post

Opublikowane 18.02.2018 19:35 przez

Jan Ciosek

Ronda Rousey to absolutna gwiazda światowego MMA. Babka, która wygrała wszystko, ustanowiła wiele trudnych do pobicia rekordów i zarobiła tyle, ile nikt przed nią. A teraz postanowiła poszukać szczęścia w profesjonalnym wrestlingu, czyli ustawianych zapasach. Szok? Zaskoczenie? Czy może po prostu naturalna kolej rzeczy?

Najpierw suche fakty. Ronda Rousey to dla kobiecego MMA ktoś pokroju Conora McGregora. Ktoś, jak Floyd Mayweather dla boksu, albo Serena Williams dla tenisa. Słowem: ikona, gwiazda i osoba, która napędza zainteresowanie dyscypliną. Zaczynała od judo, gdzie została pierwszą amerykańską medalistką olimpijską w historii. Brąz w Pekinie jej wystarczył, zdecydowała, że czekanie czterech lat tylko po to, by spróbować powalczyć o więcej w Londynie, to absurd i strata czasu. Poszła do MMA, gdzie szybko udowodniła, że to był strzał w dziesiątkę.

Dźwignia… i wszystko jasne

Trochę suchych liczb. Amatorska kariera Rousey w MMA to trzy wygrane przed czasem walki, które potrwały w sumie niespełna… dwie minuty. Wszystkie kończyła swoim znakiem rozpoznawczym: zabójczą dźwignią na łokieć. Dalej – zawodowy debiut: 25 sekund, dźwignia na łokieć. Druga walka: 49 sekund, dźwignia na łokieć. Trzecia: 25 sekund, dźwignia na łokieć. Czwarta: 39 sekund, dźwignia na łokieć. Nudne? Na pewno nie dla Rondy i szybko rosnącej grupy jej fanów. Piąty zawodowy pojedynek to zejście do wagi koguciej i walka o pas federacji Strikeforce. Scenariusz? Standardowy: dźwignia na łokieć i zwycięstwo w pierwszej rundzie, choć po bardzo długim, jak na Rousey, starciu, trwającym aż cztery i pół minuty.

Już wtedy była gwiazdą pierwszej wielkości. A Dana White, czyli szef UFC, nie lubi, żeby takie osobowości walczyły dla innych federacji.

Jeśli w następnych 10 latach będzie jakaś kobieta w oktagonie, to prawdopodobnie będzie to Ronda Rousey – oświadczył w 2012 roku. Niedługo potem Amerykanka obroniła tytuł w Strikeforce, a chwilę potem White ogłosił, że Rousey to pierwsza kobieta, która podpisze kontrakt z UFC, zostając automatycznie pierwszą mistrzynią wagi koguciej. I wtedy poszło już z górki. Popularność Rondy Rousey rosła w lawinowym tempie. Debiut w UFC: prawie pół miliona sprzedanych dekoderów pay-per-view (plus oczywiście dźwignia na łokieć w pierwszej rundzie). Rewanż z Mieshą Tate to już ponad milion dekoderów. I wreszcie coś nowego – w ósmym zawodowym pojedynku pierwszy raz ktoś przetrwał z Rousey pierwszą rundę. I drugą też. Na początku trzeciej wjechała już klasyczna dźwignia na łokieć i było pozamiatane. Cztery kolejne obrony to już standardowe zwycięstwa nawet nie w pierwszej rundzie, a nawet w pierwszej minucie lub jej okolicach – najdłuższa trwała 76 sekund, pozostałe 14, 16 i 34 sekundy. Takiej dominacji nad rywalkami nie miał nikt w tym sporcie. A zdaniem wielu – w jakimkolwiek sporcie. Co więcej, ESPN uznał Rondę Rousey za najlepszą sportsmenkę w historii. I nawet, jeśli była w tym stwierdzeniu przesada, to wcale nie tak duża. Styl zwycięstw Rousey nie pozostawiał cienia wątpliwości. Jeszcze raz: topowe rywalki i walki trwające po 14, czy 16 sekund. To mniej więcej tak, jakby Serena Williams wygrywała w finale Wimbledonu 6:0, 6:0.

Niezniszczalni i zniszczalna

To wszystko oczywiście wiązało się z całą masą innych korzyści. Pod koniec 2015 roku mistrzyni wagi koguciej zarabiała zdecydowanie najwięcej nie tylko spośród zawodniczek UFC, ale więcej od najlepszych mężczyzn – za walkę z Bethe Correią na przykład wzięła 7 milionów dolarów, co dało ponad 200 tysięcy za każdą z 34 sekund pojedynku.

Poza oktagonem także nie próżnowała. Dodatkowe pieniądze i jeszcze większą popularność przyniosła jej choćby rola w filmie „Niezniszczalni” u boku Sylvestra Stallone’a, Jasona Stathama, Antonio Banderasa czy Arnolda Schwarzeneggera. Występy na wielkim ekranie jej się spodobały, w kolejnym roku zagrała także w filmie Furious 7.

Filmy, sesje zdjęciowe, kręcenie reklam, udzielanie wywiadów, prowadzenie programów w telewizji – Rondy Rousey wszędzie było pełno. Najmniej chyba tam, gdzie jednak jej obecność była mocno wskazana – na sali treningowej. W siódmej obronie tytułu mierzyła się z Holly Holm i była oczywiście murowaną faworytką. W pierwszej rundzie sięgnęła po sprawdzoną broń, próbując założyć dźwignię na łokieć. Holm była na to jednak przygotowana i nie dała się zaskoczyć. Zamiast tego, wielokrotnie trafiła mistrzynię mocnymi ciosami lewą ręką. Rousey zakończyła rundę mocno poobijana i zakrwawiona. To była pierwsza w jej karierze przegrana runda. A chwilę później było po wszystkim. Holm trafiła rywalkę potężnym kopnięciem w kark. Kiedy nieprzytomna Rousey wylądowała na deskach, dostała jeszcze dwiema bombami na twarz. To był brutalny i bolesny koniec jej panowania.

Myśli samobójcze

Sytuacja była podobna, jak dwa lata później z Joanną Jędrzejczyk. Polka też była niepokonaną mistrzynią, kiedy sensacyjnie przegrała w kolejnej obronie tytułu. I też przez nokaut, tyle błyskawiczny, co niespodziewany.

Szczerze, po walce byłam w gabinecie lekarskim, siedziałam w samym rogu i myślałam: kim jestem teraz, skoro nie mistrzynią. Dosłownie, siedziałam tam i myślałam o tym, żeby się zabić. W tamtej konkretnej chwili byłam przekonana, że jestem nikim, że bez tego pasa ludzie mają mnie w dupie – mówiła w programie Ellen DeGeneres. – Chciałam się zabić, ale spojrzałam do góry i zobaczyłam mojego faceta, Travisa, który patrzył na mnie. Pomyślałam: przecież muszę urodzić jego dzieci, muszę pozostać przy życiu.

Historia z partnerem, również zawodnikiem UFC, Travisem Browne’em, także jest ciekawa. Kiedyś Rousey spotykała się z Brendanem Schaubem. Co ciekawe, w 2014 roku doszło do walki Schauba z Browne’em, wygrał ten drugi przez nokaut w pierwszej rundzie. Kilka miesięcy później na Twitterze pojawiły się zdjęcia Rondy z Travisem. Dodajmy: żonatym Travisem, którego żona oskarżała o przemoc domową. Koniec końców małżeństwo się rozpadło, a w sierpniu ubiegłego roku Rousey i Browne się pobrali. Wcześniej jednak największa gwiazda UFC dostała kolejną bolesną lekcję i znów potrzebowała wsparcia ukochanego. Po ponad roku od porażki z Holm, 30 grudnia 2016, wróciła do oktagonu, walczyć o tytuł z Amandą Nunes. Ten pojedynek potrwał zaledwie 48 sekund. I nie było dźwigni na łokieć, tylko straszne lanie w stójce. Nunes stłukła Rousey na kwaśne jabłko, sama nie przyjmując praktycznie żadnego ciosu.

Przez cały rok skupiałam się wyłącznie na tym, żeby wrócić i wygrać. Ale czasem, nawet, gdy jesteś świetnie przygotowana, dajesz z siebie wszystko i chcesz czegoś najbardziej na świecie, sprawy nie układają się po twojej myśli. Potrzebuję teraz trochę czasu, na refleksję i zastanowienie się nad przyszłością – oświadczyła.

Ładna dziewczyna dostaje po buzi

Przez cały 2017 rok pojawiały się tylko plotki odnośnie jej przyszłości. Coraz więcej wskazywało jednak na najbardziej oczywiste rozwiązanie: to koniec. – Nie chciałbym tego oglądać – powiedział w sierpniu Dana White, pytany o ewentualny powrót. – Nie chcę, żeby to się zdarzyło. Troszczę się o nią a ona ma już dość pieniędzy i wszystkiego. Nie chcę, żeby do tego doszło.

Podobnych głosów było zresztą dużo więcej. Także na przykład na antenie Weszło FM. – Mi się ciężko oglądało jej ostatnie walki, cieszę się, że już nie będzie walczyła w UFC. To nie tak, że nie jestem fanem kobiecego MMA. Po prostu nie jestem fanem tego, jak ładna dziewczyna dostaje po buzi – mówił Tomasz Narkun w programie „Jurasówka”.

Teraz Rondzie to nie powinno grozić. Federacja WWE ogłosiła, że właśnie podpisała kontrakt z byłą mistrzynią UFC. Co to oznacza? Cóż, w największym uproszczeniu: zamiast prawdziwych ciosów, krwi, bólu i coraz większego zagrożenia ciężkimi nokautami, Rondę Rousey czeka teraz udział w ustawianych, reżyserowanych pojedynkach, w których jedyne ryzyko polega na tym, że widzowie mogą mieć jej dość i federacja nie przedłuży kontraktu. Ryzyko, dodajmy, minimalne, bo mówimy o uwielbianej przez Amerykanów zawodniczce. Czasem może zdarzyć się też, że ktoś trochę za mocno uderzy pozorowanym ciosem, albo niechcący trafi w twarz. Generalnie jednak, w porównaniu z walkami na szczycie światowego MMA różnica w ryzyku jest mniej więcej taka, jak między zimowym wejściem na Nanga Parbat, a wjazdem saniami do Morskiego Oka…

Moim zdaniem Ronda wybrała mniejsze zło. Jest bardzo popularną osobą, znaną postacią, grała w takich filmach, jak choćby „Niezniszczalni”. W UFC zaliczyła dwa ciężkie nokauty. Teraz dostała propozycję z WWE, hajs się zgadza. Tu na pewno nie dostanie ciężkiego nokautu, bo to wszystko jest ustawione. Scenariusz na pewno już jest ułożony, kiedy wygra, kiedy zdobędzie pas, kiedy straci i ile zarobi. Psychika po dwóch ciężkich porażkach w UFC musiała jej siąść, już jej się nie chce wracać. Wybrała mniejsze zło za te same pieniądze, albo nawet większe – skomentował Michał Materla w „Jurasówce”.

Wrestling jest fajny

Trudno nie zgodzić się z byłym mistrzem KSW. Co więcej – dla Rondy Rousey to był naturalny krok. Dzięki udziałowi w hollywoodzkich produkcjach ma podstawy warsztatu aktorskiego, niezbędnego w zawodowym wrestlingu. Nieco zaskakującej wypowiedzi już po podpisaniu przez gwiazdę kontraktu z WWE udzielił Dana White. – Cieszę się jej szczęściem. To coś, czego ona zawsze chciała. Ronda po prostu dalej zdobywa wszystko, o czym zawsze marzyła – powiedział w rozmowie z ESPN.

To może być mocno zaskakujące, ale tylko dla kogoś, kto nie rozumie amerykańskiej specyfiki. Dla nas to trochę brzmi, jakby Leo Messi nagle oświadczył, że ma dość Primera Division, Ligi Mistrzów i w ogóle poważnego futbolu, a teraz będzie grał w piłkę plażową, bo zawsze o tym marzył. Z tą jeszcze różnicą, że na plaży w piłkę gra się na poważnie, zawodowo, bez ustawek, a wrestling to przecież tylko i wyłącznie show. W USA jednak traktuje się go śmiertelnie poważnie. Dość powiedzieć, że federacja WWE produkuje rocznie nawet 500 imprez, pod różnymi markami, zatrudnia prawie tysiąc osób. Transmisje gal WWE docierają do widzów w 150 krajach. Obecność Rondy Rousey może im tylko pomóc w przyciągnięciu nowych fanów.

To jest teraz moje życie i mój życiowy priorytet na najbliższe lata. To nie jest jednorazowa akcja, to nie jest żadne zagranie pod publiczkę – mówi Ronda w rozmowie z ESPN. – Kiedy pierwszy raz spotkałam zawodowego wrestlera Triple H powiedziałam mu: mogę robić inne rzeczy, które przyniosą mi dużo więcej pieniędzy. Ale nie przyniosą mi tyle radości. Bo wrestling jest fajny. To rodzaj aktorstwa, który zawsze chciałam robić, ale nigdy nie sądziłam, że to będzie możliwe. A teraz zdałam sobie sprawę, że mam taką szansę. I czuję, że sama skopałabym sobie tyłek, gdybym tej okazji nie wykorzystała!

Zanim zaczniecie się nabijać z Amerykanów i dziwić, jak można się ekscytować ustawianymi walkami podpowiadamy: Rocky z Apollo Creedem także nie walczyli naprawdę. Ani Maximus z Commodusem. Batman z Jokerem także nie. Wszystko jest kwestią stworzenia odpowiednio emocjonującego widowiska. A w WWE po prostu wiedzą, jak to robić. Inna sprawa, że chyba lepsza odpowiednio wyreżyserowana walka dobrze przygotowanych gwiazd, niż teoretycznie prawdziwy pojedynek Popka Monstera z Tomaszem Oświecińskim…

JAN CIOSEK

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021
Primera Division
06.12.2021

Getafe zaczęło lepiej punktować, ale wciąż jest w kropce. Co dalej?

Getafe przez kilka sezonów pracy Josepa Bordalasa osiągało wyniki ponad stan. Z przeciętnych piłkarzy wyciskał siódme poty, przez co Los Azulones dostąpili zaszczytu gry w europejskich pucharach. Ostatni sezon tego trenera pokazał, że Getafe zaczyna się wypalać i dobiło do sufitu. Pojawiały się poważne zgrzyty w szatni i w gabinetach, zaczęła znikać satysfakcja z pracy, […]
06.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Skoki
06.12.2021

Jak zbudować skocznię narciarską? Czyli wszystko, co musicie wiedzieć o arenach zmagań skoków

Obiekty, na których rozgrywają się zawody najpopularniejszego sportu zimowego w Polsce, zwykle położone są w pięknych miejscach, co w połączeniu z ich ciekawą konstrukcją tworzy obrazek jak z widokówki. Wśród fanów wzbudzają zarówno ciekawość, jak i… strach. Bo chyba każdy z nas, oglądając skoki, choć raz zadał sobie pytanie jak to jest siedzieć tam, na […]
06.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Co tam się działo! Hamilton wygrał szalony wyścig i zrównał się z Verstappenem

To był wyścig, który przejdzie do historii. Taki, który przyniesie niezliczone ilości materiału do późniejszych analiz i taki, który trudno jest opisać w kilku zdaniach. Lewis Hamilton i Mercedes mieli wszystko po swojej stronie. Po olbrzymim zamieszaniu, dwóch czerwonych flagach i świetnym restarcie w wykonaniu Maxa Verstappena, siedmiokrotny mistrz świata znalazł się jednak w sytuacji, […]
05.12.2021
Inne sporty
05.12.2021

Polska skocznia nie pomogła. Nasi skoczkowie zawodzą

Dawno nie oglądaliśmy równie mało porywającego konkursu Pucharu Świata. Chcielibyśmy też powiedzieć, że dawno nie widzieliśmy tak słabego występu polskich skoczków. Ale niestety – zaczynamy się już przyzwyczaić do mizernej formy ekipy Michala Doleżala. Dzisiaj w Wiśle z – powiedzmy – przyzwoitej strony pokazał się tylko Kamil Stoch, który zajął 11. miejsce. Do drugiej serii […]
05.12.2021
Skoki
04.12.2021

Po pierwszej serii było świetnie. Po drugiej? Szkoda gadać. Loteria w Wiśle

Po raz pierwszy w historii zawodów drużynowych Pucharu Świata w Wiśle na podium nie stanęli reprezentanci Polski. I to mimo tego, że po pięciu z ośmiu skoków prowadzili w konkursie. Potem przyszedł jednak gorszy skok Andrzeja Stękały, beznadziejna próba Dawida Kubackiego, a Kamil Stoch skoczył co najwyżej poprawnie, choć i tak zdołał nas wyprowadzić na […]
04.12.2021
Skoki
04.12.2021

Toni Nieminen. Genialny dzieciak, który nie udźwignął własnego sukcesu

Toni Nieminen był największą sensacją sezonu 1991/92. Ledwie szesnastoletni skoczek wygrał wszystko, co tylko było do wygrania. Najlepszy okazał się w Turnieju Czterech Skoczni, Pucharze Świata i na igrzyskach olimpijskich. A potem spadł ze szczytu równie szybko, jak na niego wszedł. Pojawiły się problemy z formą, alkoholem i własnymi myślami. Choć wciąż miał przebłyski, nie […]
04.12.2021
Inne sporty
04.12.2021

Iga Świątek zakończyła współpracę z trenerem Sierzputowskim

Iga Świątek ogłosiła za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zdecydowała się zakończyć współpracę z trenerem Piotrem Sierzputowskim. Z byłym już szkoleniowcem pracowała od ponad pięciu lat, to pod jego opieką wygrała juniorski Wimbledon, seniorski Roland Garros i wspięła się na czwarte miejsce w rankingu WTA. – Ta zmiana nie jest łatwa i decyzja też nie była – […]
04.12.2021
Inne sporty
13.03.2020

Panowie, wyłączcie wasze silniki. I to raczej na dłuższy czas… Motorsport także odwołany

Dla kibiców sportów motorowych połowa marca to tradycyjnie czas, kiedy kończy się sen zimowy, a zaczyna wielkie ściganie. W tym roku miało być tak samo, najlepsi kierowcy świata już byli w Australii, gotowi do rozpoczęcia sezonu Formuły 1. A jednak, silniki nie zostaną odpalone, żadnego ścigania nie będzie. Królowa sportu motorowego zapada w ponowny sen […]
13.03.2020
Inne sporty
12.03.2020

Formuła 1? Nie, Formuła Covid-19! Jak się ścigać z koronawirusem

Turnieje tenisowe – odwołane. Gale sportów walki – odwołane. Mecze piłkarskie – jedne odwołane, inne – póki co – rozgrywane bez udziału publiczności. Wszystko oczywiście przez epidemię koronawirusa, która uderzyła w świat sportu z ogromną siłą. Tymczasem Formuła 1 właśnie szykuje się do rozpoczęcia sezonu, jak gdyby nigdy nic. No, dobra, jak gdyby nigdy nic […]
12.03.2020
Inne sporty
08.03.2020

Kim jesteś? Jesteś zwycięzcą. Z tym, że chyba nie bardzo…

Czy są jakieś granice żenady? Cóż, patrząc na to, co wydarzyło się na ringu w Łomży – chyba nie w świecie boksu. Oto Artur Szpilka stoczył pierwszą walkę po powrocie do kategorii junior ciężkiej. Walkę słabą, żeby nie powiedzieć – żenującą. Ale jego kiepska postawa była niczym w porównaniu do tego, co pokazali austriaccy sędziowie. […]
08.03.2020
Inne sporty
07.03.2020

Jędrzejczyk przed walką o pas: Kocham rywalizację. Nawet gdy gram ze szwagrem w chińczyka, mocno walczę

W życiu Joanny Jędrzejczyk nie ma miejsca na nudę. Polska wojowniczka dziś w nocy stanie przed wielką szansą na odzyskanie mistrzowskiego pasa federacji UFC. W międzyczasie Joanna Jędrzejczyk jest po prostu Joanną Jędrzejczyk: pewną siebie, wyszczekaną, zdecydowaną i świadomą swoich możliwości wojowniczką. Po tym, jak mistrzyni UFC Weili Zhang pokazała polskim kibicom środkowy palec, JJ […]
07.03.2020
Inne sporty
24.02.2020

W skokach narciarskich się udało. Teraz szukamy następców Kubicy

Ulica Bielańska w Warszawie to tak naprawdę ledwie uliczka, jakiej przebiegnięcie zajęłoby dobremu sprinterowi może 15 sekund. Stoi tu kilka bloków, apteka, najmniejsza pętla autobusowa w mieście (dla jednego autobusu), osiedlowa siłownia, popularna klubokawiarnia i salon pielęgnacji psów, podobno najlepszy w kraju. Aha, i jeszcze siedziba PKN Orlen, największej polskiej firmy. Kimi Raikkonen, mistrz Formuły […]
24.02.2020
Inne sporty
23.02.2020

Król Cyganów królem świata! Tyson Fury zdemolował Wildera

Takie walki kochamy, dla takich walk zarywamy noce. Dziś nawet nie trzeba było rezygnować ze snu, a jedynie ustawić budzik na świt polskiego czasu. Choć wstawanie w niedzielę około piątej rano to czyste barbarzyństwo, to jednak żadnego fana boksu specjalnie namawiać nie trzeba było. W Las Vegas toczyła się walka, na którą świat czekał od […]
23.02.2020
Liczba komentarzy: 19
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sebapanas
sebapanas(@sebapanas)
3 lat temu

„Scenariusz na pewno już jest ułożony, kiedy wygra, kiedy zdobędzie pas, kiedy straci”
Oj, chyba za dużo wiary w writerów WWE, oni czasami nie mają pojęcia jak zaplanować następny miesiąc, a co dopiero całą karierę, dawanie i odbieranie pasów to też nie taka łatwa sprawa, trzeba sobie zasłużyć, między innymi poprzez pracę w ringu, przy mikrofonie, wzbudzać reakcję od fanów w widowni (pozytywną bądź negatywną), no chyba że ludzie z tyłu cię lubią i pchają ci pasy na siłę wbrew opinii fanów (np. Roman Reigns). Ronda wiele razy podkreślała że jest wielką fanką, jej nickname „Rowdy” odziedziczyła po Roddy’m Piperze, legendarnym wrestlerze, na tym zdjęciu, co użyliście nosi nawet jego kurtkę którą dostała od jego rodziny. Jest to ryzyko i dla Rondy i dla WWE ale ryzyko które warto podjąć.

Kcramsib
Kcramsib(@kcramsib)
3 lat temu

Jakie tam ryzyko… Ronda spełni swoje życiowe marzenie o zostaniu wrestlerką (o czym gadała od lat), federacja zyskuje popularne w świecie sportu nazwisko… szkoda tylko innych zawodniczek, które spadną nieco na drugi plan kosztem (mimo wszystko) amatorki, ale cóż, taki to biznes. Zresztą… czy Charlotte i Asuka mogłyby liczyć na pojawienie się na weszło, gdyby nie debiut Rousey?

robi2009
robi2009(@robi2009)
3 lat temu
Reply to  Kcramsib

Pamiętam Rondę z którejś gali (Summer Slam albo Wrestlemania) w koszulce z Vegetą z DBZ razem z 3H w ringu 🙂 Już wtedy było wiadomo, że to kwestia czasu.

Kcramsib
Kcramsib(@kcramsib)
3 lat temu
Reply to  robi2009

Wrestlemania 31 w 2015, razem z The Rockiem sponiewierali 3H i jego żonę 😉

Placek
Placek(@placek)
3 lat temu

Pooglądajcie sobie wrestling kobiet, to jest coś pięknego, seksowne babki w kusych strojach, odstawiające całkiem zabawny show z wieloma wygięciami talii i wypinaniem pupy.
A teraz porównajcie to do damskiego mordobicia, ktore prawdopodobnie też jest ustawione, gdzie mozna „podziwiać” agresywne kobiety. W wrestlingu przynajmniej nie udają że nie udają.

JuanPablo
JuanPablo(@juanpablo)
3 lat temu

https://mpolski.pl/ronda-rousey-pionierka-mma-przyszlosc-wwe/

Wow jak miło. Widzę że pan Ciosek po raz kolejny bazuje na moim tekście. Co prawda zajęło mu to jakieś 3 tygodnie i barwnie dodał autopromocje weszlo.fm ale szacun. Czekam teraz na artykuł o walce Mayweather-CM Punk, ma pan ładnie opisane u nas, wystarczy przepisać jak z Nurmagomedovem i Rondą. Pozdrawiam.

ewenementludzkiegoumyslu
ewenementludzkiegoumyslu(@ewenementludzkiegoumyslu)
3 lat temu

Jak dobrze wiedzieć że weszło wreszcie uznało że warto dawać pismaków którzy właściwie znają się na temacie do odpowiednich artykułów <3

a nie czekajcie xD

kotkameleon
kotkameleon(@kotkameleon)
3 lat temu

Porównanie filmu do zabawy na ringu to dość pokraczny pomysł.

C39
C39(@c39)
3 lat temu
Reply to  kotkameleon

Wrestlingowi dużo bliżej do jakiejś Gry o Tron niż zapasów na Igrzyskach. Łączy się element sportowy z elementami rozrywkowymi. Vince McMahon, właściciel WWE, w wystąpieniu które zapoczątkowało najcieplej wspominaną erę w historii wrestlingu, powiedział „Pomimo tego że nazywamy show 'rozrywką sportową’, ze względu na atletyczność będącą jego częścią, kluczowym słowem w tym wyrażeniu jest 'rozrywka'”.

kotkameleon
kotkameleon(@kotkameleon)
3 lat temu
Reply to  C39

Rozrywka… to może napiszemy coś o grze w szachy?

Jakkaz
Jakkaz(@jakkaz)
3 lat temu
Reply to  kotkameleon

Wrestling ogląda się jak serial. Ze zwracaniem uwagi na fabułę itd. Ludzie w Polsce szczególnie to hejtują, bo przez ring i walki oglądają to z nastawieniem jak na prawdziwe sporty walki jak już na to wpadną. I wtedy jest hejt. Żaden fan chyba nie ogląda tego dla samych walk, bo to po prostu serial i trzeba to zrozumieć, a nie „jak można się tym jarać!!!1!!11”

kotkameleon
kotkameleon(@kotkameleon)
3 lat temu
Reply to  Jakkaz

Ja rozumiem, że ktoś się tym jara – nie moja sprawa.
Tylko film fabularny to „ciut” inna forma rozrywki, tylko oto mi chodzi.
Jasiu w szkole malował, Matejko też malował – no ale…coś to malowanie dzieli.

C39
C39(@c39)
3 lat temu
Reply to  kotkameleon

Wrestling od seriali i filmów dzieli element sportowy. Wrestling od sportów walki dzieli element reżyserii. Nikt nie mówi, że to jest arcydzieło Quentina Tarantino czy innego Woody’ego Allena. Nikt nie mówi, że to są gale MMA. To jest coś powstałego z połączenia tych dwóch światów. Porównanie to raczej nie miało na celu przyrównanie storyline’ów do Rocky’ego czy innych ponadczasowych dzieł kinematografii, lecz bardziej ukazanie, że wrestling jest często skreślany w Polsce, choć z grubsza sprawę ujmując jest bardzo podobny budową scenariusza do filmów tego typu – dwóch gości walczy, odgrywając role: jeden dobry, drugi zły; wynik tej walki z góry jest ustalony.

kotkameleon
kotkameleon(@kotkameleon)
3 lat temu
Reply to  C39

Dlatego można było wspomnieć o „Koronie królów” a nie Rocky IV.

robi2009
robi2009(@robi2009)
3 lat temu
Reply to  Jakkaz

Mam dokładnie to samo podejście: wrestling to serial obyczajowo-komediowy o tematyce zapasów. Są dramaty, są łzy smutku, radości, brać popcorn i oglądać, a nie zastanawiać się dlaczego Roman Reigns jest wypychany na siłę na szczyt przez Mc Mahon’ów.

Jakkaz
Jakkaz(@jakkaz)
3 lat temu

Ale napisanie, że w WWE nie ma ryzyka ciężkiej kontuzji, krwi i bólu to mocna głupota…

robi2009
robi2009(@robi2009)
3 lat temu
Reply to  Jakkaz

Dokładnie. Owen Hart:
1. Najpierw po botchu mało co nie złamał karku Stonecold’owi
2. A potem jakiś idiota wymyślił, żeby wszedł do kwadratowego koła spuszczony na linie spod dachu. Linka puściła. RIP Owen.

C39
C39(@c39)
3 lat temu
Reply to  robi2009

Albo Droz, sparaliżowany po powerbombie od D’Lo Browna. Sycho Sid, któremu noga złamała się jak zapałka po zeskoczeniu z najwyższej liny. Wspomniany Stone Cold Steve Austin, którego kariera została wtedy skrócona o kilka lat. A ile ciężkich i długich kontuzji miał HHH, John Cena czy Randy Orton, to nie zliczę.

robi2009
robi2009(@robi2009)
3 lat temu
Reply to  C39

Jan Price to w ogóle fenomen. Raz po kontuzji miał być wyłączony na minimum pół roku, a wykurował się w 2 miesiące żeby zdążyć na Royal Rumble w 2008. Publika wtedy oszalała, chociaż Cena ma tyluż zwolenników co przeciwników.

Weszło
06.12.2021

Richarlison przegrywał ze spalonymi, ale Everton wygrał z Arsenalem

Poniedziałkowe mecze Premier League przyzwyczaiły widzów do pewnego poziomu dramaturgii. Nie wiadomo, czy ze względu na transmitowanie tych spotkań w ogólnokrajowej telewizji, czy na porę rodem z Ligi Mistrzów, ale piłkarze po prostu wtedy nie zawodzą. Przez długi czas można było podejrzewać, że dzisiaj nastąpi wyjątek od reguły, ale wtedy fajerwerki odpalił Demarai Gray. 500 […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Dominik Nowak rozmawia z klubem 1. ligi, który już trenował

29 listopada 2021 roku Dominik Nowak przestał pełnić funkcję trenera Korony Kielce. Poprowadził ten zespół tylko w 32 meczach, bo władze klubu nie były zadowolone z jego pracy. Od zwolnienia nie minęło wiele czasu, a bardzo prawdopodobne, że 49-latek za chwilę może objąć innego pierwszoligowca. To Górnik Polkowice, którego trener Nowak już w przeszłości prowadził. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Trener Wisły Kraków: – Cieszy nas punkt

Marian Zimen, asystent Adriana Guli, który prowadził Wisłę Kraków w meczu z Wartą Poznań, stwierdził na pomeczowej konferencji prasowej, że jeden zdobyty punkt powinien cieszyć Białą Gwiazdę. Zimen zastępował na ławce trenerskiej krakowskiego klubu Adriana Gulę, ponieważ tego Komisja Ligi zawiesiła na dwa spotkania po czerwonej kartce, którą Słowak zobaczył w meczu z Radomiakiem. – […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Szulczek: – Remis nie jest dramatem

Dawid Szulczek, trener Warty Poznań, na konferencję prasową po zremisowanym meczu z Wisłą Kraków przyszedł w koszulce „Wojtek, trzymaj się!” i nadrukowanym linkiem do zbiórki na rzecz walczącego z nowotworem Wojciecha Onsoroge. Mówił: – Pierwsze słowa, jakie usłyszałem po meczu brzmiały: „to jest dramat”. Myślę, że to nie jest dramat, dramatem są te rzeczy, które przeżywa […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Ibra: – Calhanoglu skorzystał na tragedii Eriksena

Zlatan Ibrahimović wydał nową książkę. „Adrenalina” wypełniona jest przemyśleniami Szweda na temat świata futbolu i swojej pozycji w piłkarskim środowisku. Co jasne – nie brakuje też w niej pikantnych, kontrowersyjnych kawałków i spostrzeżeń, które powoli przebijają się poza strony książki.  Co więc tym razem naopowiadał Ibra? Ano gwiazdor Milanu wziął na tapet postać Hakana Calhanoglu, […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Petrescu może zostać selekcjonerem Rumunii

Dan Petrescu dostał propozycję poprowadzenia reprezentacji Rumunii. W połowie listopada, po nieudanych eliminacjach do mistrzostw świata, z posadą selekcjonera kadry Rumunii pożegnał się Mirel Radoi. Propozycję pracy w rumuńskiej federacji otrzymali Gheorghe Hagi i Razvan Lucescu, ale ani jeden, ale drugi nie byli zainteresowani przyjęciem tej oferty. Teraz Rumunia zwróciła się w stronę Dana Petrescu, […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

A jeśli Warta Poznań już nigdy nie wygra meczu u siebie?

Warta Poznań ostatni raz na swoim stadionie wygrała w kwietniu tego roku. Wisłę Kraków prowadził wówczas jeszcze Peter Hyballa, słońce zachodziło nieco później niż o 15:00, paliwo nie kosztowało jeszcze 6 złotych za litr, a Donald Tusk mógł prowadzić samochód. Wydawało się, że dzisiaj nastąpi przełamanie. Ale nie. W doliczonym czasie gry „Zieloni” wypuścili z […]
06.12.2021
Kanał Sportowy
06.12.2021

Weszłopolscy – Łukasz Jabłoński, Andrzej Dadełło

Czas na kolejne wydanie waszych ulubionych Weszłopolskich! Dziś gośćmi programu będą Łukasz Jabłoński (prezes Korony Kielce) i Andrzej Dadełło (właściciel Miedzi Legnica). W części ekstraklasowej rozmawiać będą Jakub Białek, Mateusz Rokuszewski, Paweł Paczul i Jan Mazurek. W części pierwszoligowej  dołączy Samuel Szczygielski. Zapraszamy od 20:00!
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

W Lechu wraca temat sprowadzenia Jimeneza?

Lech Poznań – według informacji Tomasza Włodarczyka – znów sonduje możliwość sprowadzenia Jesusa Jimeneza z Górnika Zabrze.  Kolejorz przymierzał się już do sprowadzenia hiszpańskiego lidera Górnika Zabrze w letnim okienku transferowym, ale wtedy na przeszkodzie stały wygórowane żądania finansowe ekipy z ulicy Roosevelta – jeden milion euro okazał się zaporowy dla Lecha, który wówczas miał […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Danch odchodzi z Arki

Pierwszoligowe kluby powoli zapadają w zimowy sen, coraz mniej dzieje się na boiskach, więc wrzeć zaczyna w gabinetach, gdzie już zaczynają się przemeblowania w zespołach przed rozpoczęciem rundy wiosennej. Ot, przykładowo Arka Gdynia pożegnała się z Adamem Danchem.  Adam Danch był związany z Arką od 2017 roku. W jej barwach wystąpił w 110 meczach i zdobył pięć bramek. […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Węgierski stoper dogadany z Chelsea?

Marco Rossi, selekcjoner reprezentacji Węgier, zdradził, że Attila Szalai najprawdopodobniej trafi do Chelsea.  Calciomercato poprosiło Marco Rossiego o wybranie reprezentanta Węgier, który poradziłby sobie w Serie A. Trener węgierskiej kadry wskazał Attilę Szalaia, ale zaraz dodał, że jego ewentualny transfer z Fenerbahce do Włoch jest aktualnie raczej niemożliwy. – Trudno wymienić tylko jednego zawodnika, ale […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Roger Schmidt odrzucił ofertę prowadzenia Lipska

RB Lipsk gorączkowo szuka następcy dla zwolnionego Jessego Marscha. Jak się jednak okazuje – znalezienie słusznego fachowca na objęcie trenerskiej władzy w klubie ze stajni Red Bulla wcale nie będzie takie proste.  Jednym z głównych kandydatów na zastąpienie Marscha był Roger Schmidt. 54-letni niemiecki szkoleniowiec bardzo dobrze radzi sobie w holenderskim PSV, gdzie osiąga średnią […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Słowik zostanie w J-League?

Jakub Słowik spadł z ligi japońskiej, reprezentując barwy Vegalty Sendaia, ale najprawdopodobniej utrzyma się na poziomie J-League i będzie grał dla FC Tokyo.  Jakub Slowik to FC Tokyo. It has been confirmed that they have signed up. — Marco Molla (@MarcoMolla) December 6, 2021 FC Tokyo to dziewiąty zespół minionego sezonu J-League. W minionej kampanii […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Podolski: – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie

Lukas Podolski wrzucił piąty bieg i prowadzi Górnika Zabrze do kolejnych zwycięstw. Ostatnie trzy mecze ekipy Jana Urbana to trzy zwycięstwa i trzy gole Poldiego. Jak do tego wszystkie ustosunkowuje się sam mistrz świata z 2014 roku? – Jak się wygrywa mecz, to cały tydzień jest na luzie. Tak jest na całym świecie, niezależnie od klubu. Po wygranym meczu tydzień jest […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Tromsø IL uderza w Katar

Katarskie mistrzostwa świata budzą kontrowersje na całym świecie na wielu poziomach. Raz na jakiś czas ktoś w środowisku nawołuje do ich bojkotu. Powody? Przeróżne – sportswashing, dyktat pieniądza, nietolerancyjne prawo panujące w kraju, nieludzkie i niehumanitarne warunki pracy zwykłych robotników podczas pracy przy organizacji MŚ. Teraz w Katar uderza norweski klub, Tromsø IL.  Tromsø IL […]
06.12.2021
Suche Info
06.12.2021

Media: Kontuzja Szymańskiego jednak nie tak groźna?

Zadrżały nasze serca, kiedy zobaczyliśmy kąt skrzywienia nogi Sebastiana Szymańskiego po brutalnym faulu rywala w meczu ligi rosyjskiej z tego tygodnia. Początkowo istniała obawa, że Polaka będzie czekać dłuższa przerwa od gry. Nowe doniesienia medialne są jednak dużo bardziej optymistyczne.  Portal Championat.com, powołując się na źródło ze sztabu medycznego Dynama Moskwa, informuje, że po wnikliwych […]
06.12.2021
Anglia
06.12.2021

Divock Origi, bohater z ławki rezerwowych

Andy Robertson napisał na Twitterze, że w przyszłości zabierze swoje wnuki pod pomnik Divocka Origiego na Anfield. Moglibyśmy zastanowić się, w jakiej pozycji zostałby przedstawiony Belg na takim monumencie. Siedziałby na ławce rezerwowych, opatulony w zimową kurtkę, czy jednak rozciągałby się w plastronie dla zmienników? Niektórzy bowiem mogliby postrzegać Origiego tylko w taki sposób. Jurgen […]
06.12.2021
Weszło
06.12.2021

Kunszt strzelecki Higuaina czy bomba de Roona? I BRAMA DNIA

Wczoraj wygrała bramka Mahreza w barwach Leicester, a dzisiaj w „Bramie dnia” mamy włoski odcinek. Obie bramki padły w sezonie 2015/2016 w Serie A, a ich strzelcami byli chudy Gonzalo Higuain i Marten De Roon w Atalancie. Do głosowania zapraszamy razem z firmą Gatigo. Gonzalo Higuain vs Bologna (sezon 2015/2016) W sezonie 2015/2016 Higuain był […]
06.12.2021