Synu, masz pięć lat i oglądasz konferencje prasowe Macieja Stolarczyka?!

Opublikowane 20.07.2019 11:50 przez

redakcja

Vullnet Basha to jedyny obcokrajowiec, który przetrwał czas, gdy Wisła wisiała na włosku i nie pożegnał się z klubem. Powód? Troszkę się w Krakowie i Wiśle zakochał. Ale nie tylko dlatego jest to piłkarz wyjątkowy. Znacie drugiego ligowca, który posługuje się sześcioma językami? Albo takiego, który grał dla dwóch reprezentacji i chętnie widziałby go jeszcze w składzie selekcjoner trzeciej? O wojnie, przez którą wyprowadził się do Szwajcarii. O wujku, którego zabiła podczas wojny serbska policja. O charyzmie Gattuso, z którym grał w Sionie. O myślach o rozwiązaniu kontraktu zimą. Zapraszamy na rozmowę z Vullnetem Bashą. 

Prawdopodobnie jesteś największym poliglotą w lidze. Można porozmawiać z tobą po albańsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, angielsku… Coś pominąłem?

Jeszcze po włosku. Nauczyłem się go razem z bratem, który znaczą część kariery spędził we Włoszech. Grając w Grasshopper miałem w drużynie wielu Włochów, więc każdego dnia razem z bratem próbowaliśmy rozmawiać po włosku. Tak się nauczyłem.

Masz talent do języków?

Myślę, że nie. Po prostu często zmieniałem kluby. Trzy lata grałem w Hiszpanii, teraz zaczynam swój trzeci rok w Polsce. Chcę się też nauczyć polskiego, próbuję, ale jest bardzo trudny. Przed przyjściem do Hiszpanii nie mówiłem nic, a po pół roku byłem w stanie już normalnie się komunikować. W Polsce dopiero po dwóch latach zaczynam rozumieć. Ale wiem, że to potrzebne dla jeszcze lepszej integracji. W Polsce nie pomaga mi fakt, że każdy mówi do mnie po francusku, niemiecku, hiszpańsku, angielsku. Czuję się dobrze i nauka polskiego nie jest dla mnie koniecznością, bo i tak z każdym mogę porozmawiać. Najlepiej czuję się we francuskim, hiszpańskim, no i albańskim.

Francuskim, bo wychowywałeś się w Lozannie, która leży po francuskojęzycznej części.

Tak. Dwa lata byłem w Grasshopper, który jest w niemieckiej strefie językowej, więc stąd niemiecki. Niemiecki i angielski rozumiem w całości, ale czasem mam problemy, by coś powiedzieć. Ale rozmawiamy trochę po angielsku, trochę po niemiecku, więc chyba jest OK.

Z rodziną rozmawiasz…

Z żoną miksujemy francuski i albański, bo nie stanowi dla nas żadnej różnicy, w którym języku mówimy. Z synem z kolei tylko po albańsku. Chcemy dzięki temu dać mu jeden język więcej. Wiemy, że wrócimy kiedyś do Szwajcarii, więc już na miejscu nauczy się francuskiego. Dzięki temu będzie miał większe perspektywy. Uczy się też angielskiego i – żyjąc tutaj – naturalnie też polskiego.

Jak mu idzie polski?

Rozumie wszystko i mówi chyba całkiem nieźle. Każdy powtarza, że radzi sobie świetnie, ostatnio potwierdził mi to też nauczyciel. Ale gdy pytam go o coś po polsku, nigdy nie chce mówić w tym języku. Może myśli, że robiłbym sobie z niego żarty, a on tego nie lubi.

Ile ma lat?

Pięć.

Najlepszy czas do nauki języków.

Uczy się bardzo szybko. Mówi po polsku, albańsku, rozumie angielski, trochę zna francuski.

Zapisałeś go do akademii Wisły. Ma talent?

Mogę powiedzieć tylko tyle, że serio kocha piłkę. Każdego dnia w domu dajemy mu iPada, na którym chce oglądać mecze Barcelony, Realu czy różne inne wideo na YouTube związane z piłką. Rozumie polski, więc ostatnio odpalił sobie konferencje prasowe Macieja Stolarczyka. Gdy to zobaczyłem, byłem w szoku. Co tu się dzieje? Synu, masz pięć lat i oglądasz konferencje prasowe mojego trenera?!

Ale naprawdę kocha piłkę. Może ma talent, ale nie chcę wywierać na nim presji, nie chcę by czuł, że to jego obowiązek. Dla piłki może przerwać wszystko. Codziennie prosi mnie, byśmy pograli na podwórku. Gdy nie pójdzie na trening, płacze całymi dniami. Wygląda to obiecująco, ale zbyt wcześnie, by powiedzieć cokolwiek. Próbuję mu tłumaczyć, żeby się tym wszystkim po prostu cieszył.

Możesz dać bezcenną radę dla wszystkich rodziców: jak sprawić, by zamiast gier dziecko na tablecie odpalało konferencje Macieja Stolarczyka.

Niestety, w dzisiejszych czasach każde dziecko kocha tableta. Moje też. Ale u niego hasło “chodź pogramy w piłkę” jest najważniejsze, gdy je usłyszy rzuca wszystko. Przychodzi na każdy mecz Wisły. Widzi, że ojciec gra w piłkę i może dla niego to też jest marzeniem? Nie wiem, co mogę powiedzieć, bo czasami iPad pomaga też nam. Jesteś zmęczony, musisz coś zrobić, więc dajesz iPada by sobie coś pooglądał.

KRAKOW 31.03.2019 MECZ 27. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2018/19: WISLA KRAKOW - LEGIA WARSZAWA 4:0 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: WISLA CRACOW - LEGIA WARSAW 4:0 VULLNET BASHA FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Czujesz się bardziej Szwajcarem, Albańczykiem czy Kosowianinem? Da się w ogóle to jasno określić?

Kosowianinie i Albańczycy żyją jak bracia. Dla nas to właściwie te same kraje. Czuję się w 50% Szwajcarem i w 50% Kosowianinem/Albańczykiem. Tu i tu jestem w jak w domu.

Początkowo zacząłeś grać dla szwajcarskich młodzieżówek.

Czekałem na dorosłą reprezentację Szwajcarii, ale w tamtym czasie wśród pomocników byli bardzo dobrzy piłkarze. Nigdy nie miałem okazji, by stawić się na zgrupowaniu. Zdecydowałem, że wybiorę inną opcję. Na reprezentacji Albanii byłem sześć-siedem razy, zagrałem mecz towarzyski, wyjechałem ze Szwajcarii do Hiszpanii i… już nigdy nie dostałem telefonu z reprezentacji. Sam nie wiem, dlaczego. Nigdy nie wypytywałem o to, jaki jest powód. To nie jest moja robota, by wypytywać. Muszę pracować. Cały czas wierzę, że wrócę do kadry. W piłce nigdy nie wiesz, co się stanie. Jeśli zadzwonią, świetnie, ale jeśli nie, trudno, nic wielkiego się nie dzieje. Sześć lat już nie byłem na zgrupowaniu, więc się przyzwyczaiłem. Smutno, ale z każdym rokiem zbieram doświadczenia, nie rozmyślam.

To o tyle dziwne, że odchodząc do Hiszpanii zaliczyłeś sportowy awans, rozwinąłeś się.

Jak powiedziałeś, to krok do przodu. Myślę tak, jak ty. Gdy po mnie jeden piłkarz poszedł do La Liga 2, dostał powołanie. Z drugiej strony Armando Sadiku w Legii też nie grał zbyt dużo, ale był w pierwszej jedenastce. Ja grałem regularnie i nie dostałem powołania. Nie mam naprawdę pojęcia, dlaczego tak się stało. Życie.

Idealną możliwością było dla ciebie utworzenie reprezentacji Kosowa.

Zgadza się. Zadzwonił do mnie w listopadzie selekcjoner Bernard Challandes, którego znałem ze Szwajcarii. Mówił, że widzi mnie w swojej kadrze, ale grałem już w dwóch reprezentacjach i muszą najpierw zbadać sprawę w FIFA. Okazało się, że nie mogę dostać powołania.

Miałbyś tam szasnę na regularną grę?

Tak sądzę, chociaż myślę, że Kosowo ma lepszy zespół niż Albania. Ale gdy jesteś piłkarzem, nie możesz bać się rywalizacji. Gdybym mógł grać, podjąłbym rękawicę. To byłaby dobra szansa.

W młodym wieku wyjechałeś z Kosowa do Szwajcarii, by uciec przed wojną. Co z niej zapamiętałeś? Masz w głowie jakieś obrazy?

Szczerze mówiąc, nie pamiętam zbyt wiele. Obrazy… Pamiętam płonący dom. Ale nic więcej. Gdy zaczęła się wojna, po miesiącu już nas nie było. Nie rozumiałem wtedy, co się dzieje. Nie tylko w Kosowie, ale i na całym świecie dziecko nie rozumie, co to jest wojna. Ciężki moment był wtedy, gdy straciłem wujka. Zabili go.

Był żołnierzem?

Profesorem. Miał pod górkę z serbską policją, która wkroczyła do Kosowa. Pewnego dnia zrobili na niego zasadzkę i gdy wyszedł z domu, zabili go.

Urodziłem się w Szwajcarii, ale wraz z matką i braćmi wróciliśmy do Kosowa, by pójść tam do szkoły. Ojciec został w Szwajcarii, gdzie pracował. Był kelnerem, z czasem dostał dobrą pracę w dużym hotelu w Lozannie. Nie byliśmy bogaci, ale wystarczało nam na normalne życie. Gdy wybuchła wojna, wróciliśmy do Szwajcarii. Dała nam wszystko. Chodziłem do szkoły, miałem wiele możliwości. Uważam więc, że Szwajcaria to też mój kraj. Spędzałem w niej czas z wieloma chłopakami z Bałkanów, z Kosowa, Serbii czy Bośni, ale już w Szwajcarii nie miało dla nas znaczenia, kto był jakiej narodowości.

Twój tata jest zakręcony na punkcie piłki? Skoro ty i brat gracie w nią profesjonalnie, piłka musiała być ciągle obecna w dzieciństwie.

Wcale nie był wielkim fanem piłki, ale gdy zaczęliśmy grać, śledził nas wszędzie. Jeździł po 400 kilometrów, by oglądać nasze mecze. Futbol stał się jego życiem. Każdego dnia rozmawiamy o piłce, ogląda mecze. Mam jeszcze jednego brata, który nie gra w piłkę, więc często oglądają mecze razem. Piłka już weszła w krew naszej rodziny.

KADRIYE 25.01.2019 ZGRUPOWANIE WISLY KRAKOW W TURCJI - TRENING --- WISLA CRACOW TRAINING CAMP IN TURKEY KACPER LASKOS VULLNET BASHA FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

Jak ważne przy takiej decyzji jak przedłużanie kontraktu jest poczucie, że rodzina dobrze się czuje w mieście, w którym grasz w piłkę?

Rodzina jest dla piłkarza najważniejsza. Jeśli nie czuje się dobrze w twoim miejscu, nie będziesz miał czystej głowy. Będziesz ciągle rozmyślał, a to nigdy nie jest dobre. Piłkarz nie może mieć problemów poza piłką. Czujemy się tu naprawdę bardzo dobrze. Miasto jest świetne, gram w dobrym klubie, wszystko jest naprawdę OK. Może poza tą złą sytuacją, która wydarzyła się w zeszłym sezonie, ale próbuję o niej zapomnieć i patrzeć do przodu.

Maciej Stolarczyk otwarcie mówił w mediach, że świetnie ją zniosłeś i nie robiłeś problemów. Obcokrajowcy mają generalnie mniej wyrozumiałości, a ty nie dość, że nie kręciłeś nosem, to jeszcze przedłużyłeś kontrakt.

To był mój drugi raz, więc byłem trochę przygotowany. W Szwajcarii przeżyłem już podobną sytuację. Dostaliśmy wówczas pieniądze, ale dopiero po trzech miesiącach. Tutaj było naprawdę długo. Wierzyłem cały czas, że to Wisła, wielki klub, więc nie może zbankrutować. Nie dopuszczałem do siebie nawet takiej myśli. Bez Kuby Wisła nie byłaby w Ekstraklasie, trzeba mu mocno podziękować. Próbowałem zawsze mieć dobre nastawienie, nawet jeśli sytuacja była bardzo trudna. Nie jestem człowiekiem, który chce robić problemy w drużynie czy trenerowi. Nie lubię czegoś takiego. Przychodziłem do klubu, jakby nic się nie stało i normalnie trenowałem.

Pojawiła się myśl, by rozwiązać kontakt?

Oczywiście, pewnie każdy miał w głowie taką myśl. Bo sytuacja była naprawdę ciężka. Czasami pytałem poprzednią panią prezes, jak wygląda sytuacja, ale nikt nie mówił nam, co się tak naprawdę dzieje. Mam rodzinę, muszę o nią dbać. Moja żona bała się bardziej niż ja. Ja wiedziałem, jak jest, bo drugi przeżywałem taką sytuację. Każdy, kto przez sześć-siedem miesięcy nie dostaje pieniędzy, bardzo poważnie rozważa opcję rozwiązania kontraktu.

Dlaczego go nie rozwiązałeś?

Bo czułem się tu dobrze. Wisła jest dużym klubiem i nawet jeśli taka sytuacja się wydarzyła, wiedziałem, że będzie lepiej. Było jasne, jak mam postąpić.

Miałeś latem inne oferty?

Dwie z Polski.

Pierwsza to Jagiellonia, a druga?

Zagłębie Lubin.

Rozważałeś je?

Zanim pojechałem na wakacje, jasno zadeklarowałem w klubie, że priorytetem dla mnie jest Wisła, więc nikt nie powinien mieć obaw co do mojej przyszłości. Wyjechałem na dziesięć dni na wakacje z rodziną, podczas których nie myślałem o piłce i po powrocie byłem już na sto procent przekonany, że zostanę w Wiśle.

Michał Probierz przed marcowymi derbami w powiedział, że bardzo chciałeś dołączyć do Cracovii, ale nie zdecydował się na ciebie tylko dlatego, że na tej pozycji ma już zawodników. Prowokacja czy było coś na rzeczy?

A ty co sądzisz?

Znając Probierza, mogła to być prowokacja.

Proste. Jeśli znasz go, wiesz, o co chodzi. Taki ma styl. Ale nie chce o tym mówić. Każdy zna trenera Probierza.

Czyli precyzując – nie było żadnego tematu.

Nie było.

Zgodzisz się, że ten sezon będzie dla Wisły cięższy niż poprzedni? W poprzednim drużyna poleciała na fali entuzjazmu, całej akcji ratunkowej. Teraz jest o Wiśle o wiele ciszej.

Może będzie trochę trudniejszy, bo co pół roku tracimy najlepszych piłkarzy. Oczywiście klub robi transfery, trafili do nas dobrzy zawodnicy i jestem pewien, że stworzymy drużynę.

Będziesz zadowolony, jeśli Wisła znów zajmie dziewiątą pozycję?

Nie. Mentalność tego klubu to wygrywanie, bycie na pierwszym miejscu. Nie możemy być zadowoleni, jeśli znów będziemy na dziewiątym miejscu. Po poprzednim sezonie też nikt nie był szczęśliwy i to normalne.

KRAKOW 22.10.2017 MECZ 13. KOLEJKA LOTTO EKSTRAKLASA SEZON 2017/18: WISLA KRAKOW - LEGIA WARSZAWA 0:1 --- POLISH FOOTBALL TOP LEAGUE MATCH: WISLA CRACOW - LEGIA WARSAW 0:1 VULLNET BASHA FOT. PIOTR KUCZA/ 400mm.pl

W FC Sion najpierw tworzyłeś z Gennaro Gattuso duet pomocników, a później był twoim trenerem. Jakie miał sposoby na motywację?

Przed meczem chciał wszystko zjeść.

Zjeść?

Tak, zjeść. Podchodził na przykład do szafki i próbował ją gryźć, by pokazać drużynie, jak bardzo mu zależy. Leży obok ciebie aparat fotograficzny, więc żeby cię zmotywować do robienia lepszych zdjęć, zacząłby go jeść. Były też oczywiście inne sposoby na motywację, ale ten był totalnie szalony. Taki po prostu był. Jako piłkarz Gattuso poza boiskiem był trochę inny niż na nim. Spokojniejszy. To naprawdę dobry facet, zawsze chciał pomagać. Miałem wtedy 22-23 lata i wielokrotnie dzwonił do mnie, byśmy poszli razem na kawę. Jako młody chłopak, nie oczekiwałem tego. Dla mnie Gattuso był wielką gwiazdą, legendą Milanu! Ale zupełnie się tak nie zachowywał. Od pierwszego dnia rozmawiał z każdym, także z młodymi piłkarzami. Zawsze starał się śmiać ze wszystkimi, bo tacy są Włosi.

Dlaczego w ogóle legenda Milanu poszła do FC Sion?

Wiem tyle, że bardzo chciał wciąż grać w piłkę niedaleko swojego domu, a Sion od Mediolanu dzielą tylko trzy godziny.

Jak często wpadał w furię?

Po jednym z treningu jeden z młodych piłkarzy nie okazał mu szacunku. Nie pamiętam dokładnie, o co chodziło, ale pewnie o jakąś prozaiczną sprawę. I wtedy rzeczywiście wpadł w furię. Dla Gattuso zawsze najważniejszy był respekt. Jeśli nie potrafiłeś go okazać, potrafił oszaleć. 

Charyzma Gattuso czy charyzma Wasyla?

Nie widzę między nimi wielkiej różnicy.

Rozmawiał JAKUB BIAŁEK

Fot. 400mm.pl / FotoPyK

Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Roginić w rezerwach. Podbeskidzie oczekuje za niego 300 tysięcy złotych

Podbeskidzie Bielsko-Biała przesunęło Marko Roginicia do rezerw i jeśli nie znajdzie się na niego żaden chętny, prawdopodobnie spędzi w nich całą wiosnę aż do końca kontraktu. Jak udało nam się ustalić, pierwszoligowiec oczekuje za napastnika około 300 tysięcy złotych. Saga z Marko Roginiciem trwa od spadku Podbeskidzia z Ekstraklasy. Piłkarz chciał wtedy pozostać na najwyższym […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Klimek: – Jeszcze nie musi pan kupować stroju Borata!

– Sytuacja finansowa klubu jest wciąż trudna. Udał nam się cud i znaleźliśmy pieniądze, aby dograć do czerwca, ale przed nami dalsze trudne decyzje restrukturyzacyjne, aby zbilansować budżet. Cały czas musimy szukać dodatkowych pieniędzy, aby utrzymać w kolejnych sezonach Ekstraklasę w Mielcu. Żeby zbilansować kolejny sezon, mamy dwa rozwiązania: albo znajdziemy sponsora, który przyniesie odpowiednią […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Niech ta telenowela się wreszcie zakończy

Chyba wszyscy stają się już pomału zmęczeni przedłużającym się procesem wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Od rezygnacji Paulo Sousy minie niebawem miesiąc, tymczasem telenowela pod tytułem „poszukiwania nowego trenera” wciąż trwa i wcale nie jest takie pewne, że lada dzień dobiegnie końca. O ile początkowo spokój prezesa Cezarego Kuleszy był w stu procentach zrozumiały, a […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Weszło Extra
15.01.2022

Jak Janusz Waluś został bohaterem stadionów?

Janusz Waluś ostatnie 29 lat spędził w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze w południowoafrykańskiej Pretorii, do którego trafił za zamordowanie Chrisa Haniego. Dobiega siedemdziesiątki. Większość czasu spędza w celi. Czyta książki. Słucha radia. Trenuje karate. Waży coraz mniej. Niknie w oczach. Liczy, że w lutym zostanie warunkowo zwolniony, opuści więzienie i wróci do Polski, gdzie […]
15.01.2022
Weszło Extra
14.01.2022

Basałaj: – Mam prawo być mądralą

Czy był cenzorem i propagandzistą? Dlaczego nikt nie obraża się już na przyśpiewkę „Jebać PZPN”? Jak to możliwe, że Jerzy Brzęczek przegrał na byciu sobą i dlaczego były selekcjoner nie słuchał żadnych rad? Czy nie przeczuwał wizerunkowej katastrofy przy emisji „Niekochanych”? Co sprawiało, że Adam Nawałka nie chciał udzielać wywiadów? Dlaczego reprezentanci słuchali odpraw Paulo […]
14.01.2022
Ekstraklasa
09.01.2022

Przetrwać trudną zimę. Jak to jest być czerwoną latarnią?

Działacze pierwszoligowych klubów często poruszają temat lokaty na koniec roku w kontekście transferów. „Wie pan, jako lider I ligi nieco łatwiej nam przekonać piłkarzy, że podpisują kontrakt z klubem, który za 6 miesięcy będzie już grać w Ekstraklasie„. To jasne, zrozumiałe, walka na finiszu jesieni nabiera rumieńców również z uwagi na ten detal, jakim jest […]
09.01.2022
Weszło
09.01.2022

Polski piłkarz w Bangladeszu. „Kibice robili ze mną selfie nawet w trakcie treningu”

Rafała Zaborowskiego mogliście u nas poznać już dwa lata temu. Wówczas opowiedział swoją historię od grania w Polsce w III i IV lidze, przez pracę zarobkową połączoną z graniem na czwartym szczeblu w Norwegii, po przejście na piłkarskie zawodowstwo w drugiej lidze greckiej i rumuńskiej. Dziś 27-letni pomocnik jest pierwszym Polakiem, który trafił do bengalskiej […]
09.01.2022
Weszło Extra
05.01.2022

Gdzie może zaprowadzić pewność siebie? Historia Kacpra Kozłowskiego

Młody piłkarz to dziś wymarzony kandydat na zięcia. Nie wychyla się. Nie wzbudza kontrowersji. Emanuje grzecznością. Cnotą dla niego jest świadomość miejsca w szeregu, pilne wykonywanie swoich obowiązków, słowo „pokora” potrafi odmienić przez wszystkie możliwe przypadki. Kacper Kozłowski, który odszedł do Brighton, różni się od swoich rówieśników nie tylko jakością piłkarską. Nigdy nie był, nie […]
05.01.2022
Weszło Extra
25.12.2021

My o futbolu, a życie toczy się gdzieś obok

Jak wyglądałaby Ekstraklasa, gdyby występowało w niej czterystu Jakubów Rzeźniczaków? Czy w polskiej lidze brakuje wyrazistych postaci? Jak media społecznościowe zmieniły szatnie piłkarskie? Kto krytykuje go w internecie i na jakim poziomie rozgrywkowym gra piłkarz, który kiedyś hejtował go w sieci? Czy kiedykolwiek bał się wyjść na ulicę Warszawy? Co Jacek Magiera zaobserwował na Nowym […]
25.12.2021
Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Roginić w rezerwach. Podbeskidzie oczekuje za niego 300 tysięcy złotych

Podbeskidzie Bielsko-Biała przesunęło Marko Roginicia do rezerw i jeśli nie znajdzie się na niego żaden chętny, prawdopodobnie spędzi w nich całą wiosnę aż do końca kontraktu. Jak udało nam się ustalić, pierwszoligowiec oczekuje za napastnika około 300 tysięcy złotych. Saga z Marko Roginiciem trwa od spadku Podbeskidzia z Ekstraklasy. Piłkarz chciał wtedy pozostać na najwyższym […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Klimek: – Jeszcze nie musi pan kupować stroju Borata!

– Sytuacja finansowa klubu jest wciąż trudna. Udał nam się cud i znaleźliśmy pieniądze, aby dograć do czerwca, ale przed nami dalsze trudne decyzje restrukturyzacyjne, aby zbilansować budżet. Cały czas musimy szukać dodatkowych pieniędzy, aby utrzymać w kolejnych sezonach Ekstraklasę w Mielcu. Żeby zbilansować kolejny sezon, mamy dwa rozwiązania: albo znajdziemy sponsora, który przyniesie odpowiednią […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Niech ta telenowela się wreszcie zakończy

Chyba wszyscy stają się już pomału zmęczeni przedłużającym się procesem wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Od rezygnacji Paulo Sousy minie niebawem miesiąc, tymczasem telenowela pod tytułem „poszukiwania nowego trenera” wciąż trwa i wcale nie jest takie pewne, że lada dzień dobiegnie końca. O ile początkowo spokój prezesa Cezarego Kuleszy był w stu procentach zrozumiały, a […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Weszło Extra
26.12.2020

100 najlepszych piłkarzy dekady – cały ranking w jednym miejscu!

W ostatnich dniach na Weszło pojawił się przygotowany przez nas ranking najlepszych piłkarzy dekady 2011 – 2020. Jak to z rankingami bywa, wzbudził spore dyskusje. I kontrowersje. Cieszymy się, bo taki był właściwie nasz zamiar. W przypadku tego rodzaju zestawień nikt nie ma monopolu na rację. Poszczególne dylematy są zbyt zniuansowane. Gdybyście mieli ochotę rzucić […]
26.12.2020
Weszło Extra
24.12.2020

Kruszewski: – Gdybym został w Wiśle, to całego zamieszania w klubie by nie było

– Czuję bardzo, bardzo duży żal, że to się stało w tym momencie. Jestem jak kierowca dużego Fiata, który został wystawiony do rajdu Paryż-Dakar i radził sobie w nim dobrze, natomiast po kilku latach stwierdzono, że ten samochód powinien walczyć o najwyższe cele. I w momencie, gdy zaczął się remont tej zdezelowanej fury – mówię […]
24.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Covidovi beniaminkowie II ligi w większości przetrwali jesień bez negatywnych objawów

W maju bieżącego roku u trzecioligowych liderów wystrzeliły korki od szampanów. Definitywny koniec sezonu oznaczał dla nich awans. Niekiedy awans przy zielonym stoliku. Niektórzy ze względu na niejasności w wykładni regulaminu rozgrywek w stan radości wprawili się dopiero po ostatecznej decyzji PZPN-u. Pamiętamy wszyscy gorący spór na linii Motor Lublin – Hutnik Kraków, dotyczący tego, […]
20.12.2020
Weszło Extra
20.12.2020

Uwaga, ranking! 100 największych kozaków w mijającej dekadzie

Za kilkanaście dni kończy się nam druga dekada XXI wieku. Jasne, nie będzie to czas zupełnie wolny od piłki na wysokim poziomie – oczywiście abstrahując od tego, że w zimowy sen zapada przecież Ekstraklasa – ale uznaliśmy, że to już najwyższa pora, by zacząć podsumowania, bo zmieni się pewnie niewiele. Łapcie pierwsze z nich. A […]
20.12.2020
Weszło Extra
21.11.2020

„To jak wy żyjecie w tym klubie z tak małym budżetem?”. Trzecioligowe kontrasty

Reformy. Działacze co chwilę majstrują przy formułach rozgrywek. Grupy mistrzowskie, grupy spadkowe. Zmiany nazewnictwa lig. Podziały II ligi na wschód, zachód. Następnie połączenie dwóch osobnych bytów i tak w koło. III liga również w ostatnich latach zmieniała swój kształt. W 2008 roku stała się de facto czwartym poziomem rozgrywkowym. Kilka lat przetrwała koncepcja III ligi […]
21.11.2020
Weszło Extra
19.11.2020

Za młodu Ekstraklasa, dziś najwyżej III liga. „Może po prostu byłem za słaby?”

„Jesteś idolem. Wielbi cię tłum. Gdzie się pojawisz słychać. Zdumionych głosów szum. W porannej prasie widzisz codziennie swoją twarz. Z możnymi tego świata o wielkie stawki grasz.” Wielu  piłkarzy już w bardzo młodym wieku mogło poczuć się jak gwiazdy. Szybki debiut w Ekstraklasie, pensje wielokrotnie przewyższające kieszonkowe kolegów ze szkolnej ławki. Występy przed kilkutysięczną publiką, […]
19.11.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
20.01.2022

Piotr Koźmiński: Zvonimir Kozulj podpisał kontrakt z Termaliką

Powroty do Ekstraklasy są zawsze głośnym tematem i przywołują wiele wspomnień. Piotr Koźmiński za pośrednictwem Twittera poinformował, że Zvonimir Kożulj podpisał kontrakt z Bruk-Betem.  Bośniak w przeszłości występował w Pogoni Szczecin. W ekipie Portowców rozegrał 58 oficjalnych spotkań. Strzelił 12 bramek i 11 asyst. Przez pewien czas był uważany za gwiazdę ligi, ale na początku […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Daily Star: Paul Pogba chce odejść do Realu Madryt

Nie jest tajemnicą, iż Manchester United chciałby zatrzymać w swoich szeregach francuskiego pomocnika. Jakiś czas temu „Czerwone Diabły” przedstawiły Paulowi Pogbie propozycję nowej umowy. Jednak reprezentant Francji na razie nie przedłużył kontraktu z angielskim klubem i wielce prawdopodobne, że w ogóle tego nie zrobi. Francuski zawodnik kończy kontrakt z Manchesterem United w czerwcu, więc wzbudza […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Jak co czwartek… LESZEK MILEWSKI

Gdyby Polacy mieli głosować, zastanawiam się jak wysoko znalazłoby się na liście najpilniejszych potrzeb – priorytetowych do rozwiązania problemów – nasze miejsce w rankingu UEFA. Czy na pierwszym? A może jednak trzecim? Czy jednak znalazłby się tak daleko, że aby je dostrzec na hipotetycznej liście, trzeba by użyć tego niedawno wysłanego na orbitę teleskopu? Jest […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

The Telegraph: Everton zainteresowany zatrudnieniem Fabio Cannavaro

Nowego menedżera szuka klub, który jako jeden z zaledwie sześciu nigdy nie spadł z Premier League, a jego poprzednimi szkoleniowcami byli Carlo Ancelotti i Rafael Benitez. Wcześniej mówiło się o tym, że Everton chciał, by Martinez objął pogrążoną w kryzysie drużynę, nie rezygnując tym samym z posady selekcjonera. Miałby więc łączyć obie fuchy. Nie było […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

AFE upomina Barcelonę w sprawie Dembele

Dochodzi coraz więcej informacji na temat przedłużającej się sagi z francuskim skrzydłowym. W sprawę wmieszał się związek zawodowych piłkarzy w Hiszpanii (AFE). Ousmane Dembele nie znalazł się w kadrze FC Barcelony na dzisiejszy mecz Pucharu Króla, w którym rywalem Dumy Katalonii będzie Athletic Bilbao. Wiele wskazuje na to, że Francuza w barwach tego klubu już […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Roginić w rezerwach. Podbeskidzie oczekuje za niego 300 tysięcy złotych

Podbeskidzie Bielsko-Biała przesunęło Marko Roginicia do rezerw i jeśli nie znajdzie się na niego żaden chętny, prawdopodobnie spędzi w nich całą wiosnę aż do końca kontraktu. Jak udało nam się ustalić, pierwszoligowiec oczekuje za napastnika około 300 tysięcy złotych. Saga z Marko Roginiciem trwa od spadku Podbeskidzia z Ekstraklasy. Piłkarz chciał wtedy pozostać na najwyższym […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Radomiak zatrzyma lidera zespołu. Wkrótce przedłużenie umowy

Zimowe okienko transferowe w Ekstraklasie trwa. Jak udało nam się ustalić, w najbliższym czasie poznamy ostateczną decyzję co do przyszłości obrońcy Radomiaka Radom, Mateusza Cichockiego. Kontrakt jednego z liderów beniaminka ligi wygasa wraz z końcem sezonu. W tureckim Belek toczyły się rozmowy w sprawie tego, gdzie Cichocki zagra w przyszłym sezonie. Radomiak Radom od dawna […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Klimek: – Jeszcze nie musi pan kupować stroju Borata!

– Sytuacja finansowa klubu jest wciąż trudna. Udał nam się cud i znaleźliśmy pieniądze, aby dograć do czerwca, ale przed nami dalsze trudne decyzje restrukturyzacyjne, aby zbilansować budżet. Cały czas musimy szukać dodatkowych pieniędzy, aby utrzymać w kolejnych sezonach Ekstraklasę w Mielcu. Żeby zbilansować kolejny sezon, mamy dwa rozwiązania: albo znajdziemy sponsora, który przyniesie odpowiednią […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Kadra coraz droższa. PZPN podwyższył ceny biletów

29 marca reprezentacja Polski rozegra mecz na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Rywalem będą Szwedzi lub Czesi, ale kluczowym pytaniem pozostaje to, o jaką stawkę będzie toczyć się rywalizacji. Jeśli kilka dni wcześniej przegramy z Rosją, drugi marcowy mecz będzie tylko starciem towarzyskim. Jeśli wygramy, powalczymy o wyjazd do Kataru. PZPN podał informacje dotyczące biletów na […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Vagner Love wyląduje w Danii

Wszystko wskazuje na to, że poznaliśmy kolejny przystanek, który na trasie swojej kariery zaliczy Vagner Love. Brazylijczyk, mimo że w czerwcu skończy 38 lat, wciąż budzi zainteresowanie niezłych klubów. Tym razem trafić ma do FC Midtjylland.  Według Fabrizio Romano ruch zostanie oficjalnie potwierdzony w ciągu najbliższych godzin. Vagner Love ma pomóc zespołowi z Herning w […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Premier League jest coraz bardziej toksyczna, ale władze są same sobie winne

Wczoraj Boris Johnson podjął decyzję o normalizacji życia z wirusem COVID-19. Od przyszłego czwartku w Anglii zniknie obowiązek certyfikatów szczepień, noszenia maseczek oraz pracy zdalnej. Dla wielu osób – wreszcie. Dla innych – zbyt wczesna inicjatywa. Uderza jednak to, że konkretną decyzję w sprawie całego kraju podjęto szybciej i łatwiej niż ma to miejsce w […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Bartosz Kwiecień odchodzi z Jagiellonii

Zapadła kolejna decyzja personalna w Jagiellonii Białystok. Piątym piłkarzem, który opuścił klub z Podlasia, jest Bartosz Kwiecień.  Wcześniej z Jagi odszedł Dani Quintana, a Godfrey Stephen (Dinamo Tbilisi), Krzysztof Toporkiewicz (Stomil Olsztyn) i Eryk Matus (Wigry Suwałki) udali się na wypożyczenia (tak jak Luka Gugeszaszwili, ale Gruzin stale przebywa na tej zasadzie w innych zespołach). […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Niech ta telenowela się wreszcie zakończy

Chyba wszyscy stają się już pomału zmęczeni przedłużającym się procesem wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Od rezygnacji Paulo Sousy minie niebawem miesiąc, tymczasem telenowela pod tytułem „poszukiwania nowego trenera” wciąż trwa i wcale nie jest takie pewne, że lada dzień dobiegnie końca. O ile początkowo spokój prezesa Cezarego Kuleszy był w stu procentach zrozumiały, a […]
20.01.2022
Inne sporty
20.01.2022

Mama strzelała gole Hiszpanii, tata zdobywał medale MP, syn gra na ME. Poznajcie historię Pietrasików

Rodzina Pietrasików to prawdziwe sportowe świry. Grzegorz uprawiał handball – przez lata bronił w Anilanie, z którą sięgał po medale mistrzostw Polski. Jego żona Katarzyna grała w piłkarskiej reprezentacji. Ariel wchodzi z przytupem do kadry Patryka Rombla (mecz z Norwegią dziś o 20.30), a nie należy też zapominać o trzy lata młodszej od niego Ewie, […]
20.01.2022
Weszło
20.01.2022

Wisła w świecie ofert, które spadają z nieba

Przyszedł pół roku temu, niczego spektakularnego nie zdziałał, nie był szalenie perspektywiczny (25 lat), a odchodzi za lepsze pieniądze niż Joel Valencia (wybrany najlepszym piłkarzem ligi), Karol Świderski (dziś reprezentant), Robert Gumny (jedna z perełek renomowanej akademii Lecha) czy Bartosz Bereszyński (ograny na polskich boiskach). Aschraf el Mahdioui, który przenosi się do Al-Taawon za około […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Rangnick o ściągnięciu z boiska Ronaldo: – Być może kiedyś sam będzie w takiej w sytuacji

Manchester United poradził sobie wczoraj z Brentford, wygrywając 3-1, ale w mediach po tym zwycięstwie sporo mówi się też o zachowaniu Cristiano Ronaldo, który nie krył irytacji po tym, gdy został ściągnięty z boiska.  Do zmiany doszło w 71. minucie przy stanie 2-0 dla Czerwonych Diabłów. Portugalczyka decyzją Ralfa Rangnicka zastąpił Harry Maguire, a przy […]
20.01.2022
Suche Info
20.01.2022

Kolejny obrońca opuszcza Arsenal. Kierunek? Włochy

Kolejny zawodnik opuszcza szeregi Arsenalu. Niedawno Sead Kolasinac przeniósł się na stałe do Marsylii, a teraz w jego ślady idzie Pablo Mari. Hiszpan trafił do Udinese Calcio.  Na razie na zasadzie wypożyczenia do końca sezonu. Wcześniej na podobnych warunkach inny zawodnik Kanonierów, Ainsley Maitland-Niles, wzmocnił AS Romę. 28-letni Mari do Arsenalu trafił w lipcu 2020 […]
20.01.2022
Ekstraklasa
20.01.2022

„W Czechach pisali o mnie: Michal Doleżal. Nie wiedziałem, o co chodzi!”

Zagłębie Lubin zdecydowało, że ich celem transferowym na zimę będzie sprowadzenie napastnika. I tak na Dolny Śląsk trafił Martin Doleżal, jeden z najlepszych strzelców w historii czeskiej ekstraklasy. 31-latek opowiada nam o swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe, o reprezentacji kraju, FK Jablonec czy o myleniu go z Michalem Doleżalem, trenerem polskiej kadry skoczków. Jak to jest, […]
20.01.2022