post

Opublikowane 27.10.2015 11:31 przez

redakcja

Jedne wybory dopiero się skończyły, a kampania drugich tak naprawdę dopiero się rozkręca. Jeszcze do niedawna murowanym kandydatem do zwycięstwa byłby Michel Platini. Byłby, ale przynajmniej na razie powstrzymuje go wyrok zawieszenia, do momentu rozpatrzenia podejrzanych finansowych konszachtów z Josephem Blatterem. A zatem pozostałych kandydatów na dziś mamy kilku, naprawdę ciekawych. Jest „Łysy z UEFA”, jest facet, który siedział w więzieniu z Nelsonem Mandelą. Jest też szejk oskarżany o więzienie i torturowanie sportowców w swoim kraju. Który z nich najbardziej nadaje się do roli miotły, albo inaczej – buldożera, który będzie musiał wymieść cały syf z FIFA?

Dla formalności dodamy, że kandydat musiał zyskać poparcie co najmniej pięciu krajowych federacji i udowodnić, że w dwóch z ostatnich pięciu lat odegrał aktywną rolę w piłce nożnej. Dodatkowo każdy będzie musiał przejść kontrolę etyki. Z tą najprawdopodobniej problemy będzie mieć szejk Salman, ale o tym za moment.

Gianni Infantino

Jego kandydatura to świeżynka, ale i sporego kalibru sensacja. Na dziś, przynajmniej w Polsce, jest to postać bardziej komiczna. Facet, którego szersza publika zna jako gadającą głowę z losowań grup Ligi Mistrzów, może jednak stanąć na czele światowej piłki. Jego kandydatura została wysunięta niejako w zastępstwie za zawieszonego na 90 dni prezesa UEFA. W praktyce Platini być może będzie mógł kandydować, ale zdaniem zachodnich mediów jest to raczej mało prawdopodobne. Jeszcze jakiś czas temu był murowanym faworytem, ale jego wizerunek ucierpiał na niewyjaśnionej wymianie prawie 1,5 miliona funtów z Josepem Blatterem. Infantino z kolei jest czysty, ma pełne zaufanie. I jest to człowiek jak najbardziej poważny. W końcu pan prawnik. Z futbolem do czynienia ma znacznie więcej poza byciem Łysym z UEFA czy facetem od mieszania kulek. Doradzał w czołowych ligach Europy – hiszpańskiej czy Włoskiej. Do tego mówi kilkoma językami. Bystrzacha.

sex

Tokyo Sexwale

Południowoafrykański multimilioner, który trochę w życiu przeszedł. Siedział w więzieniu razem z Nelsonem Mandelą, będąc ofiarą Apartheidu. Był jego bliskim przyjacielem i powiernikiem. Za kratami spędził trzynaście lat. Pieniędzy dorobił się na górnictwie i energetyce. Dziś jego majątek wycenia się na grubo ponad sto milionów funtów. Afryka jest licznym kontynentem i – co za tym idzie – silnym graczem przed wyborami.

Jest biznesmenem, ale także politykiem, a nawet jednym z ministrów. Nie ma jednak czystego sumienia. Trzy lata temu wybuchła spora afera z nim w roli głównej. Chodziło o 25 milionów dolarów, które pożyczył Gwinei – rzekomo na uruchomienie kopalni, która nigdy nie rozpoczęła działalności. Pieniądze zostały ponoć wysłane na horrendalny procent, co od razu przyciągnęło uwagę mediów. We wszystko wmieszane były jakieś szemrane spółki i tajemniczy ludzie. Nieoficjalnie wiadomo, że w ten sposób załatwiał osobiste interesy i udziały w kopalniach, więc coś za uszami ma z całą pewnością. W końcu nie każdy bogaty człowiek musi wzbudzać zaufanie. Co ten facet ma wspólnego z piłką? Raczej niewiele. Był członkiem antyrasistowskiego komitetu FIFA oraz komitecie organizacyjnym mistrzostw świata w 2010 roku.

musa

Musa Bility

Stojący na czele liberyjskiej piłki Bility to kolejny kandydat z Afryki. I trzeba przyznać, że jest cholernie pewny siebie. Ostatnio powiedział, że jego rywale właściwie nie są żadną konkurencją, bo wszyscy w mniejszym czy większym stopniu, brali udział w aferach związanych z FIFA. A jeśli organizacja potrzebuje oczyszczenia, to także z tych wszystkich ludzi, którzy przyczynili się do jej rozchwiania. – Oni wszyscy sami stworzyli problem, który teraz należy rozwiązać, więc ich wybór będzie bezsensownym rozwiązaniem – mówi.

Bility prowadzi szeroko zakrojoną, afrykańską kampanię i zdaje się, że ma znacznie większe szanse niż Sexwale, który ma ponoć problem z uzyskaniem poparcia pięciu związków, bez którego nie będzie mógł wystartować. Kandydat z Liberii jeździ od kraju do kraju i poszerza strefę wpływów. W miniony weekend na przykład odwiedził Wybrzeże Kości Słoniowej. Jego minusem jest jednak anonimowość poza Afryką, a poparciem samych krajów Czarnego Lądu wyborów wygrać się nie da. A tam na tę chwilę ma zagwarantowanych ledwie 25 głosów.

Clipboard03

Prince Ali Bin Hussein

Dla niego uposażenie prezesa FIFA byłoby jak kieszonkowe, więc pogoń za denarem, to ostatnie, o co można go oskarżyć. Prywatnie trzeci syn króla Jordanii. Co ciekawe, faworyt według niektórych bukmacherów. Facet zawzięty, ambitny. To on kilka miesięcy temu jako jedyny przeciwstawił się dyktakturze Josepha Blattera, jak pamiętamy bezskutecznie. W głosach przegrał 73 do 133, ale w przyszłorocznych wyborach jego determinacja może zaprocentować. Wielokrotnie podkreśla, że tylko on postanowił się przeciwstawić hegemonowi. Że jako jedyny miał odwagę zaprotestować, podczas gdy inni trzęśli gaciami przed utratą stołków.

Zapowiada, że nie będzie pionkiem i że naprawdę zależy mu na realnych zmianach. Po tym, jak kandydatura Michela Platiniego stanęła pod ogromnym znakiem zapytania, to on zdaje się być najpoważniejszym kandydatem. Doświadczenie, mimo niespełna czterdziestu lat na karku, ma całkiem spore. Prezesem Jordańskiej federacji został mając lat… dwadzieścia trzy, ale to nienadzwyczajne osiągnięcie, biorąc pod uwagę fakt, że jego ojciec był królem. W ostatnich latach piastował też urząd prezesa federacji azjatyckiej, a także wiceprezesa FIFA. W młodości uczył się na uniwersytetach Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przez jakiś czas był w armii, ma licencję na skoki ze spadochronu, a jako młody chłopak uprawiał zapasy. Jego największym sukcesem jest fakt, że przez aferę korupcyjną przeszedł suchą stopą. Nic dziwnego. W pałacowych skarbcach złota raczej nie brakuje. Ogromny majątek, w obliczu woni korupcji, stawia go na wygranej pozycji.

Clipboard04

Salman Bin Ibrahim Al-Khalifa

Kolejny pan ze Wschodu, z turbanem na głowie. Tym razem kierunek Bahrajn. O ile książe Ali ma czystą kartę, o tyle sumieniu Salmana do czystości raczej daleko. Kiedy tylko zadeklarował się jako kandydat, larum podniosły organizacje broniące praw człowieka. Powód? Niebanalny. Chodzi o więzienie i torturowanie sportowców, którzy brali udział w prodemokratycznej manifestacji sprzed czterech lat. Wszystko teoretycznie miało nastrój pokojowy, ale później rodzina kandydata mocno odegrała się na odsianych jednostkach. Zatrzymano około stu pięćdziesięciu osób: sportowców, trenerów, działaczy. Zidentyfikowano ich na podstawie zdjęć, a wszystkiemu miał przewodniczyć właśnie Al-Khalifa, będący prezesem lokalnego związku piłkarskiego.

– Jeżeli ręce tego człowieka są najczystszymi wśród kandydatów do objęcia władzy w FIFA, to z pewnością jest to najpłytsza i najbardziej gardząca etyką organizacja w świecie sportu – napisali w oficjalnym oświadczeniu obrońcy praw człowieka. Lista oskarżeń jest długa i przytłaczająca. Na pytanie, czy taki człowiek powinien kandydować na stołek prezesa FIFA, sam zainteresowany odpowiedział: – Mam tylko jedno pytanie. Wszyscy mówicie o zarzutach, ale czy ktokolwiek z was ma na to jakieś dowody? Nie? W takim razie możemy iść dalej.

Rzeczywiście, konkretnych dowodów brak. Oficjalnie sportowcy zostali wypuszczeni z więzień, ale nieoficjalnie niektórzy albo do dziś przebywają w aresztach, albo zostali zawieszeni, co w praktyce oznacza koniec kariery na polu reprezentacyjnym.

4608

David Nakhid

Jedyny kandydat w przeszłości zawodowo trudniący się kopaniem piłki. Były reprezentant Trynidadu i Tobago, którego – bijemy się w pierś – wcześniej kompletnie nie kojarzyliśmy. Wiadomo o nim tylko tyle, że ma szkółkę piłkarską w Libanie i niedawno wrócił na Karaiby. Głównym punktem jego programu jest przeciwdziałanie monopolizacji futbolu przez kraje europejskie. Chce szerzyć piłkę przede wszystkim na innych kontynentach i to wśród małych krajów, szczególnie na Karaibach i w Ameryce Środkowej, będzie szukał ewentualnego poparcia. Szanse na objęcie urzędu oscylują w granicach błędu statystycznego.

Clipboard01

Jerome Champagne

Prawdopodobnie bardzo skromny facet. Na swojej stronie internetowej wielkimi literami określił się jako „nadzieja futbolu”. Nadzieją miał być już w maju, ale ostatecznie wycofał się z wygranych przez Blattera wyborów. Blattera, któremu przez kilka lat doradzał. Miał za niskie poparcie, by cokolwiek zdziałać. O niepowodzenie oskarżył UEFA i inne „instytucje”, które celowo miały go wyeliminować.

W praktyce jest kandydatem chyba najkonkretniejszym. Bardzo pewny swoich możliwości. Do sprawy podszedł tak, jak politycy. Przygotował jasny, przejrzysty program, prowadzi zwyczajną dla wyborów kampanię medialną. Swoich oponentów wzywa do wzięcia udziału w telewizyjnych debatach. Założył sobie osiem celów, które obieca spełnić w ciągu czterech lat kadencji, jeśli oczywiście zostanie wybrany. Jego program zawiera między innymi „kontynuację tego, co osiągnięto przez ostatnie czterdzieści lat”, „stosowanie najwyższych standardów przejrzystości i etyki” oraz „modernizację administracji FIFA”. Zobowiązał się też do corocznego upubliczniania korzyści i benefitów, jakie zyskali przedstawiciele kierownictwa federacji.

Liczba komentarzy: 0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Weszło
19.10.2021

Strzelanie w cieniu Salaha. Sadio Mane w „Klubie 100”

W sobotnim meczu z Watfordem Sadio Mane po raz setny trafił do siatki w Premier League. Takie osiągnięcie to kawał historii, do którego Senegalczyk dążył jednak w cieniu. Obecny Liverpool ma bowiem twarz Mo Salaha. To jego sylwetka kojarzy nam się najbardziej ze świętowaniem strzelonych bramek przed pełnymi trybunami na Anfield. Musimy jednak pamiętać, że […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Marzec na wylocie z Arki

Dariusz Marzec jest na wylocie z Arki Gdynia, informuje Janekx89. Arka w tym sezonie rozczarowuje. Ma lepszy skład niż w zeszłym sezonie, co podkreślają sami piłkarze, a wyniki są bardzo przeciętne. Wydawało się, że nastąpił przełom – 2:0 z Puszczą, 5:1 z Jastrzębiem, 5:0 w Pucharze Polski z Bełchatowem – ale nie. Przyszli silniejsi rywale, […]
19.10.2021
Prasówka
19.10.2021

PRASA. Michniewicz nie wyleci, bo Legia nie ma kandydata za niego

– Decydujący jest jednak brak kandydata, który już teraz mógłby zająć jego miejsce. Padają nazwiska Jerzego Brzęczka, który był bardzo bliski przejęcia zespołu w 2018 roku, jednak wówczas nie zgodziła się na to Wisła Płock, oraz Marcina Brosza, od maja trenera bezrobotnego. Mioduski najchętniej zdecydowałby się na Marka Papszuna, tylko że tu chęci niewiele dają. […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Transfer na linii Lech – Zagłębie?

Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl informuje, że może dojść do transferu na linii Lech – Zagłębie. Do Lubina miałby powędrować Mateusz Skrzypczak. To 21-letni środkowy obrońca, który nie może zbytnio liczyć na grę u Skorży. W tym sezonie wystąpił tylko w Pucharze Polski, w Ekstraklasie nie dostał nawet minuty, gra w rezerwach. W sumie – patrząc […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Lewandowski z ofertą na 140 milionów

Wydawało się, że w kwestii transferu Lewandowskiego panowała podczas ostatniego okienka względna cisza, ale Gianluca di Marzio na evencie promującym jego książkę, podzielił się inną informacją. Polak może nie był o krok od zmiany klubu, natomiast do Bayernu trafiła naprawdę ciekawa oferta. Di Marzio przekazał: – Lewandowski nie odejdzie z Bayernu w najbliższym czasie, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Węgrzyn: – Podolski chyba myślał, że w Ekstraklasie będzie łatwiej

Transfer Lukasa Podolskiego do Górnika Zabrze na razie jest pewnym rozczarowaniem. Jasne, wiedzieliśmy, że mistrz świata ma już swoje lata, ale na pewno liczyliśmy na coś więcej niż do tej pory prezentuje były reprezentant Niemiec. Zdaniem Kazimierza Węgrzyna piłkarz sądził, że wszystko przyjdzie mu w naszej lidze łatwiej. W magazynie „Gol” na antenie TVP Sport […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Reiss: – Legia powinna wykazać się cierpliwością

Coraz więcej osób zastanawia się, czy Czesław Michniewicz dalej powinien być trenerem Legii. Piotr Reiss uważa, że jak najbardziej tak. W rozmowie ze Sport.pl stwierdził:  – Nerwowe ruchy wcale nie skutkują dobrym wynikiem. Uważam, że jeśli zarządzającym Legią wystarczy cierpliwości, to Czesiu Michniewicz wyciągnie zespół w dobrym kierunku. Tą cierpliwością szefowie powinni się wykazać, bo […]
19.10.2021
Suche Info
19.10.2021

Pique: – Złotą Piłkę powinien wygrać Messi albo… Messi

Zdarzają się głosy, a właściwie jest ich sporo, które nie chcą Złotej Piłki dla Messiego, ale Argentyńczyk wciąż ma wielu zwolenników w tym temacie. Jednym z nich jest Gerard Pique, który dobitnie stwierdził, że Leo powinien po raz kolejny sięgnąć po ZP. Jak powiedział: – Jeżeli wybierać ze względu na kryteria plebiscytu, Leo Messi wygra. […]
19.10.2021
Ekstraklasa
18.10.2021

Szok, Radomiak znów pierwszy stracił gola i zremisował

Nieraz narzekamy, że w Ekstraklasie wielu zespołom brakuje powtarzalności, ale Radomiak się z tego wyłamuje. Radomski beniaminek ma powtarzalność i to zarówno w złym aspekcie, jak i dobrym. Dziś przekonała się o tym Jagiellonia.  Jagiellonia – Radomiak: beniaminek podtrzymuje tradycję Zły aspekt polega na tym, że drużyna Dariusza Banasika tradycyjnie musiała stracić gola w pierwszej […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

W środę Benzema ma stanąć przed sądem

W środę Karim Benzema ma stanąć przed francuskim sądem. Chodzi o sprawę szantażowania Matieu Valbueny ujawnieniem jego seks-taśm. Benzema miał być jednym z tych, którzy szantażowali byłego reprezentanta Francji. Pokłosiem tamtej sprawy było m.in. wyrzucenie Benzemy z reprezentacji Francji. O co chodzi? W 2015 roku Valbuena przekazał swój telefon znajomemu, który miał przenieść dane z […]
18.10.2021
Inne sporty
18.10.2021

Zbliżają się WTA oraz ATP Finals. Jak wygląda sytuacja Polaków?

Hubert Hurkacz dołączył dzisiaj do Igi Świątek, stając się drugim Polakiem w ostatnim czasie, który awansował do pierwszej dziesiątki światowego rankingu. W tym samym czasie polska tenisistka… z niej wypadła. Miejsca w tabelach to jednak jedno, a najbardziej istotna – w przypadku tej dwójki – jest nadchodząca walka o kolejno ATP oraz WTA Finals. Czy […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Iniesta: W Barcelonie nie można zrzucać na plecy osiemnastolatków za dużej presji

– Barcelona nie może zrzucać na plecy osiemnastolatków całej odpowiedzialności za grę drużyny. Mogą być w zespole, pomagać mu, ale nie powinni być tymi, którzy ten wózek ciągną – mówi Andres Iniesta na temat Barcelony w rozmowie z ESPN. Iniesta został zapytany o jego refleksje na temat gry Blaugrany. Szeroko omówił wątek zastępowania doświadczonych liderów […]
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

WESZŁOPOLSCY LIVE od 22:30!

Jakub Białek, Paweł Paczul, Mateusz Rokuszewski, Szymon Janczyk i Samuel Szczygielski omawiają najważniejsze wydarzenia ostatnich dni na boiskach Ekstraklasy i 1. ligi. Zapraszamy na kolejny odcinek, który startuje o 22:30!
18.10.2021
Weszło
18.10.2021

Zagłębie ośmieszone i Stal Mielec w górnej ósemce

To już nie są żarty: Stal Mielec w trzech ostatnich spotkaniach zdobyła siedem punktów, a i tak ma prawo czuć niedosyt. Stal Mielec w ostatnich dwóch meczach strzeliła siedem bramek, a spokojnie mogła więcej. Stal Mielec licząc od 13 sierpnia – czyli pomijając trzy pierwsze kolejki – jest piątą drużyną ligi. Stal Mielec ma tyle […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Piąty gol Mariusza Stępińskiego w tym sezonie [WIDEO]

Mariusz Stępiński strzelił piątego gola w tym sezonie cypryjskiej ekstraklasy. Polak zdobył bramkę w starciu z Doxą na 1:1 i brał udział przy zwycięskim trafieniu Arisu Limassol. Gola na 2:1 strzelił nasz stary znajomy z Ekstraklasy – Daniel Sikorski. Stępiński jest ostatnio w dobrej formie. W trzech pierwszych kolejkach gola nie strzelił, ale w ostatnich […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

U młodzieżowego reprezentanta Walii zdiagnozowano raka jąder

Daniel Barden to młodzieżowy reprezentant Walii, wychowanek akademii Arsenalu. U 20-letniego bramkarza lekarze zdiagnozowali raka jąder. – To był szok. Ale na szczęście wykryto tę chorobę bardzo wcześnie – komentuje sam Barden. Barden wychowywał się w akademii Arsenalu, ale trzy lata temu trafił do Norwich. Właśnie z tej drużyny został wypożyczony latem do szkockiego Livingston, […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Kara dla Anglii za burdy podczas finału Euro 2020

Anglia została ukarana przez UEFA za dantejskie sceny, które odbywały się przed i na samym Wembley podczas finału Mistrzostw Europy 2020. Przed i już w trakcie meczu miejscowi kibice urządzili sobie wokół obiektu regularne walki z policją i służbą ochroniarską. UEFA zakończyła dochodzenie w sprawie organizacji tego meczu. I ukarała angielską federację. FA musi zapłacić […]
18.10.2021
Suche Info
18.10.2021

Skandal w Belgii. Piłkarz może stracić słuch po wybuchu petardy

Do dużego skandalu doszło podczas sobotniego meczu Standardu Liege z OH Leuven. Kibice gospodarzy wrzucili na boisko petardy, a jedna z nich wybuchła tuż obok Rafaela Romo, golkipera OHL. Wenezuelczyk stracił słuch i w niedzielę jego stan zdrowia nie uległ poprawie. Do zdarzenia doszło tuż przed przerwą. Jedna z petard wrzucona na boisko wybuchła tuż […]
18.10.2021