post
Avatar

Opublikowane 01.06.2019 15:04 przez

redakcja

Jodłowiec wykopywany do rezerw obu łódzkich klubów. Jodłowiec toczący heroiczne czwartoligowe boje z LKS-em Gomunice, Ekologiem Wojsławice i Omegą Kleszczów. Jodłowiec na zesłaniu w Głownie, gdzie tworzył linię defensywną… z dwoma innymi późniejszymi kadrowiczami. Jodłowiec z zerowym zaufaniem Stefana Majewskiego.

Szlak kariery Tomasza Jodłowca wiódł przez Łódź, gdzie mało nie została pogrzebana.

***

2004 rok, SMS Łódź to czołowy dostarczyciel talentów w Polsce, taką ma markę, takie ma wyniki. SMS Bielsko-Biała to – przynajmniej pod względem renomy – trzy półki niżej, dlatego nastoletni Jodła wyrusza na podbój Miasta Włókniarzy.

Mirosław Dawidowski: – Trafił do nas do szkoły, treningi łączył z liceum. Uczył się nieźle, choć na pewno nie miał samych piątek – to nie był jakiś prymus, ale zdawał do kolejnych klas bez problemu. Nie było z nim żadnych kłopotów wychowawczych, kompletnie. To był chłopak… wzór za dużo powiedziane, ale na pewno można go wskazywać, że człowiek taki, na którym można było polegać.

Grał w zespole, który występował w lidze wojewódzkiej juniorów. Wyróżniał się dużymi parametrami fizycznymi, solidnością i motoryką. Ale to nie był taki zawodnik, że siadam na meczu SMS-u i mówię: aha, tego biorę, bo on się wyróżnia. Nie, był jednym z wielu. Na kadrę z SMS-u jeździli inni, z jego rocznika bodajże czterech.

Jodłowiec nigdy nie zagrał w żadnej z młodzieżówek. Anglicy powiedzieliby: “late bloomer”. To trochę casus Roberta Lewandowskiego, który zauważony przez juniorskich selekcjonerów został dopiero wtedy, gdy pokazał się w seniorskiej piłce.

Niemniej Jodła w sezonie 04/05 dostaje swoją wielką szansę: angaż w Widzewie Łódź. RTS akurat w totalnej rozsypce. Z zespołu, który jeszcze kilka lat temu potrafił nastraszyć Borussię Dortmund, nie zostało zupełnie nic. Tonący w długach klub rok wcześniej spadł z Ekstraklasy. Rywale nie omieszkali im zaintonować “Co ja widzę, co ja widzę, widzę Widzew w II lidze“. Ówczesnemu Widzewowi, kojarzonemu po dziś dzień z zaciągiem Brazylijczyków wątpliwej jakości, gola strzelił wówczas nawet Artur Boruc.

Wokół zadłużonego po uszy klubu kręci się nawet Mirosław Stasiak, gotowy wejść ze swoimi pieniędzmi z Piłsudskiego i – zapewne – kupić sobie pozycję dżokera wchodzącego na ostatnie minuty. Sytuacja finansowa była dramatyczna, tak o niej opowiadał Tomasz Łapiński:

Tam zraziłem się bardzo do pracy trenerskiej. Klub funkcjonował bez grosza. Grajek przyjeżdżał co parę tygodni z walizką pieniędzy, a pod gabinetem ustawiała się kolejka, od sprzątaczek po piłkarzy. On stawał i się zaczynało: ty masz tyle, a tobie nie dam nic. A ty, durniu, to przyjdź później. „Dureń” było określeniem żartobliwym, pieszczotliwym, ale ja się czułem zażenowany sytuacją. Kolejka jak po jałmużnę. Połowie nic nie płacił, innym rzucał ochłapy. Ludzie pracowali przy klubie non stop, a nie mieli ani wynagrodzenia, ani szacunku. Straszne. Potem przychodził na trening, zmieniał plan treningowy, zarządzał gierkę, przebierał się i wchodził do gry. Dramat. Ale z drugiej strony był jedynym, który dostarczał do klubu jakiekolwiek pieniądze. Babrać się jednak w czymś takim? Wolałem powiedzieć dziękuję bardzo.

Screen Shot 06-01-19 at 10.33 AM

Upadający klub w II lidze pomaga ratować Zbigniew Boniek, który ściągnął do klubu Wojciecha Szymańskiego, wcześniej dobrodzieja Świtu. Trenerem zespołu został Stefan Majewski. Kadra latem była klejona na kolanie. Roszady będą tak wielkie, że barwy Widzewa w tym sezonie będzie reprezentować blisko czterdziestu zawodników. W kadrze Widzewa ostatni raz znajdzie się Tomasz Łapiński. Tu ostatnie polskie tango zaliczy Radosław Michalski, tu buty na kołku zawiesi Michał Probierz. Ale obok nich będą tacy piłkarze jak Pascal Ekwueme, Artur Lemanowicz, Tomasz Kościukiewicz, Michał Lewandowski, Frank Eghevareba, Nowozelandczyk Nathan Caldwell.

Widzew w pierwszych kolejkach zbiera baty. Tylko w tych kolejkach na boisku pojawi się Jodła, sprowadzony latem w ramach szeroko zakrojonych posiłków z SMS-u. Obok niego ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego do RTS-u trafił Daniel Fabich, który pięknie zadebiutował.

Screen Shot 06-01-19 at 10.40 AMŹródło: 90minut.pl

Screen Shot 06-01-19 at 10.41 AMŹródło: 90minut.pl

Rafał Pawlak, nestor tamtej kadry Widzewa: – Na pewno rzucała się u niego taka twardość w grze, ale zarazem był postrzegany jako bardzo spokojny, wręcz cichy, wycofany. Wyciągnąć od niego jakiekolwiek słowo – niemożliwe. Po cichutku swoje robił, młody był, musiał budować swoją pozycję. Cechy charakterologiczne miał takie, że raczej wolał przemawiać na boisku niż w szatni. Na boisku nie kalkulował, zostawiał całe serce. Nie był zawodnikiem brylującym, ale dawał z siebie dwieście procent zaangażowania.

Piotr Kuklis, kolega po juniorze, wówczas powoli dobijający się do pierwszego zespołu: – Nie zapowiadał się na takiego zawodnika, jakim został. Na pewno był jednak tytanem pracy. To każdy potwierdzi. Jodłowiec to jeden z najlepszych dowodów na to, że pracą i jeszcze raz pracą można daleko zajść. Jako człowiek był skoncentrowany na tym, żeby coś osiągnąć. Trenował więcej niż inni, zostawał po zajęciach, pracował nad tym, czego mu brakowało, chodził na siłownię, choć już wtedy fizycznie był mocny. Wiem, bo niejednokrotnie zostawaliśmy po zajęciach razem, choć pracowaliśmy nad innymi kwestiami. Prywatnie sympatyczny chłopak, bardzo spokojny. Na pewno nie chodziliśmy razem regularnie na obiady, ale miało się uczycie, że jakby trzeba było, to na pewno by pomógł w potrzebie.  

Stefan Majewski jednak zupełnie nie wierzy w Jodłowca. Młody ląduje na ławie. Pewnego razu na mecz do Łodzi przyjeżdża spod Żywca cała rodzina młodzieżowca. Wszyscy namawiali Majewskiego, by dał Jodle chociaż minutę. Stefan się nie zgodził. Potem wyrzucił Jodłowca do czwartoligowych rezerw. Późniejszy ćwierćfinalista Euro grał z Gomunicami, przegrywał z Wojsławicami, pomagał uratować remis z Omegą Kleszczów.

Screen Shot 05-30-19 at 02.50 PM 001

Źródło: Widzewiak.plScreen Shot 05-30-19 at 02.54 PM

Źródło: Widzewiak.pl Screen Shot 05-30-19 at 02.51 PM

Źródło: Widzewiak.pl

Rafał Pawlak: – Z perspektywy pomyłka trenera. Nie dostrzegł tego potencjału w Tomku. Wiadomo jednak, że dziś mówimy o ukształtowanym piłkarzu, a Tomek później poszedł bardzo do przodu w wielu aspektach.

Zimą Majewski rezygnuje z Jodłowca. Ten może wrócić do SMS-u. Załatwiają mu wypożyczenie do Gosso Stali Głowno, trzecioligowca – zawsze to poziom wyżej niż rezerwy Widzewa.

Jacek Perzyński, autor książki “Smolar. Piłkarz z charakterem”, ekspert od historii łódzkiej piłki: – Ówczesny sponsor, pan Daniel Goszczyński, był właścicielem firmy Gosso, produkującej napoje wyskokowe. Nawet dodano przez to człon “Gosso” do nazwy, choć zawsze to była Stal. Klub miał spore ambicje, przewinęło się w tamtych latach przez jego barwy wielu ciekawych piłkarzy, by wymienić Andrzeja Michalczuka, Zbigniewa Wyciszkiewicza, a przede wszystkim Mirosława Myślińskiego. Miał pieniądze, mógł wejść wyżej, ale wtedy pan Goszczyński został wciągnięty do sponsorowania ŁKS-u. Stal funkcjonowała trochę jak klub filialny. Kto się wyróżniał w Stali, szedł do Łodzi, kto z ŁKS-iaków po kontuzji potrzebował dojść do formy, schodził do Głowna. 

Tuż po awansie do III ligi Głowno skończyło na piątym miejscu, z minimalnymi różnicami punktowymi do zespołów awansujących. Ten awans mógł być. Później trochę się to pokomplikowało, koncepcje były różne. Najpierw zaplecze ŁKS-u, później, gdy się z ŁKS-em zaczęły psuć relacje, ktoś doradził, żeby sprowadzić z Afryki w ciemno grupę dwudziestu piłkarzy, bo na pewno znajdzie się wśród nich ktoś, kto zrekompensuje koszt sprowadzenia reszty. Wyróżniali się głównie kolorem skóry i niczym innym. Skoszarowani w jednym wynajętym domu, dowożono im jedzenie, pieniędzy nie dostawali…. ciężko było. Natomiast warto podkreślić, że zawsze w Głownie była liczna frekwencja, czasem nawet ponad tysiąc widzów. Mecze obstawiała policja, także konna… na pewno piłkarze tacy jak Jodłowiec to pamiętają. Nawet na wyjazdach zawsze była silna grupa, na niejednym stadionie, gdzie zwykle był wstęp za darmo, na mecze z Głownem pojawiały się bilety płatne, by trochę dorobić.

Dziś Stal Głowno występuje w okręgówce. Dla kibiców tamten sezon to jeden z najlepszych w historii klubu, bo dopiero z perspektywy widać jak mocny skład zebrał się w tej małej – piętnaście tysięcy mieszkańców – miejscowości.

Zespół Stali w pewnym momencie tamtego sezonu prowadził Mirosław Dawidowski. Wspomina, że paczkę miał niekiepską: – Miałem defensywę złożoną z trzech przyszłych reprezentantów Polski: Tomasz Jodłowiec, Marcin Kowalczyk i Marcin Komorowski!

Jacek Perzyński: – To był sezon, kiedy w Głownie pojawiło się sporo zawodników z papierami. Poza trójką przyszłych kadrowiczów jeszcze choćby Mariusz Zasada. Trudno mi powiedzieć jednak, by Jodłowiec z tego towarzystwa szczególnie się wyróżniał. Nie zapisał się wyjątkowymi meczami, zagraniami, bramkami. Może ciut lepszy technicznie, może przygotowanie motoryczne, ale tak to jest w niższych ligach: ciężko jest od razu powiedzieć, że ktoś to jest super piłkarz, z predyspozycjami na duże granie. Tego nie było tak widać. Może miał lepszy przerzut, takie długie podanie, to pamiętam.

Jodła zarabia, rzecz jasna, grosze. Nie jest jasne gdzie mieszka: według jednych wersji idąc do Widzewa wyprowadził się z internatu SMS-u, według innych, gdy przeszedł do Stali, musiał znowu wrócić do bursy. Tak czy siak dla Stali strzela jednego gola w rundzie wiosennej. Klub zajmuje miejsce w środku tabeli.

Screen Shot 06-01-19 at 11.29 AM

Źródło: 90minut.plScreen Shot 06-01-19 at 11.28 AM

Źródło: 90minut.pl

Jodłowiec latem błąkał się po województwie łódzkim. Najpierw pojechał na testy do GKS-u Bełchatów, wówczas beniaminka Ekstraklasy. Trener “Brunatnych”, Mariusz Kuras, spławił jednak Jodłę. Ten, jako zdolniacha z Głowna, poszedł więc na próbę do jedynki ŁKS. Do dziś można znaleźć komentarz na 90minut:

“Za czasów gry w Widzewie Jodłowiec to było jedno drewno, może się rozwinął, ale wątpliwe…”.

Tam jednak nie zyskał praktycznie żadnego uznania. Zaliczył jeden dwudziestominutowy epizod w pierwszej lidze. Wiesław Wojno odesłał go do rezerw, gdzie strzelił bramkę choćby WOY-owi Opoczno. Znowu czwarta liga, znowu zjazd, znowu totalne peryferia.

Screen Shot 06-01-19 at 11.51 AM

Źródło: 90minut.pl

Screen Shot 05-30-19 at 02.57 PM

Źródło: 90minut.pl

Screen Shot 06-01-19 at 11.51 AM

Źródło: 90minut.pl

Marek Chojnacki: – Mieliśmy dobre kontakty z prezesem SMS-u, Januszem Matusiakiem. Podesłał nam kilku chłopaków. Tomek był świetny, bardzo dobre warunki fizyczne, dobry materiał na stopera i defensywnego obrońcę. Niesłychanie pracowity. Pokazał się wcześniej w Głownie, z którym mieliśmy dobrą współpracę. Było coś w tym chłopaku, także piłkarsko, ale to jeszcze może nie był ten czas, żeby grać wyżej. Myśmy zaciekle walczyli o awans do Ekstraklasy, to nie był dobry moment na ogrywanie młodzieżowców. Może nie pomogło też to, że był trochę zamknięty w sobie. Jeśli dobrze pamiętam, chcieliśmy go dalej u siebie, ale rzecz rozbiła się o pieniądze, ŁKS wtedy nie przeprowadzał transferów gotówkowych. Doskonale zapamiętałem go z wiosennej rundy, kiedy przegraliśmy ważny mecz na Podbeskidziu, a on miał udział przy bramce, zgrał głową w ofensywie i poszła akcja na gola.

Poszedł do Podbeskidzia, w praktyce wracając na stare śmieci. Łódzki epizod okazał się fiaskiem, a nie bramą do wielkiej piłki. Po powrocie do “Górali” też wcale nie miał za dobrego wejścia, Trener Włodzimierz Małowiejski mu nie ufał. 25 kwietnia zespół objął jednak Krzysztof Tochel i nie bał się postawić na młodego piłkarza, choć stawka była ogromna: Podbeskidzie walczyło o ligowy byt.

Przed Tochelem Jodła zagrał dziesięć minut, u Tochela prawie wszystko. Od świetnego meczu z ŁKS jego pozycja stała się na tyle mocna, że zawsze wychodził w pierwszym składzie. Podbeskidzie uratowało byt po barażach z Pelikanem. Jakże wymowne – Jodła jeszcze jesienią rywalizował w jednej lidze z rezerwami Pelikana.

Po sezonie Tochel rozpaczał, że nie udało się zatrzymać Jodły w drużynie.

Screen Shot 06-01-19 at 11.57 AM

źródło: 90minut.pl

Screen Shot 06-01-19 at 11.57 AM 001Źródło: 90minut.pl

Screen Shot 05-30-19 at 02.42 PM

Od tamtej pory Jodłowiec dzięki własnej pracy i właściwym decyzjom wkroczył autostradę do dużego grania. Poszedł do Dyskobolii, gdzie zdobył Puchar Polski i nabrał ligowej ogłady. Z czasem stał się pewniakiem, a już w 2008 pojawił się debiut w kadrze, a także mniej lub bardziej rzekoma oferta z Napoli, z której nie skorzystał.

Mirosław Dawidowski: – To, co zrobił Tomek, to więcej niż rekord świata czy medal mistrzostw olimpijskich. Nigdy nie spodziewałem się, że Tomek będzie takiego formatu zawodnikiem. Z naszych różnych zawodników wielu ma ciekawe kariery, wielu weszło na dobry poziom, ale nikt nie zagrał tylu meczów w reprezentacji narodowej. Wtedy, kilkanaście lat temu, nie postawiłby na to nikt.

Leszek Milewski

redakcja

Opublikowane 01.06.2019 15:04 przez

redakcja

Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Kronika zapowiedzianej śmierci. Zwolnienie Mourinho zaskakuje połowicznie

Jak ma się walić, to niech się wali cały świat. Nie będziemy się bawić w żadne rozmowy, będziemy się napieprzać. Najpierw Legia remisuje z Cracovią, później ogłaszają powstanie Superligi, a teraz Tottenham zwalnia Jose Mourinho. 11 godzin po tym, jak oficjalnie został jednym z klubów założycielskich nowych rozgrywek.  Pożegnanie się z Portugalczykiem szokuje jednak połowicznie. […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Prasówka
19.04.2021

PRASA. Do końca kwietnia decyzja w sprawie Świerczoka. Piast pobije rekord?

– Do końca kwietnia Piast Gliwice musi zdecydować, czy wykupi Jakuba Świerczoka z Łudogorca Razgrad. Jeżeli chce to zrobić, musi zapłacić milion euro, czyli ustanowić efektowny transferowy rekord w historii klubu. Świerczok – najlepszy napastnik Piasta i jeden z najlepszych w całej ekstraklasie – w tym sezonie gra tylko na zasadzie wypożyczenia, co i tak […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga i superhajs. Jak ma wyglądać podział pieniędzy w Superlidze?

3,5 miliarda euro mają mieć do podziału kluby założycielskie Superligi. Za sam udział w fazie grupowej przykładowa Barcelona ma zgarnąć 180 milionów euro. Czyli o około 50 milionów euro więcej niż Bayern Monachium za triumf w zeszłorocznej Lidze Mistrzów. O jakich pieniądzach mówimy w kontekście Superligi? Oczywiście na dziś to dopiero plany Superligi i przecieki, […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga – jaki kształt przybiorą rozgrywki?

Na oficjalnych witrynach dwunastu klubów-założycieli pojawiły się wstępny plany rozgrywek Superligi. Jak ma wyglądać ten nowy turniej, pomyślany przez twórców jako zastępstwo dla Ligi Mistrzów? Cóż – nie ma co ukrywać, liga ma być w samym założeniu bardzo mocno zabetonowana. Jak na razie poznaliśmy dwanaście klubów, które zagwarantowały sobie stałe miejsce w Superlidze, ale z […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Superliga – jaki kształt przybiorą rozgrywki?

Na oficjalnych witrynach dwunastu klubów-założycieli pojawiły się wstępny plany rozgrywek Superligi. Jak ma wyglądać ten nowy turniej, pomyślany przez twórców jako zastępstwo dla Ligi Mistrzów? Cóż – nie ma co ukrywać, liga ma być w samym założeniu bardzo mocno zabetonowana. Jak na razie poznaliśmy dwanaście klubów, które zagwarantowały sobie stałe miejsce w Superlidze, ale z […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Prezes Superligi: – Zamierzamy pomóc piłce nożnej

Powstanie Superligi wstrząsnęło światem piłki. Znamy już władze tych rozgrywek. Pierwszym prezesem Superligi został Florentino Perez z Realu Madryt, wiceprezesem Andrea Agnelli z Juventusu, a także Joel Glazer z Manchesteru United. Cała trójka opublikowała oficjalne wypowiedzi na temat Superligi: Florentino Perez: – Zamierzamy pomóc piłce nożnej Florentino Perez (Real Madryt): – Zamierzamy pomóc piłce nożnej […]
19.04.2021
Serie A
18.04.2021

Remis, który zadowala obie strony. Napoli i Inter dzielą się punktami

W 31. kolejce Serie A Napoli zremisowało u siebie z Interem Mediolan 1:1. I tak sobie myślimy, że zarówno Antonio Conte, jak i Gennaro Gattuso mają powody, by ten rezultat zwyczajnie szanować. Nie obejrzeliśmy wielkiego widowiska z pokazem piłkarskich fajerwerków, lecz niewątpliwie obie ekipy bardzo, ale to bardzo rzetelnie zapracowały dzisiaj na kolejny punkcik do […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Puchar Fuksiarza. Poszły konie po betonie – wyniki 1. kolejki!

Pierwsza runda Pucharu Fuksiarza za nami! Kompromitacje, sensacje, niespodziewane zwroty akcji, pierwsze oskarżenia o stronnicze sędziowanie i poszukiwania nowych trenerów dla kilku ekip. To wszystko stało się w pierwszej kolejce. Jak wygląda sytuacja w grupach? Kto potwierdza spekulacje i idzie po zwycięstwo, a kto zaliczył falstart? Łapcie komplet wyników. Grupa A Szymon Janczyk Cracovia strzeli […]
18.04.2021
Weszło
18.04.2021

Bartoszek uratował honor nowych mioteł

Tomasz Marzec, prezes Wisły Płock, mówił nam w środku tygodnia, że postanowił zwolnić Radosław Sobolewskiego, bo zespół potrzebował wstrząsu. Podkreślał, że Nafciarzom “siadał mental”. Tłumaczył, że nie chciał dopuścić do nerwowej sytuacji, w której Wisła do ostatniej kolejki musiałaby drżeć o utrzymanie. Pomóc miała mu rzecz jasna nowa miotła w postaci Macieja Bartoszka, no i […]
18.04.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Na zapleczu
19.04.2021

Nie tylko korupcja. Barwna historia HEKO Czermno

Promowanie miasta poprzez sport. Jeśli kiedyś w jakiejś dyskusji ktoś spróbuje was zagiąć pytaniem: “czy kluby piłkarskie mogą cokolwiek wypromować?”, odpowiedzcie: a kto słyszałby o Czermnie, gdyby nie HEKO? Chyba nikt. Bo o miejscowości, która według Wikipedii dekadę temu liczyła zaledwie 657 mieszkańców, głośniej zrobiło się tylko w ubiegłym roku, kiedy miejscowy proboszcz postanowił objawić […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Wymowny wpis Klicha. “Piłka stworzona przez biednych, skradziona przez bogatych”

Niewielu polskich piłkarzy wypowiada się na temat Superligi, bo też cóż – niewielu ona dotyczy. Ciekawiłoby nas zdanie Roberta Lewandowskiego, ale pewnie go nie usłyszymy. Musi więc na razie wystarczyć wpis Mateusza Klicha. Klichowi Superliga raczej nie grozi, natomiast w Anglii temat Superligi jest dzisiaj naprawdę tematem numer jeden. Sześć zbuntowanych klubów, reakcja Borisa Johnsona, […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Shearer: – Kluby Superligi chcą mieć ciastko i zjeść ciastko

Świat piłki bardzo mocno reaguje na decyzję o ogłoszeniu Superligi. Szczególnie w Anglii pojawia się sporo mocnych głosów ze strony byłych piłkarzy. Nie inaczej jest z legendą tamtejszego futbolu, Alanem Shearerem. Shearer, wieloletni reprezentant Anglii, superstrzelec między innymi Blackburn i Newcastle zagrzmiał: – Te dwanaście klubów zrzuciły bombę na świat piłki nożnej. Premier League powinna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Orban przeciwny Superlidze. “Najbogatsi nie mogą monopolizować piłki nożnej”

Viktor Orban to nie tylko prominentny polityk, ale też wielki fan futbolu. Dlatego nie dziwi, że i on zabrał głos w temacie powstającej Superligi.  Viktor Orban to o tyle istotny przykład, że dla niego węgierska piłka miała być jednym z kół zamachowych promocji Węgier. To odgórny plan, by poprzez piłkę nożną budować część dumy węgierskiej, […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Oficjalne stanowisko La Liga w temacie Superligi

La Liga wydała swoje stanowisko w temacie Superligi. Można się spodziewać krytyki pomysłu, pytanie: czy padają jakieś konkretne groźby wobec tych klubów? W oświadczeniu czytamy: “La Liga mocno sprzeciwia się propozycji europejskich rozgrywek dla elity, która atakuje pryncypia otwartej rywalizacji piłkarskiej, która sięga najgłębszych części europejskiego ekosystemu piłkarskiego”. Innymi słowy La Liga pokazuje: no tak, […]
19.04.2021
Weszło
19.04.2021

Czy Luka Zahović jest problemem Pogoni Szczecin?

Pogoń Szczecin problemów wewnętrznych na finiszu sezonu nie potrzebuje. Walczy o wicemistrzostwo Polski, może nawet z nadzieją, że Legia potknie się tuż przed metą. To nie jest scenariusz nieprawdopodobny. A skoro już mowa o scenariuszach, nie będzie wyciągnięta z kapelusza teoria, że Luka Zahović nie wygląda na integralną część zespołu “Portowców”. Ktoś zaraz powie, że […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

List do UEFA i FIFA. Superliga chce paktować

Według informacji, do jakich dotarła angielska prasa, Superliga jednak nie chce iść na zderzenie czołowe z FIFA i UEFA. Chciałby znaleźć sobie miejsce w ramach istniejących rozgrywek. Według informacji The Mirror, SuperLiga chce znaleźć płaszczyznę porozumienia z FIFA i UEFA. Czytamy o: – Koopoeracji i wsparciu dla nowych rozgrywek – Zmieszczeniu go w futbolowym ekosystemie […]
19.04.2021
Anglia
19.04.2021

Kronika zapowiedzianej śmierci. Zwolnienie Mourinho zaskakuje połowicznie

Jak ma się walić, to niech się wali cały świat. Nie będziemy się bawić w żadne rozmowy, będziemy się napieprzać. Najpierw Legia remisuje z Cracovią, później ogłaszają powstanie Superligi, a teraz Tottenham zwalnia Jose Mourinho. 11 godzin po tym, jak oficjalnie został jednym z klubów założycielskich nowych rozgrywek.  Pożegnanie się z Portugalczykiem szokuje jednak połowicznie. […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Reforma Ligi Mistrzów od 2024 roku

Dzień ogłaszania gruntownych zmian. Obok powstania Superligi, Liga Mistrzów ma w środę ogłosić szczegóły tych rozgrywek po reformie. Do informacji dotarł portal Meczyki.pl i ich dziennikarz: Tomasz Włodarczyk. Najważniejsze zmiany: – Liga Mistrzów będzie liczyć sobie 36 zespołów – WSZYSTKIE RYWALIZUJĄ W JEDNEJ GRUPIE – Grają dziesięć meczów w fazie ligowej – Drużyny dzielone na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Groźby UEFA wobec klubów Superligi bezprawne?

Jedną z armat, jakie UEFA wytoczyły w kierunku Superligi, był zakaz gry piłkarzy tych klubów w rozgrywkach UEFA i FIFA (na razie te podmioty mówią jednym głosem). To o tyle istotne, że mówimy przecież o reprezentacjach. Możemy sobie wyobrazić głosy w niektórych krajach, gdy piłkarze z Superligi nie przyjeżdżają na kadrę. To byłaby już konkretna […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Borussia Dortmund nie dołączy do Superligi

Hans-Joachim Watzke potwierdził dzisiaj oficjalnie, że Borussia Dortmund dostała zaproszenie do Superligi, ale je odrzuciła. Tak czy siak, pokazuje to konkretne, intensywne rozmowy zakulisowe, które toczą się w tym momencie. Sytuacja jest dynamiczna, bo bardzo różne pogłoski słyszało się już choćby o RB Lipsk. Wcześniej mieli dołączyć, według najnowszych doniesień – niekoniecznie. Borussia natomiast uargumentowała […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Mourinho zwolniony z Tottenhamu!

Jose Mourinho został zwolniony z Tottenhamu. To już kolejna trenerska porażka The Special One. Chyba w tym momencie wypada na dobre z grona trenerów, którzy mogą obejmować kluby marzące o ścisłym europejskim topie. Gdzieś teraz Jose będzie szukał miejsca, gdzie może się odbić. Albo, kto wie, reprezentacja? Mourinho pracował w klubie od 20 listopada 2019 […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Giełda przemówiła. Od ogłoszenia Superligi akcje Juve idą w górę

Nie miejmy złudzeń: w całym zamieszaniu wokół Superligi chodzi tylko o to, by wycisnąć z futbolu jak najwięcej pieniędzy. To pieniądze ostatecznie przeważą szalę w jedną lub drugą stronę. Czego by nie ciskano w ucieczkowiczów, to jeśli oni na tym dobrze zarobią, będą w stanie to znieść. Będą w stanie zapłacić piłkarzom więcej, będą w […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Ed Woodward opuścił UEFA i ECA

Długo myśleliśmy, że to będzie machanie szabelką, przeciąganie liny i tym podobne. Ale kolejne ruchy wokół Superligi pokazują, że jest w tym konsekwencja. Dzisiaj pokazał ją Ed Woodward. Ed Woodward jest wiceprezesem Manchesteru United, a do wczoraj miał też funkcję w UEFA i w ECA. Teraz zrezygnował z tamtych funkcji, ewidentnie chcąc skupić się na […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Superliga już z poważnym wsparciem finansowym?

Wiadomo o co chodzi w Superlidze: o finanse. Zarówno jednym, jak i drugim, tak UEFA, jak i klubom. Kto chce, niech wierzy. To jest ostateczny, najważniejszy czynnik, który może przeważyć szalę, od tego się zaczęło, na tym się skończy. W tym kontekście pojawiła się ważna, a trochę przeoczana informacja. Otóż Reuters, źródło, którego nie wypada […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Bayern też w Superlidze?! Kolejne kluby dołączają

Superliga ma sobie liczyć dwadzieścia zespołów, wśród założycieli mamy dwanaście drużyn. Nie było wśród nich drużyn francuskich i niemieckich, ale dziś, według pogłosek, to się zmienia. Pierwszy informację podał dziennikarz Nicolo Shira. Swój akces do rozgrywek zgłosiły Bayern, RB Lipsk oraz Porto. Meanwhile another three european clubs as #BayernMunich, #Leipzig and #Porto could enter into […]
19.04.2021
Suche Info
19.04.2021

Byli piłkarze krytykują Superligę

Komentarze po otwarciu Superligi są bardzo różne. Wiele osób jest ciekawych, ale też jednak wśród byłych piłkarzy przede wszystkim napotykamy słowa krytyki. Do tego dołączył Bacary Sagna. Sagna, były piłkarz Arsenalu i Manchesteru City, znający doskonale futbol na szczytach, napisał na Twitterze: – OK. Myślę, że jeśli to wejdzie w życie, przestanę go oglądać. Wtedy […]
19.04.2021
Stranieri
19.04.2021

Popisy bramkarzy, Krychowiak i Kownacki z golem i asystą | STRANIERI

Od czasu kontuzji Roberta Lewandowskiego liczba bramek strzelanych przez naszych stranierich trochę spadła, ale kilku kumpli z kadry pomaga nadrabiać straty. Miniony weekend był bardzo udany dla Grzegorza Krychowiaka i Dawida Kownackiego, którzy zaliczyli bramkę i asystę. Poza tym sporo ostatnich podań w wykonaniu Polaków w Serie B i popisy bramkarzy – łapcie raport stranieri! […]
19.04.2021