post

Opublikowane 20.12.2019 14:13 przez

redakcja

Od sezonu 2015/16 sukcesywnie spada liczba dryblingów w Ekstraklasie. Żaden zawodnik w lidze nie drybluje średnio dziesięć razy na mecz. Wciąż jednak w Polsce drybluje się częściej niż w Czechach, na Węgrzech, ale przegonili nas Chorwaci oraz Słowacy. Czy cierpimy na brak dryblerów, a technice coraz częściej ustępują szybkobiegacze i atleci? Czy drenaż zdolnej młodzieży z Ekstraklasy nie sprawi, że na ligę coraz trudniej będzie się patrzyło? Ile będziemy oglądać w przyszłości zespołów budowanych jak Cracovia, a ile będzie cieszyło oko jak Lech Poznań?

Zawsze zadaje sobie pytanie „czy ten gość potrafi dryblować?”. Chciałbym wyłącznie piłkarzy, którzy to potrafią i zawsze w pierwszej kolejności patrzę na tę umiejętność. Chcę bocznych obrońców potrafiących dryblować, stoperów potrafiących dryblować, pomocników, napastników, skrzydłowych. Możesz nauczyć dojrzałego piłkarza kontroli piłki czy podawania. Ale dryblingu już niezbyt. Dlatego uważam, że dobrzy dryblerzy to klucz – tłumaczył Pep Guardiola w książce „The Evolution”.

1800 dryblingów mniej

Oczywiście w Ekstraklasie nie mamy ani Guardioli, ani pieniędzy Manchesteru City, ani też rywali naprzeciw których staje zespół Hiszpana. Niemniej wartość uniwersalna płynąca z tych słów jest bardzo cenna – piłkarz potrafiący minąć przeciwnika dryblingiem to skarb. A Ekstraklasa zdaje się mieć coraz mniej tych skarbów. Statystyki są wymowne. Od momentu gromadzenia szczegółowych danych w Polsce nie dryblowało się tak rzadko. Zerknijmy na średnią liczbę dryblingów wykonywanych przez polską drużynę na jeden mecz:

2015/16 – 27,58
2016/17 – 25,58
2017/18 – 26,5
2018/19 – 25,81
2019/20 – 24,48

Różnice wydają się marginalne, ale wyłącznie w skali mikro. Szesnaście drużyn, 37 kolejek – jeśli każdy zespół kiwa średnio o raz rzadziej niż przed rokiem, to oznacza, że w skali sezonu oglądamy o prawie 600 dryblingów mniej. Jeśli różnica między sezonem 2015/16 i tym obecnym wynosi ponad trzy dryblingi na mecz, to w skali sezonu mówimy o ubytku prawie 1800 dryblingów (o ile obecna średnia zostanie utrzymana). O jak ogromnej skali mówimy, niech świadczy fakt, że 1800 dryblingów w tym sezonie wykonali Lecha Poznań, Legii Warszawa i Wisły Kraków razem wzięci. A mówimy tu o ścisłej czołówce ligi pod względem wykonywanych zwodów.

Spadek średnio jednego czy dwóch dryblingów na mecz jest właściwie niezauważalny przez widza. Natomiast niepokojąca jest sama tendencja, prymitywizacja gry ofensywnej (więcej dośrodkowań niż w dwóch poprzednich) i rysująca się przed ligą perspektywa wyciągania najciekawszych zawodników.

WARSZAWA 14.12.2019 MECZ 19. KOLEJKA PKO EKSTRAKLASA SEZON 2019/20 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH IN WARSAW: LEGIA WARSZAWA - WISLA PLOCK 3:1 LUQUINHAS FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Gra brzydsza, ale i mniej skuteczna

Ciekawie o dryblingu pisze Tiago Estevao, portugalski analityk i skaut. – Drybling to coś więcej niż fajny filmik z zagrań Neymara, który robi furorę na YouTube. Posiadanie zawodników zdolnych do skutecznego dryblowania to kluczowy element funkcjonowania drużyny. Wielkie zespoły postrzegają ich jako strategiczne punkty zespołu. Nie tylko na skrzydłach, gdzie – co oczywiste – wymaga się robienia przez dryblera przewagi, ale i w środku boiska, gdzie skuteczny zwód pozwala przedrzeć się przez zagęszczone obszary gry.

Rzecz jasna piłka zawsze będzie szybsza od zawodnika i skuteczne podanie pozwala na skuteczniejsze zyskanie przestrzeni przez zespół atakujący. Ale zastanówmy się nad jedną rzeczą – ile razy w trakcie oglądania spotkania widzieliście taki obrazek, gdy piłkarz z piłką przy nodze ma przed sobą jednego rywala, ale nie decyduje się na pójście w pojedynek, tylko oddaje piłkę koledze? Piłka krążyła od jednej linii bocznej do drugiej, a żaden z zawodników nie kwapił się do podjęcia ryzyka wejścia w drybling. Być może dlatego, że tak mu kazał trener. A być może dlatego, że po prostu tego nie potrafił.

Pamiętam, że w którymś z sezonów robiłem analizę do Ligi+Extra gry braci Maków. Obejrzałem ich kilka meczów i okazało się, że prawie wcale nie wchodzą w pojedynki z przeciwnikami. Oddawali piłkę, posyłali nieprzygotowane dośrodkowania. Dało mi to do myślenia i w następnej kolejce zwróciłem uwagę na to, ilu piłkarzy w lidze podejmuje ryzyko dryblingu. Mogłem ich policzyć na palcach jednej ręki. A jedynym piłkarzem, który potrafił zgubić rywala w miejscu samym balansem ciała, był wówczas Michał Janota – mówi Maciej Murawski, ekspert Canal+.

Przeglądamy rankingi zawodników, którzy najczęściej i najlepiej dryblowali w Ekstraklasie w poprzednich sezonach. Przytłaczająca jest ta lista, bo pokazuje, jak bardzo liga została wydrenowana z zawodników efektownych i efektywnych – Carlitos, Bartłomiej Pawłowski, Luka Zarandia, Szymon Żurkowski, Jakub Kosecki, Javi Hernandez, Vadis Odjidja-Ofoe, Kamil Vacek, Bartosz Kapustka, Guilherme, Joel Valencia… Z dziesiątki najaktywniejszych dryblerów poprzedniego sezonu w Polsce została tylko piątka. Z czego Arvydas Novikovas w Legii spuścił z tonu, podobnie jak Juan Camara w Jagiellonii i Georgi Merebaszwili w Wiśle Płock. Wysoki poziom utrzymują tylko Lukas Haraslin oraz Jesus Jimenez.

Tylko siedmiu przekroczyło setkę

Dość zaskakujący jest ranking zawodników, którzy najczęściej podejmują się dryblingów. Rzeczony Michał Mak znajduje się bowiem na czele klasyfikacji, tyle samo prób zwodów podjął w tym sezonie Jesus Jimenez. Weźmy jednak pod lupę zawodników, którzy w tym sezonie wykonali ponad sto prób wejścia w drybling.

1. Michał Mak (Wisła Kraków) – 137 dryblingów – 55% skuteczności
2. Jesus Jimenez (Górnik Zabrze) – 137 dryblingów – 48% skuteczności
3. Kamil Jóźwiak (Lech Poznań) – 121 dryblingów – 62% skuteczności
4. Tymoteusz Puchacz (Lech Poznań) – 112 dryblingów – 55% skuteczności
5. Lukas Haraslin (Lechia Gdańsk) – 109 dryblingów – 50% skuteczności
6. Luquinhas (Legia Warszawa) – 108 dryblingów – 60% skuteczności
7. Przemysław Płacheta (Śląsk Wrocław) – 106 dryblingów – 51% skuteczności

W oczy rzuca się przede wszystkim skuteczność Kamila Jóźwiaka i Luquinhasa. Gdybyśmy mieli tak na oko wybierać dwóch piłkarzy, którzy dryblują najlepiej w lidze, to typowalibyśmy zapewne tę dwójkę. Wymowne są też statystyki wymuszeń rzutów wolnych – Jóźwiak jest czwartym najczęściej faulowanym zawodnikiem w lidze, Brazylijczyk drugim.

Pilka nozna. PKO Ekstraklasa. Legia Warszawa - Gornik Zabrze. 09.11.2019

Dryblujemy częściej niż Czesi i Węgrzy, ale rzadziej niż Chorwaci i Słowacy

A jak wyglądamy w porównaniu z ligami porównywalnymi z nami? Nie chodzi o ligę luksemburską, albańską czy maltańską, ale weźmy pod uwagę chociażby ligę czeską, słowacką, chorwacką i węgierską.

Polska: średnia dryblingów na mecz – 24,48, najlepsza drużyna – Lech Poznań (32,47 dryblingów na mecz), przeciętna skuteczność – 53,61, najczęściej dryblujący piłkarz – Michał Mak (9,66 na mecz)

Słowacja: średnia dryblingów na mecz – 28,39, najlepsza drużyna – Trenczyn (37,98 dryblingów na mecz), przeciętna skuteczność – 51,93, najczęściej dryblujący piłkarz – Osman Bukari (12,74 na mecz)

Węgry: średnia dryblingów na mecz – 23,88, najlepsza drużyna – MOL Vidi (31,29 dryblingów na mecz), przeciętna skuteczność – 52,35, najczęściej dryblujący piłkarz – Istvan Kovacs (8,82 na mecz)

Chorwacja: średnia dryblingów na mecz – 26,84, najlepsza drużyna – Dinamo Zagrzeb (36,32 dryblingów na mecz), przeciętna skuteczność – 53,7%, najczęściej dryblujący piłkarz – Josip Mitrović (9,92 na mecz)

Czechy:  średnia dryblingów na mecz – 22,37, najlepsza drużyna – Bohemians (36,33 dryblingów na mecz), przeciętna skuteczność – 53,68%, najczęściej dryblujący piłkarz – Joel Ngandu Kayamba (9,06 na mecz)

Cracovia woli wrzucać, Lech ma dryblerów

Powyższe zestawienia jasno pokazują, że każda liga ma swoje konie pociągowe, które podkręcają średnią ligową w statystyce dryblingów. W Polsce takim zespołem jest Kolejorz, który – co też widać gołym okiem – ma dwa pokrętła na skrzydłach. Jóźwiak i Puchacz są bardzo dobrze przygotowani motorycznie i już samą szybkością są w stanie gubić rywali. Po stronie Jóźwiaka stoi jednak też zwinność i technika. Puchaczowi bliżej chociażby do Płachety ze Śląska Wrocław, który nie bawi się w przekładanki czy zwody – po prostu odpala wrotki i ucieka przeciwnikom.

Lechowi taki styl rozgrywania ataków – oparty na stwarzaniu przewagi na skrzydłach – przynosi wymierne korzyści w ofensywie. Tylko Legia Warszawa stworzyła sobie więcej okazji bramkowych, tylko Legia zdołała oddać więcej strzałów, tylko Legia posłała więcej uderzeń z gry (a nie po stałych fragmentach), żaden inny klub w Ekstraklasie nie wykonuje tylu rajdów z piłką. Jeśli ktoś chce oglądać dryblingi, to powinien włączać mecze Kolejorza – do tej pory lechici wykonali 672 dryblingów. Druga Legia łącznie o 58 mniej.

A ostatnia Cracovia mniej aż o 292. Próżno szukać jakiegokolwiek piłkarza „Pasów” w najlepszej trzydziestce pod względem częstotliwości dryblingów. Ale wśród najczęściej dośrodkowujących zawodnicy drużyny Michała Probierza zajmują pierwsze (Cornel Rapa) i piąte miejsce (Sergiu Hanca). Rzecz jasna Cracovia nie ma też sobie równych w liczbie dośrodkowań wykonanych przez cały zespół. Oczywiście to Cracovia jest przed Lechem w tabeli, zatem pytanie „a na co komu te kiwki, skoro skuteczniejsze są wrzutki?” wydaje się zasadne. Przypominają nam się jednak w tym miejscu słowa Jana van Daele, dyrektora sportowego DAC Dunajskiej Stredy, która odprawiła Cracovię z eliminacji Ligi Europy: –  Macie świetnych piłkarzy i dobrą drużynę narodową. Czasem jednak trzeba pomyśleć o filozofii pracy w klubach. Macie dużo starszych piłkarzy i nieco archaiczny styl gry. Długie piłki, fizyczna gra. Może brzmi to arogancko, ale brakuje tu zachodniego myślenia – mówił w wywiadzie dla TVP Sport. Trener Dunajskiej Stredy mówił wprost, że polska drużyna przypomina mu zespół koszykarski.

Pilka nozna. PKO Ekstraklasa. Cracovia Krakow - Legia Warszawa. 22.09.2019

Nie dryblują, bo nie potrafią? Czy dlatego, że im się zabrania?

Często na turniejach dziecięcych można zaobserwować świetnych dryblerów. Dwunastolatkowie z Polski potrafią kiwać w pełnym biegu, mijają rywali jak tyczki, poruszają się z naturalną swobodą. Ale wraz z awansami do kolejnych grup młodzieżowych coraz rzadziej decydują się na wożenie piłki. Po wejściu do piłki seniorskiej tylko nieliczni czarują dryblingami. – Wydaje mi się, że to wynika z tego, że na tych wczesnych etapach piłki juniorskiej ofensywni piłkarze mierzą się z relatywnie słabszymi rywalami i dzięki temu mogą błyszczeć. Później, gdy grają już z wyselekcjonowanymi jednostkami i silniejszymi drużynami, dużo trudniej im przedryblować jednego lub dwóch rywali – uważa Murawski.

Łukasz Trałka w jednym z wywiadów zwracał też uwagę na presję kolegów z drużyny i trenerów, którzy krzywią się na jedną czy drugą stratę skrzydłowego wchodzącego w drybling. Wygodniej jest zagrać bezpieczniej, a nie narażać się przy tym na krytykę ze strony szatni. Tymczasem skauci przyjeżdżający do Polski bardzo często zwracają uwagę na chęć wchodzenia w pojedynki z przeciwnikami. – Dlatego wpadł nam w oko Jóźwiak, bo ma naturalny ciąg do wchodzenia w dryblingi. Dośrodkowanie z rywalem przed sobą jest najprostszym i najbardziej prymitywnym rozwiązaniem na rozegranie akcji. Stworzenie przewagi zwodem otwiera dużo więcej możliwości – mówił niedawno skaut jednego z włoskich klubów spotkany na stadionie przy Bułgarskiej.

Czesław Michniewicz zwraca jednak uwagę na szerszy problem, czyli brak umiejętności gry przestrzenią. Gra w Ekstraklasie jest dość statyczna, brakuje zawodników potrafiących robić przewagę, a wyróżniające się pod tym względem jednostki szybko tę ligę opuszczają. – Kimś takim był Bartek Kapustka. Zatrzymywał się w miejscu, technika, podniesiona głowa, balans ciałem, zagranie prostopadłe, wyobraźnia przestrzenna. Oczywiście, Bartek miał i ma swoje problemy, ale wierzę, że jeszcze będziemy mieli z niego pożytek jako polska piłka. On przyjeżdżał na kadrę i kręcił jak szalony na treningach, to była jego gra. Strasznie żałuję, że nie mógł nam pomóc na boisku podczas Euro. Myślę, że Sebastian Szymański też może stać się kimś w tym typie. U nas wszyscy chcą piłkę do nogi, ale to siłą rzeczy spowalnia akcje. Staramy się zmieniać, by nie grać tak statycznie. Ostatnio byłem przejazdem na meczu CLJ Arki z Lechem, wpadłem na pół godziny przez przypadek. Patrzyłem na to, co ci piłkarze mają, a czego nie ma. Było ustawienie, było bieganie, były zalążki kreatywności. Ale nie widziałem radości z tego, że piłkarz dostał piłkę. Permanentna nerwówka. Dostajesz piłkę, to dostajesz problem.

Radość z futbolu – to też kluczowe sformułowanie. Radochę powinni mieć piłkarze z faktu samej gry, ale i kibice, którzy przychodzą na stadion zobaczyć coś ponadprzeciętnego. A zawodników odpalających w trakcie meczu fajerwerki jest niewielu. Szukając w pamięci efektownych zagrań przychodzą pojedyncze momenty – Ramirez przekładający trzech obrońców Jagiellonii, Jóźwiak przerzucający sobie piłkę nad defensorem ŁKS-u, Ricardinho podbijający piłkę przed oddaniem strzału w starciu z Koroną. Po głębszym zastanowieniu pewnie dałoby radę znaleźć w pamięci jeszcze kilka takich sztuczek. Problem w tym, że mówimy o bardzo, bardzo incydentalnych zagraniach, w których próżno doszukiwać się powtarzalności.

Trudno też nie patrzeć na najbliższe lata z optymizmem. Wspomniany już Jóźwiak prawdopodobnie w tym lub w następnym oknie transferowym opuści ligę. Kwestią roku pozostaje też pewnie transfer Lukasa Haraslina. Nie chce się wierzyć, że Przemysław Płacheta czy Tymoteusz Puchacz dobiją do 100 meczów w Ekstraklasie zanim ich kluby przyjmą oferty opiewające na przyzwoite sumki. Z jednej strony można się cieszyć, że te jednostki będą mogły rozwijać się na tle silniejszych rywali. Ale z drugiej strony pojawiają się obawy się, że tendencja spadkowa w liczbie dryblingów zostanie podtrzymana, a liga zostanie wydrenowana z piłkarzy dających frajdę obserwatorom. Słowa dyrektora sportowego Dunajskiej Stredy o archaicznej piłce mogą być powtarzane coraz częściej przez kolejnych rywali polskich ekip w europejskich pucharach.

Damian Smyk

fot. FotoPyk

Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
22.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: rozpędzony Benzema, szalejąca Lechia, Warta w kryzysie

Pucharowe emocje za nami, czas zatem ponownie skupić uwagę na europejskich rozgrywkach ligowych. A weekend przed nami iście szalony, jeden szlagier za drugim i szlagierem pogania. Postanowiliśmy zatem – jak zawsze przy piątku – zaproponować wam kilka typów na nadchodzące spotkania. Tradycyjnie staramy się uniknąć wróżenia z fusów – szukamy serii, pass, tendencji. Przekonajcie się, […]
22.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
15.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Napoli w gazie, maszyna Kaczmarka, potknięcie Pogoni

Za nami okno reprezentacyjne, a to oczywiście oznacza, że znów pełno meczów ligowych do obstawienia. Nie będziemy wam jednak dawać byle typów od czapy, losowych zdarzeń i tym podobnych. Tutaj chodzi przede wszystkim o to, żeby spojrzeć na liczby. Liczby to fakty, a fakty analizuje się łatwiej. Co za tym idzie – staramy się szacować […]
15.10.2021
Weszło
09.10.2021

Fuksiarz da wam piątaka za każdego gola Polski z San Marino!

Polska gra z San Marino. Wy wiecie i my wiemy mniej więcej, co to oznacza – jest duże prawdopodobieństwo, że sobie postrzelamy, a Robert Lewandowski w jednym spotkaniem zapewni sobie tytuł najskuteczniejszego snajpera w 2021 roku. A co my będziemy z tego mieć? Jeśli jesteście Fuksiarzami, to na przykład piątaka za każdego gola biało-czerwonych. Nasi […]
09.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
08.10.2021

Wygrana Węgrów, czerwona kartka, mało goli – typy na eliminacje

Przerwa na kadrę jest jak sernik. Jedni lubią, inni nie. Chociaż sernik większość lubi. A czy większość lubi przerwę na kadrę? Dobra, dość rozkmin filozoficznych. Czas na rzetelne podejście do typów. Jak co tydzień w piątek podrzucamy wam garść ciekawych zakładów na weekend. Bez wróżenia z kropli deszczu na szybie, żadnego tak-mi-się-zdaizmu. Szukamy typów, które […]
08.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
01.10.2021

Sprawdźmy, postawmy: Ajax w formie, rzuty rożne Zagłębia i mało goli w Szkocji

Urocze w bukmacherce są hasła, które wręcz ocierają się o wróżbiarstwo. „Przyśniło mi się, czuje w kościach, mam czutkę” – kto z typerów nigdy tak nie pomyślał. Sęk w tym, że różnica między wróżbiarstwem a szacowaniem prawdopodobieństwa jest cienka, płynna i czasem wręcz niezauważalna. My zaczynamy nowy cykl na Weszło, gdzie będziemy wam podrzucali typy […]
01.10.2021
Fuksiarz - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Inne sporty
24.10.2021

Marcin Tybura: Do walki o pas mistrzowski UFC brakuje mi dwóch wygranych

Gościem jednego z ostatnich Hejt Parków na antenie Kanału Sportowego był Marcin Tybura. Nasz najlepszy aktualnie zawodnik MMA w wadze ciężkiej opowiadał o początkach swojej kariery, zbliżającej się walce z Aleksandrem Wołkowem (która w tę sobotę, na tej samej gali, na której zawalczy Jan Błachowicz), współpracy z trenerem, ale też… rolnictwie, którym czasem się zajmuje. […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Przewodnik po El Clasico

Im bliżej El Clasico, tym więcej wspomnień. W dwudziestym pierwszym wieku klasyki weszły na nowy, niespotykany dotąd poziom. Galaktyczny Real, popisy Ronaldinho, tiki-taka Guardioli, zagrywki psychologiczne Mourinho, pojedynki Messiego i Ronaldo, MSN Lucho, Zidane i jego pokazy, jak zarządzać ego zawodników. Kiedyś to było. Z odpowiedzią na pytanie, czego oczekiwać po dzisiejszym El Clasico jest […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jak i kiedy Dariusz Mioduski zwalniał trenerów

Podobno każdy stołek trenerski, bez względu na to jak dobre byłyby wyniki, ma dodatnią temperaturę. Ale na stołku, na którym siedzi aktualnie Czesław Michniewicz, można by bez trudu zagotować wodę. Pytanie: ile cierpliwości okaże Dariusz Mioduski? Szukając odpowiedzi, przeanalizowaliśmy w jakich sytuacjach zwalniani za jego rządów byli poprzedni trenerzy. ALEKSANDAR VUKOVIĆ – 66 MECZÓW Ostatnie […]
24.10.2021
Brama dnia
24.10.2021

Thierry Henry kontra Samuel Eto’o | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. We wczorajszym odcinku zatriumfował Nwankwo Kanu, a kto będzie górą dzisiaj? W szranki stają dwie wielkie legendy futbolu: Thierry Henry oraz Samuel Eto’o. Oglądajcie i głosujcie! THIERRY HENRY VS MALLORCA (24.10.2001) Thierry Henry. Jego szybkość i spokój w sytuacji sam na sam – elitarny poziom.  SAMUEL ETO’O VS […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Nowe twarze El Clasico. Ansu Fati kontra Vinicius Junior

Nie ma Ronaldo, nie ma Messiego. Chciałoby się powiedzieć, że El Clasico nigdy nie będzie już takie samo, ale to mimo wszystko lekka przesada. Owszem, Real i Barcelona straciły żywe legendy futbolu, którymi sprzedaje się mecze na całym świecie. Tylko że, jak mawiają, nadchodzi nowe. Na tle starej gwardii – Pique, Busquetsa, Modricia czy Benzemy […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jakie są fundamenty dobrych tygodni Stali Mielec?

Stal Mielec ma tyle punktów, ile może mieć Legia, jeśli wygra swoje zaległe mecze. Ta sama Stal Mielec, na początku sezonu nie potrafiąca przeprowadzić składnej akcji, w ostatnich dwóch kolejkach strzeliła siedem bramek. Stal Mielec od połowy sierpnia przegrała mecze tylko z medalistami zeszłego sezonu, Rakowem i Pogonią. Co zmieniło się w Stali względem początku […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jak i kiedy Dariusz Mioduski zwalniał trenerów

Podobno każdy stołek trenerski, bez względu na to jak dobre byłyby wyniki, ma dodatnią temperaturę. Ale na stołku, na którym siedzi aktualnie Czesław Michniewicz, można by bez trudu zagotować wodę. Pytanie: ile cierpliwości okaże Dariusz Mioduski? Szukając odpowiedzi, przeanalizowaliśmy w jakich sytuacjach zwalniani za jego rządów byli poprzedni trenerzy. ALEKSANDAR VUKOVIĆ – 66 MECZÓW Ostatnie […]
24.10.2021
Brama dnia
24.10.2021

Thierry Henry kontra Samuel Eto’o | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. We wczorajszym odcinku zatriumfował Nwankwo Kanu, a kto będzie górą dzisiaj? W szranki stają dwie wielkie legendy futbolu: Thierry Henry oraz Samuel Eto’o. Oglądajcie i głosujcie! THIERRY HENRY VS MALLORCA (24.10.2001) Thierry Henry. Jego szybkość i spokój w sytuacji sam na sam – elitarny poziom.  SAMUEL ETO’O VS […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jakie są fundamenty dobrych tygodni Stali Mielec?

Stal Mielec ma tyle punktów, ile może mieć Legia, jeśli wygra swoje zaległe mecze. Ta sama Stal Mielec, na początku sezonu nie potrafiąca przeprowadzić składnej akcji, w ostatnich dwóch kolejkach strzeliła siedem bramek. Stal Mielec od połowy sierpnia przegrała mecze tylko z medalistami zeszłego sezonu, Rakowem i Pogonią. Co zmieniło się w Stali względem początku […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Trzynaście oblicz El Clasico

Rywalizację Realu Madryt i FC Barcelony ciężko byłoby streścić w dziesięciu rozbudowanych tomach. Mnogość bohaterów, wydarzeń boiskowych, symboli, elementów kultury i otoczki wokół meczu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na podstawie klasyków bystry uczeń szkoły średniej mógłby spokojnie napisać dobrą rozprawkę, która byłaby powielaniem banałów. Motyw nienawiści? Jest. Motyw pojednania? Oczywiście. Motyw zemsty? […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Ostatnie El Clasico przed erą Leo Messiego? 25 kwietnia 2004 roku

Już w niedzielę pierwsze od dawna El Clasico, w którym nie zagra Leo Messi. Nie zagra nie dlatego, że ma kontuzje, a dlatego, że nie ma go już w klubie z Katalonii. Od jak dawna nie było takiej sytuacji? Które starcie Barcelony z Realem było ostatnim, gdy Messi po prostu nie był członkiem pierwszego zespołu? […]
24.10.2021
Weszło
23.10.2021

Weszło z Neapolu: Ołtarze i relikwie

Były opowieści Kuby z Neapolu w formie tekstu, czas na wideo. Bo czasami pewne rzeczy znacznie łatwiej uchwycić obrazem.     Koniecznie przeczytaj Weszło z Neapolu: gdzie ta magia pucharów? Weszło z Neapolu: kościół Maradony
23.10.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Inne sporty
24.10.2021

Marcin Tybura: Do walki o pas mistrzowski UFC brakuje mi dwóch wygranych

Gościem jednego z ostatnich Hejt Parków na antenie Kanału Sportowego był Marcin Tybura. Nasz najlepszy aktualnie zawodnik MMA w wadze ciężkiej opowiadał o początkach swojej kariery, zbliżającej się walce z Aleksandrem Wołkowem (która w tę sobotę, na tej samej gali, na której zawalczy Jan Błachowicz), współpracy z trenerem, ale też… rolnictwie, którym czasem się zajmuje. […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Przewodnik po El Clasico

Im bliżej El Clasico, tym więcej wspomnień. W dwudziestym pierwszym wieku klasyki weszły na nowy, niespotykany dotąd poziom. Galaktyczny Real, popisy Ronaldinho, tiki-taka Guardioli, zagrywki psychologiczne Mourinho, pojedynki Messiego i Ronaldo, MSN Lucho, Zidane i jego pokazy, jak zarządzać ego zawodników. Kiedyś to było. Z odpowiedzią na pytanie, czego oczekiwać po dzisiejszym El Clasico jest […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Juventus ma na oku następcę Szczęsnego?

Jak donosi hiszpański portal fichajes.net, Kepa Arrizabalaga może wkrótce zmienić Chelsea na Juventus. W Turynie hiszpański golkiper miałby być konkurentem, a docelowo wręcz następcą Wojciecha Szczęsnego. Kepa trafił do Londynu w sierpniu 2018 roku za 80 milionów euro, co było światowym rekordem transferowym, jeżeli chodzi o bramkarzy. Początki Hiszpana w nowym klubie były jeszcze umiarkowanie […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jak i kiedy Dariusz Mioduski zwalniał trenerów

Podobno każdy stołek trenerski, bez względu na to jak dobre byłyby wyniki, ma dodatnią temperaturę. Ale na stołku, na którym siedzi aktualnie Czesław Michniewicz, można by bez trudu zagotować wodę. Pytanie: ile cierpliwości okaże Dariusz Mioduski? Szukając odpowiedzi, przeanalizowaliśmy w jakich sytuacjach zwalniani za jego rządów byli poprzedni trenerzy. ALEKSANDAR VUKOVIĆ – 66 MECZÓW Ostatnie […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Efektowny rajd i piękny gol Świerczoka w Japonii [WIDEO]

Jakub Świerczok po raz kolejny wpisał się na listę strzelców w japońskiej J1 League. Tym razem były napastnik Piasta Gliwice trafił do siatki w zremisowanym 2:2 meczu z Vissel Kobe, gdzie występują między innymi Thomas Vermaelen, Bojan Krkić oraz Andres Iniesta. Bramka Świerczoka naprawdę może się podobać. Spójrzcie:  To czwarte trafienie piłkarza Nagoya Grampus […]
24.10.2021
Brama dnia
24.10.2021

Thierry Henry kontra Samuel Eto’o | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejną odsłonę „Bramy dnia”. We wczorajszym odcinku zatriumfował Nwankwo Kanu, a kto będzie górą dzisiaj? W szranki stają dwie wielkie legendy futbolu: Thierry Henry oraz Samuel Eto’o. Oglądajcie i głosujcie! THIERRY HENRY VS MALLORCA (24.10.2001) Thierry Henry. Jego szybkość i spokój w sytuacji sam na sam – elitarny poziom.  SAMUEL ETO’O VS […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Nowe twarze El Clasico. Ansu Fati kontra Vinicius Junior

Nie ma Ronaldo, nie ma Messiego. Chciałoby się powiedzieć, że El Clasico nigdy nie będzie już takie samo, ale to mimo wszystko lekka przesada. Owszem, Real i Barcelona straciły żywe legendy futbolu, którymi sprzedaje się mecze na całym świecie. Tylko że, jak mawiają, nadchodzi nowe. Na tle starej gwardii – Pique, Busquetsa, Modricia czy Benzemy […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jakie są fundamenty dobrych tygodni Stali Mielec?

Stal Mielec ma tyle punktów, ile może mieć Legia, jeśli wygra swoje zaległe mecze. Ta sama Stal Mielec, na początku sezonu nie potrafiąca przeprowadzić składnej akcji, w ostatnich dwóch kolejkach strzeliła siedem bramek. Stal Mielec od połowy sierpnia przegrała mecze tylko z medalistami zeszłego sezonu, Rakowem i Pogonią. Co zmieniło się w Stali względem początku […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Mourinho wściekły po klęsce. Będą zmiany w Romie

Jose Mourinho stwierdził na konferencji, że tylko on ponosi odpowiedzialność za kompromitującą porażkę 1:6 z Bodo/Glimt w fazie grupowej Ligi Konferencji UEFA. W praktyce wygląda jednak na to, że Portugalczyk ma za ten mecz olbrzymie pretensje do swoich zawodników. Jak poinformował Nicolo Schira, portugalski szkoleniowiec Giallorossich ma zamiar już w trakcie zimowego okienka transferowego porządnie […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Trzynaście oblicz El Clasico

Rywalizację Realu Madryt i FC Barcelony ciężko byłoby streścić w dziesięciu rozbudowanych tomach. Mnogość bohaterów, wydarzeń boiskowych, symboli, elementów kultury i otoczki wokół meczu sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na podstawie klasyków bystry uczeń szkoły średniej mógłby spokojnie napisać dobrą rozprawkę, która byłaby powielaniem banałów. Motyw nienawiści? Jest. Motyw pojednania? Oczywiście. Motyw zemsty? […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Laudrup: „Nie spodziewam się wybitnego Klasyku”

Jak to zwykle bywa przed El Clasico, głos regularnie zabierają byli piłkarze Realu Madryt i FC Barcelony. Na łamach hiszpańskich mediów sytuację ocenił Michael Laudrup, który miał okazję występować po obu stronach barykady w kastylijsko-katalońskiej rywalizacji. – „Klasyk” to „Klasyk”. Jest szczególny, jedyny w swoim rodzaju i nieprzewidywalny – powiedział Laudrup na łamach „AS-a” (tłumaczenie: […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Koeman: „Nie wiem skąd w ludziach ten brak wiary”

Już tylko kilka godzin pozostało do El Clasico. O 16:15 FC Barcelona podejmie na własnym stadionie Real Madryt w spotkaniu, które może być kluczowe dla przyszłości Ronalda Koemana na ławce trenerskiej Blaugrany. Holenderski szkoleniowiec dziwi się jednak kibicom Barcy, którzy do „Klasyku” podchodzą z sercem pełnym obaw. – Nie wiem, skąd w ludziach ten brak […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Ostatnie El Clasico przed erą Leo Messiego? 25 kwietnia 2004 roku

Już w niedzielę pierwsze od dawna El Clasico, w którym nie zagra Leo Messi. Nie zagra nie dlatego, że ma kontuzje, a dlatego, że nie ma go już w klubie z Katalonii. Od jak dawna nie było takiej sytuacji? Które starcie Barcelony z Realem było ostatnim, gdy Messi po prostu nie był członkiem pierwszego zespołu? […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

Mamrot: „Musimy ten problem rozwiązać”

Jagiellonia Białystok z kretesem poległa wczoraj w starciu z Pogonią Szczecin. Białostoczanie polegli na wyjeździe aż 1:4, a fatalny mecz w ich wykonaniu na konferencji prasowej podsumował trener Ireneusz Mamrot. – Był to słaby mecz w naszym wykonaniu – przyznał Mamrot. – Pierwsze 20 minut to bardzo duża bojaźń. Ustalamy sobie, że mamy utrzymać się […]
24.10.2021
Weszło
24.10.2021

Jeśli obcokrajowiec, to taki jak Pelle van Amersfoort

Był październik 2019 roku, Pelle van Amersfoort dopiero zaczynał swoją ekstraklasową przygodę i przekonywał nas, że Cracovia plasowałaby się między szóstym a dziesiątym miejscem w Eredivisie. Nie czuliśmy się przekonani, ale też nie pukaliśmy się w czoła, nie wytrzeszczaliśmy oczu, nie odsądzaliśmy go od czci i wiary. To był jeszcze trochę inny klub. Od tego […]
24.10.2021
Suche Info
24.10.2021

150 milionów dla Beckhama za promowanie Kataru

David Beckham już dawno zakończył piłkarską karierę, ale wciąż pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci ze świata futbolu. Nie tylko w Europie, ale również w Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie popularność Anglika pozostaje olbrzymia. Mają zamiar to wykorzystać Katarczycy – organizatorzy mistrzostw świata 2022 zapłacą Beckhamowi 150 milionów funtów za pomoc w ociepleniu wizerunku. […]
24.10.2021
Inne sporty
24.10.2021

KSW 64: Pudzianowski nokautuje, Przybysz broni pasa przez poddanie!

Na gali KSW 64 największe emocje miały budzić dwie walki – ta Mariusza Pudzianowskiego i ta Sebastiana Przybysza. Ten pierwszy do klatki wychodził naprzeciw ważącego niemal 150 kilogramów Bombardiera, z którym pierwotnie miał zmierzyć się już w marcu. Drugi zaliczał pierwszą w karierze obronę pasa mistrzowskiego kategorii koguciej. Obaj spisali się znakomicie i swoje pojedynki […]
24.10.2021
Suche Info
23.10.2021

Gula: – Coś w tej drużynie nie funkcjonuje

Adrian Gula już przeszedł do historii, osiągając najwyższą porażkę Wisły Kraków po utworzeniu Ekstraklasy. Co trener „Białej Gwiazdy” powiedział po meczu? – Muszę powiedzieć kibicom, że to co zaprezentowaliśmy na boisku, to nie jest to, co chłopaki trenują. To bardzo trudny moment dla nas. Czujemy maksymalną odpowiedzialność za ten wynik – mówił Gula na konferencji (cytaty za […]
23.10.2021