post

Opublikowane 09.06.2019 11:12 przez

Jan Ciosek

Politycy mogą się głowić nad skomplikowanymi międzynarodowymi traktatami. Dyplomaci mogą się pocić i kombinować, jak naprostować zepsute przez lata relacje. Wizerunek kraju mogą próbować poprawić zatrudnieni za gigantyczne pieniądze spece od PR, tworzący mniej lub bardziej skuteczne kampanie promocyjne. A i tak żadne z tych działań tak naprawdę nie ma takiego wpływu na postrzeganie państwa, jak to, co się dzieje na murawie stadionu, korcie tenisowym, czy arenie olimpijskiej. Albo – torze Formuły 1. Dziś wyścig o Grand Prix Kanady. Dla jakiejś części z ponad miliarda ludzi, którzy śledzą zmagania najlepszych kierowców świata – właśnie ten wyścig był pierwszym momentem, w którym w ogóle zdali sobie sprawę, że istnieje taki kraj, jak Polska.

Jasne, możecie się w tym momencie obruszyć: ale jak to, co za ignoranci! No, niestety. Dokładnie na takiej samej zasadzie, jak przeciętny Polak nie wskaże istotnych różnic między Irakiem, a Iranem, jak nie ma pojęcia czemu Macedonia zmieniła się w Macedonię Północną i co w tym temacie nie pasuje Grekom, jak kompletnie nie czuje różnicy między Nigrem, a Nigerią, a nawet zdarzy mu się pomylić Słowację ze Słowenią – tak samo przeciętny Pakistańczyk, Peruwiańczyk, czy Filipińczyk totalnie nie wie nic o Polsce i dziwi go, kiedy się upieramy, że Poland i Holland to jednak nie to samo.

Duże nosy, twardzi ludzie

Oburzanie się nie ma jednak większego sensu, świat po prostu jest tak skonstruowany, że większość ludzi nieszczególnie interesuje się tym, co ich nie dotyczy. I żeby przykładowego Pakistańczyka, Peruwiańczyka, czy Filipińczyka zaciekawić Polską, potrzeba czegoś spektakularnego. W przypadku niektórych krajów dobrze sprawdzają się gwiazdy muzyki. Z Łotwy w wielki świat przebiła się kiedyś grupa Brainstorm, z Islandii – Bjork, ze Szwecji – Abba. Szwedzi w globalnej świadomości kojarzą się jeszcze oczywiście z siecią sklepów IKEA oraz z samochodami Volvo. Włosi to wiadomo – pizza, spaghetti, Koloseum, krzywa wieża w Pizie, Wenecja. Francja – Paryż, wieża Eiffla i samochody o wątpliwej reputacji. Rosja – Plac Czerwony, wódka, komunizm, matrioszki. Niemcy – porządek, samochody, a kiedyś – gość, który zafundował światu największą wojnę w dziejach. I tak dalej, i tak dalej.

A z czym globalnie kojarzy się Polska? Kiedy zadamy to pytanie na ulicach Warszawy, Wrocławia, czy Bydgoszczy, usłyszymy pewnie: papież Polak, Chopin, Wałęsa, wódka. Ktoś bez przekonania doda: Polański, czy Sienkiewicz. Inny rzuci: Lewandowski. I wiele wskazuje na to, że będzie najbliżej prawdy. Bo jasne, w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii, gdzie przez lata wyjechało mnóstwo Polaków, jakaś świadomość o naszym kraju istnieje. Jest szansa, że jeden z drugim Hans, Hermann, czy Andreas, albo inny James, Andrew, czy John ma kolegę z Polski i coś tam słyszał: o obaleniu komunizmu, o Solidarności, o Marii Skłodowskiej-Curie, o polskich noblistach, czy o Powstaniu Warszawskim. Przeciętny mieszkaniec Islamabadu, Limy, czy Manili nie słyszał o tym wszystkim na pewno. Dla niego jedyny kontakt z Polską może nastąpić poprzez sport. A ze wszystkich sportów, oprócz piłki nożnej i igrzysk olimpijskich, najbardziej globalny zasięg ma Formuła 1. Mocno prawdopodobne więc, że jego wyobrażenie o kraju nad Wisłą jest takie, że mieszkają tam twardzi goście z dużymi nosami, którzy nigdy nie rezygnują z walki o marzenia i których naprawdę bardzo trudno jest złamać. Poza tymi nosami – w sumie: fajnie!

Dwa wyścigi o Grand Prix Kanady sprawiły, że o Polsce usłyszał cały świat. Ba, nie tylko usłyszał o Polsce, ale nawet usłyszał kawałek Polski, czyli „Mazurka Dąbrowskiego”. Dziś kierowcy po raz kolejny będą się ścigać w Montrealu, znów z Robertem Kubicą w stawce. Czy jest szansa, że i tym razem będzie to dobra promocja naszego kraju? Cóż, pod względem sportowym – niestety trudno oczekiwać cudów…

Tor Gillesa Villeneuve’a

Był 8 maja 1982 roku. Na torze w Leuven trwały kwalifikacje do wyścigu o Grand Prix Belgii. Wicemistrz świata sprzed trzech lat, Gilles Villeneuve, przyjechał do Belgii po zajęciu drugiego miejsca w San Marino. To był przełomowy wyścig, bo wcześniej nie ukończył zawodów w RPA i Brazylii, a w USA został zdyskwalifikowany. W Belgii do ostatnich minut kwalifikacji walczył o poprawienie czasu. Wtedy doszło do tragedii. Kanadyjczyk wyjechał z pierwszego zakrętu i był znacznie szybszy niż Jochen Mass. Ten zobaczył go w lusterku i zjechał do prawej, żeby go przepuścić. W tym samym momencie Villeneuve też zjechał w prawo, by wyprzedzić rywala. Jego Ferrari z potężną siłą uderzyło w tył bolidu Massa i zostało wyrzucone w powietrze z prędkością przekraczającą 200 kilometrów na godzinę. Bolid Kanadyjczyka przeleciał ponad 100 metrów, zanim z ogromną siłą uderzył nosem w ziemię. Pierwsi na miejscu byli inni kierowcy – John Watson i Derek Warwick, którzy wyciągnęli kolegę z wraku. Co ciekawe, Villeneuve był przypięty pasami do fotela, ale jego kask odnaleziono 50 metrów dalej. Lekarz, który przybył na miejsce pół minuty później, stwierdził, że kierowca nie oddycha, ale ma puls. W szpitalu stwierdzono liczne złamania, w tym śmiertelne złamanie karku. Zgon stwierdzono o godzinie 21:12.

Villeneuve był w momencie śmierci jedną z ikon Formuły 1 i absolutnie największą gwiazdą kanadyjskiego sportu. Dla kraju spod znaku Klonowego Liścia to był szok. Nikogo nie zdziwiło, że tor w Montrealu z miejsca przemianowano z Ile Notre-Dame na Gilles Villeneuve, a na linii startu – mety wymalowano napis „Salut Gilles” (Cześć Gilles).

Jednym z bardziej wzruszających momentów w historii toru był ten, kiedy zadebiutował tam Jacques Villeneuve, syn Gillesa. Chłopak miał 11 lat, kiedy z dnia na dzień z syna gwiazdora zmienił się w sierotę. Tragedia nie sprawiła jednak, że trzymał się z dala od sportów motorowych. Wręcz przeciwnie. Z Formuły 3, przez serię Indy Car, trafił w końcu do Formuły 1. W 1996 roku podpisał kontrakt z zespołem Williams i niedługo potem zameldował się na torze imienia swojego ojca. I cóż – nigdy nie był tak blisko zwycięstwa, jak w debiucie. Williams wówczas miał zdecydowanie najlepszy bolid, wygrał 12 z 16 wyścigów w sezonie. W Kanadzie Villeneuve przegrał o 0,02 sekundy kwalifikacje z partnerem z zespołu, Damonem Hillem, w wyścigu także dojechał na drugim miejscu. W kolejnych latach już tak dobrze nie było. Nawet rok później, kiedy ostatecznie zdobył mistrzostwo świata, w ojczyźnie do mety nie dojechał. W następnych 8 startach w Montrealu tylko trzy razy dojechał do mety (najwyżej na 9. miejscu). W 2006 roku wjechał w ścianę na 58. okrążeniu. Wtedy jeszcze nie wiedział, że to była jego ostatnia szansa na punkty na tak bliskim sercu torze. Sześć tygodni później szefowie zespołu BMW Sauber podziękowali byłemu mistrzowi świata i zastąpili go 21-letnim chłopakiem z Polski, który w pierwszym wyścigu dojechał w punktach (potem został zdyskwalifikowany za zbyt lekki bolid), a w trzecim zameldował się na podium Grand Prix Włoch. Wtedy część świata usłyszała o naszym kraju po raz pierwszy.

Najdłuższe 15 minut w życiu

Drugi raz miał miejsce – a jakże – w Kanadzie. Trudno o bardziej filmową i spektakularną historię. Kubica debiutuje na torze noszącym imię gościa, którego syna wysadził z Formuły 1. Do zawodów przystępuje po trzech dobrych występach, w których zawsze był blisko podium. Na 27. okrążeniu przy próbie wyprzedzenia Jarno Trullego dochodzi do kontaktu. Bolid Polaka z prędkością ponad 300 kilometrów na godzinę uderza w betonową barierę, następnie koziołkując przelatuje przez tor między pędzącymi rywalami, aż wreszcie roztrzaskuje się o kolejną barierę. Nad torem Gillesa Villeneuve’a, który zginął w podobnych okolicznościach, unosi się pytanie: czy on to przeżył?

Pytanie jak najbardziej zasadne, bo siła uderzenia była potężna. Przeciążenia, jakim był w momencie wypadku poddany Kubica dochodziły do 75 G, a takiej kraksy nie było w Formule 1 od lat. Służby ratownicze zjawiły się na miejscu momentalnie. Wyścig toczył się dalej, ale realizatorzy pokazywali głównie to, co działo się na miejscu wypadku. Pokazywali jednak z odpowiedniego oddalenia, jakby przeczuwając, że mogło dojść do tragedii i bezpieczniej w takiej sytuacji nie robić zbyt dużych zbliżeń.

Byłem wtedy w studiu Polsatu. Przez kwadrans nie było nic wiadomo. To było najdłuższe 15 minut w moim życiu. Przychodziły mi do głowy myśli: Boże, on nie żyje. Nie mogłem, nie chciałem w to uwierzyć. Wreszcie dodzwoniłem się do menedżera Roberta, Daniele Morellego, który powiedział: wszystko ok – opowiadał mi po wypadku Artur Kubica, ojciec Roberta.

„Wszystko ok” oznaczało nie tylko, że kierowca żyje. Oznaczało, że w zasadzie nic mu się nie stało i tydzień później chciał startować w wyścigu o Grand Prix USA. Gość roztrzaskał się o betonową ścianę przy prędkości 300 kilometrów na godzinę i… NIC MU SIĘ NIE STAŁO! Tak, to zdecydowanie był przykład spektakularnego wydarzenia, po którym o Polsce zrobiło się głośno. Tym bardziej, że na kasku Kubica miał napis „Jan Paweł II”, więc oczywiście pojawiły się głosy, że cudowny ratunek zawdzięcza opiece polskiego papieża. Ba, relację kierowcy BMW Sauber chciała nawet usłyszeć specjalna komisja, pracująca nad procesem beatyfikacyjnym Jana Pawła II.

Zwycięstwo, prowadzenie, rozczarowanie

Inna komisja – medyczna FIA – nie pozwoliła Polakowi wystartować w USA. Tam zastąpił go debiutujący w Formule 1… Sebastian Vettel. Kubica wrócił na kolejny wyścig – we Francji, gdzie zajął trzecie miejsce i otrzymał od Martina Brudle’a nagrodę dla najlepszego kierowcy wyścigu.

Mało? No, to przeskakujemy rok do przodu. Kiedy polscy piłkarze odliczali ostatnie godziny do meczu z Niemcami na inaugurację EURO 2008, Kubica znów jechał w Kanadzie. Powrót na tor, na którym omal nie zginął, zakończył się największym zwycięstwem w karierze. Polak w kwalifikacjach był drugi, a w wyścigu wykorzystał kuriozalną sytuację z alei serwisowej, gdzie Lewis Hamilton wjechał w Kimiego Raikkonena, eliminując i siebie, i jego z dalszej jazdy. Kubica jechał fenomenalnie, nie popełnił żadnego błędu i w fantastycznym stylu zapewnił sobie zwycięstwo. Nad podium w Kandzie pojawiła się biało-czerwona flaga, a z głośników popłynął „Mazurek Dąbrowskiego”. Niedługo potem Podolski wpakował Borucowi dwa gole, ale po wydarzeniach z Kanady polskim kibicom jakoś łatwiej było to przełknąć…

08.06.2008 Montreal, Canada, 1st place Robert Kubica (POL), BMW Sauber F1 Team - Formula 1 World Championship, Rd 7, Canadian Grand Prix, Sunday Podium - www.xpb.cc, EMail: info@xpb.cc - copy of publication required for printed pictures. Every used picture is fee-liable. © Copyright: Photo4 / xpb.cc - LEGAL NOTICE: THIS PICTURE IS NOT FOR ITALY / Newspix.pl POLAND ONLY

Wygrana w Kanadzie rok po koszmarnym wypadku sprawiła, że znów cały świat patrzył na Kubicę i na Polskę. Tym bardziej, że zwycięstwo dało mu także prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Niestety, problem polegał na tym, że szefowie BMW Sauber założyli sobie, że celem na 2008 rok jest odniesienie zwycięstwa w wyścigu, a czas na walkę o tytuł przyjdzie w kolejnym. Zgodnie z planem przestali więc rozwijać bolid i skupili się na pracy nad przyszłorocznym modelem. W efekcie tytułu nie było ani w 2008, ani w 2009, a Kubica opuszczał zespół z poczuciem rozczarowania.

W 2009 roku wyścig w Kanadzie się nie odbył, rok później, już w barwach Renault, Kubica był tam siódmy. Dziś taki wynik byłby spełnieniem marzeń, bo bolid Williamsa jest absolutnie najgorszy w stawce. Wczoraj Polak zajął ostatnie miejsce w kwalifikacjach, jego partner George Russell był przedostatni. Niestety, podobnego wyniku można się spodziewać także w dzisiejszym wyścigu. Kiedy dysponuje się tak słabym autem, celem jest jedynie dojechanie do mety. Na cuda nie ma co liczyć. Zresztą – limit cudów na Montreal Kubica już chyba wyczerpał…

JAN CIOSEK

foto: newspix.pl

Fuksiarz.pl - Zakłady bukmacherskie
17.09.2021

Obstawiaj Premier League w Fuksiarz.pl i zgarnij freebet!

Siemanko premierligowe świry. Przed nami piąta kolejka ligi angielskiej, więc siadamy w fotelach i wiadomo co dalej. A skoro już ligowa piłka na Wyspach Brytyjskich wraca do gry, warto rzucić okiem na promocję Fuksiarz.pl. Ten legalny polski bukmacher w najbliższy weekend rozdaje freebety za obstawianie meczów Premier League. Sprawa jest prosta – Fuksiarz.pl – da […]
17.09.2021
Uncategorized
20.08.2021

Taśma miesiąca – trzynaście zdarzeń i 2,5 tysiąca w kieszeni

Dzisiaj w „Weszło Fuksem” polecamy wam spektakularne tasiemki. Trafić pięć zdarzeń na kuponie – cóż, to już jest satysfakcja. O jakichś mocnych treblach nawet nie mówimy, bo to klasyka weekendu. Ale trafić TRZYNAŚCIE (!) zdarzeń na kuponie… Ukłony po sam pas. Jak co tydzień zapraszamy was na przegląd najciekawszych trafionych kuponów w Fuksiarzu z zeszłego […]
20.08.2021
#WeszłoFuksem
11.08.2021

Osiem tysięcy w kieszeni na połączeniu portugalsko-francusko-polskim

Coraz częściej przy robieniu cyklu „Weszło Fuksem” wychodzi z nas klasyczny janusz. Czujemy wręcz, jak rośnie nam nos, czerwienieją poliki i z jakąś taką większą estymą zerkamy na białe podkoszulki… Trudno nie zazdrościć ludziom, którzy trafiają takie kupony. A co dzisiaj mamy w „Weszło Fuksem”? Ostatnie niedobitki z Igrzysk w Tokio, sporo trafionych meczów tenisowych, […]
11.08.2021
#WeszłoFuksem
30.07.2021

Tona szczęścia w ESA, ekspert z Tokio i badminton na wagę trzech stówek

Łączny kurs 18.88 na treblu z Ekstraklasy. 7/7 z Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zwycięstwo Legii zagrane za tysiaka. Trebel na live z igrzysk. Taki sympatyczny zestaw kuponów mamy dla was w naszym cyklu #WeszłoFuksem. Co tydzień wybieramy najciekawsze kupony z Fuksiarza, żeby uplastycznić i unaocznić wam, że komuś naprawdę wchodzą te szalone kupony! Różnie układał […]
30.07.2021
Weszło
21.07.2021

Podolski zostanie królem strzelców albo zaliczy bramkę sezonu?

Lukas Podolski trafił do Górnika Zabrze i jest to oczywiście piękna historia, tak wyczekiwany powrót do domu, natomiast dalej też musi być coś dopisane. Już na boisku. Nie wystarczy, że Podolski się uśmiechnie i sprzeda parę ładnych zdań. Potrzebne są też bramki, asysty, wpływ na zespół. Wszyscy się zastanawiamy – jak to z Podolskim w […]
21.07.2021
#WeszłoFuksem
14.07.2021

Euro, Copa America, tenis i UFC – czyli jak obłowić się w Fuksiarzu

Euro za pasem, zatem codzienne typowanko też za nami. No chyba, że ktoś lubi typować hokeja w poniedziałek, we wtorek i środę Ligę Mistrzów, w czwartek Ligę Europy, a w weekend Ekstraklasę i między to wplata siatkówkę. Tak czy siak – czas podsumować wasze najlepsze kupony w cyklu „Weszło Fuksem”. Co mamy dzisiaj? UFC, Euro, […]
14.07.2021
Inne sporty
19.09.2021

Robert Kubica mistrzem Europy!

To dobry czas dla Roberta Kubicy. Polak miał niedawno okazję wrócić do Formuły 1, biorąc udział w dwóch wyścigach pod nieobecność Kimiego Raikkonena. Wtedy jednak, co naturalne, okupował miejsca przy końcu stawki. Dzisiaj natomiast może cieszyć się ze zwycięstwa. Zespół Polaka, ORLEN Team WRT, został mistrzem prestiżowej serii European Le Mans Series 2021! Już wczorajsze […]
19.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Miał grać w piłkę ręczną, dziś zgarnia miliony z pokera. Jak Wiktor Malinowski doszedł na szczyt

Miał wielki talent do piłki ręcznej, w wieku 17 lat trenował nawet z pierwszym zespołem VIVE Kielce i nie odstawał wtedy od legend polskiego szczypiorniaka. Potem przyszły jednak kontuzje. Najpierw problem z łąkotką, później zerwane więzadła. Gdy się rehabilitował, brakowało mu adrenaliny. Brat polecił pokera. Okazało się, że jest w tym dobry, karty go wciągnęły. […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Inne sporty
12.09.2021

Szalone Grand Prix Włoch. McLaren wygrywa po raz pierwszy od 2012 roku!

Znakomite było to Grand Prix Włoch, przyniosło nam właściwie wszystko to, czego po F1 oczekujemy. Niespodziewany zwycięzca? Jest. Walka na noże dwóch faworytów do mistrzostwa? Jest. Kilka bolidów poza torem? Znajdą się. Dramaturgia wynikła z błędów kierowcy lub zespołu? Proszę bardzo. Można by się tak rozpisywać naprawdę długo. Najważniejsze są jednak dwie informacje. Pierwsza, że […]
12.09.2021
Weszło
10.09.2021

Wspomnień czar, czyli Robert Kubica na torze Monza

Grand Prix Włoch zawsze miało dla Roberta Kubicy wyjątkowe miejsce w kalendarzu. Tam polski kierowca zdobył swoje pierwsze podium w Formule 1 i również tam najczęściej sięgał po punkty. Jak pokazała przyszłość, ten tor leżał mu doskonale. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dla Polaka był on domem w świecie wyścigów, co niech będzie smakowitą zapowiedzią […]
10.09.2021
Inne sporty
05.09.2021

Grand Prix Holandii: Kubica wrócił, Verstappen triumfował

Robert Kubica zanotował kolejny „powrót” na tory Formuły 1. Tym razem jednak miał do dyspozycji bolid, w którym – jak to sam określił – po raz pierwszy od 2010 roku naprawdę mógł się pościgać. Co z tego wyszło? Polak, który wskoczył na miejsce wykluczonego przez COVID-19 Kimiego Raikkonena, podstawowego kierowcy Alfa Romeo Racing ORLEN, zakończył […]
05.09.2021
Formuła 1
04.09.2021

Kubica ponownie w bolidzie F1. Jutro pojedzie w Grand Prix Holandii

Niebywale układają się losy Roberta Kubicy w tym sezonie. Jeszcze dwa tygodnie temu Polak startował w wyścigu 24h Le Mans. Kiedy samochód zespołu ORLEN Team WRT uległ awarii jadąc na pierwszym miejscu w klasie LMP2 na dwie minuty przed końcem najsłynniejszego całodobowego wyścigu na świecie, o Kubicy – patrząc na jego karierę – można było […]
04.09.2021
Inne sporty
31.08.2021

Kierowca, który zagiął czas. Kręta droga Georga Russella do sukcesu

Są takie wydarzenia w Formule 1, po których pozostaje tylko przecierać oczy ze zdumienia. Nie ma ich zbyt wiele, są wręcz pożądaną rzadkością. Swego rodzaju przełamaniem monotonii, która zakłada dominację najsilniejszych zespołów. W poprzednim sezonie takim odstępstwem od normy był historyczny wyczyn Sergio Pereza. Nie dość, że Meksykanin wygrał wyścig po raz pierwszy w karierze, […]
31.08.2021
Inne sporty
06.06.2021

GP Baku czyli szaleństwo. Verstappen i Hamilton bez punktów!

We współczesnej F1 często wieje nudą. Zdarzają się wyścigi, gdy właściwie nic się nie dzieje. Dzisiejsze Grand Prix Baku też długimi momentami tak właśnie wyglądało. A potem zaczęło się istne szaleństwo. Najpierw z wyścigu wyleciał lider klasyfikacji generalnej, Max Verstappen, a potem również Lewis Hamilton. To oznacza, że po raz pierwszy w tym sezonie wyścig […]
06.06.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
21.09.2021

Kontuzja Leo Messiego. Opuści najbliższy mecz?

Wejście Lionela Messiego do PSG można już chyba porównać do wejścia Rusłana Babenki na boisko w meczu Arka Gdynia – Raków Częstochowa. Czyli, krótko mówiąc, wszystko idzie nie tak, jak trzeba. Francuski „L’Equipe” informuje, że Argentyńczyk doznał kontuzji i może wypaść z gry. Czyli tak: najpierw Leo Messi został zmieniony przez Mauricio Pochettino i niezbyt […]
21.09.2021
Suche Info
21.09.2021

Manny Pacquiao zakończył karierę bokserską. Chce zostać prezydentem

Legendarny bokser Manny Pacquiao zakończył bogatą karierę. 42-letni zawodnik rodem z Filipin ma teraz ambitniejsze plany. Po tym, jak podbił światowy boks, chce zrobić karierę polityczną. Pacquiao ma w planach start w wyborach na fotel prezydenta Filipin. Były bokserski mistrz swoją decyzję ogłosił podczas wywiadu w programie „Toni Talks”. Decyzja jest już nieodwracalna, ale nie […]
21.09.2021
Prasówka
21.09.2021

„Lech jest głównym faworytem do tytułu. Jeśli przegra, to sam ze sobą”

W tym tygodniu piłkarski świat się nie zatrzymuje. Liga się skończyła, więc zaczynamy Puchar Polski. Z tej okazji w prasie podsumowania i zapowiedzi. W „Przeglądzie Sportowym” Kamil Kosowski zachwyca się Lechem Poznań. – Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Lech to w tej chwili główny kandydat do zdobycia tytułu. Przy napiętym terminarzu Legii, która gra w Lidze […]
21.09.2021
Weszło
20.09.2021

Panie Koeman, Johan Cruyff przewracał się dzisiaj w grobie

Dzisiaj każdy wieloletni kibic Barcelony mógł srogo zapłakać z dwóch powodów. Pierwszy to rozpacz, że ten zespół ewidentnie cofnął się w rozwoju. Drugi to fakt, że oglądanie tego „widowiska” po prostu bolało. Tak więc jeśli ktoś zdecydował się na kupno biletu i pojechanie na Camp Nou z okazji meczu przeciwko Granadzie, gorzej trafić nie mógł. […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Napoli rozbiło Udinese

Fajnie, naprawdę fajnie sezon Serie A zaczęło Napoli. Podopieczni Luciano Spallettiego po czterech kolejkach mogą pochwalić się kompletem zwycięstw. Dziś rozbili Udinese.  Były klub Piotra Zielińskiego też nie mógł narzekać na start ligowych rozgrywek, bowiem do tej pory zremisował z Juventusem, a także ograł Venezię oraz Spezię. Dopiero dzisiejszy przyjazd na Stadio Friuli ekipy z […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

GieKSa w końcu zapunktowała. Remis w meczu beniaminków

GKS Katowice przełamał złą passę. Zespół Rafała Góraka, który przegrał trzy ostatnie mecze, trącąc w nich łącznie 11 bramek, zremisował z Górnikiem Polkowice w spotkaniu kończącym 9. kolejkę na zapleczu Ekstraklasy.  Na gole kibice obu zespołów musieli czekać do drugiej połowy. Goście z Katowic wyszli na prowadzenie za sprawą bramki Michała Kołodziejskiego. Dla 28-latka to […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Dariusz Marzec: – Jesteśmy frajerami

Dariusz Marzec nie gryzł się w język po tym, jak jego zespół przegrał 1-2 na własnym terenie ze Skrą Częstochowa (goście byli gospodarzem tego meczu tylko formalnie). Szkoleniowiec Arki Gdynia skrytykował swój zespół na konferencji prasowej przede wszystkim za dwie kwestie – brak skuteczności i łatwo tracone gole.  A raczej „frajersko”, bo wokół takiego stwierdzenia głównie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Spartak Moskwa z kolejną porażką

Nie ma najlepszych dni ekipa Spartaka Moskwa. Po porażce w środku tygodnia z Legią Warszawa w Lidze Europy przyszła kolejna. Tym razem z lokalnym rywalem.  Zespół, którym dowodzi mający bardzo złą prasę Rui Vitoria, przegrał z CSKA Moskwa w meczu ligowym, w związku z czym notowania Portugalczyka stają się jeszcze gorsze. O wyniku znów zadecydowała końcówka […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Maciej Korzym zadebiutuje w formule K1

Piłkarz, który po karierze zajmuje się sportami walki, to coraz cześciej powtarzający się motyw, ale wciąż na tyle rzadka historia, że warto odnotować, iż doczekaliśmy się kolejnego fightera, którego do tej pory kojarzyliśmy z piłkarskich boisk. W październiku swoją pierwszą walkę stoczy Maciej Korzym.  8 dnia tego miesiąca zawalczy na South Battle: Fight Night w Kątach. Nie […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Arka znów przegrała. Tym razem z beniaminkiem I ligi

Chyba czas na wprowadzenie nowego pierwszoligowego klasyka do pierwszoligowego języka. „Rozczarowywać jak Arka”. Gdynianie rozczarowali w poprzednim sezonie, gdy mieli walczyć o awans. A na początku tego sezonu nie potrafią przekładać swojej przewagi w posiadaniu piłki na gole. Dzisiaj skończyło się to porażką ze Skrą Częstochowa. O ile jeszcze pierwsza połowa tego starcia była wyrównana, […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

WESZŁOPOLSCY – live od 20:00. Goście: Ireneusz Mamrot, Artur Derbin

20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Termalica powinna mieć karnego, a Papeau należała się czerwona kartka

Ledwie odetchnęliśmy po sędziowskich emocjach z poprzedniej kolejki, a tu już trzeba siadać do analizy kolejnej serii gier. Taki nasz przykry los. Czy tym razem było sporo kontrowersji? Niezbyt wiele. Ale musimy zweryfikować dwa błędy sędziowskie. Zaczynamy jednak od sytuacji, której nie korygujemy w naszej „Niewydrukowanej Tabeli”. Mecz Lecha z Wisłą, obrońca gości dostaje piłką […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

PZPN złoży wyjaśnienia w sprawie Kamila Glika

Ciąg dalszy sprawy z udziałem Kamila Glika. Obrońca reprezentacji Polski po ostatnim meczu z Anglią został oskarżony przez przeciwników o rasistowskie zachowanie. Według informacji Onetu jutro PZPN wyśle do Komisji Dyscyplinarnej FIFA wyjaśnienia w tej sprawie.  O „aferze” pisaliśmy wielokrotnie i mamy nadzieję, że niedługo będzie miała ona swój szczęśliwy koniec. Szczęśliwy, czyli taki, że Glik […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

Rafał Wolski: Nie rozumiem ludzi, którzy zarządzali Lechią

– Nie mówię, że Piotr Stokowiec to słaby szkoleniowiec. Natomiast nie jest w porządku człowiekiem. Wiele razy kłamał. Mówił ci jedno, a za plecami co innego. Szatnia to czuje, rozmawia przecież później o tym – Rafał Wolski szczerze o kulisach rozstania z Lechią, na którym Lechia wyszła jak Zabłocki na mydle. Otwarcie o swojej relacji […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Lokomotiw nie wykorzystał okazji, Rybus poza składem

Maciej Rybus został dziś powołany przez Paulo Sousę na październikowe mecze z San Marino i Albanią, ale martwić może to, że Polak nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu Lokomotiwu Moskwa. Dziś lewy obrońcy reprezentacji opuścił mecz ligowy z Uralem Jekaterynburg.  Przyczyną są problemy zdrowotne. Wcześniej Rybus znalazł się poza składem również na mecz […]
20.09.2021
Weszło
20.09.2021

„Wymuszając odejście z Wisły Kraków, pewne kierunki sobie pozamykałem”

Adam Kokoszka prawie trzy lata temu, będąc ledwo po trzydziestce, po cichu zniknął z polskiej piłki. Niedawno znów zaczął grać, ale już głównie dla przyjemności w niższych ligach. Na wiele spraw może spojrzeć na spokojnie, z dalekiej perspektywy. Rozmawiamy o błyskawicznym powołaniu do reprezentacji Polski i występie na Euro 2008, mimo roli rezerwowego w Wiśle […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Tomas Podstawski zagra w Norwegii

Tomas Podstawski po zakończeniu poprzedniego sezonu i wygaśnięciu kontraktu pożegnał się z Pogonią Szczecin. Portugalczykiem z polskimi korzeniami interesowały się inne kluby Ekstraklasy, a także jej zaplecza, ale zdecydował się on kontynuować karierę w innym kraju. Trochę to trwało, ale 26-latek w końcu znalazł nowego pracodawcę.  Będzie grał w norweskim zespole Stabaek IF. Przed nim […]
20.09.2021
Suche Info
20.09.2021

Hyballa z nową fuchą. W trzeciej lidze niemieckiej

Peter Hyballa znalazł nowego pracodawcę. Biorąc pod uwagę to, z jaką sławą odchodził z Wisły Kraków, a później z duńskiego Esbjerg fB, wydawać by się mogło, że mogą być z tym pewne problemy, ale okazało się, że 45-latek bez klubu był przez tylko nieco ponad miesiąc.  Gdzie wylądował? Dziś został zaprezentowany jako szkoleniowiec Turkgucu Monachium. […]
20.09.2021