post Avatar

Opublikowane 08.01.2019 14:49 przez

Bartosz Burzyński

Wicemistrz Polski z 2007 roku radzi sobie całkiem nieźle na boiskach II ligi, ale zdecydowanie gorzej prosperuje w sferze finansowej. Zadłużenie klubu sięga około pięciu milionów złotych, a piłkarze – pomimo stosunkowo niskich kontraktów – nie zawsze dostają pensje na czas. Prezes klubu Wiktor Rydz powiedział nam, że klub potrzebuje dokapitalizowania w kwocie około półtora miliona złotych. Sternik GKS-u twierdzi także, że ewentualny awans do I ligi mógłby być bardzo pomocny w rozmowach ze sponsorem strategicznym. Zapraszamy do lektury całej rozmowy. 

Dwa punkty dzielą was od miejsca dającego awans. Jest pan zaskoczony wynikiem, który osiągnęliście w rundzie jesiennej?

Borykamy się z problemami finansowymi, dlatego można mówić o pewnym pozytywnym zaskoczeniu. Zawsze nie jest łatwo osiągać dobre wyniki, gdy wprowadza się plan naprawczy. Obejmował on m.in. redukcję środków, które były przeznaczone na kontrakty. Właśnie z tego powodu do drużyny dołączyli wychowankowie, ale wrócili do nas także gracze, którzy wcześniej byli związani z naszym klubem. Szczerze mówiąc nie wiedzieliśmy przed startem rozgrywek, jak to wszystko zafunkcjonuje. Teraz można powiedzieć, że kontrakty nie grają na boisku. Liczą się serce i umiejętności.

Który z zawodników zaskoczył pana najbardziej?

Na pewno Damian Michalski, który w ostatnim czasie bardzo się rozwinął sportowo. Gra wszystko od początku do końca i zawsze jest ważnym graczem w naszej defensywie. Tak więc, jeśli chodzi o młodych graczy, to właśnie stawiam na niego. Buduje mnie jednak postawa całej drużyny, która daje z siebie naprawdę wszystko. A jak już chwalimy, to nie sposób nie wspomnieć o Arturze Derbinie. Trener potrafił wykrzesać z tej drużyny fajny potencjał.

Na boisku jest nieźle, ale finansowo nie stoicie najlepiej. Jak wygląda obecnie wasza sytuacja?

Zadłużenie klubu sięga około pięciu milionów złotych. Niestety jest to kula u nogi, która utrudnia nam płynność finansową. Jeśli chodzi o bilansowanie bieżące, czyli koszty i przychody, małymi krokami zaczynamy wychodzić na prostą. Wydaje mi się, że wynik finansowy w 2019 roku powinien być już naprawdę przyzwoity.

Niestety klub potrzebuje dokapitalizowania. Nie mówię tutaj nawet o kwocie, która pokryłaby całe zadłużenie, ale powiedźmy sobie, że 1-1,5 miliona złotych pozwoliłoby utrzymać płynność finansową. Mając taki komfort moglibyśmy dalej działać i naprawiać inne kwestie finansowe. Byłaby możliwość sięgnięcia po prawo strukturyzacji, które daje inne możliwości w rozmowach z wierzycielami.

Macie zaległości wobec piłkarzy i trenerów?

Pojawiły się zaległości pod koniec roku. Myślę, że w każdym klubie w tym okresie jest trudniej pod względem finansowym. W jakiś sposób poradziliśmy sobie jednak z tym problemem. Wierzę jednak, że kolejne miesiące będą lepsze, a co za tym idzie będziemy niwelować zaległości.

Czyli jak duże są to zaległości wobec piłkarzy?

Do dwóch miesięcy.

Przed sezonem ucięliście wydatki o 30%. Czy tutaj można coś jeszcze wyskrobać?

Trudno byłoby zejść jeszcze niżej, ponieważ w składzie mamy wielu młodzieżowców, którzy nie mają wysokich kontraktów. Jeśli mamy aspiracje, żeby walczyć o awans, to wydaje mi się, że schodzenie z kontraktami bardziej w dół nie jest dobrym pomysłem. Moim zdaniem obecnie obracamy się w kwotach, które są dla nas optymalne.

Ewentualny awans byłby dla was gwiazdką z nieba?

Oczywiście. Biorąc pod uwagę, że sponsorem strategicznym jest PGE, czyli spółka Skarbu Państwa, taki awans bardzo, by nam pomógł. PGE patrzy na nas pod kątem wartości medialnej, a wiadomo, że I liga jest transmitowana w telewizji. Na pewno taki awans stawiałby nas w lepszej sytuacji w rozmowie z naszym sponsorem strategicznym.

Umowa z PGE wygasa w czerwcu. Jak idą negocjacje w sprawie kontynuacji współpracy?

Na ten moment jesteśmy w procedurze sponsoringowej, którą wszczęło PGE. Złożyliśmy ofertę i czekamy na podjęcie rozmów.

Jest pan pozytywnie nastawiony, co do tych rozmów?

Jak najbardziej. Myślę, że współpraca z PGE układa nam się pozytywnie, dlaczego więc miałoby się to zmienić?

Może wystraszyć ich pięć milionów zadłużenia.

Zadłużenie może odstraszyć, ale pokazując sprawozdania finansowe, przedstawiamy, że ta sytuacja ulega poprawie. Z roku na rok jest coraz lepiej i kolejne lata współpracy z tym sponsorem pokażą, że warto dalej na nas stawiać.

Jak obecnie wyglądają wasze relacje z miastem?

Współpraca z miastem jest w tej chwili na poziomie takim, jakim w historii klubu jeszcze nie była. Jeśli więc ktoś mówi o złych relacjach z miastem, to tego nie potwierdzam w żadnym wypadku. Jesteśmy w stałym kontakcie z panią prezydent, z którą nawet jutro mam spotkanie. Zamierzamy ustalić kwestie współpracy na nowy rok.

Dlaczego więc w kwietniu 2018 roku nikt ze strony klubu nie stawił się na spotkaniu z władzami miasta?

Spotkanie było dość dziwnie zorganizowane. Faktycznie takie spotkanie miało być zorganizowanie w większym gronie, ale dostałem informację o nim na parę godzin przed jego rozpoczęciem. Całkowicie byłem więc nieprzygotowany, a poza tym w ten dzień graliśmy domowy mecz. Termin naprawdę był fatalny, dlatego nie doszło do niego. Nastąpiło pewne nieporozumienie w komunikacji, które zostało już wyjaśnione. Oczywiście spotkanie z władzami miasta zostało zorganizowane w innym terminie.

To był wasz błąd czy ratusza?

Organizatorem spotkania była jedna z komisji rady miasta. Trudno wskazać kto konkretnie odpowiadał za tamto nieporozumienie. Nigdy nie wnikałem w to dokładnie. Przedstawiłem tylko swoje stanowisko, że tak ważne spotkanie powinno być zorganizowane w inny sposób. Nie może być tak, że dowiaduję się o takim zebraniu pięć godzin przed jego rozpoczęciem.

Na łamach lokalnej prasy mówił pan, że jest możliwość pozyskania w grudniu dwóch/trzech nowych źródeł finansowania. Udało się kogoś pozyskać?

Jeszcze do tego nie doszło, ale prowadzimy rozmowy. Wydaje mi się, że w tym tygodniu uda się już osiągnąć porozumienie.

Można pan coś więcej powiedzieć o tych firmach?

W tej chwili nie mogę powiedzieć. Chodzi jednak o firmy z Bełchatowa, które są zainteresowane realizacją projektu, do którego przystąpiliśmy. Ma to związek z naszym Klubem Biznesu.

Mówimy tutaj o większym zastrzyku gotówki?

Działania związane z Klubem Biznesu skierowane są do bełchatowskich przedsiębiorców, którzy prowadzą małe, średnie i duże firmy także, jeśli miałyby chęci przystąpienia do tego projektu. Głównie jest to jednak działanie, które ma na celu zaktywizować lokalnych przedsiębiorców.

Czyli bardziej barterowa pomoc?

Nie, nie. Chodzi tutaj o pomoc finansową.

Jak zapatrujecie się na okienko transferowe?

Na pewno szukamy zawodnika, który wzmocni naszą siłę ofensywną. Będziemy testować kilku graczy.

Nikt nie chce odejść?

Na razie nie dostałem takich sygnałów.

Wyjeżdżacie na obóz zimowy?

Nie organizujemy takiego obozu. Będziemy korzystać z warunków, które posiadamy w klubie.

Z kim w tym sezonie powalczycie o awans?

Radomiak już któryś sezon z kolei pretenduje do walki o awans, więc to żadne zaskoczenie. Poza tym jest mocny Widzew, a także Elana. My oczywiście postaramy włączyć się do tej walki. Choć pamiętajmy, że poza tymi ekipami, które wymieniłem, jeszcze kilka drużyn może włączyć się do walki. Tabela jest raczej spłaszczona, a poprzedni sezon w wykonaniu Garbarni tylko potwierdza, że wszystko może się zdarzyć.

Czego wam życzyć poza przedłużeniem umowy z PGE na 2019 rok?

Ustabilizowania sytuacji finansowej. Przede wszystkim jednak pomocy osób, które mają potencjał finansowy, by nam pomóc.

Rozmawiał: Bartosz Burzyński

Fot. NewsPix

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 0
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
Powiadom o
Weszło
31.03.2020

Jak obniżać pensje? Zagłębie Sosnowiec przykładem dla innych klubów

Powiększa się grono pierwszoligowców, którzy zdecydowali się na obniżki wynagrodzeń. Do Miedzi Legnica i Warty Poznań dołączyło dziś Zagłębie Sosnowiec. Dlaczego wyróżniamy akurat ten klub? Bo przedstawił on najbardziej rozsądny i sprawiedliwy sposób na cięcia, jaki widzieliśmy. Pensje obniżono proporcjonalnie do ich wysokości, a w przypadku najmłodszych oraz pracowników administracji, cięć nie będzie wcale. Marcin […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Trenerzy reprezentacji obniżają swoje pensje o połowę

Obniżki, obniżki, obniżki. Nie wszyscy się kłócą, nie wszyscy się dziwią, niektórzy podchodzą do sytuacji z pełnym zrozumieniem. Dzisiaj zapadła decyzja, że trenerzy reprezentacji narodowych – z Jerzym Brzęczkiem i jego sztabem na czele – przez następne cztery miesiące (za kwiecień, maj, czerwiec i lipiec) będą otrzymywać mniejsze wynagrodzenie, niektórzy mniejsze nawet o połowę. Co […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Absolutny hit! Custom Bet na Heroes III w eWinner!

Chyba nie znajdziemy osoby, która nie zna tej kultowej gry! Heroes III to żywa legenda, gra, która mimo upływu lat cieszy się ogromną popularnością. Rzesza fanów ciągle się powiększa, a wśród nich znajdziemy nawet… Jakuba Błaszczykowskiego! Tak jest, legenda polskiej piłki przyznała, że potrafi zarwać nockę w poszukiwaniu artefaktów. Wszystkich miłośników tej kultowej gry ucieszy […]
31.03.2020
Anglia
31.03.2020

Kolejna idiotyczna afera w kolekcji Jacka Grealisha

Wydawało się, że Jack Grealish etap wywoływania kretyńskich afer ma już dawno za sobą. Anglik powrócił z Aston Villą do Premier League, grał naprawdę nieźle i wszystko wskazywało na to, że się – mówiąc krótko – ogarnął. No ale jeśli ktoś ma siano w głowie, to niestety trudno zastąpić je rozumem. Grealish zaledwie kilka dni […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

Widłak: Co z amp futbolowym EURO? Czas na decyzje do końca maja

Gdy w październiku 2011 roku w Polsce szykowano się do pierwszych treningów w amp futbolu, nikt nie wiedział nawet, czy powstanie reprezentacja, a co dopiero uda się z nią wyjechać na EURO czy mistrzostwa świata. Dzisiaj zawodników wspierają Robert Lewandowski, Zbigniew Boniek czy nawet prezydent Andrzej Duda, a transmisję przeprowadzoną w TVP Sport z ich […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Zakłady over/under – jak obstawiać?

Zapowiada nam się prawdziwy festiwal bramkowy – kto z nas nie słyszał takiego zdania z ust komentatorów? Czasami idzie to też w drugim kierunku i słyszymy, że goli nie ma co się spodziewać. Przede wszystkim jednak na tym, czy bramki padną czy nie, można zarobić. W jaki sposób? Obstawiając zakładu typu over/under u legalnych bukmacherów. […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Kolejny powrót Marcina Najmana? Postaw na to w BETFANIE!

Niestrudzony fighter, niepokonany wojownik, ikona polskich sportów walki. Tymi słowami na pewno nie opiszemy Marcina Najmana, ale co by nie mówić, wielu bardziej rozpoznawalnych postaci w tym środowisku nie znajdziemy. A że swoją popularność zawdzięcza słynnemu odklepywaniu? Co poradzić… Najman wróci do klatki? Ringu? Gdziekolwiek? Postaw na kolejną walkę „legendy” MMA w BETFANIE! Kolejna porażka […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Obstawiaj CS:GO ESL Pro League w Totolotku!

Trzy mecze, potrójny zysk! Przed nami kolejny dzień promocji #GRAMzDOMU w Totolotku. Ten legalny bukmacher oferuje nam dziś spotkania ESL Pro League w Counter Strike’u oraz mecz Szachtara z Yunostem w hokejowych mistrzostwach Białorusi. Stawiając na faworytów tych spotkań otrzymamy kurs aż 3,56! Marzec dobiega końca, więc warto zamknąć miesiąc efektowną wygraną! Legalny bukmacher Totolotek […]
31.03.2020
Weszło Extra
31.03.2020

Uczeń Maradony, bohater Stamford Bridge. Historia Gianfranco Zoli

– Obserwujcie go teraz! Będzie wykonywał rzuty wolne – zakomenderował Ruud Gullit, grający trener Chelsea. Cała ekipa The Blues rozsiadła się zatem przy linii bocznej boiska treningowego i skupiła wzrok na Gianfranco Zoli, który sposobił się do oddania paru uderzeń ze stałych fragmentów gry. Dobiegał właśnie końca pierwszy trening Włocha w barwach londyńskiego zespołu. Piłkarze […]
31.03.2020
Weszło
31.03.2020

„Jeśli klubów nie stać na wysokie kontrakty, niech kupią tańszych piłkarzy”

– Jeśli klub stać, to wysoki kontrakt nie jest problemem. A jeśli nie, to niech kupują tańszych graczy… Piłkarze wiedzą, że jest trudna sytuacja, mam odczucie, że zeszliby z pensji, ale myślę, że się nie zgodzą na 50 proc. To za dużo! – mówi Euzebiusz Smolarek, prezes Polskiego Związku Piłkarzy, na łamach „Super Expressu”. Co […]
31.03.2020
Bukmacherka
31.03.2020

Jak zarobić na hokeju? Obstaw finał ligi białoruskiej w Milenium!

Na Białorusi czeka nas trzeci mecz o mistrzostwo kraju w hokeja! Obrońcy tytułu z Mińska mogli jechać do Soligorska z bezpieczną przewagą, jednak zmarnowali okazję na jej zbudowanie. Teraz to Szachtar może wykorzystać atut własnej hali. Faworytem pozostają jednak aktualni mistrzowie, co sprawia, że Milenium oferuje na ten mecz bardzo atrakcyjne kursy! Szachtar Soligorsk – […]
31.03.2020
Weszło
30.03.2020

Ranking najbarwniejszych postaci XXI wieku (41-50)

O Stefanie Majewskim, który nie wystawił piłkarza w meczu, bo ten zbyt dużo zjadł na obiad. O Grzegorzu Królu, który przegrał w kasynie własny transfer. O Michale Listkiewiczu, który pozwolił Zidane’owi palić we własnym pokoju. Zapraszamy na kolejną część rankingu najbarwniejszych postaci polskiej piłki w XXI wieku. Smacznego! MIEJSCA 91-100 – KLIK! MIEJSCA 81-90 – […]
30.03.2020
Weszło
30.03.2020

Meczów nie ma, płacić trzeba. Telewizje ponaglają lokale do zapłaty rachunków

Piłkarze schodzą z pensji, PZPN przygotował program pomocy klubom, a kibice prowadzą zbiórki na rzecz szpitali. Jeśli chodzi o szeroko pojęty sport, tu i tam widać solidarność. Czy telewizje dorzucają swoje trzy grosze? Nie za bardzo. Krzysztof Folc jest właścicielem dwóch warszawskich restauracji, w tym knajpy „Hutnik”, która jest typowo sportowa. Odwiedza ją wielu kibiców, […]
30.03.2020
Weszło
30.03.2020

Cele Jagi na najbliższy czas? Obciąć pensje i odzyskać tożsamość…

– W tej szatni jest za dużo obcokrajowców – powiedział w rozmowie z nami Ivan Runje. Ireneusz Mamrot w długim wywiadzie punktował rzeczy, które w Białymstoku wymagają poprawy. Obecnie trwa medialna przepychanka w kwestii obcinki płac – i co gorsza, nie chodzi wcale o wysokość obniżek, ale o styl, w jakim zostały zaproponowane. Wizerunek sympatycznej […]
30.03.2020
Weszło
30.03.2020

Fabiański: – 20, 50 czy 100 procent obniżki pensji? Żaden problem

Choć jeszcze kilka tygodni temu nikt z nas tego nie przypuszczał, okazało się, że istnieją kataklizmy, które są w stanie zaciągnąć gwałtownie hamulec ręczny i powstrzymać bieg całego świata. Koronawirus w sposób brutalny niszczy nie tylko ludzkie życie oraz zdrowie, ale wpływa na rozwój kultury, gospodarki czy sportu. Kryzys nie omija również Premier League, w […]
30.03.2020
Weszło
30.03.2020

Kto postawi się dominatorom? Reprezentacje drugiego szeregu, które mogą namieszać

Kto będzie dominował w piłce reprezentacyjnej przez najbliższych kilka-kilkanaście lat? Najprostsza odpowiedź brzmi: ci, co zwykle. Reprezentacje mające najwięcej sukcesów bardzo rzadko dopuszczają do swojego grona kogoś nowego, gdy jedne przeżywają kryzys, inne święcą okres dominacji. Ale  nawet najnowsza historia futbolu pokazała, że do stołu największych graczy co jakiś czas dosiada się ktoś taki, jak […]
30.03.2020
Weszło
30.03.2020

Koniec domysłów. Mamy nowy termin Igrzysk

Postanowienie o przesunięciu igrzysk, jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie MKOl, wsparte była przez wszystkie federacje sportowe i wszystkie narodowe komitety. Jego cel? Wiadomo, zadbanie o zdrowie sportowców, fanów i wszystkich zaangażowanych w organizację olimpiady. Do tego ochrona interesów sportowców – tu chodzi głównie o możliwości kwalifikacji – a także międzynarodowego kalendarza sportowego, który i […]
30.03.2020
Weszło
30.03.2020

Żilina w stanie likwidacji. O co chodzi?

Ponury żniwiarz (koronawirus) zbiera swoje plony. Jak się okazuje – nie tylko w rosnącej z każdym dniem liczbie ofiar, ale i wśród klubów piłkarskich. Oczywistym było, że wiele klubów wpadnie w wielkie tarapaty, część z nich stanie na skraju przepaści, część z nich z niego spadnie, a ucierpią wszyscy, włącznie z tymi największymi. Słowacka Żilina […]
30.03.2020