post Avatar

Opublikowane 16.01.2018 11:52 przez

redakcja

Montserrat. Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Bangladesz. Samoa. Wyspy Cooka. Wszystkie wymienione państwa, pomimo wielkiego rozrzucenia na politycznej mapie świata, mają jedną cechę wspólną. Reprezentacje tych krajów znajdują się w aktualnym Rankingu FIFA bezpośrednio przed Sri Lanką. Co nie zmienia faktu, że kraj, którego drużyna narodowa otwiera trzecią setkę zespołów aspirujących do występu na mundialu, ma swoją Champions League.

1

Dzieciaki grające w piłkę na miejskich fortyfikacjach w Galle

Sri Lanka z roku na rok staje się coraz bardziej popularną destynacją turystyczną. Ładne plaże, świetne widoki, dobra kuchnia i bardzo przyjazne nastawienie do odwiedzających, powodują, że można spędzić tam naprawdę udany wypoczynek. Na ponad tydzień przed wylądowaniem w Kolombo rozpocząłem kompleksowe przygotowania, mające pomóc mi w uniknięciu przestojów jednym miejscu i dokładnie rozplanować trasę, z uwzględnieniem obejrzenia jak największej ilości piłkarskich spotkań.

Pierwszym zaskoczeniem było to, że oficjalna witryna federacji nie działa. Sprawdzałem ją po raz pierwszy kilka miesięcy wcześniej i komunikat wyświetlany w oknie przeglądarki był dokładnie taki sam. Piłka nożna jest na wyspie dyscypliną mocno niszową, a cała uwaga kibiców sportów wszelakich  skupiona jest na krykiecie i rugby. W każdym barze i restauracji, non-stop puszczane są mecze krykieta – nie znam i nie chcę poznać jego zasad, ale dobrze wiem, że przykładowy mecz Sri Lanka – Zimbabwe potrafi być rozgrywany przez kilka dni. Po wizycie w kolekturze lokalnych zakładów bukmacherskich odniosłem wrażenie, że Lankijczycy bardzo upodobali sobie również obstawianie wyścigów koni, których jak się domyślam, nigdy w życiu nie widzieli na oczy. Stawianie zakładów na mecze lokalnej ligi piłkarskiej jest całkowicie zabronione. Potencjalna korupcja została zduszona w samym zarodku.

bacz

Miejcie się na baczności wy, którzy tu wstępujecie. Pięć procent prowizji dla kasjera i nie ma wyjątków

kolekt

Sąsiad pytał, czy postawić na Pogoń. Odradziłem…

 

Przeszukując (oczywiście z pomocą translatora) strony, które mogły być pomocne przy ustaleniu kto, gdzie i kiedy będzie walczył o ligowe punkty, udało mi się uzyskać kontakt do lankijskiego dziennikarza. Tamura, który jest odpowiedzialny za relacjonowanie spotkań piłkarskich dla największego serwisu sportowego w kraju, potraktował moją prośbę o zdobycie tak prozaicznej rzeczy jak terminarz rozgrywek bardzo poważnie. Przez cały czas mojego pobytu miałem bardzo rzetelnego informatora. Nie byłoby to konieczne, gdyby osoby zarządzające ligą nakreśliły długofalową strategię i przygotowały na początku sezonu rozkład jazdy, uwzględniający całą rundę rozgrywek. Na Sri Lance funkcjonuje to zupełnie inaczej. Zespoły dowiadują się z kim rozegrają następne spotkanie na trzy-cztery dni przez planowanym rozpoczęciem meczu. Czy w jakimkolwiek innym kraju funkcjonuje to identycznie?  Ja spotkałem się z takim rozwiązaniem po raz pierwszy.

Pod koniec listopada nad wyspę nadciągnął tajfun, który spowodował odwołanie całej ligowej kolejki.  Był to bardzo dobry pretekst do tego, żeby sprawdzić na jakim poziomie zaangażowania operują lokalni działacze. Wynik testu był, jakże mogłoby być inaczej, negatywny. Bez zawahania odwołano wszystkie mecze, nie biorąc pod uwagę faktu, że wiele spośród boisk nadawało się do rozegrania na nich spotkań. Osobiście byłem na dwóch z nich i stwierdzam, że bardziej suche już być nie mogły.

Dialog Champions League, bo tak brzmi oficjalna nazwa rozgrywek, jest ligą w 90% amatorską. W składach drużyn można znaleźć piłkarzy z Afryki (głównie z Nigerii i Wybrzeża Kości Słoniowej), którzy otrzymują za swoją grę regularne wynagrodzenie. Według mojego informatora, najwyższy kontrakt w lidze wynosi 4000 dolarów, co biorąc pod uwagę prezentowaną jakość piłkarską, jest kwotą mocno zawyżoną. Wśród 18 zespołów tworzących ligę, swoich reprezentantów mają między innymi: lankijskie siły powietrzne ( Sri Lanka Air Force SC), lokalna policja (Sri Lanka Police SC) i wojsko (Sri Lanka Army SC). Wszystkie mecze rozgrywane są o godzinie 15. Niektóre z zespołów mających siedzibę w Kolombo, współdzielą ze sobą stadiony. Jest to zupełnie naturalne biorąc pod uwagę, że mecze derbowe odbywają się kilkukrotnie w ciągu jednej kolejki.

Wydaje mi się, że nadszedł odpowiedni moment, żeby przedstawić wam klimat panujący na niektórych stadionach. Oglądajcie uważnie do końca.

Aktualna tabela ligi prezentuje się następująco:

tabela

Przed podjęciem decyzji o wyborze spotkań, obejrzałem kilkanaście profesjonalnie przygotowanych skrótów. Wślizgi na wysokości kolana, mijający się z piłką bramkarze i zawodnicy z pola, którzy za punkt honoru stawiają sobie trafienie w futbolówkę, bardzo mi w tym pomogli. Uznałem, że skoro osoba układająca terminarz włożyła w jego przygotowanie tyle trudu i nadarzyła się okazja na zobaczenie bratobójczych pojedynków o wygrzebanie się z dna tabeli, to warto byłoby docenić ten trud i skorzystać z tego dobrodziejstwa. Harmonogram był ułożony wręcz idealnie pod zakładany wariant i na moim rozkładzie znalazły się mecze: Moragasmulla S.C. – Crystal Palace i Sri Lanka Police S.C. –Up Country Lions. Wszystkie zespoły pasowały do przyjętego klucza i w momencie rozgrywania spotkań znajdowały się na miejscach 13-18. Wewnętrzna walka o opuszczenie ‘strefy spadkowej’ ( której de facto nie ma) jednej z najgorszych lig na świecie. Brzmi nieźle, prawda?

Moragasmulla S.C.- CrystalPalace

MoragasmullaGround, bo tak nazywa się domowy stadion zespołu zajmującego ostatnią pozycję w lidze, jest permanentnie otwarty dla kibiców. Kasy biletowe nie istnieją, a jedynym stoiskiem gastronomicznym jest wózek z lodami, z którego głośników leci ‘Dla Elizy’ Beethovena. Będąc na wielu meczach piłki nożnej rozgrywanych w tej części świata, liczyłem na prawdziwą esencję piłkarskiej nieudolności i opuszczałem stadion będąc w pełni usatysfakcjonowanym. W szczytowym momencie na trybunach znajdowało się około 150 kibiców.

morag

publ

Zanim zawodnicy wyszli z szatni, żeby rozprostować nogi przed meczem (profesjonalną rozgrzewką nigdy tego nie nazwę), podszedł do mnie trener zespołu gości, który był bardzo zaintrygowany moją obecnością na stadionie. Sunil Senaweera okazał się być m.in. byłym sędzią międzynarodowym, członkiem komisji AFC i byłym sekretarzem generalnym Champions League. Biorąc pod uwagę jak zmarginalizowana jest Sri Lanka na futbolowej mapie świata, wydaje mi się, że nie mogłem trafić na lepszego rozmówcę. Trener nie należy do osób, które gryzą się w język i postanowił w bardzo przystępny sposób opowiedzieć o patologiach, które dręczą od kilku lat lankijską piłkę. Sunil, z którym bardzo szybko złapałem wspólny język –  łatwo jest wyczuć czy towarzysz ściemnia, żeby być miłym, czy też naprawdę ma zamiar porozmawiać o piłce z przybyszem, z zimnej krainy. Sam z siebie już na początku rozmowy wymienił nazwiska Bońka, Laty czy Gadochy, dając tym samym do zrozumienia, że wie z jakiego państwa pochodzę i nie jest dla niego problemem rozróżnienia Polski od Holandii. Zawodnicy zostali puszczeni samopas na rozgrzewkę, a trener rozpoczął rozmowę od podzielenia się problemami, które niszczą od wewnątrz piłkę nożną na Sri Lance- wyspie, której powierzchnia jest równa mniej więcej obszarowi połączonych ze sobą województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego  i wielkopolskiego. Jego główne zarzuty wobec zarządzających futbolem to:

  1. Korupcja na wysokich szczeblach. Będąc członkiem komisji, Sunil był jedną z osób, które popierały w 2013 roku kandydaturę Ranjitha Rodrigo na stanowisko prezesa lankijskiej federacji. Po upływie kilku lat, okres ten określa jako dramatyczny i najgorszy w historii lankijskiej piłki nożnej. Drużyna narodowa przegrała w początkowej fazie eliminacji do Mistrzostw Świata z Bhutanem, co wydawało być zadaniem skrajnie niemożliwym do wykonania.
  1. Brak zróżnicowanej strategii rozwoju. Działacze utożsamiają się jedynie ze stanowiskiem i pieniędzmi, które otrzymują. Głównym celem piastowania stanowisk jest potencjalna szansa na przedostanie się do struktur azjatyckiej piłki. Służba dla krajowego sportu ma być tylko wymuszonym przystankiem w drodze do zdobycia ciepłych stołków i bankietowego życia. Od 2013 fundusze pozyskiwane z Ministerstwa Sportu na rozwój piłki młodzieżowej zostały całkowicie zagarnięte przez włodarzy, przez co szkolenie praktycznie nie istnieje.
  1. Sędziowie. Ich poziom jest adekwatny do miejsca zajmowanego przez reprezentację w rankingu FIFA. Mecz oglądałem stojąc zaraz obok ławki rezerwowych Crystal Palace, w związku z czym miałem możliwość komentowania i  wymiany poglądów odnośnie tego co dzieje się na boisku. Gospodarze, nie mogąc poradzić sobie z kolejną porażką na własnym stadionie zaczęli prześcigać się w tym, kto dokładniej odwzoruje firmowe zagrania Abdula Azziza Tetteha i Kuby Tosika.  Ponieważ limit zmian w zespole gości był już wykorzystany, musieli oni kończyć spotkanie w 9-tkę, bo dwóch kolegów otarło się o wizytę na oddziale chirurgicznym szpitala w Kolombo. Sunil ze stoickim spokojem odpowiadał na moje pytania o brak pokazania choćby żółtych kartek: ‘Tutaj tak jest .Jak będziemy protestować, to następnym razem ten sędzia nas przekręci’.

sunil

Sunil, największy hejter lankijskiej piłki

11

Konflikt pomiędzy arbitrami a federacją narasta od długiego czasu. Jego eskalacją było odwołanie wszystkich ligowych spotkań zaplanowanych do rozegrania 25 listopada tego roku.  Decyzja została podjęta tego samego dnia, podczas gdy niektóre z zespołów były już w drodze na mecz wyjazdowe.  Zespół trenowany przez mojego rozmówcę, zaraz po opuszczeniu swojego miasta- Gampoli i wjeździe na krajową autostradę, zmuszony był do zawrócenia i rozegrania wewnętrznej gierki.  W dużo gorszej sytuacji znajdowała się drużyna Army S.C., która pokonała autokarem połowę dystansu (około 200km) do znajdującej się na północy wyspy Anuradhapury i kierowca busa mógł przypomnieć sobie trenowany często na kursie nauki jazdy, manewr zawracania z wykorzystaniem infrastruktury drogowej.  Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Sędziowie postanowili zbuntować się przeciwko opóźnieniom w wypłatach, które mają sięgać 3-4 miesięcy, a według niektórych źródeł mogą dochodzić nawet do roku.  Przedstawiciele związku oczywiście wszystkiemu zaprzeczali, tłumacząc, że opóźnienia wynikają z długich terminów procesowania przelewów za pośrednictwem banków.

bon

Zespół Crystal Palace ma treningi kilka razy w ciągu tygodnia. Częstotliwość uzależniona jest od warunków pogodowych. W ‘bazie treningowej’ brakuje sztucznego oświetlenia, które umożliwiałoby prowadzenie zajęć w godzinach wieczornych, kiedy temperatura schodzi do poziomu powiedzmy 26 stopni Celcjusza.

Rozpoczęcie meczu, zaplanowane na godzinę 15, zostało przełożone o pół godziny ze względu na skwar panujący nad stadionem. Było na tyle gorąco, że po 15 minutach użytkowania kamera Gopro odmówiła posłuszeństwa i okres wyrównywania jej temperatury trwał przez następne 24 godziny. Poziom piłkarski jest ciężki do opisania. Dwa,trzy dokładne zagrania po ziemi stanowią gratkę dla kibiców. W przerwach między faulami, spalonymi i wymęczonymi akcjami , dominują dwie rzeczy: główkowanie i lagowanie. Piłkarz z zespołu A wykopuję piłkę na połowę przeciwnika, zawodnik z zespołu B oddaje tą piłkę, uderzając głową. Zmieniają się osoby biorące udział w akcji, ale schemat charakteryzuje się bardzo dużą powtarzalnością. Piłkarzom starczyło werwy na dokładnie 35 minut biegania, a wraz z upływem czasu, odstępy pomiędzy formacjami były coraz bardziej zauważalne. Bramkarzom obu drużyn brakowało sił aby wybić piłkę dalej niż za 40 metr swojej połowy, a niektórych  zawodników z pola, skurcze zaczęły łapać zaraz po przerwie.  W środku pola u gospodarzy bardzo zgrabnie poczynał sobie zawodnik przypominający posturą ‘starego Ronaldo’. Pomimo widocznej nadwagi, widać było, że lewa noga nie służy mu jedynie do podpierania. Chamara Gunesukara, bo tak nazywa się ten piłkarz, był całkowitym zaprzeczeniem środkowego pomocnika typu box-to-box. Przez większość czasu był przyspawany do linii środkowej i tylko sporadycznie wykraczał poza strefę, która była wyznaczona  w promieniu 20 metrów od koła środkowego. Wynik 2-5 jeszcze bardziej docisnął gospodarzy do samego dna tabeli. Nie mogąc pogodzić się z rezultatem gorszym niż gra, postanowili oni urządzić polowanie na nogi piłkarzy drużyny przeciwnej. Arbiter główny zachował jednak stalowe nerwy i nie pokazał jakiejkolwiek kartki. Myślę, że gdyby analogiczna sytuacja miała miejsce w Brazylii bądź Argentynie, mógłby mieć poważny problem z opuszczeniem stadionu.

Mała demonstracja infrastruktury i weryfikacja umiejętności zawodnika z numerem 19, grającego w białym trykocie.

Chwilę przed meczem zasłyszałem, że jeden z afrykańskich zawodników wypytywał trenera, kim jestem. Jeśli byłbym scoutem, wyszedłbym ze stadionu z pustym notesem.

Police Club – Up Country Lions

Kolejny dzień, kolejny mecz. Na stadionie należącym do miejscowej policji, zjawiliśmy się 15 minut przed planowanym rozpoczęciem meczu. Jedna z trybun była tego dnia  przeznaczona dla kibiców, druga zaś pełniła funkcję suszarni.

Dopiero na 10 minut przed meczem, zawodnicy łaskawie postanowili pojawić się na placu boju. Wykonali kilka przebieżek, pograli trzy minuty w ‘dziadka’ i uznali, że to wystarczy aby być odpowiednio przygotowanym do gry. Patrząc na posturę niektórych z nich, musi być w tym sens, żeby nie zmęczyć się już podczas rozgrzewki.

Komendant wraz ze swoimi współpracownikami mają na stadionie stworzone bardzo komfortowe warunki do oglądania podwładnych uganiających się za piłką. Rozwinięty czerwony dywan i krzesła do złudzenia przypominające królewskie trony, bez wątpienia pozwalają im zyskać poczucie władzy.

kom

Komendant policji w Kolombo pozdrawia czytelników Weszło

wewe

Mecz stał na równie niskim poziomie jak ten rozgrywany poprzedniego dnia. Były ze mną dwie dziewczyny, które mimowolnie lub nie, widziały w swoim życiu wiele spotkań. Zgodnie określiły to czego byliśmy świadkami jako wyrób piłkonożno podobny. Organizatorzy nie zadbali nawet o tak błahą rzecz jak zapas futbolówek. Kiedy piłka wyleciała poza ogrodzenie i jeden z kibiców po nią pobiegł, na plac została kopnięta jedyna zapasowa szmacianka, znajdująca się na stoliku sędziego technicznego. Wielkie było zdziwienie, kiedy okazało się, że nie jest ona odpowiednio napompowana.  Tablica wyników na stadionie jest bardzo praktyczna, co dwa tygodnie wystarczy wydrukować kartkę formatu A4 z nazwą przeciwnika i gotowe.

Zmiany nie są w żaden sposób sygnalizowane. Nie ma choćby metalowych lub plastikowych tabliczek z numerami, o elektronicznej tablicy z grzeczności nie wspominając.

Pierwszoplanowe role w obu zespołach odgrywali afrykańscy zawodnicy. Zaraz, zaraz. Zespół reprezentantów policji i wśród nich murzyn? Podpytałem kierownika zespołu i okazało się, że Nigeryjczyk prowadzi w Kolombo swoją firmę i zgłosił się z pytaniem o możliwość dołączenia do zespołu. Jeśli potraficie kopnąć prosto piłkę i marzyliście kiedyś o debiucie w najwyżej lidze piłkarskiej w jakimkolwiek kraju, to jedźcie na Sri Lankę. Jest wielka szansa, że wasze marzenia się urzeczywistnią.

sta

Stadionowa suszarnia

stra

Jedno musi zostać zawodnikom oddane. Pogoda nie sprzyjała grze w piłkę. Wilgotność powietrza była tak wysoka, że ciężko było wysiedzieć na trybunach. Biorąc pod uwagę to, jak mocno świeciło słońce i jaka była temperatura aż dziwne, że do Champions League nie został wprowadzony zwyczaj przerwy na uzupełnienie płynów. Chłopaki walczyli bardzo dzielnie, wielu z nich borykało się ze problemami mięśniowymi, ale nie zamierzali odpuszczać. Ambicja piłkarzy jest główną rzeczą, którą zapamiętałem z obu spotkań.

Sri Lanka Police S.C. ma wiernych fanów. Dwóch z nich przez całą długość trwania meczu zrobiło dobrą sesję treningową, chodząc po trybunach i odpowiednio instruując zawodników. Bardzo żałuję, że nie znam języka tamilskiego i pozostaje mi jedynie bazować na kontekście, gestykulacji i poziomie ekspresji.  Ludzie z taką charyzmą byliby w stanie bez problemu nakłonić Ádáma Gyurcsó do częstszej walki o górne piłki. Trener tego dnia mógł częściej niż zwykle zająć miejsce na krześle ogrodowym, pełniącym funkcję ławki rezerwowych. Wszystkie instrukcje dla zespołu szły z trybun. Oficjalnie mogę powiedzieć, że na Sri Lance również można znaleźć ekspertów, którzy z perspektywy trybun realizują swoje marzenia o byciu trenerem. Duet samozwańczych szkoleniowców 10 grudnia 2017 roku poniósł porażkę. Wynik 2-3 w meczu z równie nisko notowanym rywalem, raczej nie przekona komendanta, że warto dać im następną szansę.

czoł

Maciek Sobczak

Twitter: M_Sobczak90

Śledź azjatyckie przygody Maćka na FB

Opublikowane 16.01.2018 11:52 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 16
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

W tym kontekście destynacja to target travellingu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Słowo destynacja jest od setek lat w języku polskim – oznacza przeznaczenie. Też oczywiście jest makaronizmem.
Islandczycy dbają o swój staronorweski język i wymyślają słowa na nowe rzeczy/zjawicka. Np. komputer to po islandzku heimilistölva.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

pangniewu
pangniewu

Do autora: „Lankijczycy bardzo upodobali sobie również obstawianie wyścigów koni, których jak się domyślam, nigdy w życiu nie widzieli na oczy” Lankijczycy widzieli konie i nawet mają tory wyścigowe 🙂 W końcu to była brytyjska kolonia, a oni bez koni się nigdzie nie ruszają.
Kamil Gapinski.962954,80.7682335,17.58z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x3ae2593cf65a1e9d:0xe13da4b400e2d38c!2sSri+Lanka!3b1!8m2!3d7.873054!4d80.771797!3m4!1s0x3ae38054448381f9:0xd05df71836ae0137!8m2!3d6.9627704!4d80.7692434" rel="nofollow ugc">https://www.google.pl/maps/place/Nuwara+Eliya+Race+Course+Ground/Kamil Gapinski.962954,80.7682335,17.58z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x3ae2593cf65a1e9d:0xe13da4b400e2d38c!2sSri+Lanka!3b1!8m2!3d7.873054!4d80.771797!3m4!1s0x3ae38054448381f9:0xd05df71836ae0137!8m2!3d6.9627704!4d80.7692434

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Crystal Palace nie daje rady nawet na Cejlonie.
Dzięki za interesujący artykuł!

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Siema
Siema

Jak nie jest, jak jest?

FC Bazuka Bolencin
FC Bazuka Bolencin

A ja tam czasem lubię poczytać o przaśnej, peryferyjnej piłce, która jest jaką jest, a nie udaje nie wiadomo jakiej zajebistej z uwagi na ładne stadiony z oświetleniem i napompowany do granic możliwości magazyn ligowy 🙂

Futbol na peryferiach
Futbol na peryferiach

Coś jak Ósma Liga Mistrzów.
Gratulacje dla autora 🙂

Trollosiewicz
Trollosiewicz

Ciekawy artykuł 🙂

robertmar
robertmar

Też uszami duszy słyszycie na tych filmikach Rzeźnikiewicza? 🙂

wkolski
wkolski

„Przedstawiciele związku oczywiście wszystkiemu zaprzeczali, tłumacząc, że opóźnienia wynikają z długich terminów procesowania przelewów za pośrednictwem banków.”

To już wiemy z jakich banków korzysta Lechia Gdańsk i Mandziara.

Sbadze
Sbadze

Jak dostać tam kontrakt? Ale mnie chęć naszła, na kopanie w tamtej lidze. Tylko Ci bezkarni rzeźnicy odstraszają :/

Włochy
15.01.2021

To był nokaut. Lazio zmiażdżyło Romę w derbach Wiecznego Miasta

Roma do dzisiejszych derbów Rzymu przystępowała z trzeciego, a Lazio z ósmego miejsca w lidze. Na boisku kompletnie nie było tego jednak widać. Biancocelesti zmiażdżyli lokalnych rywali w starciu o prymat w Wiecznym Mieście. Podopieczni Simone Inzaghiego koniec końców zatriumfowali 3:0 i jest to rezultat dość dobrze oddający różnicę klas, jaka dzieliła obie ekipy. Dwa […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

KRZYSZTOF RATAJSKI, JAKUB ŁOKIETEK I KRZYSZTOF STANOWSKI – HEJT PARK #118

Do pubu w najbliższym czasie nie pójdziemy, ale na pewno pamiętacie, co w takich lokalach często stoi – tarcza do rzutek. Natomiast Krzysztof Ratajski, główny bohater dzisiejszego Hejt Parku, nie zajmuje się lotkami, tylko nazywamy to profesjonalnie – dartem. Ostatnio było o nim głośniej, bo dotarł do ćwierćfinału mistrzostw świata. Pytajcie o jego historię. Jedziemy. […]
15.01.2021
Anglia
15.01.2021

Umarł król, niech żyje król. Wayne Rooney nie jest już piłkarzem, ale jest trenerem

Od czasu zwolnienia Phillipa Cocu w listopadzie 2020 roku, Derby County nie miało stałego trenera. Holender nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań – klub niebezpiecznie krążył nad strefą spadkową, a były piłkarz Barcelony wykręcił słabą średnią 1.25 punktu na mecz. Żegnano go bez większego żalu, ale jednocześnie nie sądzono, że bezkrólewie potrwa aż dwa miesiące. […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Zorro spod Fontanny di Trevi

Kiedy Paulo Fonseca wrzucał monetę do Fontanny di Trevi z życzeniem, żeby jeszcze wrócić do Rzymu, nie wiedział, że za kilka lat obejmie drużynę Romy jako jeden z najbardziej obiecujących trenerów młodego pokolenia. Karierę szkoleniową zaczynał na fali wielkości Jose Mourinho, ale długo kontestował jego filozofie. Z braku pieniędzy na szkolnych balach kostiumowych przebierał się […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Afera w Niemczech: piłkarze chodzą do fryzjera

Niemiecki związek zawodowy fryzjerów napisał list do DFB, w którym potępia to, że piłkarze Bundesligi mają przystrzyżone włosy. Tak, dobrze przeczytaliście. Fryzjerzy. Potępiają piłkarzy. Za przystrzyżone włosy. I piszą z tego powodu oficjalny list do DFB. Choć na pierwszy rzut oka w Bundeslidze rozgrywa się właśnie kuriozalna afera, to po zajrzeniu w nią głębiej trudno […]
15.01.2021
Blogi i felietony
15.01.2021

Superpuchar Hiszpanii poziomem przypomina polską pierwszą ligę

Nie mam zamiaru iść z kijem na czołgi, kasa w futbolu jest potrzebna, kto twierdzi inaczej albo zazdrości, bo sam nigdy nie ma pieniędzy, albo jest głupi. Gdyby nie pieniądze, futbol nie rozwijałby się tak szybko, poziom nie rósłby w równie imponującym tempie, gdyż jednak łatwiej wyszkolić dobrego zawodnika w zajebistej bazie niż na kartoflisku […]
15.01.2021
Włochy
15.01.2021

Czy to już dobry moment, aby Drągowski wykonał kolejny krok do przodu?

Dwa lata temu kariera Bartłomieja Drągowskiego znalazła się na poważnym zakręcie. Choć kilkukrotnie w następstwie różnych przyczyn wskoczył do składu Fiorentiny, to nie zdołał wykorzystać swoich szans. Efekt? Wypożyczenie ostatniej szansy do broniącego się przed spadkiem Empoli. Polski bramkarz ostatecznie nie uratował ich przed degradacją, ale dzięki kapitalnymi występom, w następnym sezonie stał się podstawowym […]
15.01.2021
Włochy
15.01.2021

Zaczynał w Romie, pokochał Lazio. Pięć mgnień Angelo Peruzziego

Trzeba przyznać, że Angelo Peruzzi już na pierwszy rzut oka wyglądał jak bramkarz. Konkretnie – bramkarz, który w weekendy stoi przy wejściu do nocnego lokalu we Władysławowie i pilnuje, by nikt nie wnosił do środka wódki, kupionej po taniości w okolicznym sklepie monopolowym. Krępy, nabity mięśniami, potrafiący odstraszyć napastnika z pola bramkowego samym spojrzeniem. No […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Skoki narciarskie bez podatku przez cały weekend eWinner!

Gotowi na weekend ze skokami narciarskimi z Pucharem Świata w Zakopanem w roli głównej? Jeśli tak myślicie, to na pewno znacie już promocję eWinner, który oferuje nam grę bez podatku przez cały weekend! A jeśli nie znacie to najwyższy czas nadrobić zaległości. Bo przed nami kilka dni narciarskiego szaleństwa w zimowej stolicy Polski. Na czym […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

STANOWISKO #41 – TRANSFERY LECHA, ROZBIÓR LEGII I PARADOKS KOLEWA

Gotowi na najnowsze Stanowisko? Jeśli tak, to dobrze, bo jest o czym rozmawiać (i czego słuchać). Transfery Lecha, rozbiór Legii i paradoks naszego przyjaciela, doskonałego tancerza, znawcy win – Aleksandara Kolewa. Zapraszamy. 
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Na papierze ten transfer wygląda źle. Tim Hall w Wiśle Kraków

Wisła Kraków dokonała pierwszego zimowego transferu, ale umówmy się: nie da się nim zachwycić. Wielu z miejsca go krytykuje, inni w najlepszym razie mówią, żeby dać piłkarzowi czas i jeszcze nie przesądzać. Trudno jednak ukryć, że Tim Hall raczej nie wzbudza pozytywnych odczuć, gdy spojrzy się na jego dotychczasowe losy.  23-letni obrońca, z którym „Biała […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Deleu: – W polskiej piłce brakuje luzu i radości. Denerwuje mnie ten pesymizm

– Chciałbym wszczepić dzieciom miłość do piłki, uśmiech na twarzy. Wiem po sobie, że jeśli robisz coś, co kochasz, przychodzi ci to zdecydowanie łatwiej. Oczywiście trzeba też koncentracji, ale ona nie wyklucza okazywania radości w czasie uprawiania sportu. Dzisiaj bardzo często trenerzy mówią „Zrób to, zrób tamto, nie możesz tego, skoncentruj się”. Moim zdaniem trzeba […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Freebet na Puchar Świata w Zakopanem od TOTALbet!

Legalny polski bukmacher TOTALbet przygotował coś dla wszystkich fanów skoków narciarskich w Polsce! Już w ten weekend zawody Pucharu Świata zawitają do Zakopanego. To jedna z ulubionych skoczni Kamila Stocha, który zwyciężał na niej już pięciokrotnie. Najchętniej dorzuciłby zapewne kolejne triumfy do tego dorobku, bo wciąż ma szansę na triumf w klasyfikacji generalnej. A my […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Derby dla Lazio? A może Mchitarjan uratuje Romę? Piątek pod znakiem włoskiego hitu

Derby della Capitale. Mecz dwóch największych zespołów Wiecznego Miasta – Lazio i Romy, od lat elektryzuje kibiców w stolicy Włoch. Ostatnimi czasy obydwa zespoły często remisowały, nie rozstrzygając kwestii dominacji w stołecznym mieście. Jak będzie tym razem? Podpowiadamy, na co warto dziś postawić, sprawdzając oferty naszych partnerów.  Lazio Rzym – AS Roma Ostatnie mecze bezpośrednie: […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Legia bez Karbownika już zimą. Co to oznacza dla niej, a co dla niego?

Zgodnie z ustaleniami Michał Karbownik miał zostać w Polsce do końca sezonu. Nawet Mariusz Piekarski niedawno zapewniał na Twitterze, że „Karbo” nigdzie się zimą nie rusza. Ale potem zaczęły się plotki o tym, że Brighton skróci wypożyczenie i wyśle Polaka do lepszej ligi. Tak też jednak nie będzie. Bo – jak poinformował „Przegląd Sportowy” – […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

Jak Legia poradziłaby sobie w Premier League? | FOOTBAL MANAGER FICTION #4

Football Managerowych testów ciąg dalszy. Sprawdziliśmy już, jak Leo Messi poradziłby sobie w Koronie Kielce. I jak wypadałaby w Ekstraklasie drużyna złożona wyłącznie ze starych Słowaków lub z polskich młodzieżowców. Teraz czas na ekspansję zagraniczną i zweryfikowanie eksperymentu o nazwie roboczej „Legia Warszawa w Anglii”. Przerzuciliśmy legionistów do Premier League, puściliśmy dziesięcioletnią symulację i sprawdziliśmy, […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

PRASA. Zwoliński zastąpi Kante w Legii?

W piątkowej prasie m.in. kilka doniesień transferowych, na czele z zainteresowaniem Łukaszem Zwolińskim ze strony Legii, rozmowa z Wojciechem Stawowym, sylwetka Albina Granlunda ze Stali Mielec i echa odrzuconego wniosku władz Chorzowa o dofinansowanie budowy nowego stadionu. PRZEGLĄD SPORTOWY Bartosz Salamon już strzela dla Lecha Poznań, co dało zwycięstwo nad tureckim drugoligowcem Bandirmasporem. Przede wszystkim […]
15.01.2021
Weszło
15.01.2021

„W innych ligach skrzydłowy jedzie na obrońcę. U nas szuka się dośrodkowania”

– W Lubinie pokazano mi cały ośrodek, który robił wrażenie, był zrobiony jeszcze na świeżo. We Wronkach mieliśmy dwa boiska, dojeżdżaliśmy do Popowa na treningi, a na sztuczną murawę dojeżdżaliśmy po godzinie do Tarnowa, więc czasem trzeba było nocą wracać. A w Lubinie bursa stoi obok boiska, dlatego to wywarło na mnie wrażenie. W Lechu […]
15.01.2021