post

Opublikowane 30.06.2018 21:53 przez

redakcja

Gdy tylko ujrzałem w przedziale swojego towarzysza niedoli, zaczęło robić się absurdalnie. Pochodził z Dagestanu, miał telefon, który trącił myszką już w 2008 i słuchał na nim polifonicznej melodii. Wyglądał, jakby właśnie wyszedł spod prysznica. Nie miał koszulki, a z włosów wręcz spływała woda. I właśnie to zastanowiło mnie najbardziej.

Na przywitanie nie rzucił żadnego tam „zdrastwujcie” czy choćby „hello”, a to właśnie pierwsze słowa wymienione między nami zdefiniowały moją całą, 23-godzinną podróż z Wołgogradu do Kazania.

Nie ma klimatyzacji. Nie działa. W wagonie przed nami jest. W tym za nami też. W naszym nie ma.

Mówiąc to, osunął się bezwładnie na łóżko. Jedzie już od kilku godzin. Zanim sprawdziłem temperaturę, zdążył już trzy razy wytrzeć się ręcznikiem. 38 stopni. Żar lejący się z nieba to nic przy parniku, jaki wytwarza się po zderzeniu z pociągową szybą. Piekło zaczęło się od pierwszej minuty jazdy. Kanapa wrzała. Otwarte okienko nie przynosiło ani krzty ulgi. Woda skończyła się po godzinie. Zapasy zwykle uzupełnia się u konduktorki, ale ta wyprzedała już wszystko płynnego, co miała. Kranówki brak – odcięto. W pociągu słusznie zdali sobie sprawę, że zaraz zacznie się przelewanie jej do butelek, a czymś przecież trzeba myć szklanki czy spłukiwać wodę w toalecie. Ostatnie wyjście – wagon restauracyjny. Wars jest zawsze bezpieczną przystanią na tym borykającym się z suszą morzu.

Warsu jednak oczywiście też nie ma. Konduktorka uspokaja: – Jest szansa, że za 12 godzin doczepią.

Od razu poczułem się lepiej.

DSC02621

Konduktorka przeżywa to samo piekło, co reszta, tylko dzień w dzień. Pokazuje, jakie bąble porobiły jej się na rękach od – jak twierdzi – gorąca. Zawiązaliśmy pewną komitywę. Biegam do niej regularnie po gorącą herbatę, która pomaga mojemu kaszlącemu gardłu. Za każdym razem, gdy ją niosę, cały wagon patrzy na mnie jak na wariata, czyli tak, jak ja spojrzałem na kobietę w dworcowym okienku po dość niecodziennym pytaniu, jakie zadała przy zakupie biletu: – Kupę?

Byłem lekko zesrany, że się spóźnię, ale nie sądziłem, że aż tak to po mnie widać.

Wtedy stwierdziłem, że to musi być absurdalna podróż.

Kobieta widzi, że nie rozumiem pytania i że przez moją głowę przechodzą właśnie dziwne myśli. Ułatwia mi zrozumienie pytania zapisując je na kartce:

Coupe?

Pociąg coupe? Ale że jak? Samochód coupe – to wiadomo. Niby łatwiej, ale mętlik jeszcze większy. Nie rozumiem już nic.

Późniejsze śledztwo przy pomocy najwybitniejszych agentów w dziedzinie wykazało, że „coupe” oznacza wagon z przedziałami. Nie odpowiedziałem twierdząco na propozycję sprzedawczyni, ale wagon z przedziałami dostałem tak czy siak.

Już na pierwszym przystanku z wagonu wyszła cała pielgrzymka. Cel – sklep. 20-30 minutowe postoje na rosyjskich stacjach do tej pory irytowały, ale tym razem były jedyną okazją na uzupełnienie zapasów, czyli zbawieniem. Nie dość, że podczas dłuższej przerwy można było wziąć więcej wody, to i jakiś suchy prowiant. Batony, które zakupiłem na dworcu z myślą zjedzenia od razu po wejściu, nie nadawały się do niczego zanim doszedłem do pociągu.

DSC02632

Po pół godziny jazdy pasażerowie zaczęli zdejmować koszulki. Biorąc pod uwagę, że trafiłem do wagonu mieszanego, dawało to pewne nadzieje na lepsze jutro. Atmosferę szybko popsuły zapachy, ale wiedząc, że przed tobą jeszcze cały dzień jazdy w tych warunkach, potrafisz o nich nie myśleć. Szybko się przyzwyczajasz, tak samo jak do Dagestańczyka, który nie potrafi wytrzymać godziny bez zagadania o Magomedmurada Gadżyjewa. Dla niewtajemniczonych – to dagestański zapaśnik walczący w polskich barwach, postać dla mojego kumpla wręcz ikoniczna. Za każdym razem, gdy nie potrafię dyskutować z najważniejszymi faktami z jego życia, robi minę jakbym nie wiedział, nad jaką rzeką leży Wołgograd. Myśli, że wykładam się na elementarzu i o polskim sporcie nie wiem nic.

W przerwach od wycierania potu jemy chleb. Oczywiście suchy. Moje obserwacje wykazują, że w Rosji świeżego chleba się nie sprzedaje. Gdy jednego z pierwszych dni w Rosji byłem świadkiem absurdalnego dialogu, byłem przekonany, że to żart. Brzmiał on tak:

Będę leciał, jutro trasa 350 kilometrów w jedną stronę!
– A co rozwozisz?
– Chleb!
– Zanim go dowieziesz, będzie już czerstwy.
– No tak!

Okazuje się, że to jednak prawda. Znajdujemy otwartą furtkę, która może wyratować tę sytuację – kanapa rozgrzana jest tak bardzo, że szybko można zrobić na niej tosty. Desperacja nie osiąga jednak tego poziomu, choć jestem go bliski wtedy, gdy wylewam wodę na siedzenie – zamiast wytrzeć mokrą powierzchnię, po prostu się w nią wcieram. Zawsze to chłodniej.

I tak przez pierwszą godzinę, drugą, trzecią… Aż do dwudziestej trzeciej.

Całą podróż wspominam jednak pozytywnie. Po drodze przypominałem sobie o wszystkich wspaniałych momentach, jakich reprezentacja Polski dostarczyła nam w Wołgogradzie. Dla tak pięknych emocji do samego końca meczu warto żyć!

Gdy wysiałem na dworcu w Kazaniu, pomyślałem sobie, że to już koniec podróży. Okazało się jednak, że to tylko przesiadka.

Prosto do pędzącego TGV.

***

Puchar Konfederacji 2017. Portugalia bukuje hotel w centrum miasta. Cristiano Ronaldo za chwilę przyjedzie do Tatarstanu, wyjrzy przez okno i zobaczy Kazań. Brzydki, obdrapany, wymagający renowacji Kazań.

Władze miasta wpadły wówczas na fenomenalny pomysł – miasta wprawdzie nie wyremontują, ale mogą chociaż umilić Portugalczykowi widok tym, co kocha najbardziej – nim samym. Błyskawicznie wynajęto zatem speca od murali i ten w ekspresowym tempie nabazgrał na sąsiednim bloku podobiznę Cristiano Ronaldo. Efekt? CR7 tak się zachwycił gestem, że od razu zamieścił fotkę na swoich mediach społecznościowych. Za niewielką cenę miasto zrobiło sobie zatem fantastyczną reklamę.

ronaldo

Hotel, o którym mowa, to jeden z dwóch hoteli z atestem FIFA w Kazaniu. No i przed meczem właśnie ten hotel przypadł… reprezentacji Argentyny.

Oznaczało to, że Leo Messi wyglądając z okna mógł się trochę wkurwić.

Ale Kazań zareagował jeszcze szybciej. Znów zawołano tego samego artystę, a ten w zasadzie od razu przystąpił do pracy i wymalował na sąsiednim budynku podobiznę Leo Messiego. Prace zamknięto w kilka dni, Argentyńczyk mógł poczuć się doceniony, widząc obok Ronaldo swoją podobiznę. Oby już nikt znany nie spał w tym hotelu zbyt szybko, bo za chwilę zacznie brakować ścian.

Cokolwiek jednak mówić – Kazań umie w marketing.

***

DSC02636 DSC02626

Grupka Argentyńczyków stoi jakieś 500 metrów od stadionu. Piją beztrosko piwo, pewnie nie wiedząc, że rosyjskie służby za wlewanie w siebie suplementów pod stadionem (tych kupionych na własną rękę) mogą nawet skonfiskować bilet. Jeden ma perukę „afro” w biało-błękitnych barwach, drugi narzuconą na plecy wielką flagę, trzeci papierową maskę Leo Messiego. Reszta jest ubrana po prostu w reprezentacyjne koszulki. Najpopularniejsze są te z nazwiskami Messiego i Maradony. Argentyńczycy czilują, są niezwykle spokojni, ot – stoją bez większego ruchu i wyczekują do meczu. Do rozpoczęcia jakieś dwie godziny.

Podchodzą do nich operator kamery i dziennikarz argentyńskiej telewizji. Pytają, czy kibice mogliby ustawić się za nimi i trochę pokrzyczeć. I wtedy ma miejsce prawdziwa samba. Latynosom wystarczy mała iskra, prosty zapalnik, a już przenoszą się do innego świata. Swojego świata. Świata śpiewów, tańca, świata szczerzej radości, niewywołanej żadnym konkretnym czynnikiem. Radości, że jest się akurat tu, akurat teraz. Radości, której my – Polacy, czy nawet szerzej: Europejczycy – zwyczajnie nie mamy.

Oczywiście uleciała ona z Argentyńczyków. Ale dopiero po meczu.

A szkoda. Francuskich kibiców przyjechało do Kazania – tak na oko – jakieś 10 razy mniej, więc miasto wieczorem nie będzie żyło tak, jak mogłoby żyć po zwycięstwie Messiego i spółki. O ile Europa bała się przyjechać do Rosji (stereotypy, odległości), o tyle Ameryka Południowa się tu wręcz przeprowadziła. Znane są historie o argentyńskim kibicu, który przyjechał do Rosji nawet na – yyy… eee… – rowerze. Poświęcił na to kilka lat.

Francuzów na stadionie nie słychać. Jeśli coś śpiewają, to zwykle pod adresem Messiego, po czym Argentyńczycy w mig ich zagwizdują. Sami też siedzą stosunkowo (jak na Latynosów) cicho, ale gdy poniosą swoim „Vamos Argentina”, to nawet taki ananas jak Di Maria potrafi strzelić bramkę życia.

DSC02624 DSC02623 DSC02633

Trzy wielkie postaci

O rany, co to była za wymiana, co to było za tempo, co to były za bramki. Nie ma co tu komentować – wszystko sami widzieliście. Człowiek tylko zastanawiał się przez cały mecz: co byłoby, gdyby Argentyna wyszła normalnym składem? Dwie pierwsze bramki nie były przecież efektem taktyki Sampaolego, a błyskiem geniuszu/fartem. Trzecia? O, trzecia już tak. Uświadomiła, jak bardzo (jednak!) w drużynie piłkarskiej potrzebny jest napastnik. Wrzutka wreszcie miała adresata, nie to co wcześniej – podanie w pole karne, a tam tyle ludzi, ilu Polaków na połowie Japonii w ostatnich dziesięciu minutach niedawnego meczu.

Dwie rzeczy, które mogły być niezauważone z perspektywy kamery? Niski pressing, jaki po golu Pavarda (czy może teraz raczej PavARTa) urządziła sobie Argentyna. Stali biedacy totalnie rozbici na własnej połowie, pochowali twarze w dłoniach, i po co? Było jeszcze 2:2, cały mecz do rozegrania, a widać już było po nich zupełną rezygnacje, z której skorzystał szalony Mbappe.

Druga? Chwilę potem Griezmann idąc z atakiem przestawiał Lucasa z pozycji skrzydłowego na pozycję obrońcy. I dopóki ten nie zmienił swojej pozycji, nie rozkręcił akcji. Dyscyplina przede wszystkim, potem możemy ewentualnie pomyśleć o fajerwerkach.

Postronny kibic mógł momentami nie dowierzać, że mecz obiera tak szalony obrót, tak samo jak japoński dziennikarz przechodząc kontrolę bagażową nie mógł uwierzyć, że nie pozwolono mu wejść ze szklaną butelką.

Ale dlaczego? – dopytywał.
– Takie mamy względy bezpieczeństwa.
– Przecież to woda!
– Teoretycznie mógłby pan kogoś w tym rzucić?
– Ja?! Rzucić? Dlaczego miałbym w kogoś rzucać butelką? Dlaczego nie mogę wejść z wodą na mecz?!

No cóż, przyjechał z innego świata, gdzie nie rzuca się w ludzi na stadionach niczym. Pasował jednak do nowego miejsca, bo ten mecz był jak z innego świata. Jak z kosmosu.

cLc2Dl4

Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Brama dnia
01.12.2021

Diego Forlan gnębi Jerzego Dudka | BRAMA DNIA

Dziewiętnaście lat temu Manchester United w brytyjskim klasyku pokonał na wyjeździe Liverpool, a dwie bramki na swoim koncie zapisał Diego Forlan. To właśnie jego trafienia wspominać dzisiaj będziemy w „Bramie dnia”. (1.) DIEGO FORLAN VS LIVERPOOL (01.12.2002) Przygoda Diego Forlana z Manchesterem United generalnie nie była zbytnio udana. Zresztą z wielu powodów, które szeroko opisaliśmy […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Ekstraklasa
01.12.2021

Niewulis: – Nie jestem zaskoczony, że Legia mocno walczy o Papszuna

– Nie jestem zaskoczony, że Legia aż tak mocno walczy o naszego trenera. Spodziewałem się nawet, że takie naciski pojawią się dużo szybciej. Pewnie jakieś były, ale nie aż takie, jak teraz. Cóż, jak do tego podchodzimy? Spokojnie, skupiamy się na meczach. Wiemy, że do końca rundy nic się nie wydarzy. Mamy nadzieję, że do […]
01.12.2021
Prasówka
01.12.2021

PRASA. Żewłakow: Gdybym był dyrektorem Legii, nie zwolniłbym trenera

Środowa prasa to miks wszystkiego, co dzieje się w naszym futbolu. Od gali „Złotej Piłki” czy komentarzy po niej, przez kryzys Legii Warszawa i kolejną część prześwietlenia oraz wywiad, po ligową młóckę. W „Przeglądzie Sportowym” znajdziemy także dużą rozmowę z Michałem Żewłakowem. On również zabiera głos w sprawie problemów mistrzów Polski. – W sytuacji, w […]
01.12.2021
Weszło
30.11.2021

Peszko na tropie spisku. Francuzi mają kompleks Polaków

Warto mieć kolegów, którzy wezmą cię w obronę. A tacy, którzy zrobią to nawet kosztem obnażenia własnej niewiedzy? Prawdziwy skarb. Robert Lewandowski powinien cenić przyjaźń ze Sławomirem Peszko, który stanął za swoim kumplem, mimo że do końca nie ogarnia zasad plebiscytu Złotej Piłki. O kumpelstwie obu panów powszechnie wiadomo, sam Peszko z dumą przypomina w swoim […]
30.11.2021
Liczba komentarzy: 10
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Chata Kumba
Chata Kumba (@bartezzz)
3 lat temu

Jak zwykle ok, I jak zwykle wpadki językowe. „Względy bezpieczeństwa”? Raczej zasady

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

szroter
szroter (@szroter)
3 lat temu

nie wierzę, że ktoś pojechał do Rosji i nie wiedział, co to kupe (kupalnyj), a co to płackarta… chyba tylko na potrzeby tego tekstu ta niewiedza… no chyba że…

FalszywyProfil
FalszywyProfil (@falszywyprofil)
3 lat temu
Reply to  szroter

ludzie dziś generalnie nic nie wiedzą.

Zdzisiek Skrecina
Zdzisiek Skrecina (@zdzisiek-skrecina)
3 lat temu

Trzy wielkie postacie!! Do kurwy nędzy!! Tych postaci, te postacie!! Dżizas kurwa ja pierdole!!

WhiteStarPower
WhiteStarPower (@spoxgreq)
3 lat temu

Od paru lat postaci jest mega trendi i przestało sie odmieniać w mediach

Rudy z UE
Rudy z UE (@rudy-z-ue)
3 lat temu

Japoniec z innego świata? Chyba przesadzasz koleżko. Chodzi o to, żebyś kupił puszkę coli, wodę czy piwo za 20zł na stadionie. Dla nas względu bezpieczeństwa, dla Japończyka surrealizm, zastanów się gdzie lepiej żyć.

Buncol
Buncol (@buncol)
3 lat temu
Reply to  Rudy z UE

O chodziło o szklane opakowania a nie o sam fakt zakupu na stadionie czy poza.
Nie kupisz na zadnym stadionie EU napojów w szklanych butelkach.
Może w Japonii faktycznie nie rzuca się w ludzi butelkami ale za to popełnia samobójstwo po utracie pracy.
Co kraj to obyczaj

Rudy z UE
Rudy z UE (@rudy-z-ue)
3 lat temu
Reply to  Buncol

Dla mnie po prostu pojebane jest to, że na stadion czy do fanzony nie wniesiesz kanapek albo butelki wody mineralnej bo moglbys nimi lub nią w kogoś przyjebać, ja się więc nie dziwię japończykowi, a wychodzi tu jeszcze jedna mądrość z japoni, ale i nie tylko, nie pije wody z plastiku tylko ze szkła, choć Twój powyższy wpis w pewnym sensie ma racje bytu, pozdrawiam

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
3 lat temu

Treść usunięta

Weszło
02.12.2021

Ukochany, to był nasz ostatni wieczór

Przyznam, że czasami nie rozumiem zachowania kibiców. Fani Evertonu przybyli dziś na Goodison Park, by obserwować mecz swojej drużyny z Liverpoolem. Część z nich wyszła ze stadionu… w 20 minucie. To absurdalne, ale z drugiej strony najlepiej pokazuje, jak niewiele cierpliwości zostało w niebieskiej części Liverpoolu. Gdy Rafa Benitez przejmował zespół na początku sezonu było […]
02.12.2021
Weszło
01.12.2021

Real ogrywa Athletic, ale męczył się okrutnie

Dzisiejsze spotkanie Realu Madryt z Athletikiem Bilbao obnażyło braki obu zespołów. Piłkarze Carlo Ancelottiego wyszli z tego starcia zwycięsko, ale sami prosili się o kłopoty. Liczne straty i oddanie inicjatywy nie przełożyły się jednak na zdobycz bramkową ich rywali, którzy byli rażąco nieskuteczni. Zresztą nie po raz pierwszy.  Real Madryt – Athletic Bilbao. Indolencja Williamsa […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gołębiewski: – W drugiej połowie nasza dominacja nie podlegała dyskusji

Marek Gołębiewski, trener Legii, podobnie jak Szymon Włodarczyk (strzelec zwycięskiego gola), zabrał głos po meczu z Motorem Lublin w Pucharze Polski. Powiedział (cytaty za Legia.Net): – Spotkanie było trudne, bo wiadomo, że puchary zawsze rządzą się swoimi prawami. Motor postawił nam trudne warunki. Myślę, że w drugiej połowie, gdy na boisko weszli Emreli i Mladenović, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Drużyna Matty’ego Casha nie sprostała mistrzowi Anglii

Manchester City pokonał na wyjeździe Aston Ville 2:1 w meczu 14. kolejki Premier League. Tym samym Obywatele tracą tylko jedno oczko do prowadzącej w tabeli Chelsea. W barwach gospodarzy 90 minut rozegrał reprezentant Polski Matty Cash. Polak nie miał dzisiejszego wieczora łatwego zadania, bo jego zdolności defensywne raz za razem sprawdzał Raheem Sterling. W pierwszej […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Taka Legia nie zwojuje ani Polski, ani Europy

Gdyby wziąć na poważnie słowa Marka Gołębiewskiego, określającego rozgrywki Pucharu Polski jako „taką krótszą drogę do Europy”, można byłoby pomyśleć, że Legia poczyniła właśnie pierwszy poważniejszy krok w stronę zagwarantowania sobie miejsca w przyszłorocznych europejskich pucharach. Ale dajcie spokój, mistrz Polski pozwolił Motorowi na stworzenie zaskakująco sporej liczby niezłych sytuacji, okrutnie męczył się w Lublinie i […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Włodarczyk: – Czułem się gotowy, by pomóc drużynie

Szymon Włodarczyk zapewnił Legii zwycięstwo z Motorem, a po meczu udzielił wywiadu Polsatowi Sport. Jak powiedział: – Strzelić swojego pierwszego gola – to było niesamowite przeżycie. Czułem się gotowy, aby pomóc drużynie. Cieszę się, że wygraliśmy na ciężkim terenie. Goniliśmy wynik i naprawdę trudno opisać to, co teraz dzieję się we mnie i w drużynie. […]
01.12.2021
Inne sporty
01.12.2021

ZAKSA ruszyła po obronę tytułu w Lidze Mistrzów. Rywale bez szans

Sezon 2020/2021 w klubowej siatkówce przyniósł nam wielkie emocje oraz historyczny sukces. Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn Koźle sięgnęła w maju po zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Dzisiaj natomiast rozpoczęła misję pod tytułem „obrona tytułu”. Kędzierzynianie mają nowego trenera, przemeblowany skład, ale – co już zdążyli udowodnić – wciąż są bardzo mocni. Tym razem przekonał się o […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Zieliński z asystami [VIDEO]

Piotr Zieliński zaliczył już dwie asysty w meczu z Sassuolo. Napoli prowadzi obecnie 2:0. Polski pomocnik po odbiorze jednego z kolegów wpadł w pole karne i nie ładował na pałę, tylko jak to on, przytomnie podniósł głowę i odegrał do Ruiza. Ten ułożył sobie piłkę na lewej nodze i nie dał szans bramkarzowi. Zobaczcie: Kolejna […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Mecz Chelsea przerwany, atak serca na trybunach

Mecz Chelsea z Watfordem został w pewnym momencie przerwany. Powód dramatyczny – jeden z kibiców doznał ataku serca. Na początku nie było jasne, co się dzieje na trybunach, ale piłkarze szybko zwrócili na to uwagę. Cleverley pokazywał Azpilicuecie gest uciskania klatki piersiowej, z kolei Marcos Alonso wezwał sztab medyczny Chelsea, by wskazać miejsce, w którym […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Gol Bednarka w Premier League! [VIDEO]

Jan Bednarek otworzył wynik spotkania z Leicester. Polak strzelił bramkę już w trzeciej minucie spotkania. To czwarty gol Bednarka na poziomie Premier League. Święci mierzą się dziś z Lisami, a polski obrońca po ładnym, kombinacyjnym rozegraniu (plus trochę szczęścia), skierował piłkę do siatki. Spójrzcie sami: Jan Bednarek GOAL Southampton 1-0 Leicester#SOULEI pic.twitter.com/5AXg9wUtsF — football highlights […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Skorupski z czystym kontem przeciwko Romie

Łukasz Skorupski zaliczył czyste konto przeciwko Romie. Co więcej – jego Bologna wygrała 1:0. To na pewno satysfakcjonujące dla polskiego golkipera, bo przecież był piłkarzem Romy, a nie dostawał tam zbyt wielu szans. Polak miał w tym spotkaniu nieco roboty, bo pięciokrotnie zatrzymał zawodników przeciwnika. To jego szóste czyste konto w 15 spotkaniach, więc naprawdę […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Debiut Kiwiora w Serie A

Jakub Kiwior nie dostał łatwego rywala na debiut w Serie A, bo jego Spezia z nim w składzie zmierzyła się z Interem. Przegrała 0:2. Polak miał pecha, bo nie popełnił jakiegoś skandalicznego błędu, tylko dość przypadkowo dotknął piłkę ręką, a że jednocześnie powiększył obrys ciała, to sędzia wskazał na wapno. Karnego wykorzystał Martinez i Inter […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Panie Żuraw, to już chyba czas na wylot do ciepłych krajów

Arka Gdynia uprawiała grę w piłkę nożną jedynie do 45. minuty. Potem oddała pole Zagłębiu Lubin, w ofensywie stworzyła sobie bardzo niewiele. To jednak wystarczyło, żeby sprawić niespodziankę. Taką jest mimo wszystko awans pierwszoligowca kosztem drużyny ze środka tabeli Ekstraklasy i to drużyną, która miała dzisiaj okazje, żeby odwrócić losy meczu. Zepsuł rzut karny Starzyński, […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Walczak w stajni Zahaviego

Pini Zahavi, światowej sławy agent piłkarski, podpisał kontrakt z kolejnym polskim zawodnikiem. Ale nie takim z pierwszych stron gazet, tylko z talentem, który ma tam się znaleźć w przyszłości. Chodzi o Tomasza Walczaka z Wisły Płock, a tę informację podał Mateusz Borek. Walczak ma 16 lat i zdążył już zadebiutować w Ekstraklasie – ma na […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Papszun z rekordowym kontraktem w Legii?

250 tysięcy złotych miesięcznie. Tyle – zdaniem Sport.pl – miałby zarabiać Marek Papszun w Legii. Nawet jeśli będą to mniejsze pieniądze, bo drugie źródło dziennikarzy mówi o 220 tysiącach za miesiąc, to i tak będą to stawki – jak na polskie warunki – kosmiczne. Dość powiedzieć, że Artur Jędrzejczyk może liczyć na 200 tysięcy, a […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Rangnick chce dużego transferu do United

Ralf Rangnick spróbuje przeprowadzić co najmniej jeden duży transfer do Manchesteru United. O szczegółach informuje Christian Falk. Listę otwiera, a jakże, Erling Haaland. Pomocny miałby być fakt, że Rangnick przed laty pomagał w transferze Norwega do Salzburga i ma bardzo dobre relacje z ojcem zawodnika oraz agentem. Dalej? Timo Werner. Tutaj wszędobylski Rangnick kupił piłkarza […]
01.12.2021
Suche Info
01.12.2021

Davies wściekły na wyniki Złotej Piłki

Wybór zwycięzcy Złotej Piłki wciąż budzi wiele kontrowersji. Kolejni ludzie sportu go komentują i zazwyczaj diagnoza jest podobna: to żart, że nie wygrał Lewandowski. Dokładnie w te same tony uderzył Alphonso Davies. Najpierw mówił, że nie bardzo chce to komentować, ale nie wytrzymał: – Nie chcę o tym rozmawiać. Dla mnie to nie ma sensu. […]
01.12.2021
Weszło
01.12.2021

Puchar Polski. Raków wypunktował Bruk-Bet

Wygrali piłkarze sprytniejsi, konkretniejsi i bardziej wyrachowani. To najlepsza puenta spotkania Bruk-Betu z Rakowem Częstochowa w 1/8 finału Pucharu Polski. Rok temu oba zespoły także mierzyły się w ramach rozgrywek o Puchar Polski i również Raków okazał się lepszy. Bruk-Bet Termalica – Raków Częstochowa. Błyskawiczne ataki Rakowa Gospodarze szybko zostali sprowadzenie na ziemię. W dodatku […]
01.12.2021