Jeśli historia rywalizacji Górnika z Cracovią byłaby bójką, to taką, w której jeden bokser pierze drugiego trzydzieści lat, później pobitego dwadzieścia lat nie odwiedza na OIOM-ie, za co najwyraźniej ten po latach zaczyna się mścić.
Czy to hollywoodzka historia godna Jean Claude’a Van Damme’a i Sylvestra Stallone’a?
Nie.
Ale i nie jest to kolejny odcinek “Złotopolskich”.
Kursy na Górnik – Cracovia w ETOTO! Górnik 2.90 – remis 3.25 – Cracovia 2.60
***
PÓŁ WIEKU PORAŻEK
Dwanaście kolejnych zwycięstw Górnika. Tak rozpoczęła się ligowa rywalizacja obu szacownych ekip, rozciągając się pomiędzy rokiem 1955 a 1967. Były to, delikatnie mówiąc, lata dla Pasów ubogie w splendor, podczas gdy Górnik zmierzał w kierunku zostania europejskiego formatu klubem.
Najbardziej bolesny, a zarazem wymowny był mecz z 1962 roku. Górnik wygrał wtedy z Cracovią 9:0. Ernest Pohl strzelił w tym meczu… sześć bramek. Składy:
Górnik: Kostka, Florenski, Oślizło, Olszówka, Gawlik, Kowalski, Wilczek, Szołtysik, Jankowski, Pohl, Lentner.
Cracovia: Stroniarz, Durniok, Rewilak, Mikołajczyk, Malarz, Buda, Hausner, Jarczyk, Szymczyk, Antczak (Frase), Kowalik.
Warto też zwrócić uwagę na pełen fantazji sposób wyłaniania pozycji ligowych w tamtym sezonie. Reforma nad reformy, kłania się NBA i NHL, jak nic potrzeba do tego wrócić.
Etap pierwszy…
…a później baraże, w tym o prestiżowe jedenaste miejsce. Cudownie nonsensowny wynalazek.
Na pierwszy remis Cracovia musiała poczekać do 1969 roku, notabene sezonu, w którym, znowu spadła z ligi. Tak naprawdę i tak ówczesnym Pasom trzeba oddać, że przynajmniej rywalizowały z Górnikiem. Pomiędzy 1985 i 2003 kluby rozjechały się na stałe poziomem rozgrywek. Gdy Cracovia w sezonie 2004/05 wróciła do I ligi, tam czekał już Górnik, ale choć już raczej nie aspirował do miana finalisty europejskich pucharów, tak wciąż dawał radę:
2004/05: 0:0 i 1:0
2005/06: 3:1, 2:1
2006/07: 5:1
Warto zwrócić uwagę, że podczas tego 5:1 koszulkę Górnika założył… Zbigniew Religa. Zobaczcie sami. W środku też Jacek Wiśniewski w barwach Cracovii, genialna parada Sławika przy karnym Bojarskiego, a także jedyny w swoim rodzaju gol Moskala – napastnik zabrzan strzelił bramkę leżąc.
ŚREDNIE WIEKI
W 2007 roku przyszła pierwsza, historyczna porażka Górnika z Cracovią.
Dwie bramki strzelił wtedy Paweł Nowak, jedną Tomasz Moskała. Trzeba przyznać, że Górnik Zabrze kadrowo nie zgłaszał ambicji na porywającą grę. W składzie takie gwiazdy jak Tomasz Laskowski, Andrzej Bednarz, Sylwester Dębowski, Bartłomiej Socha, Jarosław Białek czy Tomasz Łuczywek. Weteran Krzysztof Bukalski nie miał za bardzo z kim wymieniać podań.
Bilans meczów po tej wygranej? Wymowny: 21 wygranych Górnika, 4 remisy, 1 wygrana Cracovii.
Przez kolejną dekadę sytuacja zaczęła się jednak zmieniać, a boje stały się bardziej wyrównane, choć wciąż na rzecz zabrzan. Między sezonem 2006/07 a 2014/15 mamy bilans: 7 wygranych Górnika, 6 wygranych Cracovii, jeden remis.
W 2008 roku przyszło pierwsze zwycięstwo Pasów w Zabrzu. Bramki dla krakowian strzelali wtedy Paweł Nowak i Dariusz Pawlusiński. Górnika prowadził Henryk Kasperczak, a wśród podopiecznych byli Tomasz Hajto, Jerzy Brzęczek i Grzegorz Bonin.
CZTERY LATA PORAŻEK
Dopiero ostatnie lata to przewaga Cracovii. Passa jest krótka, rozciąga się na trzy sezony i pięć meczów. Trzeba jednak przyznać, że mecze Pasów z Górnikiem potrafiły być efektowne, obfite w gole.
Doskonałym przykładem starcia z zeszłego sezonu. Zabrzanie byli rewelacją rozgrywek, ostatecznie załapali się na pucharową wycieczkę do Bielc, ale na Pasy znaleźć sposobu nie potrafili.
W pierwszym z meczów Cracovię uratował Krzysiek Piątek… dwoma karnymi w końcówce.
Rewanż w 21 kolejce to jak do tej pory największe ligowe lanie, jakie Pasom udało się sprawić Górnikowi.
W tym sezonie Pasy wygrały 2:0. Mecz zapadł w pamięć jako apogeum konfliktu między kibicami a Januszem Filipiakiem. Kibice Cracovii puścili tego dnia z głośników… hymn Ligi Mistrzów.
Kibice @MKSCracoviaSSA Rozpoczeli mecz od puszczenia hymnu Ligi Mistrzow. pic.twitter.com/LyYmDsjD4z
— Mateusz Miga (@MateuszMiga) 22 października 2018
Aby zmienić bilans ogólny, będzie potrzeba ładnych kilku lat. Na ten moment to 43 spotkania, 9 zwycięstw Cracovii, 7 remisów, 27 wygranych Górnika. Bilans bramek: 46 – 86.
***
Przesłuchaj ostatni Gryfny Szpil na Weszlo.fm:
Obejrzyj “Stan Futbolu” z Michałem Probierzem.