Jak przeskoczyć strach

Opublikowane 10.01.2019 14:23 przez

Rafal Bienkowski

Teoretycznie strach pasuje do skoków narciarskich jak Rambo do niedzielnego kina familijnego. Co by nie mówić, trzeba być niezłym śmiałkiem, żeby najpierw zasuwać po rozbiegu z prędkością samochodu w terenie niezabudowany, a potem odbić się na progu nie widząc nawet jeszcze miejsca do lądowania. Ale strach i rozmaite fobie są dobrze znane niektórym zawodnikom i potrafią wgryźć się w głowę bardziej niż nawet najpiękniejsze doznania w trakcie lotu. Jak duże oczy ma strach u skoczków? Zapraszamy na kozetkę.

Jeśli już wygodnie się rozsiedliśmy, wyobraźmy sobie taką oto sytuację: zawodnik X ma dziś oddać skok na słynnej Bergisel w Innsbrucku.

Nasz skoczek najpierw razem z nartami i kilkoma innymi zawodnikami pakuje się do windy, która ma zawieźć go na wieżę startową. Strasznie ciasno, jeden przyklejony do drugiego, prawie nie ma czym oddychać, ale na szczęście to tylko chwila i objawy klaustrofobii nie zdążą jeszcze o sobie dać znać. Po kilkunastu minutach oczekiwania na górze X nakłada narty i czeka na swoją kolej tuż przed wejściem na belkę. Wie, jak duże jest ciśnienie, bo może dziś wygrać. Lub pierwszy raz od pięciu zawodów w końcu awansować do konkursu – obojętnie. Tak czy inaczej, boi się, że zawali. Kiedy już siada na belce, zaraz po sprawdzeniu zapięcia kasku i gogli („bo Małyszowi kiedyś się zerwały”) kontroluje wiązania („bo przecież narty potrafią się wypiąć”), następnie wykonuje znak krzyża („bo nie zaszkodzi”), a przez głowę przechodzi mu myśl, że niby to nie mamut, ale jakoś tak wysoko („bo chyba mam lęk wysokości”). Tuż przed odepchnięciem się od belki, przez ułamek sekundy spogląda jeszcze poza skocznię. A wiadomo, że w przypadku Bergisel widok jest mało pokrzepiający – tuż za trybunami znajduje się cmentarz pobliskiej parafii.

Mocno przerysowane? Na pewno, bo „złożyliśmy” tutaj zawodnika skupiającego w sobie kilka lęków. O ile jednak nagromadzenie tego wszystkiego u jednego pechowca jest oczywistą fikcją, tak same strachy są wyjęte prosto z życia.

Strach zafascynował nawet Wernera Herzoga

Klaustrofobia? Nie dotyka ona wprawdzie bezpośrednio skoku, ale taką przypadłość podejrzewał u siebie Peter Prevc. Wszystko zaczęło się w 2015 r. Oberstdorfie, a więc podczas zawodów otwierających Turniej Czterech Skoczni. Słoweniec zaczął lekko panikować, kiedy między seriami utknął na kilka minut w windzie. Razem z nim znajdowali się tam jeszcze m.in. Severin Freund i Andreas Stjernen. Prevc, jak mówił później w wywiadzie dla rodzimych mediów, „zaczął dotykać ścian, zupełnie jakby szukał wyjścia”, bo poczuł się źle będąc w tak ciasnym pomieszczeniu. Dodał też, że nieswojo czuje się nawet w małych pokojach hotelowych, a takie rzeczy na pewno nie pomagają w koncentracji przed zawodami. Chociaż tamten TCS w sezonie 2015/2016 akurat wygrał.

Lęk wysokości? Brzmi kuriozalnie w przypadku skoczka, ale do tej przypadłości przyznali się Niemiec Andreas Wank oraz Norweg Daniel Andre Tande. Drugi, który jest mistrzem olimpijskim w drużynie z Pjongczangu, oraz… mistrzem świata w lotach, przyznawał w rozmowie z dziennikarzami „Aftenposten”, że boi się wysokości od dziecka. Nigdy nie wyzbył się tego strachu, co później przejawiało się chociażby tym, że wjeżdżając oszkloną windą na skocznię zamykał oczy, a na początku kariery zdarzało mu się też celowo skracać skoki gdy widział, że może pofrunąć daleko. – Co ciekawe, nie odczuwam tego strachu siedząc w samolocie przy oknie. Być może jest zbyt wysoko? Pamiętam, że kiedy latem malowałem dom babci stojąc na drabinie na wysokości pierwszego pietra, po spojrzeniu w dół zejście zajęło mi pół godziny – opowiadał.

Wypadek spowodowany wypięciem się narty? O tym ponoć dość częstym u skoczków strachu opowiedział nam, chociaż dość niechętnie, jeden z byłych reprezentantów Polski startujący jeszcze w ubiegłej dekadzie: – Kiedyś na treningu, podczas lotu, wypięła mi się lewa. Oczywiście upadłem, ale trenowaliśmy akurat na normalnej skoczni w Ramsau, więc nic takiego się nie stało. Ale człowiek o tym myślał. Oczywiście nie był to paraliżujący strach, bo wtedy chyba musiałbym dać sobie spokój ze skokami, ale czasami do tego wracałem, częściej sprawdzałem wiązania. Jeśli ktoś chce wiedzieć o czym mówię, niech włączy sobie na YouTube upadek Anze Laniska (z Kuusamo w 2014 r. – przyp. red).

Strach przed upadkiem odczuwają przede wszystkim ci, którzy mieli już za sobą dzwona. Najczęściej przywołuje się przykład Thomasa Morgensterna, który zakończył przedwcześnie karierę – jak sam mówił – także przez strach przed kolejnym wypadkiem, ale są też inni. Janne Ahonen miał na przykład przypadłość, że dość często zdarzało mu się lądować blisko lewej bandy. Po latach okazało się, że była to pozostałość po zawodach, podczas których po lądowaniu zahaczył o prawą bandę. Podświadomie kierował więc wybicie tak, aby wylądować po lewej stronie zeskoku.

Strach przed upadkiem potrafi czasami wgryźć się w głowę skoczka tak bardzo, że ten nawet o nim śni. O takich koszmarach wspominał właśnie Ahonen (że ląduje w trybunach), ale też Jens Weissflog (że leci nie w dół, ale prosto, po czym w końcu spada na zeskok). Na marginesie – jeśli wierzyć sennikom, to sen o skoku narciarskim oznacza strach przed wyimaginowanym zagrożeniem, a widok samych zawodników symbolizuje pokonanie swoich barier.

Strach towarzyszący skoczkom zawsze fascynował. Nawet twórcę filmu o takim nazwisku jak Werner Herzog. Reżyser, chcąc dowiedzieć się, jak wygląda życie słynnego Szwajcara Waltera Steinera, w 1974 r. nakręcił o nim film pod tytułem „Wielka ekstaza snycerza Steinera”. Snycerza, ponieważ wicemistrz olimpijski i mistrz świata w lotach miał talent nie tylko do skoków, ale także do rzeźbienia w drewnie. Film próbował odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zawodnicy skłonni są do takiego ryzyka i czym jest dla nich strach. Obraz zaczyna się od sekwencji bolesnych upadków w Planicy i słów Steinera:

Skoki doszły do granicy, gdzie zaczyna się prawdziwe niebezpieczeństwo. Doszliśmy już do takich prędkości, że nawet najmniejszy wiatr czy większy śnieg może być niebezpieczny. Każdy z nas się trochę boi, zwłaszcza kiedy widzi kolegę upadającego podczas lądowania. Sam staram się nigdy na to nie patrzeć, bo później serce wali jak oszalałe. Tętno, którego dostajesz przed starem nie może być interpretowane jako strach podobny do obawy przed wypadkiem samochodowym. Właśnie dlatego skoczkowie tak nie lubią ludzi, którzy mówią o strachu.

Skocz, a później zapraszam na EKG

Można spotkać się z tezą, według której źródło strachu w skokach leży w ich sprzeczności z instynktem samozachowawczym człowieka. I nie chodzi tutaj tylko o to, że latamy. Specjaliści przypominają, że w skokach – w odróżnieniu od większości dyscyplin – nie można powiedzieć „stop”. Rozpoczętej czynności nie można przerwać, kiedy skoczek odepchnie się już od belki startowej, to nie ma zmiłuj. Naturalnym odruchem człowieka w sytuacjach dużego stresu może być chęć wycofania się, taki jest po prostu mechanizm biologiczny, ale tutaj takiej możliwość nie ma. Brzmi banalnie, ale…

– Rzeczywiście tak jest. Sama miałam okazję doznać tego skacząc ze spadochronem. Wprawdzie w tandemie, ale ten moment oderwania się od brzegu helikoptera uświadomił mi, że to jest droga tylko w jedną stronę. Był strach, ale zaraz też uczucie, że ja chcę jeszcze raz! To była fantastyczna nagroda za przełamanie instynktowego zachowania. I skoki też bez wątpienia wpisują się w tę zdolność przekraczania samego siebie – mówi nam Marzanna Herzig, psycholog sportu, która współpracuje m.in. z Dawidem Kubackim. Chociaż jak podkreśla, sama nigdy nie usłyszała od żadnego zawodnika, że siedząc na belce ogarnia go strach: – Tego typu problem mógłby pojawić się najwyżej po bardzo groźnym urazie. Pamiętajmy, skoczek już z definicji nie powinien mieć odczucia lęku siedząc na belce, on skok powinien postrzegać w kategorii wyzwania, a nie strachu.

Specjaliści z którymi rozmawiamy zgadzają się też co do jednego: młodsi skoczkowie nie odczuwają strachu tak, jak ci bardziej doświadczeni. Mówiąc inaczej, młody mniej myśli. Doskonałym przykładem kogoś takiego jest Słoweniec Domen Prevc. Kiedy wchodził do Pucharu Świata jako 16-latek, od początku zasłynął z agresywnego stylu skakania, ponieważ bardzo głęboko kładł się na narty, wychylając głowę czasami aż poza ich czuby. Jedni cmokali z zachwytu, że dzieciak ma w locie stylówkę niczym niezapomniany Kazuyoshi Funaki, ale drudzy krytykowali go mówiąc, że igra z ogniem, kiedyś spadnie na głowę i złamie sobie kręgosłup.

PLANICA, 26.03.2017 PUCHAR SWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH SKOKI NARCIARSKIE PUCHAR SWIATA FIS FIS WORLD CUP SKI JUMPING n/z. DOMEN PREVC FOTO: TOMASZ MARKOWSKI / NEWSPIX.PL --- Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl mail us: info@newspix.pl call us: 0048 022 23 22 222 --- Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland

Teoretycznie wraz z wiekiem powinna wzrastać świadomość zagrożeń i doświadczenie, ale to bardzo indywidualna sprawa. Wiele zależy od właściwości psychicznych danego sportowca. Może bowiem zdarzyć się, że lęk został całkowicie „wymontowany” i jest totalny no fear. Tutaj przypomina mi się nazywany „Herminatorem” Hermann Maier. Tyle razy się łamał, także na motorze, a jednak wracał na stoki. Zasadniczo nie zmieniło to jego trybu życia, cały czas stąpał po krawędzi bezpieczeństwa, bo nie miało to dla niego znaczenia – dodaje Herzig.

Przez dekady w Polsce i na świecie przeprowadzono trochę badań mających na celu analizę strachu w skokach narciarskich. Jedną z bardziej interesujących książek traktujących o lękach towarzyszących tej dyscyplinie byli „Skoczkowie narciarscy. Studium psychologiczne” autorstwa Zdzisława Ryna, wieloletniego pracownika Akademii Medycznej w Krakowie. Chociaż jest to wydawnictwo już z 1990 r., to jednak można znaleźć tam kilka ciekawostek.

Taką na pewno są badania, jakie pracownicy akademii wykonali w tamtych latach na kilku czołowych polskich skoczkach. Trudno oczywiście wyciągać z nich jakieś daleko idące wnioski, ale warto co nieco przypomnieć. Otóż niektórzy ze skoczków zapewniali, że nie czuli strachu przed skakaniem, ale jednak zdradzały ich czynności, które temu wyraźnie przeczyły. Przykład? Ustalono chociażby, że część zawodników miała zwyczaj chodzenia przed zawodami na mszę i przyjmowania komunii (i to niekoniecznie w niedzielę). Jak stwierdzili autorzy badania, udział w nabożeństwach miał związek z napięciem psychicznym przed zawodami.

Były psycholog Adama Małysza prof. Jan Blecharz w rozmowie z Weszło rzuca z kolei terminem „odroczona reakcja” i przypomina badania, jakie przed laty na skoczkach – tyle że spadochronowych – przeprowadzili Amerykanie. Okazało się bowiem, że niektórzy z nich na czas skoku potrafili zablokować objawy strachu i skakać na zimno, totalnie bez emocji. Jednak później, już po wylądowaniu, organizmowi puszczały hamulce i dochodziło do drżenia mięśni, ogólnego stanu niepokoju. Można to w pewnym sensie porównać do jazdy samochodem: kiedy na drodze dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia, ale szybko reagujemy i wychodzimy z niego cało, później musimy się zatrzymać, ponieważ nie jesteśmy w stanie kontynuować jazdy.

A jak skoczkowie blokują strach i „odcinają głowę”? Są na to rozmaite sposoby, także każdy psycholog sportowy ma swoje chwyty, chociaż nie wszyscy chcą o nich mówić ze względu na obowiązującą tajemnicę spowiedzi zawodnika. Jednym ze sposobów na pewno są jednak określone rytuały wykonywane tuż przed skokiem. Dla jednego poprawienie gogli, kasku czy uderzenie się ręką w klatkę piersiową na pobudzenie nie jest niczym szczególnym, ale dla drugiego może być ceremoniałem, który go uspokaja. Ponoć jedną z najprostszych technik na obniżenie napięcia tuż przed skokiem są też oddychanie przeponowe oraz umiarkowana aktywność fizyczna (truchtanie, szybszy marsz). Są również tacy, którzy z kolei muszą wyciszyć się jeszcze przed wdrapaniem się na skocznię i tu na pomoc przychodzą rozmaite techniki relaksacyjne. Adam Małysz na przykład długo korzystał z nietypowych kaset, gdzie na jednej stronie nagrana była odprężająca muzyka, a na drugiej wskazówki od psychologa. Takie przykłady można mnożyć.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka, tym razem dotycząca serca. Dziś EKG u sportowca jest standardem, ale jak się okazuje, specjaliści już wiele lat temu analizowali pracę tego mięśnia, aby sprawdzić, jak zachowuje się organizm skoczka. Dowodem na to jest chociażby opublikowana już w 1950 r. broszura „Rola emocji w powstawaniu wczesnych zmian elektrokardiograficznych u skoczków narciarskich”, o której przypominali w swoich publikacjach Anna Orzechowska i Rafał Baranowski z Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Materiał był efektem pracy prof. Juliana Walawskiego, który wykonał badania EKG u skoczków podczas międzynarodowych zawodów w Zakopanem w 1949 r. Rejestracje wykonywano godzinę przed rozpoczęciem zawodów i po skoku. W konkursie wzięło udział 31 zawodników, ale zaledwie 11 zgłosiło się przed swoją próbą na badanie. Jeszcze gorzej wyglądała frekwencja po konkursie, bo pojawiło się zaledwie pięciu chętnych. Mimo to uwagę autora badania i tak zwrócił znaczny odsetek nieprawidłowych wskaźników. Zmiany widoczne w 260 zapisach nasunęły przypuszczenie, że „przyczyną zmian muszą być czynniki natury nerwowej”.

Co ciekawe, jeden z zapisów EKG został podpisany inicjałami S.M. Czy mogło to być serce legendarnego Stanisława Marusarza?

RAFAŁ BIEŃKOWSKI

Fot. newspix.pl

Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Inne sporty
19.01.2022

Hubert „Error” Hurkacz odpada z Australian Open

Na wstępie oddajmy Adrianowi Mannarino szacunek – grał naprawdę nieźle, jego ergonomia ruchów oraz umiejętność dostosowania się do rywala robiły wrażenie. Ale nie róbmy z niego tenisowego giganta, który nagle objawił się światu i pech chciał, że nastąpiło to akurat w meczu z Hubertem Hurkaczem. Dziś Polak był tragiczny na forehandzie i zawodził go własny […]
19.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Pozbawiona wszystkich ważnych obrońców Polska przegrywa 23:30 z Niemcami…

To nie tak miało być! Liczyliśmy, że dziś do wygranej z Niemcami na Euro 2022 poprowadzi nas znakomita polska defensywa, którą w meczu z Białorusią (tylko 20 straconych bramek) dowodzili Maciej Gębala i Bartek Bis. Niestety, ten pierwszy tuż przed spotkaniem otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa i nie został dopuszczony do gry, mimo tego […]
18.01.2022
Inne sporty
18.01.2022

Czas na mecz z Niemcami! Czy Polacy pokonają odwiecznego rywala?

Starcia polskich piłkarzy ręcznych z Niemcami to z reguły są widowiska, które maksymalnie podnoszą nam ciśnienie, że wspomnimy tu o finale mistrzostw świata w 2007 roku, czy też meczu o brąz igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Niestety, w przeszłości bywało tak, że wiele z tych spotkań kończyliśmy porażką – honorową, ale jednak. Dziś ta […]
18.01.2022
Australian Open
18.01.2022

Australian Open. Dobry dzień Polek. Świątek i Linette ze zwycięstwami

Iga Świątek zgodnie z oczekiwaniami, czyli bez większych problemów. Magda Linette wykonała już plan na ten turniej, a wszystko, co zrobi dalej, będzie wynikiem ponad stan. Magda Fręch powalczyła za to z Simoną Halep. We wtorkową noc Polki pokazały się na Australian Open z bardzo dobrej strony. Dwie z nich będą miały okazję powtórzyć to […]
18.01.2022
Inne sporty
17.01.2022

Netflix wchodzi w świat tenisa. Czego możemy się spodziewać?

Netflix zapowiedział powstanie serii dokumentalnej o tenisie. Nie wiemy jeszcze, jak będzie się nazywać, ile odcinków ujrzy światło dzienne, ani na których zawodnikach się skupi. Jedno jednak jest pewne już teraz – mówimy o próbie stworzenia tenisowej wersji „Drive to Survive”. Produkcji, która w niebotyczny sposób wpłynęła na popularność Formuły 1. Władze ATP i WTA […]
17.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Inne sporty
16.01.2022

Polacy w Zakopanem nie zachwycili, ale już wiemy, kto leci na igrzyska

Ostatnie dni w skokach sprzyjały wyjadaczom. Wysoką formę zaczyna odzyskiwać Peter Prevc, Janne Ahonen wystąpił w mistrzostwach Finlandii i zdobył… brązowy medal, a Stefan Hula zapewnił sobie właśnie wyjazd na swoje czwarte igrzyska olimpijskie. Oprócz 35-latka do Pekinu Michal Doleżal zabierze dwóch zawodników, których dzisiaj na skoczni w Zakopanem nie oglądaliśmy, czyli Kamila Stocha (kontuzja) […]
16.01.2022
Skoki
15.01.2022

Magia Zakopanego nie zadziałała. Polacy na 6. miejscu w drużynówce

Wiedzieliśmy, że dzisiejszy konkurs drużynowy dla Polaków łatwy nie będzie. Kamil Stoch leczy bowiem uraz, Dawid Kubacki – który zaczynał skakać solidnie – wypadł z powodu zakażenia koronawirusem. W tej sytuacji w polskiej drużynie skakali Piotr Żyła, Stefan Hula, Kuba Wolny i Paweł Wąsek. Nie poradzili sobie. Zajęli 6. miejsce ze sporą stratą do rywali.  […]
15.01.2022
Skoki
15.01.2022

Profesor Jerzy Żołądź: Sport jest opóźniony o 20 lat względem tego, co dziś oferuje nauka

To między innymi jego wiedza z zakresu fizjologii zmieniła Adama Małysza z utalentowanego zawodnika w legendę skoków narciarskich. Po tym, jak rozstał się z reprezentacją polskich skoczków, w pełni poświęcił się nauce, a obecnie pracuje w Katedrze Fizjologii, Wysiłku i Bioenergetyki Mięśni, znajdującej się na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. […]
15.01.2022
Skoki
12.01.2022

W skokach (ponownie) złe wieści – Kamil Stoch kontuzjowany

Do igrzysk został niecały miesiąc. Z każdym kolejnym dniem powinniśmy czuć coraz większą ekscytację zbliżającym się świętem sportu. Tymczasem obserwując to, co dzieje się w polskich skokach, możemy tylko pomyśleć – niech ten sezon się już skończy. Przez cały sezon Polakom idzie źle. Nawet kiedy widać poprawę – jak podczas konkursu drużynowego w Bischofshofen – […]
12.01.2022
Inne sporty
06.01.2022

Kobayashi ze Złotym Orłem, ale bez „Wielkiego Szlema”

Sensacji nie było – Ryoyu Kobayashi zgarnął Złotego Orła i nawet powiększył przewagę nad drugim w klasyfikacji Mariusem Lindvikiem. Historycznego sukcesu jednak też nie było – bo Japończyk nie wygrał, po raz drugi w karierze, czterech konkursów z rzędu w Turnieju Czterech Skoczni. Ryoyu zajął dziś w zawodach w Bischofshofen piąte miejsce. Triumfował – niespodziewanie […]
06.01.2022
Inne sporty
15.02.2019

„Ooo! This is unbelievable…”, czyli Małysza skok na bank z marzeniami

Marlon Brando miał na koncie mnóstwo znakomitych ról, ale widzowie najbardziej zapamiętali go jako Vito Corleone. Kurt Cobain nagrał wiele dobrych kawałków, ale słuchacze kojarzą przede wszystkim „Smells Like Teen Spirit”. Vincent van Gogh zmalował sporo cholernie drogich obrazów, ale większość z nas zna głównie „Słoneczniki”. Adam Małysz zdobył ciężarówkę pucharów i medali, ale gdyby zapytać o ten jeden […]
15.02.2019
Inne sporty
10.01.2019

Jak przeskoczyć strach

Teoretycznie strach pasuje do skoków narciarskich jak Rambo do niedzielnego kina familijnego. Co by nie mówić, trzeba być niezłym śmiałkiem, żeby najpierw zasuwać po rozbiegu z prędkością samochodu w terenie niezabudowany, a potem odbić się na progu nie widząc nawet jeszcze miejsca do lądowania. Ale strach i rozmaite fobie są dobrze znane niektórym zawodnikom i […]
10.01.2019
Inne sporty
18.12.2018

Zwariowane mamuty

– Kocham Velikankę. To moja dziewczyna – powiedział kiedyś w Planicy Tommy Ingebrigtsen, gdy po raz kolejny przeleciał ukochaną lądując już na płaskim. Coś w tym jest. Igrzyska olimpijskie to najważniejsze konkursy czterolecia, Turniej Czterech Skoczni to wielki prestiż, mistrzostwo świata i Kryształowa Kula podobnie, ale to jednak loty są najbardziej sexy. Nic więc dziwnego, […]
18.12.2018
Inne sporty
16.11.2018

„Maska” o wielu twarzach

Kiedy Adam Małysz kończył karierę, trener Hannu Lepistö powiedział: – Obiecaj, że nie wrócisz i nie popełnisz takiego błędu, jak Janne. To był 2011 r. i ludziom skoków już wtedy żal było patrzeć, jak legenda raz po raz szoruje nartami po buli. Kto by pomyślał, że ten przykry stan potrwa jeszcze kilka lat? Że człowiek będący […]
16.11.2018
Inne sporty
08.11.2018

Tajner: U Stocha każdy zbędny ruch jest wyeliminowany

– Kadra skoczków to dziś duża firma, ale wyrosła z manufaktury. Przykładem niech będą warunki sprzętowe. Narty, na których Adam wygrał później Turniej Czterech Skoczni, wiozłem osobiście z Planicy. I jeszcze na granicy mało ich mi nie zabrali. Czeski celnik zaczął mi wyrywać z portfela pieniądze, bo chciał łapówkę – wspomina Apoloniusz Tajner. Z prezesem […]
08.11.2018
Inne sporty
22.03.2018

Ja nie skoczę? Potrzymaj piwo

Czwartkowymi kwalifikacjami w Planicy rozpoczęła się ostatnia odsłona tegorocznego Pucharu Świata. Słoweński mamut to kawał historii. To tutaj przez lata wyciskano rekordy globu, to tutaj swój ostatni występ w karierze zanotował Małysz, to tutaj miały miejsce jedne z najkoszmarniejszych upadków. W annałach tego kultowego obiektu grubymi literami zapisał się też Janne Ahonen, bo to właśnie […]
22.03.2018
Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
19.01.2022

Zieliński dokonał selekcji trenerów. „Zostało mi trzech kandydatów”

Jacek Zieliński powiedział w TVP Sport, że dokonał już wstępnej selekcji na stołek trenera Legii. Dyrektor sportowy ma trzech kandydatów. – Zrobiłem już sobie zestawienie wad i zalet trenerów mogących pasować do Legii. Na koniec zostało mi trzech kandydatów, którzy mogą udźwignąć te wymagania. Ale kto zostanie trenerem w kolejnym sezonie? Nie ma jeszcze decyzji […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Komunikat PZPN w sprawie wyboru selekcjonera

Oficjalne komunikaty nowego PZPN-u? Lubimy. Głównie za treść, jaka wylewa się z każdego ich zdania. Dziś odbyło się spotkanie zarządu PZPN, na którym debatowano między innymi o wyborze nowego selekcjonera. Spodziewaliśmy się białego dymu, ale ten nie nastąpił. W związku z pytaniami o przyszłość kadry, centrala postanowiła wydać komunikat: Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że podczas […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Luquinhas kapitanem Legii do końca sezonu

Robert Błoński z „Przeglądu Sportowego” poinformował, że kapitanem Legii do końca sezonu będzie Luquinhas. Piłkarz nosił opaskę już podczas dzisiejszego sparingu z Krasnodarem. To sprawa, którą należy rozpatrywać na kilka sposobów. Dotychczas kapitanem stołecznego zespołu był Artur Jędrzejczyk – piłkarz z jednym z największych stażów w Legii, do tego jedna z najbardziej doświadczonych postaci w […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19

Mówiło się o tym od dłuższego czasu, ale teraz mamy oficjalne potwierdzenie. Marcin Brosz został selekcjonerem reprezentacji U-19. A właściwie Brosz najpierw obejmie zespół U-18, by przeprowadzić selekcję i potem zespół U-19 poprowadzić w kwalifikacjach do mistrzostw Europy. Te zaczną się jesienią 2022 roku. Brosz na stanowisku selekcjonera tej grupy młodzieżowej zmienił Mariusza Rumaka, któremu […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Legia wygrywa z Krasnodarem

Legia wygrała swój mecz sparingowy. Rywalem był FK Krasnodar. Krasnodar to obecnie piąty zespół ligi rosyjskiej. W składzie Rosjan na mecz z Legią nie zabrakło choćby Grzegorza Krychowiaka, który jest tam kapitanem. Mimo to zespół Vukovicia sobie poradził. Zaczęło się nieszczególnie, bo w 12. minucie na prowadzenie Rosjan wyprowadził Wanderson, ale w drugiej połowie Legia […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Lech nie ściągnie napastnika wobec problemów. Fiasko w rozmowach ze stoperem

Lech Poznań ma problemy w ataku, ale w klubie twierdzą, że to tylko przejściowe kłopoty i nie trzeba reagować na nie transferem. Natomiast dla świętego spokoju lechici sprawdzają rynek transferowy. Z naszych informacji wynika też, że poznaniakom nie uda się w tym oknie transferowym ściągnąć Adriana Rusa. Pod poważnym znakiem zapytania stanął też transfer innego […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Ben Arfa nowym piłkarzem Lille

Hatem Ben Arfa podpisał kontrakt z OSC Lille, poinformował francuski klub. Ben Arfa pozostawał bez pracodawcy od czerwca ubiegłego roku. Wtedy skończyła się jego umowa z Bordeaux i przez kolejne pół roku Francuz nie miał nowego klubu. Teraz to się zmienia. Lille potrzebuje wzmocnień, bo po sensacyjnym mistrzostwie jest dopiero na dziesiątym miejscu w tabeli. […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Mam wrażenie, że tak zmasowana krytyka programu „700+” dla profesjonalnych klubów sportowych raczej wykluczy wprowadzenie tego oryginalnego pomysłu w życie. Już dziś widać, że odbiór inicjatywy wedle której polska piłka (i inne sporty) miałaby otrzymać szeroki strumień pieniędzy z budżetu mocno zaskoczył inicjatorów i pewnie kwestią czasu jest jeśli nie wycofanie się, to przynajmniej głęboka […]
19.01.2022
Felietony i blogi
19.01.2022

16 nagród dla Lewandowskiego za 2021 rok

Utarło się stwierdzenie, że Złota Piłka jest najważniejszym wyróżnieniem dla piłkarza. Gdzieniegdzie pojawiają się jednak głosy o tym, że plebiscyt ten powinna niedługo zdetronizować nagroda przyznawana przez FIFA. Uchodzi ona za bardziej profesjonalną, chociaż z drugiej strony niektóre decyzje podczas ostatniej gali zadają temu kłam. Niemniej na początku tego tygodnia Robert Lewandowski zgarnął kolejne indywidualne […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Prawnik Emreliego już nie jest przekonany, że atak na autokar to ormiańska prowokacja!

Prawnik Mahira Emreliego – Anil Dincer – jeszcze niedawno kozaczył w mediach i opowiadał różne durne historie, na przykład takie, że Legia inspirowała atak na autokar, ponadto chodziło o rasizm. Były to skrajne bzdury, aż można było się zdziwić, że ktoś taki jest prawnikiem. Niemniej Dincer z tych głupot powoli się wycofuje. Przypomnijmy jednak najpierw, […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Karol Linetty w uniwersum Torino

Kiedy przychodził do Sampdorii, był tylko Karolkiem. Odchodził już jako Karol i zostawił za sobą kawał historii. Opuścił zespół, w którym zbudował sobie pozycję w poważnej lidze. Chwalono go za ogładę taktyczną w lidze, w której mają fioła właśnie na punkcie taktyki. Był przecież jedną z najważniejszych postaci Sampdorii. Zdarzały się spotkania, w których pełnił […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Xavi: – Albo Dembele przedłuża kontrakt, albo żegnamy się w styczniu

Telenowela z Ousmanem Dembele wciąż trwa, bo nadal nie wiemy, czy piłkarz przedłuży kontrakt, czy nie przedłuży, czy czego on w ogóle chce (poza pieniędzmi). Dlatego Xavi dziś ostro i stanowczo wypowiedział się na ten temat, gdyż wspomniana telenowela ma coraz bliżej do cyrku. Trener Blaugrany stwierdził: – Z Ousmane jesteśmy w złożonej i trudnej […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

Stadion Śląski gospodarzem finału barażów o mundial

To już pewne. Obradujący zarząd PZPN dziś podjął decyzję o przeniesieniu ewentualnego finału barażów ze Stadionu Narodowego na Stadion Śląski. Wszystko jest oczywiście związane ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Na terenie Stadionu Narodowego znajduje się zamiejscowy tymczasowy oddział Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Jeżeli sytuacja z liczbą zakażeń będzie systematycznie spadać, to wówczas na […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Nawałka ogłoszony dopiero pod koniec tygodnia?

Wszyscy czekamy na biały dym nad PZPN-em i potwierdzenie objęcia sterów w reprezentacji przez Adama Nawałkę. Miało to się stać dziś, ale najwyraźniej tak nie będzie. Portal Meczyki.pl ustalił u Piotra Szefera z PZPN-u, że cała sprawa zostanie sfinalizowana pod koniec tego tygodnia. Środa nie postawi kropki nad „i”, mimo zaplanowanego zebrania zarządu związku. To […]
19.01.2022
Skoki
19.01.2022

Ziobro: Praca Horngachera to był sabotaż, a nasi włodarze klepali go po plecach!

Kiedy w 2013 roku wygrywał konkurs Pucharu Świata w Engelbergu, wydawało się, że polskim skokom objawił się nowy talent, który przez lata będzie podporą reprezentacji. Dziś może tylko trzymać kciuki za swoich kolegów, przygotowujących się do startu na igrzyskach. A przecież spośród polskich skoczków, których zobaczymy na igrzyskach, młodszy od niego jest tylko Paweł Wąsek. […]
19.01.2022
Weszło
19.01.2022

OFICJALNIE: Sorescu w Rakowie. Rekordowy transfer

Zakończyła się saga transferowa z rumuńskim skrzydłowym Deianem Sorescu. Raków i Dinamo Bukareszt osiągnęły porozumienie. Umowa transferowa między klubami została podpisana. 24-latek został najdroższym piłkarzem w historii częstochowskiego zespołu. Znamy szczegóły porozumienia. O negocjacjach w sprawie tego transferu można napisać książkę. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Działo się to głównie za sprawą rumuńskiej strony. […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Kosowo nie dla Brzęczka

W ostatnim czasie sporo mówiło się o tym, że Jerzy Brzęczek może dostać ciekawą robotę, mianowicie – funkcję selekcjonera w reprezentacji Kosowa. To zespół z ambicjami i ciekawymi graczami, żadne drugie San Marino czy Gibraltar. Niestety, najwyraźniej nic z tego nie będzie. Portal „Piłkarskie Bałkany” informuje, że Brzęczka wyprzedził inny kandydat. Mianowicie znany Felix Magath, […]
19.01.2022
Suche Info
19.01.2022

Ralf Rangnick chce się pozbyć trzech piłkarzy Manchesteru United

Jak informują brytyjskie media, Ralf Rangnick podczas specjalnego spotkania z zarządem Manchesteru United ogłosił, że trzech zawodników „Czerwonych Diabłów” nie nadaje się do gry na tak wysokim poziomie i muszą zostać jak najszybciej zastąpieni. O kogo chodzi? Co ciekawe, wcale nie o graczy mało znaczących. Rangnick wśród piłkarzy do odstrzału wymienił bowiem Harry’ego Maguire’a (kapitana […]
19.01.2022