Mecz z Koreą Południową to ostatni etap fazy eksperymentalnej podczas przygotowań biało-czerwonych do rosyjskiego mundialu. Czerwcowe starcia z Chile i Litwą będą już miały inny wymiar, bo dojdzie do nich po ogłoszeniu ostatecznej kadry, gdy już odwrotu od pewnych decyzji nie będzie. Teraz Adam Nawałka może jeszcze do woli sprawdzać i kombinować.
Zmiany w składzie na pewno nastąpią, ale to nie będzie reprezentacja rezerwowa. Selekcjoner nie zamierza oszczędzać Roberta Lewandowskiego, a do składu powinni wrócić Michał Pazdan, Kamil Grosicki i Maciej Rybus. W środku pola za kontuzjowanego Karola Linettego (w sobotę wrócił do Sampdorii razem z Bartoszem Bereszyńskim) powinien zagrać Krzysztof Mączyński, choć niektórzy zastanawiają się, czy od pierwszej minuty nie zadebiutuje Taras Romanczuk. Jeśli nie, powinien wejść po przerwie. Do końca zagadką pozostaje, czy Nawałka zdecyduje się dalsze testowanie systemu z trójką stoperów, czy tym razem przejdzie na klasyczną czwórkę obrońców. W drugim przypadku w wyjściowej jedenastce mógłby się pojawić Arkadiusz Milik, my jednak obstawiamy wariant numer jeden.
Poza Linettym i Bereszyńskim na pewno nie zagra Sławomir Peszko, którego męczy infekcja wirusowa. Nie brakuje głosów, że to efekt braku rozsądku skrzydłowego Lechii Gdańsk, który na początku zgrupowania mimo zimowej aury jako jedyny trenował w krótkim rękawku. No cóż…
POLSKA WYGRA Z KOREĄ POŁUDNIOWĄ? KURS W TOTOLOTEK.PL 1,85
Peszko, Lewandowski i niepowołany teraz Jakub Błaszczykowski pamiętają ostatni mecz kadry na Stadionie Śląskim. W październiku 2009 roku na zakończenie totalnie nieudanych eliminacji do MŚ w RPA przegraliśmy po samobóju Seweryna Gancarczyka, co przypieczętowało awans naszych rywali. Wszystko działo się w otoczce absurdu. Stefan Majewski jako tymczasowy selekcjoner, okropna pogoda i straszące pustkami trybuny. W tamtym czasie kibice bojkotowali PZPN, a okoliczności mieli wyjątkowo zachęcające do takiego kroku.
Dziś to zupełnie inna reprezentacja, zupełnie inna atmosfera i zupełnie inny Stadion Śląski. Jego przebudowa trwała łącznie aż osiem lat, pochłonęła 650 mln zł, ale efekt końcowy musi robić wrażenie. Zasadne jest pytanie, jak ten obiekt będzie zarabiał na co dzień, jednak jako arena meczowa na pewno się sprawdzi, mimo bieżni lekkoatletycznej, oddalającej trybuny od boiska.
Koreańczykom będziemy mogli się zrewanżować za pamiętne 0:2 rozpoczynające dla nas rywalizację na mundialu w 2002 roku. Gwiazdą dzisiejszej drużyny jest znakomity Son Heung-min z Tottenhamu. Poza nim z podstawowej kadry w Europie grają jeszcze klubowy kolega Łukasza Fabiańskiego ze Swansea – Ki Sung-yueng, Koo Ja-cheol z Augsburga, Kwon Chang-hoon z Dijon i napastnik Salzburga, Hwang Hee-chan. Pozostali kadrowicze występują w klubach koreańskich i japońskich, więc dla kibica w Europie są raczej anonimowi.
REMIS W MECZU POLSKA – KOREA POŁUDNIOWA? TOTOLOTEK.PL PŁACI 3,40
Nasi goście przed meczem wypowiadają się dość kurtuazyjnie. Tak należy traktować stwierdzenie, że mierzą się z Polską, bo ta prezentuje podobny poziom jak Niemcy, z którymi zmierzą się w grupie podczas rosyjskiego mundialu. Nas interesują porównania do Japonii, którą dostaliśmy w grupie. Tutaj selekcjoner Tae-Yong Shin stwierdził, że Japonia gra bardziej taktycznie, a Korea bardziej fizycznie. Niewykluczone zatem, że biało-czerwonych czeka podobne spotkanie jak z Nigerią.
Czego oczekujemy od tego meczu? Przede wszystkim potwierdzenia, że idziemy w dobrym kierunku i kontynuujemy postęp, który obserwowaliśmy w piątek (dużo naszych sytuacji, mało sytuacji rywala). Na tym etapie to będzie najważniejsze, a jeśli do tego wynik będzie się zgadzał, tym lepiej.
JEŚLI KOREAŃCZYCY WYGRAJĄ I TAK OBSTAWICIE, TOTOLOTEK.PL PŁACI PO KURSIE 5,25
Jeżeli nie czytaliście jeszcze naszych tekstów przygotowanych pod spotkanie z Koreą Południową, nadal możecie nadrobić zaległości.
Wspomnienia kadrowiczów Jerzego Engela z 2002 roku – TUTAJ
Porównanie reprezentacji Japonii i Korei Południowej – TUTAJ
Sylwetka Heung-Min Sona – TUTAJ
Analiza sytuacji w koreańskim futbolu – TUTAJ
50 nie tylko piłkarskich rzeczy, które warto wiedzieć o Korei Południowej – TUTAJ
Fot. FotoPyk