post Avatar

Opublikowane 09.07.2015 16:45 przez

redakcja

Czy można honorowo przegrać 0:46? Można. Czy można wygrać, choć skończyło się turniej z bilansem 0:114? Oczywiście. Przecież w futbolu niemożliwe nie istnieje. Przekonujemy się o tym od lat, tydzień w tydzień, dzień po dniu. Tym razem dzięki Mikronezji.

Nie wyobrażam sobie jakie to uczucie zostać powiezionym czterdziestoma sześcioma bramkami. Najczarniejszą kartą mojej niesłychanie lichej piłkarskiej przygody było 0:10 w derbach z innym liceum, gdzie pojechaliśmy nie posiadając własnych strojów (ktoś w koszulce Comy, kto inny robił za Kluiverta z Barcelony), gdzie nie wszyscy pamiętali, że gramy na spalone (kolega stał w polu karnym dziesięć metrów za ostatnim obrońcą i darł się „podaj!”), gdzie przy stanie 0:9 rywal wpuścił drugiego bramkarza w pole i ten bramkarz nas dobił. Wyglądaliśmy jak zgraja nie lada pajaców i tak też graliśmy. Dziewięćdziesięciominutowy festiwal bezradności, w którym grasz główną rolę, to nie jest doświadczenie budujące, bez względu na poziom i stawkę. Od tego nie idzie się zdystansować. Niektórzy wymiękali w trakcie i symulowali kontuzję, byle się z tej stypy przed czasem wypisać.

A przecież to było tylko 0:10. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić smaku 0:46, wrażenia jakie pozostawia stracenie pięciu goli w pięć minut. Nie mam pojęcia jak wewnętrznie skręca wiedza, że lewy obrońca strzelił ci dziesięć goli albo że trener wolał za ciebie, golkipera, wpuścić do klatki pomocnika. Naprawdę chciałbym wiedzieć co myśli człowiek, gdy przegrywa 0:33, i słaniając się ze zmęczenia patrzy na arbitra w dziewięćdziesiątej minucie, gdy ten dolicza jeszcze trzysta sześćdziesiąt sekund boiskowych tortur.

Goście z Mikronezji mają na te osobliwe pytania wianuszek wyczerpujących odpowiedzi. Badali nietknięte korkiem terytoria trzykrotnie na przestrzeni tygodnia. Przyjechali do Nowej Gwinei, pierwszy raz w życiu zobaczyli windę (autentyk, zdradził go trener Forster), a potem stoczyli klasyczne pojedynki gołej dupy z batem, jakby powiedział trener Łazarek. Piłkarsko mogłaby ich pokonać reprezentacja piątkowo-sobotniego nocnego autobusu, ale nie nazwę ich słabymi. Słaby to niewłaściwe słowo, słaby to jest Pastore, który mając wielki talent w nogach ciągnie sam siebie za koszulkę, byleby w finale Copa America wymusić karnego, a nie chłopaki, które wiedzą, że czeka ich lanie stulecia raz po raz, i raz po raz stawiają temu mało pociągającemu obowiązkowi czoła.

Prawda jest taka, że oni grali w swojej lidze i o zupełnie inne trofeum. FIFA lubi chwalić się tym, jak inwestuje w różne egzotyczne kraje, robiąc tam dzięki swoim inwestycjom różnicę. Mikronezję jednak centrala od lat zlewała, nie chciała słyszeć o wejściu wyspiarzy do piłkarskiej rodziny, choć w rzeczywistości Mikronezja ma znacznie większą autonomię niż wiele aktualnie należących do FIFA drużyn. Powiecie – słusznie ich nie chcą przyjąć, po co nam takie ogóry, szanujmy się! No więc choćby po to, że rozwój futbolu na tych wyspach nie oznaczałby kolejnego Lamborghini dla rozkapryszonej gwiazdeczki, a możliwy autentyczny skok poziomu życia dla wielu ludzi. Na Mikronezji 90% osób trapi otyłość, której konsekwencją jest morze chorób. Jak popularność piłki nożnej, którą można by tam wzniecić za mniej niż ćwierć rocznej pensji Pastore, mogłaby ten makabryczny trend odmienić, nie trzeba przekonywać.

Teraz Mikronezja będzie trudniejsza do odstrzelenia przez FIFA. Pisał o nich ESPN, Guardian, La Gazetta, piszemy my i setki innych portali sportowych na całym świecie. Ostatnio odpaliłem Polsat Sport News, a tu w serwisie skrót meczu Mikronezji z Tahiti, innym razem czytałem portal polityczny, a lekturze towarzyszył odnośnik do podstrony o starciu z Vanuatu – tak jest wszędzie na świecie. Ta medialność, to zerwanie z anonimowością sprawi, że teraz FIFA będzie musiała znacznie lepiej uzasadnić odmowę włączenia Mikronezji w swoje szeregi, bo wszyscy będą patrzeć im na ręce. A że podstawy odmowy są nikłe, raczej uznaniowe, może to w praktyce oznaczać, że te grajki od 0:30 z Tahiti, 0:38 z Fidżi, 0:46 z Vanuatu, zostaną narodowymi bohaterami. Położą fundamenty nie tylko pod to, by tu szybciej i mądrzej biegano po boisku, ale by najbardziej otyłe społeczeństwo na planecie otrzymało potrzebny zastrzyk. Dzięki nim i wszystkim działaczom, którym udało się załatwić Mikronezji przelot i wstęp na Pacific Games), jakieś następne pokolenie może nie tylko wygra ważny mecz, ale i będzie pokoleniem znacznie zdrowszym.

***

Mikronezja Mikronezją, ale taka medialna presja przyda się i na naszym podwórku w pewnej szczególnej sprawie. Przeczytałem dziś na Sport.pl artykuł Przemysława Zycha o polskich nastoletnich piłkarzach, wam też polecam lekturę. Dowiecie się z niej, że nasze młode talenty często rozgrywają po 50-60 meczów rocznie, że w  klubie tłuką się dla dwóch roczników, by potem jechać na reprezentację regionu. Generalnie im ktoś bardziej utalentowany, tym ma gorzej. Najbardziej jaskrawym przykładem będzie akurat kobieta, Ewa Pajor, która w jednym roku grała w kadrze U17, U19, A, Ekstralidze, PP i MP U19, ale u chłopców jest analogicznie.

Jaki to strzał w stopę, jakie zarzynanie narybku. Piłkarze dorośli często nie wytrzymują tempa grania co trzy dni, a tu mówimy o dopiero kształtujących się fizycznie osobach. Ciągłe rozjazdy, ciągłe mecze, a gdzie czas na treningi, szlifowanie konkretnych umiejętności, na regenerację? Więcej – gdzie czas na szkołę? A jak nie wyjdzie takiemu chłopcu w piłce – nieunikniona przyszłość dla znacznego procenta próbujących – to co wtedy? To zostanie na lodzie. Całe serce włożył w futbol, jeździł wszędzie jak mu kazano, a gdy dokładnie przez to mu się nie udało, to wchodzi w dorosłe życie z paroma pucharami, paroma fajnymi doświadczeniami i niczym więcej. W innej branży musi zaczynać od zera, bo na stworzenie sobie rezerwowej furtki czasu nie miał. Powiedzmy sobie wprost: niektórym ta panująca od wielu lat polityka wobec juniorów pewnie zrujnowała życie.

Jest to absurd nie z tej ziemi, by talent stawał się przekleństwem. Możemy mieć najlepsze boiska, najlepszych trenerów, wspaniałe bazy szkoleniowe, ale jak tego elementarnego problemu nie wyeliminujemy, to i tak będzie kaplica. Czytam, że PZPN coś robi w tej sprawie – i słusznie, oby szybko, oby wartko, oby w szeroko zakrojony sposób. Oby zmiany nie sięgały tylko medialnych klubów i akademii, ale docierały także do regionów i pomniejszych ośrodków. To jest rzecz, o której rzadko się mówi, a o której bezsprzecznie trzeba mówić, bo choć zgadzam się, że liczą się czyny, nie słowa, tak tutaj związek jednego z drugim jest bezpośredni.

Zachęcam więc, piszcie o przykładach, które znacie, o których słyszeliście – zobaczmy jak wygląda sprawa w praktyce i szeroko rozumianym terenie.

Leszek Milewski

Fot. FotoPyK

Opublikowane 09.07.2015 16:45 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
19.01.2021

Lubański: Lewandowski jako kapitan powinien teraz zabrać głos na temat zwolnienia Brzęczka

Włodzimierz Lubański twierdzi, że zwolnienie Brzęczka jest nieeleganckie, ale powinno być konsultowane z piłkarzami i jeśli się tak nie stało, to był błąd. Z kolei Robert Lewandowski powinien obecnie zabrać głos na temat obecnej sytuacji w reprezentacji. Można się z tym zgadzać, można się nie zgadzać, ale byłego wybitnego piłkarza zawsze warto posłuchać. Zapraszamy. Jak […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Rodgers kontra Lampard, ciekawa wojenka w Bundeslidze. Co obstawić we wtorek?

Co słychać w futbolowy wtorek? Dzieje się zaskakująco sporo. Mamy ciekawe mecze Polaków, hit w Anglii i kilka nieobliczalnych starć na niemieckiej ziemi. My skupimy się konkretnie na dwóch wydarzeniach: meczu Leicester z Chelsea i Bayeru Leverkusen z Borussią Dortmund. Oferty są zacne, warto spojrzeć i przemyśleć. Leicester – Chelsea Ostatnie mecze Leicester (liga): ZZRRZ […]
19.01.2021
Blogi i felietony
19.01.2021

Banaszewski: Byłem rozczarowany, że zostałem kozłem ofiarnym w Arce

Choć ma ledwie ćwierć wieku na karku, na koncie ma już blisko 250 występów na szczeblu centralnym w Polsce. Ale Maksymilana Banaszewskiego to nie zadowala, bo jego jedyne dotychczas podejście do Ekstraklasy zakończyło się porażką. Jak trudno odbudować się po czymś, na co pracowało się przez lata, ale nie wyszło? Czy jego kariera wyglądałaby inaczej, […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

QUIZ. Ile wiesz o kadencji Jerzego Brzęczka w reprezentacji Polski?

Wspaniała przygoda Jerzego Brzęczka z reprezentacją Polski dobiegła końca. Łzy smutku zdążyły już wyschnąć po wczorajszych informacjach, czas na odrobinę relaksu. Dlatego proponujemy wam quiz – 25 pytań na temat tej kadencji. Pytamy o konkrety, liczby, ale i rzeczy lekkie, nieco pozapiłkarskie. Pochwalcie się wynikiem w komentarzach. Dla najlepszych mamy nagrody – nic, absolutnie nic […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Od pomocnika kucharza do boiska z Kompanym. Poznajcie Artura Kopyta

– Rok temu o tej porze byłem w Belfaście, trenując na poziomie Grassroots. A teraz jestem na tym samym boisku z Vincentem Kompanym i Craigiem Bellamym – Artur Kopyt po wyjeździe do Irlandii Północnej zaczynał od kasy w sklepie spożywczym i pracy pomocnika kucharza. Dzisiaj jest zawodowcem w sztabie belgijskiego Saint-Gilloise, pewnie zmierzającego do elity […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

STAN KADRY: KONIEC REPEENTACJI. ŻEGNAMY PANA TRENERA-SELEKCJONERA

Była repeentacja, nie ma repeentacji. Pan trener selekcjoner Jurek Brzęczek zostanie dziś pożegnany przez wyjątkowy orszak żałobny. Mateusz Rokuszewski. Wojciech Kowalczyk. Paweł Paczul. Jakub Białek. Będą performersy, będą mocne opinie, będą miażdżące fakty. Zapraszamy od 12.00 na Stan Kadry!
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Favre, Nawałka, De Biasi… Czyje akcje stoją najwyżej?

Ach, giełda nazwisk. To kochamy najbardziej. Za każdym razem, kiedy tylko pojawi się gdzieś wakat, zawsze, gdy zwolni się jakiś stołek, rusza cała karuzela potencjalnych następców. Mniej lub bardziej realnych, czasami wyjętych z kosmosu, ale – jak wiadomo – w każdej plotce jest ziarno prawdy. Dlatego rzuciliśmy okiem, jak szanse na zajęcie miejsca na ławce […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

DZIENNIKARSKIE ZERO: SZERPOWIE, POLSCY HIMALAIŚCI I MIŁOŚĆ

– Zobaczcie, jak ten Covid nam wszystko pozmieniał. Siedzą sobie ci Szerpowie w Himalajach, nie mają za kim tobołów nosić. To stwierdzili: co będziemy tak siedzieć, chodźcie, sami wejdziemy. Weszli. I tak się skończyła historia polskich himalaistów, którzy od lat próbowali to zrobić – mówi Krzysztof Stanowski w kolejnym odcinku „Dziennikarskiego Zera”. Dziś poza Szerpami będzie też […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Od kaprysu do kaprysu

Wczoraj minął równo rok od programu Stan Futbolu, w trakcie którego trochę poróżniłem się ze Zbigniewem Bońkiem. Jeśli nie pamiętacie – ja postawiłem spory znak zapytania przy słuszności wyboru Jerzego Brzęczka na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski, a pan prezes postawił nie mniejszy przy tym, czy w ogóle można mnie nazywać dziennikarzem. Uważam, że to całkiem […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

Arkadiusz Milik, czyli w poszukiwaniu straconego czasu

W Ekstraklasie debiutował jako siedemnastolatek. Pierwszy występ w seniorskiej reprezentacji Polski zaliczył jako osiemnastolatek. Kariera Arkadiusza Milika rozpoczęła się tak szybko i tak efektownie (choć pamiętamy, że początki w Górniku miał trudne), że ona nie mogła potoczyć się źle. Ale dziś 26-letni napastnik patrząc wstecz widzi stracony czas. Trudno znaleźć zawodnika w tym wieku i […]
19.01.2021
Weszło
19.01.2021

„Skoro podjąłem decyzję o zwolnieniu Brzęczka, to jest ona dobra”

Chyba nie zaskoczymy was mówiąc, że tematem numer jeden jest dzisiaj rozstanie z Jerzym Brzęczkiem. Kulisy, opinie, sonda nazwisk, komentarze… Prasa aż się od tego ugina. W „PS” mamy komentarze prezesa oraz piłkarzy. – Skoro podjąłem decyzję o zwolnieniu Jurka, to jest to decyzja dobra i przemyślana – twierdzi Boniek. – Temat zwolnienia w ogóle nie […]
19.01.2021
Weszło
18.01.2021

Piąty dublet Zlatana w sezonie, Milan wciąż liderem Serie A

Bramka w siedmiu kolejnych meczach. Tyle razy Zlatan Ibrahimović trafiał do siatki Cagliari. Zaczynał ponad dekadę temu w Interze Mediolan, dwa lata później strzelał dla Milanu, aż w końcu, gdy wrócił do Lombardii, przypomniał sobie o starym zwyczaju. Dzisiaj zapakował Sardyńczykom dwie sztuki i zapewnił Rossonerim trzy punkty. Sebastian Walukiewicz powinien się cieszyć, że nie było go […]
18.01.2021
Weszło FM
18.01.2021

Wtorek w Weszło FM: kolejny mecz Polaków na MŚ szczypiornistów, poszukiwanie następcy Brzęczka

Nie zdziwicie się pewnie, że we wtorek na naszej antenie wciąż dominować będzie temat selekcjonera piłkarskiej reprezentacji, ale wieczorem będziemy kibicować naszym szczypiornistom na mundialu. Szczegóły poniżej: 07:00 – 10:00 – „Dwójka bez Sternika” – w porannej audycji Moniki Wądołowskiej i Michała Łopacińskiego sporo o zwolnieniu selekcjonera Jerzego Brzęczka i ewentualnym następcy. Czy kierunek włoski […]
18.01.2021
Kanał Sportowy
18.01.2021

Hejt Park (anty)szczepionkowy – dr Michał Sutkowski i Krzysztof Stanowski

W poniedziałkowym Hejt Parku dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych) i Krzysztof Stanowski​ będą odpowiadali na pytania od widzów Kanału Sportowego i słuchaczy Weszło FM! Zapraszamy na szczepionkowe QiA​, poruszymy wszystkie możliwe wątki!  
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Pięciu największych wygranych i przegranych za kadencji Jerzego Brzęczka

„Umarł król, niech żyje król!”. Każdy nowy władca na swoim dworze zaprowadza porządki według własnej wizji. Tak samo jest w przypadku nowych selekcjonerów. Nierzadko na pokaz, czasem chwilowo, jednak generalnie zawsze następują roszady personalne wśród sztabu trenerskiego i piłkarzy. Jerzy Brzęczek nie okazał się rewolucjonistą. Można wręcz powiedzieć, że był kimś w rodzaju namiestnika Adama […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Kowal: – Brzęczka trzeba było zwolnić w listopadzie. Najpóźniej

Tak, Jerzy Brzęczek nie nadaje się na selekcjonera reprezentacji Polski. Nie ma doświadczenia. Nie ma odpowiedniego warsztatu. Nie przedstawił żadnego pomysłu na kadrę. Nie trzyma presji. Gada głupoty. Sam napisałem, że bredzi. To wszystko prawda i trudno z tym dyskutować. Ale czy można powiedzieć – tak, to dobry moment na jego zwolnienie? Tu już mam […]
18.01.2021
Blogi i felietony
18.01.2021

Tym razem nie w czwartek… LESZEK MILEWSKI: szczęśliwej drogi już czas

Jestem zadowolony. Zadowolony ze zmiany na stanowisku pierwszego trenera reprezentacji Polski. Jerzy Brzęczek – wszyscy, którzy go znali tak mówią – to fajny gość. Dobry człowiek. Taki, na którego można liczyć. Z etyką. Tak pracy, jak i w ogóle. Gdy ratował Raków Częstochowa, w kryzysowej sytuacji wyciągał pieniądze z własnej kieszeni, by piłkarze mieli za […]
18.01.2021
Weszło
18.01.2021

Walukiewicz kontra Zlatan. Cagliari urwie punkty, czy Milan utrzyma przewagę w tabeli?

Wieczór na Półwyspie Apenińskim? Brzmi bardzo dobrze. Przed nami poniedziałkowe spotkanie Serie A, w którym lider tabeli – AC Milan – zagra z zespołem Sebastiana Walukiewicza, czyli Cagliari. Jakie typy warto rozważyć przed tym meczem? Na co postawić? Sprawdzamy ofertę naszych partnerów i podpowiadamy kilka rozwiązań. Cagliari – Milan Ostatnie mecze bezpośrednie: WWWRW Poprzednie spotkania […]
18.01.2021