Henryk Kasperczak doprowadził Tunezję do wicemistrzostwa Afryki, a z drużyną Wybrzeża Kości Słoniowej zdobył trzecie miejsce w mistrzostwach Czarnego Kontynentu. Mimo, że nie udało mu się spełnić marzenia i zostać selekcjonerem reprezentacji Polski, to mocno kibicuje kadrze i irytuje się na styl prezentowany przez drużynę Jerzego Brzęczka. Rozmawiamy o tym, dlaczego nie udało mu się zostać trenerem kadry, gdzie mógł dostać ostatnio pracę i czy podoba mu się praca Brzęczka.

Kasperczak: Do dziś nie wiem, dlaczego nie zostałem trenerem kadry

***

Plan wykonany. Polska pokonała słabeuszy z Łotwy 3:0. Jak się panu podobali biało-czerwoni? 

Podpisuje się pod stwierdzeniem Kamila Glika, który powiedział, że po przyzwoitym początku, w miarę upływu czasu było w Rydze coraz gorzej. Ta drużyna robi wyniki, ale jej gra jest słaba. Nie wiadomo, jak to wszystko by się potoczyło, gdyby nie skuteczność Roberta Lewandowskiego.

Czego panu w naszej drużynie w tym meczu zabrakło?

Raziło mnie, że po zdobyciu trzeciej bramki przestaliśmy zagrażać rywalom. Za mało było kolektywnej gry, a za dużo strat. W końcówce w nasze poczynania wkradło się rozkojarzenie, którego efektem było wiele przegranych pojedynków.

Który z polskich piłkarzy pozostawił po sobie najlepsze wrażenie?

Oczywiście Lewandowski. Podobał mi się również Kamil Grosicki, który zainicjował kilka ładnych akcji. Tradycyjnie solidnie i pewnie na środku obrony spisywał się Glik.

Można krzywić się na styl, ale nie zmienia to faktu, że biało-czerwoni są na autostradzie do mistrzostw Europy. Wystarczy tylko wygrać z Macedonią Północną. Damy radę?

Miałem okazję oglądać Macedończyków. Są waleczni i ambitni. Polacy muszą uważać na ich szybkie kontry. Mimo, że mecze naszej reprezentacji są nieprzekonujące i pozostawiają spory niedosyt, to liczę, że w niedzielę wygramy.

Jak Polacy powinni zagrać z Macedonią? Na papierze są faworytem, ale, patrząc na pierwszy mecz i skromne 1:0, to może być mylące.

Kluczem do sukcesu będzie szybkie objęcie prowadzenia. W przeciwnym wypadku może się zrobić nerwowo.

Polska przyklepie awans na Euro 2020? Kursy w ETOTO: Polska 1,57 – Remis 4,65 – Macedonia Północna 6,35

Prowadził pan wiele reprezentacji afrykańskich. Zdarzały się mecze, w których pańska drużyna, mimo że była zdecydowanym faworytem, to miała problemy z wywalczeniem punktów?

Kiedy byłem selekcjonerem Tunezji i walczyliśmy o awans na mistrzostwa świata we Francji w 1998 roku, to – o ile dobrze pamiętam – wygraliśmy u siebie wszystkie mecze, ale strasznie namęczyliśmy się z Egiptem. Tak samo było w rewanżu w Kairze. Potrzebowaliśmy punktu, żeby uzyskać promocję na mundial. Ostatecznie zremisowaliśmy, ale nerwy były ogromne.

Od początku pracy z kadrą, na Brzęczka spada lawina krytyki. Słusznie?

Po części zgadzam się z ta krytyką. Za kadencji Jerzego Brzęczka reprezentacja Polski rozegrała tylko jeden dobry mecz – z Izraelem. Poza tym, niemal wszystkie wygrane były wymęczone, odniesione w takim trochę siermiężnym stylu. Nasza drużyna jest niestabilna i nieprzewidywalna. Nie wiadomo, czego się po niej spodziewać. Wybór Brzęczka na selekcjonera nie zadowolił dużej części kibiców i dziennikarzy, którzy od początku patrzą na niego bardzo krytycznie. Z drugiej jednak strony, jego poprzednik Adam Nawałka tez miał słaby początek, a potem drużyna w świetnym stylu awansowała do ćwierćfinału mistrzostw Europy we Francji. W pierwszych miesiącach pracy z reprezentacją nie wiodło się również Jerzemu Engelowi, a jednak po szesnastu latach nieobecności w elicie, jego kadra awansowała na mundial w Korei i Japonii.

Może na tym etapie kariery, reprezentacja to dla Brzęczka zbyt duży rozmiar kapelusza?

Styl drużyny może mi się nie podobać, ale zawsze będę bronił trenerów. Brzęczkowi potrzeba więcej zaufania, a na rozliczenia przyjdzie czas po eliminacjach do Euro.

Nie martwi pana to uzależnienie polskiego ataku od Roberta Lewandowskiego? Milik z Piątkiem są w kryzysie. Co będzie, kiedy Roberta zabraknie?

Robert Lewandowski to dziś najlepsza „dziewiątka” na świecie. Żadna reprezentacja nie ma skuteczniejszego napastnika. Ciągnie drużynę, ale to dla niego nic nowego. Za Nawałki też wiele razy w pojedynkę rozstrzygał o wyniku. Pamiętam, jak w doliczonym czasie gry strzelił gola na 2:2 na wyjeździe w Szkocji i uratował nam punkt. Bardzo ważny dla układu tabeli.

Przed powołaniami na Łotwę i Macedonię, selekcjoner odwiedzał zawodników w klubach. Poleciał między innymi do Turynu, z misją pokojową do Wojciecha Szczęsnego. Bramkarz Juventusu był niezadowolony z tego, że jesienią siedział w kadrze na ławce.

To nie tak. Trener nie poleciał do Włoch żeby tłumaczyć się ze swoich decyzji. Po prostu po ciężkiej kontuzji Łukasza Fabiańskiego, spotkał się ze Szczęsnym, żeby poinformować go osobiście o tym, że wraca do bramki. Chciał porozmawiać. Jego prawo. A fakt, że Szczęsny denerwuje się, gdy nie gra, dobrze o nim świadczy. Ma chłopak charakter.

Polacy zachowają dziś czyste konto? W ETOTO kurs na taki obrót spraw – 2,15

Na arenie międzynarodowej jest pan najbardziej utytułowanym i rozpoznawalnym polskim trenerem, a jednak nigdy nie dostał pan szansy pracy z reprezentacją. Jak pan myśli, dlaczego?

Trudne pytanie. Do dziś zastanawiam się, dlaczego nie zostałem selekcjonerem. Przecież tak Jerzy Brzęczek, jak i wcześniej Adam Nawałka zanim zostali opiekunami kadry, nie mieli większych sukcesów. Raz byłem bardzo blisko. Kiedy Michał Listkiewicz był prezesem PZPN, a ja trenowałem Wisłę Kraków, zaproponował mi objęcie drużyny narodowej. Szef związku uzyskał już nawet zgodę Bogusława Cupiała, żebym jednoczenie pracował w kadrze i w Wiśle. Nie zgodziłem się, bo nie chciałem godzić obu funkcji. Potem przed Euro 2012 wybrano Franka Smudę, a po nim Waldemara Fornalika. Cóż, tak widać miało być…

Co pan dziś porabia? Zamierza pan wrócić na ławkę trenerską?

Odpoczywam. Ostatnio FIFA przyznała mi rację w ciągnącym się od 2017 roku sporze z federacją Tunezji. Ale do zamknięcia sprawy jeszcze daleka droga. Wiadomo teraz zaczną się odwołania, potem odwołania od odwołań i tak dalej. Byłem w gronie kandydatów do objęcia reprezentacji Algierii i Kamerunu, jednak ostatecznie zdecydowano się na innych trenerów. Jestem w takim wieku, że jeżeli miałbym wrócić do pracy, to tylko do drużyny, z którą mógłbym wygrać Puchar Narodów Afryki.

rozmawiał Piotr Dobrowolski

71335924_772807486517616_4273067695844360192_n

fot. FotoPyk

Suche Info
26.09.2022

Oficjalnie: Allan odchodzi z Evertonu

Brazylijczyk obrał dość egzotyczny kierunek. Jego nowym pracodawcą został bowiem klub ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pomocnik zasilił szeregi Al-Wahdy, w której niegdyś występował m.in. Carlitos. Allan spędził w Evertonie ostatnie dwa lata. Do klubu z niebieskiej części Liverpoolu trafił za niespełna 24 miliony euro we wrześniu 2020 roku. Dla ekipy z Goodison Park zaliczył 57 spotkań, w których odnotował trzy asysty. W Evertonie od końcówki zeszłego sezonu grał sporadycznie. […]
26.09.2022
Suche Info
26.09.2022

Kulusevski: Odejście z Juventusu było najlepszą możliwą decyzją

Skrzydłowy Tottenhamu udzielił wywiadu dla La Gazzetty dello Sport, w którym poruszył temat odejścia z Juventusu. – W Juve zawsze dawałem z siebie wszystko, ale sprawy kompletnie nie szły po mojej myśli. Trudno było odwrócić ich kurs. Nie czułem się tam dobrze z wielu powodów. Decyzja o odejściu był najlepszą, jakiej mogłem wtedy dokonać – stwierdził Szwed. Zawodnik wspomniał też o swoich odczuciach po transferze do Tottenhamu: – W Anglii czuję się […]
26.09.2022
Weszło
26.09.2022

„Autobus i polowanie na kontry”. Jak Węgrzy znaleźli się o krok od Final Four?

Choć finalnie utrzymaliśmy się w Lidze Narodów, naszym ogromnym problemem od lat są mecze z najlepszymi drużynami w Europie. Reprezentacja Węgier po ambitnych bojach na Euro 2020 poszła za ciosem – wygrała dwa razy z Anglią, z Niemcami ugrała cztery punkty i dziś stoi przed wielką szansą na awans do Final Four. Żeby to osiągnąć, wystarczy jej remis na własnym stadionie z Włochami. Niezależnie od tego, czy Madziarom uda się dostać do finałowej czwórki – […]
26.09.2022
Prasówka
26.09.2022

PRASA. Piechniczek: Reprezentacja Polski potrafi grać w piłkę na wysokim poziomie

Poniedziałkowa prasa to oczywiście podsumowanie zgrupowania reprezentacji Polski. Mamy oceny, mamy też opinie, choć czasami na granicy aktualności – bo tak trzeba rozpatrywać dywagacje o dymisji Czesława Michniewicza czy o grze Arkadiusza Milika oraz powołaniu Rafała Gikiewicza. Sport Oceny za mecz z Walią. Wojciech SZCZĘSNY – 9 Znakomity był przed przerwą. Walijczycy chcieli nas ewidentnie przestraszyć od początku spotkania. A „Szczena” był tym zawodnikiem, który zachowywał spokój. Kiedy pod koniec […]
26.09.2022
Suche Info
26.09.2022

Raheem Sterling broni Garetha Southgate’a

Skrzydłowy zabrał głos w sprawie krytyki wymierzonej ostatnio w selekcjonera reprezentacji Anglii. Sterling na konferencji prasowej przed dzisiejszym meczem z Niemcami obronił opiekuna „Synów Albionu”.  – Gareth wiele zrobił dla reprezentacji, odkąd z nią pracuje. Rok temu graliśmy przecież w finale mistrzostw Europy, co idealnie pokazuje kierunek, w jakim zmierzamy. Zawsze starał się nas chronić, abyśmy mogli z chłodną głową wychodzić na murawę – mówił gwiazdor […]
26.09.2022
Weszło
26.09.2022

Szczęsny, ufam tobie. Kiwior to nasz najlepszy stoper [NOTY]

Jeden z najlepszych występów w reprezentacyjnej karierze Wojciecha Szczęsnego. Jakub Kiwior udowadniający, że na ten moment jest naszym najlepszym stoperem. Karol Świderski przyklepujący status „drugiego po Lewandowskim”. Kolejny świetny występ Zielińskiego. I absurdalny mecz w wykonaniu kapitana. Oto noty, jakie wystawiliśmy reprezentacji Polski za mecz z Walią. Walia – Polska. Noty dla naszych reprezentantów WOJCIECH SZCZĘSNY – 8 Rozegrał jeden z najlepszych meczów w karierze reprezentacyjnej. […]
26.09.2022
Weszło
26.09.2022

„Autobus i polowanie na kontry”. Jak Węgrzy znaleźli się o krok od Final Four?

Choć finalnie utrzymaliśmy się w Lidze Narodów, naszym ogromnym problemem od lat są mecze z najlepszymi drużynami w Europie. Reprezentacja Węgier po ambitnych bojach na Euro 2020 poszła za ciosem – wygrała dwa razy z Anglią, z Niemcami ugrała cztery punkty i dziś stoi przed wielką szansą na awans do Final Four. Żeby to osiągnąć, wystarczy jej remis na własnym stadionie z Włochami. Niezależnie od tego, czy Madziarom uda się dostać do finałowej czwórki – […]
26.09.2022
Prasówka
26.09.2022

PRASA. Piechniczek: Reprezentacja Polski potrafi grać w piłkę na wysokim poziomie

Poniedziałkowa prasa to oczywiście podsumowanie zgrupowania reprezentacji Polski. Mamy oceny, mamy też opinie, choć czasami na granicy aktualności – bo tak trzeba rozpatrywać dywagacje o dymisji Czesława Michniewicza czy o grze Arkadiusza Milika oraz powołaniu Rafała Gikiewicza. Sport Oceny za mecz z Walią. Wojciech SZCZĘSNY – 9 Znakomity był przed przerwą. Walijczycy chcieli nas ewidentnie przestraszyć od początku spotkania. A „Szczena” był tym zawodnikiem, który zachowywał spokój. Kiedy pod koniec […]
26.09.2022
Weszło
26.09.2022

Szczęsny, ufam tobie. Kiwior to nasz najlepszy stoper [NOTY]

Jeden z najlepszych występów w reprezentacyjnej karierze Wojciecha Szczęsnego. Jakub Kiwior udowadniający, że na ten moment jest naszym najlepszym stoperem. Karol Świderski przyklepujący status „drugiego po Lewandowskim”. Kolejny świetny występ Zielińskiego. I absurdalny mecz w wykonaniu kapitana. Oto noty, jakie wystawiliśmy reprezentacji Polski za mecz z Walią. Walia – Polska. Noty dla naszych reprezentantów WOJCIECH SZCZĘSNY – 8 Rozegrał jeden z najlepszych meczów w karierze reprezentacyjnej. […]
26.09.2022
Weszło
25.09.2022

Cztery rzeczy, które wiemy po Walii. Mamy stopera i napastnika numer dwa

Wygrana w Cardiff z Walią (1:0) pozwoliła reprezentacji Polski utrzymać się Dywizji A Ligi Narodów. Ponadto selekcjoner Czesław Michniewicz znalazł odpowiedzi na kilka pytań. Dowiedzieliśmy się na przykład, że Jakub Kiwior stał się podstawowym środkowym lewym stoperem, a Karol Świderski prowadzi w castingu na partnera Roberta Lewandowskiego w ataku naszej kadry. Oczywiście wiemy i pamiętamy, że to wciąż tylko wygrana z Walią, która nam generalnie leży, ale mimo wszystko przynajmniej kilka plusów […]
25.09.2022
Weszło
25.09.2022

W środku pola znów to samo. Krychowiak – nie, obok niego – kto?

Jest takie mądre powiedzenie po meczach reprezentacji, że „dziś największymi wygranymi są ci, którzy nie grali”. I co mecz mamy wrażenie, że największym zwycięzcą w walce o miejsce w środku pola jest akurat ten pomocnik, który tym razem nie zagrał. Po meczu z Holandią domagano się Żurkowskiego zamiast Linettego. Dziś z Walią zagrał Żurkowski i zawiódł. To teraz czas jeszcze na Klicha i Góralskiego, byśmy ponownie powiedzieli – nie wiemy kto ma zagrać obok Krychowiaka, a najlepiej, jakby […]
25.09.2022
Piłka nożna
25.09.2022

To szczęście mieć takiego Szczęsnego. Polska wygrywa z Walią

Zostajemy w najwyższej dywizji Ligi Narodów po zwycięstwie nad Walią i mamy pierwszy koszyk w losowaniu grup eliminacyjnych do Euro 2024. To zdecydowanie najważniejsza informacja. Styl, zwłaszcza w końcówce, pozostawiał sporo do życzenia, ale przynajmniej Wojciech Szczęsny mocno się podbudował, rozgrywając jeden z najlepszych meczów w reprezentacyjnych barwach. Dziś bramkarz Juventusu był znakomity: pewny, bezbłędny, robiący różnicę w momentach, w których byłby usprawiedliwiony w razie przepuszczenia piłki. On jednak bronił jak w transie. […]
25.09.2022
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments