Kolejny dzień mistrzostw za nami, wjeżdża więc kolejny redakcyjny Odcinek Specjalny. Cykl, który współtworzymy z naszymi kumplami z Orlenu, ma za zadanie codziennie dostarczać wam garść ciekawostek i statystyk. A tych było dziś co nie miara.
45 lat i 161 dni – Essam El-Hadary, o którym na pewno słyszeliście już przed mundialem, właśnie dziś w nim zadebiutował. Liczby te dotyczą oczywiście jego wieku. Tym samym Egipcjanin stał się rekordzistą, ponieważ został najstarszym zawodnikiem, który kiedykolwiek zagrał na mistrzostwach świata. O przeszło 2 lata pobił w tym względzie poprzedniego rekordzistę – z 2014 roku, Faryda Mondragona z Kolumbii.
14 i 100 – inny bramkarz też miał dzisiejszego dnia powody do świętowania. Fernando Muslera stał się bowiem Urugwajczykiem z największą liczbą mundialowych meczów na koncie w historii tego kraju. Drugim powodem, by otworzyć szampana w szatni jest fakt, iż właśnie wszedł do „klubu 100”. Z rekordem nie będzie mu jednak łatwo. Przed nim są Suarez, Cavani, Cebolla, Forlan, Godin raz Maxi Pereira, czyli aż pięciu wciąż aktywnych reprezentacyjnie Charruas!
7 – tyle bramek zdobył już Luis Suarez podczas mistrzostw świata. Rosyjski turniej jest jego trzecim w karierze. Brakuje mu tylko jednego trafienia, aby zrównać się z najlepszym w tej klasyfikacji Oscarem Miguezem, który swoje wyniki śrubował w latach 50.
3 – tylko tyle goli bezpośrednio z rzutów wolnych na mundialu strzelili Urugwajczycy w całej swojej historii. Dziś Suarez, 8 lat temu Diego Forlan z Ghaną i w 1954 roku Schiaffino przeciwko Czechosłowacji.
52 lata musiały zaś minąć, aby ekipa La Celeste ponownie zdobyła więcej niż jedną bramkę w pierwszej połowie mundialowego meczu. Ostatni raz coś takiego przydarzyło im się 15 lipca 1966 roku.
6 trafień samobójczych padło już podczas rosyjskiego turnieju. Panie i panowie, historia pisze się na naszych oczach. Jeszcze jeden gol strzelony nie w tę stronę co trzeba i będziemy świadkami kolejnego rekordu!
4 – Sędziwy Faraon jest też czwartym w historii mundiali bramakarzem, którzy obronił rzut karny w swoim debiucie.
https://twitter.com/OptaJean/status/1011262097588719616
2 karne otrzymała w dzisiejszym meczu Arabia Saudyjska i to w mniej niż 10 minut. Dlaczego to podkreślamy? Tylko raz zdarzyło się bowiem, aby dwie jedenastki dla tej samej drużyny podyktowano w krótszym odstępie czasu – w 1978 roku Peru czekało od jednego do drugiego jedynie 2 minuty oraz 22 sekundy.
Tylko 5 razy zdarzyło się, aby jakaś reprezentacja przeszła przez fazę grupową bez utraty choćby jednego gola, wygrywając przy tym wszystkie spotkania.
Selecciones con 3 victorias y ningún gol en contra en una fase de grupos mundialista:
1974 Países Bajos (segunda liguilla)
1986 Brasil
1990 Italia
1998 Argentina
2018 Uruguay— Pedro Martin (@pedritonumeros) June 25, 2018
W klasyfikacji selekcjonerów, którzy prowadzili drużyny narodowe w największej liczbie spotkań, Oscar Tabarez właśnie zrównał się z Seppem Herbergerem – obaj mają po 94 mecze na koncie. Przed El Maestro jest jeszcze jeden Niemiec – Joachim Loew mający na koncie 108 spotkań.
Arabia Saudyjska zakończyła passę meczów bez zwycięstwa podczas mundialu. Czekała na to aż 12 meczów od 1994 roku, kiedy to zwyciężyła 1:0 z Belgią.
8 – w tyle goli dla Hiszpanii w swoich 8 ostatnich meczach w narodowych barwach był zaangażowany Iago Aspas. Gość, który po swoim pierwszym zgrupowaniu spakował wszystkie rzeczy, bo nie miał przekonania, że dostanie kolejne powołanie.
1 udaną interwencję zaliczył w fazie grupowej mistrzostw świata David De Gea. W tym samym czasie golkiper Manchesteru United puścił pięć goli. I jednego nieuznanego.
Maroko przerwało dziś niesamowitą serię reprezentacji Hiszpanii, która przed starciem z ekipą z Afryki wygrała 8 kolejnych spotkań na zamknięcie fazy grupowej.
80,280,000 irańskich serc pękło w momencie, gdy w 94. minucie meczu z Portugalią Mehdi Taremi zamiast do bramki Rui Patricio strzelił w boczną siatkę. Tak, zgadliście, taka właśnie jest populacja Iranu.
W meczu Iranu z Portugalią po konsultacji VAR został podyktowany już 20. rzut karny na rosyjskim mundialu. Mimo że finał jeszcze daleko, już padł rekord pod względem liczby wskazań na wapno. W 2002 roku było ich 18.
Fot. newspix