post Krzysztof Stanowski

Opublikowane 14.11.2017 13:41 przez

Krzysztof Stanowski

Miałem napisać o pomyśle na nowy podział pieniędzy z praw telewizyjnych, ale ten temat nie ucieknie – zapraszam za tydzień. Dzisiaj natomiast ani słowa o futbolu – żeby nie było, że nie ostrzegałem.

*

My to jednak mamy dziejowego pecha. Amerykanie na przykład swój dzień niepodległości obchodzą 4 lipca. Jest fajnie, grill, piwko, świeci słońce, parady, kolorowe serpentyny, rodziny, muzyka. Widzieliście to na pewno na filmach. Albo spójrzcie na Francję – święto niepodległości 14 lipca, też git.

No a Polska, masz ci los, w listopadzie. Pierdolony, ponury listopad. Mroczny, zimny i deszczowy. Wieczna piździawa. Zakatarzeni ludzie, pełne prychających i kaszlących osób brudne od błota autobusy. Gdybyśmy niepodległości odzyskali w lipcu – jak pan Bóg przykazał – byłoby pięknie i radośnie. W lipcu nikt nie nosi kominiarek. W lipcu marsze wyglądają estetyczniej, bo widać uśmiechnięte twarzyczki, a nie czerwone race. W lipcu można byłoby robić wystawy tematyczne w plenerze, organizować gry dla dzieci, festyny, patriotyczne przedstawienia. Mogłyby rozstawiać się wesołe miasteczka, albo po ulicach mogliby chodzić przebrani za historyczne postaci aktorzy. W lipcu mogłoby być naprawdę super, ale nie w pierdolonym listopadzie.

99 lat temu na pytanie o to, czy chcemy niepodległość, należało powiedzieć: „oj nie, nie, nie, teraz to absolutnie nie, zgłosimy się w lipcu!”. To by było wizjonerstwo! Powiedzieć: „w listopadzie nie chcemy, bo się nie da tego świętować i za kilkadziesiąt lat będą groźne typy chodziły po ulicach”.

Czasami słyszę pytania: – A dlaczego u nas nie może być tak jak w innych krajach?

Ano dlatego – bo pogoda, bo ciemność… Dlaczego Święto Wojska Polskiego w sierpniu jest sympatyczne, a Święto Niepodległości w listopadzie niesympatyczne? Właśnie dlatego. Jak powiedziała pewna pani: taki mamy klimat.

Co oczywiście nie zmienia faktu, że dałoby się to zrobić lepiej.

Czy w Marszu Niepodległości poszło 60 tysięcy nazistów? Oczywiście, że nie. Ale czy szli w nim również imbecyle? Oczywiście, że tak. Moim zdaniem problem polega na tym, że Polska – jako państwo – nie stworzyła odpowiedniej alternatywy. Chodzi mi o to, że mam przeczucie, iż wiele osób maszeruje nie z uwagi na jakąś ideową więź z organizatorami, ale raczej mimo niechęci wobec nich. Idą, bo jest to marsz największy, a my lubimy chodzić w marszach największych, a nie najmniejszych. Idą, ponieważ się dobrze nazywa – Marsz Niepodległości, a my lubimy jak coś się dobrze nazywa. W zasadzie osoba niezorientowana w klimatach politycznych mogłaby pomyśleć, że jest to oficjalny marsz, organizowany corocznie przed państwo. Dużo ludzi, główna ulica miasta, transmisja w telewizji, brzmiąca oficjalnie nazwa…

Idziemy na marsz 11 listopada?
– No idziemy.

I nie pada pytanie, na który, bo wiadomo na który. Marsz Niepodległości stał się monopolistą. Ale gdyby ci sami organizatorzy chcieli zorganizować marsz pod inną nazwą, innego dnia, na innej ulicy, w celu wyrażenia swoich idei, to by poszli w siedmiu.

Stąd mój apel do władz RP: zróbmy na stulecie coś godnego. Zróbmy marsz, na który zabiorę swojego pięcioletniego wówczas syna i taki, że nie będę musiał się martwić, iż podążam za głupawym transparentem. Zróbmy marsz, do którego policjanci będą się mogli dołączyć, zamiast stać w kaskach, bo też ich święto. Ja generalnie to maszeruję wyłącznie po bułki do sklepu, ale wtedy się dołączę – chociażby po to, by pokazać, że marsz bez „separatystów rasowych” czy innych „separatystów umysłowych” może być frekwencyjnym sukcesem.

Zostało 361 dni. Bardzo niewiele.

*

Przy okazji dyskusji o Marszu Niepodległości natrafiłem w internecie na tekst Wojciecha Szackiego, na portalu „Polityki”. Rzucił mi się w oczy ten fragment:

Ale, mimo wszystko, zachowanie mediów publicznych dziwi. Przez kolejne półtorej godziny w TVP Info przewinęło się z pół tuzina komentatorów, nieodmiennie zachwyconych „radosnym patriotycznym pochodem”. Do udziału w marszu kilkakrotnie zachęcali pracownicy telewizji publicznej. Taki klimat, takie czasy, gdy finansowana przez podatników telewizja umizguje się do najbrzydszych polskich tradycji. Czasy, gdy autorytet prawicy, aparatczyk PZPR Marek Król, nazywa Jedwabne „nieistotnym fragmencikiem polskiej historii”.

Rzucone na koniec, mimochodem zdanko o Jedwabnem. Aż musiałem się upewnić i na Twitterze zapytałem autora: czy uważa Jedwabne za istotny fragment polskiej historii?

Odpowiedział, że tak.

Jest to pogląd, który wyraża dość dużo inteligentnych osób, z pewnością także wiele inteligentniejszych i posiadających większą wiedzę niż ja. Mógłbym więc z góry założyć, że mają rację, ale jednak nie potrafię. Mało tego – od dawna zupełnie nie rozumiem polskiego samobiczowania się Jedwabnem, miewam wręcz wrażenie, że potrzebne było cokolwiek, czym moglibyśmy sobie przeorać plecki.

966 – Chrzest Polski. Dalej poszło. Ponad tysiąc lat historii, bitew, przeróżnych transformacji, wydarzeń kulturalnych i naukowych, wojen, powstań, rozbiorów, odkryć. Sobieski pod Wiedniem, Kopernik w Toruniu, Chopin w Żelazowej Woli, Solidarność, setki wybitnych postaci i tysiące rzeczy, które wyszły spod ich rąk. A przy tym miliony Polaków zamordowanych, miasta zrównane z ziemią, wybite pokolenia. I nagle słyszę zgorszenie, że ktoś śmiał nazwać Jedwabne – nieważne, czy ten ktoś jest gnidą, czy nie – nieistotnym fragmencikiem w polskiej historii.

W Jedwabnem doszło do okrutnego mordu, zginęło 340 Żydów. Spalili ich Polacy, wszystko wskazuje na to, że z inspiracji Niemców. Rozkazu do mordu nie wydał polski rząd, nie odbyło się głosowanie w Warszawie, w którym 87 procent osób uznało, iż należy w Jedwabnem spalić stodołę. Ot, gdzieś na prowincji doszło do straszliwego incydentu, ale trzeba mieć naprawdę dużo złej woli, by uznać go za znaczącą fragment polskiej historii. I nawet mając świadomość, że takich incydentów na Podlasiu zdarzyło się więcej.

Ile jest tych „znaczących fragmentów historii”? Może miliard, wtedy w porządku – i Jedwabne może się załapać, może nawet załapać się pijak, który w Kamieniu Pomorskim samochodem zabił sześć osób.

Naprawdę nie mogę tego pojąć. W Polsce za pomoc Żydom groziła natychmiastowa śmierć i mnóstwo Polaków to ryzyko świadomie przyjęło, z ostateczną tego konsekwencją. Wśród nagrodzonych zaszczytnym medalem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” najwięcej jest właśnie Polaków. Irena Sendler przyczyniła się do uratowania 2500 żydowskich dzieci, kilkuset Żydów ocalili państwo Żabińscy tuż pod nosem Niemców w warszawskim ZOO. Takich historii, w mniejszej lub większej skali, było mnóstwo, ale Polacy pomogli setkom tysięcy Żydów. Byliśmy tym narodem, który ma największe prawo powiedzieć, że zachowywał się przyzwoicie.

I ja teraz mam czytać, że Jedwabne było istotnym fragmentem historii? Bo w jakiejś wsi – z dala od świata, bez żadnej politycznej polskiej inicjatywy, lecz z inicjatywy Niemców – grupa prymitywów dokonała mordu? Zachowajmy skalę, proszę i błagam. Zdarzają się czyny nikczemne, czasy nie były proste, dochodziło do sytuacji ohydnych. Ale polska historia pisała się w innych miejscach. Nie próbujmy jej na siłę zapaskudzić tymi…

tak, tak…

…nieistotnymi fragmencikami.

KRZYSZTOF STANOWSKI

Opublikowane 14.11.2017 13:41 przez

Krzysztof Stanowski

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 223
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

arnoldleon11
arnoldleon11

Mysmy to swieto w lipcu(22) juz mieli,ale sie niespodobalo.

Kondredd
Kondredd

To fakt, wtedy to było. Ach te grille, piwko, słoneczko, parady. O tak, zwłaszcza parady!

Urkides
Urkides

Pan Stanowski zapomniał o jeszcze jednej dacie która była przełomowa dla Polski, to jest 4.06. Wtedy po raz pierwszy udało się nam zmienić sytuację w Polsce bez przelewu krwi. Ale widocznie właśnie z tego powodu nie jest dość sexi. My potrzebujemy do świętowania ofiar, przelewu krwi, zniczy i rozpaczy. A może po prostu ta data nie pasuje nie pasuje tym którzy na martyrologii chcą zbijać kapitał polityczny? Może dlatego że większość z nich miała nikly udział w tym wielkim wydarzeniu które zmieniło sytuację w całej „strefie rubla”. Po nas na zmiany odważyli się Czesi, Rumuni, Niemcy itd. Mieliśmy szansę zaistnieć w świadomości światowej jako ten naród który dzięki swojej odwadze ale również rozsądkowi odmienił losy dużej części kontynentu.
Ale nie, okazja została zakrzyczana i teraz symbolem zmian jest Mur Berliński.
Panią Irenę Sendler „przywróciły do życia” uczennice z USA ktore zrobiły spektakl o niej i odbiło sie to tak głośnym echem że przypomniano sobie o niej nawet w Polsce. Dzisiaj środowiska „patriotyczne” robią z niej swoją bohaterkę przemilczając sprawę że pani Sendlerowa była osobą o poglądach lewicowych i miała męża Żyda. Chyba nie pasuje to za bardzo do prawicowej legendy?
Co do Jedwabnego, to jeśli byłby to jednostkowy przypadek to by się można było zasmucić i stwierdzić że tak bywa, tak samo jak z tragicznymi wypadkami drogowymi. Ale nie był to jednostkowy przypadek.
Przeczytałem ostatnio pracę amerykańskiego historyka Timothy Snydera „Czarna Ziemia” w której jest opisane jak doszło do Holokaustu i w jaki sposób Niemcy manipulowali autochtonami.
Oczywiście że nie uczestniczyła w tym większość Polaków a nawet na tle innych narodów nie byliśmy najgorliwsi, Łotysze, Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie też aktywnie uczestniczyli w tej zbrodni ale to nas nie usprawiedliwia.
Dziwi mnie taka niechęć do przyznania że część Polaków była antysemicka i uczestniczyła w ich eksterminacji.
Dziwi mnie że w kraju katolickim w którym mnóstwo ludzi chodzi do kościoła i przystępuje do spowiedzi nie ma świadomości że spowiedź skalda się z trzech części; wyznanie grzechu, żal za grzechy i obietnica poprawy.
czy nie potrafimy przeprowadzić rachunku sumienia. Podobno ma on znaczenie oczyszczające? Czy nie lepiej przyznać, tak popełniliśmy grzechy i żałujemy, więcej tak nie zrobimy.
Zamiast tego zapieramy się i dzisiaj prezentujemy oznaki antysemityzmu.
Czy robi to większość? Nie, ale nie potrzeba większości żeby stało się zło.
Ktoś kiedyś powiedział że „aby zło zwyciężyło wystarczy milczenie ludzi przyzwoitych.
Największą gębę antysemitów dorabiają nam nie dlatego że kiedyś popełniliśmy zbrodnie. Nie byliśmy największymi zbrodniarzami, ale dlatego że dzisiaj się tego wypieramy i demonstrujemy podobne postawy.

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali

II Wojna Swiatowa skonczyla sie dawno temu, Niemcy slusznie sie gimnastykuja i na rozne sposoby staraja sie wybielic ta czarna karte swojej historii, ze wszystkich sil usiluja wszystkim wmowic (ze sporymi sukcesami) ze tak wlasciwie to byli pierwsza ofiara Nazistow 😉 W sytuacji, w której Niemcy z powodzeniem odcinaja sie od wszelkich zobowiazan zwiazanych z tym okresem, my, jak rozumiem, mamy przejac w ich imieniu wine za Holokaust i z uporem masochisty inwestowac jakiekolwiek srodki w pielegnacje takiego przekazu, ze wlasciwie obok Nazistow (ktorzy cale szczescie juz wymarli) bylismy glownymi zbrodniarzami tamtego okresu, bo z grubsza w takim kierunku to zmierza 😉 Ja osobiscie nie widze zadnego interesu w tym, zeby za wlasne pieniadze tworzyc nam taki wizerunek na swiecie.

Urkides
Urkides

Kolego, Niemcy przez dziesięciolecia po wojnie uczyli w szkołach o zbrodniach które popełnili. Było wiele procesów nad zbrodniarzami wojennymi nawet w latach 60-ych. Wtedy był najgłośniejszy proces załogi Auschwitz.
Nikt im nie pozwoli zapomnieć co zrobili. Jeśli ktoś się u nich wypiera zbrodni to własnie tacy faszyści jak ci nasi którzy maszerowali w marszu.

kotkameleon
kotkameleon

Oczywiście, było pokolenie Niemców, którzy odkrywali mroczną przeszłość swoich rodziców. Ale kiedy w oficjalnych rządowych oświadczeniach pada zwrot: Obozy założone przez narodowych-socjalistów, to coś mnie tutaj brzydko pachnie.

Urkides
Urkides

No bo też się chcą uwolnić od odpowiedzialności.
Naziści, zanim zaczęli mordować Żydów mieli wiele wątpliwości czy mogą do tego wykorzystywać żołnierzy Wermachtu. Więc sformowali oddziały Sonderkommando sformowane ze specjalnie dobranych ludzi. Ale potem się okazało że zwykli żołnierze też nie mają skrupułów z wykonywaniem takich rozkazów.
W Babim Jarze pod Kijaowem w zamordowaniu 20 tys Żydów uczestniczyli zwykli policjanci drogowi z jakiegoś miasta niemieckiego. Zostali tam oddelegowani żeby pomóc w przeprowadzeniu tego mordu.

Jurkosky
Jurkosky

Jełopie nazizisci ? NIEMCY. Jeśli w Jedwabnem Polak był Polakiem tak w Holokauście i całym okresie 3rzeszy Niemcy byli Niemcami i koniec. Ale to efekt manipulacji, okrągłostołowe układziki zbudowały nowe „legendy” Wałęsy, kulczyka a odrzuciły dmowskiego czy Piłsudskiego bez których nie było by polski dziś

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali

Nie wiem na ile niemieckie dzialania odnosnie „programu szkolnego” byly inspirowane wola sasiednich panstw, bo przeciez nie zyjemy w prozni 😉 Jak widac, nie bylo to ich docelowa taktyka, bo moim zdaniem obecnie dystansuja sie od tych wydarzen jak tylko moga i wcale ich z tego powodu nie potepiam, bo to rozsadna taktyka 😉 Nie wiem tylko dlaczego mielibysmy im w tym pomagac i przedstawiac sie w swiecie jako narod, ktory namietnie mordowal Zydow. Jesli sami sie nadstawiamy to bardzo latwo bedzie zrzucic na nas odpowiedzialnosc, wiekszosc tych zbrodni dziala sie przeciez na polskim terytorium, za jakis czas nikt nie bedzie wnikal, ze bylismy wtedy okupowani. Na koniec zostaniemy jedynymi „zywymi” sprawcami tamtych zbrodni, bo jak wczesniej wspomnialem nazistow juz nie ma 😉 Czy to korzystne dla Polski? Wedlug mnie nie.

Urkides
Urkides

My nie mordowaliśmy Żydów „namiętnie” tak samo jak nie ratowaliśmy ich „namiętnie”. Są dowody na przypadki zarówno jednego jak i drugiego. Żydzi upamiętnili odważnych Polaków w muzeum Yadwaszem i oczekują że my napiętnujemy morderców. To wszystko.
My tego samego domagaliśmy od Niemców i domagamy się od Rosjan i Ukraińców. Co w tym dziwnego?

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali

Idac tym tokiem rozumowania, postawmy muzeum upamietniajace odważnych Niemców, Rosjan, Ukrainców i Żydow, a oni momentalnie obiora sobie za punkt honoru eksponowanie w swojej historii najwiekszych zbrodni na Polakach 😉 Oczywiscie tego nie zrobia, bo to nie jest w ich interesie tylko naszym, tak samo my nie powinnismy bawic sie bialego rycerza na koniu i wchodzic w takie jednostronne uklady 😉

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

Możesz mi wskazać gdzie to Polacy są upamiętnieni ? http://www.yadvashem.org/holocaust/about/outbreak-of-ww2-anti-jewish-policy

Urkides
Urkides

Sorry panowie ale nie ma o czym rozmawiać. Jesteście tak samo „wykształceni” jak niektórzy Ruscy z którymi wiele razy rozmawiałem i oni byli przekonani że my Polacy powinniśmy być im dozgonnie wdzięczni bo oni nas ratowali przed faszystami.
Odrzucają fakt paktu Ribbentrop Mołotow, odrzucają fakt mordowania Polaków na ziemiach wsch i wywózki na Sybir.
Niczym się nie różnicie od tych od ruskich przygłupów, chyba tylko tym że jesteście polskimi przygłupami uczącymi się historii z komiksów propagandowych. Tak jak oni.

Jurkosky
Jurkosky

Muzeum Polin stoi w miejscu gdzie rozstrzelano Polaków, nie ma nawet głupiej tabliczki … Żyd w dupie ma Polska kulturę nawet jeśli jest Polakiem, w dupie ma to co polskie liczy sie tylko to co żydowskie, dla Żyda jestes tylko „gojem”

Urkides
Urkides

Niepotrzebnie wypełzłeś spod swojego kamienia.
Jest tylu Polaków żydowskiego pochodzenia którzy tworzyli polską kulturę i to tą najwyższych lotów. To samo naukowców albo mecenasów sztuki dzięki którym do Polski trafiały dzieła sztuki.
A ilu było architektów?

whooyemooye
whooyemooye

A ilu oficerów NKWD i MBP. Ci to się dopiero zasłużyli, zwłaszcza na Rakowieckiej i w Katyniu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

qdlaty81
qdlaty81

Urki my zamordowalismy moze tysiac a Niemcy kilka milionow…
A uratowalismy kilkadziesiat tysiecy. Szczerze mowiac nie widze tu powodu do wiekszego pietnowania, chyba ze dokladnie tak jak napisal Stano => banda prostakow ugiela sie pod niemieckim naciskiem i spalila stodole.

Urkides
Urkides

Dziwne myślenie, bo jesli jeden morderca zamordował 50 osób a drugi „tylko” 3, czy to oznacza że tego drugiego powinno się uniewinnić z uwagi na małą skalę?
Stosowana jest manipulacja, bo przecież nie chodzi o to żeby cały naród i każdy indywidualnie się kajał tylko żeby przyznac że takie zbrodnie miały miejsce. Powinny to zrobić władze i upamiętnić te miejsca ku pamieci i przestrodze żeby ludzie pamietali do czego prowadzi rasizm i skrajny nacjonalizm.
W Berlinie ma powstać pomnik upamiętniający Polaków pomordowanych przez Niemców w czasie II WŚ.
Czy cały naród Niemiecki mordował Polaków? Nie, ale robili to Niemcy a wiec moralny obowiązek pamięci o tym spada również na Niemców. Zapewne są wśród nich ludzie którzy nie czują z tego powodu wyrzutów sumienia, są również tacy którzy chętnie by to powtórzyli. Oni są w świetnej komitywie z naszymi naziolami.
Czy nasi naziole nie są zdrajcami naszej pamięci kumając się z niemieckimi naziolami?

Chata Kumba
Chata Kumba

Nie sądzisz że największym osiągnięciem Niemców jest to, że wszyscy mówią o nazistowskich zbrodniach i polskich obozach koncentracyjnych? Nie wkurza Cię to że Austriacy uznawani są za pierwszą ofiarę Hitlera? Francuzi i rząd Vichy wysyłali transporty Żydów do Auschwitz , ale cały świat zna tylko
francuski ruch oporu,Holendrzy mieli 50 tysięcy ochotników do Waffen ss. To dlaczego my mamy z wydarzeń II wojny eksponować Jedwabne skoro inne narody mają nieporównywalnie większe zbrodnie na sumieniu i wcale nie czują potrzeby by O nich przypominać?

qdlaty81
qdlaty81

Nie o to mi chodzi. Dzis kazde mikrowydarzenie moze sie stac makronewsem w sekunde. Nie uwazam, zeby Polska jako kraj miala obowiazek o tym mowic i przepraszac.
USA tez nie skladaja oswiadczen ze zbombardowali wioski z dziecmi w Afganistanie. A to duzo gorsze niz Jedwabne itd.
Nie powinnismy publicznie tego glosic ani za mocno zaprzeczac. Formalnie powinna byc okragla formulka dla mediow na „odpierdolcie sie” i tyle

Poker
Poker

haha, masz wiedze na poziomie szkoly podstawowej, zgadza sie ze amerykanie przeprowadzili w RFN kampanie denazyfikacji…, ale w praktyce bylo inaczej, kat Warszawy zostal burmistrzem w jakims niemieckim miescie po wojnie. Polska domagala sie ekstradycji bez skutku. Okolo 20% SS-manów przyjeto do pracy w wywiadzie i policji oraz innym instytucjach panstwowych po 1945 roku, w superdemokratycznych RFN byli SS-mani robili kariery.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Chyba żartujesz – kilku murzyńskich chłopców rzucili krokodylom na pożarcie i tyle.
Tak długo jak nie wypłaca nam odszkodowania za napad, wymordowanie milionów Polaków, kradzież naszych dóbr i zniszczenia wojenne, sa tylko beneficjentami nazizmu. Proste.

AS
AS

Nie wiem kolego skąd ty masz takie informacje że Niemcy się czegoś wypierają.
Czy dlatego każde niemieckie dziecko przez dwa lata uczy się w szkole o zbrodniach dziadków? Czy dlatego na głównym placu swojej stolicy mają ogromny pomnik ofiar holokaustu.
Od niedawna mieszkam w Niemczech i w tym czasie byłem kilkukrotnie przepraszamy za to Niemcy wyrządziły Polsce.
Żaden Niemiec nie wypiera się tego co się stało a jak ci pewne media mówią inaczej to zmień media bo zwyczajnie robią z ciebie debila.

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali

a co ma przecietny obywatel Niemiec do polityki swojego kraju? 😉 Czy mieszkajac w Polsce czules, ze Twoje poglady sa odzwierciedleniem polityki panstwa w ktorym mieszkasz? 😉

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

To raczej z Ciebie media robią debila – czerpiesz wiedzę z propagandy (lansownanej w TVPO) typu Nazi matki, nazi ojcowie? Wpisz sobie polish death camps w googlu jeśli nie wierzysz – to pokłosie niemieckiej polityki historycznej, te same goebbelsowkie źródła dziś informuja o marszu 60 tysięcy faszystów.

theczarek
theczarek

połowa kraju by miała wątpliwości czy 4.06 jest właściwą datą na święto narodowe. przypomnę, że my wtedy zmienialiśmy ustrój a mordy przy korycie w dłuższej perspektywie zostały właściwie te same. nastał ponury czas rabowania majątków narodowych i dzikiego kapitalizmu rękami byłych służb. To już prędzej data wejścia do NATO lub UE powinna być dla nas świętem niepodległości.

Urkides
Urkides

theczarku. Trzeba pamiętać tamte realia. Polska była krajem upadłym, z ogromnym długiem zagranicznym i nierentownym przemysłem i rolnictwem. Nikt na świecie wcześniej nie przechodził takiej transformacji żeby się na niej można było wzorować. Popełniono wiele błędów ale nie były to błędy zamierzone przez władzę.
W tej prywatyzacji pomijasz rolę zorganizowanej przestępczości która też szybko się zorientowała że coś może urwać. Czy gangsterów też zorganizowali demokraci?

kotkameleon
kotkameleon

Akurat takie reformy były już wcześniej uskuteczniane – Chile.
Naprawdę jest troszkę głosów zza granicy, że nie wszystko w naszych przemianach było takie cacy. Trudno dziś dyskutować o zamierzonych błędach bądź nie, ale w tamtych czasach byli ludzie , którzy twierdzili, że plan Balcerowicza nie jest taki super i chyba nawet po latach sam Mazowiecki to przyznał.
Sam znam historię, jak to w Europie były dwa zakłady produkujące konkretne części do statków. Anglia i Polska. Przyjechali z Anglii spece by nasz zakład zmodernizować, ulepszyć, cuda wianki. Tak go zmodernizowali, że Angole nie mieli już konkurencji…

Urkides
Urkides

W Chile była robiona emerytalna. Pomyliło ci się.
A jesli myślisz że przekręty miały jakąś barwę polityczną to się mylisz. Kręcili wszyscy. Oczywiście najwięcej ludzie byłego systemu bo mieli wiedzę jak to robić.
Zadna partia nie robi człowieka uczciwym albo złodziejem, to wychowanie i okazja czyni złodzieja.

kotkameleon
kotkameleon

Nie, nie pomyliło się. Mówię o czasach, gdy został obalony Salvador Allende.
I wtedy właśnie po raz pierwszy wykorzystano idee oraz pomysły, które to i nas dotknęły.

Urkides
Urkides

Allende był socjalistą i sympatyzował z ZSRR ale przemysł nie był całkowicie upaństwowiony. Więc wyzwania były o wiele mniejsze.
A z drugiej strony, czy to co zrobił Pinochet chciałbyś powtórzyć w Polsce?

kotkameleon
kotkameleon

Mówię o ekonomii.
Liczba Chilijczyków żyjących poniżej granicy ubóstwa, wzrosła z 17% w 1969 r., do 45% w 1985 r.[36] Przeciętny dochód osób najbogatszych wzrósł w tym czasie o 83% – za Wikipedią.
Coś nam takie dane przypominają? Wzrost ubóstwa i zwiększenie rozwarstwienia?
Chile – Milton Friedman, Polska – Leszek Balcerowicz. Szkoła chicagowska.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Michal.Grzywaczewski
Michal.Grzywaczewski

Przepraszam ale poziom naiwności w tym tekście nie licuje z wiekiem, który zapewne ma autor.

Urkides
Urkides

Michałku, jeśli chcesz dyskutować ze starszym to się chociaż wysil na jakikolwiek argument. Nie spodziewam się po Tobie wiele ale chociaż minimalnego wysiłku umysłowego.

Michal.Grzywaczewski
Michal.Grzywaczewski

Wcale nie chcę dyskutować ale to dobrze że się wiele nie spodziewasz – tu wyjątkowo masz rację. Napisałem o naiwności bo w Swoim tekście „dziwisz się” w sprawach, których dorosły Polak dziwić się nie powinien i to bez względu na poglądy.

Urkides
Urkides

Nie zawiodłeś mnie. Mniej więcej tego się spodziewałem.

Urkides
Urkides

I tak mi się jeszcze przypomniało że w odzyskaniu wolności brali udział wyżsi oficerowie którzy prawie w całości wcześniej byli na służbie w armiach państw zaborców.
Według kryteriów Macierewicza trzeba było ich zdegradować a na czele postawić Misiewiczów jako BMW (bierny, mierny ale wierny)

kotkameleon
kotkameleon

Cały wywiad i kontrwywiad tworzyli „zdrajcy narodu”.
Ale to dla wyznawców historii 0-1 za trudne do ogarnięcia, bo później boli głowa.

Urkides
Urkides

A Piłsudski był socjalistą z przeszłością terrorystyczną i zaciągał z Wileńska. Do tego NIE CHCIAŁ BOGA i się przechrzcił się żeby drugi raz się ożenić a do tego był współpracownikiem wywiadu austriackiego.
Nożż kurwa mać Macierewicz by się pochlastał a PiS zorganizował komisję do badania zbrodni Piłsudskiego. A my przecież obchodzimy święto 11 listopada bo w tym dniu Piłsudskiego wypuszczono z więzienia w Magdeburgu.
Gdzie jest kurwa IPN ze swoimi prokuratorami. To przecież skandal żeby deprawować krótko ostrzyżoną młodzież takimi przykładami.
Proponuję zdegradować Piłsudskiego a zamiast niego wstawić Lecha Kaczyńskiego jako właściwego bohatera odzyskania niepodległości.

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Jasne, że Piłsudski był lewusem i niemieckim agentem. Też mi odkrycie. Kanalia olała Wielkopolskę – kolebkę Polski, sami musielismy zrzucić niemieckie jarzmo. Tak bylibysmy dziś Kosowem.

rad
rad

Sorka Urykides, lubię twoje komentarze bo naprawde są rozsądne. Ale w tym wypadku musze ci zarzucić brak wiedzy na temat historii. Powtarzasz to co ci walą z GieWu albo tefałenów. Chociażby Jedwabne….szkoda że nie umieściłeś info o pogromach które organizowali Zydzi w naszych wioskach na inflantach.

Urkides
Urkides

Daj jakieś informacje, chętnie się dowiem. Tylko podaj źródła z których pochodzą.

Poker
Poker

Na swiecie zylo do niedawna (jakies 10-20 lat wstecz) bardzo wielu morderców pochodzenia zydowskiego, szefów obozów koncentracyjnych w których Zydzi torturowali Polaków, prokuratorów i sedziów co skazywali na kary smierci polskich antykomunistów w latach 1945-1958. Anglia nie wydala Polsce prokurator Wolinskiej, Szwecja nie wydala Polsce brata Michnika a Izrael to wogóle nigdy nie wydaje soich obywateli. Wtedy nalezalo zrobic kampanie propagandowa, bo organizacje zydowskie i zaprzejaznione media uwielbiaja grac do jednej bramki, atakowac Polske

Diego Armando Siemaszko
Diego Armando Siemaszko

To katolicki kraj, w którym wielu katolików zyje w nuenawisci lub conajmniej nieufności do spuskyjacych wszędzie żydów, a jednocześnie codziennie ponoć modli się do żyda przybitego do krzyża. Urocze.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

qdlaty81
qdlaty81

Dokladnie.
Rano do kosciola, potem na wóde, a potem napierdalać żonę i dzieciaki.
Przykładne katopato

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

No faktycznie – świętujmy 5. rozbiór Polski przy wódce w Magdalence!
Zamiast antysemityzmem zajmij się antypolonizmem i zacznij od siebie. Nie mi oceniać czy jesteś pedagogiki wstydu ofiarą czy zwolennikiem – obu wam salutuję środkowym palcem. Polska nie jest i nie będzie idealna, ale jest to jedne z najbezpieczniejszych miejsc na świecie, nie ma u nas apartheidu jak np. w antysemickim Izraelu, w którym każdego dnia giną semiccy Palestyńczycy.

Krzysztof.Reperowicz
Krzysztof.Reperowicz

Nie bredź, Polacy uratowali znacznie więcej niż te kilkaset, jakoś na świecie cisza o tym za to na okrągło o polskich obozach i mitycznych nazistach którzy pewnie z Marsa przylecieli

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

vincent van cock
vincent van cock

A mnie bardziej dziwi samobiczowanie się. Pisanie ,że część Polaków brała udział w Holokauście bez podania jaka to część to manipulacja i nadużycie . Szef Polski Podziemnej Stefan Korboński napisał tekst pt Polacy ,Żydzi i Holokaust , łatwo pobrać w pdf i jest tam wszystko na ten temat , nie musimy się niczego wypierać , dodam od siebie ,że łatwiej uzasadnić twierdzenie ,że to Żydzi brali udział w eksterminacji Polaków po wojnie. Oczekujesz naszego wyznania winy , czy od Żydów również? Może czas zająć się proporcjonalnie antypolonizmem ,a nie tylko antysemityzmem. Nie jestem żadnym żydożerca , nie będę wymieniał wszystkich autorów żydowskich ,których podziwiam , mam już dość tej paranoi i propagandy , polskie pogromy , polskie obozy to jakiś absurd. O Jedwabnem zapraszam do dyskusji na historycy.org

Urkides
Urkides

Wiesz co, historia to w pewnym sensie bajkopisarstwo bo każda praca historyczna może być nacechowana intencją autora.
Minęło zaledwie dwadzieścia parę lat ot roku 1989 i już mamy kilka wersji tamtych wydarzeń.
Ja oczywiście czytuję różne teksty historyczne ale z pewnym sceptycyzmem.
Jeśli chodzi o sytuację w Polsce w czasie II WŚ to o atmosferze tamtych czasów mogłem się dowiedzieć dużo od swoich dziadków którzy byli zaangażowani w podziemie a jeden z nich był dowódcą oddziału kontrwywiadu w zgrupowaniu AK.
Taki oddział pełnił również funkcje policyjne czyli wykonywał wyroki sądów podziemnych. A więc dziadek miał okazję do zetknięcia się z brudem ludzkim który uwalnia wojna.
Zanim mi opowiedział wiele historii z tamtych czasów też byłem takim „różowiutkim” patriotą który wierzył że Polacy byli odważni i szlachetni i pomagali nie tylko sobie nawzajem ale również Żydom.
Opowieści dziadka niestety zrujnowały ten mój pogląd. Ale to dobrze lepiej być realistą.
Polacy nie są jakimś narodem który szczególnie się wyróżnił w zbrodniczym zapale ale też nie byliśmy święci i nie jesteśmy.
Żydzi też nie są święci, wśród czerwonych komisarzy w najczarniejszym okresie represji w Rosji było bardzo wielu zbrodniarzy pochodzenia żydowskiego.
Ale mitem jest że po wojnie w Polsce byli oni grupą dominującą w aparacie represji. Było również mnóstwo Polaków.
Prawda nigdy nie jest czarno biała a według mnie warto o sobie wiedzieć prawdę nawet momentami trudną i przyjąć ją do wiadomości. Nie po to żeby się samobiczować ale po to żeby mając tą wiedzę móc uniknąć kolejnych błędów.
Ja żyję z tą świadomością naszej niedoskonałości, mam wielu znajomych w różnych krajach w tym również Żydów i czasem zdarza się pytanie o antysemityzm Polaków. Wtedy odpowiadam że tak, wielu Polaków jest antysemitami ale wielu nie a są również filosemici.
To jest tak samo jakby zadano pytanie, czy Polacy są mądrzy? jak na to odpowiedzieć? Są mądrzy ale są też głupi. Problem zaczyna się wtedy jeśli chcąc ukryć że są głupi Polacy zaczynamy mieć pretensje do tych którzy wskazują głupków.
A prościej jest powiedzieć, tak głupich jest sporo ale tak jest wszędzie.
Ciekawostka. Niedawno słuchałem z pewnym wywiadu z pewnym rosyjskim Żydem który był prześladowany w ZSRR (jako opozycjonista) i wyemigrował do Izraela. Na pytanie czy w Izraelu są głupi Żydzi odpowiedział że cała masa. Wielu według jego opinii jest bezdennie głupich.
A przecież mógł zaprzeczyć i trzymać się wersji że Żydzi są wyłącznie mądrzy.
Ja uważam taką postawę za racjonalną i zdrową.
Powiedz, czy wszyscy Polacy są ładni?

vincent van cock
vincent van cock

To nie jest odpowiedz tylko uchylanie się od niej , zamiast bronić swoich teorii wysuwasz nowe,jesli tekst Korbonskiego jest nieobiektywny to twój jest radykalnie propagandowy ,nie tylko ty masz dziadków pamietajacych tamte czasy. My nie bralismy udziału w niemieckim aparacie panstwowym ,za szmalcownictwo i przemoc wobec Żydów Panstwo Podziemne karało śmiercią. Natomiast Żydzi brali udział w sowieckim terrorze i we władzach (również w latach 39-41) i żadna organizacja za to nie karała, ani nikt z nich nie czuje winnym za to. Jeśli masz odpowiadać to na temat proszę lub w ogóle.

Urkides
Urkides

Bardzo chcesz uprościć odpowiedzi na pytania. Jeśli sobie (albo mnie) odpowiesz na pytanie czy wszyscy Polacy są mądrzy, uczciwi i ładni (pytanie retoryczne) to powinieneś dojść do wniosku że o żadnej grupie nie da się powiedzieć prostej i jednoznacznej opinii.
Żydzi również byli i są bardzo różni. W czasach terroru czerwoni komisarze pochodzenia żydowskiego represjonowali również innych Żydów, tylko nie z powodów rasowych a ideologicznych.
W książce Timothy Snydera „Czarna Ziemia” jest opisany mechanizm powstania mitu że WSZYSCY Żydzi to komuniści i zbrodniczy komisarze.
Po zajęciu ziem wschodnich w 1939r przez ZSRR NKWD przeprowadzało czystki na tych terenach. Celem czystek była likwidacja inteligencji i urzędników jak również elementów wrogich ideologicznie. Te elementy to ludzie z wyższym statusem materialnym. Wśród tych represjonowanych było również mnóstwo Żydów. 1941r po wkroczeniu na te ziemie wojsk niemieckich, Niemcy celowo propagowali opinię że każdy Żyd to komunista a wszyscy komisarze którzy brali udział w represjach byli Żydami. Była to nieprawda ale opinia została ochoczo przyjęta przez ludność bo wielu członków tej społeczności (różnych narodowości) kolaborowała z komunistami a więc mieli okazję oczyścić się z win i wskazać winnego. Winni byli oczywiście Żydzi.
Tym bardziej ochoczo przystąpili do pomocy Niemcom w eksterminacji Żydów jako swoich wrogów a najbardziej gorliwi byli ci którzy kolaborowali z komunistami bo bali się konsekwencji i chcieli się przypodobać Niemcom.
Mit ten został utrzymany po wojnie jako alibi dla tych którzy pomagali Niemcom w eksterminacji Żydów, dając im rzekome moralne prawo do prześladowań Żydów które miało usprawiedliwić ich czyny.
Dzisiaj ta teoria ma się dobrze i jest eksploatowana przez środowiska nacjonalistyczne które bez wskazania wroga nie mają racji istnienia.
Dzisiaj mamy w Polsce antysemityzm bez Żydów ale trzeba ich wskazywać bo jak inaczej zaistnieć w przestrzeni politycznej i świadomości społecznej.
Była co prawda próba straszenia przez Leppera UFO w Klewkach ale ufoludki nie działają na wyobraźnię tak jak Żydzi, czy Niemcy.
Nacjonaliści muszą dzielić, rysować ostre i jednoznaczne podziały, wskazywać wroga żeby mobilizować swoich sympatyków.
Polecam Ci Orwella „Rok 1984” tam jest ładnie opisane jak mobilizuje się społeczeństwo przeciwko wrogowi którego nikt na oczy nie widział a dowiadywał się o nim tylko z propagandy.
Podkreślam że nie przeczę faktowi że wśród prokuratorów UB było wielu Żydów ale nie byli nawet w większości. Większość stanowili Polacy co potwierdziły badania historyczne. Niestety nie pamiętam autora tych badań ale czytałem je.
W Polsce występuje identyczny mechanizm oczyszczanie się z win jaki miał miejsce na ziemiach wschodnich, to nie my, to oni.
Ale prawda jest taka że „my również”

vincent van cock
vincent van cock

Pisze najprościej jak się da by być zrozumianym i by nikt mi nie wmawiał niczego , ty za to komplikujesz , popadasz w dygresję i tłumaczenie spraw oczywistych ,jakbym gdzieś im zaprzeczał. Lektur z liceum też nie muszę powtarzać. Powiem krótko: Niemcy w każdym podbitym narodzie znaleźli degeneratów ,którzy im pomagali , nie znaczy to , że cały naród jest współodpowiedzialny za eksterminację i ma bić się w piersi.

Urkides
Urkides

Myślisz zbyt prosto a nie piszesz. Ja nie mam kłopotu ze zrozumieniem tego co piszesz, ja mam kłopot z zaakceptowaniem Twojego punktu widzenia.
Jeśli Niemcy wszędzie znaleźli degeneratów albo ludzi słabych to znaczy że się zgadzasz że w Polsce też ich znaleźli.
Jeśli ich znaleźli to po prostu powiedzmy, tak w Polsce było kilka tysięcy degeneratów którzy mordowali i denuncjowali Żydów, kilkanaście milionów którzy bali się im pomagać i kilka milionów którzy sympatyzowali ale się bali i kilkadziesiąt tys którzy aktywnie pomagali a wielu z nich zapłaciło za to życiem.
Dlaczego mamy z tym problem?

vincent van cock
vincent van cock

Widocznie masz problem ze zrozumieniem skoro tłumaczysz mi rzeczy oczywiste , z którymi nie polemizuję . Oczywiście ,że zgadzam się z tym ,że w Polsce ich znaleźli , nie napisałem ,że wszyscy jesteśmy święci . W tym komentarzu napisałeś dokładnie tak jak było i nigdzie tego nie neguję i nie mam z tym problemu . Nie czyni to jednak całego narodu współodpowiedzialnym za eksterminację i nie uważam ,że mamy za to przepraszać , chyba ,że w ramach pojednania , jeśli będą to obopólne przeprosiny , nawet jeśli zbrodnie żydowskie nie były motywowane narodowościowo tylko ideologicznie. Napisałem ,że łatwiej wykazać współudział Żydów w mordowaniu Polaków z przyczyn ,które wyjaśniłem wcześniej , nie napisałem ,że ten współudział czyni cały żydowski naród winnym , jest to absurd taki sam jak pisanie ,że Polacy są współodpowiedzialni za holokaust. Nie wiem dlaczego masz z tym problem i dlaczego czujesz się winny , ja nie czuję się w żaden sposób , moi przodkowie pomagali Żydom tak jak każdemu kto tej pomocy by potrzebował i ja też bym tak postępował , nawet gdybym miał za to zginąć w niemieckim obozie jak pradziadek . Nie będę przepraszać za zbrodnie marginesu , nasze władze popierane przez zdecydowaną większość społeczeństwa karały to dno na bieżąco . Nie jesteśmy winni jako naród .

Urkides
Urkides

No ok, dotarliśmy już chyba do kresu.
Uzgodnienie dlaczego, kto i w jaki sposób ma przepraszać zajmie nam mnóstwo czasu.
Dobrze że się okazało że nie ma między nami takich rozbieżności jakby na początku mogło się wydawać.
Pzdr

vincent van cock
vincent van cock

No i załatwiłeś mnie , potem będziesz mówić ,że mądrzejszy wcześniej ustępuje . Rozbieżności są głównie co do tego samobiczowania ,a faktów nikt z nas nie zmieni , choć jak zauważyłeś one same jakoś dziwnie się zmieniają w zależności kto je podaje. Wspomniałem S.Korbońskiego , jest w/g mnie poza wszelkim podejrzeniem naginania rzeczywistości i nie czytałem nigdy by ktoś próbował go podważać. Nad tym kto ma za co przepraszać pracuje już pewnie sporo ludzi , nie musimy nad tym się głowić , a jeśli się zgadzamy ,że to bezsens , nie wymagajmy też od siebie tego wiecznego przepraszania , bo przepraszaliśmy już wszystkich chyba i obwiniamy się o wszystko , a jak ktoś się wyłamuje to zasypywany jest argumentami typu :nie wszyscy Polacy są święci bo tamten ukradł , drugi zabił . Nie tędy droga. Pozdrawiam.

kotkameleon
kotkameleon

Nie zauważasz, jak i chyba autor felietonu, podstawowej rzeczy. O Jedwabne wspomniał jeden konkretny dziennikarz. Gdybyśmy mieli do czynienia z cyklicznymi programami w TV na temat Jedwabne, to możemy rozważać określenie „samobiczowanie”. Tymczasem mamy jednego człowieka – igły z widły się to nazywa.

vincent van cock
vincent van cock

naprawdę tylko jednego człowieka odnotowałeś przepraszającego za Jedwabne ? To ominęło cię sporo dyskusji , publikacji i wywiadów na ten temat przy okazji filmu Pokłosie chociażby , ale też przy wielu innych okazjach , zarówno w prasie jak i i telewizji , jak poszukasz to znajdziesz

kotkameleon
kotkameleon

To nie ja napisałem felieton, w którym stawiam znak równości między wypowiedzią jednego dziennikarza a samobiczowaniem.
Gdyby w przestrzeni publicznej Jedwabne podnoszone by było co dzień, to ok – byłby problem. Rozumiem, że najlepiej jak byśmy w ogóle nie poruszali tematu?
Po za tym działa tu też zasada przekory. Im mocniej część osób pragnie zapomnieć o Jedwabne, tym silniej inna grupa będzie starała się o tym mówić.
Już sam fakt, że ciągle temat jest wałkowany: antysemici vs biczowanie, pokazuje, że jeszcze nie przegryźliśmy tej części historii. Ale mimo wszystko nie dostrzegam, by ktoś mnie dzień w dzień atakował Jedwabne. Jak na ironię, po wielu miesiącach przypomniał mnie o tym Krzysztof Stanowski.

qdlaty81
qdlaty81

Nareszcie ktos rozsadny

MaLk
MaLk

Urkides, nie mam zielonego pojęcia kto Cię uczył religii w tym kraju katolickim, ale w katolicyzmie spowiedź jest pięcioelementowa. Po wtóre, spowiedź obejmuje grzechy własne, a nie „grupowe”, a już na pewno nie grupy, w której penitent nie uczestniczył. Koncepcja grzechu pokoleniowego jest sprzeczna z doktryną katolicką. Jedyny „dziedziczny” grzech to grzech pierworodny, a i to nie w wymiarze osobistym.

Co do meritum, to oczywiście „my” jako ogół nigdy zbrodniarzami w zaproponowanym kontekście nie byliśmy. Nie da się aż tak generalizować z wyjątków na ogół, to sprzeczne z każdą metodologią nauk przyrodniczych.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

qdlaty81
qdlaty81

Tak Janko.
A gdyby nie bylo tgo wydarzenia to mielibysmy dzis poziom Ukrainy i Bialorusi.
Najlatwiej krytykowac post factum

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

qdlaty81
qdlaty81

Ekipy postkomunistyczne to rzadza dalej na Ukrainie i Bialorusi. Chhba tego nie kwestionujesz?
Przejedz sie tam i zobacz poziom zycia.
Tyle w temacie

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

qdlaty81
qdlaty81

Polska reorganizowana przez Polakow nie mialaby pieniedzy zeby sie samemu odbudowac lub odbudowala sie wlasnie tak jak Ukraina. Zblatowane towarzystwo oligarchów/polityków mających wszystkich w dupie.
Inna sprawa to UE. Tutaj trzeba przyznac ze jest to narzedzie do nabijania kasy Niemcom i Francuzom. Ale efektem ubocznym tego drenażu kapitału jest to, że wszyscy mają prace. Kwestia co my z tym dalej zrobimy

Urkides
Urkides

qdlaty81. Czy Ty liczysz na jakiś dialog z tą osobą. Przecież to jest przypadek psychiatryczny.

qdlaty81
qdlaty81

Know your enemy 😉

qdlaty81
qdlaty81

PiSychiatryczny 😉

elcotleto
elcotleto

Ty lepiej obejrzyj sobie Gry Wojenne , może wtedy coś zrozumiesz w tym zasranym życiu

Urkides
Urkides

Boję się że twoja rada będzie dla mnie bezużyteczna. Ja nie obracam się w realiach zasranego życia więc mamy inne doświadczenia i sposób widzenia spraw.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Baton
Baton

Problem z tym marszem jest taki, że na czele tego pochodu idą imbecyle, potomkowie szmalcowników(skoro zaprasza się podobnych z Włoch, Niemiec, itd.), którzy udają patriotów. Ich hasła to przepisane teksty z Mein Kampf. Nie wiem, jak Ci „ludzie” odnaleźliby się np. w II RP(polecam sprawdzić skład społeczeństwa), czy też we wcześniejszych wiekach, gdzie Polska to była pionierem Multi-kulti. W życiu nie stanąłbym obok/za takimi „stworzeniami”. Tu raczej wypadałoby dać po pysku(rola Policji) za posługiwanie się polskimi flagami. Te transparenty widzieliśmy wszyscy, te hasła słyszeliśmy wszyscy. W dodatku jakieś zjeby z organizacji nazistowskich przemawiający. Gdzie państwo? Mamy konstytucję(wiadomo, teraz nie obowiązuje…), mamy prawo i nic. Można sobie chodzić z hasłami faszystowskimi, a Ci przyklaskują. Dlatego za rok to będzie smutne święto, bo władze będą świętować z takimi ludźmi…

Hamud
Hamud

Od dobrych kilku lat za tym marszem ciągnie się smród. A to ze względu na fakt, że nikt nic nie zrobił (w sobotę), a to ze względu na to, że ktoś coś zrobił (policja przeganiająca to bydło).
Oglądając to, jakie transparenty i hasła nieśli ze sobą „patrioci” czułem się zażenowany. Było mi wstyd, że My jako naród pozwalamy, żeby takie tłuki przedstawiały swoje poglądy jako wiodące w kraju. Mając na uwadze historię, takie bydło powinno być bezwzględnie pałowane i rozganiane. I nie – nie jestem lewakiem, uważam że jednokulturowość naszego państwa jest jednocześnie naszym największym atutem, ale nie możemy pozwalać na to, by banda tłuków wycierała sobie ryje patriotyzmem i polską flagą…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski

problem z tym marszem jest taki, że wymyślili go nacjonaliści i oni od samego początku są organizatorem. Nigdy nie było tradycji marszów, początkowo szło w nim po kilkunastu skinheadów. Stopniowo dołączali inni a teraz idzie prawie 100 tys ludzi, ale nadal to jest marsz nacjonalistów i każdy kto tam idzie, bierze udział w ich imprezie i podpisuje się pod ich hasłami. A te pierdolenie o zwykłych ludziach mnie już nawet śmieszyć przestało. Podkreślanie, że „rodziny z dziećmi”, tak jakby faszyzm miał na bezpłodność wpływać

Urkides
Urkides

Kolego, ten marsz „wymyślili” opozycjoniści w latach 70-ych. Nie było w nim wtedy tak wielu „odważnych patriotów”. Wtedy maszerował grupka kilkuset osób a na ich czele Komorowski, Kuroń, Michnik, Macierewicz, Romaszewski i inni.
Nacjonaliści przejęli ten marsz bo demokraci nie docenili wagi symboli w życiu narodu i mylnie sądzili że wystarczy „ciepła woda w kranie”. Dzisiaj to się odbija czkawką.

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski

W latach 70, kilkanaście osób 11 listopada składało wieńce na grobie nieznanego żołnierza. Z tego co wiem, też nie co roku, bo ich nieraz zamykali prewencyjnie. Nie ma to nic wspólnego z masowymi marszami z pochodniami

Urkides
Urkides

Mówisz kilkanaście osób. Brzmi to prawdopodobnie. Coś mało było wtedy patriotów jak za to zamykali albo wyrzucali z pracy.

Baton
Baton

Nie przesadzałbym jednak, że to jakaś znacząca część naszego społeczeństwa. To jest margines. Inaczej partie naziolskie wyklute z ONR, Młodzieży wszechpolskiej(w demokratycznym państwie prawa te organizacje jeszcze funkcjonują…to dopiero kuriozum) miałyby miejsce w sejmie. W dodatku na ten marsz zjeżdżają naziści z całej Polski, więc wypada to bardzo słabo w kontekście całego kraju. Gdybyśmy mieli normalny rząd, to w takie towarzystwo wchodzi Policja, zwija te flagi, a krzyczących/trzymających te szmaty zamyka. Tutaj od ministrów słyszymy o prowokacjach(pewnie rosyjskich, a najpewniej ukraińskich) :D. Przyjechali sobie spokojnie, zajęli miejsca obok organizatorów i Ci nic z tym nie zrobili :D. Inna kwestia to pod jakim hasłem był ten marsz. Rozumiem, że Ci „katolicy” nie uznają słów Papieża swojego kościoła(czyli de facto nie są osobami wierzącymi) nt. uchodźców. Pomijam kwestię, że Jezus, jego matka, apostołowie to Żydzi. Nie mieliby życia z tymi „patriotami” i grzecznymi chłopcami. Zaniedbaliśmy po prostu edukację i teraz mamy problem(który jednak łatwo rozwiązać).

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Jedwabne to pikuś przy ekscesach na Kresach podczas IIWŚ wobec Ruskich czy Ukraińców. Tam to dopiero się działo.

Fort Czerniakowski
Fort Czerniakowski

a mi się wydaje, że w takich sprawach nie ma żadnych „pikusiów”

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

jeremy
jeremy

tu raczej nie chodzi o Jedwabne, tylko o ludzi pokroju Marka Króla, którzy wesoło machali czerwonymi chorągiewkami do tych co stali na trybunie honorowej 1 maja, potem sami tam stali, później byli zagorzałymi kibicami Balcerowicza i neoliberalizmu a teraz są najgorętszymi zwolennikami „dobrej zmiany”.

KaeM16
KaeM16

Dla mnie Jedwabne również nie jest jakimś istotnym zdarzeniem w historii Polski. Jest jednak pomocne do udowadniania niektórym, że żadnego kraju lub narodu nie można oceniać zero-jedynkowo jako jedynie dobrych lub jedynie złych.

Jeśli już ktoś z Polaków chce się samobiczować, to są zdarzenia w historii, które bardziej do tego pasują.

stf
stf

No no, jeszcze 10 lat i Krzysia będziemy oprócz Weszło i Przegladu czytać w jakiś politycznych periodykach, a za 20 może i na kartce będzie można go skreślić przy okazji wyboru Prezydenta.

A tak serio, to bardzo zdroworozsądkowe, nierozchwiane emocjonalnie w żadną stronę, podejście.
Gratuluje dobrego artykułu.

Marcin
Marcin

Pawulon jakby zyl to by Stnowskiego zayebal za ten antypolski tekst!

Grzegorz Brzeczyszczykiewicz
Grzegorz Brzeczyszczykiewicz

W Poznaniu jest fajnie 11 listopada. Obchodzimy imieniny Marcina – są kolorowe marsze ulicą Św. Marcina, balony, konfetti, ciekawe przebrania, wata na patyku, tradycyjne rogale. Jeden z bardziej kolorowych dni w tej listopadowej szarzyźnie. Polecam gorąco.

bastion79
bastion79

W Poznaniu zawsze jest fajnie. Trzecie, czy czwarte miejsce i jest feta. Poznań miasto doznań!

KKS
KKS

Za to w stolycy, jak sie zdobedzie mistrzostwo, mozna isc z tej okazji rozjebac Starówke i porozwalac samochody. Strasznie cie boli ten Poznan.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

qdlaty81
qdlaty81

Wielkopolska przynajmniej wygrala powstanie… a nie z motyka na czolgi

Lord_Gareth
Lord_Gareth

Zawsze można zyskać miesiąc i przestawić święto na 7 października, datę która faktycznie zapoczątkowała proces niepodległościowy. Zawsze to parę stopni cieplej i znacznie więcej szans na ciepłą i słoneczną pogodę 🙂

A ONR et consorces dedykuje wiersz fragment „Pana Tadeusza”:
„Jak Jabłonowski zabiegł, aż kędy pieprz rośnie,
Gdzie się cukier wytapia i gdzie w wiecznej wiośnie
Pachnące kwitną lasy; z legiją Dunaju
Tam wódz Murzyny gromi, a wzdycha do kraju.”

Jak sobie sprawdzą kim był Władysław Jabłonowski to pewnie wpadną w depresję…

dzikuba
dzikuba

Zupełnie się nie zgadzam z Twoim punktem widzenia. Pamiętam jakiś czas temu napisałeś parę słów w kwestii Syryjczyków, że bardziej Ciebie rusza śmierć kogoś bliskiego niż jak ktoś ginie w drugiej części świata. Podobna perspektywa chyba jest też tutaj, przynajmniej mnie bardziej rusza to co działo się w historii Polski „w miarę bliskiej” perspektywie czasu (Obstawiam, że jeszcze wielu z nas ma w swoich rodzinach osoby, które żyły w latach kiedy działa się historia w Jedwabne), niż to że w 1683 r. Jan III Sobieski walczył pod Wiedniem….

Ppetro
Ppetro

Zanurzajmy i reflektujmy się naszą historią aż się zajebiemy.
Nie znam drugiego tekiego kraju jak Polska, gdzie nikt nie wybacza i nikt nie zapomina.
To Nasze narorodowe „pojebanie” doprowadzi nas do klęski w przyszłości, bo z hisorii należy wyciągać wnioski, a nie należy historią żyć!

Nie rozmyślam codziennie o Westerplatte, Jadwabnym czy plebiscytach na Śląsku. Nie można paraliżować się historią i nie myśleć o przyszłości.

Geralt
Geralt

W kwestii plebiscytów na Śląsku co zabawne przegranych przez Polaków w całkiem demokratycznych jak na ówczesne czasy wyborach. Jakoś nikt się nad tym specjalnie nie rozwodzi na lekcjach historii. 😉

Wyrzysk
Wyrzysk

Nieprawda. Niemcy nazwozili osoby z innych części kraju i w głównej mierze dzięki temu wygrali.

Staszek Anioł
Staszek Anioł

O które to zwożenie wnioskowali na konferencji paryskiej… Polacy. Takie były reguły gry, opcja polska i tak by przegrała. Tylko to i tak nie miało żadnego znaczenia, bo plebiscyt nie był zero-jedynkowy, czyli cały Górny Śląsk dla Polski albo dla Niemiec.
Plebiscyt miał pomóc w podziale terytorium między oba kraje według tego, jaka opcja wygra w danym kawałku Górnego Śląska.

Ppetro
Ppetro

Jesteście Panowie świetnym przykładem tego o czym napisałem. Rzuciłem tylko jednym hasełkiem z historii Polski i już mamy trzy różne komentarze na ten sam temat. Przynajmniej dyskusja jest na jakimś poziomie merytorycznym…. no ale właśnie, czy warto w ogóle o tym dyskutować? Niech się tym zajmą historycy

hds
hds

Prawie jak Jedwabne…

„Podczas II Wojny Swiatowej w Rekowce na Mazowszu dwie rodziny Skoczylasow i Kosiorow, ukrywaly Zydow w swoim domu. Pomimo grozby utraty zycia Polskie rodziny zdecydowaly sie na udzielenie schronienia Zydom w specjalnie do tego przystosowanej piwnicy. W wyniku oblawy zorganizowanej przez oddzial niemieckiej zandarmerii Polacy zostali sila zaprowadzeni do stodoly i spaleni zywcem „.

Wszyscy slyszeli o Jedwabnem, a czy ktokolwiem slyszal o Rekowce? Nikt. Takich zapomnianych opowiesci sa setki. Lewicowi „intelekualisci” caly czas biczuja nas tym Jedwabnem dlaczego zaden z nich nie zajaknie sie nigdy o jednym z setek przykladow, w ktorych Polacy placili cene zycia za pomoc zydowskim sasiadom.

bastion79
bastion79

Faktycznie! Nikt nie słyszał o Polakach ratujących Żydów. Dzięki. Wina lewaków, wiadomo. Całe życie w niewiedzy. Coś jeszcze? Ziemia jest okrągła? Odpowiedz proszę, bo życie zakłamane przez lewaków… Na marginesie, Polacy zawsze pomagali Żydom – jedni pomagali ratując życie, a inni stracić.

hds
hds

Polskie obozy smierci, wspolwinni holocastu, marsze nazistow itp czytajac naglowki z zachodniej prasy rzeczywiscie mam wrazenie, ze nikt o Polakach ratujacych Zydow nie slyszlal. Narracja, w ktorej „inteluktalista” uznaje Jedwabne za „znaczaca czesc polskiej historii” tylko te stereotypy utrwala.
Pokazalem blizniaczy do mordu w Jedwabnym przyklad z ta roznica, ze w Rekowce to Polacy zostali spalani w stodole za udzielenie pomocy zydowskim sasiadom. W rocznice mordu w Jedwabnem uroczystosci, wience i przemowy. W rocznice mordu w Rekowce…. nic.
Dlaczego to Rekowka w oczach „intelektualisty” nie jest „znaczaca czescia polskiej historii”?

Miszcz Joda
Miszcz Joda

Krzychu za Jedwabne szacun. Kurwa mend pełno było w każdej nacji. Jakoś nie słychać przeprosin izraelskich rządów i mediów z Żydów komunistów strzelających w plecy polskim żołnierzom w Grodnie. Jebać poprawność polityczną!
Można zacytować fragment z 2 sezonu Stranger Things:
-Jak Niemcy?
-Nie Niemcy. Naziści.

A listopad na świętowanie to sobie buce propiłsudczykowskie obrały. Ma to tyle wspólnego z odzyskaniem przez Polskę niepodległości co Legiony.

DrMabuse
DrMabuse

Jedwabne nalezy raczej traktowac w charakterze symbolu. I w charakterze takiego symbolu jak drzewka w Yad Vashem. Liczby Polakow pomagajacych i Polakow szmalcujacych są w najlepszym razie porownywalne do siebie, toteż jednakowe powinny być i duma, i potępienie.
A co do Marszu – nie poszlo w nim 60 tys nazistów, ale cala masa ludzi, ktorzy dzis ma do nich na wiele spraw podobne poglądy, ale albo sobie z tego nie do końca zdaje sprawe, albo po prostu boi się do tego przyznać (i sciemnia tchorzliwie o rzymskich salutach i tym podobnych pierdolach).

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali

Ktoś probuje przypisac Polakom organiczna nienawisc do Zydow, nie widze innego sensu wyolbrzymiania tego nie do konca zbadanego incydentu 😉 oczywiscie Polska nie ma zadnego interesu w wynoszeniu tego wydarzenia na piedestal, wystarczy sobie odpowiedziec na pytanie kto interes taki ma 😉

DrMabuse
DrMabuse

Gosciu, ale nie pierdol z łaski swojej, ze w Polsce nie ma nienawisci do Żydów, BO, KURWA, JEST. Wystarczy poczytać sobie pierwsze lepsze 10 komentarzy na FB pod postem, gdzie jest o nich w jakimkolwiek kontekscie mowa.

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali

Nie ma, niektorzy przejawiaja wobec nich wieksza lub mniejsza niechec, ale nie uwazam, ze wyrozniamy sie tym jakos w skali swiata 😉 Mylisz pojecia, a jak uwazasz, ze nie mylisz to zastanow sie ilu Twoim znajomym leci piana z geby na widok Zyda. Nienawisc jest wtedy, kiedy kibic Lechii Gdansk mija kibica Arki Gdynia i nie moze isc dalej, dopoki nie spusci mu wpierdolu 😉

DrMabuse
DrMabuse

Jesli ktos pisze, ze Hitler zle zrobil, bo nie dokonczyl robory, to to nie jest niechęć. I nie mowimy o tym, czy to wyroznia. Mowimy o tym, czy to jest czy tego nie ma.

Uśmiech Koali
Uśmiech Koali

Bezsensowny argument, w internecie wielu ludziom puszczaja hamulce i wyladowuja swoje zyciowe frustracje 😉 Gdyby internetowe opinie przekladaly sie na rzeczywistosc to Korwin-Mikke rzadzilby juz trzecia kadencje z rzedu 😉

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

Problem w tym, że strona żydowska od lat robi bardzo wiele w takim kierunku, aby jak najwięcej Polaków nie lubiło Żydów. Najnormalniej w świecie akcja powoduje reakcję, Nie dość, że Polakom tak zwane elity, które w rzeczywistości są tylko poubieranym w garnitury chamstwem, co chwila każą się samobiczować i oskarżać o krzywdy wyrządzane narodowi żydowskiemu, to dokładnie to samo robi strona żydowska czy to na płaszczyźnie rządowej czy zorganizowanej pozarządowej To powoduje sprzeciw wielu Polaków i wzrost niechęci wobec Żydów. Jest tego po prostu za dużo. Za dużo w stosunku do bohaterskich, dobrych lub neutralnych postaw w stosunku do ludności żydowskiej nie tylko w czasie 2 wojny światowej, ale również na przestrzeni wieków. Po prostu zagubiono w tym wszystkim proporcje i Polacy zaczęli się czuć mocno pokrzywdzeni. Dużo lepsza byłaby opinia Polaków o Żydach, gdyby nasze relacje w ostatnich dwudziestu latach nie były oparte tylko o ciągłe domaganie się czegoś od nas. Wdzięczność – 0, Roszczenia – 10. To nie może się udać.

Urkides
Urkides

Wacław, to takie typowo kibolskie pierdolenie, bo oni sprowokowali. Zapomniałeś o 68-m roku kiedy znowu „patrioci” wyszukiwali Żydów i wyrzucali ich z Polski mimo że oni mieszkali w tej Polsce od stuleci? Trzeba trochę samokrytycyzmu a nie tylko wyparcia rzeczywistości.

whooyemooye
whooyemooye

Młode państwo Izrael potrzebowało rąk do pracy, patrioci w 68r mieli tyle do gadania co żyd w czasie okupacji. To była akcja kierowana przez partię, na zlecenie samych żydów.

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

Ale my przepraszamy nawet kiedy nie wiemy do końca za co, produkujemy co chwila filmy rozliczające nasze niecne uczynki, a czy Żydzi kiedykolwiek kogokolwiek za coś przeprosili? Kiedykolwiek uderzyli się za coś w pierś? Jeszcze się chyba taki cud nie zdarzył.

chozjor_dadybicz
chozjor_dadybicz

A to podaj z pięć przykładów działań „strony żydowskiej”, która tak mocno działa w tym celu, żeby jak najwięcej Polaków nie lubiło Żydów.

Ppetro
Ppetro

Takie rzeczy najczęściej piszą debile, którzy nawet nie wiedzą, że Polacy też ginęli w obozach zagłady. Powtarzają jakieś slogany i wybierają z historii fakty pasujące do ich pokrętnych teorii.

semp99
semp99

Ciekawe, ze Amerykanie, nigdy nie nakręcili jakiegoś fajnego filmu o największych wydarzeniach II WŚ. Zrzutach bomb atomowych na Japonię. Jakieś fajne ujęcia pilotów zaciskających wargi, efektowne wybuchy, w tle jakaś przerwana miłość japońska. No nic z tych rzeczy, a wręcz przeciwnie nakręcili film o porażce „Pearl Harbor” i „Tora, tora”. To tyle mam wyjeba..e, na tych antypolaków biczujących nas Jedwabnem….. A i jeszcze jedno Stano napisz do tego gościa niech napisze coś o mordzie w KONIUCHACH, tak dla równowagi.

Urkides
Urkides

Nakręcili całą masę. Nakręcili nawet wiele filmów o tym jak ich żołnierze torturują jeńców i zabijają cywili. W USA jest memoriał poświęcony Japończykom, obywatelom USA, którzy zostali internowani po rozpoczęciu wojny i wielu tam zmarło. Żeby o czymś pisać lepiej jest mieć choć minimalną wiedzę.

DrMabuse
DrMabuse

Minimalna wiedza to oglądnięcie PH przy popcornie

semp99
semp99

Konkretny tytuł megahitu kinowego, w gwiazdorskiej obsadzie, o bohaterskich lotnikach znad Nagasaki i Hiroszimy. Czyli film który obejrzy szary człowiek na świecie, a nie dokumenty na półkach, które oglądają pasjonaci historii, którą i tak znają.

Taiczo
Taiczo

Nie ma takiego filmu bo nie było potrzeby robienia z mega obsadą. Poza tym mało który film wojenny jest megahitem kinowym, ale jest kilka filmów o tych wydarzeniach i to z perspektywy obu stron wystarczy odplic YT aby znaleźć.
https://www.youtube.com/watch?v=HRNjTkrSQng dobry polecam
i ten tez dobry https://www.youtube.com/watch?v=ZXyUPYPwWbg
Poza tym amerykanie nie tylko sie tego nie wstydzą, ale wręcz przeciwnie uważają że zrzucenie bomb atomowych było jedynym słusznym wtedy rozwiązaniem.

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

nie dziwne, że zdarzają się u nich takie filmy, ale w USA rocznie powstaje tyle filmów co u nas przez 20-30 lat, 100 razy więcej mają filmów ukazujących Amerykanów jako wybawców świata, a u nas w ostatnich latach co drugi film tematycznie mniej lub bardziej związany z historią musi mieć w scenariuszu treści poruszające temat polskich różnego roddzaju „przewinień” i krzywd wyrządzonych innym.

dfuz
dfuz

Panie Krzysztofie z jakich źródeł ma Pan wiedzę o Jedwabnym , poproszę o źródła po ktorych zapoznaniu się Pan piszę ” Spalili ich Polacy, wszystko wskazuje na to, że z inspiracji Niemców” ???

JC
JC

Masz wątpliwości do której części? Czy do tego, że stodołę podpalili Polacy czy do tego, że było to inspirowane przez Niemców? Czy może masz inny całkowicie ogląd tej sytuacji???

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

JC. Raport z wykopalisk mówi wyraźnie, że znaleziono kilkadziesiąt łusek z niemieckiej broni. Ekshumację przerwano. Nie wiadomo zatem czy ofiary spalono żywcem, jak mówi oficjalna wersja, czy najpierw zastrzelono a następnie spalono. Nie wiadomo, bo nie pozwolono dokończyć badań. Polacy mają się przyznać i przeprosić, co zresztą już uczynili, ale prawa do przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia nie muszą mieć.

DrMabuse
DrMabuse

A wystarczyloby cokolwiek poczytac ale po co, lepiej po prostu pisać.
Łuski znalezione w Jedwabnem były poddane ekspertyzom, podczas ktorych stwierdzono, ze pochodzą z broni wyprodikowanej po 1941 roku.

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

Przede wszystkim jeżeli na miejscu masowej mogiły znajduje się łuski, to wypadałoby przeprowadzić ekshumację i sekcję szczątków ofiar aby sprawdzić czy przypadkiem nie ma na nich śladów postrzałowych? Zrobiono to? Nie. To teraz się będziemy kłócić czy łuski pochodzą z 42 czy z 41 a może z 40 lub 39 -zdania są podzielone.

Zielony
Zielony

Widać, że tekst pisała osoba z perspektywy zwykłego obywatela RP nieobeznana dokładniej w temacie. Wiele uczuć, podniosłych tekstów, czyli czysty populizm wpisujący się we współczecne trendy. .
Jedwabne należy traktować w kategoriach symbolu. Jak ktoś napisał drzewka w Yad Vashem oznaczają bohaterstwo Polaków wobec Żydów tak Jedwabnem symbolizuje naszą ciemną stronę. Nie ma sensu wymieniać poszczególnych wydarzeń, których były tysiące – tak chwalebnych jak i haniebnych. Na przykład za symbol Holocaustu uznaje się Auschwitz i to głównie ten obóz ma największe znaczenie pomimo, że miejsc kaźni było więcej.
„Ot, gdzieś na prowincji doszło do straszliwego incydentu, ale trzeba mieć naprawdę dużo złej woli, by uznać go za znaczącą fragment ukraińskiej historii” – tak mniej więcej Ukraińcy postrzegają rzeź na Wołyniu. Nie brzmi to dobrze w naszych uszach prawda? Więc może zacznijmy od siebie, a potem dopiero wymagajmy od innych.
Nie jesteśmy wyjątkowi. Każdy naród ma zarówno chlubne chwile jak i hańbiące. Musimy to zrozumie, że od nikogo nie jesteśmy lepsi ani gorsi. Naszym obowiązkiem jest z honorem stawić czoło dziedzictwu naszych przodków. Jakie by ono nie było.

Urkides
Urkides

Właśnie w przytoczonej przeze mnie książce Timothy Snydera wyjaśnia on dlaczego Auschwitz stał się symbolem zagłady. Dlatego że wszystkim było to na rękę. Tam Niemcy mordowali ale najwięcej ofiar spoczywa w zbiorowych mogiłach gdzie byli rozstrzelani przy udziale ludności miejscowej. Aktywnym bądź pasywnym tzn wskazywali Żydów i miejsca gdzie się ukrywali.
Żeby nie trzeba było o tym mówić utarło się że to obozy zagłady były miejscami kaźni. A tych miejsc są tysiące na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Rosji czy Polski.

Marcin
Marcin

Śliski Krzyś znow sieje propagande, zna się na wszystkim a wykształenia zadnego;)

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Mixu
Mixu

Po pierwsze nie kłam
Po drugie nie ściemniaj
Po trzecie nie koloryzuj

kotkameleon
kotkameleon

A po czwarte korzystaj z argumentów ?

Mixu
Mixu

Może korzystajmy z dowodów. Skoro są jakieś „tajemnice” wokół Jedwabnego to może by to zbadać? Niech dokończą ekshumację i będziemy wiedzieć więcej. Prawda nas wyzwoli. Co do tych chłopaków którzy przyszli dać wpierdol to poproszę o jakieś źródła ewentualnie relacje bo nie wydaje mi się żeby to była prawda. Chyba że przyszli spuścić wpierdol lewackim bojówkarzom to wtedy chwała im za to.

kotkameleon
kotkameleon

Ale jakich dowodów? Co i kto ma badać?

Mixu
Mixu

Dowodów osobistych i niech Jaś zbada Małgosi wiesz co.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

vincent van cock
vincent van cock

Kwaśniewski przepraszał również Ukraińców za akcję Wisła ,zamiast w imieniu NKWD i MBP czyli odpowiedzialnych za to , to w imieniu Polaków , także to jeszcze trudniejsze do zrozumienia

maars7
maars7

Najgorsze jest dla mnie nieodparte coroczne w okolicach 11 listopada odczucie ,że zawsze jakieś gówno wywali. A to spalą ruską budę albo tęczę albo furę tvn, a to ktoś dostanie w mordę,że nie zamawiał 5 piw na rozkaz, a to bezzębny prezes karzeł będzie bredził o wielkim narodzie, a to minister Mariusz dostaje kurzej ślepoty na pomalowane prześcieradła, a to Murzyn nie może być Polakiem, a to w końcu wylezie jak z monty pythona Kulson – co misiowi się oczko odkleiło. I gdzie tu Święto, jak śmierdzi dookoła faryzejskim nacjonalistycznym szambem?

theczarek
theczarek

skoro już wytaczasz Kulsona – słuchałeś w ogóle nagrań? to był kurcze Kulson a film i scena na nim to potwierdza, już nie mówiąc o wyraźnym dźwięku,
Warto dodać do panteonu Policję, która za czasów poprzedniej władzy incognito podjudzała tłum. albo oprawiała przypadkowych ludzi aby na potrzeby władz doprawiać mordę nacjonalistom. teraz jest względnie spokój ale za to przyzwolenie na jakieś rasistowskie szmaty. sam nie wiem co gorsze.

Piotrus Pan
Piotrus Pan

Właśnie przez takich ludzi jak maars7 taki marsz zjednoczenia nie jest możliwy. Nie ma zdania żebyś nie pojechał propagandą lub obrazą dla osob o innych poglądach. Tak wgl to ruską budkę spaliła policja z rozkazu Sienkiewicza najprawdopodobniej. Co do Murzyna Polaka to rzecznik MW, który to wypowiedział już został z tej organizacji wyrzucony, jest wniosek o wyrzucenie go także ze stowarzyszenia Marsz Niepodległości, a skrytykowali go praktycznie wszyscy narodowcy z Bosakiem, Winnickim, Andruszkiewiczem i Kalinowskim z ONR na czele. Tak mógłbym Cie punktować jeszcze długo, ale mi się już nie chce na zaślepienie odpisywać.

chozjor_dadybicz
chozjor_dadybicz

A członkowie ONR nie posiadają się z oburzenia, że wśród nich mógł się ukrywać ktoś o takich poglądach. Na szczęście Bosak z Winnickim skrytykowali człowieka publicznie i teraz w ruchach narodowych ma on przechlapane. Jak to dobrze.

kotkameleon
kotkameleon

Piękny argument – został wyrzucony. Ale ów człek nagle nabrał takich przekonań i ku zaskoczeniu wszystkich wypalił? Dobrze się stało, że MW tak zareagowało, ale nie obrażajmy swojej inteligencji, że jakoby to jedna jedyna czarna owca jakaś była – brzmi to dokładnie tak, jak swego czasu Listkiewicz skomentował zatrzymanie sędziego.

Piotrus Pan
Piotrus Pan

oczywiście że to nie jest jedna czarna owca, takich ludzi jest wiecej, ALE weź jakiś wybranych losowo 60 tys ludzi, ewentualnie z jakiejś grupy zawodowej i nie ma możliwości, żeby byli tam sami super hiper dobrzy i inteligentni ludzie. Chciałbym tutaj zaznaczyć jedną rzecz jeszcze, sprawdźcie kto założył MW i jakie miał poglądy na temat wielokulturowych i wielowyznaniowych Polaków. A możecie się ździwić bo ludzie nie dzielili się na białych, czarnych i katolików, żydów czy protestantów dla Dmowskiego, ale na ludzi co chcą działać dla Polski i tych co wręcz odwrotnie. Sam jestem blisko tych środowisk i widzę wartości ludzi obok. Uwierz mi, że zdecydowana większość chce przede wszystkim silnej i niezależnej Polski, a nie patrzy na kolor skóry czy religie. Tylko, że lepiej się sprzeda grupka 10 osób z transparentem biała europa niż obywatele świętujący niepodległość. Pozdrawiam, i pamiętajcie, że nic nie jest czarno-białe i nie można osądzać jednowymiarowo.

kotkameleon
kotkameleon

W pełni się zgadzam – nic nie jest czarno-białe. Mam świadomość jakim problemem są pobieżne oceny i jest to skaza różnych środowisk – i o ironio nawzajem sobie to wytykają.
Problem o którym mówimy nazwałbym tak: Hydra która z każdym rokiem co raz wyżej unosi łeb. I właśnie z powodu tej hydry, jest wiele osób, które nie mają chęci brać udziału w takim marszu. Nie rozumiem, jak obok powiewających barw Polski, może iść sobie gościu, który ma szmatę stylizowaną na symbol hitlerowców (czerwone tło, białe kółko i krzyż celtycki). W Warszawie, mieście które tyle wycierpiało z rąk ludzi, którzy w swoich działaniach kierowali się takimi a nie innymi ideami. Mam szarpać się z takim typem? Nie, to organizatorzy winni pamiętać o różnorodności poglądów Polaków. A kiedy spojrzymy jak zostały potraktowane kobiety na marszu w Warszawie, to dostaję sygnał, że jedni mogą uczestniczyć w marszu, a drudzy nie. Idąc dalej: jedni to Polacy, a tamci już nie.
Wiem, że jest masa pozytywnych ludzi i z tzw. lewicy oraz prawicy. I jedni i drudzy mają zawsze z tyłu głowy „dobro Polski’. Jednak takimi wydarzeniami buduje się mur a nie nić porozumienia, dialogu. Co nawet widać w części wpisów pod felietonem – gdzie argumenty giną , a pozostaje sama agresja oraz nienawiść.
Dlatego powstaje pytanie, dlaczego tak się kłócimy, a raczej kto nas tak skłóca? Odpowiedź jest oczywista. Politycy, robili, robią i będą to robić – wszędzie, nie tylko w Polsce. Najlepszym przykładem jest I WŚ, gdzie generałowie musieli sporo poświęcić energii, aby wytłumaczyć Iksińskiemu dlaczego ma nienawidzić Kowalskiego. Bo ani jeden ani drugi nie rozumiał co ich dzieli, a raczej obydwaj dostrzegali, iż więcej ich łączy.
Dlatego zawsze staram się rozmawiać i dla mnie w dzisiejszych czasach to najlepsze co mogę robić jako patriota.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

theczarek
theczarek

p.Krzysztofie ja to myślałem, że po ustawach delegalizujących buków Twoje publikacje zabarwią się lewicowo na pohybel ekipie rządzącej :0

kotkameleon
kotkameleon

Taki marsz długo nie będzie możliwy, bo jest zbyt wiele emocji. Strony nie mają już nawet szacunku dla Sacrum śmierci, a zaproszenie Donalda Tuska – samo zaproszenie – jest już asumptem do małego seansu nienawiści. Ideę „państwowego” marszu starał się zapoczątkować prezydent Komorowski, ale wyszło jak wyszło. Myślę, ze prezydent Duda wzbudza mniej kontrowersji – szczególnie u tzw. prawej strony – i mógłby powrócić do tego pomysłu. Moglibyśmy wtedy chociaż raz na rok wznieść się ponad podziały.
Każdy naród ma swoje mity. A my chyba za bardzo uwierzyliśmy, że Polacy tylko pomagali Żydom i chyba dlatego Jedwabne jest tak odmieniane przez wszystkie przypadki, szczególnie, iż było dużo sporów na ten temat, wręcz ucieczki przed przykrą rzeczywistością. Nie nazywałbym tego samobiczowaniem, ale spojrzeniem prawdzie w oczy. Insza inszość, że ciągłe wymachiwanie Jedwabnym przypomina masochizm.
Co do odbrązowywania historii. Bardzo podoba mi się historia angielskiego odkrywcy Roberta Scotta – tego od bieguna południowego. Angole przez wiele lat robili z niego mega-bohatera, akurat szczególnie przydało się to w ramach propagandy podczas I WŚ. Dopiero w latach… gdzieś ’60, historycy obnażyli swego wielkiego podróżnika – koleś był do kitu w wielkim skrócie.
Nie wiem czy jest sens oglądać się na innych.
„Wszystko co polskie jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to co jest w nim marne.” – Roman Dmowski

Urkides
Urkides

Bardzo ładny cytat.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

theczarek
theczarek

uległeś propagandzie z tym Tuskiem. Otóż Duda (nie wiem jak poprzednicy pewnie podobnie) zapraszał za każdym razem wszystkich byłych premierów i prezydentów.
Tusk po prostu w tym roku przyjął zaproszenie, widocznie stołek mu się pali w UE albo Merkel wydała nowe rozporządzenia i ma wracać do Polski władzę odzyskać.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Michal.Grzywaczewski
Michal.Grzywaczewski

Wcale się nie dziwię. Ja też cenię wyżej dobrą atmosferę na urodzinach moich dzieci niż wyniki Kadry U21.

empiryk
empiryk

Co do Jedwabnego. To po pierwsze nie wiadomo ilu tam Żydów zginęło, bo Min. Sprawiedliwości zatrzymał prace ekshumacyjne. Dla porządku przypomnę, że był to Lech Kaczyński. Po drugie nie wiesz tego, czy zginęli od płomieni, bo ekshumację przerwano gdy znaleziono łuski nabojów.
Po co bez sensu oskarżasz Polaków nie mając dowodów?

Wacław Grzdyl
Wacław Grzdyl

oczywiście nie sam z siebie zatrzymał, tylko po namowach strony izraelskiej

Wyrzysk
Wyrzysk

Polacy zamordowali kilkuset Żydów w Jedwabnem, a Żydzi zamordowali kilka milionów Żydów w obozach śmierci. Niemcy tylko tamtędy przechodzili.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Michal.Grzywaczewski
Michal.Grzywaczewski

Dlaczego Krzysztof Stanowski nie pisze regularnie takich tekstów (BARDZO DOBRYCH!) ????? Nie proponują Panu miejsca na innych łamach?

Michal.Grzywaczewski
Michal.Grzywaczewski

…chodzi mi o to, że miło się czyta Pana teksty nie-piłkarskie. To nie jest podlizywanie się ale „pisze Pan w jednej lidze” z Ziemkiewiczem, Warzechą, Zaleskim (Igorem jakby co) i kilkoma innymi – wiem wiem – same prawaki ale co zrobić? Taki list do Św. Mikołaja: „Jeden nie-piłkarski tekst Krzysztofa Stanowskiego w tygodniu”. W gazecie, tygodniku albo gdzieś w necie. Pozdrawiam

Goldi
Goldi

A czemu by nie świętować zwycięstwa spod Grunwaldu?!
15 lipca i gra Zenkowa gitara.

Urkides
Urkides

Bo wtedy jeszcze nie było NDcji. Ale z drugiej strony to my tzn Polacy, Rusini, Tatarzy, Litwini i Czesi pokonali w tej bitwie rycerstwo zachodniej Europy. Ale może jeszcze będziemy to świętować jak się okaże że walczymy z nowymi Krzyżakami tzn UE.

GEDANIA
GEDANIA

Nie ma alternatywy, bo po ’89 roku władza i szeroko pojęty establishment miał tę datę dosłownie w dupie – ot, odbębnić oficjalkę i do domu. Ze strony jakiejkolwiek grupy społecznej również nie pojawiła się również żadna sensowna propozycja. Idea Marszu Niepodległości, czyli obchodów tej daty z odpowiednim rozmachem, która okazała się strzałem w dziesiątkę, wyszła właśnie od tych złych nacjonalistów. Dlatego należy podkreślić, że gdyby nie oni, dalej trwałby poprzedni marazm.

chozjor_dadybicz
chozjor_dadybicz

I w tym problem. Z jednej strony „źli nacjonaliści”, którzy przez cały rok planują wyłącznie propagowanie nazizmu 11 listopada. Z drugiej ich przeciwnicy, „środowiska lewacko-żydowskie”, które przez cały rok zaczynają dzień od zastanawiania się, jak mogą dokopać Polsce. A tymczasem 11 listopada to podobno święto narodowe, powinno – że się tak wyrażę – łączyć, a nie dzielić.

Poker
Poker

Kibole stworzyli ten marsz ale na 100-lecie trzeba zrobic porzadek, hasla rasistowskie nie przynosza Polsce chwaly zagranica. Setki zagranicznych gazet na wszystkich kontynentach przedstawilo Polske jako centrum nazizmu w europie. Pierwsza rzecz z to wyjebac tych z ONR-u, co to kurwa ma byc? (gdzie jest WIFI- jak mówi Popek) Jakies zielone flagi z neo-nazistowskimi symbolami powinny byc zabronione, dodatkowo kolor zielony to kolor islamu. Tylko bialo-czerwone flagi, zadnych innych.

gryf01
gryf01

Flagi już mamy wyjaśnione, możesz nam jeszcze wyjaśnić jakie będą dozwolone hasła? Takie, które będą ci się podobały? Może zostały jakieś z pierwszego maja z ostatnich pięćdziesięciu lat?
Problemem nie jest, że ludzie chodzą z nazistowskimi flagami i hasłami. Powinni mieć do tego prawo. Problemem jest, że chcą z nimi chodzić i się tego nie wstydzą. Że duża część Polaków to popiera albo przynajmniej usprawiedliwia. Twoje „robienie porządku” to większy problem i wstyd w zagranicznych mediach niż ci nieliczni w sumie naziści. Pomyśl co napiszą zagraniczne media jak policja zacznie pacyfikować tłum, wyrywać flagi i zasłaniać hasła.

dude
dude

W punkt! Zgadzam się w 100%, dzięki!

Zawisza Czarnecki
Zawisza Czarnecki

Jedwabne jako polska zbrodnia, to niemiecki humbug – istotne jest tylko dla ojkofobów i antypolonitów, a takich w gadzinówkach jak Polityka jest wciąż legion.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

gryf01
gryf01

Polska przez większość swojej historii była krajem zbyt słabym żeby być poważnym agresorem. Podczas kiedy Anglicy, Francuzi, Hiszpanie, Portugalczycy albo wasi ulubieni Niemcy z entuzjazmem eksterminowali ludzi milionami na różnych kontynentach, Polacy byli albo ofiarami albo zajmowali się głównie eksterminowaniem samych siebie. Dlatego inne kraje europejskie mają ogromne zbrodnie na swoim sumieniu a my mamy w zasadzie niewiele.
I dlatego właśnie Jedwabne jest takim ważnym punktem naszej historii. O Jedwabnym uczyć trzeba w szkołach, dogłębnie, żeby każde dziecko zrozumiało jaka tragedia się tam wydarzyła. I żeby było to przestrogą na przyszłość – lekcją z której musimy czerpać. Jesteśmy równie zdolni do okrucieństw jak inne nacje i musimy się tego również wystrzegać. Może gdyby tej lekcji odpowiednio uczono, mielibyśmy mniej neonazistów na marszu niepodległości.

vincent van cock
vincent van cock

Równie dobrze można uczyć o Trynkiewiczu. Ludobójstwo i czystki etniczne to coś zupełnie innego ,sugerujesz ,że gdyby Polska była potęgą też by mordowała milionami ,dziwne ,że jak była to nic takiego nie miało miejsca ,a Żydzi stworzyli u nas największą diasporę w Europie , sami zaś nazywali nasz kraj najlepszym państwem dla siebie , lepszym dla nich niż nawet dla nas samych , cytuję tu jedną z ekspozycji Muzeum Historii Żydów

gryf01
gryf01

Masz rację. To niemożliwe. Polacy nie skrzywdziliby nawet muchy. Jesteśmy lepiej skonstruowani genetycznie niż inne nacje. Specjalni! Specjalna rasa! Najlepsza! Można to napisać na prześcieradle i iść na marsz za rok.

vincent van cock
vincent van cock

Tego nie napisałem , rozmawiajmy o faktach a nie teorii i propagandzie ,szerzej wyjaśniłem to Urkidesowi .

gryf01
gryf01

Ja opisałem tylko fakty. Polska ma stosunkowo niewiele na sumieniu w porównaniu ze zbrodniami na przykład Brytyjczyków w Azji i Ameryce Północnej, albo Hiszpanów w Południowej. Ale ponieważ jesteśmy genetycznie identyczni do wyżej wymienionych, byłoby naiwnością twierdzić, że nie mamy w sobie identycznego potencjału żeby czynić zło. Jedwabne to tylko tego przykład, symbol. Przykładem tego jest też trzech wieśniaków którzy porywają nastolatkę, gwałcą a potem zakopują pod płotem.

vincent van cock
vincent van cock

Czyli mamy bić się w pierś jako naród bo potencjalnie moglibyśmy być winni . Rozumiem ,że źle się czujesz z tym ,że genetycznie jesteś identyczny z Trynkiewiczem i prawie identyczny z szympansami.

gryf01
gryf01

Nie twierdzę, że mamy się bić w piersi. Twierdzę, że mamy być ostrożni. Patrzeć władzy i liderom na ręce. Piętnować rasizm i wszelkiego rodzaju zło. Zamiast twierdzić, że to nie groźne, bo u nas w Polsce coś takiego nigdy nie może się wydarzyć, a to tylko patrioci którzy odrobinkę przesadzili.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

gryf01
gryf01

Zdziwiłbym się, gdybyś ty Janko wierzył w Jedwabne. Przecież komuniści ukrywali to zdarzenie (udanie) przez dekady, a ty zawsze jesteś zgodny z linią parti.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

gryf01
gryf01

Zawszały psie? Janko, tracisz zimną krew. 🙂
Wiesz przecież, że i tak mnie nie sprowokujesz. Legia i tak będzie mistrzem, bo jest zwyczajnie lepszym klubem piłkarskim. A Lech to dupy wołowe, nie potrafią prosto kopnąć piłki.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

gryf01
gryf01

Możliwe. Ale jego piłkarze grają lepiej w piłkę od partaczy z Lecha 🙂

piena
piena

Dzięki takim takim głupim wypowiedziom jak Pana Szackiego takie marsze będą popularne. Pamiętam dobrze początki wybuchu popularności tego zgromadzenia(kiedyś sam byłem gorliwym zwolennikiem). Momentem przełomowym było zorganizowanie blokady marszu(Przez Antifę i inne wynalazki), co w połączeniu z wypowiedziami wiecznych mędrków z telewizji, w których granice poprawności politycznych była ekstremalnie wąskie spowodowały wybuch popularności. Przed 2010 marsze narodowców i lewaków to była taka wojenka subkultur do momentu gdy nie włączyła się gazeta wyborcza.
Bądźmy szczerzy narodowcy zajęli wtedy niszę, która była pogardzana i wyszydzana. W głównych stacjach serwowane były te same treści, Ci sami publicyści, którzy wiecznie serwowali wstyd za coś z przeszłości. Narodowcy zaoferowali coś atrakcyjnego i zbili na tym niezły kapitał jakkolwiek organizacja takiego marszu to chyba szczyt ich możliwości i w polityce raczej nic nie osiągną.

gryf01
gryf01

Są bardzo atrakcyjni. A i o zdolności organizacyjne bym się nie martwił. Nauczą się. Hitler też nie od razu zbudował obozy koncentracyjne.
Najważniejsze, że są atrakcyjni – to się liczy.

Jurkosky
Jurkosky

Jeśli juz pijesz do hitlera to uświadom sobie ze żył w trochę innych czasach i to co oferował narodowi niemieckiemu było szczytne i wielkie, całe społeczeństwo wiedziało o obozach bo ciągnęły sie od niderlandow po kresy, zagęszczenie jak szkoły, to nie była tajemnica

gryf01
gryf01

Czasy się zmieniają, ale ludzie są tacy sami jacy zawsze byli. Nie trzeba własnoręcznie palić Żydów żeby być nazistą. Wystarczy ciche przyzwolenie na rasistowskie hasła.

piena
piena

Wiesz mi się wydaje, że mimo wszystko porównanie z Hitlerem to jednak duża hiperbolizacja. Podejrzewam, że 3/4 ludzi uczestniczących w tych marszach chce mimo wszystko zaprezentować swój patriotyzm. To, że uczestniczą w tym zgromadzeniu jest wynikiem w głównej mierze mediów.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są jednostkowe ekstrema, które są ksenofobiczne ale to raczej wyjątki.
Zło to zło nieważne czy ktoś chce kogoś zabić z powodu pochodzenia i koloru skóry czy też dlatego, że ma więcej pieniędzy(mały prztyczek w nos dla jednej i drugiej strony)

gryf01
gryf01

Może i masz rację. Trochę za daleko się posunąłem. Nie chodzi mi o to żeby kogoś demonizować.
Problemem nie jest jeden szalony Hitler ale miliony które dały mu na to ciche przyzwolenie. Tego obawiam się w Polsce o wiele bardziej niż tych kilku tępych pseudo-nazistów.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

kamilj
kamilj

Panie Krzysztofie, jeden z najlepszych Pana felietonów od dłuższego czasu! Naprawdę dobrze mi się to czytało i się zgadzam, zapisuję, bo może będzie okazja komuś pokazać rozsądne podejście do wydarzeń z 11.11 gdy znowu zacznie opowiadać pierdoły.

Pozdrawiam

vincent van cock
vincent van cock

Inspiracja to mało powiedziane , szerzej o niemieckiej roli przewodniej w Jedwabnem na historycy.org może tam chce ktoś podyskutować , nie na podstawie filmu tylko badań i źródeł , nie z ignorantami tylko z historykami , odnoszę wrażenie ,że większość piszących tu nie ma pojęcia co się tam wydarzyło.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Vooyek_Zbooyek
Vooyek_Zbooyek

Tradycyjnie przestałem czytać po pierwszym wulgaryźmie. Stanowski, nie potrzebujesz się łasić do gimbazy. Naprawdę. Pokaż cohones.

Olala
Olala

Mętne myślenie, mętne gadanie.

wini
wini

Tak, tak, 340 osób spłonęło w stodole… i spalili ich Polacy, ciekawe skąd masz takie informacje. Jakoś jak zaczęli przeprowadzać ekshumacje i znaleźli ślady po niemieckich kulach, to poszedł nakaz przerwania tych ekshumacji, żeby się nie okazało, że to jednak niemcy. Próbowałeś w ogóle dotrzeć do informacji co tam się mogło stać, a nie przyjmować oficjalnej wersji, która jak zwykle ma za cel szkalowanie Polaków, jak wszędzie pojawiające się „polskie obozy” itp?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

gryf01
gryf01

Janko nie jest problemem. To zwykły troll który dodaje kolorytu całemu forum. Dzięki niemu (niej) reszta z nas czuje się trochę normalniejsza.
Problemem jest raczej to, że pod takim felietonem jak ten, Janko ma spore wsparcie. Normalnemu człowiekowi powinna zapalać się lampka ostrzegawcza jeśli zaczyna zgadzać się z jego (jej) wpisami.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

mccat
mccat

[email protected] i [email protected] – wielki szacunek.
Częstym problemem w takich dyskusjach jest brak wiedzy historycznej. Red. Stanowski coś tam liznął, ale chyba nie wgłębił się w problem (cieszy mnie jednak fakt, że chociaż nie neguje faktów). A w Polsce nie ma już wielu tajemnic, wystarczy przeczytać parę książek. Polecam np. „1945” Grzebałkowskiej. Nie trzeba być Krzysztofem Jackowskim by wyobrazić sobie jak mogli zachowywać się ludzie w czasie wojny, w skrajnych warunkach. Nasz umęczony naród miał przerąbane i nie ma co wypierać faktu, że większość nie była przychylna Żydom, tuż po wojnie mnóstwo ludzi zajmowała się szabrownictwem, Polacy okradali Polaków, łatwo sobie wyobrazić sytuację, że mogli okradać też Żydów. To nie jest samobiczowanie. Przecież teraz też jest mnóstwo shitu w PL, nie ma co udawać, że jest cudnie. Dzieje się też wiele pięknych rzeczy. Bądźmy dumni z Polski, ale nie zapominajmy, że setkom ludzi jakoś nie śmierdzi euro „u bauera”, kebab „u muslima”, nie przeszkadzały też zakupy w żydowskich sklepach.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

mccat
mccat

Nie trzeba. Wystarczy lista materiałów źródłowych, wydanych na papierze oczywiście.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Patriota
Patriota

Bardzo dobry artykuł. Jak zawsze pełen rozsądku. Dobrze, że Pan pisze nie tylko o futbolu.
Liczę na to, że ktoś dzięki Pana tekstom dokona głębszej refleksji i chłodnej analizy nie tylko w tym temacie. Pozdrawiam

tadekpodjadek
tadekpodjadek
qdlaty81
qdlaty81

W sumie bardzo zdrowe podejscie do tego tematu.
Chociaz wolalbym o pilce. I nie do metalu

Weszło
23.09.2020

Złotej Piłki nie ma, ale wciąż może być przyzwoicie

Dość długo nie mogliśmy się pogodzić z decyzją France Football o anulowaniu tegorocznego plebiscytu Złotej Piłki. Mamy wrażenie, że niektórzy z nas przeżywali to dłużej niż sam Robert Lewandowski. No ale jak tu się nie denerwować, taki sezon, wybitny Polak, historyczna szansa, a ci się motają, że PSG nie miało okazji obić Rennes, więc cały […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

Hit w EFL CUP! Arsenal czy Leicester – kto z nich przegra po raz pierwszy?

Angielski futbol w środku tygodnia? Brzmi jak plan. Dziś czekają nas mecze EFL Cup i choć to drugorzędny puchar, to emocje będą spore. Na boisko wyjdą piłkarze Leicester oraz Arsenalu, czyli drużyn, które pozostają niepokonane po dwóch kolejkach Premier League. Kto pierwszy zostanie zmuszony do kapitulacji? Typujemy ten mecz w eWinner! Leicester City – Arsenal […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

Kolejna gwiazda wyfruwa z ligi. Damjan Bohar odchodzi z Zagłębia

Można powiedzieć: stało się, bo szoku nikt raczej nie przeżył. Damjan Bohar sam zapowiedział swoje odejście, zagrał pożegnalny mecz i tyle go widzieli. Słoweniec spakował walizki i przeprowadził się do Chorwacji, a konkretniej do Osijeku. Pod skrzydłami Nenada Bjelicy w pucharach jednak nie zagra, bo NK z nich odpadło, ale swoje z pewnością zarobi. I […]
23.09.2020
Blogi i felietony
23.09.2020

Jak co środę… JAKUB OLKIEWICZ

Wrzesień 2017 roku to dość symboliczny moment w historii Legii Warszawa. Zakończył się pewien etap i zakończył się od razu na wszystkich poziomach. Dobiegła końca pucharowa przygoda – po czterech sezonach występów w fazach grupowych Ligi Europy i Ligi Mistrzów, tym razem już na etapie eliminacji. Zrezygnowano z usług Jacka Magiery w roli trenera pierwszego […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

Sibik: W cypryjskich bankach podchodziłem tylko do stoisk z logiem Apollonu!

– Cypryjczycy to fanatycy piłki nożnej. W każdym mieście są trzy kluby i wszystkie grają na jednym stadionie. Tak jest w Nikozji, tak jest w Limassol, tak jest Larnace.  Każdy klub ma swoje osobne boisko treningowe, ale to szatnia przy szatni, wszyscy obok siebie. Jedną zajmowaliśmy my, drugą Aris, trzecią AEL. Jak mieliśmy derby, to […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

Ryszard Rybak: Lech wreszcie wszedł na właściwy tor

Dlaczego nie cenił Gytkjaera, a bardzo ceni Ishaka? Jakie elementy powinien jeszcze poprawić Jakub Moder? Co jest największym wyzwaniem w meczu z Apollonem? Co sądzi o pracy Dariusza Żurawia i dlaczego uważa, że Lech wszedł na właściwy tor? W poranku Weszlo.FM Wojciech Piela i Maja Strzelczyk rozmawiali z Ryszardem Rybakiem, piłkarzem Lecha przełomu lat osiemdziesiątych […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

Na Cyprze bramki padną po przerwie? Typujemy mecz Lecha z Apollonem

Lech Poznań pomścił już Cracovię, wygrywając ze szwedzkim Hammarby. Czy tym razem pomści Legię, ogrywają Apollon? Nie mielibyśmy nic przeciwko temu, bo punkciki do rankingu UEFA trzeba gromadzić wszędzie i zawsze. Natomiast nie ma co ukrywać, że mecz z Cypryjczykami do łatwych należał nie będzie. Jeśli jednak wierzycie w sukces „Kolejorza”, to sprawdźcie, jak można […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

„Prezes Apollonu siedział w kapeluszu, palił cygaro i myślał, że jest kowbojem”

W Apollonie Limassol, z którym dziś zmierzy się Lech Poznań, grało kilku Polaków. Jednym z nich jest Kamil Kosowski, który spędził w tym klubie sezon 2010/11, a potem wrócił do Ekstraklasy. Były reprezentant Polski miał tam sporo przebojów, nie wypełnił dwuletniego kontraktu, ale po dekadzie mówi o wszystkim z dużym dystansem. Dlaczego drużyna zawodziła oczekiwania […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

Sosin: Lech jest lepszy w ataku pozycyjnym niż Apollon

– To jest fajne w Lechu, że ofensywa nie jest oparta na indywidualnościach, a na systemie zbudowanym wokół indywidualności. Jest Ishak, jest Ramirez, jest Moder, boczni obrońcy też grają wysoko. Apollon nie będzie mógł być spokojny. Lech atakuje środkiem, atakuje skrzydłami, atakuje z pola karnego, spoza pola karnego. No właśnie, te strzały z dystansu myślę, […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

Henning Berg z kolejnym skalpem? Omonia krok od raju

Omonia Nikozja ma spory problem. Dlaczego? Ano dlatego, że dzisiaj w Pireusie dogrywki nie będzie. A Cypryjczycy w tych eliminacjach są prawdziwymi mistrzami gry po 120 minut. Dwugodzinne starcia zaliczyli już trzykrotnie, czyli w trzech rundach zagrali na dobrą sprawę cztery mecze. Jak świadomość o tym, że dziś wystarczy zagrać 90 minut, wpłynie na postawę […]
23.09.2020
Bukmacherka
23.09.2020

Najwyższe kursy na polskie kluby w pucharach w TOTALbet!

Całkiem przyjemne to pucharowe lato w wykonaniu polskich drużyn w pucharach, prawda? To znaczy już bardziej jesień. W każdym razie my możemy jeszcze bardziej umilić wam tę nienaturalnie długą przygodę z udziałem naszych eksportowych drużyn. Jak? Wystarczy zajrzeć do TOTALbet, który gwarantuje najwyższe kursy na mecze polskich zespołów. To nie żart, nawet jeśli znajdziecie korzystniejszą […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

Lech pod rankingową ścianą, Polska walczy o 28. miejsce. Co słychać w rankingu UEFA?

Czy po ostatnich wygranych Lecha i Piasta nasza sytuacja w rankingu UEFA się zmieniła? Które kraje możemy wyprzedzić i co jest do tego potrzebne? Jak istotne jest wskoczenie na 28 miejsce w kontekście startującego od przyszłego roku Europa Conference League? Dlaczego to kluczowy sezon pucharowy dla Kolejorza, któremu rankingowo od przyszłego sezonu przestanie liczyć się […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

Wysoki pressing, wsparcie Zahaviego i polskie ślady. Co wiemy o Apollonie?

Wylosowanie Apollonu Limassol w Poznaniu przyjęto z umiarkowanym optymizmem. Lech oczywiście nie jest murowanym faworytem dzisiejszego starcia z Cypryjczykami, nie przesadzajmy, ale nie stoi też na straconej pozycji. A to już coś, jeżeli chodzi o występy polskich klubów w eliminacjach do europejskich pucharów. Przyjrzeliśmy się bliżej Apollonowi. Zapraszamy do lektury naszej analizy – prześwietliliśmy wszystko, […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

Przełamaliście serię ze Szwedami, zróbcie to samo z Cyprem!

Nie jest z nami tragicznie w tej edycji pucharów. Przeszliśmy Łotyszy, co niby powinno być normą, ale zeszły sezon pokazał, że absolutnie, przeszliśmy Austriaków i Szwedów, co brzmi wręcz surrealistycznie, a jednak się stało. Natomiast na tym etapie nie ma co szukać zadowolenia, odpadnięcie w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europy to naprawdę nie jest wyczyn, […]
23.09.2020
Weszło
23.09.2020

Nie było innego wyjścia z Vukoviciem

W środowej prasie m.in. kilka tekstów przed meczem Lecha z Apollonem, analiza przyczyn zwolnienia Aleksandara Vukovicia z Legii, rozmowa z wracającym do zdrowia Krystianem Bielikiem i materiał o dwóch polskich zawodnikach, którzy z niższych lig trafili do czeskiej ekstraklasy.  PRZEGLĄD SPORTOWY W 30-stopniowym upale Lech Poznań powalczy o pierwszy od 2009 roku awans z III […]
23.09.2020
Weszło
22.09.2020

Michniewicz na tle poprzedników, czyli czy CV prawdę ci powie?

Kultowy niedźwiedź z wieloletnim doświadczeniem w rosyjskich klubach. Albańczyk, który w Belgii przewrócił się na piłkach. Mentor, który wychował tłumy młodych. Romantyczny twórca nowych definicji piłkarskich, który nie nadawał się na trenera. Jego efemeryczny następca. Awanturujący się wagabunda o wdzięcznym pseudonimie Ryszard Lwie Serce. Pan od zapieprzania. Oto poprzednicy Czesława Michniewicza na ławce trenerskiej Legii […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Kenny Saief, czyli nadzieja Lechii na choćby przyzwoity sezon

Lechia Gdańsk w ostatnich latach – delikatnie mówiąc – nie słynęła z obsady pozycji numer dziesięć. Cholera, być może trzeba się cofnąć aż do czasów Razacka Traore, by znaleźć naprawdę konkretnego piłkarza, a i on wędrował przecież na boisku w różne rejony, od skrzydła po napad. W każdym razie w kolejnych latach nikt lepszy się […]
22.09.2020
Weszło
22.09.2020

Legia z prezentem, a później pokrzywdzona. Wilusz zasłużył na wykluczenie

Czy Legia została skrzywdzona? A może tym razem zyskała na błędach sędziów? Czy Maciej Wilusz powinien pić meliskę przed meczami? No i co z tymi przeklętymi zagraniami ręką w polu karnym? Kolejny weekend znów przyniósł nam kilka weryfikacji w Niewydrukowanej Tabeli. Choć tak po prawdzie, to nie była łatwa kolejka do sędziowania. Zaczynamy od meczu […]
22.09.2020