Od 2022 roku Rosja pozostaje wykluczona ze wszystkich rozgrywek międzynarodowych organizowanych przez UEFA. Choć temat powrotu rosyjskich drużyn od pewnego czasu przewija się w przestrzeni publicznej (głównie dlatego, że sama Rosja by sobie tego życzyła), w przyszłym sezonie na pewno się to nie wydarzy.
UEFA nałożyła na Rosję zakaz w lutym 2022 roku, tuż po jej inwazji na Ukrainę. Wydarzyło się to tuż po tym jak Polska, a następnie Szwecja i Czechy, odmówiły gry z Rosjanami w barażach o mundial w Katarze.
UEFA przedłużyła zakaz dla Rosji. W przyszłym sezonie nie wrócą do rozgrywek
– FIFA i UEFA zdecydowały wspólnie, że wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno reprezentacje narodowe jak i zespoły klubowe, zostają zawieszone z udziału w rozgrywkach FIFA i UEFA aż do odwołania – ogłosiła europejska federacja 28 lutego 2022 roku.
Rosja od tego czasu czyni starania, by ponownie wkraść się w łaski piłkarskiej społeczności. Jak na razie te próby nie przynoszą rezultatu. W przypadku rozgrywek klubowych, UEFA potwierdziła, że zakaz pozostaje w mocy i Rosjanie w przyszłym sezonie nie wezmą w nich udziału.
🇷🇺Oficjalnie – rosyjskie kluby na pewno nie wystąpią w tym sezonie europejskich pucharów.
Niby oczywistość, ale teraz oficjalnie potwierdzona przez UEFA. Oznacza to, że już 5 sezon z rzędu nie obejrzymy rosyjskich klubów w europejskich pucharach.
Gdyby kluby z Rosji były… pic.twitter.com/NRRGlcXN7r
— Bartłomiej Banasiewicz (@babanasiewicz) June 7, 2026
Od pewnego czasu w przestrzeni trwa też dyskusja na temat przywrócenia do rozgrywek przynajmniej reprezentacji młodzieżowych Rosji. Za takim rozwiązaniem optował choćby szef FIFA, Gianni Infantino.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Fot. Newspix