Sami wiecie jak jest – polska piłka rzadko jest doceniana w Europie, jeszcze poszczególni piłkarze robią kariery, ale całe kluby? Nie ma nas od trzech lat na jesień w puchar, nie ma o czym gadać. Dlatego gdy jesteśmy jakkolwiek pozytywnie zauważani, trzeba to odnotować, nawet jeżeli dotyczy to piłki amatorskiej, bo tej też nie wolno lekceważyć. Tak więc bijemy brawo: AKS Zły został wybrany przez UEFA najlepszym klubem amatorskim w Europie!
To pierwsze takie wyróżnienie dla polskiego klubu od 2010 roku, czyli od samego początku UEFA Grassroots Awards. Kategorii jest pięć: najlepszy lider, najlepszy projekt, najlepszy klub amatorski, najlepszy klub profesjonalny i najlepsza inicjatywa dla osób niepełnosprawnych. Jak czytamy na portalu Łączy Nas Piłka, konkurencja była całkiem spora, bo 43 federacje – to one wystawiają kandydatów – przesłały 143 zgłoszenia. Nawet jeśli podzielić tę liczbę na pięć, czyli tyle ile było kategorii, parunastu rywali trzeba było zostawić w tyle.
Natomiast tak naprawdę nie dziwi nas, że Alternatywny Klub Sportowy doczekał się takiego wyróżnienia. Stworzenie demokratycznego klubu to jednak przeciekawa inicjatywa w czasach, kiedy poszczególni prezesi chcieliby mieć władzę nad każdym elementem działalności, od finansów po ustalanie składu. – To dla wszystkich w AKS ogromne wyróżnienie. Kolejny dowód, że to, co robimy ma sens. Paliwo dla naszego entuzjazmu, motywacja do kolejnych działań. Będziemy dalej promować bliskie nam wartości, dbać o kulturę na boisku i trybunach, dowodzić, że klub zarządzany w modelu społecznościowym jest efektywny pod wieloma względami. Cieszymy się, że zostało to zauważone i docenione. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem z innymi klubami i grupami kibiców – powiedziała Aleksandra Grunt-Mejer z AKS-u, cytowana przez ŁNP.
Pisaliśmy w swoim czasie o AKS-ie:
Gdy trzeba skrytykować arbitra, nie krzyczą „sędzia chuj”. Krzyczą „sędzia nie ma racji”. Gdy na ich mecze przychodzi osoba, która nie widzi, dostaje od nich transmisję radiową. Gdy w zespole pojawili się ludzie, którzy nie słyszą, zaczęli malować transparenty, a drużyna wybrała się na kurs migania. Generalnie są dziwni. Bo kto przed meczami robi odczyty powieści Leopolda Tyrmanda (zresztą, nawet klub nazwali jej tytułem)? Kto dokładnie z taką samą atencją podchodzi do drużyny męskiej i żeńskiej? W końcu kto poświęca swój wolny czas i sporo własnych pieniędzy, by samodzielnie prowadzić b-klasowy klub piłkarski?
I też rozmawialiśmy z jego przedstawicielami:
Krzysztof Górniak mówił: – Klub piłkarski to u nas dwie opcje – albo 18 chłopaków, którzy się zbierają i kopią, albo właśnie pan prezes, który bierze pieniądze z gminy i sam ogarnia całość. My stwierdziliśmy, że tajemnicą sukcesu jest wyjście do ludzi i budowanie razem z nimi struktur i tkanki członkowskiej. Powiedziałem „sukces” może trochę na wyrost, ale na pewno czujemy to zainteresowanie świata czy mediów naszym projektem.
Rafał Lipski: – Generalnie bardzo dużo wymagamy od naszych członków i kibiców. Jeśli by to policzyć, to tak: członkowie stowarzyszenia miesięcznie płacą po 20 złotych, wejście na nasze mecze w klasie B kosztuje cegiełki, czyli średnio pięć złotych – tak się utarło i ludzie wrzucają te piątki do kaszkietu aż brzęczy. Mamy dwie drużyny, męską i żeńską, więc tych meczów jest w miesiącu od pięciu do siedmiu. Do tego oczywiście mamy swoje „Złe Piwo” i też namawiamy ludzi, by zamawiali je w knajpach.
Całość TUTAJ, naprawdę warto. Obecnie AKS walczy o awans do okręgówki, zajmuje czwarte miejsce i ma tyle samo punktów, co zespół na miejscu premiowanym awansem. Z kolei zespół kobiet jest w trzeciej lidze na siódmym miejscu i wspominamy o tym nieprzypadkowo, bo obie sekcje w klubie są równie ważne.
Możemy sobie wyobrazić, że taka nagroda da klubowi kopa. I bardzo się z tego cieszymy!
Fot. Profil Facebookowy AKS Zły