22 stycznia 1927. Tego dnia angielscy domownicy byli wyjątkowo podekscytowani. Od samego rana ślęczeli przy nastrojonych radiach. Doczekali się, będąc świadkami przełomu w historii futbolu. Z drewnianej budy przypominającej ogrodową szopę na Highbury w Londynie przeprowadzono pierwszą w historii radiową relację meczu na żywo. Na antenie radia BBC skomentowano spotkanie Arsenalu z Sheffield United.
Doszłoby do tego znacznie wcześniej, lecz władze bały się, że nowe medium wyciągnie ludzi z trybun i drastycznie obniży sprzedaż gazet. 1 stycznia 1927 BBC ostatecznie udało zakupić prawa do radiowej transmisji największych imprez sportowych. Pierwszym w historii komentatorem piłkarskim został były rugbysta – Henry Blythe Thornhill Wakelam.
Ciekawe, że producent wpadł na pomysł podzielenia boiska na kwadraty. Tak, by podczas meczu komentator mógł dokładnie określić w którym dokładnie miejscu dzieją się boiskowe zdarzenia. Ilustrację, z odpowiednim wyprzedzeniem, opublikowano w tygodniku “Radio Times”. System z siatką przetrwał do 1939 roku.
Spotkanie Arsenalu, prowadzonego przez słynnego Herberta Chapmana, z Sheffield zakończyło się remisem 1:1. Pierwszą bramkę, która trafiła “na żywo” do milionów odbiorców zdobył kapitan Kanonierów, Charlie Buchan. Transmisja radiowa okazała się wielkim sukcesem. Rozpoczęła proces globalizacji futbolu, który właściwie poszerza się do dziś.