedza o technice, diecie, motoryce, najróżniejsze ćwiczenia są dzisiaj na wyciągnięcie ręki, ale największa wiedza, najbogatsza, nie będzie znaczyła nic, jeśli się z nią nie dotrze do podopiecznego – jego upodmiotowienie, szukanie zawsze tego, by rozbudzić w nim wewnętrzną motywację, zamiast zwykłego rozkazu „masz to zrobić, bo tak mówię”, jest w pewnym sensie filozoficznym fundamentem metodologii Hucińskiego. Sportowiec tylko służebny w stosunku do wymagań trenera, który tylko robi to co się od niego wymaga, to sportowiec mniej zaangażowany. Motywacja zewnętrzna, poza tym, że jest słabsza, jest też wyczerpywalna: cały czas potrzebuje większych bodźców.

To się przekłada na wszystkie sceny z życia szatni. Ktoś coś zmalował, na przykład się spóźnił? Naturalną formą jest karanie bezpośrednie – liczba pompek, czy u zawodowców kara finansowa. Ale sam znam takie przykłady więzi między piłkarzami a szatnią w Ekstraklasie, gdzie największą karą dla zawodnika była nie jakaś symboliczna kwota czy dwa kółka, tylko zawód trenera. Sumienie, nie przysiady. To jest „regulamin dyscyplinarny”, ale wewnętrzny – na wykładzie poruszono nawet jako odwołanie „Zbrodnię i karę”, choć to oczywiście zupełnie inna półka przewinienia. Zamiast krzyczeć, to myśleć – tak kiedyś powiedział Huciński.

Wilczewski pokazywał też taki przykład z treningu. Dziecko przyszło do niego, że ktoś go zaczepił, jakoś mu dokuczył. Zamiast zareagować, przejąć odpowiedzialność, Wilczewski zapytał: no i co z tym zrobisz? Nie ma brania na siebie odpowiedzialności za czyn, tylko przekazywanie jej młodemu zawodnikowi. Oczywiście łatwo tu sobie wyobrazić odpowiedź: pójdę oddam. Łatwo dać się ponieść wyobraźni, że zrodzi się konflikt. Ale, po pierwsze, trener czuwa, po drugie, w wieloletnim doświadczeniu Wilczewskiego nic takiego się nie zdarzyło, najwyżej on sam kierował tę dwójkę to ćwiczeń, które opierały się na współpracy, względnie zsyłał im mediatora – trzecią osobę do grupy, taką, z którą obie miały dobry kontakt. Natomiast sama sytuacja, w której trener nie rozwiązuje sam konfliktu, budzi proces kreatywny u piłkarza i odpowiedzialność: muszę coś wymyślić, a nie liczyć, że ktoś zrobi coś za mnie.

Tak samo jest w ścieżce rozwoju. W metodzie Hucińskiego trzeba zostawić młodemu sportowcowi sporą swobodę co do wyznaczenia jej kierunku. On sam musi czuć i wiedzieć w czym będzie się rozwijał. Oczywiście nie zostawiamy wolnej amerykanki, ale trener jest przewodnikiem, a nie alfą i omegą mówiąca co i jak. W ten sposób w zawodniku powstaje wewnętrzna motywacja, bo rozwija to, do czego czuje sam największą smykałkę. Naturalnie znowu możemy sobie wyobrazić zespół piłkarski, w którym wszyscy chcą strzelać bramki – niemniej to znowu wyzwanie dla zdolności interpersonalnych trenera, bo nie ukrywajmy, ta metoda wymaga od niej bardzo wiele, znacznie więcej niż tylko zdobycie wiedzy, a potem rozkazy w oparciu o nią.

Ta metoda wymaga sztuki spojrzenia na zawodnika jego oczami. Czego on chce, czego oczekuje, jakie są jego motywacje, jakie niepewności, niepokoje. Pomaga znajomość piramidy Maslowa czy typów psychologicznych – nie będę tu się wdawał w szczegóły, powiem, że bazowali na typach osobowości Carla Gustawa Junga – wszystko jednak w tym celu, że tylko w sportowcu, którego zna się pod takim kątem, da się znaleźć ścieżkę do wewnętrznej motywacji. Oczywiście czasem to wyjdzie samo, jak we wszystkim, ale też w każdej drużynie jest szereg tych, którzy na którymś etapie mają z tym problem – czy z grą dla tego zespołu, czy na danej pozycji, czy ze sportem w ogóle. Który trener nie zna sytuacji, gdy piłkarz jest zmęczony nie treningiem, a samym przychodzeniem na trening? Gdy trening nie sprawia frajdy, często zdaniem duetu Huciński/Wilczewski dzieje się tak dlatego, że trening nie należy do piłkarza.

Trener w tej metodologii nie wrzuca piłkarzy do jednego worka. Ma typ młodego sportowca, który aktualnie jest słabszy w grupie, ma kogoś, kto bywa niegrzeczny, ma przerastającego całą grupę? Zorganizowanie jednorodnych zajęć to katastrofa dla wszystkich. Musi organizować tak trening, by najsłabszy był najbardziej zadowolony, niegrzeczny zainteresowany, a ten uzdolniony miał trzeci program.

Można wskazać oczywistą różnicę w skupieniu zawodnika, gdy przychodzi się do niego z rozkazem, a gdy on przychodzi z pytaniem; można o tym jak Huciński wskazywał, że młody zespół Wilczewskiego przed poznaniem metody składał z samych małych wersji Wilczewskiego; można, ale to temat zbyt rozległy, powstała o nim cała książka – szukajcie jak chcecie, metoda jest nazywana IMOPEKSIS – tu zdołamy zarysować ten główny jej element.

Na panelu z pytaniami były takie, które faktycznie wydawały mi się zasadne. Była historia trenera, który mówi, że rodzice jednemu z jego podopiecznych zawsze dawali dużo luzu, a teraz on po prostu wpadł w złe towarzystwo; chcą mu właśnie ten luz odebrać i jest tylko gorzej. Gra już nie toczy się o piłkę, a o życie. Wiadomo, że każdy przypadek jest indywidualny, nie jest to metoda uniwersalna, która rozwiąże wszystko – to raczej sposób myślenia, dający pewne narzędzia, ale ostatecznie wszystko w rękach szkoleniowca. Na pewno jednak zgadzam się ze słowami Hucińskiego, który zwracał uwagę, że są w niej pewne tropy wykraczające poza sport, które mogą młodemu człowiekowi pomóc w umiejętnościach społecznych i zostaną na całe życie, jeśli oczywiście proces ich zaszczepienia będzie bezproblemowy.

***

RYZYKO I KREATYWNOŚĆ

image0

Drugim prelegentem był Mateusz Ludwiczak, autor książki „Dorastanie w grze”, który odpowiada za metodologię w Akademii Piłkarskiej Reissa. Szybko okazało się, że wykład jest bardzo komplementarny z poprzednim: także mówił o skierowaniu uwagi na zawodników, wychodząc od cytatu Konfucjusza:

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Zdaniem Ludwiczaka są dwie szkodliwe metody uczenia piłkarzy. Pierwsza to szkolenie jak z taśmy produkcyjnej, gdzie wszystkich uczymy na jedno kopyto. Druga to próba zrobienia z młodych graczy profesorów, czyli przeładowywanie wiedzą teoretyczną. Co więcej, często te dwie szkoły są ze sobą wymieszane.

Podstawą u Ludwiczaka jest świadomość decyzji piłkarza, nie odtwórczość. Piłkarz nie może być na boisku tylko trybikiem, ma być autorem. To w teorii trudne do pogodzenia, no bo jak? Damy wszystkim wolność i biegają jak stado baranów? Gdzie taktyka? Gdzie odpowiedzialność, gdzie podział ról, przecież współczesny futbol to cała masa konkretnych obowiązków.

Dlatego piłkarz ma poznać strukturę pomysłów, by w tych ramach znaleźć coś swojego, móc tworzyć. Znowu: to narzędzia, a nie ścisły plan.

Esencją wystąpienia Ludwiczaka były też ćwiczenia praktyczne, część kładąca nacisk na problemy z komunikacją, inne pokazujące jak różne są osoby w każdej zawiązującej się grupie. Szczególnie ciekawe było jedno:

Sześć osób, w tym jedna w leżącej na ziemi obręczy;

Gra miała polegać na tym, że osoba w obręczy wyskakuje z niej, dotyka kogoś, wraca do obręczy – za taką akcję ma punkt;

Gdy wyszła z obręczy, każdy mógł wskoczyć na jej miejsce, udaremniając akcję.

Raz, że pokazywało to jak różnie kolejne osoby myślą, aż po gościa godnego NASA, bo poruszał się wraz z obręczą, ciągnąc ją wszędzie za sobą. Najczęściej jednak dominowało asekuranctwo, nawet zostawanie jedną nogą cały czas w obręczy, wychylenie i atak, choć przecież taka akcja nawet nie była punktowana.

Marek Śledź, szef akademii Rakowa, zauważył tu szerszy problem naszej piłki: strach przed ryzykiem. Obawiamy się, żeby nie stracić, obawiamy się, żeby nie przegrać. A bez ryzyka nic w piłce nie będzie. Ludwiczak stwierdził natomiast, że to obawa przed błędem, z czym też jego zdaniem mamy problem, a przecież czy to jak wyskoczysz i stracisz, to znaczy, że już pozycji nie odzyskasz?

***

MAREK ŚLEDŹ I DNA RAKOWA

IMG_0587

Wielu z trzystu uczestników na pewno czekało na wystąpienie Marka Śledzia, jednego z tych, którzy kładli fundamenty pod Akademię Lecha Poznań, a dzisiaj osobę odpowiadającą za budowę od podstaw akademii Rakowa Częstochowa.

Akademia w Rakowie – a chyba i nie tylko ona – ma konkretne motto:

„WYNIK SPORTOWY POWINIEN BYĆ EFEKTEM, A NIE CELEM”.

Śledź przekonywał, że każdy, kto pracuje w akademii, szybko poznaje to hasło, a nigdy nie zapominają o nim przypominać, towarzyszy wszystkim spotkaniom. To ono wyznacza wartość, to z nim się identyfikują.

Gdy wynik sportowy jest celem nadrzędnym, można  – co działo się w piłce wielokrotnie – zrobić go doraźnie. Jest sukces, jest świętowanie, ale to sukces, na swój sposób, pusty, który nie buduje nic trwałego. Wynik jako efekt, a nie cel, to zupełnie inna ścieżka, to położenie ciężaru na mocne zaplecze.

Śledź opowiedział o podstawach akademii Rakowa, tego jak jest zorganizowana. Przypomniał, że jedynym sprawdzianem jest mecz, to jest wiedza którą przywiózł z Dinama Zagrzeb. Mówił:

Albo ktoś grać umie, albo nie. Jeśli ktoś umie coś w treningu, a nie umie tego w meczu, to znaczy, że tego nie umie.

Dlatego wszystkie ćwiczenia w akademii Rakowa odnoszą się do meczu. Nie wiem w jak konkretny sposób, ale z zasady nie powinno być żadnych zajęć, które są, by tak rzec, same dla siebie.

Znowu Śledź: – Nie ma wartości w środku treningowym, w którym zawodnik działa odtwórczo, nie myśli o tym jak wykonuje ćwiczenie, a sytuacja nie zmusza go do zaangażowania intelektualnego. W każdym ćwiczeniu ma trenować proces decyzyjny. Wszystkie środki treningowe muszą go mieć, bo taki jest też mecz.

Poza tym ćwiczenia powinny mieć jednocześnie elementy techniki, motoryki, taktyki, czyli znowu, tak jak mecz.

Śledź wchodził w szczegóły, znowu zebrało się też polskiej piłce. Podstawowe fazy meczowe to oczywiście – upraszczając – faza z piłką i bez piłki. Przytaczał anegdotę, gdzie do Michała Probierza przyszedł zawodnik i powiedział, że woli grać bez piłki. I jest to zabawne, ale ma sens głębszy – bez piłki można wcielić się w zawodnika o cechach jak z MMA, walka, sto wślizgów. Tu dajemy radę. Gorzej, gdy trzeba kreować, a to dziś nie tylko rola playmakera, a każdego zawodnika, nawet nie tylko przy piłce, bo mowa i o szukaniu pozycji, na którą można podać.

Raków ma oczywiście ustandardyzowany styl gry wszystkich swoich zespołów – chce grać piłką, ofensywnie i strzelać wiele bramek. Śledź zapewniał, że jak młody Raków przegra 2:5, to nie spyta dlaczego stracili pięć, tylko dlaczego nie strzelili sześciu. Trudno powiedzieć czy to będzie docierać aż do pierwszej drużyny, kto śledził w zeszłym sezonie Raków może sądzić, że taki jest plan, ale chwilowo, z potrzeby utrzymania, go zawieszono. Na pewno jednak w samym szkoleniu graczy ciężko nie dostrzec atutów próby stworzenia kreujących zamiast przeszkadzających.

Niemniej Śledź też zauważa: – Ja będę prowokować ofensywę, kreację. Ale modelu gdy nigdy nie zamkniemy, bo piłka się zmienia, jest ewolucja stylu. Ale można mieć DNA i my je mamy.

Poziom szczegółowości był tu bardzo głęboki, choć drzewo analizy sytuacji na mikroboisku, czyli wydzielonym kilkumetrowym promieniu zakreślonym od piłki. Tutaj znowu wracaliśmy do modelu przewodniego Kongresu: komunikacji. Śledź był przekonany, że dzisiaj komunikacja boiskowa to nie krzyk „podaj”, nawet nie gest – na to nie ma czasu w futbolu, w którym tak wiele znaczą ułamki sekund. Komunikacja na najwyższym poziomie to komunikat, którym jest już samo posiadanie piłki, jakiś ruch zawodnika.

To brzmi dość zawile, ale w uproszczeniu – rozwiniętym w drzewie analizy sytuacji – ten kto ma piłkę wie, że ma z nią zrobić Postęp, a inni wiedzą, że mają wtedy szukać sobie pozycji, gdzie można zagrać z Postępem. W tym momencie więc samo przejęcie, każdy ruch, jest już komunikatem co kto ma robić, a zakorzenionym głęboko w nawyku, wychodzącym z DNA klubu, zaszczepianym od lat:

Oto komunikacja futbolu, którym rządzi szybkość.

Wyjeżdżałem z KWOSP z refleksją, że owszem, to tylko jedna konferencja trenerska. Są ich w Polsce tysiące. Może nie jest reprezentatywna. Ale zabawne, że akurat ta tak daleko odchodziła od stereotypów, prawie jakby z nimi chciała usilnie walczyć, tak z osławionym gloryfikowaniem jazdy na dupie, jak z krzykiem i autorytarnością trenera.

Leszek Milewski

Weszło
05.12.2021

Robert Sibiga. Jak Polak został sędzią roku w MLS?

Robert Sibiga wyjechał do Stanów Zjednoczonych na początku lat 90., gdy jego rodzina wylosowała Zieloną Kartę. Od tamtej pory imał się różnych zajęć, koniec końców sięgając za gwizdek. Swój pierwszy mecz sędziował w wieku 36 lat, a już pięć lat później trafił do MLS. Teraz, po sześciu latach od tamtego wydarzenia, został wybrany najlepszym arbitrem […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ile znaczy trener w układance Mioduskiego?

Cała piłkarska Polska żyje w ostatnich dniach „transferem” Marka Papszuna do Legii Warszawa. Fascynujące w tej historii jest… wszystko. Sposób, w jaki Legia próbuje rozegrać medialnie całą sytuację to materiał na kilka programów satyrycznych i parę poważnych analiz ze strony specjalistów od Public Relations. Perspektywy, jakie otwierają się przed Legią Warszawa to osobny ogromny temat. […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Legia? Nie mam broni

Tomas Pekhart? 187 minut bez gola w lidze. Mahir Emreli? 524 minut bez gola w lidze. Jeśli latem ktoś przewidziałby, że jesienią Legia będzie miała problem ze skutecznością swoich napastników, nie zastanawialibyśmy się zbyt długo i z miejsca przyznalibyśmy temu delikwentowi nagrodę dla piłkarskiego profety roku. Przecież miało być tak pięknie. Pekhart był świeżo upieczonym […]
05.12.2021
Ekstraklasa
05.12.2021

Który stoper Zagłębia Lubin jest najgorszy? Wybieramy „Miedzianego Kasztana”!

Zagłębie Lubin i poszukiwanie stopera to już historia, która powoli aspiruje do kolejnego sezonu „All or nothing”. Szkoda tylko, że póki co stanęło na „nothing”. Oczywiście jest to dość zabawne, że dramat „Miedziowych” rozpoczął się od tego, że Lubomir Guldan poszedł w dyrektory i musiał znaleźć zastępcę dla samego siebie. Choć z drugiej strony śmieją […]
05.12.2021
Weszło
04.12.2021

Real Madryt ogrywa Real Sociedad. W drugiej połowie Jović przybenzemił

W sobotę zagrały wszystkie zespoły reprezentujące ligę hiszpańską w Lidze Mistrzów. Wisienką na torcie miało być starcie Realu Sociedad z Realem Madryt. Dla gości była to świetna okazja na powiększenie przewagi nad zespołem txuri-urdin do dziesięciu oczek. Plan został zrealizowany, ale czy wynik oddaje przebieg spotkania? Real Sociedad – Real Madryt 0:2. Pokraczny Jovic Mecz […]
04.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
05.12.2021

Robert Sibiga. Jak Polak został sędzią roku w MLS?

Robert Sibiga wyjechał do Stanów Zjednoczonych na początku lat 90., gdy jego rodzina wylosowała Zieloną Kartę. Od tamtej pory imał się różnych zajęć, koniec końców sięgając za gwizdek. Swój pierwszy mecz sędziował w wieku 36 lat, a już pięć lat później trafił do MLS. Teraz, po sześciu latach od tamtego wydarzenia, został wybrany najlepszym arbitrem […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ile znaczy trener w układance Mioduskiego?

Cała piłkarska Polska żyje w ostatnich dniach „transferem” Marka Papszuna do Legii Warszawa. Fascynujące w tej historii jest… wszystko. Sposób, w jaki Legia próbuje rozegrać medialnie całą sytuację to materiał na kilka programów satyrycznych i parę poważnych analiz ze strony specjalistów od Public Relations. Perspektywy, jakie otwierają się przed Legią Warszawa to osobny ogromny temat. […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Legia? Nie mam broni

Tomas Pekhart? 187 minut bez gola w lidze. Mahir Emreli? 524 minut bez gola w lidze. Jeśli latem ktoś przewidziałby, że jesienią Legia będzie miała problem ze skutecznością swoich napastników, nie zastanawialibyśmy się zbyt długo i z miejsca przyznalibyśmy temu delikwentowi nagrodę dla piłkarskiego profety roku. Przecież miało być tak pięknie. Pekhart był świeżo upieczonym […]
05.12.2021
Ekstraklasa
05.12.2021

Który stoper Zagłębia Lubin jest najgorszy? Wybieramy „Miedzianego Kasztana”!

Zagłębie Lubin i poszukiwanie stopera to już historia, która powoli aspiruje do kolejnego sezonu „All or nothing”. Szkoda tylko, że póki co stanęło na „nothing”. Oczywiście jest to dość zabawne, że dramat „Miedziowych” rozpoczął się od tego, że Lubomir Guldan poszedł w dyrektory i musiał znaleźć zastępcę dla samego siebie. Choć z drugiej strony śmieją […]
05.12.2021
Weszło
04.12.2021

Real Madryt ogrywa Real Sociedad. W drugiej połowie Jović przybenzemił

W sobotę zagrały wszystkie zespoły reprezentujące ligę hiszpańską w Lidze Mistrzów. Wisienką na torcie miało być starcie Realu Sociedad z Realem Madryt. Dla gości była to świetna okazja na powiększenie przewagi nad zespołem txuri-urdin do dziesięciu oczek. Plan został zrealizowany, ale czy wynik oddaje przebieg spotkania? Real Sociedad – Real Madryt 0:2. Pokraczny Jovic Mecz […]
04.12.2021
Weszło
04.12.2021

Zieliński znów strzelił w hicie, Napoli znów przegrało

Ostatnie mecze Napoli generują więcej emocji niż niejeden film akcji. Dwa tygodnie temu podopieczni Spalettiego stworzyli z meczu piłkarskiego dzieło sztuki razem z piłkarzami Interu, tym razem wzięli sobie do pary Atalantę. Problem jest tylko taki, że żadne z tych spotkań nie dostarczyło im ani jednego punktu.  NAPOLI – ATALANTA 2:3. BEZBARWNI GOSPODARZE Gdy spojrzymy […]
04.12.2021
Weszło
04.12.2021

Wieczór psikusów na północy Francji

Ostatnia akcja meczu. Leo Messi podchodzi do rzutu wolnego na dwudziestym metrze od bramki Lens. Jego kępka murawy, idealna pozycja na dokręcenie piłki lewą nogą i utrafienie okienka. Wszystkie oczy zwrócone na świeżo upieczonego zdobywcę Złotej Piłki. Przed nim: po lewej stronie – mur ustawiony przez piłkarzy PSG, po prawej stronie – mur ustawiony przez […]
04.12.2021
Weszło
04.12.2021

Prawdziwy klasyk

Pulsują nam skronie, pobolewa nas głowa, pląsają oczy, niespokojnie chodzą nogi. Cóż to był za mecz, cóż to było za szaleństwo. Dwie bramki Roberta Lewandowskiego. Cudowne trafienie Erlinga Haalanda. Dezerterujący Mats Hummels. Parodystyczny Dayot Upamecano. Zwroty akcji, perypetie, dziwaczne scenariusze. Pogonie, pościgi, wybuchy. Szalona intensywność. Momentami nie nadążaliśmy z notowaniem biegu wydarzeń. Jeśli ktoś wątpił, […]
04.12.2021
Weszło
04.12.2021

Grosicki zaczyna się w Ekstraklasie bawić

Pogoń Szczecin przez cały poprzedni sezon tylko w dwóch meczach ligowych strzeliła przynajmniej trzy gole. Jasne, punkty ekipie Kosty Runjaicia i tak się długo wtedy zgadzały, ale chyba nie ma co się kłócić z tym, że ten minimalizm w poczynaniach ofensywnych bywał kulą u nogi zarówno w walce o mistrzostwo Polski, jak i później, gdy […]
04.12.2021
Anglia
04.12.2021

Chelsea przyjęła trzy gole. Z Młotami nie ma żartów

Kibic piłkarski nie mógł wymarzyć sobie lepszego otwarcia soboty. Weekend dopiero co się zaczął, siadasz na kanapie jeszcze przed 14, a dostajesz spektakl na miarę środowego wieczoru z Ligą Mistrzów. Poza tym, kto wie, może już w przyszłym sezonie przed meczem West Hamu z Chelsea wybrzmi hymn Champions League. Młoty pokonały dzisiaj lidera tabeli i […]
04.12.2021
Weszło
04.12.2021

O krok od zwycięstwa. Pogoń i kompleks trofeów

To aż nieprawdopodobne, by klub, który przez dekady tyle znaczył w polskiej piłce, nie wygrał nigdy nic. Pogoń Szczecin jest siódma w tabeli wszech czasów Ekstraklasy. Wyżej niż Widzew, Śląsk czy Zagłębie Lubin, nie mówiąc o Lechii, Stali Mielec czy Jagiellonii, nad którymi ma grube kilkaset punktów przewagi. Rozegrała na najwyższym poziomie rozgrywkowym 49 sezonów. […]
04.12.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
05.12.2021

Przepiękne trafienie piłkarza Tottenhamu [WIDEO]

Lucas Moura w sezonie 2021/22 nie błyszczał skutecznością – dość powiedzieć, że jak dotąd nie zdobył w Premier League ani jednego gola. Ale jak już się przełamał, to w doprawdy niesamowitym stylu. Spójrzcie na trafienie Brazylijczyka w dzisiejszym starciu z Norwich: GOAL: 10′ Tottenham 1-0 Norwich City (Lucas Moura)#TOTNOR #PL #THFC #FPL Follow for more […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Robert Sibiga. Jak Polak został sędzią roku w MLS?

Robert Sibiga wyjechał do Stanów Zjednoczonych na początku lat 90., gdy jego rodzina wylosowała Zieloną Kartę. Od tamtej pory imał się różnych zajęć, koniec końców sięgając za gwizdek. Swój pierwszy mecz sędziował w wieku 36 lat, a już pięć lat później trafił do MLS. Teraz, po sześciu latach od tamtego wydarzenia, został wybrany najlepszym arbitrem […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Brutalny faul na Sebastianie Szymańskim [WIDEO]

Zaledwie pięć minut spędził na boisku Sebastian Szymański w starciu Dynama Moskwa z FK Ufa. Polak został brutalnie sfaulowany przez Wiaczesława Krotowa i opuścił boisko z powodu urazu. Wygląda to niestety poważnie: Ai meu tornozelo! Entrada terrível faz o polonês Sebastian Szymanski sair de campon chorando. Krotov, do Ufa, é expulso aos 5 minutos. pic.twitter.com/JZOhGRbXgU […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Bellingham zostanie ukarany za krytykowanie arbitra?

Jude Bellingham po porażce Borussii Dortmund z Bayernem Monachium (2:3) zaatakował sędziego Feliksa Zwayera. Teraz 18-letni zawodnik może zostać ukarany przez władze Bundesligi za swoje wypowiedzi. – Dajesz taki mecz sędziemu, który wcześniej był karany za ustawianie meczów. To czego oczekujesz? – zagrzmiał piłkarz BVB, nawiązując do afery, w jaką Zwayer był uwikłany kilkanaście lat […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Stokowiec: „Nie ma jednego stylu zarządzania drużyną”

Piotr Stokowiec był gościem programu „Cafe Futbol” na antenie Polsatu. Były szkoleniowiec Lechii Gdańsk wspominał swoją kadencję na stanowisku szkoleniowca biało-zielonych. – Było głośno o Marco Paixao, który naruszył reguły szatni. Chciał być ponad drużyną. Musiałem chronić tych reguł. Gdzie by była Lechia, gdybym nie wprowadził wtedy takich twardych zasad? Na tej podstawie zrobiliśmy wynik. […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ilkay Durmus, czyli wygląda na to, że Lechia znalazła kozaka

Wczoraj skrytykowaliśmy Lechię, że budując swoją kadrę zapomniała o pozycji prawego obrońcy, natomiast dzisiaj chcemy ją pochwalić, bo innym ruchem na rynku mocno zapunktowali. Chodzi o Ilkaya Durmusa, który wyrósł już na lidera biało-zielonych, ale też daje coraz więcej argumentów, by rozważać go choćby w kontekście najlepszych „lewych nóg” naszej ligi. ILKAY DURMUS. SMYKAŁKA DO […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Ile znaczy trener w układance Mioduskiego?

Cała piłkarska Polska żyje w ostatnich dniach „transferem” Marka Papszuna do Legii Warszawa. Fascynujące w tej historii jest… wszystko. Sposób, w jaki Legia próbuje rozegrać medialnie całą sytuację to materiał na kilka programów satyrycznych i parę poważnych analiz ze strony specjalistów od Public Relations. Perspektywy, jakie otwierają się przed Legią Warszawa to osobny ogromny temat. […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Dembele negocjuje z Barceloną

Ousmane Dembele w 2017 roku trafił do FC Barcelony za przeszło 100 milionów euro, stając się jednym z najdroższych zawodników w dziejach futbolu. Wiele wskazuje jednak na to, że reprezentant Francji może wkrótce opuścić Camp Nou… za darmo. Kontrakt podatnego na kontuzje zawodnika wygasa w czerwcu 2022 roku. Barca chce przedłużyć umowę, ale na znaczenie […]
05.12.2021
Weszło
05.12.2021

Legia? Nie mam broni

Tomas Pekhart? 187 minut bez gola w lidze. Mahir Emreli? 524 minut bez gola w lidze. Jeśli latem ktoś przewidziałby, że jesienią Legia będzie miała problem ze skutecznością swoich napastników, nie zastanawialibyśmy się zbyt długo i z miejsca przyznalibyśmy temu delikwentowi nagrodę dla piłkarskiego profety roku. Przecież miało być tak pięknie. Pekhart był świeżo upieczonym […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kiereś: „Taka jest rola mężczyzny, by się podnieść”

Wczoraj Górnik Łęczna niespodziewanie pokonał na wyjeździe Jagiellonię Białystok. Trener Kamil Kiereś nie ukrywał zadowolenia z postawy swoich podopiecznych. – Dziś mamy 4 grudnia, a więc święto górników. W imieniu drużyny dedykuję zwycięstwo górnikom, pracownikom naszej kopalni Bogdanka. Zdobyliśmy trzy punkty i jest to w jakimś stopniu niespodzianka. Nie poddajemy się, szukamy rozwiązań – rzekł […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

„Słyszałem, że Lewandowski może dostać Złotą Piłkę”

Bixente Lizarazu – mistrz świata z 1998 i mistrz Europy z 2000 roku – dołączył do grona osób domagających się przyznania Robertowi Lewandowskiemu Złotej Piłki za 2020 rok. Były reprezentant Francji (i wieloletni zawodnik Bayernu Monachium) w rozmowie z „Telefoot” nie ukrywał, że kibicował „Lewemu” w tegorocznym plebiscycie „France Football”. Jego zdaniem o triumfie Leo […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Juventus ma kłopoty. Będzie kara dla „Starej Damy”?

Wszyscy na pewno pamiętacie, jak Juventus został zdegradowany do Serie B wskutek słynnej afery Calciopoli. Wygląda na to, że przed turyńskim zespołem kolejne problemy. Tym razem „Stara Dama” może zostać wykluczona z międzynarodowych rozgrywek. O co chodzi? Najkrócej rzecz ujmując – o tak zwaną „księgowość kreatywną”. Władze Juve miały w ostatnich latach w nieuczciwy sposób […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Drużyna Niezgody w finale play-offów MLS

Jarosław Niezgoda pomału wraca do regularnego grania za oceanem. Tymczasem jego zespół – ekipa Portland Timbers – znakomicie radzi sobie w play-offach MLS. W finale rozgrywek zespół w Providence Park zagra z kimś z pary Philadelphia Union/New York City FC. Sukces Timbers jest o tyle zaskakujący, że w sezonie zasadniczym zespół ten uplasował się dopiero […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Rafa Benitez ma wsparcie właściciela Evertonu

Everton w ostatniej kolejce Premier League wypadł nad wyraz blado na tle lokalnych rywali z Liverpoolu. Angielskie media zaczęły więc plotkować o możliwym rozstaniu z Rafą Benitezem. Wygląda jednak na to, że Hiszpan cieszy się wielkim poparciem władz klubu. – Benitez został poinformowany, że właściciel klubu udziela mu poparcia – donoszą dziennikarze „The Mirror”. – […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

RB Lipsk zwalnia trenera

Jesse Marsch nie jest już trenerem RB Lipsk. Szkoleniowiec stracił pracę po serii fatalnych wyników. Amerykanin wydawał się naturalnym następcą Juliana Nagelsmanna. Wcześniej z dobrym skutkiem prowadził ekipę Red Bulla Salzburg i przeprowadzka do Lipska wydawała się dla niego naturalnym kierunkiem. Ale okazało się, że to nie takie proste. Marsch w roli szkoleniowca niemieckiej ekipy […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Rangnick: „Klopp nie miał agenta. Poniekąd byłem nim ja”

Ralf Rangnick robi furorę na wyspach po podjęciu pracy w Manchesterze United. W wywiadzie udzielonym The Mirror niemiecki szkoleniowiec wspominał początki swojej znajomości z Juergenem Kloppem. – Przed podjęciem pracy w Mainz Klopp do mnie zadzwonił z pytaniem, jakiej płacy powinien zażądać w nowym klubie – opowiadał Rangnick.  – Ja wtedy byłem trenerem w Ulm. […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kahn: „To wspaniałe, że Robert został z nami”

Wciąż plotkuje się o ewentualnym transferze Roberta Lewandowskiego do Realu Madryt lub jednego z klubów Premier League. Na pogłoski postanowił zareagować Oliver Kahn, od lipca 2021 roku prezes Bayernu Monachium. Kahn odmówił komentarza odnośnie ewentualnego transferu Erlinga Haalanda do Bayernu. – Nie mówię publicznie o piłkarzach innych klubów. W tej chwili mamy najlepszego napastnika na […]
05.12.2021
Suche Info
05.12.2021

Kaczmarek: „To była nasza zasłużona wygrana”

Lechia Gdańsk niespodziewanie zwyciężyła wczoraj z Rakowem Częstochowa. Dla biało-zielonych to cenne przełamanie po klęsce w starciu z Pogonią Szczecin. Satysfakcji nie ukrywał trener Tomasz Kaczmarek. – To była nasza zasłużona wygrana – powiedział szkoleniowiec gdańskiego zespołu. – Pierwsza połowa nie stała na zbyt wysokim poziomie, rywal nie stworzył jakichś klarownych sytuacji, mimo tego wyszedł […]
05.12.2021