post Avatar

Opublikowane 21.08.2019 13:17 przez

redakcja

Dlaczego Piątek praktycznie nie ma konkurencji w walce o skład? Czy należy martwić się sparingami, w których nie strzelił ani jednej bramki? Jak zamierza grać Giampaolo, trener, który wcześniej prowadził Polaków w Sampdorii? Czy wielkim ciosem dla Milanu jest wyrzucenie z Ligi Europy? Jak wyglądają finanse Rossoneri? Dlaczego porzucenie San Siro jest nieodzowne? Zapraszamy do rozmowy z Marcinem Długoszem, redaktorem portalu ACMilan.com.pl.

***

Wyniki sparingów Milanu wyglądają niepokojąco – zwycięstwo tylko z zespołem z Kosowa, remisy z włoskimi słabeuszami, mało bramek.

Jasne, choć też zależy z której strony spojrzymy. Sparingi w USA, szczególnie mecz z Benfiką, wyglądały obiecująco, bo Milan grał piłką. To duża odmiana w porównaniu do stylu, jaki preferował Gattuso, który wolał ustawić się na swojej połowie i wyczekać przeciwnika. Giampaolo chce grać atrakcyjnie, ofensywnie – pytanie czy może wdrożyć z sukcesami ten styl przy takich wykonawcach.

Te półtora miesiąca od zatrudnienia Giampaolo to testy na żywym organizmie. Pierwsze poważne testy przyjdą w lidze, ale wciąż nie będą jeszcze pokazywały w pełni ukształtowanego Milanu według Giampaolo. Nowe nabytki jeszcze niekoniecznie wdrożyły się w grę, a Theo Hernandeza wyłączyła kontuzja – w praktyce Milan w pierwszych kolejkach będzie wciąż grał głównie zawodnikami, którzy stanowili trzon zespołu w zeszłym sezonie.

Screen Shot 08-21-19 at 11.58 AM
Trochę brzmi to jednak jak plac budowy.

Znowu. Giampaolo ma prawo narzekać w pewnym sensie na to, co działo się w poprzednich latach. Mimo obiecujących przebłysków, mimo ciekawego pomysłu na Milan, jeśli nie poprze tego wynikami, będzie miał ciężko. Kibice w ostatnich latach wielokrotnie obiecywali sobie, że teraz już będzie dobrze – tak było za Mihajlovicia, Montelli, Gattuso. Może bywało, ale przez chwilę. Giampaolo też nie dostanie wielkiego kredytu zaufania, nikt mu czasu nie da jeśli nie wywalczy go sam wynikami.

Zdenek Zeman powiedział co prawda kilka tygodni temu, że jest spokojny o Giampaolo, bo on nie ma obowiązku wygrywać, ale ja się z tym kompletnie nie zgadzam i inni kibice również – wiadomo, że scudetto nie będzie celem, wiadomo, że nie Milan nie nawiąże klasą do dawnych wyników, ale jaki by ten Milan był, cokolwiek by się działo, to klub tej rangi, że ma obowiązek wygrywania. Kilka porażek i presja bardzo szybko wzrośnie. Tak jest nie tylko wobec trenera, bo przecież widzimy to i po Piątku: super początek, zbudował sobie fajną otoczkę, a potem na przełomie kwietnia i maja zaciął się, teraz też nie strzela bramek w sparingach i wszyscy zaczynają mu liczyć minuty bez bramki. W Milanie musisz prezentować wysoki poziom cały czas.


 

Czy są powody do obaw biorąc pod uwagę posuchę strzelecką Piątka w sparingach?

Wiele osób mówi, że nie miał wystarczającego wsparcia wśród kolegów, że nie dostawał dobrych podań i to jest prawda. Z drugiej strony Piątek wie doskonale, że stać go na więcej. Nawet jak miał sytuacje, to piłka mu odskakiwała lub nie odnajdywał się w polu karnym tak jak zwykle. Nie pokazał stu procent dyspozycji, nie pokazał tego, co w lutym i marcu. Opinie o nim są bardzo odmienne, ale z drugiej strony też dzisiaj Luca Toni powiedział, że Piątek to killer, myśliwy, który musi mieć warunki do wykonywania swojej pracy, a problem Milanu tkwi w całej formacji ofensywnej.

Patrick Cutrone odchodząc do Wolverhampton powiedział, że we Włoszech bardziej ceni się obcokrajowców niż rodaków. Czy to był też przytyk do Piątka?

Cutrone był rozżalony, wiadomo, że Milan to klub, za który wypruwał sobie żyły i gdzie bardzo zżył się z kibicami. Niemniej jak go bardzo cenię, tak nie zgadzam się z tą wypowiedzią. Trudno aktualnemu Milanowi zarzucić, że nie stawia na młodych Włochów, a sam Cutrone po prostu przegrał wiosną bezdyskusyjnie rywalizację z Piątkiem. Mógł zostać, mógł być zmiennikiem Piątka, liczyć, że wygryzie Polaka, a jednak wybrał tak. Czas pokaże, czy za chwilę nie odpali w Anglii.

Po którym z nowych zawodników obiecujesz sobie najwięcej?

Po Bennacerze z Napoli, bowiem Milan cierpi na brak jakościowych pomocników, a Bennacer to najlepszy zawodnik letniego PNA, gdzie Algieria zdobyła złoty medal. Fajne CV, młody gracz, który w Empoli mimo, że jego drużyna spadła, pokazał się z bardzo dobrej strony. Jego konkurentem będzie Biglia, ale nie sądzę, by ktoś miał wobec niego większe plany, bo jemu za rok kończy się kontrakt. Niemniej Bennacer trenuje z Milanem dopiero od tygodnia, także nie zdziwi mnie, jak dopiero za kilka tygodni zamelduje się w składzie.

Poza nim wielką zagadkę stanowi Leao, dwudziestoletni portugalski napastnik, który przyszedł za ponad 25 milionów euro z Lille. Strzelił w zeszłym sezonie osiem bramek w Ligue 1, ale to jednak jeden sezon – wcześniej był szerzej nieznany. Milan w pewnym sensie poszedł tu va banque. Z bardzo dobrej strony w pierwszym sparingu pokazał się Theo Hernandez, ale wykluczyła go kontuzja stawu skokowego.

Czy Leao jest dużym zagrożeniem dla miejsca Piątka w składzie?

Nie. Giampaolo preferuje 4-3-1-2, Leao będzie grał najpewniej jako drugi napastnik, podwieszony nad ofensywnym pomocnikiem, Suso lub Bonaventurą. Leao to zdecydowanie bardziej partner niż konkurent Piątka. Być może jeszcze uda się ściągnąć Correę z Atletico, ale i on raczej będzie z Leao grał o miejsce za plecami Piątka.

Czyli Piątek jest nie do ruszenia.

Jest nie do ruszenia, nie ma żadnego piłkarza, który byłby w stanie zastąpić go na szpicy. Andre Silva jest na wylocie, miał iść do Monaco, transfer upadł, ale Milan chce go za wszelką cenę sprzedać i mieć dzięki temu jeszcze jakieś środki do wygospodarowania na Correę. Piątek jest jednym z tych, od których Giampaolo zaczyna ustalanie składu, ale musi też z tego skorzystać. Jeśli nie będzie strzelał to będzie się szukać innych rozwiązań.

Jaki w Milanie stawia się przed Piątkiem cel? Ile bramek będzie satysfakcjonujące?

Minimum dwadzieścia bramek, natomiast drugi sezon to zawsze weryfikacja. Piątek dziś nie jest jakimś napastnikiem ściągniętym za grosze z Polski, który akurat ma dobry moment, tylko piłkarzem o mocnej pozycji. Wiadomo jak się mniejsi podwójnie motywują na Milan, a teraz też podwójnie motywują się na zatrzymanie Piątka, to dla nich okazja by się pokazać. Z tego względu będzie mu ciężej.

Przed transferem do Milanu mówiło się, że przede wszystkim Piątek musi uważać by nie „utopić się” w tym klubie pod względem mentalnym. Tu dwa, trzy mecze wystarczą, by wisieć na linach. Skoro po sparingach wszyscy rozprawiają o tym, że się zaciął, co byłoby przykładowo po pięciu meczach bez gola?

Jaki jest realistyczny cel Milanu na ten sezon?

Czwarte miejsce, Liga Mistrzów. Uważam, że nie ma podstaw by uznać, że Milanu na to nie stać. Okej, nie ma spektakularnych transferów, ale musimy mieć na uwadze, że Milan opuścili w 90% zawodnicy, którzy dużo zarabiali, a nie dawali wiele: choćby Mauri, Montolivo czy Bertolacci. Jeżeli chodzi o piłkarzy, którzy dużo grali, to odszedł tylko Bakayoko, ale tu sprawa była jasna od dłuższego czasu, do tego dochodziły problemy dyscyplinarne, a on był tylko wypożyczony z Chelsea, Milan nie zdecydował się zapłacić 35 milionów euro.

Pierwszy skład więc się w zasadzie nie osłabił, a ławka jest dużo mocniejsza i powinna pokazać określoną jakość. Pamiętajmy, że Milan przegrał Ligę Mistrzów w zeszłym sezonie o jeden punkt, i to nie czwarte, a trzecie miejsce. Inter się wzmocnił, pewnie będzie rywalizował z Juventusem i Napoli, natomiast Milan ma realne szanse na wygranie rywalizacji z klubami z Rzymu i Atalantą. Rzymianie specjalnie się nie wzmocnili, a Atalanta, która ma przed sobą przygodę w Lidze Mistrzów, może mieć problem by poradzić sobie na kilku frontach.

Screen Shot 08-21-19 at 12.55 PM

Jak wielkim ciosem dla Milanu jest brak Ligi Europy?

To cios wizerunkowy i cios dla kibiców. Coś takiego Milanowi nie przystoi. Natomiast to kara za przeszłe winy wobec finansowego Fair Play, teraz Milan będzie miał dużo łatwiejszą drogę do zbilansowania budżetu.

Natomiast czysto sportowo nie jest to wielki cios. Milan nie byłby raczej w gronie faworytów do wygrania Ligie Europy, a Giampaolo – choć na konferencji powiedział, że szkoda, ale co miał powiedzieć – będzie miał więcej czasu na przygotowanie zespołu pod mecze ligowe by wywalczyć upragnione czwarte miejsce. Poziom meczów z zespołami ze słabszych jakościowo krajów nie przyciągał na San Siro kibiców, łatwo się też skompromitować, co Milan wie najlepiej po zeszłym sezonie, porażce w Grecji i odpadnięciu w fazie grupowej.

Jak dziś stoi Milan finansowo?

Sytuacja jest stabilna. Jak stwierdził Maldini, dziś dyrektor techniczny: Milan ma plan „średnio-długo terminowy”, takiego dokładnie użył sformułowania. Elliott, który jest właścicielem klubu, to fundusz inwestycyjny, czyli nie będzie kopiował wyczynów Berlusconiego, wydawał wielkich kwot, ale jak sądzę daje sobie kilka lat, żeby wyprostować Milan całkowicie finansowo, zrobić z niego zespół na miarę fazy pucharowej Ligi Mistrzów, a potem zainkasować bardzo dużo pieniędzy za sprzedaż klubu inwestorowi. Kto to będzie – trudno wyrokować, ale media cały czas spekulują o Arabach, Katarczykach, natomiast bez konkretów.

Kluczową postacią jest dyrektor generalny Ivan Gazidis, były szef wykonawczy Arsenalu, skuszony przez Milan ogromnym wynagrodzeniem i pewnie też wyzwaniem. Widać po jego działaniach, że wie co robi, ma też szersze spojrzenie na klub. Sam powiedział, że to szokujące jak Milan nie mógł mieć wcześniej klubowej aplikacji – jest 2019, sierpień, dopiero teraz takowa powstała. Oczywiście nie zajmują go tylko aplikacje – przede wszystkim zajął się porządkowaniem finansów. W Arsenalu może wyniki nie były na miarę oczekiwań kibiców, ale finansowo klub nie miał problemów w żadnym aspekcie. Trudno porównywać rynek włoski do angielskiego, ale zaczął ciekawie, przy klubie dzieje się sporo, włącznie z planem budowy nowego stadionu, co jest kolejnym zapewnieniem, że fundusz Elliott ma poważne plany, bo to poważna inwestycja na kilka lat.

Nie żal opuszczać San Siro?

Żal, na pewno żal, ale jednak klubowej kasy sentymentami się nie wypełni. San Siro jest zasłużone, piękne, ale bardzo stare i niefunkcjonalne w porównaniu do nowoczesnych obiektów. Dziś stadion musi zarabiać codziennie, nie tylko w dniu meczowym. Z bólem serca, ale nowy stadion wydaje się logiczną opcją.

***

Marcin Długosz będzie dziś gościem programu „Curva Nord” w Weszlo.fm. Nie przegap o 17!

Śledź Marcina Długosza na Twitterze

Opublikowane 21.08.2019 13:17 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
04.07.2020

Drugi spadek z rzędu? Zagłębie Sosnowiec pomyliło kierunki

Trzy mecze bez zwycięstwa, trzy punkty przewagi nad strefą spadkową. Zagłębie Sosnowiec zmieniało trenera i skrycie marzyło o wskoczeniu do grupy, która powalczy o awans w barażach. Marzenia zweryfikowało jednak życie, bo nawet mimo płaskiej tabeli, sosnowiczanom bliżej dziś do gry o utrzymanie niż o promocję. Co dzieje się w Sosnowcu i czy faktycznie kibice […]
04.07.2020
Weszło
04.07.2020

Lech Poznań, czyli tęsknota za byciem Miauczyńskimi

Czy komuś się to podoba, czy nie – czas duopolu legijno-lechowego był najciekawszym okresem w Ekstraklasie ostatniego dziesięciolecia. Nie tylko na boisku, ale i poza nim. Podbieranie sobie piłkarzy, wyścigi na szpileczki, Leśnodorski wytykający palcami błędy Lecha, Klimczak śmiejący się z podklejaniem gumą stołu przez Leśnodorskiego. Ale duopolu już nie ma. Jest monopol. I nawet […]
04.07.2020
Weszło
04.07.2020

Stokowiec vs. Probierz. Kto kogo dzisiaj przechytrzy?

Lechia Gdańsk i Cracovia rozpaczliwie bronią się przed tym, by sezon 2019/20 zakończył się dla nich wielkim rozczarowaniem. Podopieczni Piotra Stokowca w pewnym momencie balansowali już na granicy spadku do dolnej ósemki, a jednak obecnie znów wyglądają na ekipę, która ma ochotę powalczyć o ligowe podium. Z kolei „Pasy” pokonały w ostatniej kolejce Pogoń Szczecin, […]
04.07.2020
Weszło
04.07.2020

Stan Futbolu. Madej, Wąsowski, Kowalczyk, Rokuszewski

A już o 11:15 zapraszamy was na „Stan Futbolu”. Goście: Łukasz Madej, były piłkarz między innymi ŁKS-u Łódź. Maciej Wąsowski, dziennikarz „Przeglądu Sportowego”. Wojciech Kowalczyk, legenda. Mateusz Rokuszewski, naczelny Weszlo.com, stały ekspert „Ligi Minus” i „Weszłopolskich”. Prowadzi Krzysztof Stanowski.
04.07.2020
Bukmacherka
04.07.2020

eWinner partnerem cyklu SEC 2020! Obstawiaj żużel, zgarnij freebet do 25 PLN!

Kolejny weekend żużlowych emocji to także kolejny weekend promocji „Postaw na żużel” w eWinner! To jednak nie koniec dobrych wieści od tego legalnego bukmachera. eWinner został bowiem oficjalnym bukmacherem cyklu Speedway Euro Championship 2020. Co to oznacza? Ten legalny bukmacher został partnerem pięciu żużlowych zawodów, które odbędą się w lipcu w Polsce. Żużlowcy odwiedzą następujące […]
04.07.2020
Bukmacherka
04.07.2020

Lucky Loser w Totolotku! Obstaw hity Ekstraklasy bez ryzyka!

Przed nami weekend pod znakiem hitów Ekstraklasy! Lech gra z Legią, a Piast ze Śląskiem, czyli naprzeciw siebie stanie cała czołowa czwórka. Nie ma co ukrywać – te spotkania mogą przesądzić o kolejności miejsc na podium. Dlatego też legalny polski bukmacher Totolotek oferuje nam świetną promocję! W ramach „Lucky Loser” mecze najwyższej ligi w kraju […]
04.07.2020
Inne sporty
04.07.2020

Jazda! Formuła 1 wróciła do życia. Zapowiedź sezonu 2020

Doczekaliśmy się. Po niespełna czterech miesiącach od planowanego startu w Australii ekipy wreszcie wyjadą na tor i odbędzie się Grand Prix Formuły 1. Na starcie nowego sezonu jest mnóstwo pytań: czy Lewis Hamilton znów wygra? Kto może mu przeszkodzić? Co z Kubicą? Czy Ferrari zdoła poprawić swój bolid? A to tylko część z nich. Na […]
04.07.2020
Weszło
04.07.2020

Wojciech Cygan: Dość tego frycowego, Raków zapłacił je w nadmiarze

Raków Częstochowa spokojnie się w Ekstraklasie utrzymał, co już jest godne podkreślenia, ale w szeregach beniaminkach nie ukrywają drobnego niedosytu. Sezon podsumowujemy z prezesem Wojciechem Cyganem. Czy był okres kryzysowy? Która z jego deklaracji jeszcze z czasów I ligi została zweryfikowana przez rzeczywistość? Czy są oferty na któregoś z zawodników? Ilu zakupów należy spodziewać się […]
04.07.2020
Weszło
04.07.2020

Kibice Korony chcą dymisji prezesa. Zając: Odejdę, gdy będę chciał

– Kibice są wściekli i otwarcie domagają się dymisji prezesa. W mediach społecznościowych ruszyła akcja, która ma zmusić Zająca do odejścia. Jednak on nie zamierza ustępować. – To ja będę decydował, czy i kiedy odejdę. Nikt z zewnątrz nie będzie mi mówił, co mam robić – stwierdził buńczucznie na antenie Canal+ Zając. Kilka chwil wcześniej […]
04.07.2020
Weszło
04.07.2020

„Lech nie chce być najlepszy w Polsce. Chce być lepszy od Legii”

Wiadomo, że starcie Lecha z Legią nie ma dziś cholernie wysokiej temperatury, bo wszystko jest właściwie wyjaśnione i Legii wystarczy tylko remis, ale to wciąż klasyk, który działa na wyobraźnie kibiców obu klubów. Tym bardziej że lechici nie chcą pozwolić Legii świętować na własnym boisku, to byłaby potwarz. Dlatego wciąż się może dziać i dlatego […]
04.07.2020
Weszło
04.07.2020

Powrót duopolu coraz bliższy – zadecydują ostatnie kolejki i najbliższe okienko

Legia Warszawa nad Lechem Poznań. Legia Warszawa nad Lechem Poznań. Lech Poznań nad Legią Warszawa. Tak kończyła się liga w latach 2013-2015, ale co ważniejsze – tak układała się hierarchia siły polskich klubów w tamtym okresie. Była potężna Legia, za jej plecami aspirujący do miana potęgi Lech, dopiero gdzieś dalej peleton, w którym na pierwszy […]
04.07.2020
Weszło
03.07.2020

Arka zostaje w lidze! Może aż do poniedziałku

Nie żeby Arka, gdyby wygrała w Kielcach, miała jakieś szczególnie większe szanse na utrzymanie. Ale przynajmniej mogła odrobinę dłużej się połudzić. Liczyć sobie te matematyczne szanse. Albo przynajmniej zostawić po sobie, spadając, jako takie wrażenie. Tymczasem po remisie z Koroną sytuacja Arkowców wygląda tak, że Wisła Kraków już się utrzymała, a Wiśle Płock w czterech […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Na początku były żarty, ale teraz Chrobry naprawdę zbliża się do baraży…

Po dziewięciu ligowych kolejkach Chrobry Głogów prowadzony przez Ivana Djurdjevicia miał 4 punkty. Przegrał siedem z dziewięciu meczów, w tym dwukrotnie tracąc po pięć bramek. Kibice Lecha, którzy ucieszyli się z wylosowania swojego ulubieńca w Pucharze Polski, tuż przed meczem zastanawiali się, czy w ogóle dotrwa na stanowisku do spotkania I rundy.  Dziś głogowianie ograli […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Hejt Park: grillujemy Kowala!

W Hejt Parku można dziś grillować Kowala. A z tego co wiemy – Wojtek czeka na wasze trudne pytania. Prowadzi Krzysztof Stanowski. Zapraszamy!
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

ŁKS to nie drużyna. ŁKS to stan umysłu

Nie uwierzycie – ŁKS Łódź wyglądał dziś jak ekstraklasowa drużyna! Nie przez siedemnaście minut, nie po tym, jak mocno przymrużyliśmy oczy. Nic z tych rzeczy. Zupełnie szczerze musimy powiedzieć, że z przyjemnością obserwowaliśmy pierwsze 45 minut w wykonaniu drużyny Wojciecha Stawowego w meczu z Wisłą Kraków. Problem polega na tym, że sędziowie mają w zwyczaju […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Stal z walkowerem za mecz z rezerwami Lecha? Wyjaśniamy sprawę

1 lipca. II liga. Rezerwy Lecha Poznań podejmują Stal Stalowa Wola. Na boisku kilka znajomych nazwisk. Ze starszych – chociażby Grzegorz Wojtkowiak, Krzysztof Kiercz czy Michał Fidziukiewicz. Z młodszych – przykładowo Paweł Tomczyk. Ale przy tym, nie oszukujmy się, ten mecz nikogo w kraju nie elektryzował. Dół tabeli trzeciego poziomu rozgrywkowego, środek tygodnia, wielkiego natężenia […]
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Stanowisko: Ile zarabiają polscy sędziowie?

Ile zarabiają polscy sędziowie? Czy to zarobki adekwatne do wykonywanej pracy i dlaczego niekoniecznie? O tym Krzysztof Stanowski w cotygodniowym „Stanowisku”. Polecamy także nasz duży tekst, który poświęcamy tej sprawie. 
03.07.2020
Weszło
03.07.2020

Inni grają w piłkę, my „wyciągamy wnioski”

Przypomnijcie sobie, jak wiele słyszeliście wywiadów pomeczowych trenerów i piłkarzy, w których ci przekonują, że trzeba wyciągnąć wnioski. Jestem pewien, że setki. „Wyciągamy wnioski” notorycznie, regularnie, jakby były mistrzostwa świata w „wyciąganiu wniosków”, to zajęlibyśmy drugie miejsce, by potem „wyciągać wnioski”, dlaczego nie pierwsze. Potem jak sprawdzić, czy ktoś rzeczywiście „wyciągnął wnioski”, to raczej nikt. […]
03.07.2020