post Avatar

Opublikowane 11.06.2017 11:15 przez

redakcja

Kilkanaście lat temu trybuny tego stadionu wypełnione były do ostatniego miejsca, a twarze świętujących kibiców roześmiane. Polonia odbierała właśnie Legii prymat w Warszawie, a i całej piłkarskiej Polsce pokazywała plecy. W efektownym stylu zdobywała mistrzostwo Polski, przy okazji zgarniała też w tamtym czasie Puchar i Superpuchar. Słowem – dominacja. Dziś z rozanielonego tłumu pozostała tylko garstka, która ze szczęściem za wiele wspólnego nie ma. Radość i euforię zastąpiły trwoga i niepokój, a jedyne kolejki na stadionie nie wiodą do kasy biletowej, by zaklepać już wejściówki na europejskie puchary, a w kierunku loży VIP, gdzie zasiada kierownictwo Polonii. I na próżno też czekać aż na Konwiktorską wybiegnie FC Porto prowadzone przez stojącego u progu wielkiej kariery Jose Mourinho. Prędzej zawita tutaj Sokół Ostróda lub Huragan Morąg. W obecnej sytuacji „Czarne Koszule” są już bowiem tylko przykrym wspomnieniem silnego klubu, który w XXI. wiek wchodził ze złotymi medalami na szyi.

ZŁOTE CZASY, GDY POLONIA BYŁA NA SZCZYCIE

Dla Polonii to był sezon jak z bajki. Rok wcześniej zajęła w ówczesnej I lidze piąte miejsce i kompletnie nic nie zwiastowało tego, że znienacka odpali z tak piorunującym efektem. Za sterami zespołu – Jerzy Engel (co ważne dla tej historii) i młodziutki Dariusz Wdowczyk. W składzie? Maciej Szczęsny, Arkadiusz Bąk, Igor Gołaszewski, Emmanuel Ekwueme, Emmanuel Olisadebe i wielu, wielu innych.

W tamtym sezonie „Czarne Koszule” szybko dały sygnał, że będą chciałby walczyć o najwyższe cele i praktycznie przez cały sezon swoje aspiracje potwierdzały. Jasne, czasem noga się powinęła, zdarzały się porażki, jak choćby z Ruchem u siebie, Amicą na wyjeździe (Jerzy Engel podkreślający w pomeczowym wywiadzie, że po stronie gospodarzy występowali też sędziowie), czy z Odrą w Wodzisławiu Śląskim, ale były to wyjątki. Ostatecznie sezon udało się skończyć z bardzo dobrym bilansem 20-5-5 i aż dziewięcioma punktami przewagi nad krakowską Wisłą i to nawet mimo tego, że zimą Engel opuścił klub na rzecz reprezentacji Polski.

Mistrzostwo zresztą udało się zapewnić w meczu derbowym z Legią i to na Łazienkowskiej. Nokaut, 3:0 dla Polonii.

A MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE

W tych ponurych retrospekcjach nie trzeba się rzecz jasna cofać aż o blisko dwie dekady, bo przecież jeszcze kilka lat temu weekend na Konwiktorskiej spędzić można było choćby na podziwianiu Ekstraklasy. Czasem bywało lepiej, czasem gorzej, ale cały czas klub był na powierzchni, a przez księgowość przechodziły przelewy na naprawdę sporą kasę. Przykład? Pierwszy z brzegu. W 2011 roku na konto warszawskiego klubu wpłynęło ponad pięć milionów euro za Adriana Mierzejewskiego, a Warszawę z satysfakcją udanego interesu opuszczali tureccy biznesmeni z Trabzonsporu. Dziś ani o takich nazwiskach, ani tym bardziej o takich pieniądzach mowy nie ma.

IMG_4445

IMG_4446

IMG_4449

Przez długi czas w Polonii bawiono się ponad stan, bo ani Józef Wojciechowski, ani Ireneusz Król nie stworzyli projektu o jakim marzyli kibice. Miało być wspaniałe zaplecze finansowe, mądrze przeprowadzane transfery, stabilizacja i konsekwentna budowa klubu na miarę stolicy. Były jednak nietrafione strzały, głupie decyzje i statek, który dzień po dniu szedł na dno. Zamiast regularnych wypłat były tylko wieczne obietnice i choć wówczas piłkarze podchodzili jeszcze z dystansem i ironią, to wielu pewnie przeczuwało jak to wszystko może się skończyć. Nie trzeba było być przecież Nostradamusem, by dodać dwa do dwóch i przewidzieć jak potoczy się ta cała farsa.

O samym Królu, grabarzu Polonii, tak pisaliśmy jakiś czas temu.

W tym wypadku kłamstwo ma krótkie nogi i – jak żartowali kibice Polonii na jednym z transparentów – podwójny podbródek. „Królu złoty, gdzie są banknoty?”, koszulkami z takim hasłem żegnali niedoszłego zbawcę „Czarnych Koszul” zawodnicy. 30 maja 2013 roku, meczem z Piastem, Polonia mówiła „do widzenia” Ekstraklasie, bez cienia nadziei na licencję w kolejnym sezonie. Król po raz kolejny nie spełnił obietnicy wypłat zaległych pensji piłkarzom i trenerom. Na meczu oczywiście się nie zjawił. Karykatura zarządzania. Od pierwszej (gdy chciał przenosić Polonię do Katowic), do ostatniej chwili. Oto za rządy w ekstraklasowym klubie wziął się człowiek, który przez dwa lata funkcjonowania w pierwszej lidze zainwestował góra milion złotych. Bogacz z szeregówki w Katowicach, i to w starym budownictwie. Nie potrzebował nawet roku, by od wotum zaufania otrzymanego od kibiców doprowadzić do kompletnego rozpadu zasłużonego klubu. Zresztą, jeśli prześledzić najświeższe informacje o jego innych biznesowych osiągnięciach, tam też nie jest zbyt wesoło. Windykatorzy, wierzyciele, komornicy…

21 czerwca 2013 roku „Czarne Koszule” oficjalnie nie otrzymały licencji na to, by wciąż występować w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pogrążył ich wspomniany Król. Spadły w konsekwencji tego aż do IV ligi, gdzie z czystą kartą miały rozpocząć odbudowę klubu. Wiadomo, czasem lepiej jest wykonać krok, albo nawet dwa w tył, rozpędzić się i pomknąć przed siebie. Taki też był plan na Konwiktorskiej.

PUSTKI NA TRYBUNACH, NIENAWIŚĆ DO ENGELA I PIŁKARSKI KATAKLIZM

Zaczęło się znakomicie – zespół pod dowództwem kochającego klub z wzajemnością duetu Piotr Dziewicki – Emil Kot poradził sobie w towarzystwie, do którego, nie ma co ukrywać, przyzwyczajony nie był.

90minut.pl

90minut.pl

Przed kolejnym sezonem obaj panowie niespodziewanie jednak Konwiktorską opuścili. – Przez rok pracowałem charytatywnie. Nie brałem pieniędzy. Krzysztof Węgier, który jest magazynierem i był na każde zawołanie, bo też kocha Polonię, musiał podjąć pracę w piekarni, od czwartej rano, bo nie mógł się doczekać wypłaty w klubie. Kiedy wprowadziliśmy Polonię do III ligi, uznałem, że wypadałoby przestać być jedynym trenerem w Polsce, który pracuje za darmo – tłumaczył Dziewicki w „Rzeczpospolitej”.

W pierwszym sezonie po awansie stołeczni uplasowali się na 14. lokacie w III lidze, ale już w kolejnym awansowali do II ligi. Teraz cel był tylko jeden – utrzymać się na tym poziomie i powoli myśleć o szturmie na zaplecze Ekstraklasy. To jednak się nie udało, bo w ostatniej kolejce, w meczu o życie z pewnym już awansu Rakowem Częstochowa, „Czarne Koszule”  przegrały na własnym stadionie 1:2.

90minut.pl

90minut.pl

W międzyczasie zresztą kolejne trupy wypadały z szafy. Jerzy Engel w pięknych, okrągłych słowach opowiadał o świetlanej przyszłości jaka czeka klub oraz o nowym, wspaniałym stadionie. W 2015 roku Radosław Majdan, ówczesny dyrektor ds. marketingu Polonii Warszawa, zapowiadał w rozmowie z TVP: – Daliśmy sobie pięć lat na powrót do Ekstraklasy i zagramy ten pierwszy mecz na wspaniałym, nowym stadionie.

No cóż – powiedzieć, że realizacja planu może okazać się trudna, to nic nie powiedzieć.

Jak odbierają całe to zamieszanie kibice? W tym celu najprościej porozmawiać było z Emilem Kotem, którego sylwetkę kiedyś już przedstawialiśmy. To człowiek, który wychował się na Konwiktorskiej, prowadził doping wśród kibiców, a z czasem – trafił do sztabu szkoleniowego. Dziś na Muranów ma już daleko, bo mieszka na Wyspach, ale z wciąż ma kontakt z fanatykami i żyje tem, co dzieje się w klubie.

Masz pewnie cały czas kontakt z kibicami Polonii, więc powiedz – jak zapatrują się na przyszłość klubu z Jerzym Engelem za sterami?

Patrzą na to wszystko pesymistycznie, atmosfera jest w ostatnim czasie mocno zagęszczona. Choć zobaczymy jeszcze jak zakończą się te wszystkie sprawy licencyjne, bo tradycyjnie, jak zawsze w Polsce, mimo spadku jest szansa się jednak utrzymać. Natomiast co do Jerzego Engela. Wiem, że jest ważna osoba, dość blisko związana z miastem, która interesuje się przejęciem klubu. Nazwiska niestety nie podam, bo nie chcę spalić tematu, ale tak jak mówię – mowa o znanym człowieku, który miałby ułatwiony start w klubie. To osoba ze środowiska piłkarskiego, rozmowy trwają, ale co z nich wyniknie – nie wiadomo. Wiadomo, to że będzie nowy to nie znaczy, że będzie lepszy, ale i gorzej być już chyba nie może.

Pilka nozna. Charytatywny mecz dla Rafala Kosca. Polonia Warszawa 2000 - RAP. 09.10.2016

fot. FotoPyk

Klub się najwyraźniej mocno przejechał na obietnicach Engela w sprawie nowego stadionu.

Z tego co czytałem, to miasto jest już w pewnym sensie postawione przed faktem dokonanym, że ten obiekt miałby powstać, ale z wypowiedzi pani wiceprezydent nie wieje optymizmem. Mam wrażenie, że to swego rodzaju chwyt typowo amerykański. Ktoś obiecuje, opowiada „zbudujemy, zbudujemy” i a nuż ludzie w to uwierzą. Taktyka dość dziwna, bo oparta na tym, że im więcej będzie się o tym mówić, tym większe prawdopodobieństwo że może nam ten stadion postawią, a jeżeli chodzi o konkrety to droga do tego jest bardzo daleka.

Generalnie była kiedyś taka koncepcja, żeby dostawić trybuny za bramką, by zamknąć ten stadion w prostokąt i na to miasto chciało się zgodzić, ale oczywiście apetyt urósł w miarę jedzenia, pojawiło się jeszcze kilka innych pomysłów na to, co mogłoby powstać dookoła i ostatecznie pomysł nie przeszedł. A szkoda, bo patrząc na to z perspektywy czasu wydaje mi się, że byłoby to najlepsze dla naszego klubu.

Był jakiś konkretny moment, może wydarzenie, gdy kibice stwierdzili, że czas dać sobie spokój z regularnymi wizytami na stadionie?

Jeszcze w czasach gdy prowadziliśmy zespół z Piotrkiem Dziewickim czuliśmy takie niewygodne ciśnienie wokół klubu, to wszystko stopniowo narastało i w pewnym momencie kibice odwrócili się od klubu. Rządził już wówczas prezes Engel i ludzie czuli się w pewnym stopniu oszukiwani w tamtym czasie i zaczęli znikać z trybun, ze stadionu. To boli, bo przecież kibice tworzą ten zespół, a nie ludzie w zarządzie, trenerzy czy piłkarze. Nie od dziś wiemy, że tak jest wszędzie, więc gdy stadion pustoszeje, to drużyna na tym bardzo traci.

Kiedyś ci ludzie na trybuny powrócą. Mam kontakt z wieloma osobami, oni nadal śledzą losy Polonii, obserwują jak radzi sobie w kolejnych meczach, jak jest transmisja to oglądają, ale na razie odsunęli się na chwilę na bok. Doskonale wiem jednak, że oni wkrótce wrócą, ale kwestia jest taka, że uzależniają to od wydarzeń w klubie w najbliższych kilku miesiącach. To najważniejsza rzecz w tej chwili.

A ty – wrócisz do Polonii?

Przyznam szczerze, że pan prezes… Może nie prezes – Engel junior, bo nie chcę mówić pan, wstępnie się ze mną kontaktował i poruszył temat tego, czy chciałem powrócić do Warszawy, ale póki co nie widzę tego. Nie w tym składzie osobowym, na pewno nie przez najbliższe trzy, cztery lata. Są też sygnały i z pierwszej, i z drugiej ligi, ale tak jak mówię – na razie się nie ruszam. Ale nie ukrywam, że jestem w kontakcie z Piotrkiem Dziewickim i obaj doskonale wiemy, że na pewno tam wrócimy, ale w jakich rolach? Kiedy? Tego nie wie nikt. Może kiedyś Piotrek będzie dyrektorem sportowym, może prezes, nie wiadomo. Czas pokaże.

*

Kibice. Oni właśnie mocno wspierali projekt w czasach IV-ligowych, gdy Emil Kot prowadził zespół do spółki z byłym zawodnikiem Polonii, Piotrem Dziewickim. Dziś w klubie nie ma już żadnego z nich. – Były takie a nie inne okoliczności na które nie mogłem pozwolić, by firmować je swoim nazwiskiem i dlatego z tej współpracy zrezygnowałem. Wyłącznie dlatego. Polonia dalej jest mi bliska i życzę jej jak najlepiej. – mówi nam Piotr Dziewicki. Mimo wszystko jednak okres spędzony na ławce trenerskiej „Czarnych Koszul” wspomina bardzo dobrze i jest praktycznie przekonany, że jeszcze wróci na Konwiktorską.

Piotr Dziewicki oraz Igor Gołaszewski

Piotr Dziewicki oraz Igor Gołaszewski/fot. FotoPyk

– To był dobry rok, gdy prowadziliśmy zespół. Myślę jednak, że to nie chodziło o to, czy ja byłem trenerem, czy kto inny. Chodziło o to, że bardzo mocno to środowisko zostało połączone, skonsolidowane i wszyscy czuli, że razem tworzą ten klub i to było kluczową rzeczą. W końcu na Polonii było mniej osób które dzieliły, a więcej które łączy łączyły, więc kibice również czuli się bardzo odpowiedzialni za odbudowę tego klubu. Ostatnimi czasy miałem mniej okazji, by śledzić to, co się dzieje. Niemniej jednak sytuacje teraźniejsza troszeczkę mnie boli, bo widnieje nad Polonią znowu możliwość spadku do niższej klasy rozgrywkowej, więc na pewno nie jest to ani przyjemne, ani pomocne w odbudowie wizerunku i konsolidacji całego środowiska. Ten rok czasu, kiedy byłem trenerem Polonii, kosztował mnie bardzo dużo zdrowia i czasu rodzinnego, więc musiałem troszeczkę te straty nadrobić, ale myślę że jeszcze kiedyś będzie taki czas, że na Konwiktorskiej zawitam. Zobaczymy tylko w jakiej roli.

SPADEK DO III LIGI I UTOPIJNE WIZJE NOWEGO OBIEKTU

Piłka piłką, ale jak sprawa wygląda ze stadionem? Jerzy Engel plany ma niezwykle ambitne, ale i jednocześnie… mało wiarygodne. Wstępnie idea zakładała kompletnie nową budowlę, pomysłodawca opowiadał o niej jako o „salonie stolicy”. Projekt miał być kilkupiętrowy, wyposażony niezwykle nowocześnie i bogato. Inne zdanie w tej kwestii miały jednak dotychczas władze miasta, więc nie pozostało nic innego jak porozmawiać z Renatą Kaznowską, wiceprezydent Warszawy.

IMG_4439

Zapytam wprost: jak dziś wygląda sprawa stadionu dla Polonii?

Na chwilę obecną, zgodnie z posiadaną dokumentacją w sprawie, możemy mówić wyłącznie o wstępnych planach koncepcji zagospodarowania nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Konwiktorskiej 6 w Warszawie. Przedstawiona przez Polonię wstępna koncepcja ww. zagospodarowania została przesłana do Wojewody Mazowieckiego do zaopiniowania.

W rozmowie z „Przeglądem Sportowym” mówiła pani niedawno, że w kierunku budowy obiektu zostały wykonane trzy ze stu kroków? Czy od tamtego czasu udało się ruszyć do przodu?

Tak jak mówię – aktualnie oczekujemy na stanowisko Wojewody Mazowieckiego tej sprawie. Należy podkreślać, że m.st. Warszawa otrzymało przedmiotową nieruchomość od Skarbu Państwa na podstawie umowy darowizny, która zawiera szereg obostrzeń dla obdarowanego. Dlatego też przedstawiciele władzy wykonawczej miasta zwrócili się do Wojewody z ww. wnioskiem. Dopiero po otrzymaniu stanowiska przedstawiciela Darczyńcy w sprawie proponowanej przez Polonia Warszawa S.A. koncepcji zagospodarowania nieruchomości możliwe będzie rozpoczęcie gromadzenia wszelkich możliwych i wymaganych dokumentów i informacji związanych z planowaną przez klub inwestycją. Dopiero tak skonstruowany i opisany stan faktyczny i prawny będzie mógł stanowić podstawę do podjęcia właściwej decyzji o przeznaczeniu lub nieprzeznaczaniu przedmiotowej nieruchomości do wieloletniej dzierżawy. Ostateczną decyzję w tej sprawie – właśnie na podstawie tak zgromadzonego materiału – podejmować będzie ostatecznie Rada m.st. Warszawa. Na tym etapie nie sposób określić kiedy, przy spełnieniu szeregu niezbędnych wymogów formalnych, możliwe byłoby przedłożenie pod obrady ww. organu uchwałodawczego odpowiedniego wniosku w powołanym zakresie.

A jaki wpływ na decyzję dotyczącą budowy ma aktualna sytuacja sportowa Polonii?

Obecna sytuacja klubu nie napawa optymizmem. Budowa wartego kilkaset milionów złotych stadionu w sytuacji odnotowanego spadku zespołu musi powodować pytania o sens takiej inwestycji, a pańskie pytanie jest tego najlepszym potwierdzeniem. W chwili obecnej urząd miasta w ogóle nie rozważa tej kwestii ponieważ, po pierwsze, prawdopodobny spadek do III ligi to informacja sprzed paru dni, bo wciąż trwają procedury przyznawania odpowiednich licencji, które mogą „uratować” Polonię, a po drugie oczekujemy na wiążące decyzje urzędu wojewódzkiego.

*

Mecz ostatniej kolejki sezonu 2016/2017 w II lidze w pozytywnej atmosferze odbywał się tylko przez pierwsze 45 minut. Gospodarze prowadzili, ale po zmianie stron szybko stracili gola. A potem drugiego. Grali żałośnie, bo mimo że piłkę mieli po swojej stronie to kompletnie nie potrafili zrobić z niej użytku. Walili głową w mur, a czas płynął, minuta po minucie. A każda z nich przybliżająca Polonię do spadku do III ligi. Ostatecznie nie udało się wyrównać, więc gdy tylko sędzia wskazał na środek, ci najwierniejsi zalali się łzami. Mało kto opuszczał stadion, w pierwszym odruchu ludzie albo zbierali się jak najbliżej murawy, albo pozostawali na krzesełkach łkając. Smutny, bardzo smutny widok, gdy upada kolejny zasłużony dla polskiej piłki klub.

Co można było usłyszeć w rozmowach młodszych i starszych fanatyków z Konwiktorskiej? O dziwo na zawodników nie narzekał nikt. Ci podeszli po spotkaniu, pożegnali się oklaskami, wrócili do szatni. Wszystkie problemy sprowadzono do jednego nazwiska  – tego zaczynającego się na „E” a kończącego na „l”. Jeśli to trybuny miałyby zdiagnozować bolączkę Polonii i znaleźć na nią remedium, to prawdopodobnie jeszcze tamtej soboty pozbyliby się z gabinetów całego kierownictwa.

IMG_4454

IMG_4456

IMG_4457

Teraz historia spina się więc klamrą, bo Jerzy Engel znów działa w Polonii. Tym razem jednak nie w atmosferze sukcesu, a porażki. Nie z ławki trenerskiej, a z gabinetu dyrektorskiego. Nie w duecie z Dariuszem Wdowczykiem, a wraz ze swoim synem – Jerzym Engelem Juniorem. I nikomu ta współpraca póki co nie wychodzi na dobre. Kibice są w odwrocie, na każdym kroku krytykują kierownictwo i domagają się jego dymisji. Po meczu z Rakowem… Dobrze, że loże VIP od trybun oddziela ogrodzenie, bo syn byłego selekcjonera reprezentacji Polski mógłby odczuć nieco nieprzyjemności ze strony tych, którzy najchętniej wywieźliby go z Konwiktorskiej na taczkach. A i chyba druga strona nie wytrzymuje ciśnienia.

Czy Polonia jednak się utrzyma? Jest taka możliwość, wszystko zależy od tego, jaki finał będą miały sprawy walki o licencję klubów z wyższych lig. Być może cudem uda się II ligę na Konwiktorskiej utrzymać, a jeśli nie – znów będzie trzeba budować wszystko od początku. Znów wyburzona zostanie postawiona niedawno prowizoryczna budowa, a ktoś spróbuje wznieść ją od początku. Tym razem jednak tak łatwo, jak w IV lidze wcale być nie musi, a wiele wskazuje na to, że będzie wręcz trudniej. Nowy stadion jest w tej chwili utopią, kadrę też będzie trzeba pewnie wymienić, a zabraknie jednak tego, o czym mówił i Emil Kot, i Pi0tr Dziewicki. Kibiców. Wspólnych chęci i walki o to, by „Czarne Koszule” powróciły na swoje miejsce. Atmosfery tworzenia czegoś krok po kroku tak, by miało to trwałe fundamenty. I wcale niewykluczone, że trybuny, i tak już mocno przetrzebione, będą coraz bardziej samotne. Bo wkrótce za próby walki o lepsze jutro w takim bałaganie podziękować mogą nawet ci najcierpliwsi.

MARCIN BORZĘCKI

Opublikowane 11.06.2017 11:15 przez

redakcja

Zaloguj się albo komentuj jako gość
Liczba komentarzy: 75
avatar
 
Zdjęcia
 
 
 
Audio i wideo
 
 
 
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sebastian Ro(L)ewski
Sebastian Ro(L)ewski

Derby Warszawy tylko na Służewcu.

absinth
absinth

Na Łazienkowskiej stadion jak bajki, a na Polonii taki chujowy 🙂

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Hala Madryt
Hala Madryt

Teraz na wszystkich stadionach w Warszawie są bazary albo żużel leci, tylko na Łazienkowskiej, na pięknej trawie trenują bohaterzy

v. Lynden
v. Lynden

Parafrazując klasyczne słowa Krzysztofa Stanowskiego – słodkopierdzący Engel nie jest lekiem na całe zło Polonii Warszawa. Wszystko wskazuje na to, że historia zweryfikowała jego przydatność dla futbolu.

Urkides
Urkides

Lekiem na całe zło jest jakaś skoordynowana polityka sportowa w Wawie. Ostatnio zrobiłem sobie przejażdżkę rowerową po „obiektach sportowych” Wawy. Byłem na Gwardii (chwasty i ruina), potem na Skrze (chwasty i ruina) potem na Spójni, Hutniku i Marymoncie (trochę chwastów ale jakieś zycie sie toczy). Naszła mnie taka refleksja że w czasach słusznie minionych na tych obiektach toczyło się burzliwe życie sportowe. Sam w dzieciństwie jeździłem na Marymont i Hutnika ogledac mecze (oprócz Legii oczywiscie)
A dzisiaj wszystko jest pogrążone w chaosie nawet jak coś sie dzieje w sensie sportowym to nie wiadomo co dalej.
Uważam że Polonia powinna być drugim wiodącym klubem Warszawy a do tego kilka lokalnych dobrze działających. Ursus, Hutnik, Dolcan, Marymont i okliczne.
Czy ktoś ma jakąś koncepcję na funkcjonowanie sportu w Wawie? Odnoszę wrażenie że najlepsza ma Legia ale to zbyt mało dla naszego miasta.

adrian92
adrian92

Poza Ł3 znam dobrze tylko obiekty GKP Targówek i Olimpii, a tam akurat tragedii takiej jak na Skrze nie ma, ale pełna zgoda co do tego że polityka miejska jest tu tragiczna… Stolica, bogate, ponad 2-milionowe miasto, a zarządzanie obiektami sportowymi gorsze niż w weilu mniejszych i biedniejszych ośrodkach… Najgorzej podobno ma Gwardia, ale tak się na nich chyba MSW uwzięło bo nie chce ich na swoim terenie, tylko gdzie ta biedna Gwardia ma stamtąd pójść…

Dawidp
Dawidp

Wydaje mi się że Legia się powinna zająć resztą małych klubów. Stworzyć coś takiego żeby male kluby sobie działały, a sama L miala z tego korzyści. Mioduski chce akademii co jest fajne ale mając kilka mniejszy filii w całej Wa-wie miałby większy przegląd mlodych zawodników, Chyba Stano kiedyś napisał artykuł o tym że dawniej na kazdym osiedlu byl klubik i szkolil młodych, a on sam teraz wozi syna na legie bo chyba wygodniej czy cos takiego.

Stan Levy
Stan Levy

Przecież Legia współpracuje z mniejszymi klubami w Warszawie i okolicach. Znalazłem na stronie:
„Od sezonu 2013/2014 Legia Warszawa rozpoczęła ścisłą i długoterminową współpracę z sześcioma Klubami Partnerskimi: Ursusem Warszawa, SEMP Warszawa, Varsovią Warszawa, Drukarzem Warszawa, Legionovią Legionovo oraz Zagłębiem Sosnowiec.”
Tylko, że sama Legia nie uratuje wszystkich warszawskich klubów.

Dawidp
Dawidp

Wydawalo mi sie ze tak nie jest. Chodziło mi o kopaną, mój błąd. Nie mam rozeznania czy kwestie finansowe, czyli najczęstsze, grają tutaj role, czy organizacja albo jej brak, a może tak jak w polonii zarządzają tym ludzie którzy, jak wszystko na to wskazuje, robić tego niepowinni.

Urkides
Urkides

Legia dobrze rozwija współpracę z klubami ale sama nie podniesie poziomu sportu w Wawie. Poza tym ilu piłkarzy moze legia objąć szkoleniem w wieku juniora? W tym wieku Legia może miec po 2 druzyny w każdym roczniku a wiec około 30 zawodników. Gdyby każdy z tych małych klubów miał podobną piramidę szkoleniową jak Legia to ile talentów miałoby szansę na dalszy rozwój? Każdy z tych klubów powinien mieć rozbudowane szkółki, współpracę ze szkołami ze swojej okolicy a dalej takie kluby jak Legia czy Polonia mogłyby wybierać najzdolniejszych.
Jestem ciekawy jaką pracę w zakresie rozwoju szkolenia wykonuje MZPN? Czy szkoli trenerów dziecięcych, monitoruje poziom szkolenia?
Jest od pyty szkółek dla dzieci w wieku 7-11 lat a co dalej? Gdzie ci chłopcy mogą kontynuować szkolenie na wysokim poziomie?
Może nie jestem dobrze poinformowany ale wydaje mi się że w Wawie tylko Legia, Polonia i Znicz Pruszków prezentują jakiś poziom szkolenia. A, no jeszcze Escola Varsovia. A co z resztą?

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN

No niestety, do Londynu to nam daleko pod tym kątem. Ba, nawet do Krakowa.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN

Stadionik Olimpii na Woli wygląda jako tako.

stasiekl
stasiekl

Nie płacz polonio twa z żalu co serce rwie, nie płacz warszawski psoe bo w 3 lidze nie jest źle….

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

headcharge
headcharge

Trochę się dziwię, że nikt z kasą nie chce przejąć klubu Polonia Warszawa. – Zasłużony, z tradycją, marką w naszym kraju, do wzięcia z III ligi byłoby niedrogo. A no i oczywiście jest jakakolwiek perspektywa na nowy stadion, no bo jak nie w Warszawie na Polonii, to gdzie wybudują? – W Łomży? – A jeśli nawet, to ilu przyjdzie kibiców? – 100?

Poker
Poker

Polonia Warszawa to najstarszy warszawski klub, miasto takie jak Warszawa powinno miec nawet trzy kluby w ekstraklasie

GooDOMaDOM
GooDOMaDOM

Lepiej jeden dobry niż 3 chujowe.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

adrian92
adrian92

„Polonia Warszawa to najstarszy warszawski klub(…)”
Najstarsza jest Korona (data zał. 1909 rok)

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN

Marymont nie jest przypadkiem starszy od Polonii?

Krzysiek111
Krzysiek111

W czym zaslużony klub ? Jednak życzę Wam powrotu do e-klapy , to jednak bardziej mnie boli: Hutnik,Marymont,Olimpia,Gwardia,Okęcie,Ursus ,Dolcan….

zuy_pan
zuy_pan

Krzysiek, pytasz w czym zasłużony? Poczytaj o początkach Polonii, oraz o tym, że przed wojną to był główny i najpopularniejszy warszawski klub. Legia zawdzięcza swoją pozycję resortowemu zapleczu za komuny, podczas gdy Polonia jako zaledwie klub kolejowy nie mogła liczyć na wiele. Mało jest tak zasłużonych historycznie klubów jak Polonia

adrian92
adrian92

Wtedy nie robiono oficjalnych rankingów, choć faktycznie Polonia była w okresie międzywojennym chyba bardziej popularna, a na pewno wpływ na to miało też to że jej stadion zlokalizowany jest na obszarze przed wojną najgęściej zaludnionym. Frekwencja na meczach tego jednak nie pokazywała- Legia miała podobnie jak Polonia frekwencję w okolicach 15-20k/mecz. Natomiast dopóki Legia grała w Lidze, to ona przeważnie kończyła sezony wyżej niż Polonia, więc jeżeli chciałeś przekazać tu też, że to „Czarne Koszule” lepiej grały wtedy w piłkę to popełniasz błąd.

Krzysiek111
Krzysiek111

Znam te brednie na pamięć. Ale pytałem poważnie. W czym zasłużony. Wykreowała Olisadebe ? ok jakiś argument. Dał nam wyjazd na MŚ.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN

Też uważam, że Polonia powinna wrócić, zawsze to jeden ciekawy mecz w stolicy więcej. W Polsce jednak jest taka mentalność, że nikt nie chce inwestować w kluby. Chcą mało włożyć, a dużo wyjąć, a wiadomo jak to z tym w KSP jest. Kibiców nie za wielu, stadion niedzisiejszy więc i możliwości zarobku średnie.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

GooDOMaDOM
GooDOMaDOM

Nie załatwili sędziów w ostatniej kolejce.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

aitor
aitor

W minionym sezonie spuszczono drużynę do III ligi (przy czym rola „mistrza taktyki” była zdaniem kibiców nie do przecenienia), przy okazji marnując wysoki jak na II ligę budżet. Jesienią faktycznie wypchnięto z trybun ultrasów. A jeszcze wcześniej rozbito jedność środowiska kibicowskiego, które wielkim nakładem sił i środków próbowało odbudowywać Polonię. Warto też spojrzeć, jakie były obietnice, a jakie są rzeczywiste dokonania, w sprawie modernizacji stadionu. Jak na razie skończyło się na obiecankach i paru banerach wywieszonych na płocie… Jednocześnie zarobki zarządu są podobno (jak się słyszy) nieadekwatne do skali tych „sukcesów”.

Legionista
Legionista

Sądzę, że są tam gdzie lubią 😉 jak się słucha Polonistów to opowiadają takie osobiste i traumatyczne historie, że faktycznie lubią taką drogę. Martyrologia Polonisty. Wiecznie oszukiwani przez Właścicieli/Zarząd/Prezesów, oszukiwani przez miasto, przez dzielnicę, przez własne legendy, sami podzieli na kilkuosobowe grupy, śmiertelnie nienawidzące się nawzajem. No i tak okropna Legia w dodatku … Stawiam, że nawet jak się pozbierają to tylko po to by znowu szorować o dno ku uciesze i realizacji swoich wewnętrznych potrzeb.

adrian92
adrian92

Podobnie mają też Cracovia (jak można nazwać SWOJĄ grupę w odniesieniu do jednego wroga-„Anty-Wisła”??!!! To dopiero trzeba mieć kompleks) i Atletico w Madrycie. Kompleksy wobec bardziej utytułowanego rywala i doszukiwanie się spisków, no bo przecież co złego to nie my, cały świat się na nas zmówił i jeszcze pomaga naszym rywalom, bo to podejrzane że im się wiedzie lepiej niż nam… A wypadku kibiców z K6 dochodzi jeszcze zadzieranie nosa jakby dopiero co grali co najmniej w 1/4 finału LM… Życzę im powrotu do najwyższej klasy rozgrywkowej, w końcu jako Warszawiak uważam że to miasto zasługuje na co najmniej 2 kluby w elicie, ale nie cierpię tej ich mentalności, więc mam nadzieję, że po powrocie będą trochę taką drugą Pogonią- za mocni na spadek, za słabi na puchary.

XardasKSP
XardasKSP

Szkoda ze nie macie zgody: „Dwie dumy PRLu: GTS & CWKS na zawsze razem” aka „damy kazdemu za sukces nie wazne HGW, komunisci, POgrobowcy komunizmu, milicja czy ITI”.

Cracovia i Polonia to dwa kluby co komuszka sie niesprzedaly co honor i godnosc zachowaly, i dlatego jest wieczna zgoda.

adrian92
adrian92

Nie sprzedały się bo nie musiały- komuniści i tak je kontrolowali, jak wszystko… Poducz się bo żyjesz bajkami o tamtych czasach. A mimo wszystko i tak życzę tego stadionu bo to przynajmniej będzie sprawiedliwie (jakie to komunistyczne, nie? 😉 )
PS Zobacz gdzie jest teraz Cracovia, a gdzie KSP- i opowiedz sobie sam, dlaczego Polonia jest tam gdzie jest…

XardasKSP
XardasKSP

Nie musialy, Polonia powiedziala milicji stanowcze nie podczas gdy CWKS musial szukac kibicow po podmiejskich wioskach bo ci prawdziwi Legii ktora zbankrutowala w 1938mym pewnie nie wszyscy chcieli chodzic na symbol PRLu stworzony przez Borodzilowskiego.

A GTS tak samo chetnie przyjal milicyjny protektorat. Karma juz spotkala: GTS, Ruch i Gornika. Polonie spotkala za Dyskobolie. Licze mocno na to ze dla CWKSu szykuje sie cos wyjatkowego od losu 😀

A co do stadionu to rzeczywiscie komunistycznie zgodnie z tradycja CWKSu obrobic podatnikow w Warszawie pod przymusem z 500 mln PLN a potem dac to wszystko na stadion dla CWKSu, nie ma co tradycja zachowana POgrobowcy komunizmu zrobili swoje. A podobno nie ma pieniedzy na „chore dzieci” o ktorych lewaczki cos miaucza ale wola dac na CWKS.

Zgodnie z komusza tradycja HGW wyslala konserwatora zabytkow aby JW niezbudowal za wlasne pieniadze stadionu dla Polonii w kapitalistyczny sposob, bo jakze to tak ich CWKS mialby miec rywala i czesciej zbierac 3-0 w derbach, partyjni nie mogli do tego dopuscic.

adrian92
adrian92

Za wikipedią (żeby nie było, że podaje z portali Legijnych) „:: „W 1938 roku większość sekcji drużyny rozwiązano, pozostawiając jedynie trzy: tenisową, pływacką i motorową[16].” Skąd więc ten mit o rozwiązaniu Legii- kluby do lat 90-tych były w Polsce wielosekcyjne, a to że zlikidowano sekcję piłkarską, nie równa się rozwiązaniu klubu. I skąd te głupoty z pokaraniem? Polonia spadła, nie za „fuzję” z Dyskobolią, tylko dlatego że wychuja;li was JW (nie mów że nie wiedział komu sprzedaje klub) i pewien „byznesmen” z Katowic- jeżeli chcesz to nazywać karmą to proszę, ja uważam że to po prostu było .chujowe zarządzanie…

XardasKSP
XardasKSP

Jakos karma dopadla kazdego Ruch, Gornika a nawet GTS, tylko na CWKS jeszcze karma czeka….. i ma dla nich cos wyjatkowego mam nadzieje.

Co do CWKSu to tak samo jak z Polonia chodzi mi o tylko o sekcje pilkarska. Nie interesuje mnie co robia inne sekcje CWKSu czy Polonii. Ja ogladam pilke nozna.

N.
N.

Historia nośnikiem pięknej propagandy. Legia wojskowa była od samego początku, rozumiem, że kibic KSP w swej chronologii nie uzna pierwszego MP zdobytego w czasie najbardziej stalinowskich czystek, to 1946, jeszcze pod patronatem resortowym – bardzo nielubianym przez Polaków..

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Krzysiek111
Krzysiek111

Żeby honor i godność zachować najpierw trzeba te wartości posiadać.

XardasKSP
XardasKSP

Nie kazdy sie sprzeda za „kielbaske w bulce” jak CWKS komuszka, a kibice ktorych jest tak wielu to potomkowie tych z lapanki w latach 50-tych ktorych po podmiejskich wioskach pakowano do autobusu i jechali na mecz CWKSu bo darmowa kielbaska i wycieczka do centrum 😀

Legionista
Legionista

Wiesz, idąc tym tokiem rozumowania, i stawiając „kreskę” na 89′ to Legia, liczbowo większość trofeów wywalczyła już w „kapitalistycznej” Polsce. Ciężko nawet zrobić miarę w której można porównać sukcesy Legii i Polonii w „wolnej Polsce” …

XardasKSP
XardasKSP

CWKS bo Legia to zbankrutowala w 1938mym i nie zaczela od nowa jak Polonia teraz od IV ligi. A co do kapitalistycznej Polski to POgrobowcy komunizmu juz zapewnili ten „kapitalizm” jak zrobili w dawnym stylu co sie dalo dla CWKSu.

Rzeczywiscie komunistycznie zgodnie z tradycja CWKSu obrobic podatnikow w Warszawie pod przymusem z 500 mln PLN a potem dac to wszystko na stadion dla CWKSu, nie ma co tradycja zachowana POgrobowcy komunizmu zrobili swoje. A podobno nie ma pieniedzy na „chore dzieci” o ktorych lewaczki cos miaucza ale wola dac na CWKS.

Zgodnie z komusza tradycja HGW wyslala konserwatora zabytkow aby JW niezbudowal za wlasne pieniadze stadionu dla Polonii w kapitalistyczny sposob, bo jakze to tak ich CWKS mialby miec rywala i czesciej zbierac 3-0 w derbach, partyjni nie mogli do tego dopuscic.

PS. Wasi kibice to potomkowie „sebixow” z lapanki zwozonych na stadion w latach 50-tych przez PRL. Zwozili ludzi skad sie dalo i dawali darmowe kielbaski na stadionie i tak powstala kibicowska potega CWKSu bo przedtem pelen stadion w nizszej lidze na K6 a na CWKS pustki byly w Ekstraklasie.

Legionista
Legionista

Gościu, ale jakieś fakty. Sukcesy Legii i POlinii w latach 89 – 2004 (pozwolenie na budowę), frekwencja, perspektywy rozwoju. LEgii właśicielami w tym czasie były naprawdę duże firmy. Takie Deawoo chciało kupić poł Polski swego czasu. Cechujesz w sobie właśnie to co kocham w Polonistach 🙂 wylać wiadro pomyj sobie tylko znanym kodem i odtrąbić sukces. Spadliście do III ligi (CZWARTY poziom rozgrywek w Polsce, a największe zmartwienie to biurowniec obok potencjalnego stadionu, porażka Legii z BVB i śledzenie z wypiekami na twarzy potknięć Legii). Dlatego prawdziwe zycie was odrzuca…

XardasKSP
XardasKSP

A zauwazyles moze ze sukcesy CWKSu w wolnej Polsce wziely sie z tego ze na CWKSie bylo wiecej kibicow ergo wieksza mozliwosc marketingu i reklamy? A skad sie wzielo tych wiecej kibicow skoro po wojnie na K6 pelen stadion a na CWKSie pustki?

Ano wzielo sie bo komuszki zwozili z pod Warszawskich wiosek kogo tylko sie dalo na CWKS w latach 50-tych. Typowa lapanka „sebixow” na kielbaske i piwko oraz odwiedziny w miescie za darmo + mecz w bonusie. No i z czasem to zalapalo zwlaszcza ze jedyna konkurencja byla zniszczona…. a dzis potomkowie tych „sebixow” z lapanki to wlasnie te rzesze kibicow na CWKSie o ktorych slyszala cala Europa jak najechali na Wilno, podpalili dzieci w Kopenhadze, zrobili rekonstrukcje odsieczy Wiedenskiej we Wiedniu a w Rzymie chcieli rozbic schody hiszpanskie, chociaz nic nie przebije walki z glosnikami w samolocie 😀 Ot „zuleta” utrzymuje proletariackie tradycje: https://www.youtube.com/watch?v=iAOq2z2ZdOE

Legionista
Legionista

Nie, ludzie chodzili na Legię bo Legia ma WYNIKI. Fantatyków pewnie każdy klub w PL ma podobnie. Tj podobnie proporcjonalnie. Kilka procen sportowców, 10-15 procent wariatów co będą zawsze i wszędzie, drugie tyle „Janków” co chcodzą z nudów podłubać słonecznik w niedzielne popołudnie. Reszta zależy tylko od mody. Skoro Legia dawała gwarancję walki czy to o tytuły czy to o mecze w Europie to ludzie chodzili, trudno żeby w takich warunkach Warszawa wybudowała stadion dla Skry lub Marymontu … Wybudowała najlepszemu, doszukiwanie się tu drugiego dna jest śmieszne, a snucie terorii spiskowych dziejów żenujące. Gdyby Polonia utrzymała poziom z czasów 97 -2002 to na pewno ten stadion by powstał już dawno i nie było by tematu.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

N.
N.

XardasKSP – a kto sprzedał się za fuzję i chodził na przeniesiony do Warszawy Groclin? Kto przyjął Króla? Kto chodził z Olejniczakiem z SLD na marsze? To nie Oleksy pracował w Polonii jako prezes?
Strasznie wybiórcza jest wasza pamięć oraz wybieranie z historii najbardziej pasujących do opowieści elementów. Komuna upadła, Legia zdobyła 9 tytułów, Polonia upadła dwa razy. A jej kibice za srebrniki przyjęli przefarbowanie Groclinu.. Honor i wierność, nie ma co…

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

PhoenixLk
PhoenixLk

taka ciekawostka… na jednym ze zdjęć jest sztandar z datami 1915 – 1965… jak to się ma do obecnej historii klubu, że ten powstał w 1911?

adrian92
adrian92

Jako klub sportowy powstali własnie w 1915- co prawda wcześniej istnieli, ale była to chyba nieformalna grupa… Dla mnie bardziej ciekawa jest ta notka z wikipedii:
„Maj 1912 roku jest podawany jako oficjalna data założenia klubu przez ich pierwszych graczy (Jan Gebethner, Janusz Mück i inni) w ich oświadczeniu złożonym w 1959 roku przed notariuszem. Ze względu na ostry zakaz władz carskich dotyczących tworzenia stowarzyszeń o większym zasięgu, nazwy Klub Sportowy użyto po raz pierwszy nie wcześniej niż w roku 1914.”

GooDOMaDOM
GooDOMaDOM

Kogo to obchodzi w ogóle. Chyba są tam gdzie być powinni.

MiodekBralczyk
MiodekBralczyk

Skurwienie się z Groclinem wyszło bokiem. I gra „na licencji”.
Teraz – niech odrabiają i pokażą, że Warszawa NAPRAWDĘ ma dwie drużyny.
Mimo, że jestem Legionistą – życzę Polonii powrotu. Na taki poziom, na jaki ten klub stać.
Jeśli eKlapa – to zapraszam.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

XardasKSP
XardasKSP

Tez tego zycze CWKSowi niech w koncu ich PRLowska a pozniej POwska historia zakonczy sie tam gdzie powinna wedlug karmy ktora o tych lewaczkow sie w koncu takze upomni jak upomniala sie o GTS, Ruch i Gornika za te 40 komuszych lat.

Polonie karma dopadla za Dyskobolie, ale CWKS spotka cos znacznie ciekawszego bo naprawde dlugo sobie pracowali a karma w koncu zatoczy krag.

N.
N.

A co życzyłeś Olejniczakowi, jak razem z wami na marsz szedł? Albo Oleksemu? Rozumiem, że kibice KSP nie uznają pierwszego tytułu MP z 1946 zdobytego pod patronatem resortu Milicyjnego?

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Specjal
Specjal

Jako kibic Legii napiszę: Polonio wracaj do ekstraklasy.Warszawa zasługuję na co najmniej dwa kluby w elicie.Polonia tak jak nasza Legiunia to przedwojenna warszawska tradycja,której należy się szacun!!! Czekam na derby nara

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Specjal
Specjal

Wolałbym żebyś nie oceniał/oceniała moich wypowiedzi.Mam wrażenie,że brakuje Ci niezbędnej dobrej woli aby móc prowadzić z Tobą uczciwą dyskusję.Pozdrawiam

Krzysiek111
Krzysiek111

Teraz już nie żartuje. Weź się kurwa zakochaj w kimś.

Łomot
Łomot

„Kilkanaście lat temu trybuny tego stadionu wypełnione były do ostatniego miejsca, a twarze świętujących kibiców roześmiane.”

Obalmy wreszcie ten mit. W tamtych czasach na polską ligę, a zwłaszcza na Polonię chodziła garstka kibiców. Klub ten nawet w swoim mistrzowskim sezonie nie potrafił przyciągnąć regularnie kompletu widowni na swój siedmiotysięczny stadion w półtoramilionowym mieście.

Bojlero
Bojlero

Nie wiem co za gamoń pisał ten tekst, ale wystarczy minimalny „research’ albo po prostu odrobina kompetencji dziennikarskich, żeby wiedzieć, że stadion przy Konwiktorskiej nie został wypełniony do ostatniego miejsca NIGDY w nowożytnej historii polskiej klubowej piłki nożnej. Ani na żadnych „derbach” z Legią, ani na żadnym meczu w sezonie 99/00. Polecam chociażby stronę 90minut.pl.

Co do świętowania rzeczonego mistrzostwa, to garstka kibiców KSP, która odważyła się wyjść z kanałów została bardzo szybko wygoniona ze Starówki przez kibiców Legii. Tutaj polecam: http://www.dumastolicy.pl/kibice/kalendarium-kibicow/

Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka
Jak Co Szabat: Moshe Ohayon - Prywatnie Kolega Herberta Dicka

Niech gniją w czeluściach, nie ma gorszych Polonii niż ta z Warszawy i Pasłęka, jebać.

Użytkownik usunięty
Użytkownik usunięty

Treść usunięta

Dawidp
Dawidp

Pamiętam że Wojciechowski przebakiwal cos o Narodowym… Ale chciał najpierw awansu do CL. Czyli caly swoj plan oparł na jednorazowym strzale. To takie typowe dla ludzi zarządzających polskimi klubami. Zamiast najpierw stworzyć struktury do awansu żeby klub zdrowo funkcjonował nawet w przypadku jego braku. Fajnie działają w Legii, Lechu, Jadze, Lechii… Co w sumie pokazuje tabela.

Stan Levy
Stan Levy

Polonia lubi awanse przy zielonym stoliku to i utrzymanie dzięki licencjom będzie im pasować.

Szalony Azjata
Szalony Azjata

Są dwie wielkie drużyny w Warszawie. Legia Warszawa i rezerwy Legii Warszawa.

A tak na poważnie, to szkoda kurwa. Brakuje w Warszawie derbów i tyle w temacie. Tak samo, jak Widzewa brakuje…

Grandal
Grandal

Buszewska, pyra najaktywniejsza w temacie. Wszędzie napomyka o Legii… jadem plując na lewo i prawo. Niby błyskotliwie, niby oryginalnie, niby retorycznie, niby… wszystko niby.
Zamknij już swoją paszczę i zadaj sobie pytanie co z Wartą w Poznaniu? Ciągłe pitolenie o Legii stało się w twoim wykonaniu żałosne.

I Sekretarz KC PZPN
I Sekretarz KC PZPN

Mimo wszystko życzę Polonii powrotu do Ekstraklasy bo chcę by stolica miała jak najliczniejszą reprezentację w najwyższej klasie rozgrywkowej. Polonia mimo całej wrogości między nią, a Legią to jednak zasłużony dla Warszawy jak i całej Polski klub.

sixyears
sixyears

Nikt po nich płakać nie będzie w Warszawie.

N.
N.

Fajny reportaż, tylko brakuje jednego, bardzo istotnego wątku, który ma ogromny wpływ na dzisiejszą Polonię – kupno licencji przez Polonię, która grała w dzisiejszej I lidze mimo pieniędzy pompowanych przez Wojciechowskiego i nie potrafiła sportowo awansować do Ekstraklasy. Od tego zaczęły się wszystkie nieszczęścia Polonii – pompowanie przez Wojciechowskiego wielkich pieniędzy, brak sukcesów sportowych, po kilku latach zawijka z klubu, a potem nieszczęsny Król, którego jednak przyjęło towarzystwo na K6. Jak widać, to nie komuna była największym wrogiem Polonii, tylko ludzie, którzy się w niej zainstalowali – po 1990 r Polonia dwa razy była na szczycie i dwa razy spadał na sam dół. Zwyczajnie, zawsze problemy Polonii wynikały z decyzji ludzi z Polonii – działaczy, kibiców, prezesów. A piękne opowieści o gnębieniu , bo Polonia była patriotyczna można włożyć między bajki – pierwszy tytuł w historii Polonia zdobyła pod patronatem resortu Milicji Obywatelskiej…

Weszło
21.09.2020

Wilczek strzela Brondby, Przybyłko z dubletem, szalony weekend w Championship | STRANIERI

Weekend bez bramek Polaków? Takiego od dawna już nie uznajemy. Do gry wróciły już wszystkie najsilniejsze ligi świata, włącznie z Bundesligą i Serie A, więc na boiskach mamy coraz więcej biało-czerwonych akcentów. Powody do uśmiechu są jednak zwykle takie same, bo każdy się spodziewa, kto błysnął w ten weekend w Europie i na świecie. Niemniej […]
21.09.2020
Weszło
21.09.2020

PRASA. Michniewicz bliski poprowadzenia Legii

W poniedziałkowej prasie: Czesław Michniewicz blisko Legii Warszawa, historia Mateusza Klicha prowadząca go do goli w Premier League, pochwały dla Górnika Zabrze, krytyka dla Legii, echa konfliktu Kucharski-Lewandowski. Zapraszamy na prasówkę. PRZEGLĄD SPORTOWY Po 22 latach Górnik Zabrze wygrał na Legii, którą może przejąć trener Czesław Michniewicz. Czarne chmury zbierały się nad Vukoviciem od jakiegoś […]
21.09.2020
Weszło
20.09.2020

Pewna wygrana Juventusu w debiucie Pirlo, koszmarny kiks Bereszyńskiego

Andrea Pirlo może nie wszedł do środowiska trenerskiego razem z drzwiami i futryną, ale na pewno nie zasiał ziarna wątpliwości, czy nadaje się do tego zawodu. Udanie zadebiutował jako szkoleniowiec Juventusu, który nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem Sampdorii. Niestety, swoją cegiełkę do tej porażki dołożył Bartosz Bereszyński. Polski obrońca długo – w porównaniu do […]
20.09.2020
Hiszpania
20.09.2020

Ligowy falstart Realu Madryt

Widzieliśmy już tyle meczów tego typu… Jedna drużyna, murowany faworyt, od pierwszej minuty bawi się piłeczką. Tu jakiś drybling, tam jakaś klepka, po stracie zazwyczaj od razu pressing i odzyskanie kontroli. Ale czy piłkarze tworzą jakiekolwiek groźne sytuacje? No nie, minuty mijają, blok defensywny rywali się przesuwa, w poczynania faworyta zaczyna się wdawać pośpiech oraz […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Ręka Trałki nie była ręką Boga. Lech wyszarpał wygraną w derbach

25 lat czekania na derby Poznania i jeśli mamy być szczerzy, po dzisiejszym meczu nie poczuliśmy żalu, że ta przerwa była tak długa. Od starcia Lecha z Wartą oczekiwaliśmy znacznie więcej, oczywiście głównie ze strony gospodarzy. „Kolejorz” zaliczył najmniej jakościowy występ w tym sezonie, ale paradoksalnie właśnie w nim zgarnął pierwszy ligowy komplet punktów. Wartę […]
20.09.2020
Anglia
20.09.2020

Wydaj miliony na nowych napastników, trzymaj w bramce Kepę

Żeby wyliczyć wszystkich błyskotliwych zawodników ofensywnych Chelsea, musielibyśmy zaangażować obie dłonie, a i tak mogłoby to nie wystarczyć. Już w okresie transferowej smuty klub zdołał dostarczyć paru ciekawych piłkarzy, głównie ze swojej słynnej Loan Army. Tammy Abraham, Mason Mount czy Christian Pulisic ciągnęli wózek w ciężkich czasach, więc w nagrodę w minionym okienku otrzymali pierwszorzędne […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

LIGA MINUS: Górnik miażdży Legię, Vuko na wylocie?

Jak co kolejkę zapraszamy was na szaloną podróż wraz z szalonymi podróżnikami. Tym razem w świat Ekstraklasy zabiorą was Wojciech Kowalczyk, Leszek Milewski, Jakub Białek i Paweł Paczul. Jest o czym gadać! Legia dostała w trąbę, mówi się, że Vuković może wylecieć, Lech wygrał derby. No to wio! 
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Pożegnanie Bohara w meczu do kotleta

Jeśli chodzi o pierwszą połowę meczu Zagłębia z Cracovią, to chcemy wam powiedzieć, że to było całkiem udane lato, może nie tak ciepłe jak dwa lata temu, ale też dużo nie padało i można było korzystać z pogody. Pojeździć na rowerze, popływać, zjeść loda czy pograć w cymbergaja w nadmorskim kurorcie, zapijając kolejne punkty piwkiem […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

„Wsiadłem w karetkę i wyjechałem ze stadionu”. Patologia w Olimpii Elbląg

Dzieje się, dzieje w II lidze i nie dzieje się dobrze. W Olimpii Elbląg doszło do niezłej patologii. Zaczęło się od tego, że pseudokibice przeprowadzili rozmowę motywacyjną z piłkarzami klubu po przegranym meczu z Bytovią, którą łagodzić próbował trener Łukasz Kowalski. I niestety – za kolejny cel pseudofani obrali sobie jego. W konsekwencji kolejny mecz […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Korona grała, Górnik strzelał. Beniaminek lepszy od spadkowicza

Strzały na bramkę? 20:3 dla Korony. Bramki? 2:0 dla Górnika. Kielczanie zostali kolejną ofiarą beniaminka z Łęcznej, który do ligi wchodzi w kapitalnym stylu. Owszem, ekipa Macieja Bartoszka była najpoważniejszym rywalem Górnika, jednak nie zmienia to faktu, że bilans: trzy mecze, dziewięć punktów i zero straconych bramek, wygląda lepiej niż solidnie. Nie byłoby tego sukcesu, […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

LIVE: Derby Poznania. Na papierze pogrom. Na boisku wyrównany mecz!

Siemanko! Niedziela, popołudnie, Ekstraklasa, a więc także nasza relacja LIVE. Dziś Ekstraklasa serwuje nam dwa mecze. Na start – Zagłębie Lubin kontra Cracovia. Na papierze to spotkanie ma wszystko, by było ciekawe. Zwłaszcza, że Cracovia jest podrażniona po dwóch wpadkach z beniaminkami i chce zdobyć wreszcie jakieś punkty na plus (bo ujemne już nadrobiła). Później […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Andrea Pirlo z wymarzonym debiutem? Juventus zaczyna sezon

Sampdoria Genua. Co przeciętny polski kibic wie o tym klubie? Ach, grali kiedyś z Legią. No i to ci od Linetty’ego i Bereszyńskiego. A właściwie już jednego z tej dwójki, bo były pomocnika Lecha zameldował się już w Torino. Między innymi dlatego Juventus nie powinien mieć dzisiaj problemów ze spraniem rywala. Przed Andreą Pirlo okazja […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Czy Warta Poznań strzeli kiedyś gola w Ekstraklasie?

Warta Poznań nie tylko nie strzela goli, ona nawet nie tworzy sobie zbyt wielu okazji bramkowych. I co więcej – nie jest to stan, który nas jakoś wyjątkowo zaskoczył. O ile w pierwszym meczu z Lechią Gdańsk udawało im się jeszcze coś wykreować, o tyle w dwóch kolejnych spotkaniach Zieloni ewidentnie grali na bezbramkowy remis. […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Timo Werner poprowadzi Chelsea do zwycięstwa z Liverpoolem?

„The Blues” kontra „The Reds” czyli ligowy klasyk w Premier League. Na takie spotkania długo się czeka, choć akurat w tym sezonie niekoniecznie znalazło to swoje zastosowanie, bo przecież mamy dopiero drugą ligą kolejkę. Niemniej szykuje nam się ciekawe starcie, bo wzmocniona Chelsea potrzebuje trampoliny, żeby lepiej wejść w sezon. Zresztą przekonujące zwycięstwo przyda się […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Turysta Remy, leniuch Stolarski, czyli krótka rzecz o kompromitacji

To będzie opowieść o dwóch takich, co skompromitowali się z Górnikiem Zabrze. Pierwszy bohater maczał palce przy trzech bramkach przyjezdnych z Zabrza, prezentując całą gamę niekompetencji. Od złego ustawienia, przez krycie na radar, po pilnowanie pustej przestrzeni. Dosłownie wszystko, co tylko najgorsze może zrobić obrońca, wyłączając samobója. Drugi bohater zaś pokazał, że jest niezwykle konsekwentny […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Z Wojciechowskim do Barcelony, trałkowanie i pirania Leo. Sceny z kariery Łukasza Trałki

Ojciec zabierał go na mecze Stali Mielec, Józef Wojciechowski zabierał go prywatnym samolotem na El Clasico. Razem z Paulinho pokonywali w Pucharze Polski zawsze groźny Start Otwock. Poznał od środka szalony świat Antoniego Ptaka, zapisał się w ligowym kolorycie trałkowaniem, w Lechu poznał rozegrał więcej meczów niż Czesław Jakółcewicz czy Teodor Anioła. Łukasz Trałka od […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Lech rozbije Wartę w derbach Poznania? Atrakcyjne kursy na pewną wygraną „Kolejorza”

Derby miasta, na których kibice siedzą na trybunach obok siebie? W Poznaniu to możliwe. Ekstraklasa serwuje nam dziś pierwsze od lat spotkanie dwóch największych, wielkopolskich klubów – Lecha oraz Warty. Czy Poznaniacy, którzy będą chcieli odpocząć po boju z Hammarby, zaliczą wreszcie pierwsze w sezonie zwycięstwo? A może Warta powtórzy niespodziankę sprzed lat? Typujemy ten […]
20.09.2020
Weszło
20.09.2020

Zagłębie Lubin i napastnicy. Status związku: to skomplikowane

Napastnicy w Zagłębiu Lubin? Bolesny temat. No, chyba że jesteś obrońcą czy bramkarzem przeciwnej drużyny. Wtedy temat staje się przyjemny. Rozumiemy, że nie jest wcale łatwo zastąpić Bartosza Białka. To nie był tylko młodziak z potencjałem. Ładował sporo goli, grał świetnie, przyciągał uwagę i pochwały kibiców. Wysoko zawiesił poprzeczkę. Jednak nie w tym rzecz. Bo […]
20.09.2020