Belka, Avengers, Dawid z Dawidem. Droga Les Herbiers do finału Pucharu Francji

Opublikowane 08.05.2018 15:02 przez

redakcja

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie lubi futbolowych historii, w których malutkie klubiki osiągają spektakularne sukcesy, tym samym ucierając nosa wielkim firmom z uznanymi markami. To super sprawa, kiedy na przykład w Hiszpanii do Primera Division awansuje Eibar z miasta liczącego nieco ponad 20 tys. mieszkańców i robi w niej świetne wyniki, tak samo jak teraz Girona. Albo gdy Leicester (no dobra, on małym klubikiem nie jest, ale świeżości wniósł sporo) wygrywało Premier League, choć nawet na King Powet Stadium prawie nikt w to nie wierzył.

Niezłą książkę dałoby się napisać na podstawie tego typu przypadków. Gdyby ktoś się za nią zabrał, właśnie dziś trafiłby na materiał godny dopisania kolejnego rozdziału. W finale Pucharu Francji do boju z PSG stanie drużyna Les Herbiers, która aktualnie walczy o utrzymanie w trzeciej lidze francuskiej.

Mamy zatem starcie dwóch kompletnie różnych światów. Z jednej strony paryżanie wręcz odklejeni od normalnej rzeczywistości. Mierzący tak wysoko, gdzie nie sięga wzrok zwykłego śmiertelnika, z portfelami głębokimi niczym Rów Mariański oraz piłkarzami, których ego dawno przerosło Wieżę Eiffla. Naprzeciwko nich z kolei drużyna z miejscowości liczącej 16 tys. mieszkańców, na której stadion regularnie przychodzi 1400 kibiców. Jej zawodnicy zarabiają średnio po 2,5 tys. euro miesięcznie, czyli mniej więcej tyle, ile Neymar zgarnia podczas mrugnięcia okiem. Nigdy w swojej historii nie grała zresztą w Ligue 1 czy nawet Ligue 2. Championnat National, gdzie występuje obecnie, to najwyższy poziom na jaki kiedykolwiek weszła.

– PSG ma zespół pełen gwiazd, należących do najlepszych na świecie. Co roku walczą o najwyższe laury. Gdzie nam do nich? Jesteśmy praktycznie amatorami, choć zostaliśmy obdarzeni wielką odwagą i jednością. Dlatego właśnie w finale obejrzymy futbolu przez wielkie „F” – mówił niedawno Stephane Masala, trener drużyny skazywanej na pożarcie przez paryskiego giganta. Rozmiary to jest zresztą coś, co faktycznie przytłacza całą ekipę Les Herbiers, która nie do końca potrafi odnaleźć się w zaistniałej sytuacji. Jeszcze raz oddajmy głos jej szkoleniowcowi: – Weszliśmy do szatni na Stade de France i byliśmy w szoku. Dla nas jest zbyt wielka. Podczas przygotowań brakowało nam pewnej intymności. Nawet nie wiedziałem gdzie mam stanąć podczas odprawy! – przekonywał Masala.

Nic dziwnego, skoro szatnia trzecioligowców wygląda następująco:

Źródło: Facebook Les Herbiers

Źródło: Facebook Les Herbiers

Natomiast ta ze Stade France tak:

Źródło: Getty Images

Źródło: Getty Images

Niebo a ziemia.

– Wcześniej natomiast federacja zaprosiła ich na parę dni do bazy Clairefontaine. To jest miejsce, gdzie kadra trenuje na każdym zgrupowaniu. Trójkolorowi zaraz się tam zjadą, by trenować przed mundialem. Ogólnie ten kompleks mieści się pod Paryżem i oni nazywają go „domem piłki francuskiej”. Fajna sprawa, że taki trzecioligowiec będzie mógł sobie tam pograć choćby przez te kilka dni. Dla zawodników Les Herbies, to na pewno wielka sprawa – opowiada nam Wojciech Adamczak, pasjonujący się francuskim futbolem.

Ale jak to się właściwie stało, że Czerwone Diabły z trzeciej ligi zaszły tak daleko? Po pierwsze – format rozgrywek, który sprzyja tego typu historiom. W Coupe de France nie istnieje w nim bowiem coś takiego jak rozstawienie drużyn, a do tego rozgrywa się w nim tylko jedno spotkanie w ramach danej rundy, więc to naturalne, iż dzięki temu prawdopodobieństwo wystąpienia różnorakich anomalii wzrasta znacznie. Nie to co na przykład w Copa del Rey, gdzie konieczność rozgrywania dwumeczów ogranicza występowanie tego typu historii do minimum.

Po drugie – mimo wszystko spora jakość. Okej, Les Herbiers nie wyrzucili z Pucharu Francji żadnej Marsylii czy innego Lyonu, ale i tak nie było im łatwo. W 1/16 finału pokonali bowiem Auxerre z Ligue 2, zaś w ćwierćfinale, po rzutach karnych, wyrzucili za burtę RC Lens, innego drugoligowca. Czyżby teoretycznie mocniejsi rywale zlekceważyli drużynę, która dopiero 3 lata temu przeszła na profesjonalizm? Możemy tylko spekulować, aczkolwiek jest to wielce prawdopodobny scenariusz.

A zatem, jak zawsze w podobnych przypadkach, pierwiastek farta też odegrał tutaj swoją rolę. Raz, że mamy tu na myśli wcześniej wspomnianą serię jedenastek, a dwa, że w półfinale swój trafił na swego. W przedsionku do finału los skojarzył ich bowiem z ekipą Chambly z tego samego poziomu rozgrywkowego, a ich potyczkę zapowiadano we francuskiej prasie jako starcie „Dawida z Dawidem” i ostatecznie to ten z zachodniej części Francji był górą.

Nie same wyniki trzecioligowców zainteresowały jednak tamtejszą opinię publiczną, lecz także na swój sposób oryginalne metody pracy Stephane Masali. W wywiadzie dla „20minutes” zarzekał się, iż jego podopieczni najważniejszą robotę wykonują podczas treningów, sumiennie wykonują pracę, bla bla bla, ale w końcu pękł, przyznając się choćby do stosowania wyjątkowych metod motywacyjnych. Pewnego razu na przykład przyniósł do szatni wielką belkę, po której na pewnej wysokości spacerowali jego zawodnicy, a on powtarzał im. – Jeśli dajecie radę na 10 centymetrach nad ziemią, to uda wam się i przy 100 metrach – metaforycznie nawiązując do tego, jak daleko są w stanie zajść w Coupe de France.

Jeszcze innym razem, przed meczem z Auxerre, szkoleniowiec przyniósł na odprawę video z jego piłkarzami w rolach głównych, choć ich postaci zostały przerobione na Avengersów. – W ten sposób chciałem im przekazać, że dla mnie są superbohaterami zdolnymi do wykonywania rzeczy niemal niemożliwych. Powiedziałem im, iż koszulki klubowe to ich zbroje, dzięki którym mogą stanąć do równorzędnej walki z każdym – opowiadał.

Jak widać, kiedy ogniem i mieczem świata zawojować się nie da, można to zrobić pomysłem. Masala wierzy bowiem, że psychologia to właśnie ta gałąź w futbolu, z której można wycisnąć jeszcze największe rezerwy. – Wciąż pozostaje wiele do nauczenia się na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu oraz wykorzystywania jego możliwości, co można byłoby jeszcze lepiej wykorzystać w pracy szkoleniowej – mówił trener, który co prawda nigdy psychologii nie studiował, ale jest nią żywo zainteresowany i traktuje ją jako hobby. No cóż, nic dziwnego, że z menedżerem tak kreatywnym i charyzmatycznym trzecioligowi piłkarze wykrzesali z siebie więcej niż spodziewałby się po nich cały kraj.

Swoją drogą, ciekawe co wymyślił przed PSG?

– Kibice Les Herbies żyją tym finałem już od dłuższego czasu. Na finał przyjedzie 18 tys. fanów, a miasteczko zamieszkuje jedynie… 15 tys. ludzi. Na ostatnim meczu ligowym, który przegrywali już 0:2, a ostatecznie wygrali 3:2, podarła im się sektorówka, którą później rozłożyli na całym boisku i zszywali ją wspólnie. Był z tego nawet reportaż, w którym pokazano jak kobiety cerują tę flagę na maszynach do szycia – opowiada Adamczak.

To wsparcie oraz nagłe wielkie zainteresowanie Czerwonymi Diabłami z Championnat National sprawiło, iż musiały one szukać innego stadionu, który pomieściłby wszystkich chętnych widzów. Ostatecznie one i Chambly wylądowały 75 kilometrów dalej na obiekcie FC Nantes, a na trybunach zasiadło ponad 35 tys. ludzi, z czego większość dopingowała właśnie obecnych finalistów. Ironia losu polega na tym, że na mecze prawdziwych gospodarzy średnio przychodzi ponad 10 tys. kibiców mniej, choć Les Canaris występują w Ligue 1. Trzeba jednak zaznaczyć, iż Waldemar Kita, polski właściciel klubu, nie ma z nimi najlepszych relacji.

Moda na Les Herbiers osiągnęła apogeum w momencie, gdy powstała poniższa piosenka, która w nieco ponad miesiąc nabiła ponad 700 tys. wyświetleń. Ostrzegamy jednak – słuchacie na własną odpowiedzialność!

Ktoś może powiedzieć, że historie dotyczące Pucharu Francji, w którym wielkie sukcesy odnosić mogą malutkie klubiki osłabiają prestiż tych rozgrywek, aczkolwiek rozglądając się po mediach odnosi się wrażenie, iż jest dokładnie odwrotnie. Każdy fan tamtejszej piłki mówi o Les Herbiers, równie dużo dzieje się w mediach. Na przykład do francuskiego odpowiednika „Cafe Futbol” zaproszono kapitana drużyny, Sebastiena Flochona, który bez wahania odpowiedział w studiu, iż samo dojście do finału należy rozpatrywać w ramach cudu. Bixente Lizarazu, występujący tam w roli eksperta, śmiał się, że podopieczni Masali mają zerowe szanse w starciu z PSG, na co Flochon odpowiedział: – Dlatego, jeśli miałbym wybierać, wolałbym wywalczyć utrzymanie w trzeciej lidze, niż wygrać Coupe de France.

Na przestrzeni wielu lat Francuzi musieli zresztą przyzwyczaić się do podobnych historii, szczycą się nimi. Na przykład w 2012 roku byliśmy świadkami finału pomiędzy Olympique Lyon a Quevilly, również z trzeciej ligi. Trzy lata wcześniej puchar zdobyło z kolei drugoligowe wówczas Guingamp. W 2001 oraz 1996 roku zmorami dla klubów z Ligue 1 oraz Ligue 2 były odpowiednio drużyny Amiens oraz Nimes.

Z kolei niedawno pisaliśmy też o przypadku sprzed 18 lat, gdy do finału dotarła drużyna amatorska: Jeżeli przypomnimy sobie 2000 rok, to nawet zespoły Les Herbiers i Chambly wyglądałyby na Goliata w meczu z ówczesnym finalistą, Calais Racing Union. Dziś Calais kojarzy się już tylko z nieustannym bałaganem związanym z napływem imigrantów na Stary Kontynent, ale na przełomie wieków tamtejszy klubik przebił wszelkie inne pucharowe sensacje – Calais weszło do finału jako drużyna amatorska. Po drodze stuknęli dwóch przedstawicieli z Ligue 1 (wówczas Dywizja 1) – Bordeaux i… Strasbourg, jak widać wyspecjalizowany w umaczaniu z ogórkami. Calais w finale wyszło nawet na prowadzenie, ale ostatecznie polegli 1:2 z Nantes, a gola na wagę pucharu rywale ustrzelili w ostatniej minucie meczu, na dodatek z rzutu karnego. Prezydent Francji, Jacques Chirac, stwierdził po spotkaniu, że finał miał dwóch zwycięzców – jednego sportowego, a drugiego – ludzkiego.

I to samo można powiedzieć z pełnym przekonaniem o przypadku Les Herbiers, bo niezależnie od tego jak potoczy się dzisiejszy mecz z PSG, oni i tak napisali już piękną historię, o której we Francji, a szczególnie w regionie Wandea, będzie mówiło się przez dłuuuuugie lata.

Przygotowali: Mariusz Bielski, Bartosz Burzyński

Fot. NewsPix.pl

Weszło
25.05.2022

Kovacević prześcignął grupę starych ligowych wyjadaczy

Koniec sezonu Ekstraklasy to czas podsumowań i zestawień. Ekstraklasa rozdała swoje nagrody dla najlepszych zawodników w poszczególnych formacjach. Idziemy krok dalej – i wybieramy zawodników TOP10 najlepszych piłkarzy na swoich pozycjach. Na pierwszy ogień bramkarze. I od razu postawy sprawę jasno – to nie był jakiś wybitny sezon golkiperów w Ekstraklasie. Już sam fakt, że […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

„Po meczu chłopcy usiedli na murawie i powiedzieli, że chce im się płakać… ze szczęścia”

Kilkuletni zawodnik jest bezradny, bo jego drużyna przegrywa 0:1 w półfinale, a on nie może nic wskórać, jest cały czas faulowany. W pewnym momencie zaczął płakać. Usłyszał z ławki: „Filip, jest jeszcze dużo czasu do końca. Dasz radę, wierzę w ciebie”. Otarł łzy i przeprowadził akcję dającą wyrównanie, a w konkursie jedenastek stanął na bramce, […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Kulesza: Z dywizji A nie możemy spaść

Już za tydzień reprezentacja Polski rozegra pierwszy z czterech czerwcowych meczów w ramach Ligi Narodów. Dla Czesława Michniewicza będzie to czas, w którym będzie mógł sprawdzić wielu zawodników i wiele rozwiązań taktycznych przed nadchodzącym mundialem. Prezes Cezary Kulesza postawił przed selekcjonerem cel na rozgrywki Ligi Nardodów. – Z dywizji A nie możemy spaść. Celem dla […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Telegraph: Chelsea dostanie 200 milionów funtów na transfery

Londyński klub jest w trakcie przechodzenia wielu zmian organizacyjnych. Trwa proces sprzedaży klubu, który już niedługo powinien zostać oficjalnie zakończony nabyciem go przez Todda Boehlyego. Jak informuje „The Telegraph”, Chelsea w najbliższym oknie transferowym może wydać aż 200 milionów funtów.  Jeżeli skupimy się tylko na samym składzie zespołu, to on też przejdzie konkretne zmiany organizacyjne. […]
25.05.2022
Lekkoatletyka
25.05.2022

25 maja, czyli dzień rekordów. O trzech wielkich lekkoatletyczych wyczynach

Występ pierwszego z nich określono jako najwspanialsze 45 minut w historii sportu. Drugi omal nie spóźnił się na swój start. Gdy jednak już się tam znalazł, jego wyczyn rozsławił zawody i pomógł organizatorom zbudować wieloletnią markę całego wydarzenia. Trzeci był wielkim dominatorem, a uzyskany przez niego wynik tylko to potwierdzał. Jesse Owens, Jacek Wszoła oraz […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Arne Slot. Nowa nadzieja wśród holenderskich trenerów

2008 rok. Dick Advocaat wygrywa Puchar UEFA z Zenitem Petersburg. To 23. trofeum w historii europejskiej piłki zdobyte przez holenderskiego trenera. Niedługo potem Advocaat sięga też po Superpuchar UEFA. Potem jest już długa i bolesna susza. Nacja, która niegdyś słynęła z najlepszych trenerów, przez lata nie wydała na świat nikogo, kto osiągnąłby sukces w europejskich […]
25.05.2022
Weszło
05.02.2022

Milik znowu w gazie i znów na okładkach. Wreszcie przekona do siebie Sampaolego?

Czy można w lepszy sposób odpowiedzieć na krytykę? Czy można w bardziej perfidny sposób zagrać na nosie trenerowi, który ci nie do końca ufa? Czy na taki popis można wybrać sobie lepszy moment? Hat-trick Arkadiusza Milika z Angers to absolutny game-changer. Znacie ten moment, gdy podczas gry w scrabble losujecie element, który może zająć miejsce […]
05.02.2022
Ligue 1
03.02.2022

OGC Nice i Christophe Galtier. Trener mistrzowskiego Lille buduje kolejny projekt

Poprzedni sezon był dla Nicei rozczarowujący i sprowadził ich na ziemię. Gdy ich obecny trener wznosił trofeum za mistrzostwo Francji z Lille, Les Aiglons trzymali się środka stawki. Zapamiętajcie ten kontrast. O Christophe’a Galtiera pytały zespoły z różnych lig, mimo to udało się go przekonać do pozostania we Francji i przejęcia sterów dziewiątej siły poprzedniego […]
03.02.2022
Weszło
01.02.2022

Taką grą Bułki chcemy delektować się częściej

Nie przywykliśmy do chwalenia Marcina Bułki, bo też nie było takich powodów. Nie dlatego, że nie chcieliśmy ich szukać. Rezerwowy bramkarz PSG częściej miał okazję zasłynąć z opowieści o Neymarze i Mbappe w mediach lub kasacji szybkich aut na autostradzie, nie lepszych epizodów na boisku. Zresztą – ogółem było ich w ostatnich latach tyle, co […]
01.02.2022
Weszło
09.01.2022

Lyon złapał PSG na wykroku. Paryżanie wywalczyli tylko punkt

Lyonowi w tym sezonie wybitnie nie idzie, ale nic nie zmienia to w kwestii zachodzenia za skórę piłkarzom Paris Saint-Germain. To właśnie gospodarze dzisiejszego meczu od czasu wejścia szejków do stolicy Francji, wygrywali ze stołecznym rywalem najczęściej w Ligue 1. Paryżanie zmierzają oczywiście po bezpieczne mistrzostwo kraju, ale dzisiaj nie zgarnęli kompletu punktów. Ba, długo […]
09.01.2022
Weszło
03.10.2021

Messi i spółka po dwóch gongach wracają do Paryża na tarczy

Najkrócej jak się da: Messi, Mbappe, Neymar i Di Maria w pierwszym składzie. PSG bez celnego strzału. Przecież to komentuje się samo.  Rennes zrobiło wszystko, żeby ten mecz wygrać. W ofensywie potrafiło zagrać z polotem, a w defensywie całkiem sprawnie ograniczać możliwości paryżan. Ale też nie był to występ wybitny, bo PSG swoje okazje kreowało. […]
03.10.2021
Weszło
29.08.2021

Debiut Messiego, dublet Mbappe. Zmiana warty?

Co tu dużo mówić – ten mecz miał być wyjątkowy przede wszystkim dlatego, że w barwach PSG debiutował Leo Messi. Wszystko inne schodziło na dalszy plan, ale Mbappe robił wiele, żeby również on miał swoje miejsce na okładkach gazet. Strzelił dwa gole, dał paryżanom zwycięstwo. Jeśli to był jego ostatni występ w tych barwach, być […]
29.08.2021
Liczba komentarzy: 6
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
WujaNieMaEunuchKochany
WujaNieMaEunuchKochany(@wujaniemaeunuchkochany)
4 lat temu

„Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie lubi futbolowych historii, w których malutkie klubiki osiągają spektakularne sukcesy, tym samym ucierając nosa wielkim firmom z uznanymi markami.”

Zachowując oczywiście skalę, dlaczego nie lubicie tak bardzo historii Bruk – Betu, który awansował do ekstraklasy ucierając nosa wielkim firmom z uznanymi markami?

Ja rozumiem, że teraz jest tam syf, ale Wasz poziom szydery jest już przesadny…. Zresztą śmiem twierdzić, że w kilku bardziej uznanych markach jest większy syf….

Kcramsib
Kcramsib(@kcramsib)
4 lat temu

Szydera z B-B zaczęła się na Weszło po zwolnieniu Michniewicza. Resztę dopowiedz sobie sam.

WujaNieMaEunuchKochany
WujaNieMaEunuchKochany(@wujaniemaeunuchkochany)
4 lat temu
Reply to  Kcramsib

Telefon do redakcji czyni cuda?

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin(@fc-bazuka-bolencin)
4 lat temu

Mnie się wydaję, że po prostu takie małe klubiki się nudzą kibicom. U bezstronnych, na początku zazwyczaj budzą nawet nutkę sympatii – zwłaszcza jak komuś wielkiemu utrą nosa. Ale potem, gdy po 2-3 sezonach ligowa codzienność zacznie wygrywać nad tym efektem „wow” na początku, to odczucia często robią się obojętne lub negatywne u kibiców. Przerabiali to już choćby w Grodzisku, chociaż tam parę razy zagrali w pucharach.
O Niecieczy pewnie też będą pamiętać, ale w przypadku takich klubów powrotu – po ewentualnym spadku – raczej już nie będzie. Nie mnie to oceniać czy to dobrze czy źle, ale taka zazwyczaj jest kolej rzeczy w takich malutkich ośrodkach.

Baton
Baton(@baton)
4 lat temu

Stawiam na 5-6-7:0 dla PSG 🙂

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty
4 lat temu

Treść usunięta

Weszło
25.05.2022

Kovacević prześcignął grupę starych ligowych wyjadaczy

Koniec sezonu Ekstraklasy to czas podsumowań i zestawień. Ekstraklasa rozdała swoje nagrody dla najlepszych zawodników w poszczególnych formacjach. Idziemy krok dalej – i wybieramy zawodników TOP10 najlepszych piłkarzy na swoich pozycjach. Na pierwszy ogień bramkarze. I od razu postawy sprawę jasno – to nie był jakiś wybitny sezon golkiperów w Ekstraklasie. Już sam fakt, że […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

„Po meczu chłopcy usiedli na murawie i powiedzieli, że chce im się płakać… ze szczęścia”

Kilkuletni zawodnik jest bezradny, bo jego drużyna przegrywa 0:1 w półfinale, a on nie może nic wskórać, jest cały czas faulowany. W pewnym momencie zaczął płakać. Usłyszał z ławki: „Filip, jest jeszcze dużo czasu do końca. Dasz radę, wierzę w ciebie”. Otarł łzy i przeprowadził akcję dającą wyrównanie, a w konkursie jedenastek stanął na bramce, […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Kulesza: Z dywizji A nie możemy spaść

Już za tydzień reprezentacja Polski rozegra pierwszy z czterech czerwcowych meczów w ramach Ligi Narodów. Dla Czesława Michniewicza będzie to czas, w którym będzie mógł sprawdzić wielu zawodników i wiele rozwiązań taktycznych przed nadchodzącym mundialem. Prezes Cezary Kulesza postawił przed selekcjonerem cel na rozgrywki Ligi Nardodów. – Z dywizji A nie możemy spaść. Celem dla […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Telegraph: Chelsea dostanie 200 milionów funtów na transfery

Londyński klub jest w trakcie przechodzenia wielu zmian organizacyjnych. Trwa proces sprzedaży klubu, który już niedługo powinien zostać oficjalnie zakończony nabyciem go przez Todda Boehlyego. Jak informuje „The Telegraph”, Chelsea w najbliższym oknie transferowym może wydać aż 200 milionów funtów.  Jeżeli skupimy się tylko na samym składzie zespołu, to on też przejdzie konkretne zmiany organizacyjne. […]
25.05.2022
Lekkoatletyka
25.05.2022

25 maja, czyli dzień rekordów. O trzech wielkich lekkoatletyczych wyczynach

Występ pierwszego z nich określono jako najwspanialsze 45 minut w historii sportu. Drugi omal nie spóźnił się na swój start. Gdy jednak już się tam znalazł, jego wyczyn rozsławił zawody i pomógł organizatorom zbudować wieloletnią markę całego wydarzenia. Trzeci był wielkim dominatorem, a uzyskany przez niego wynik tylko to potwierdzał. Jesse Owens, Jacek Wszoła oraz […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Arne Slot. Nowa nadzieja wśród holenderskich trenerów

2008 rok. Dick Advocaat wygrywa Puchar UEFA z Zenitem Petersburg. To 23. trofeum w historii europejskiej piłki zdobyte przez holenderskiego trenera. Niedługo potem Advocaat sięga też po Superpuchar UEFA. Potem jest już długa i bolesna susza. Nacja, która niegdyś słynęła z najlepszych trenerów, przez lata nie wydała na świat nikogo, kto osiągnąłby sukces w europejskich […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Kamil Drygas przedłużył kontrakt z Pogonią Szczecin

Pomocnik zostaje w Pogoni, a umowę przedłużył do końca sezonu 2023/24. Jest jednym z najbardziej zasłużonych zawodników z obecnej kadry zespołu.  – Wielokrotnie powtarzałem, że w szatni potrzebujemy miksu zawodników doświadczonych i młodych. Kamil, ze swoimi cechami i umiejętnościami, świetnie wpisuje się w tę pierwszą grupę. Dodatkowo jest zawodnikiem emocjonalnie związanym z Pogonią i Szczecinem, […]
25.05.2022
Weszło
25.05.2022

W Częstochowie znaleźli miejsce na nowy stadion dla Rakowa?

Nikt oficjalnie nie chce na razie rozmawiać na ten temat, ale wygląda na to, że pod Jasną Górą w końcu zaczyna się coś dziać w temacie budowy nowoczesnego i dużego obiektu piłkarskiego z prawdziwego zdarzenia. Dowiedzieliśmy się, że władze Częstochowy i Raków myślą m.in. o terenach byłej przędzalni czesankowej Elanex. To ponad 14 hektarów. Trwają […]
25.05.2022
Liga Konferencji
25.05.2022

Kto przejdzie do historii?

Już dziś poznamy pierwszego zwycięzcę Ligi Konferencji Europy. Pomimo tego, że rozgrywki te są trzeciorzędne w europejskiej hierarchii, to w wielkim finale zobaczymy uznane marki o bogatej historii. Na skromnym stadionie w Tiranie naprzeciw siebie staną bowiem AS Roma i Feyenoord Rotterdam. Który z tych klubów przejdzie do historii? Kibice? A na co to komu […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Raków Częstochowa chce sprowadzić greckiego obrońcę

Jak informuje Tomasz Włodarczyk z serwisu Meczyki.pl, Raków Częstochowa rozmawia z AEK Ateny w celu sprowadzenia do klubu Stratosa Svarnasa.  Zdaniem dziennikarza polski klub porozumiał się już z agentem piłkarza i przekonał go do transferu, ale piłkarz ma ważny kontrakt z klubem do lata 2025 roku. Możliwe jednak, że AEK zgodzi się na sprzedaż zawodnika, […]
25.05.2022
Liga Mistrzów
25.05.2022

Antonio Pintus. Trener, który dodaje skrzydeł piłkarzom Realu Madryt

– Metodo Pintus! – krzyczy rozradowany Luka Modrić w szatni Realu Madryt. Królewscy właśnie zafundowali kibicom kolejny mikrozawał, odwracając losy spotkania rzutem na taśmę. To wręcz wizytówka sezonu w wykonaniu ekipy Carlo Ancelottiego. Nie ma w tym przypadku, tak jak i nieprzypadkowo Chorwat śpiewając ściska drobnego gościa w klubowym dresie. Antonio Pintus, włoski trener przygotowania fizycznego, to sekretna broń […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Sport Bild: Gnabry chce odejść z Bayernu Monachium

Nie jest to najlepszy czas dla kierownictwa Bayernu Monachium. Nie dość, że trwa już saga transferowa związana z Robertem Lewandowskim, który chce odejść z ekipy mistrza Niemiec, to podobny ruch rozważa także Serge Gnabry. Taką informację podał „Sport Bild”. Niemiecki skrzydłowy stał się jednym z priorytetów transferowych Realu Madryt, po tym jak Królewskim nie udało […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Oficjalnie: Piotr Tworek nie jest już trenerem Śląska

Mimo że Piotrowi Tworkowi udało się utrzymać Śląsk Wrocław w Ekstraklasie, nie uratowało to go przed pożegnaniem się ze swoimi obowiązkami.  Za Śląskiem bardzo nieudany sezon, w którym klub był bliski spadku do I ligi. Aby tego uniknąć, w marcu zdecydowano się na zmianę szkoleniowca. Po zwolnieniu Jacka Magiery w klubie pojawił się Piotr Tworek. Śląsk […]
25.05.2022
Uncategorized
25.05.2022

Anglik, który odbudował się za granicą. Tammy Abraham wraca na salony

Już dzisiaj włoski zespół zmierzy się z ekipą z Holandii, by powalczyć o triumf w Lidze Konferencji. Kto będzie jednak jedną z największych gwiazd na boisku? Anglik! Ucieczka z własnej strefy komfortu miała dla Tammy’ego Abrahama same pozytywne konsekwencje. Strzela gola za golem, celuje w wyjazd na mundial z reprezentacją Synów Albionu, a już dziś […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Jurgen Klopp menedżerem sezonu w Premier League

Poznajemy laureatów wszystkich nagród indywidualnych za miniony sezon, a wśród nich są też oczywiście menedżerowie. W Premier League takim wyróżnieniem może pochwalić się trener Liverpoolu, Jurgen Klopp.  Niemiecki menedżer ze swoim zespołem zdobył jedynie wicemistrzostwo, choć o triumf walczył do samego końca, a losy mistrzostwa rozstrzygnęły się w ostatnim kwadransie ostatniej kolejki. Liverpool pod jego […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Legia planuje pożegnać Boruca meczem z Celtikiem

W sobotę mogliśmy oglądać ostatnią kolejkę sezonu Ekstraklasy, która mogła być też ostatnim oficjalnym meczem, w którym w barwach Legii zagrał Artur Boruc. Bramkarz nie wystąpił jednak w starciu z Cracovią, ale Wojskowi planują zorganizować specjalny mecz pożegnalny Boruca, w którym rywalem Legii byłby Celtic Glasgow.  42-letni bramkarz nie występuje w składzie warszawskiego klubu od […]
25.05.2022
Inne sporty
25.05.2022

W pogoni za Vive. Czy w przyszłym sezonie Wisła znów napędzi mistrzom strachu?

Wiśle Płock nie udało się po 11 latach zdetronizować Vive. Niesamowite spotkanie w Orlen Arenie (20:20, 5:3 w karnych dla przyjezdnych) pokazało jednak, że Nafciarze mają dobry plan na postawienie się w PGNiG Superlidze zamożniejszym rywalom. Skoro nie mogą sobie pozwolić na takiej klasy indywidualności, jak kielczanie, muszą skupić się na budowaniu drużyny, która niejako […]
25.05.2022
Suche Info
25.05.2022

Włoskie media: Ibrahimović przedłuży kontrakt z Milanem

Szwedzki napastnik w październiku skończy 41 lat, a mimo to wciąż gra na najwyższym poziomie i nie planuje kończyć kariery. Włoski dziennikarz Nicolo Schira z La Gazzetta dello Sport informuje, że Ibrahimović planuje przez kolejny rok grać w Milanie.  Drużyna z Mediolanu jest świeżo upieczonym mistrzem Włoch. Ibrahimović przyczynił się do tego sukcesu, strzelając w […]
25.05.2022