post Avatar

Opublikowane 18.12.2019 18:44 przez

redakcja

Dyrektor operacyjny Ekstraklasa SA, Marcin Stefański, opowiedział nam na antenie Weszło FM o słabnącym poziomie Ekstraklasy, fiasku rozważań nad systemem wiosna-jesień, kolejnej reformie ligi, problemach pierwszoligowców z infrastrukturą i licencji na przyszły sezon dla Rakowa, który rozgrywa swoje mecze w Bełchatowie. Poniżej wersja tekstowa niektórych ważnych wątków. 

O kolejnej reformie Ekstraklasy:

Jeżeli spojrzymy na otaczające nas środowisko, to widzimy, że ono też ciągle się zmienia. Od UEFA mamy trzeci europejski puchar, zmiany w Lidze Mistrzów, rozgrywki dla reprezentacji w postaci Ligi Narodów.  Trzeba się w tym wszystkim jakoś poruszać. Dużo działań w Polsce wynika trochę z sytuacji międzynarodowej. Ale jeśli chodzi o najnowszą kwestię, kluby raczej nie chcą zmian. Powrót do dwóch spadających zespołów byłby powrotem do czegoś, co przez lata raczej nieźle funkcjonowało. Z perspektywy klubów fajnie byłoby, gdyby nikt nie spadał, a jeszcze ktoś awansował, natomiast z przeprowadzonych badań wynika, że w obecnej sytuacji system z dwoma spadkowiczami byłby najlepszy. Co nie znaczy, że jeśli dojdzie do wyraźnego wzmocnienia I ligi, docelowo ta rotacja klubów między nią a Ekstraklasą nie mogłaby być większa. Dziś jednak często w przypadku klubu wchodzącego do Ekstraklasy nie zastanawiamy się, jak mu pójdzie, tylko gdzie będzie grać. I to jest problem, na który narzekają też ci płacący duże pieniądze za pokazywanie rozgrywek. Granie na stadionach, na które nie może wjechać wóz transmisyjny, na pewno wartości ligi nie podnosi.

Badania, które zleciliśmy, pokazały, że wymiana zespołu szesnastego i piętnastego z Ekstraklasy na pierwszy i drugi z I ligi są w zasadzie neutralne dla poziomu sportowego. Różnica zaczyna być większa przy czternastym zespole z Ekstraklasy i trzecim z I ligi. To już obniżenie i tak już niewysokiego poziomu. Osobnym problemem jest to, że spadkowicze z Ekstraklasy często nie podnoszą jakości I ligi, potrafią w niej utknąć lub nawet spadać dalej. Koncepcja z trzecim spadkowiczem była ideą PZPN-u, nie klubów. Baraże o awans na pewno uatrakcyjnią I ligę, zwiększą emocje, ale pytanie, czy to wszystko nie dzieje się za wcześnie, czy nie powinniśmy odwrócić kolejności.

O drużynach z I ligi z miejsc 1-6, które nie spełniają wymogów licencyjnych:

Sam do końca nie wiem, jak to może wyglądać i to także pokazuje problem. Nie dyskutujemy o piłce, o jakości zespołów, tylko czy wóz wjedzie, czy światła będą, czy gdzieś słup nie stoi. PZPN utrzymuje, że nie wpuści do barażu nikogo spoza pierwszej szóstki. Gdyby okazało się, że warunki licencyjne spełnia na przykład tylko jeden klub I ligi, to on awansuje, a reszta stawki jest uzupełniona o kluby dotychczas w Ekstraklasie grające. Wciąż liczę, że w przyszłym sezonie do elity wejdą kluby spełniające wymogi i będziemy mogli skupić się wyłącznie na kwestiach boiskowych i rozwoju piłki jako takiej.

O Rakowie Częstochowa:

Kluby powiedziały: ok, teraz będzie trzech beniaminków w Ekstraklasie, ale nie wpuszczamy już do niej nikogo, kto nie będzie spełniał przepisów licencyjnych. One od dwóch lat nie ulegały zmianie, nie zostały zaostrzone, nadal będzie można grać poza swoim miastem. W przypadku Rakowa chodzi o to, czy buduje swój stadion, czy nie. Jeżeli prace trwają, tymczasowe granie gdzie indziej nie jest problemem. Wszędzie się to dopuszcza, w Bundeslidze też. Hoffenheim przez rok grało w innym miejscu. Natomiast pewne kwestie muszą być jasne od początku. Raków pierwotnie miał występować jako gospodarz w Sosnowcu i tak ustawialiśmy terminarz. Trzeba było brać pod uwagę, żeby Raków mijał się z Piastem Gliwice i Górnikiem Zabrze, żeby na przykład jednego dnia nie odbyły się na Śląsku trzy mecze Ekstraklasy. A później się okazało, że klub przeniósł się do województwa łódzkiego i powinien się mijać z ŁKS-em. Dowiedzieliśmy się o tej zmianie dzień przed ogłoszeniem terminarza. Musieliśmy bardzo szybko wprowadzić korekty i brać pod uwagę kolejne aspekty, bo przecież w Bełchatowie swoje mecze rozgrywa miejscowy GKS, a poza ŁKS-em w Łodzi jest jeszcze Widzew. Zgadzając się tu na obniżenie standardów, de facto obniżyliśmy standardy wszystkim pozostałym klubom. Kalendarz rozgrywek nadal był bardzo dobry, ale nie aż tak jak na początku, gdy byłem w stanie spełnić wszystkie uwagi zgłaszane przez kluby. W wersji poprawkowej już tylko większość. Samego Rakowa nie zamierzamy mieszać z błotem, to głównie kwestia podejścia władz miasta, natomiast nawet jeśli nie powstanie w Częstochowie nowy stadion, to niech chociaż ten obecny zacznie spełniać wymogi. To jest osiągalne, nie mówimy tu o aż tak dużych kosztach. Klub znajduje się w trochę patowej sytuacji i nie wiem, jak się ta historia skończy.

O dopuszczeniu Rakowa mimo casusu Sandecji, gdzie też nie przedstawiono żadnych gwarancji ws. nowego stadionu:

Raków został dopuszczony, ponieważ przepisy licencyjne na to pozwalały. PZPN ich nie zmienił i w przyszłym sezonie prawdopodobnie też nie zmieni. Była tylko zapowiedź zmian, ale na tym się skończyło. Kluczem jest podnoszenie standardów w każdym aspekcie. Nie da się podnieść jakości ligi skupiając się na jednym elemencie. Infrastruktura to jakieś 30 procent wartości ligi, kolejne 30-40 to poziom sportowy, reszta to kwestie okołomediowe i okołopiłkarskie.

Powinno być tak, że klub musi mieć gwarancje na piśmie odnośnie powstawania nowego stadionu. To byłoby uczciwe wobec całej reszty. Wiadomo, że każdy kiedyś ponosił jakieś koszty w tym względzie, ale jakiekolwiek obniżanie standardów pogarsza sytuację wszystkich pozostałych. Muszą być wymagania typu – przez pierwszy rok spełnijcie wymogi telewizyjne, przez drugi zbudujcie tyle, żeby można było już zacząć grać.

esa37

O systemie ESA37 i alternatywach:

Z punktu widzenia logistyki i organu prowadzącego rozgrywki, najprościej zrobić ESA30 lub ESA34. Wtedy jest najłatwiej wszystko zaplanować i jest najmniej meczów. Ale nie o to chodzi. ESA37 spełniła swój podstawowy cel. Nim nie była poprawa poziomu sportowego, a często właśnie to się zarzuca. Celem było wygenerowanie większych emocji i większych pieniędzy dla klubów. To się udało. Dzięki temu systemowi kluby, które grają w Ekstraklasie na przestrzeni trzech sezonów, dostają już pieniądze tak, jakby rozgrywały cztery sezony przy starym układzie. Tyle dodatkowych środków zostało wypracowanych i to jeszcze przed podpisaniem nowego kontraktu telewizyjnego. Dzięki ESA37 udało się uzyskać największy dochód w historii ligi. Co ciekawe, podczas spotkań z klubami nikt nie narzeka, że ten system jest męczący. To się zdarzało tylko na początku, teraz wyszło, że ludzie się do tego przyzwyczaili. Trenerzy mogą narzekać, że ostatni miesiąc jest ściśnięty i najwięcej od niego zależy, ale z drugiej strony, jeżeli wypracujesz sobie przewagę wcześniej, każdy mecz ma taką samą wagę. Nie uciekałbym w narrację, że trzeba się sprężyć przede wszystkim w ostatnim miesiącu, natomiast na pewno mówimy o trudnym systemie. Ogólna tendencja w Europie jest jednak taka, żeby grać coraz więcej. W Anglii w niższych ligach jest 46 kolejek i wszyscy żyją. Pamiętajmy także, że klimat się zmienia. W ostatnich dziesięciu latach praktycznie nie mieliśmy przekładanych meczów z powodu zimy, to już były absolutne wyjątki. Z punktu widzenia kalendarza UEFA, powrót do ESA34 to byłaby różnica jednego meczu w terminarzu jeśli chodzi o zaoszczędzony czas.

O systemie wiosna-jesień:

Analizowaliśmy takie rozwiązanie kilka lat temu. Byłoby ono jednak bardzo trudne do przeprowadzenia, musielibyśmy zaingerować we wszystkie rozgrywki w Polsce, nie tylko w Ekstraklasę. KTS Weszło fetę w razie awansu miałby gdzieś przy trzech stopniach na plusie. Nie zniknąłby problem masowej utraty zawodników przez polskie kluby w letnim okienku. Dany klub pół roku wcześniej wiedziałby, że zagra w pucharach, ale przed tymi pucharami i tak by się osłabiał. Pamiętajmy również, że co dwa lata i tak musielibyśmy grać innym kalendarzem, rozgrywki byłyby przerywane, bo są mistrzostwa świata lub mistrzostwa Europy. Przerwa trwałaby mniej więcej od 20 maja do 20 lipca i też byłyby dyskusje, że pojawia się natłok meczów ligowych w momencie, gdy trzeba walczyć w pucharowych eliminacjach. Przestańmy rozmawiać o systemie rozgrywek jako jednym z kluczowych czynników dla poziomu ligi. Dla jego podnoszenia ważniejsze są inne działania niż ligowy terminarz.

***

Cała audycja do odsłuchu poniżej:

Fot. FotoPyK

Opublikowane 18.12.2019 18:44 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
07.03.2021

Glasgow Rangers nowym mistrzem Szkocji!

Dzisiejszy bezbramkowy remis Dundee United z Celtikiem Glasgow to pozornie zupełnie nieistotny wynik zupełnie nieistotnego meczu. W praktyce jednak – 7 marca 2021 roku jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Utrata punktów przez zespół gości oznacza, że nic już nie odbierze mistrzostwa ich derbowemu rywalowi, Glasgow Rangers. Podopieczni Stevena Gerrarda odzyskali tytuł po dziewięciu sezonach dominacji Celtiku, […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

GKS Tychy i Zagłębie Sosnowiec w wykładzie praktycznym pt. „futbol to gra błędów”

„Piłka nożna to gra błędów” w zestawieniu piłkarskich frazesów stoi gdzieś między „derby rządzą się swoimi prawami” i „to były dwie różne połowy”. Czasami jednak bywa tak, że ktoś postanawia wprowadzić to powiedzenie w życie. Tak było dzisiaj w Tychach, gdzie obcinali się i piłkarze GKS-u i zawodnicy Zagłębia. Co z tego wynikło? To, co […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Tomasz Kędziora z asystą w lidze ukraińskiej

W dzisiejszym meczu ukraińskiej Premier League Tomasz Kędziora zaliczył asystę przy pierwszym trafieniu dla Dynama Kijów. Lider ligi ukraińskiej pewnie pokonał 3:0 broniący się przed spadkiem Minaj i utrzymał swoją przewagę nad Szachtarem Donieck.  Dynamo pod wodzą trenerskiej legendy Donbasu, Mircei Lucescu, dość pewnym krokiem idzie po tytuł mistrza Ukrainy. Na ten moment stołeczny klub […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

SPARING: Raków wygrywa z Garbarnią

Dzisiaj Raków Częstochowa rozegrał mecz towarzyski z II-ligową Garbarnią Kraków. W meczu wzięli udział przede wszystkim ci zawodnicy, którzy ostatnio rozgrywali mniej minut w ekstraklasowych meczach obchodzącego właśnie setne urodziny klubu. Częstochowianie wygrali 2:1 po golach Schwarza oraz Długosza. Portal 90minut.pl podał składy obu drużyn. Raków Częstochowa: Pindroch – Mikołajewski (55 Budnicki), Niewulis, Schwarz – […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Derby w Madrycie i Manchesterze. Będą niespodzianki?

Niedziela pod znakiem derbów na Starym Kontynencie. W Anglii o dominację w mieście powalczą Manchester City oraz Manchester United. Natomiast na Półwyspie Iberyjskim o berło w Madrycie będą rywalizować Atletico oraz Real. Co przewidujemy w tych spotkaniach? Na co warto postawić? Przygotowaliśmy dla was kilka podpowiedzi, które mogą uczynić waszą niedzielę nieco przyjemniejszą. Manchester City […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Lagator powołany do reprezentacji Czarnogóry!

Dusan Lagator z Wisły Płock to kolejny z długiej listy ekstraklasowych piłkarzy z powołaniem na najbliższe mecze reprezentacyjne. Co prawda wielu z nich na razie załapało się zaledwie do tzw. szerokiej kadry, ale to nie zmienia faktu – zawodnicy z krajowej elity są rozpatrywani w kontekście marcowych meczów kadr narodowych. Lagator ze swoją Czarnogórą ma […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Legia najczęściej krzywdzoną przez sędziów drużyną w tym sezonie

Mecz z Górnika Zabrze z Legią Warszawa przyniósł nam tematów na cały tydzień. Dyskurs publiczny zdominowała dyskusja na temat tego, czy sędziowie odpowiednio chronią dryblerów takich jak Luquinhas. My też przyjrzeliśmy się temu tematowi. Natomiast ciekawe jest też to, że Legia generalnie w tym sezonie nie ma po drodze z sędziami. I tak jak w […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

LIVE: Pogoń – Lech. Jak spiszą się powołani?

Witamy was serdecznie w naszej relacji LIVE. Szykuje się dziś bardzo ciekawa niedziela z Ekstraklasą i mówimy to zupełnie poważnie. Na rozgrzewkę dostajemy starcie Piasta ze Stalą Mielec. Później mecz Pogoni z Lechem, a na koniec starcie Śląska z Legią. Na papierze wygląda to obiecująco, co? Zapraszamy więc do śledzenia naszej relacji. W międzyczasie podeślemy […]
07.03.2021
Inne sporty
07.03.2021

Jan Błachowicz. 16 ciekawostek o nadal panującym mistrzu UFC

Jan Błachowicz w znakomitym stylu obronił pas mistrzowski UFC w starciu z Israelem Adesanyą, zostając pierwszym pogromcą Nigeryjczyka w MMA. Że walczyć potrafi – to jednak wiedzieliśmy już wcześniej. Udowadniał to wielokrotnie, w trakcie całej swojej długiej i krętej drogi do mistrzostwa. Są jednak rzeczy, które w życiorysie Janka wypadają interesująco, a rzadko się o […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Wojciech Stawowy zwolniony z ŁKS-u

Wojciech Stawowy nie jest już trenerem Łódzkiego Klubu Sportowego. Pomimo wyciągnięcia we wczorajszym meczu derbowym remisu, włodarze trzeciej siły I ligi zdecydowali się zakończyć współpracę z byłym szkoleniowcem m.in. Cracovii i Arki Gdynia. Wczoraj w trochę bardziej obszernym tekście opowiadaliśmy o kulisach decyzji, dzisiaj oficjalnie zakomunikował ją klub.  Stawowy zastąpił w ŁKS-ie Kazimierza Moskala na […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Reus: Bayernowi by to gwizdnął!

Może nam się czasem wydawać, że tylko w Polsce każdy kolejny szlagierowy mecz kończy się tygodniową dyskusją o poziomie sędziowania, ale – jak pokazują Niemcy – nie jesteśmy wcale wyjątkiem na mapie Europy. Po wczorajszym klasyku u naszych zachodnich sąsiadów, głos w sprawie sędziowania zabrał Marco Reus, piłkarz Borussii Dortmund. – Gdyby taka sytuacja miała […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Czas pokazać cojones. Czy Pogoń przełamie się w meczu z Lechem?

Trzy mecze z rzędu w lidze bez zwycięstwa. Odpadnięcie z Pucharu Polski. Co tu dużo mówić – nie wyglądają najlepiej ostatnie wyniki Pogoni Szczecin przed dzisiejszym starciem z Lechem Poznań. To tylko lekki dołek formy, a może jakaś poważniejsza zapaść, tak typowa dla „Portowców”, gdy stają oni przed szansą na sukces? Oczywiście można mówić, że […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Czy czas na większą szansę dla Tiago Alvesa?

Licząc Ekstraklasę i Puchar Polski, Tiago Alves rozegrał w tym sezonie 405 minut, w których strzelił pięć bramek. Piłkarz Piasta jest jednym z najefektywniejszych piłkarzy bieżącego sezonu. Pytanie czy Waldemar Fornalik wciąż  będzie widział w nim tylko dżokera, czy poszuka mu większej roli? Portugalczyk tylko w ciągu ostatniego tygodnia przesądził o dwóch ważnych zwycięstwach gliwiczan. […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Dzisiaj wybory w Barcelonie. Laporta, Font czy Freixa?

W jednym z najbardziej demokratycznych klubów na świecie, gdzie ową demokrację bardzo mocno się pielęgnuje: nadszedł czas elekcji. Dzisiaj socios FC Barcelony zadecydują, komu powierzyć dalsze rządy w jednej z największych organizacji w całej Katalonii. Skompromitowanego Josepa Marię Bartomeu zastąpi ktoś z tercetu: Joan Laporta, Victor Font, Toni Freixa.  Faworytem pozostaje ten pierwszy, który rządził […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Dziś w nocy Błachowicz napisał jedną z najpiękniejszych kart polskiego sportu

To nie była „po prostu pierwsza obrona pasa”. Jan Błachowicz walczył na gali, w której na szali leżały trzy pasy mistrzowskie. Był w walce wieczoru. I ostatecznie skradł show Israelowi Adesanyi. Pokrzyżował wszystkie plany Dany White’a, prezydenta organizacji, na stworzenie nowej ikony prącej przez drugą kategorię wagową. Zagrał na nosie bukmacherom, ekspertom, ale i samemu […]
07.03.2021
Suche Info
07.03.2021

Czy Dana White wierzy w Błachowicza? „Co ja mu zrobiłem!?”

Nie jest wielką tajemnicą, że dla budowy „historii” w wadze półciężkiej federacji UFC, lepszym rozwiązaniem dzisiejszej walki byłby triumf Israela Adesanyi – dotąd niepokonanego fightera, który jako dopiero piąty zawodnik federacji mógłby się legitymować mistrzowskim pasem jednocześnie w dwóch różnych kategoriach wagowych. Stąd też dość zabawna wymiana opinii między szefem całej organizacji, Daną Whitem, a […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

Ciężkie życie technika. Dlaczego Luquinhas i inni cierpią na boisku?

Luquinhas to najczęściej faulowany piłkarz w naszej lidze. W dwóch ostatnich sezonach był powalany 170 razy – a to tylko przewinienia, które zostały odgwizdane. Brazylijczyk jest na dobrej drodze do przebicia wyniku Javiego Hernandeza, który w dwa lata zebrał ponad 200 fauli. Z czego wynika to, że pomocnik Legii jest tak poniewierany na boisku? Dlaczego […]
07.03.2021
Weszło
07.03.2021

10 najlepszych filmów o piłce nożnej

Przed wami ranking 10 najlepszych filmów fabularnych o piłce nożnej. Futbol nie był może nigdy równie wdzięcznym tematem dla scenarzystów i reżyserów jak na przykład boks, więc w zestawieniu nie znajdą się produkcje kalibru „Wściekłego byka” czy „Rocky’ego”, ale i tak bez jakichkolwiek trudności udało nam się zebrać dziesięć niezapomnianych, często wręcz kultowych tytułów. Większość […]
07.03.2021