post
Avatar

Opublikowane 12.01.2016 13:42 przez

redakcja

Kiedy ponad pół wieku temu reprezentowali Polskę poza granicami kraju, ich losami interesowali się wszyscy kibice. Dziś to drużyna zapomniana, która przeszła drogą od debiutanta w europejskich pucharach po ekipę zbierającą oklep od rezerw Milanu Milanówek. I nie ma czemu się dziwić, wszak obecnie ten zasłużony klub piłkarsko i organizacyjnie dotyka już dna. Stadion to relikt poprzedniej epoki, a drużyna? No cóż, teraz boryka się z podstawowymi problemami – od skompletowania składu po zorganizowanie miejsca do gry. Gwardia Warszawa w stolicy wciąż ma jednak swoich zwolenników i ludzi, którzy schwytają się przysłowiowej brzytwy by nie dopuścić do upadku klubu. Dziś właśnie o smutnej historii tego zasłużonego klubu, przed którym z miesiąca na miesiąc snują się coraz ciemniejsze perspektywy.

We wrześniu ubiegłego roku minęło dokładnie 60 lat od debiutu polskiej drużyny w europejskich pucharach. Debiutu zresztą całkiem przyzwoitego, bo choć zakończonego porażką w dwumeczu 1:4, to dzięki godnej postawie nieprzynoszącego wstydu. Gwardia w pucharach wystąpiła jednak raczej w wyniku odgórnej decyzji aniżeli na skutek świetnej postawy na krajowym podwórku. Przede wszystkim niespodzianką był sam fakt, że jakiejkolwiek drużynie znad Wisły uda się wystąpić poza granicami kraju. Organizatorzy Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych początkowo nie planowali zapraszać Polaków do wspólnej rywalizacji, ale zmusiła ich do tego decyzja włodarzy Chelsea Londyn, którzy uznali, że klub nie będzie przemierzał kilometrów po Starym Kontynencie by zmierzyć się ze słabszymi od siebie drużynami. W Polsce aktualnym mistrzem była Polonia Bytom i wedle panujących reguł to ona powinna mieć prawo startu w PEMK. Gwardia jako klub milicyjny od zawsze związana była jednak z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, który dwoił się i troił by klub prezentował się godnie. Rezolutnie stwierdzono więc, że skoro nasza liga gra systemem wiosna-jesień to mistrzowska aktualnie Polonia wiosną będzie musiała udowodnić dobrą grą, że zasługuje na wojaże po Europie. Bytomianie nie spełnili jednak założenia według którego mieli znaleźć się w pierwszej trójce ligowej stawki, a to otworzyło drogę dla czwartych w tabeli “Harpagonów”.

Stołecznym los przydzielił szwedzkie Djurgårdens Sztokholm. Świeżo upieczony mistrz kraju w swojej drużynie mieścił wówczas kilku zawodników europejskiej marki. Do pierwszego starcia doszło 21 września 1955 roku na wypełnionym po brzegi stadionie w Skandynawii. Spotkanie pełne dramaturgii, włącznie ze spudłowanym karnym gospodarzy i kontuzją kluczowego dla Gwardii Krzysztofa Baszkiewicza, ostatecznie zakończyło się remisem 0:0.

w5LORqV

Rewanż nie był dla stołecznych już tak kolorowy, zakończył się sromotną porażką 1:4. Mimo wszystko Polacy pozostawili po sobie dobre wrażenie na tle bardziej doświadczonego i silniejszego wówczas teamu szwedzkiego. Swoje pierwsze podejście zakończyli więc na 1/8 finału. Rezultat “Harpagony” próbowały poprawić dwa lata później, ale ostatecznie w 1/16 zostali wyeliminowani przez niemiecki SC Karl-Marx-Stadt (dzisiejsze Erzgebirge Aue). Warszawianie na arenie europejskiej mierzyli się jeszcze kilkukrotnie ogrywając między innymi włoską Bolonię czy węgierski Ferencváros Budapeszt, jednak za każdym razem bez większych sukcesów. Tym samym przetarli jednak szlaki późniejszym polskim uczestnikom rozgrywek na Starym Kontynencie.

Warto jeszcze poświęcić kilka słów temu jak Gwardia prezentowała się na krajowym podwórku. Wicemistrzostwo Polski z 1957 i Puchar Polski z 1954 to największe sukcesy w historii klubu. W kolejnych dekadach klub znaczył w rodzimym futbolu zdecydowanie mniej, ale wciąż w swojej historii ma kilku wychowanków, którzy zajęli istotne miejsce w dziejach polskiej piłki. Między innymi Dariusz Dziekanowski, Dariusz Dźwigała, Roman Kosecki czy Stanisław Terlecki to zawodnicy, którzy pierwsze kroki na piłkarskiej ścieżce stawiali właśnie przy ulicy Racławickiej.

WNmFx8m

Po wielu, wielu latach “Harpagony” znajdują się na marginesie już nie tylko polskiej piłki, ale także tej lokalnej, warszawskiej.  W XXI. wieku klub osuwał się konsekwentnie. Zaczynał na szczeblu  trzecioligowym, by przez kolejne lata poznać specyfikę czwartej ligi, a później okręgowki, klasy A aż dziś – klasy B. To właśnie od tego sezonu warszawianie zajmują miejsce w stawce na najniższym możliwym szczeblu. I żeby było jeszcze tragiczniej – radzą tam sobie zupełnie przeciętnie. Po jesieni sklasyfikowani są w połowie zestawienia, za plecami rezerw Gromu Warszawa, Milana Milanówek czy UKS-u Ołtarzew.

Jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi oczywiście o pieniądze. To właśnie fatalny stan finansów był przyczyną brutalnego upadku tego zasłużonego klubu. Czkawką Gwardii odbiła się też historia. Obiekt, na którym przez wiele lat o ligowe punkty walczył zespół, od zawsze należał do miasta. Przed kilkoma laty w posiadanie objęła go Komenda Główna Policji i zadecydowała, że w zasadzie to najlepiej by było gdyby w tym miejscu powstał nowoczesny ośrodek treningowo-szkoleniowy. Przeznaczony oczywiście dla funkcjonariuszy. Fatalny poziom infrastruktury, obdrapane budynki i walący się stadion. Krok po kroku Gwardia odcinana była od obiektu aż w końcu na stałe została z niego eksmitowana.

Przez długi czas obiekt udawało się jeszcze wynajmować, ale stawki były sukcesywnie podnoszone (w pewnym momencie aż… ćwierć miliona złotych za miesiąc) czego efektem było zmuszenie klubu do poszukiwania boiska w innej części miasta. Rundę jesienną “Harpagony” rozegrały więc na boisku Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego.

– Aktualne finanse klubu są w opłakanym stanie, nie stać nas nawet na stronę internetową. Póki co swoje mecze rozgrywamy przy ulicy Okopowej, przy szkole im. Michała Konarskiego. Na tę chwilę ciężko oszacować szanse powrotu na prawdziwy stadion Gwardii, ale widzimy światełko w tunelu. Zmienił się Komendant Główny Policji, odeszło kilku posłów, zmieniła się cała opozycja. W toku są trzy procesy sądowe, nie jest wykluczone, że w przyszłości wrócimy tam gdzie nasze miejsce – powiedziała nam prezes klubu, Małgorzata Terlecka-Fischer.

Sytuacja samej drużyny wisi na włosku już od kilku lat. Duży znak zapytania dotyczący startu w rozgrywkach pojawił się już w 2014 roku. Szczęśliwym trafem udało się jednak uzbierać zawodników i znaleźć chętnego poprowadzić tę drużynę trenera. Z miesiąca na miesiąc problemy się jednak nawarstwiały i aktualnie przewidzieć przyszłość drużyny to jak wróżyć z fusów. Ten sezon uda się dokończyć na pewno, a co dalej? Czas pokaże.

QKEJ5W9

Jeszcze w grudniu na treningach drużyny pojawiało się po kilka osób i wydawało się, że runda jesienna może być ostatnią w historii “Harpagonów”. Na przełomie grudnia i stycznia udało się jednak wyprowadzić sytuację na prostą.

– Na tę chwilę jest trener, są zawodnicy, a drużyna na sto procent przystąpi do wiosennych rozgrywek. Poza tym w klubie trenują też juniorzy, jest rocznik 2001 i kilkunastu młodszych dzieciaczków. Nasz klub działa teraz pocztą pantoflową. Jeden przyjdzie na trening, potem pociągną ze sobą kolegę z podwórka. Staramy się napędzać to w ten sposób – uzupełnia prezes.

Najświeższy komunikat klubu głosi, że treningi rozpoczną się po 18 stycznia. W Gwardii wszyscy są jednak realistami i nikt nie myśli choćby o powrocie do A-klasy. Priorytetem jest uzyskanie stabilizacji finansowej, a także zgromadzenie grupy ludzi, którzy z zapałem będą chcieli trenować i walczyć o przetrwanie marki.

W samej stolicy świadomość dotycząca sytuacji klubu jest zaskakująco słaba. Przed kilkoma miesiącami na pomysł napisania książki o Gwardii wpadli Przemysław Popek i Michał Hasik z Fundacji na rzecz Historii Polskiego Sportu. Początkowo kapitał próbowali zebrać poprzez publiczną zbiórkę pieniędzy w internecie, ale zakładany cel udało się osiągnąć zaledwie w dziesiątej jego części. Ostatecznie publikacja została jednak wydana, a do dystrybucji trafi lada dzień.

– Projekt internetowej zbiórki pieniędzy na książkę cieszył się znikomym zainteresowaniem, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że klub nie jest obecny w świadomości młodych ludzi, którzy nie pamiętają czasów świetności “Harpagonów”. Z kolei starsze osoby, będące świadkami tamtych wydarzeń, sporadycznie lub prawie w ogóle nie korzystają z Internetu. Możliwe, że nasza książka będzie ostatnim świadectwem istnienia Gwardii, która może zaraz podzielić los innych zasłużonych stołecznych klubów – z przykrością zdradził nam Przemysław Popek.

Wydaje się, że jedną z niewielu szans na przetrwanie Gwardii jest znalezienia sponsora. Marki, która wpompuje pieniądze na spełnienie podstawowych kosztów utrzymania drużyny i klubu. Należy też pamiętać, że “Harpagony” to nie tylko sekcja piłkarska, ale także judo oraz lekkoatletyka. Wszystkie one cierpią na decyzjach władz głównie dotyczących obiektu. Póki co klubowi udaje się przeżywać z miesiąc na miesiąc, ale jeśli w najbliższej przyszłości nie uda się dźwignąć z marazmu to ten zasłużony zespół może zniknąć na dobre z piłkarskiej mapy Polski.

Przygotował Marcin Borzęcki

12509141_1089960094370456_7471460321191753085_n

redakcja

Opublikowane 12.01.2016 13:42 przez

redakcja

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Suche Info
22.04.2021

LeBron James do policjanta: “Ty będziesz następny”

Policjant Derek Chauvin został uznany za winnego w procesie o zabójstwo czarnoskórego George’a Floyda. Ale opinią publiczną w Stanach Zjednoczonych wstrząsają kolejne tragedie z udziałem stróżów prawa. Nicholas Readorn, inny biały policjant, śmiertelnie postrzelił 16-letnią Ma’Khię Bryant. Gwiazdor NBA, LeBron James, bardzo mocno zaangażowany politycznie w ostatnich miesiącach, umieścił na swoim twitterowym koncie zdjęcie Readorna. […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Jak wyglądać będzie logistyka kadry na Euro?

4500 kilometrów. Tyle dzieli Sankt Petersburg i Sevillę, gdzie – według informacji TVP Sport – reprezentacja Polski rozegra swoje mecze grupowe podczas Euro 2020. To rewolucyjna wręcz zmiana wobec tego, że Biało-Czerwoni początkowo mieli kursować między Dublinem i Bilbao, pokonując o połowie mniejszą odległość. Czy to komplikuje sytuację kadry Paulo Sousy? Co to oznacza? Jak […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Szwedzi apelują do FIFA: “Walczcie o prawa człowieka w Katarze!”

Narastają – aż szkoda, że tak późno! – protesty przeciwko organizacji piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Szwedzka federacja wysłała list otwarty do FIFA, w którym domaga się walki o przestrzeganie praw człowieka w Katarze. – Ponieważ turniej się zbliża, musimy jeszcze mocniej zwrócić naszą uwagę nas los tysięcy imigrantów, którzy pracują w katarze w sektorze […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Kwekweskiri na dłużej w Lechu, a może trafi do Legii?

Nika Kwekweskiri nieoczekiwanie wyrósł na gorące nazwisko na transferowym rynku w Polsce. Lech Poznań chce zatrzymać 29-letniego pomocnika, ale pojawiają się pogłoski, że chrapkę ma też na niego Legia Warszawa. – Pracujemy nad tym, żeby Nika został z nami w przyszłym sezonie. Pokazuje, że jest wartościowym zawodnikiem i może być dla nas ważnym elementem. Dlatego […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Quiz: PIĘĆ ZDAŃ, KTÓRE MÓGŁBY POWIEDZIEĆ KOWAL

NOWY QUIZ Z NOWĄ KATEGORIĄ. ZOBACZYCIE, ŻE FAJNA. Goście: JAN GLAZUREK MATEUSZ SOKOLUK (AWANGARDA PIŁKARSKA) JAKUB BIAŁEK WOJTEK PIELA Start od 18:30. 
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Jesse Lingard: – Rozważałem przerwę od futbolu

Jesse Lingard – piłkarz Manchesteru United, który robi furorę na wypożyczeniu w West Hamie – wyjawił, że rozważał zrobienie sobie przerwy od piłki. – Nie chciałem zrezygnować z futbolu, ale potrzebowałem przerwy – powiedział w programie “Presenting”. Co skłoniło 29-letniego dziś piłkarza do takich myśli? – Moja mama zmaga się z depresją przez większość życia […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

“Barcelona ma inne problemy niż Superliga. Niech myśli o długach”

Javier Tebas, szef hiszpańskich rozgrywek ligowych, nie pozostawił suchej nitki na buntownikach z Superligi. Podczas konferencji prasowej stwierdził: – Niemcy i Francuzi z góry zrezygnowali z udziału w Superlidze. Anglicy już tam nie wrócą. Zostają Włosi no i Hiszpanie. Liga między przedstawicielami dwóch krajów? Niezbyt ekskluzywne. Bądźmy poważni: Superliga jest martwa bez wielkich klubów z […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Ibrahimović przedłuży kontrakt z Milanem

Jak poinformował Fabrizio Romano, Zlatan Ibrahimović przedłuży kontrakt z AC Milanem. Szwed zwiąże się z mediolańską ekipą na kolejny rok. Najwyraźniej Szwed nie ma najmniejszego zamiaru zawijać się z piłkarskiego topu, choć w czerwcu 2022 roku będzie już zawodnikiem blisko 41-letnim. Ale z drugiej strony – czy można mu zarzucić brak formy? W tym sezonie […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Prezydent Barcelony się wygadał i położył Superligę?

Arcyciekawe kulisy powstania i upadku Superligi zostały przedstawione na łamach “New York Timesa”. Tariq Panja i Rory Smith rozłożyli sytuację na czynniki pierwsze, przedstawiając mnóstwo smaczków. Okazuje się, że dla niepowodzenia projektu kluczowy mógł być za długi jęzor prezydenta FC Barcelony, Joana Laporty. A może to nie była tylko naiwność Laporty, ale nóż wbity w […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Obsada sędziowska 27. kolejki Ekstraklasy

Znamy już nazwiska sędziów, którzy poprowadzą mecze 27. kolejki Ekstraklasy. Szymon Marciniak tym razem ma wolne, za to po przerwie w minionej kolejce znów gwizdać będzie Bartosz Frankowski. OBSADA SĘDZIOWSKA 27. KOLEJKI: Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa) Podbeskidzie Bielsko-Biała – Lech Poznań sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce) Górnik Zabrze – Wisła Płock […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Klimala za wielką wodą. Kolejny Polak w Red Bullu

No to już oficjalnie – Patryk Klimala został nowym piłkarzem New York Red Bulls. Kwota transferu – sześć milionów euro. Szanse na grę – spore. Perspektywa przywrócenia swojej kariery na właściwe tory – obiecująca. Miejsce do życia – kapitalne. Nie widzimy minusów w tym transferze. Klimala zamieni Celtic Glasgow na New York Red Bulls W […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Czy Twardek to piłkarz? Bulwersująca sprawa

Wielu zagranicznych piłkarzy widziała ta liga. Głównie słabych, prawda, ale przeważnie jak się okazywali już naprawdę słabi, to byli jednak odstrzeliwani. A na pewno (okej, “prawie”) nie przedłużano z nimi kontraktów. Tymczasem – Kris Twardek gra już u drugiego trenera, co więcej, dostał nową umowę (do 2023 roku). Jest to wielka zagadka. Taka, że powinien […]
22.04.2021
Serie A
22.04.2021

Mistrza znamy, ale finisz Serie A nie zanudzi. Pięć klubów w walce o Ligę Mistrzów

Inter Mediolan nie wypuści już z rąk Scudetto. Nie oszukujmy się, zespół Antonio Conte musiałby chyba grać w siódemkę w każdym spotkaniu i ładować sobie samobóje, żeby tę przewagę roztrwonić. Ale to, że walka o tytuł we Włoszech nie jest tak ciekawa, jak choćby we Francji, wcale nie sprawia, że finisz sezonu będzie nudny. Wciąż trwa bowiem […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Skorża: Kraweć za Puchacza z Podbeskidziem

Lech Poznań w minionej kolejce Ekstraklasy rozbił 3:0 Lechię Gdańsk, odnosząc pierwsze zwycięstwo pod wodzą Macieja Skorży. Na świętowanie jednak nie ma czasu, bo już zaraz wyjazdowe starcie z Podbeskidziem Bielsko-Biała.  – Wyciągnęliśmy wnioski po pierwszym spotkaniu z Rakowem i chcemy robić to dalej. Moja praca jest wielopłaszczyznowa, bo widzimy, co się dzieje w tabeli, […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Sędziowie znów w dobrej formie

Musimy to napisać – sędziowie Ekstraklasy są ostatnio w wysokiej formie. Nie współgra to z krytyką Zbigniewa Przesmyckiego oraz informacji o tym, że żaden polski sędzia nie pojedzie na Euro. Natomiast fakty są takie, że w ostatnich kolejkach błędy arbitrów możemy wyliczyć na palcach jednej ręki. I jeszcze zostanie nam tyle wolnych palców, że spokojnie […]
22.04.2021
Weszło Extra
22.04.2021

Frontu się nie wybiera. Jestem bardziej selekcjonerem niż trenerem

Dlaczego nazywa się wiernym żołnierzem PZPN i dlaczego najważniejsza jest dla niego lojalność pracodawcy? Czy miał w ostatnich latach propozycje pracy w Ekstraklasie? Jak odrzucił ofertę pracy jako asystent Czesława Michniewicza w Pogoni? Dlaczego przyrównuje się do doktora Judyma? Jak ocenia swoją pracę w żeńskiej reprezentacji Polski i dlaczego musiał uczyć się czujności? Czy z […]
22.04.2021
Suche Info
22.04.2021

Kibice Manchesteru United chcą zasady 50+1 w ich klubie

Joel Glazer, współwłaściciel Manchesteru United, przeprosił kibiców za zaangażowanie w Superligę, ale niczego to nie zmieniło. Fani mają nadzieję, że on i jego rodzina wkrótce wyniosą się z klubu. W czwartek rano zorganizowali protest przed ośrodkiem treningowym drużyny w Carrington. Na transparentach widniały hasła dotyczące odejścia Glazerów, zasady 50+1 oraz tego, że to kibice będą […]
22.04.2021
Weszło
22.04.2021

Jak wychodzić z wieku młodzieżowca, to w stylu Szysza

Kiedy na koniec minionego sezonu kleciliśmy ranking ligowych młodzieżowców, Patryk Szysz nie znalazł się w topowej dwudziestce. Umieściliśmy go za to w grupie „brani pod uwagę”. Marne to pocieszenie, bo to coś na zasadzie – kichy nie było, ale nic więcej, potencjał niewykorzystywany. I mógł się ofensywny piłkarz Zagłębia Lubin martwić, bo w końcu to […]
22.04.2021