Montevideo – derbowa stolica świata

Opublikowane 10.11.2017 17:11 przez

redakcja

Dlaczego Montevideo to światowa stolica derbów? Może dlatego, że w urugwajskiej Primera Division co kolejkę odbywa się minimum pięć meczów derbowych. Dla czternastu z szesnastu ligowców Montevideo jest domem. Piętnasty Juventud gra w Las Piedras, czyli na przedmieściach. Jedna Plaza Colonia dojeżdża dwieście kilometrów. Rodzynek walczy o utrzymanie.

Nie należy lekceważyć meczów Boston River, Cerro, Danubio, Defensoru Sporting, Fenixa, El Tanque Sisley, Juventudu, Wanderers, Racingu, Rampla Junior’s czy River Plate, ale jest jasne, że to tylko przystawki w rywalizacji dwóch gigantów: Nacionalu i Penarolu. Wyłączając Wielką Brytynię, to najstarsze derby świata.

To dominatorzy absolutni. W historii ligi urugwajskiej Penarol wygrał 48 mistrzostw, Nacional 46. Dalej są Danubio, Defensor, Wanders i River Plate FC z czterema tytułami – Wanderers ostatnie wygrali w 1931, River w 1914.

Gdy w 1993 firma Factum badała liczebność kibiców , 41% było za Penarolem, 38% za Nacionalem. W 2006 badanie powtórzono – Penarol 45%, Nacional 35%. Pozostałym zostają ochłapy.

1024px-Paraguay_-_O_Prov_de_Rio_de_la_Plata_-_cum_regionibus_adiacentibus_Tvcvman_et_Sta._Cruz_de_la_Sierra_-_ca_1600

W 1726 w miejscu dzisiejszego Montevideo powstał hiszpański fort. Miejsce było idealne – zatoka tworząca port, 132-metrowy szczyt Cerro de Montevideo stanowiący punkt obserwacyjny. Była to pierwsza osada nad ujściem La Platy. 

Montevideo-Uruguay.-960x500

Dziś Montevideo jest jednym z najbardziej cenionych miast Ameryki Południowej. Od 15 lat ma nieustanny wzrost ekonomiczny. Przez ostatnią dekadę rok w rok w badaniach wypadało jako miasto, które daje najwyższy standard życia na kontynencie.

***

Nie macie pieniędzy
nie gracie w pucharach
nawet nie wiecie kiedy powstaliście
Pewnie chcecie się zabić

Przyśpiewka ultrasów Nacionalu podczas Superclasico 2009.

***

Jedna z największych wojen między od zawsze toczy się o to który klub jest starszy. Penarol oficjalnie legitymuje się rodowodem sięgającym 1891, Nacional twierdzi, że za miedzą przebili sobie blachy.

W 1878 grupa angielskich biznesmenów założyła Central Uruguay Railway Company of Montevideo Limited, wietrząc szansę we wprowadzeniu na te ziemie linii kolejowych. Brytyjczykom tęskniło się jednak za rodzimymi sportami, dlatego trzynaście lat później założyli Central Uruguay Railway Cricket Club. Klub początkowo miał kłaść nacisk na krykiet, ale stał się wielosekcyjny, a jedną z sekcji była oczywiście piłka nożna. Przybrał barwy żółto-czerwone, zgodnie ze swoimi korzeniami kolejarskimi wywodzące się od słynnej „Rakiety Stephensona”:

Stephenson's Rocket model R.346 (Tri-ang Railways catalogue, 1965)

Początkowo zawodnikami CURCC byli tylko europejscy imigranci, ale Urugwajczycy szybko zakochali się w piłce nożnej. Już w 1895 kapitanem został Julio Negroz. To było jednak wydarzenie – jeszcze w 1908 30% mieszkańców Montevideo było imigrantami, a kluby takie jak FC Dublin, Albion czy Deutscher były jednymi z najlepszych w kraju.

W 1913 nowy zarząd firmy zaczął wycofywać się z utrzymywania klubu sportowego. Pierwszoligowa drużyna piłkarska została rozwiązana. W jej miejsce powołano Penarol, który zajął miejsce CURCC w rozgrywkach. Taka nazwa obiegowo funkcjonowała już wcześniej, za rządów Anglików, a pochodziła od dzielnicy miasta.

242

cf332e111e19cd627ec01e3d5718e3b5--montevideo-uruguay

Fani Nacionalu zwracają uwagę, że przez ponad rok CURCC i Penarol grały równolegle, jak więc można mówić o kontynuacji i czepianiu się 1891? Tak było w istocie – CURCC do 1915 grał w piłkę, a swoje trofea przekazał nie Penarolowi, tylko brytyjskiemu szpitalowi. Zarazem urugwajski związek oficjalnie przyklepał transformację i uznał Penarol za sukcesora. Na stulecie klubu w 1991 przylecieli notable z Blatterem i Platinim na czele.

Nacional nie ma takich dylematów. Powstając w 1899 był pierwszym południowoamerykańskim klubem założonym przez miejscowych. Jakby mało było narodowych elementów, ich stadion mieścił się dokładnie w tym samym miejscu, w którym bohater narodowy Jose Artigas w 1811 został wybrany Jefe de los Orientales – liderem narodu, który miał gigantyczne zasługi w uzyskaniu przez Urugwaj niepodległości.

artigas

***

To zadziwiające, że akurat w tym stosunkowo małym kraju przed wojną grano w piłkę najlepiej na świecie. Wygrane Igrzyska Olimpijskie w 1924 i 1928, które były wówczas jedynymi ogólnoświatowymi turniejami reprezentacji piłkarskich. Wygrany mundial w 1930. Na kolejne turnieje nie pojechali: w 1934 w ramach protestu, że tylko cztery drużyny z Europy pofatygowały się do Ameryki Południowej. W 1938 w ramach protestu, że drugi raz z rzędu mundial grany jest w Europie.

grzyska 1924

Igrzyska 1924. Kapitanem Urugwaju był Nasazzi, z pochodzenia Włoch

grzy

Igrzyska w 1928

pudł

Wśród swoich byli najlepsi

tournee

Tournee po Europie w wykonaniu Nacionalu. 1925 rok. Bilans: 26 zwycięstw, 7 remisów, 5 porażek, 130 goli, 30 straconych. Najbliżej Polski grali 14 maja w Pradze. Podczas tournee sprzedano 800 tysięcy biletów.

Futbol musiał w tym kraju stać się religią przy takich sukcesach. Z miejsca był czymś więcej niż tylko sportem – sposobem pokazania się światu, miejscem, gdzie Urugwaj oznaczał wielkość. Dodatkowo był sferą, która jednoczyła liczne grono imigrantów z rdzennymi Urugwajczykami – reprezentacja była dumą ich wszystkich.

Dlatego też Superclasico, starcie dwóch najmocniejszych klubów kraju, od zarania miało tak samo wysoką temperaturę, a zainteresowanie podsycał fakt, że oglądało się nie tylko narodowych bohaterów, ale jednocześnie jednych z najlepszych piłkarzy globu.

52764ac80906cb284fb9f3d59dbfa94b--may--football-art

A przecież na czasach przedwojennych nie kończyła się złota era Urugwaju. Jeszcze w 1950 zdobyli złoto na mistrzostwach. Reprezentacja później osłabła, przestała być hegemonem, ale Penarol i Nacional wciąż potrafiły sięgnąć gwiazd i zostać najlepszą klubową drużyną świata, cementując swoją pozycję w Urugwaju, daleko wykraczającą poza murawy.

W 1962 Urugwaj zajmie raptem 13 miejsce na mundialu w Chile. Ale dwa lata wcześniej cały kraj będzie oglądał, jak Penarol mierzy się Pucharze Interkontynentalnym z Realem Madryt. Przegra, ale weźmie rewanż na Królewskich w 1966. W chudych dla kadry latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Nacional wygra w Panathinaikosem (1971) , Nottinghamem Forest (1980) i PSV (1988), a Penarol wygra z Benficą Eusebio (1961), Aston Villą (1982) i przegra z Porto Józefa Młynarczyka w 1987.

Owszem, kadra była lata świetlne od dawnych sukcesów. Ale przeciętny urugwajski kibic mógł na nią psioczyć, a wciąż ekscytować się wielką piłką z rodakami w roli głównej.

To w zasadzie doskonałe pytanie: dlaczego urugwajska kadra tak wtedy zawodziła? Przecież Nacional i Penarol swoje triumfy osiągały rodzimymi graczami.

Dla prawdziwych koneserów CAŁY mecz Nacionalu z Nottinghamem Forest.

***

Do tej pory rozegrano 456 meczów pomiędzy Penarolem i Nacionalem. Bilans: 159 – 151 – 146 dla Penarolu.

***

Powiecie – temperatura musiała ostygnąć. Musiał pojawić się przesyt. Kluby nie są tak mocne jak dawniej.

Nie, na przesyt nie ma szans. Gdyby miał szansę się pojawić, nie organizowano by takich imprez jak Copa de Oro de los Grandes w latach osiemdziesiątych, gdzie – po prostu – jedni i drudzy grali ze sobą osiem razy.

Cyrki potrafią się dziać nawet na meczach towarzyskich. Podczas sparingu w 2014 czterech wyrzucono, dziewięciu trafiło do aresztu, a siedemnastu zawieszono.

W 2000, już podczas meczu ligowego, wywołała się taka bijatyka, że dziewięciu zawodników trafiło do więzienia. Widoczną na filmie awanturę rozsądzały więc wyższe instancje, sędzia zrobił jednak co mógł: wyrzucił jedenastu (!) zawodników Penarolu, dziewięciu Nacionalu i zarządził obustronnego walkowera.

Słynny jest mecz z 25 maja 1934. Finał Copa Uruguaya, 0:0. Akcja Penarolu, piłka wylatuje za linię, ale… odbija się od torby lekarskiej i wraca na boisku. Penarol z tej akcji strzela bramkę. Sędzia ją ostatecznie anuluje, ale gracze Nacionalu tak się awanturują, że dwóch wylatuje z boiska, a mecz zostaje przerwany.

Powiedzieć, że fani lubią poszaleć na trybunach, to nic nie powiedzieć. Od 1994 agresja ultrasów kosztowała 31 punktów. Gdyby nie kary, wygraliby Apertura 1994, Clausura 1997, Clausura 2002.

Oglądając poniższy film zastanawiamy się:: czy policjant, który dostałby rzuconą z wysokości butlą gazową – zwiniętą ze stanowiska gastronomicznego na stadionie – miałby szansę przeżyć? Ten mecz nawet nie doszedł do skutku wskutek awantur. Kibice mieli nadzieję wejść za darmo i szturmowali bramki biletowe. Policja zareagowała i rozpętało się piekło. Zatrzymano ponad sto osób.

Cały świat w 2011 zachwycał się rekordowo długą flagą Penarolu – ultrasi stworzyli taką, która miała 309 metrów. Dwa lata później cały świat śmiał się, że Nacional przebił rywali flagą sześćsetmetrową, oficjalnie wpisaną do księgi rekordów Guinessa.

Ale jest mniej znana, a znacznie bardziej mroczna historia z flagami. Penarol miał flagę poświęconą zabitemu w zamieszkach z Nacionalem kibicowi. Nacional ukradł tą flagę i chciał ją zbeszcześcić. Innym razem kibic został zastrzelony w toaletach na Estadio Centenario, gdzie tradycyjnie odbywa się Superclasico.

Fans of Uruguayan soccer club Penarol display a large flag measuring 310 by 48 meters (1017 by 157 feet) at the beginning of a Copa Libertadores soccer match against Argentina's Independiente at Centenario stadium in Montevideo, April 12, 2011. Penarol is considering to enter the flag as the "Largest Sports Flag in the World" into the Guinness World Records, a member of the club said. REUTERS/Andres Stapff (URUGUAY - Tags: SPORT SOCCER)

nacio

Przed zeszłorocznymi derbami zawodnicy sami w wywiadach najpierw prosili o spokój na trybunach, a później przyznawali, że swoim rodzinom i przyjaciołom zalecali na czas meczu zostać w domu, pod żadnym pozorem nie iść na stadion. Nie tylko rodziny poszły za przykładem – jakimś elementem odstraszającym były liczne groźny na social media, wojenki gangów z obu stron barykady, powszechność ataków nożem, a nawet strzelaniny.

mon

***

Ani kibice Penarolu, ani kibice Nacionalu nie będą chcieli się do tego przyznać, ale prawda jest taka, że ich wielkość wykuła się również dzięki ich trwającemu już ponad sto lat zażartemu konfliktowi. Gdyby był tylko jeden hegemon, nie miałby wyzwań, nie szedłby w górę. A tak swego czasu jeden i drugi klub miał lata, gdy grał najlepszą piłkę na świecie.

Te czasy już nie wrócą, ekonomia jest nieubłagana, takich pieniędzy jak w Europie czy na dalekim wschodzie po prostu w urugwajskiej piłce nie ma i raczej nie będzie. Ale pasja do futbolu jest i zawsze będzie wpisana w DNA Urugwaju, dlatego ten niezbyt ludny kraj zawsze będzie wychowywał światowe gwiazdy.

Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
10.01.2022

Siła Early Payout – właśnie dlatego warto grać w Fuksiarzu

Za nami bardzo fajny weekend w europejskiej piłce. Tak fajny, że nawet tęsknota za ekstraklasową kopaninką aż tak mocno nam nie doskwierała. A już szczególnie udane były to dni dla wielu graczy, którzy korzystają z oferty naszych kumpli z Fuksiarza. Z jednej strony przeżyli sportowe emocje, a z drugiej dzięki promocji Early Payout zazieleniły im […]
10.01.2022
Weszło
01.01.2022

Emocje Premier League z ograniczonym ryzykiem. Wystrzałowa promocja Fuksiarza!

W ostatnich dniach żyjemy serialem, w którym główną rolę odgrywa Paulo Sousa, ale czasami odrywamy się od niego po to, by zobaczyć trochę prawdziwej piłki. W obecnym okresie tradycyjnie zapewniają ją drużyny Premier League, a Fuksiarz postanowił jeszcze mocniej podkręcić temperaturę, która towarzyszy poczynaniom graczy na angielskich boiskach. Nasi kumple przygotowali wyjątkową promocję, dzięki której […]
01.01.2022
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
08.12.2021

Dublet Lewandowskiego i wygrana Atalanty? Prawie pięć stów ze 100 złotych

Dziś poznamy ostatnie rozstrzygnięcia w fazie grupowej Champions League. W niektórych grupach wiele rzeczy jest już jasnych, ale w niektórych los poszczególnych drużyn zostanie przyklepany dopiero wieczorem. A takie mecze to nie tylko okazja, by trochę się rozerwać, obserwując piłkarskie zmagania, ale też szansa, by coś zarobić. Dziś mamy dla was propozycję, dzięki której w […]
08.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
07.12.2021

Liga Mistrzów w Fuksiarzu. Czy ze 100 zrobimy blisko 500?

Ostatnie łowy były naprawdę udane. Sugerowany przez nas kupon był w pełni trafiony i jeśli ktoś nas posłuchał, to pomnożył stówę i zgarnął 356 złotych. Wtedy wszedł nam Raków, Legia i Liverpool, które wygenerowały łączny kurs 4,05. Dziś – jak się przekonacie – idziemy o krok dalej. Wchodzimy bowiem w ostatnią kolejkę Ligi Mistrzów, a […]
07.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
03.12.2021

Sprawdźmy, postawmy: Lens powalczy z PSG, Haaland zmierzy się z „Lewym”

Jak co piątek zapraszamy was na kolejny odcinek cyklu „Sprawdźmy, postawmy”. Przejrzeliśmy weekendową ofertę naszych kumpli z Fuksiarza i zmontowaliśmy z myślą o was przykładowy kupon. Jest kilka obiecujących okazji. Tradycyjnie unikamy typowania na nos – szukamy raczej pewnych tendencji, serii, prawidłowości i właśnie w nich upatrujemy szans na zarobek. RC LENS – PARIS SAINT-GERMAIN: […]
03.12.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
01.12.2021

Postaw stówkę na Raków, Legię i Liverpool i zgarnij ponad 350 złotych

Mecze w środku tygodnia – zwyczajowo, Liga Mistrzów. Dzisiaj jest jednak inaczej. Dzisiaj gra kilka europejskich lig, dzisiaj mamy Puchar Polski. A to zawsze jest dobra okazja do tego, by ograć bukmachera. My postaramy się wam w tym pomóc – przygotowaliśmy trzy zdarzenia, które wyglądają naprawdę sensownie. Skupiamy się na naszym polskim poletku – Fuksiarz […]
01.12.2021
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Brama dnia
28.01.2022

Filippo Inzaghi w roli głównej | BRAMA DNIA

Trzy gole i asysta. Filippo Inzaghi dwadzieścia jeden lat temu absolutnie zdominował starcie Juventusu z Vicenzą i to on będzie bohaterem dzisiejszej „Bramy dnia”. A to oznacza, że przyjdzie wam wskazać najbrzydszą, a nie najpiękniejszą bramkę! 1. Filippo Inzaghi vs Vicenza (28.01.2001) Dwóch obrońców? Fraszka. Inzaghi tak ich zaczarował, że sami wyeliminowali się z akcji. […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

PRASA. Kręcina: Przydałby się „młodszy Gmoch”. Myślę tu o Engelu lub Janasie

W piątkowej prasie mamy przede wszystkim tematy związane z nowym selekcjonerem. Część wydaje się już nieaktualna.  PRZEGLĄD SPORTOWY „PS” prezentuje materiały o Szewczence, traktując go jako głównego kandydata do posady selekcjonera, ale my już wiemy, że nic z tego nie będzie i Cezary Kulesza wraca do opcji polskich. Nowy pomocnik Rakowa Częstochowa Szymon Czyż opowiada […]
28.01.2022
Anglia
27.01.2022

Na co liczą kluby Premier League w ostatnich dniach okienka?

Wiemy jak to bywa z okienkami transferowymi – wiele hałasu, by wszystko rozegrało się w ostatnich możliwych godzinach. Mimo że zbliżamy się już do końca okresu przeprowadzania transferów, w Premier League wciąż wiele historii nie dobrnęło do swojego zakończenia. Przed kilkoma klubami czas na najważniejsze decyzje, które mogą zadecydować o ich losach do zakończenia sezonu. […]
27.01.2022
Serie A
27.01.2022

Skała w kadrze, problemy w klubie. Czas się martwić o Glika?

Kamil Glik wielkimi krokami zbliża się do 34. urodzin. Oczywiście w realiach współczesnego futbolu to jeszcze nie jest znak, że czas na emeryturę. Dość powiedzieć, że stoper reprezentacji Polski jest rówieśnikiem Roberta Lewandowskiego, wycenionego ponoć niedawno przez Bayern Monachium na 60 milionów euro. No ale nie wszyscy zawodnicy mogą się przecież starzeć aż tak godnie […]
27.01.2022
Brama dnia
27.01.2022

Nicolas Gillet kontra Pedro Obiang | BRAMA DNIA

Zapraszamy na kolejny odcinek „Bramy dnia”, jak zawsze współtworzony z partnerami z Gatigo. NICOLAS GILLET VS O. LYON (27.01.2001) Dzisiaj proponujemy efektowne trafienie z rzutu wolnego autorstwa Nicolasa Gilleta…  PEDRO OBIANG VS PESCARA (27.01.2013) … i ładny strzał Pedro Obianga zza pola karnego.  Głosujcie! *** CYKL “BRAMA DNIA” WSPÓŁTWORZYMY Z FIRMĄ GATIGO – […]
27.01.2022
Liczba komentarzy: 4
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki(@zawisza-czarnecki)
4 lat temu

Nikt tego nie podpisał? Trochę odwagi! Dobry tekst! 🙂

egzekutor_77
egzekutor_77(@egzekutor_77)
4 lat temu

Tego skurwysyna,co trafił psa butlą, należałoby w samych gaciach zamknąć z w/w zwierzakiem w jakimś ogrodzonym kojcu. Następnie pieska powkurwiać i odczekać dopóki nie znudzi mu się atakowanie skurwiela, tudzież bandyta się wykrwawi.

Artykuł w porządku. Ciekawy. Dzięki…

Przybywam z Frolixa 8
Przybywam z Frolixa 8(@w-punkt)
4 lat temu

O takie Weszło nic nie robiłem.

jjacekj
jjacekj(@jjacekj)
4 lat temu

Fajny artykuł!

Co do ostatniego zdjęcia: 1-0 dla Nacionalu.

Suche Info
28.01.2022

Wieluń rezygnuje z gali Najmana!

Kłopoty, kłopoty Najmana, jak mawia klasyk. Burmistrz Wielunia poszedł po rozum do głowy i właśnie ogłosił, że gala MMA VIP z udziałem Andrzeja Zielińskiego, pseudonim „Słowik”, gangstera z mafii pruszkowskiej, nie odbędzie się na hali w Wieluniu. I jest to – powiedzmy sobie wprost – sukces sprawiedliwości.  Jeśli ktoś spędził ostatnie tygodnie pod kamieniem, tutaj […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Dyrektor sportowy Basaksehiru potwierdza zainteresowanie Emrelim

Serial z Mahirem Emrelim, chcącym odejść z Legii Warszawa, nadal nie znalazł swojego szczęśliwego końca. Ale zdaje się, że powoli wszystko zaczyna zmierzać do jakiegoś rozwiązania.  Od kilku tygodni turecki dziennikarz Yagiz Sabuncuoglu regularnie informuje o zainteresowaniu Basaksehiru osobą azerskiego napastnika, który w tym sezonie zagrał w trzydziestu trzech meczach warszawskiego klubu we wszystkich rozgrywkach, […]
28.01.2022
Australian Open
28.01.2022

Ash Barty. Walka z depresją, krykiet i wielkoszlemowe tytuły

Od samego początku była uważana za wielki talent australijskiego tenisa. W 2011 wygrała juniorski Wimbledon, ale w seniorskiej rywalizacji długo nie potrafiła zrealizować potencjału. Dopadła ją depresja, miała dość wyjazdów i sławy. Odpuściła. Przez niemal dwa lata nie było jej w tourze. Później wróciła i w kilka lat doszła na sam szczyt. Dziś Ash Barty […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Legia ukarana za kibicowską oprawę meczu ze Spartakiem

Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA nałożyła na Legię Warszawa karę w wysokości siedemnastu tysięcy pięciuset euro za kibicowską oprawę spotkania ze Spartakiem Moskwa w szóstej kolejce fazy grupowej Ligi Europy. Mecz odbył się dziewiątego grudnia, w samym środku wielkiego jesiennego kryzysu sportowego i wizerunkowego Legii Warszawa. Ekipa Marka Gołębiewskiego wciąż miała szanse na wyjście […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Błaszczykowski: – Jesteśmy w stanie wygrać z Rosją

Kuba Błaszczykowski wierzy w zwycięstwo reprezentacji Polski w pierwszym barażowym meczu o udział w katarskich mistrzostwach świata, w którym Biało-Czerwoni zmierzą się z Rosją.  – Skoro nigdy nam się w Rosji nie udało wygrać, to przecież w końcu musi przyjść ten pierwszy raz. To jest mój pierwszy promyk nadziei. Właśnie powinniśmy walczyć o pierwsze zwycięstwo […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lech pokonuje Herthę w sparingu!

Lech Poznań – cztery. Hertha Berlin – dwa. Lech 4:2 Hertha. No, no, no, na papierze wygląda to świetnie, nie ukrywamy, nawet jeśli to tylko zimowy sparing.  Lider Ekstraklasy, w zamkniętym sparingu, pokonał Herthę Berlin, w której składzie zagrało parę uznanych nazwisk, chociażby Stevan Jovetić, Lucas Tousart, Kevin-Prince Boateng, Marvin Plattenhardt, Marco Richter, Vladimir Darida, […]
28.01.2022
Felietony i blogi
28.01.2022

Pierwsza liga, czyli wieczne wakacje

Już za tydzień rozgrywki wznawia Ekstraklasa i fajnie, bo ile można typować nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Mam wrażenie, że niektórzy wymieniają losowe nazwiska i czekają, aż w końcu trafią – natomiast zmartwię was, tych trenerów na świecie trochę jest, nie mówiliście jeszcze na przykład o Janie Żurku. Może Jan Żurek właśnie? Kto wie. Ale ja […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Lechia sprowadzi 19-krotnego reprezentanta Holandii

Dwieście osiemnaście meczów w Eredivisie, trzydzieści jeden spotkań w Premier League, dziewiętnaście występów w reprezentacji Holandii. PSV Eindhoven, SC Heerenveen, Swansea City, Feyenoord Rotterdam, Twente Enschede. Luciano Narsingh ma trzydzieści jeden lat i może pochwalić się naprawdę sympatycznym CV, a niewykluczone, że niedługo obejrzymy go na boiskach Ekstraklasy… Sebastian Staszewski z Interii informuje, że Lechia rozmawia […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Mateusz Praszelik wyrusza za granicę. Jak chciał, tak zrobił

O Mateuszu Praszeliku mówiło się od dawna, że jest jednym z kandydatów do wyjazdu z Ekstraklasy. Mimo że w najwyższej lidze nie zabawił aż tak długo, zdążył pokazać, że ma papiery na lepsze granie. Ba, w wywiadzie z nami powiedział nawet, że chce wyjechać w lepsze miejsce już w 2022 roku. – Nie będę ukrywał, że […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

L’Equipe: Milik zostanie w Marsylii

Powoli rozjaśnia się najbliższa przyszłość Arkadiusza Milika. L’Equipe informuje, że napastnik reprezentacji Polski nie opuścił tej zimy Marsylii. Milik przeżywa trudne chwile w Ligue 1. Wiosną ubiegłego roku wyrósł na gwiazdę całej ligi, latem doznał jednak kontuzji, a po powrocie nie może dojść do formy. Więc, kiedy już wydawało się, że wszystko, co najgorsze ma […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Praszelik przejdzie do Hellasu Verona

Śląsk Wrocław ostatnio pozyskał dwóch potencjalnie ważnych piłkarzy (Dennis Jastrzembski, Daniel Leo Gretarsson), ale teraz traci zawodnika, który jesienią grał pierwsze skrzypce. Więcej niż jedną nogą w Hellasie Verona jest Mateusz Praszelik.  Jak poinformował „Przegląd Sportowy” (pierwszy o Veronie napisał portal Transfery.info), pomocnik, który wciąż znajduje się w wieku młodzieżowca, odejdzie za 2 mln euro. […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Wszołek: Union grał ustawieniem bez nominalnych skrzydłowych

Paweł Wszołek wrócił do Legii Warszawa na półroczne wypożyczenie z Unionu Berlin. Piłkarz nie ukrywał swojego zadowolenia z ponownego dołączenia do ekipy z Łazienkowskiej.   – Mam nadzieję, że na boisku uda mi się potwierdzić swoją jakość. Na pewno zobaczycie charakter, bo będę dawał z siebie wszystko. Wierzę, że teraz nadchodzi najlepszy moment sezonu dla całej […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Michał Janota po zabiegu ablacji serca

Pomocnik Podbeskidzia, Michał Janota przeszedł zabieg ablacji, polegający na leczeniu arytmii serca. Jak czytamy na oficjalnej stronie bielskiego klubu, jest to zabieg mało inwazyjny. W przeszłości musieli mu się poddać m.in. Mateusz Szwoch, Jarosław Niezgoda i Arvydas Novikovas. Janotę czeka teraz miesięczna przerwa od treningów. – Jestem pełen optymizmu przed rehabilitacją. Przez najbliższy miesiąc będę […]
28.01.2022
Tenis
28.01.2022

Australian Open – jaki to był turniej w wykonaniu Igi Świątek?

Iga Świątek zakończyła udział w Australian Open na półfinale rozgrywek. Dla Polki to najlepszy wynik w karierze, jaki osiągnęła grając w Melbourne. Na wielkoszlemowych kortach lepiej poradziła sobie tylko raz, kiedy dwa lata temu triumfowała w Roland Garros. Z jednej strony, trudno nie traktować jej wyniku w kategoriach sporego osiągnięcia. Jednak po meczu z Danielle […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Stoper Pogoni po operacji, teraz miesiąc przerwy

Stoper Pogoni Szczecin, Konstantinos Triantafyllopulos przeszedł zabieg naprawy uszkodzonej łąkotki w stawie kolanowym. Kontuzji doznał podczas przygotowań w Turcji.  Dr Bartosz Paprota poinformował na oficjalnej stronie „Portowców”, że przewidywany czas powrotu do gry greckiego obrońcy wynosi około miesiąca. Absencja Kostasa to szansa na wywalczenie miejsca w składzie dla Mariusza Malca, który jesienią rozegrał zaledwie cztery […]
28.01.2022
Inne sporty
28.01.2022

Drugi czy dwudziesty pierwszy? Miedwiediew oraz Nadal zagrają o wielkoszlemowy tytuł

Rafael Nadal miał dwa dni odpoczynku po wyczerpującym, pięciosetowym pojedynku z Denisem Shapovalovem. I wykorzystał je znakomicie – bo w półfinale Australian Open pewnie ograł Matteo Berrettiniego (6:3, 6:2, 3:6, 6:3). O wielkoszlemowy tytuł Hiszpan zagra z Daniiłem Miedwiediewem – który pokonał Stefanosa Tsitsipasa (7:6, 4:6, 6:4, 6:1) i jest na najlepszej drodze, żeby za […]
28.01.2022
Suche Info
28.01.2022

Bartosz Kopacz nowym kapitanem Zagłębia Lubin

Bartosz Kopacz w tym okienku wrócił do Zagłębia Lubin, które zapłaciło za niego Lechii Gdańsk 1,2 mln zł. Nowy-stary piłkarz „Miedziowych” od razu ma odgrywać bardzo ważną rolę nie tylko na boisku, ale również w szatni. Piotr Stokowiec w wywiadzie dla oficjalnej telewizji klubowej zapowiedział, że Kopacz będzie kapitanem jego drużyny w rundzie wiosennej.  – […]
28.01.2022
Weszło
28.01.2022

Z Championship do Ekstraklasy. Kim jest nowy obrońca Śląska?

Śląsk Wrocław w ostatnich dniach przeprowadził dwa ciekawe transfery. Pokazał swoim kibicom, że ambicje na osiągnięcie czegoś więcej niż środek tabeli w Ekstraklasie jednak są i że pion sportowy dostrzega problemy trapiące drużynę. Jednym z nich na przestrzeni rundy jesiennej był na pewno brak odpowiedniej jakości na skrzydłach, który w jakimś stopniu ma zostać rozwiązany […]
28.01.2022