post
Avatar

Opublikowane 27.04.2019 08:54 przez

redakcja

Jan Philipp Platenius może o sobie mówić jako o jednym z weteranów wśród kibiców Borussii Dortmund. Na jego liczniku jest już ładnych kilkaset meczów BVB, w tym oczywiście kilkadziesiąt derbowych. Przed spotkaniem z Schalke porozmawialiśmy o tym, z jakimi wspomnieniami wiążą się dla niego Revierderby i czego oczekuje po tych dzisiejszych.

Liczyłeś kiedyś, na ilu meczach Borussii byłeś?

Poczekaj, sprawdzę… Około siedmiuset-siedmiuset pięćdziesięciu meczów.

Czyli jakoś koło dwudziestu sezonów.

Mniej więcej. Ale liczę też mecze drugiej drużyny Borussii, Borussia Amateure, drużyn młodzieżowych.

Kolekcjonujesz jakieś konkretne pamiątki związane z tymi spotkaniami?

Kiedyś zbierałem programy meczowe, bilety, gadżety, książki… W sumie to wszystko, co się tylko dało. Teraz z tego zostało mi już tylko zbieranie biletów, z meczów, na których sam byłem, książek i piłkarskich fanzin.

Czym są dla ciebie Revierderby?

Najważniejszy mecz w sezonie, w roku. Nawet, gdy stawką nie jest, powiedzmy, mistrzostwo Niemiec, utrzymanie w lidze, to i tak spotkanie, którego się obawiasz, przed którym nerwy pojawiają się już kilka tygodni wcześniej. Wiesz, gdybyśmy grali przeciwko Kolonii, Freiburgowi czy komuś takiemu, zainteresowałbym się meczem w dniu meczu, do tej pory nie zaprzątałby mi on myśli tak bardzo. Tu jest inaczej.

Jakie jest twoje pierwsze wspomnienie związane z derbami, twój pierwszy mecz Borussia – Schalke?

Pierwszego nie pamiętam aż tak dobrze, ale wiem że pierwsze derby jako jeden z redaktorów fanziny i członek fanklubu to mecz w 1999 roku. Powiem szczerze – nie wydarzyło się wtedy nic szczególnego, więcej, był to po prostu nudny mecz. Wtedy Borussia nie grała najładniejszej piłki. Kilka lat wcześniej i kilka lat później rywalizacja była znacznie bardziej zacięta, jeśli mam być szczery. Ale na przełomie wieków mało było spektakularnych derbów. W tamtym czasie nie było też uformowanych grup ultras, więc… sam rozumiesz (śmiech). Nie było aż tak ciekawie.

W takim razie spytam o te najbardziej pamiętne.

Każdy kibic BVB odpowie ci dokładnie to samo: te z 12 maja 2007 roku, w przedostatniej kolejce rozgrywek ligowych. Można powiedzieć, że ta data wyryła się w historii naszego klubu. W tamtym sezonie Schalke mogło zostać mistrzem Niemiec. Przed meczem kibice tamtego klubu chwalili się „patrzcie, będziemy świętować tytuł w Dortmundzie”, „do Gelsenkirchen wracamy na piechotę”. Bla bla bla. My z kolei wtedy zapewniliśmy sobie utrzymanie może tydzień wcześniej, więc możesz się domyślić, jak słaba była Borussia, a jak mocne Schalke. A jednak wygraliśmy 2:0 i to spotkanie stało się dla nas matką wszystkich Revierderby. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że to był najlepszy dzień w moim życiu.

BVB zdecydowanym faworytem derbów – kurs w Etoto na wicelidera – 1,48

Tydzień później, w ostatniej kolejce, mistrzem został Stuttgart, a my, kibice Borussii, postanowiliśmy jeszcze przypomnieć fanom Schalke, jakiej okazji ich pozbawiliśmy. Około sześćdziesiątej minuty, gdy było właściwie pewne, że Stuttgart już nie wypuści mistrzostwa z rąk, wystartował wynajęty przez nas samolot, który najpierw przeleciał ponad Leverkusen, gdzie my graliśmy w ostatniej kolejce, a później ponad Gelsenkirchen, gdzie grało Schalke. Doczepiliśmy do niego baner z napisem „ein Leben lang – keine Schale in der Hand!”, co oznacza, że życie trwa już bardzo długo, a oni wciąż bez mistrzowskiej patery w rękach. Większość kibiców Schalke nigdy nie widziało, jak ich zespół zdobywał tytuł, ostatni to rok 1958, więc raczej nie zapominamy o tym, by im przypomnieć. Ale wtedy trzeba to było zrobić w widowiskowy sposób, no więc wymyśliliśmy sobie samolot.

Sam masz jakąś szaloną historię związaną z Revierderby, anegdotę, którą zawsze opowiadasz w związku z tym meczem?

Hmm… Zawsze na pierwszym miejscu wspominamy te wygrane 2:0 derby, o których ci przed chwilą mówiłem, bo to po prostu były najlepsze derby. Ale dwa lata wcześniej w maju 2005 wygraliśmy z Schalke, i to w Gelsenkirchen, więc uwielbiam wspominać i to spotkanie. Od ładnych kilku lat nie potrafiliśmy wtedy pokonać naszego największego rywala, ta seria trwała trzynaście meczów. A wtedy, zaledwie dwa miesiące po tym, jak Borussia niemal zbankrutowała. W marcu nie byliśmy pewni, czy BVB dokończy sezon, czy zagramy w ogóle przeciwko Schalke. Ale Borussia została uratowana w ostatniej chwili, przyszedł tak szczęśliwy dzień, jak wygrana 2:1 w Gelsenkirchen.

Dwaj moi koledzy, którzy byli ze mną na meczu w 2005, założyli się, że jeśli wygramy to spotkanie to wyjdą ze stadionu bez spodni. Piłkarze zrobili swoje, więc chłopaki musieli się pożegnać ze swoimi spodniami.

Kto jest dla kibiców Borussii największym derbowym bohaterem, był taki zawodnik, który szczególnie dobrze prezentował się w starciach z Schalke?

Nie wygraliśmy aż tak wielu meczów od 2000 roku, skład często się zmieniał, więc trudno by ktoś szczególnie zapisał się w historii. Wiem, że dla jednego z moich przyjaciół największymi bohaterami byli Lars Ricken i Sebastian Kehl, a więc strzelcy bramek w tym spotkaniu z 2005, które przełamało naszą długą niemoc w starciach z Schalke. A wiem to dlatego, że nazwał swojego syna Lars Sebastian. Ale dla mnie więksi bohaterowie to Ebi Smolarek i Alex Frei – nasi napastnicy w 2007 roku, gdy pozbawiliśmy rywali mistrzostwa. Mimo że opuścili Dortmund jakąś dekadę temu, nadal mam dla nich szczególne miejsce w kibicowskim sercu.

18700769_1693363890691624_7333794638316137036_o

Jak wygląda twój typowy dzień derbowy?

Raczej nie jestem przesądnym człowiekiem, więc nie powiem ci, że odprawiam jakieś rytuały. Zwykle wygląda to tak, że nastrajam się na mecz odpalając od rana YouTube, oglądając klipy z poprzednich derbów, z kilku wcześniejszych. Oczywiście tylko z tych wygranych! Przypominam sobie doping z tych spotkań. Przed meczem z kimś innym z dołu tabeli tego nie robię, ale tutaj sytuacja jest wyjątkowa.

Nie mieszkam w Dortmundzie, więc muszę najpierw dojechać do miasta, później spotykam się ze znajomymi, zrobimy rundkę po pubach i wybierzemy się na stadion. Może dołączymy się do większej grupy kibiców, czasami w jednym miejscu potrafi się stworzyć zbitka kilkuset osób i ruszyć pod stadion. Jednak kiedyś było to łatwiejsze, bo dziś raz, że nie ma jednego „miejsca zbiórki” dla wszystkich kibiców Dortmundu, a dwa że przestałem należeć do grupy ultras, nie mam „swojego” fanklubu, więc nieco w tej kwestii wpadłem z obiegu.

Na mecz wchodzimy dużo wcześniej niż na inne spotkania. Na starcie z Fortuną, ze Stuttgartem wszedłbym dziesięć minut przed spotkaniem, tutaj dobrze być godzinę-dwie wcześniej, bo trybuna wypełnia się naprawdę szybko.

Co poradziłbyś osobie przyjeżdżającej do Dortmundu na mecz z Schalke po raz pierwszy? Gdzie powinna pójść, żeby faktycznie poczuć atmosferę tego spotkania, zobaczyć jak miasto żyje tym meczem?

Na pewno dobrym pomysłem jest przyjechać do Dortmundu pociągiem, wysiąść na dworcu głównym i stamtąd pójść pieszo w kierunku stadionu, nie korzystać z metra. Spacerem to około 20-30 minut, więc nie jest to wielki kawał, a po drodze miniesz wiele pubów i kilka głównych ulic, którymi fani docierają na stadion. Warto też wybrać się do ścisłego centrum miasta, tam też zapewniam cię, że błyskawicznie robi się żółto-czarno. A stamtąd – na stadion. I, tak jak mówiłem, warto być wcześniej. Nie trzeba się martwić, że pod obiektem nie będzie gdzie napić się piwa – jest kilka pubów, jest klub tenisowy, który również przyjmuje kibiców przed spotkaniem. W okolicach stadionu można już spotkać grupy kibiców Schalke.

Gospodarze rozstrzelają gości? Kurs na powyżej 2,5 gola ze strony BVB – 2,40

Zdarza się, że te „spotkania” z kibicami Schalke kończą się agresywnie?

Na pewno nie jest dobrym pomysłem, by ubrać szalik Borussii i wbić się pomiędzy kibiców Schalke pod stadionem. Nienawiść zawsze jest w powietrzu. Ale to już nie lata osiemdziesiąte, gdy brutalności, agresji pod stadionem – tej fizycznej, nie tylko słownej – było zdecydowanie więcej.

Bycie najlepszymi kumplami z fanem Schalke – okej, czy nie ma mowy?

(chwila ciszy) Trudne pytanie. Wiesz co, nie znam zbyt wielu kibiców Schalke, bo gdy zostałem kibicem Borussii w latach 90., zespół z Gelsenkirchen grał w drugiej lidze, więc nie przyciągał nowych fanów, młodzi ludzie wtedy w większości wybierali Bayern lub Schalke. Nie mieszkam też blisko Dortmundu, tylko około stu kilometrów dalej, więc nie spotykam zbyt wielu kibiców Schalke. Problem więc mnie nie dotyczy (śmiech).

W czym pokładasz największą nadzieję na wygraną w sobotę?

W tym roku to dwie rzeczy – po pierwsze rozgrywamy świetny sezon. Wciąż bijemy się o mistrzostwo, jesteśmy bardzo silną drużyną, tydzień temu udało nam się wygrać pewnie, wysoko. Mamy zawodników w doskonałej formie – Jadona Sancho, Marco Reusa. No i druga – Schalke ma w tym momencie po prostu słaby zespół i ma bardzo dużo szczęścia, że ten sezon układa się jak się układa. W wielu poprzednich ich dorobek punktowy sprawiałby, że byliby na miejscach zagrożonych spadkiem. Ich fart polega na tym, że Norymberga i Hannover nie wygrywają praktycznie żadnych meczów (oba zespoły po trzy wygrane w trzydziestu kolejkach – przyp. red.), a Stuttgart jest w fatalnej formie.

A w czym nadzieję mogą pokładać kibice Schalke?

W tym, że – jak to się ładnie mówi – derby rządzą się swoimi prawami i to wyjątkowe mecze, w których wiele może się wydarzyć. Zwyczajnie nie widzę niczego, w czym są lepsi od nas.

Jaki więc będzie wynik?

3:0 dla Borussii.

A kto mistrzem Niemiec?

Serce mówi, że Borussia, ale rozum przestaje wierzyć, że Bayern może jeszcze wypuścić tytuł z rąk. Obym się mylił.

Rozmawiał SZYMON PODSTUFKA

fot. FotoPyK/Facebook Jana Philippa Plateniusa

redakcja

Opublikowane 27.04.2019 08:54 przez

redakcja

Niemcy
20.03.2021

Co za mecz osłabionego Bayernu! Hat-trick Lewandowskiego, rekord już blisko

W dwunastej minucie gry sędzia meczu Bayernu ze Stuttgartem po konsultacji z VAR-em pokazał czerwoną kartką Alphonso Daviesowi. Przyznajemy – pomyśleliśmy wówczas: „Będą ciężary. Dzisiaj Robert Lewandowski raczej się do rekordu Gerda Muellera nie przybliży”. A potem… Potem zaczęły się dziać na boisku rzeczy niewyobrażalne. Serio, wciąż jesteśmy w szoku. Jak mawia klasyk: przecież to […]
20.03.2021
Niemcy
13.03.2021

Lewandowski krok bliżej rekordu Müllera

Spotkania z udziałem Bayernu mogły trochę spowszednieć kibicom. Człowiek nawet już przyzwyczaił się do tego, że Robert Lewandowski zalicza kolejny dzień w biurze i karci przeciwnika. Natomiast dzięki hat-trickowi w Klassikerze polski napastnik stanął przed realną szansą wyrównania rekordu Gerda Müllera i rywalizacje Bawarczyków nabrały innego wymiaru. Choć przez długi czas Lewy nie mógł znaleźć […]
13.03.2021
Weszło
10.03.2021

Produkt z taśmy Red Bulla. Marcel Sabitzer uosabia filozofię Lipska

Marcel Sabitzer to doskonały produkt stajni Red Bulla. Jest piekielnie ambitny. Ralf Rangnick twierdził, że nawet zbyt ambitny i musiał go temperować. Julian Nagelsmann zachwyca się jego regularnością. Jose Mourinho zrównał jego znaczenie dla Lipska ze znaczeniem Messiego dla Barcelony. Uosabia szaloną wręcz mentalność zwycięzcy. Jego młodzieżowi szkoleniowcy na każdym kroku podkreślali, że nie zwykł przegrywać. […]
10.03.2021
Niemcy
06.03.2021

Haaland zaczął, Lewandowski skończył!

Erling Haaland podrażnił Roberta Lewandowskiego, no i poniósł konsekwencje swojego zachowania. Norweski napastnik wyprowadził Borussię Dortmund na dwubramkowe prowadzenie w starciu z Bayernem Monachium i zanosiło się na sensację w dzisiejszym „Klassikerze”, ale riposta Polaka była jeszcze bardziej okazała. Lewy walnął swojemu byłemu klubowi hat-tricka, a Bawarczycy ostatecznie zatriumfowali nad BVB 4:2. Ze wszech miar […]
06.03.2021
Niemcy
06.03.2021

Borussia Dortmund 2011/12 – polskie trio, Bayern na łopatkach, podwójna korona

To nie była zwyczajna kwietniowa środa. Całe Niemcy bacznie obserwowały, co dzieje się na Signal Iduna Park w Dortmundzie. Zwycięstwo Bawarczyków w Der Klassiker oznaczałoby ich powrót na pozycję lidera. Wreszcie w 77. minucie Robert Lewandowski sprytnym trafieniem piętą dał BVB prowadzenie. Jednak tuż przed końcem meczu Roman Weidenfeller we własnym polu karnym wpakował się […]
06.03.2021
Niemcy
01.03.2021

Wielkie czystki w Schalke. Poleciały głowy całego pionu sportowego

Schalke Gelsenkirchen to jedna wielka stajnia Augiasza. Piłkarze tworzą sobie przed meczem komitet delegacyjny, który ma wymusić zwolnienie kolejnego już trenera. W ich mniemaniu nie ma odpowiednich kompetencji. W sobotę zaś oni wykazali się „profesjonalną” postawą i zebrali oklep 1:5 od VFB Stuttgart. Reakcja klubu? Już w niedzielę pożegnał się z trenerem Christianem Grossem. Podziękowano […]
01.03.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

LIVE: Paździerz w hicie

Dzisiaj wiadomo – na tapet ładujemy głównie Lecha z Legią, ale i wcześniej nasza ukochana liga potrafi coś przygotować. Konkretnie starcie Zagłębia z Podbeskidziem. Miedziowi w trzech ostatnich meczach dostali w czapkę, Górale mogą przeskoczyć Cracovię. Liczymy, że będzie się działo. Fot.FotoPyK
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Czego brakuje Legii przed pucharami?

Starcie Lecha z Legią zawsze buduje napięcie, ale teraz w gruncie rzeczy nie ma większego znaczenia. Lech skończy sezon w środku tabeli, Legia będzie mistrzem. A skoro tak, można poszukać dziury w rzekomo całym i sprawdzić, czego brakuje Wojskowym przed pucharami. Bywało już wiele razy tak, że Legia dobrze wyglądała w lidze, a potem przychodził […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Juranović-Mladenović. Duet, który zapisze się w historii Ekstraklasy

Kto nie zna filmowych klasyków – ręka w górę. No, chyba nie jest was zbyt wielu, dlatego nikogo nie powinno zdziwić stwierdzenie, że duet Juranović-Mladenović jest niczym Batman i Robin. Albo jak Sherlock Holmes z doktorem Watsonem czy Samuel L. Jackson z Johnem Travoltą w „Pulp Fiction”. Do wyboru, do koloru. No bo kto by […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Ekstraklasa
11.04.2021

10 wypowiedzi przedstawicieli Lecha, które fatalnie się zestarzały

Były zapowiedzi, że Lech Poznań stanie się jedną z 50 najlepszych drużyn Starego Kontynentu. Były deklaracje o odjechaniu Legii Warszawa. Wreszcie – były zapewnienia o pełnym zaufaniu względem kolejnych trenerów, chwalenie się skuteczną polityką transferową i słowa o posiadaniu szerokiej, gotowej do święcenia triumfów na trzech frontach kadry. Przedstawiciele Lecha Poznań – Piotr Rutkowski, Karol […]
11.04.2021
Weszło
10.04.2021

Deszcz nad Madrytem łzami kibiców Barcelony. Real wygrywa w El Clasico

Są El Clasico, które możemy zakwalifikować jako przeciętne. Niektóre jako dobre. Ten odcinek najważniejszej hiszpańskiej rywalizacji był jednak po prostu kapitalny i nie przeszkodził w tym nawet deszcz, który lał tak mocno, że transmisja przypominała momentami przekazy rodem z końcówki lat 90.  Na tym jednak powiązania z minioną epoką się kończą, bo obie strony zagwarantowały […]
10.04.2021
Ekstraklasa
10.04.2021

Jeśli ktoś został z Ekstraklasą… wcale nie ma czego żałować!

Tak, wiemy, El Clasico, tak, wiemy, Benzema. Ale kto zamiast na ligę hiszpańską postawił dzisiaj na wieczór z Ekstraklasą – wcale nie musi się czuć specjalnie rozczarowany. Przyznajemy, po tym ultra-paździerzu, który zaserwowano nam w meczu Warty ze Stalą Mielec mieliśmy złe przeczucia. Ale ani Śląsk Wrocław z Jackiem Magierą za sterami, ani Lechia Gdańsk […]
10.04.2021
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
11.04.2021

Kamil Wilczek strzelił dwie bramki w derbach Kopenhagi [WIDEO]

Kamil Wilczek przez długi czas nie mógł się przełamać, ale gdy w końcu pokonał golkipera rywali, to rozkręcił się na dobre. Tydzień temu po ponad pięciu miesiącach wreszcie zanotował trafienie, a dziś dorzucił kolejne dwa skalpy do swojej pokaźnej kolekcji bramek w lidze duńskiej. Mało brakowało, a Polak zaliczyłby hat-tricka, jednak w doliczonym czasie nie […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Liga Minus: kiedy Makowski strzela gola w lidze

Dzisiaj Ligę Minus przejmują Dwaj Zgryźli Tetrycy.  – Milewski – Olkiewicz – Roki Prowadzi Paczul. Startujemy o 19:45.  
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Czerwona kartka Sebastiana Szymańskiego

W 56. minucie spotkania pomiędzy Dynamem Moskwa a Urałem Jaketynburg Sebastian Szymański musiał opuścić boisko z powodu otrzymania dwóch żółtych kartek. Jego zespół ostatecznie zremisował u siebie 2:2. Było to „polskie” spotkanie w rosyjskiej Priemjer-Lig. W ekipie gości cały mecz zagrał Rafał Augustyniak. Z kolei drugi z naszych reprezentantów osłabił swoją ekipę – najpierw w […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Bramka Karola Świderskiego [WIDEO]

PAOK Saloniki w spotkaniu 29. kolejki greckiej Super League zremisował na wyjeździe 1:1 z Asteras Tripolis. Na listę strzelców wpisał się polski napastnik, dla którego było jedenaste ligowe trafienie w tym sezonie. Karol Świderski otworzył wynik meczu w 56. minucie. Bardzo dobrze przyjął piłkę w polu karnym i błyskawicznie sieknął nie do obrony. Jednak jego […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Schalke wygrywa po błędzie Rafała Gikiewicza

Na boiskach Bundesligi doszło dziś do niesłychanych wydarzeń. Wyobraźcie sobie, że Schalke Gelsenkirchen odniosło drugie zwycięstwo w tym sezonie. Kolejnym niecodziennym widokiem była fatalna interwencja polskiego golkipera Rafała Gikiewicza, który w ostatnich miesiącach zbiera znakomite recenzje za swoje występy w bramce Augsburga. Ekipa z Gelsenkirchen w tym sezonie to istna wieża Babel. Jej spadek na […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Skandal na Zanzibarze. Piłkarz został trafiony kamieniem

Żelisław Żyżyński, były komentator Canal +, na początku roku rozpoczął przygodę życia – wyjechał pracować na Zanzibarze. W nowym miejscu zamieszkania zajumuje się zarządzaniem lokalnego zespołu piłkarskiego – Pili Pili Dulla Boys. Piękne widoki, świetna pogoda, rajskie życie? W dużej mierze tak. Jednak zdarzają się też mniej przyjemne sytuacje. Otóż kibice drużyny przeciwnej zachowywali się […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Podbeskidzie podaje tlen Stali

Futbol jest taki złośliwy, że czasem pracujesz ciężko na wynik, a jednak nie będzie ci on dany. Ale to nie przypadek dzisiejszego Podbeskidzia. Bielszczanie ciężko popracowali bowiem na to, by Zagłębie miało zwycięstwo i ich praca nie poszła na marne. Górale mogli osiągnąć dzisiaj arcyważne w kontekście walki o utrzymanie trzy punkty, dzięki któremu wyprzedziliby […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Napoli wygrywa z Sampdorią. Zieliński z asystą [WIDEO]

W „polskim” meczu Serie A lepszy okazał się zespół Piotra Zielińskiego. Polski pomocnik wydatnie przyczynił do zdobycia trzech punktów przez Napoli – zaliczył asystę przy trafieniu Fabiana Ruiza. Neapolitańczycy byli dziś zdecydowanie lepszym zespołem. Gdyby wykorzystali połowę dogodnych szans, to spotkanie zakończyłoby się pogromem ekipy Bartosza Bereszyńskiego. Piotr Zieliński zaliczył tym samym siódmą asystę w […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Doradca Haalanda żąda dla niego miliona funtów tygodniowo

Wobec bardzo prawdopodobnego braku awansu do Ligi Mistrzów, wszystko wskazuje na to, że Erling Haaland po sezonie opuści Borussię Dortmund. Już od dłuższego czasu mówi się o poważnym zainteresowaniu ze strony czołowych europejskich klubów. Angielski „Miror” ujawnił, że jego doradca, Mino Raiola, postawił potencjalnym nabywcom warunek: pensja piłkarza ma wynosić milion funtów tygodniowo.   Ostatnimi czasy […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Radosław Sobolewski już jutro zostanie zwolniony?

Radosław Sobolewski kilka dni temu poinformował, że wraz z końcem sezonu opuści Wisłę Płock. Jednak okazuje się, że jego rozstanie z Nafciarzami może nastąpić szybciej. Według informacji Macieja Wąsowskiego z Przeglądu Sportowego władze płockiego klubu mają jutro podjąć wiążącą decyzję w tej sprawie. Ponoć już trwają intensywne poszukiwania jego zastępcy. Wisła Płock znajduje się ostatnio […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Kobylański błysnął w drugiej Bundeslidze

Przypomniał nam o swoim istnieniu Martin Kobylański i zrobił to w sposób dość spektakularny. Polak był bohaterem Eintrachtu Brunszwik w meczu z VfL Osnabrück.  Drużyna Kobylańskiego sprawiła rywalom srogie lanie, strzelając cztery bramki i nie tracąc żadnej. Syn byłego reprezentanta naszego kraju był autorem dwóch z tych goli. W pierwszej połowie dołożył też asystę przy trafieniu, […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Szalony mecz w II lidze. Rezerwy Śląska znów zwycięskie

Nieźle na poziomie II ligi poczynają sobie rezerwy Śląska Wrocław. Podczas gdy druga drużyna Lecha Poznań ma tyle samo punktów, co będący strefie spadkowej Hutnik Kraków, zaplecze wrocławskiej ekipy zajmuje szóste miejsce w tabeli. Dziś o sile Śląska II przekonała się Bytovia Bytów.  Prowadzenie Śląskowi dał w 15. minucie Przemysław Bargiel. Wynik z rzutu karnego […]
11.04.2021
1 liga
11.04.2021

Styl nędzny, wynik rozczarowujący. Arka remisuje z Odrą

Co za piach. Co za kopanina. Efektywny czas gry w starciu Arki Gdynia z Odrą Opole szacujemy na jakieś 15 do 20 minut. Na ogół jest tak, że mecz piłkarski przerywany jest faulami, wybiciami, zmianami – tutaj było odwrotnie. Oglądaliśmy faule, wybicia i zmiany, a od wielkiego dzwonu składną wymianę podań. Ostatecznie starcie zakończyło się […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Walukiewicz znów nie podniósł się z ławki

Sebastian Walukiewicz był jednym większych nieobecnych marcowego zgrupowania reprezentacji Polski. Paulo Sousa pominął piłkarza, na którego wcześniej postawił Jerzy Brzęczek, w związku z tym zawodnik Cagliari grał tylko w młodzieżówce. Niestety sytuacja klubowa Polaka cały czas się nie poprawia.  20-latek siedzi na ławce rezerwowych. Dziś Leonardo Semplici nie znalazł dla niego miejsca w składzie na […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

LIVE: Paździerz w hicie

Dzisiaj wiadomo – na tapet ładujemy głównie Lecha z Legią, ale i wcześniej nasza ukochana liga potrafi coś przygotować. Konkretnie starcie Zagłębia z Podbeskidziem. Miedziowi w trzech ostatnich meczach dostali w czapkę, Górale mogą przeskoczyć Cracovię. Liczymy, że będzie się działo. Fot.FotoPyK
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Podstawowy piłkarz Realu wypada do końca sezonu

Ciąg dalszy problemów zdrowotnych piłkarzy Realu Madryt. Lucas Vazquez, który wczoraj w meczu z FC Barceloną musiał opuścić boisko jeszcze przed przerwą, w tym sezonie już nie zagra.  Real oficjalnie poinformował, że Hiszpan ma problem z lewym kolanem, który wyklucza udział w kolejnych spotkaniach. W tym sezonie Vazquez występuje głównie na prawej obronie, gdzie udanie […]
11.04.2021
Weszło
11.04.2021

Czego brakuje Legii przed pucharami?

Starcie Lecha z Legią zawsze buduje napięcie, ale teraz w gruncie rzeczy nie ma większego znaczenia. Lech skończy sezon w środku tabeli, Legia będzie mistrzem. A skoro tak, można poszukać dziury w rzekomo całym i sprawdzić, czego brakuje Wojskowym przed pucharami. Bywało już wiele razy tak, że Legia dobrze wyglądała w lidze, a potem przychodził […]
11.04.2021
Suche Info
11.04.2021

Były piłkarz Pogoni trafia w Australii

Lubimy od czasu do czasu sprawdzać, jak radzą sobie piłkarze, którzy jeszcze do niedawna biegali po ekstraklasowych boiskach. Iker Guarrotxena, który w barwach Pogoni Szczecin miał jedynie przebłyski dobrej gry, przypomniał o sobie, strzelając gola w lidze australijskiej.  Hiszpan obecnie występuje w Western United i to już jego drugi pracodawca po opuszczeniu szeregów Portowców w […]
11.04.2021