post

Opublikowane 27.10.2021 13:37 przez

Sebastian Warzecha

Wyobraźcie sobie, że bierzecie udział w turnieju o randze mistrzostw świata, organizowanym przez najwyższe władze swojej dyscypliny sportu. Zajmujecie w nim miejsce w ścisłej czołówce, ale nie dostajecie przewidzianej regulaminem nagrody. Te jednak otrzymują… osoby, które uplasowały się za wami. Niemożliwe? Też tak myśleliśmy. Aż w kategorii U-2000 (poniżej 2000 punktów rankingowych) na szachowych mistrzostwach świata wydarzyło się dokładnie to. Jak to możliwe? Cóż, osoby z miejsc 2-4. to kobiety. Niższe lokaty zajęli mężczyźni.

Całej afery zapewne by nie było i udałoby się zamieść sprawę pod dywan, gdyby nie fakt, że jednym z uczestników turnieju był Bartosz Rudecki, znany w sieci pod nickiem xntentacion, popularny streamer i szachista, który zażądał od organizatorów tłumaczeń i rozwiązania tej sytuacji, zwłaszcza, że dotyczyła ona również Polki – czwarte miejsce zajęła bowiem Aleksandra Tarnowska. Gdy jednak zamiast rozwiązania doczekał się działań zaprzeczających regulaminowi turnieju i prób zamiecenia całej sprawy pod dywan, opisał ją na Twitterze.

W rozmowie z nami podsumowuje wszystko to, co do tej pory się wydarzyło. I uwierzcie, sprawa jest zakręcona. Ale to wszystko wina organizatorów. Gdyby bowiem działali w zgodzie z regulaminem, nie byłoby żadnego problemu, a Ola Tarnowska miałaby brązowy medal mistrzostw świata oraz nagrodę pieniężną. Na ten moment – nie ma ani jednego, ani drugiego.

SEBASTIAN WARZECHA: Zacznijmy od podstaw. Wszystko zaczęło się od tego, że w kategorii U-2000 nie udało się zorganizować turnieju kobiet W2000.

BARTOSZ RUDECKI: Tak, było po prostu za mało kobiet, by utworzyć osobną kategorię. Dlatego zawodniczki, które wysłały zgłoszenie do turnieju dla swojej płci w grupie poniżej 2000 punktów, po prostu przydzielono do rozgrywek OPEN. Siłą rzeczy zaczęły więc grać turniej w grupie razem z mężczyznami. Swoją drogą, gdyby chciały, to już na wcześniej mogły wysłać zgłoszenie do turnieju OPEN i w nim grać. Bo OPEN to OPEN, wystąpić może tam każdy, o ile tylko nie przekracza określonej regulaminem liczby punktów. W takim wypadku od samego początku traktowane byłyby, jakby grały właśnie w OPEN.

Tu było jednak inaczej?

W sytuacji, która się wytworzyła, faktycznie grały w OPEN, ale traktowane były, jakby występowały w nieistniejącym kobiecym turnieju. Ostatecznie, po dziesięciu dniach i dziewięciu rundach trwania turnieju, okazało się, że 2., 3. i 4. lokatę zajęły kobiety.

A to nie zdarza się na co dzień

Sam organizator, gdy pojawiły się problemy z nagrodami, mówił nam, że takiego turnieju do tej pory nie było. Z reguły kobiety nie dominują tak grupy OPEN. Według informacji zarówno sędziego, jak i organizatora, nagrody nie były łączone, jednakże regulamin był mocno nieścisły. Co to oznacza? W regulaminie napisano, że nagradza się pierwsze trzy miejsca oraz najlepszą kobietę, ale najlepsza kobieta nie może być jednocześnie wicemistrzem świata w kategorii OPEN.

Zwycięzcą bezapelacyjnie jest więc gracz z Indii. Druga w turnieju była z kolei Belgijka, do której powędrowała nagroda dla najlepszej kobiety, a więc mistrzyni świata, bo to w końcu wyjątkowe wyróżnienie. A tytuły wicemistrza świata i brązowy medal tej imprezy należą się zawodniczkom z miejsca trzeciego i czwartego. Gdyby tak to wyglądało, nie byłoby żadnej sprawy.

Natomiast gdy na oficjalnym zakończeniu czytano wyniki i zobaczyliśmy, że zawodnicy z piątego i szóstego miejsca wychodzą po srebrny i brązowy medal, a równocześnie powstała jakaś osobna kategoria kobiet (i dostały one puchary za ich turniej), o której nie ma nic w regulaminie, to był to pierwszy znak, że coś jest nie tak.

Mówiąc wprost: organizator po prostu nie spodziewał się, że trzy kobiety mogą zająć tak wysokie miejsca.

To faktycznie niecodzienna sytuacja. Skoro jednak miało to miejsce pierwszy raz, powinno to zostać rozliczone w zgodzie z regulaminem, który obowiązywał w dniu zakończenia turnieju. Gdybyśmy nawet – wbrew niemu – połączyli nagrody, to pierwsze miejsce wędruje do mężczyzny, ale nagrody za drugie i trzecie dostać powinny kobiety, a najlepsza z nich byłaby równocześnie mistrzynią świata.

Zdjęcie

Pierwsza szóstka mistrzostw świata. Miejsca 2-4. zajmują szachistki

A w sytuacji bez łączenia, o której mówiłeś wcześniej, brązowy medal powinna otrzymać Ola Tarnowska.

I tu robi się pod górkę. Po zakończeniu turnieju spędziliśmy w sekretariacie dwie godziny na rozmowach z głównym sędzią i innymi osobami. To było takie pierwsze starcie, oni jednak po prostu ucięli temat. Poinformowali nas, że taka jest ostateczna decyzja. Sędzia, zdaniem organizatora, uważany za jednego z najlepszych na świecie, wprost mi powiedział, że nie może tego zmienić. Wtedy, około północy, napisałem na Twitterze o całej sytuacji i osiem minut później dostałem telefon oraz maila, że „Jak oni mogli się tak pomylić? Nie wiedzą, jak to się stało, ale 400 euro już wędruje do pani Aleksandry”. Telefon poprzedziła korespondencja mailowa z prośbą o przesłanie informacji bankowych pani Aleksandry. Wtedy wydawało się, że wszystko będzie okej.

Afera dopiero jednak miała się rozkręcić.

Ostatecznie nie podaliśmy żadnych numerów bankowych i czekaliśmy na rozwój sytuacji. Sekretariat i recepcja dobijały się do mnie nawet o drugiej w nocy, żeby porozmawiać. W międzyczasie opuściliśmy hotel i, uwaga, poszły oficjalne wyniki. Na stronie turnieju widniała dokładnie taka sytuacja, jaką opisałem: pierwsze miejsce i tytuł mistrza świata otrzymał mężczyzna. Wśród kobiet wygrała (i otrzymała tytuł mistrzyni świata) zawodniczka, która zajęła drugie miejsce w OPEN. Natomiast zawodniczki z trzeciego i czwartego miejsca dostały tytuł wicemistrza świata i brązowego medalisty. Byliśmy zaskoczeni, bo było to bardzo dobre rozwiązanie sprawy.

Kilka godzin później usunięto jednak to wszystko ze strony i podano nową informację, która aktualna jest do dziś, a wystosowano ją ze strony Międzynarodowej Federacji Szachowej. Bo po moim tweecie i zgłoszeniu sprawy do jej prezydenta, wziął on sprawy w swoje ręce. Musieli więc na nowo podjąć kroki co do tego, jak rozwiązać problem. Jego ostateczne rozwiązanie jest jeszcze ciekawsze, bo… stanowi podwójne złamanie regulaminu. Utworzono bowiem osobną kategorię mężczyzn. I za sprawą jej utworzenia – patrząc na ostateczne wyniki – nagrody otrzymują osoby z miejsc: 1., 2., 3., 5. i 6.. Z kolei 4. w turnieju Polka nie dostaje żadnej nagrody pieniężnej!

W ostatecznym komunikacie widnieje też wzmianka o „podwójnym nagradzaniu w turnieju OPEN”, co oznacza, że nagrodę otrzymuje kolejno pierwszych trzech mężczyzn, ale też kobiety z drugiej i trzeciej lokaty. Czyli są podwójne srebrne (dla zawodniczki z 2. i zawodnika z 5. miejsca, który był drugi wśród mężczyzn według nowego rozwiązania) i podwójne brązowe (dla zawodniczki z 3. i zawodnika z 6. miejsca) medale w kategorii OPEN. Jest też jednak jeszcze osobna kategoria nieistniejącego turnieju kobiet! Tam Ola była trzecia. Innymi słowy dla rozwiązania tej sprawy dodano jakieś 1000 euro do puli nagród, zamiast zrobić to wszystko zgodnie z regulaminem. Swoją drogą o tych zmianach nadal nie ma nic w regulaminie. Czekaliśmy zresztą na oficjalną informację o tym, że go zmieniono, ale się nie doczekaliśmy.

Gdy cię słucham, mam wrażenie, że sama nagroda pieniężna to mniejszy problem. Ale tytuł brązowego medalisty mistrzostw świata dla Aleksandry Tarnowskiej byłby niesamowicie ważny.

Dokładnie tak. To samo mówiliśmy w biurze, gdy rozmawialiśmy z organizatorami. Podkreślmy, że ten tytuł jest ważnym wyróżnieniem, bo dzięki niemu – mówiąc o polskich warunkach – można startować o dofinansowanie z gminy czy powiatu. Więc okej, Ola dostała tytuł brązowej medalistki turnieju kobiet – który, przypomnijmy, się nie odbył – ale wtedy jeszcze sugerowano nam, że dosłana zostanie jej również nagroda za trzecie miejsce w całym turnieju.

W moim rozumowaniu wyglądało to jednak tak: skoro miałaby otrzymać nagrodę za trzecie miejsce w OPEN, to dlaczego dostała złe trofeum? Bo przecież wręczono jej puchar za turniej kobiet, w którym za trzecią lokatę nie przewidziano nagrody. Mam też prywatną korespondencję z maila, na który o drugiej w nocy dostawałem wiadomości, że sędzia chce to rozwiązać i zamknąć szybko sprawę, ale kolejnego wszystko się zmieniło.

Traktowanie kobiet jakby grały w innym turnieju, mimo że zajęły wysokie miejsca w kategorii OPEN jest po prostu bardzo dziwne.

PRZECZYTAJ: MICHAIŁ TAL – SZACHOWY CZARODZIEJ Z RYGI

Skoro Ola dostała puchar za trzecie miejsce w turnieju kobiet, to ważne wydaje się pytanie: z iloma kobietami grała w tych dziewięciu rundach?

Z ani jedną! Wszystkie mecze grała przeciwko mężczyznom.

A mimo tego jest traktowana jakby grała w wyłącznie kobiecym turnieju?

Dokładnie tak. Wszystkie informacje na ten temat – ostateczne wyniki, regulamin i oficjalna strona – są jeszcze w Internecie. Aczkolwiek zniknęła już strona nagród, a update dotyczący ich podziału wszedł już na stronę FIDE. To jest zupełny błąd, wypaczenie regulaminu. Nic się tu nie klei. Dobrze, że jest spore zainteresowanie tą sprawą, gdyż na chwilę obecną werdykt dotyczący nagród zmienił się już trzykrotnie.

Jakby nie było – to w końcu mistrzostwa świata. Choć brzmi to wszystko, jakby nie organizowała tego Międzynarodowa Federacja Szachowa, a ktoś, kto wziął się za to pierwszy raz w swoim życiu…

Tak, oficjalnie to mistrzostwa świata amatorów, rozgrywane w kilku kategoriach punktowych. Jeżeli jednak wgłębimy się w organizację, to są na nich najlepsi sędziowie i podpisuje się pod tym FIDE, która jest organizatorem. To nie lokalny klub sportowy Rodos, a Międzynarodowa Federacja Szachowa. Całe wydarzenie co roku jest przygotowane jako huczny, duży event. Więc to szokuje.

Zresztą nie tylko to. W trakcie turnieju spotkaliśmy się nawet z oszczerstwami rzucanymi w naszą stronę przez gracza z Turcji, który zajął piątą lokatę… On początkowo nawet nie wiedział, że dostanie jakąkolwiek nagrodę. W końcu otrzymał telefon, że ta na niego czeka, więc przyszedł na salę i zaczął domagać się swoich praw.

To tym bardziej zaskakujące. Szachy kojarzą mi się jako gra pełna szacunku do rywala, a tu radość z tego, jak niesprawiedliwie potraktowano przeciwniczkę? Bardzo to nie pasuje.

Jak najbardziej się z tym zgadzam. Wydaje mi się, że wszystkich szachistów uczy się właśnie równości i sprawiedliwości. To w końcu gra logiczna o ustalonych zasadach. Przestrzega się też norm dotyczących kultury – zawsze jest na przykład cała ceremonia rozpoczęcia partii, podania sobie rąk przed nią i po niej, bywają też wspólne analizy gier, które dopiero rozegrano.

Na koniec turnieju po prostu akceptuje się to, że ktoś zajął wyższe miejsce w tabeli, bo był lepszy. Można być wtedy tylko złym na siebie, bo to gra, w której sami decydujemy o przebiegu partii, nie ma mowy o czynnikach zewnętrznych. Ewentualne spory przy równej punktacji rozstrzyga punktacja pomocnicza. Tu jednak sprawiedliwości zabrakło, bo osoby z trzeciego i czwartego miejsca nie zostały nagrodzone tak, jak te z piątego i szóstego. A jedyna różnica między nimi to płeć.

Dodam jednak, że o ile zawodnik z Turcji bardzo cieszył się z tego, co się wydarzyło i zaczął nawet szukać w regulaminie punktów, które świadczyłyby o tym, że kobietom faktycznie się te nagrody nie należą, o tyle szósty zawodnik trzykrotnie przeprosił nas za całą sytuację. Mówił, że nie wie, jak to się stało, że otrzymał nagrodę. Bo faktycznie nie wiedział. W sekretariacie przyznał nam rację, a potem przy wylocie raz jeszcze nas przeprosił. I to było zachowanie fair. Zapamiętamy go jako kogoś, kto zachował się dobrze. Nie poszło mu w turnieju, wygrał coś tylko dlatego, że zasady zostały złamane. Nawet nie przyszedł na wręczenie nagrody, bo nie spodziewał się, że może ją otrzymać.

Natomiast szachistę z Turcji będziemy wspominać zdecydowanie negatywnie. Bo się awanturował i myślę, że mógł przyczynić do tego, że sędziowie podjęli złe decyzje. Bardzo zagmatwał tę sytuację.

Jak na to wszystko zareagowała sama Aleksandra? Przecież o nią tu przede wszystkim chodzi.

Dla Aleksandry to był szok. Na początku, że w ogóle zajęła tak wysoką lokatę. Przed tym turniejem miała przerwę od szachów, tak naprawdę nie grała już do końca sportowo. Wyjazd traktowaliśmy bardziej w kategoriach wypoczynku i próby powrotu do szachów. Jednak zagrała świetnie. Czwarta lokata na mistrzostwach świata i, według prawa nagród niełączonych, tytuł brązowego medalisty, to ogromne wyróżnienie. Więc na samym początku był szok i niedowierzanie.

Potem – gdy poszliśmy na zakończenie – szczypta dezaprobaty, bo dostała niewłaściwe trofeum i została potraktowana inaczej niż powinna. A później? Załamanie. W czasie prowadzonej w jej sprawie rozmowy nikt nie dopuszczał jej nawet do głosu. Tak naprawdę w sekretariacie nie było wtedy o czym dyskutować.

Wszystko zaczęło się zmieniać dopiero – i Ola poczuła, że faktycznie osiągnęła sukces, właśnie wtedy – gdy ruszyła lawina na Twitterze. Smutno mi się o tym mówi, ale gdybym nie mógł napisać tweetów i nagłośnić sprawy, to nie ruszylibyśmy z miejsca. Dostaliśmy jawne informacje od organizatora, że oni nic więcej nie mogą zrobić, bo dostali już podpisaną decyzję. I to mówił nam, cytując organizatora, najlepszy sędzia na świecie. A po moim wpisie z miejsca przepraszał. Sprawa się jednak nie wyjaśniła i Ola dalej nie wie, jaki otrzyma tytuł i czy dostanie nagrodę. Mimo że puchar ma w dłoni, wraca do kraju, turniej skończył się dwa dni temu, a wyniki mówią tylko same za siebie – ich nikt nie może kwestionować.

SZACHOWI ARCYMISTRZOWIE W HEJT PARKU

Wyobrażam sobie, że taka sytuacja może całkowicie zniechęcić do brania udziału w turniejach.

Dokładnie. Jak też teraz patrzyć na taki event, którym są mistrzostwa świata? Podeszliśmy do nich profesjonalnie, kosztowało nas to dużo poświęcenia, bo to jednak dłuższy wyjazd zagranicę. To też nie jest – co warto podkreślić – tania impreza. W naszej kategorii było tylko czterech zawodników z Polski, z czego ja i Ola to dwoje z nich. Więc ponieśliśmy sporo wyrzeczeń, przygotowaliśmy się, każdy przyjechał tam, żeby powalczyć o zwycięstwo. A wyszło, że według regulaminu są równi i równiejsi.

Sprawę więc w pewnym momencie zignorowano?

Tak, ale równocześnie wiemy, że trwa zebranie zarządu i oni, jako FIDE, podejmują teraz wspólne decyzje. Siłą rzeczy zmuszeni są to wszystko teraz analizować, żeby nie popełnić kolejnego błędu. Jak mówię: poprzednie informacje są tuszowane, znikają niektóre strony. Werdykt co do nagrody zmieniono już trzy albo nawet cztery razy!

Nie zapominajmy, że zawodniczka z trzeciego miejsca, reprezentująca Kazachstan, wyszła z sekretariatu z myślą, że ma tytuł wicemistrza świata i odbierze nagrodę pieniężną. Wychodziła nieświadoma tego wszystkiego. To że my zostaliśmy, to właściwie tylko jakieś moje przeczucie. Powiedziałem Oli: „Idź teraz do sekretariatu”, bo widziałem, że zawodnik z Turcji zacierał już ręce i sugerował nam, że niczego nie dostaniemy… Gdzie tam sugerował – mówił wprost, przed tym sekretariatem właśnie.

Obrona sędziego, gdy sugerowaliśmy mu, że coś jest nie tak, też była bardzo niespójna. Mówił on, cytując, że „jeżeli zawodniczka zapisała się w turnieju Women U-2000, to w takim turnieju brała udział”. Prawda jest jednak taka, że brała udział w turnieju OPEN, bo kobiety przepisano do niego bez żadnej dyskusji – padła tylko informacja, że jest ich za mało, więc będą grać razem z mężczyznami. Wszystko to, co w tej sprawie istotne, napisano też w regulaminie.

Ale regulamin zignorowano już kilkukrotnie.

Myślę też, że najważniejszy problem organizatorów był taki, że już kilka dni wcześniej powstały puchary. Więc trzeba było coś zrobić z tymi za drugie i trzecie miejsce wśród kobiet. Biorąc to pod uwagę, utworzyli subkategorię w kategorii OPEN – o czym nie ma mowy w regulaminie – i wręczyli te przygotowane puchary zawodniczkom z miejsc 2-4., mimo że tym z trzeciego i czwartego należały się przede wszystkim nagrody za turniej OPEN, nie kobiet.

Gdyby tak zrobiono, to, zgodnie z regulaminem, tytuł wicemistrzyni świata należałby się zawodniczce, która w OPEN zajęła jakąś odległą lokatę – gdzieś poza pierwszą „20”. Tak to jednak działa. Przykładowo: jeżeli junior gra w kategorii OPEN i ją wygrywa, ale przy okazji triumfuje też w kategorii do lat 16, to raczej wybierze (bo istnieje prawo wyboru nagrody) tytuł mistrza świata OPEN i nagrodę za ten turniej. To jest norma, jeżeli nagrody są oddzielone i jest to zaznaczone w regulaminie. A nagroda juniora w takim przypadku może iść nawet do kogoś, kto w OPEN zajął piętnaste miejsce, ale jest drugi w tej kategorii wiekowej. Tak samo tu – jeżeli jest kategoria kobieca, ale zawodniczki zajęły wysokie miejsca w OPEN, to one powinny otrzymać nagrody właśnie za nią, a nagroda za wicemistrzostwo świata kobiet powinna wędrować do szachistki z Mongolii, która zajęła dalszą lokatę. To by w tej sytuacji było po prostu fair.

Jakie wobec tego wszystkiego widzisz szanse, że całą sytuację da się jeszcze naprostować?

W moim odczuciu wszystko to, co powiedziałem, to fakty. Jedyne, co było tu subiektywne, to to, jak czuje się Ola i jakie mamy podejście do tego, co nas spotyka. Dlatego wierzę, że skoro mówimy prawdę i jesteśmy w tej sytuacji ofiarami, a w sprawę został zaangażowany sam prezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej, to sytuacja niedługo się wyjaśni i nikt na tym nie ucierpi. Nie wyobrażam sobie scenariusza, w którym wszyscy zaczynają o tym milczeć i wierzą, że ludzie zapomną.

AKTUALIZACJA:

Według najnowszych doniesień, pula nagród ma zostać zwiększona, dzięki czemu swoją nagrodę otrzyma również Aleksandra Tarnowska. Jak komentują to sami zainteresowani – prawdopodobnie nie doszłoby do tego, gdyby nie zainteresowanie mediów.

CZYTAJ TAKŻE:

ROZMAWIAŁ SEBASTIAN WARZECHA

Fot. Newspix

Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
25.11.2021

Legia strzeli, ale przegra. Ile można zarobić na takim scenariuszu?

Entuzjazm związany z grą Legii Warszawa w Lidze Europy z wiadomych względów trochę uleciał, choć ciągle warto go jeszcze wykrzesać. Wyniki w grupie, do której trafił polski zespół, układają się w ten sposób, że wciąż zdarzyć może się naprawdę wiele, o ile oczywiście mistrz Polski postanowi zrobić sobie jakiś urlop od przegrywania. Dziś rywalem ekipy […]
25.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
23.11.2021

Postaw stówę na faworytów, zgarnij trzy i pół. Albo odzyskaj połowę

Faza grupowa Ligi Mistrzów wchodzi w kluczowy okres – niebawem dowiemy się, kto będzie grał w Champions League również na wiosnę. A gdy margines na ewentualne błędy jest coraz mniejszy, warto spojrzeć na mecze również pod kątem potencjalnego zarobku. Dzisiaj wraz z Fuksiarzem przygotowaliśmy, przynajmniej tak nam się wydaje, dość bezpieczną propozycję. A 341 złotych […]
23.11.2021
Weszło
22.11.2021

Cashback na otarcie łez. Fuksiarz zwiększa zwroty na wasze konta!

Pewnie niejednokrotnie po wtopionym kuponie myśleliście „eeee, cholerne Napoli, mogliby oddać chociaż część stawki”. W Fuksiarzu niekoniecznie Napoli oddaje wam część postawionych pieniędzy. Ale kasa w ramach Cashbacku wraca na wasze konto. Od teraz tej kasy jest więcej – od 7 do 12% postawionych pieniędzy! Co to oznacza? W Fuksiarzu macie teraz jeszcze miększe lądowanie. […]
22.11.2021
Tokio
21.11.2021

Chwalmy Early Payout, bo jest dobry. A na co stawiać w meczu Górnika z Legią?

Znacie takie fajne rozwiązanie jak Early Payout? Pewnie już znacie, ale jeśli nie, to wytłumaczymy – jeśli któraś drużyna w meczu prowadzi już 2:0, to Fuksiarz.pl uznaje kupon za rozliczony. Później drużyna przegrywająca może odrobić straty i np. zremisować, wówczas kupon wchodzi i tym, którzy obstawili zwycięstwo zespołu wygrywającego i tym, którzy obstawili remis. Dokładnie […]
21.11.2021
Weszło
19.11.2021

Ekstraklasa, Milan i Szkocja. Czy ze stówki zrobimy pięć tysięcy?

A dajcie spokój z tymi przerwami reprezentacyjnymi. Więcej nerwów z tego niż faktycznej frajdy. Wraca Ekstraklasa, wraca typowanie lig zagranicznych. Dzisiaj zebraliśmy pięć zdarzeń, które są całkiem realne z uwagi na ostatnią formę wybranych zespołów. Przy odrobinie fartu w Fuksiarzu ze stówki można zrobić ponad pięć tysięcy – o ile proponowane przez nas zdarzenia wejdą. […]
19.11.2021
Fuksiarz Zakłady bukmacherskie
15.11.2021

Pięć stówek ze stówki. Dziś stawiamy na Danię, Włochy i gole w meczu Polski

Przed nami kolejny bardzo fajny dzień z eliminacjami do mistrzostw świata. Daniem głównym jest rzecz jasna mecz reprezentacji Polski z Węgrami, ale prócz niego też znajdzie się kilka smakowitych kąsków. Mówimy o pozycjach i do oglądania, i do obstawiania. Dzisiaj próbujemy ze stówki zrobić pięć, oczywiście u naszych kumpli z Fuksiarza.  A w przypadku nowych […]
15.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Formuła 1
29.11.2021

Zmarł sir Frank Williams. Jak stał się legendą Formuły 1?

Sir Frank Williams w Formule 1 był obecny już od końca lat sześćdziesiątych. Przeżył w tym sporcie wszystko – od wielkich triumfów, po ogromne rozczarowania. Bolidami sygnowanymi jego nazwiskiem jeździli najlepsi kierowcy w historii, tacy jak Alain Prost, Nigel Mansell czy Ayrton Senna. Choć ten ostatni zaledwie przez kilka miesięcy, a z jego śmiercią Williams […]
29.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Drugi mecz, druga porażka. Pierwsze koty za płoty kadry Milicica

Zmienił się trener kadry polskich koszykarzy, zmieniły się realia. Jeszcze parę miesięcy temu po dwóch porażkach z rzędu, z Izraelem oraz osłabionymi Niemcami, mielibyśmy wyjątkowo nietęgie miny. Obecnie jednak musimy być bardziej wyrozumiali. I zdawać sobie sprawę, że odmłodzona kadra nie będzie faworytem w większości rozgrywanych spotkań. Choć dzisiaj, w meczu z niemiecką kadrą, do […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

Przedziwna niedziela w Kuusamo. I bardzo nieudana dla Polaków

Zaczęło się od pecha Ryoyu Kobayashiego, wczorajszego triumfatora, który otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa, co wykluczyło go z niedzielnej rywalizacji. Potem mieliśmy wpadkę Halvora Egnera Graneruda, który nie przeszedł kwalifikacji. W końcu obejrzeliśmy loteryjny, rwany konkurs. O ile jeszcze pierwszą serię dało się przeżyć (choć złe warunki nie oszczędziły kilku skoczków, w tym Kamila […]
28.11.2021
Inne sporty
28.11.2021

And the new… George Kambosos mistrzem świata wagi lekkiej!

W wypowiedziach przed walką Teofimo Lopez (16-1, 12 KO) głosił, że nie zamierza zabić George’a Kambososa (20-0, 10 KO), gdyż jego rywal ma rodzinę i dzieci. Posiadacz mistrzowskich pasów federacji IBF, WBA, WBO i WBC Franchise w wadze lekkiej zapowiadał natomiast, że „zaledwie” skręci mu kark. I choć z całych sił próbował zrealizować swój plan, […]
28.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Inne sporty
25.11.2021

Valentino Rossi. Sześć twarzy włoskiego mistrza MotoGP

Przez 26 lat pozostawał jednym z najlepszych i najbardziej ekscytujących zawodników do oglądania. Na motocyklu jeździł tak, że podziwiano go na całym świecie. Był właściwie jedynym zawodnikiem, który wyrósł poza tor, stał się gwiazdą równą najlepszym kierowcom Formuły 1 czy tenisistom. Ci zresztą też go podziwiali. Jego styl. Jego osiągnięcia. Jego małe wariactwa. Przede wszystkim […]
25.11.2021
Inne sporty
22.11.2021

Minęło 45 lat, a Rocky wciąż inspiruje. O filmie, który stał się fenomenem

Sylvester Stallone nie mógł się spodziewać, że stanie się gwiazdą. W teorii nie miał na to żadnych zadatków. Grał kiepsko, z powodu paraliżu części twarzy mówił w taki sposób, że nawet Arnold Schwarzenegger rzucił mu kiedyś: „Sly, masz akcent”. Wystarczył jednak jeden scenariusz, jedna rola, jeden film. Kiedy pojawił się „Rocky”, Stallone stał się wielki. […]
22.11.2021
Inne sporty
18.11.2021

Potęga pokonana. Vive wygrywa z Barceloną na jej terenie!

FC Barcelona to potęga piłki ręcznej. Dziesięciokrotny zwycięzca Ligi Mistrzów. Obrońca tytułu. FC Barcelona nie przegrała u siebie w tych rozgrywkach od grudnia 2015 roku. Wtedy do Palau Blaugrana przyjechało Vive Kielce. Wygrało wówczas z Katalończykami po raz pierwszy w historii. Dziś, po niemal sześciu latach, kielczanie znowu zawitali w hali Dumy Katalonii. I znowu […]
18.11.2021
Inne
13.11.2021

Zbigniew Bródka na podium Pucharu Świata!

Dziś byliśmy świadkami jednego z najbardziej spektakularnych sportowych powrotów w Polsce w ostatnich latach. 37-letni Zbigniew Bródka, który jakiś czas temu wznowił karierę panczenisty, wywalczył brązowy medal Pucharu Świata w wyścigu masowym! Dwa lata temu Polak powiedział „pas”. Podczas mistrzostw świata w 2019 roku, rozgrywanych w niemieckim Inzell, na swoim koronnym dystansie 1500 metrów zajął […]
13.11.2021
Tenis
11.11.2021

Debiut do zapomnienia. Świątek przegrała z Sakkari

Iga Świątek w gronie tegorocznych uczestniczek WTA Finals jest najmłodsza. Mimo tego Martina Navratilova i Chris Evert – dwie legendy tenisa i ambasadorki turnieju – stawiały na nią, pytane o to, która z zawodniczek wygra turniej. Bo Iga grać na najwyższym poziomie potrafi – zresztą gdyby było inaczej, nie znalazłaby się w Guadalajarze. Sęk w […]
11.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Jak można wpychać Jorginho do dyskusji o Złotej Piłce?

Jakim cudem, jako ludzkość, dopuściliśmy do sytuacji, w której Google na hasło „Jorginho Ballon d’Or” wyrzuca ponad dwa miliony haseł w niewiele ponad pół sekundy? Plebiscyt Złotej Piłki co roku dostarcza mnóstwo kontrowersji, nie ma przecież jednego żelaznego kryterium oceny, każdy może zaproponować swojego kandydata. Wojciech Kowalczyk może typować Kamila Grosickiego i nikt mu tego […]
29.11.2021
Inne sporty
27.11.2021

Kobayashi poza zasięgiem. Polacy? Nadal słabo

To był już trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie i po raz trzeci zawody wygrał inny skoczek. Nie zmienia się niestety sytuacja Polaków – w drugiej serii po raz kolejny znalazło się ich ledwie dwóch. Tym razem byli to ci, po których się tego spodziewaliśmy, czyli Piotr Żyła i Kamil Stoch. Jednak na ten […]
27.11.2021
Inne sporty
26.11.2021

Przewodniczący komitetu organizacyjnego igrzysk w Rio skazany za korupcję!

Kiedyś był ważną postacią w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim. To on stał za sukcesem igrzysk w Rio de Janeiro. Był przewodniczącym komitetu organizacyjnego i dbał o to, by brazylijskie igrzyska stały się niezapomniane dla fanów i sportowców. Teraz jednak Carlos Arthur Nuzman został skazany na 30 lat więzienia za korupcję, działalność kryminalną, pranie pieniędzy i przestępstwa […]
26.11.2021
Inne sporty
25.11.2021

Valentino Rossi. Sześć twarzy włoskiego mistrza MotoGP

Przez 26 lat pozostawał jednym z najlepszych i najbardziej ekscytujących zawodników do oglądania. Na motocyklu jeździł tak, że podziwiano go na całym świecie. Był właściwie jedynym zawodnikiem, który wyrósł poza tor, stał się gwiazdą równą najlepszym kierowcom Formuły 1 czy tenisistom. Ci zresztą też go podziwiali. Jego styl. Jego osiągnięcia. Jego małe wariactwa. Przede wszystkim […]
25.11.2021
Inne sporty
22.11.2021

Minęło 45 lat, a Rocky wciąż inspiruje. O filmie, który stał się fenomenem

Sylvester Stallone nie mógł się spodziewać, że stanie się gwiazdą. W teorii nie miał na to żadnych zadatków. Grał kiepsko, z powodu paraliżu części twarzy mówił w taki sposób, że nawet Arnold Schwarzenegger rzucił mu kiedyś: „Sly, masz akcent”. Wystarczył jednak jeden scenariusz, jedna rola, jeden film. Kiedy pojawił się „Rocky”, Stallone stał się wielki. […]
22.11.2021
Tenis
21.11.2021

Alexander Zverev wygrał ATP Finals

Sascha Zverev wciąż nie ma na koncie wielkoszlemowego triumfu, ale nikt nie może mu odmówić, że jest wielkim tenisistą. Dziś po raz drugi w karierze triumfował w ATP Finals. W spotkaniu o tytuł pokonał w dwóch setach Daniiła Miedwiediewa i dzień po dniu ograł faworytów turnieju – najpierw Novaka Djokovicia, a w finale Rosjanina. Na […]
21.11.2021
Skoki
21.11.2021

Niżny Tagił już za nami. Na szczęście…

Już wczorajsze skoki w Niżnym Tagile zaliczyć mogliśmy do bardzo nieudanych. Do drugiej serii dostało się tylko dwóch Polaków, a występ naszej kadry osłodziło nam jedynie piąte miejsce Kamila Stocha, który po nieudanym pierwszym skoku awansował aż o piętnaście pozycji. Dziś pocieszenia już nie było, a Polacy skakali po prostu słabo. I choć weekend w […]
21.11.2021
Liczba komentarzy: 29
Subscribe
Powiadom o
guest
29 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
tytus
tytus (@tytus)
1 miesiąc temu

Macie jakiś link do oficjalnej strony tego turnieju z wynikami i przebiegami partii? Bo sam nie mogę uwierzyć, że kobiety zajęły tak wysokie miejsca. Może np. grały głównie między sobą, a dopiero gdy nie było przeciwniczki to wtedy parowano je z facetami. Jak mówię, to tylko moje przypuszczenie, chciałbym to sprawdzić, bo jako fan szachów również nie spotkałem się z taką sytuacją.

fan ofensywnego futbolu wisły płock
fan ofensywnego futbolu wisły płock
1 miesiąc temu
Reply to  tytus
Czcibor Czcigodny
Czcibor Czcigodny
1 miesiąc temu
Reply to  tytus

Z tekstu wynika, że Polka grała z samymi mężczyznami.

Filip
Filip
1 miesiąc temu
Reply to  tytus

https://chess-results.com/tnr584876.aspx?lan=1&art=1&rd=9&flag=30

Jak klikniesz w dane konkretnego gracza to masz rozpiskę poszczególnych partii. Grały normalnie większość partii jak nie wszystkie z mężczyznami

Jakub
Jakub
1 miesiąc temu
Reply to  tytus

Dlaczego Pana dziwią wysokie lokaty kobiet?

ambermozart
ambermozart
1 miesiąc temu
Reply to  Jakub

gość nie potrafił przeczytać tekstu który komentuje to czego oczekiwać?

tytus
tytus (@tytus)
1 miesiąc temu
Reply to  Jakub

Bo kobiety są po prostu słabsze w szachy. Na 250 najlepszych szachistów – wg rankingu FIDE – jest kobieta – Hou Yifan (miejsce 83 wśród aktywnych szachistów). Podobnie by mnie dziwiły kobiety na czołowych miejscach w biegu na 100m albo podnoszeniu ciężarów (jakby rywalizowały z mężczyznami).

kekw
kekw
1 miesiąc temu
Reply to  tytus

Ale to były zawody szachistów o podobnym Elo. Co w tym trudnego do zrozumienia, że osoby na podobnym poziomie punktowym toczą wyrównane zawody? Kobiet z Elo poniżej 2000 jest mnóstwo.

Rybak
Rybak
1 miesiąc temu
Reply to  tytus

To była grupa z rankingiem <2000 ELO. Kobieta z rankingiem 1900 nie jest słabsza od mężczyzny z takim rankingiem. Nie rozpatrujemy tutaj czołówki światowej.

Vukowpierdol
Vukowpierdol
1 miesiąc temu
Reply to  tytus

Niepełnosprawny umysłowo jesteś czy co? To jest relatywnie niski ranking w porównaniu do Carlsena czy nawet Hou Yifan. Kobiety rzadko kiedy są w czołówce, ale to nie znaczy, że nie mogą wygrać rywalizacji z innymi sportowcami o podobnym poziomie. Pomyśł czasem. a teraz wracaj do kuchni.

ambermozart
ambermozart
1 miesiąc temu
Reply to  tytus

Skoro Ola dostała puchar za trzecie miejsce w turnieju kobiet, to ważne wydaje się pytanie: z iloma kobietami grała w tych dziewięciu rundach?

Z ani jedną! Wszystkie mecze grała przeciwko mężczyznom.

” – widzę, ze Mądry Mężczyzna jeszcze nie opanował sztuki czytania. Ale głowa do góry, wszystko przed Tobą

kekw
kekw
1 miesiąc temu
Reply to  tytus

Ja kuźwa mają podobne Elo to czemu nie miałyby zająć tak wysokich miejsc, stereotypiarzu?

Mejk
Mejk
1 miesiąc temu
Reply to  tytus

To był turniej amatorów, z formalnym ograniczeniem uczestników do osób o rankingu poniżej 2000. Sporo dziewczyn i kobiet na tym poziomie gra (na dużo lepszym zresztą też). Gdy gra babka 1900 z facetem 1900, rywalizacja jest po prostu równa. Ktoś ma lepszą formę, ktoś jest lepiej przygotowany i tyle.

Nawet może jest lekki balans w stronę kobiet, bo przy rankingu na tym poziomie młode kobiety mogą jeszcze „być w treningu” (albo być niedługo po jego zakończeniu). Licealistka/studentka 1900 może być przez klub uważana za nieźle perspektywiczną (przynajmniej na ligę czy turnieje lokalne), licealista/student który nie doszedł choć do jakiegoś 2100-2200 raczej już wiele nie rokuje, wypada z poważniejszego treningu i jeśli gra dalej, to już czysto hobbistycznie (bo po prostu inwestuje się w lepszych). Więc o np. solidne przygotowanie do takiego turnieju, o dostęp do pomocy trenera – łatwiej może być kobiecie.

Jak tu pięknie
Jak tu pięknie
1 miesiąc temu

Nie promujcie tego mitomana, mało wam kapel staśkow czy innych nitro?

Mejk
Mejk
1 miesiąc temu

Hmm, jest jeszcze jedna ciekawostka: w silniejszej grupie – U2300 – w ogóle nie ma żadnego wyróżnienia kobiet (ani turnieju kobiet też):
https://chess-results.com/tnr584877.aspx?lan=1&art=1&rd=9&flag=30

A ewidentnie kobiety grały, bo raczej Alexandra, Kamila czy Marie to nie faceci.

Gonzo
Gonzo
1 miesiąc temu

Nie widzę w tym nic dziwnego. Gdyby nie odbył się turniej mężczyzn i daliby ich do kobiet, też nie przyznaliby im nagród i nikt by afery nie robił. Kiedy ktoś się zajmie dyskryminacją mężczyzn?

Daddy Andradina
Daddy Andradina
1 miesiąc temu
Reply to  Gonzo

Czy ty siebie słyszysz? Bo robisz takie mentalne fikołki i analogie z dupy wyjęte jakbyś nie chciał zaakceptować, że doszło do, wiele na to wskazuje, prawdziwego przekrętu.

goznoXD
goznoXD
22 dni temu
Reply to  Gonzo

Nie wiem czy opanowałeś sztukę angielskiego i wiesz co znaczy OPEN?

Gonzo
Gonzo
1 miesiąc temu

Swoją drogą Kobiety są wielokrotnie gorsze w szachach więc coś tu nie gra

RadRAD
RadRAD
1 miesiąc temu

‚ sam nie mogę uwierzyć, że kobiety zajęły tak wysokie miejsca’

Widzę, że spierdolone incelstwo ma się na weszło dobrze. Mordeczki. Nie obarczajcie kobiet swoimi kompleksami. To, że nie ruchacie to nie ich wina. Po prostu jesteście tak spierdolonymi amebami, że żadna nie ma z wami ochotę rozmawiać.

Krzysiek
Krzysiek
1 miesiąc temu
Reply to  RadRAD

Spierdoliną to jesteś Ty, z tego co widzę gówno wiesz o tej dyscyplinie sportu, a swoje mądrosci do internetu dajesz. Wyniki w szachach pokazują dobitnie, że kobiety w porównaniu do mężczyzn są tak dobre, jakby miały z mężczyznami boksować. To że czasem się znajdzie jakaś koksiara, raz na 50 lat to nie zmienia faktu, że w tym sporcie nic nie znaczą w porównaniu do mężczyzn, taka prawda.

Warsaw Only Polonia
Warsaw Only Polonia
1 miesiąc temu
Reply to  Krzysiek

Czyli Korwin dobrze powiedział że kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn!! Sto lat Korwin!!

trykacz
trykacz
1 miesiąc temu

Ale wysyp incelstwa w komentarzach, a potem zdziwienie że żadna nie chce się z takimi jak wy umawiać.

DeTaczer
DeTaczer
1 miesiąc temu

Tak to jest jak się wprowadza te wszystkie „ale” do regulaminów. Zasady powinny być możliwie najprostsze. Jak dla mnie to ta Belgijka z drugiego miejsca powinna oprócz wicemistrzostwa dostać nagrodę dla najlepszej kobiety.

OnAn
OnAn
1 miesiąc temu
Reply to  DeTaczer

Niby gra logiczna, a logika w ustalaniu miejsc powalająca.I te przykłady 🙂 Jak wygra junior, to „wybiera” wygraną w kategorii open, a najlepszym juniorem zostaje ten który jako junior był drugi a np. 20 w open 🙂 Czysta aberracja 🙂 Ten „zwycięski” junior jest po prostu 2gi w kategorii juniorów, a ten pierwszy wygrał w obu. Także tutaj Polka jest wyłącznie 3 w kategorii kobiet, a Belgijka jest wicemistrzynią open i mistrzynią wśród kobiet…

Orson
Orson
1 miesiąc temu

Chciałbym zwrócić uwagę wszystkich że jest to szachowa kategoria U2000. To chyba to o czym pisał Korwin – szachy dla debili.

Adam
Adam
1 miesiąc temu
Reply to  Orson

Spróbuj osiągnąć 1500

Nie chcę się czepiać, ale
Nie chcę się czepiać, ale
1 miesiąc temu

Czyli zaczynamy stosować Clickbaity? Gdzie tu dyskryminacja i na jakim tle? Myślicie, że Polka nie dostała nagrody „bo była ruda” czy o co chodzi, bo z wywiadu wynika, że w Federacji po prostu pracują ludzie bez wyobraźni. Swoją drogą to zdumiewające: jaki jest sens podziału na płcie w turniejach szachowych?

Michał
Michał
1 miesiąc temu

Ciekawe w sumie dlaczego w szachach są osobne kategorie mężczyzn i kobiet. Nie jest to sport siłowy tylko umysłowy, to tak jakby otwarcie dyskryminować kobiety jakoby były mniej inteligentne. Gdzie są feministki ja się pytam? Bardzo niesmaczna sytuacja

Suche Info
29.11.2021

Rzeczniczka Lewandowskiego: Osiągnięcia piłkarskie nie są najważniejszym kryterium

Piotr Koźmiński, dziennikarz „Wirtualnej Polski” jest w Paryżu na gali „Złotej Piłki”. Po tym, jak okazało się, że nagrodę wygrał Leo Messi, porozmawiał z obozem Roberta Lewandowskiego. Komentarz w sprawie wyników gali wygłosiła jego rzeczniczka, Monika Bondarowicz. – Drugie miejsce wskazuje jak wielu dziennikarzy też widzi w Robercie Lewandowskim najlepszego piłkarza 2021 roku. Bardzo za […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Messi docenił bardziej niż France Football

Najpierw pomyślałem, że najlepszy był wywiad z Jackiem Kurowskim w połowie gali Ballon d’Or. Bo świat może się gdzieś tam jeszcze zastanawia, a my już wiemy wszystko. Robert bez dyplomacji, bez mydlenia oczu, z chłodem strzelającego biathlonisty, zapytany o Złotą Piłkę odpowiada, że wiecie, przyjechałem tutaj po dobrą zabawę. A tak w ogóle to w […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Nieoficjalnie: Messi wyprzedził Lewandowskiego o 33 głosy

Wiadomo już, że Lionel Messi został najlepszym piłkarzem świata po raz siódmy. W 2021 roku, zdaniem „France Football”, był lepszy od Roberta Lewandowskiego. Pojawiają się już pierwsze, póki co nieoficjalne, informacje dotyczące liczby punktów czołówki plebiscytu. Według nich Argentyńczyk wygrał o 33 głosy. Choć werdykt w sprawie „Złotej Piłki” już znamy, szczegóły dotyczące liczby punktów, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lewandowski najlepszym Polakiem w historii

Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w plebiscycie „France Football”, co jest najlepszym wynikiem polskiego zawodnika w historii. Dotychczas na podium stawali jedynie dwaj zawodnicy z naszego kraju: Zbigniew Boniek oraz Kazimierz Deyna. Najlepszym wynikiem Lewandowskiego było natomiast czwarte miejsce, które zajął w 2015 roku. Napastnik reprezentacji Polski już po raz szósty zagościł w gronie wyróżnionych […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Messi do Lewandowskiego: Zasługujesz, żeby mieć w domu tę nagrodę

Lionel Messi po raz siódmy zwyciężył w plebiscycie „Złota Piłka”. „France Football” przyznała także nagrodę pocieszenia – tytuł napastnika roku – Robertowi Lewandowskiemu. Argentyńczyk przyznał, że Polak zasługiwał na zwycięstwo. – Wszyscy wiemy, że zasługujesz na to, żeby mieć w domu tę nagrodę. Gdyby nie pandemia, to by się udało – powiedział zawodnik PSG odbierając nagrodę. Co […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Ponadczasowy piłkarz w subiektywnym świecie ocen

Nadeszła wiekopomna chwila. Pierwszy piłkarz w historii zwyciężył w plebiscycie Złotej Piłki po raz siódmy. Ukłony dla Leo Messiego, dla którego sama nominacja i znalezienie się w roli kandydatów jest rzeczą tak oczywistą, jak dla przeciętnego człowieka poranne zakupy w piekarni. Począwszy od 2007 roku, Messi tylko raz nie znalazł się w pierwszej trójce plebiscytu, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Lionel Messi wygrywa po raz siódmy!

Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził. Czyli poznaliśmy wyniki „Złotej Piłki” za rok 2021. W plebiscycie zwyciężył Lionel Messi. Robert Lewandowski zajął drugie miejsce w głosowaniu, a podium uzupełnił mistrz Europy – Jorginho. Jak wyglądają pełne wyniki plebiscytu? Tegoroczna edycja plebiscytu była już 65. w historii. Zwycięstwo Leo Messiego oznacza, że Argentyńczyk w pojedynkę […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Le cabaret? Na pewno jakiś niesmak

Niestety: Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki za rok 2021. Możemy się pocieszać, że mamy kolejne podium – po Deynie i Bońku – ale wiadomo, że chciało się czegoś więcej. Co gorsza – mamy prawo powiedzieć, że nie tylko „chciało”, ale też się „należało”, bo Lewandowski przeżywa kapitalny czas swojej kariery. A Leo Messi? No […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Gianluigi Donnarumma najlepszym bramkarzem

„Złota Piłka” to nie tylko główna nagroda, ale też kilka pobocznych trofeów. Wiemy już, że najlepszym piłkarzem do lat 21 został Pedri, a co dalej? Nagroda Lwa Jaszyna dla bramkarza roku. Otrzymał ją mistrz Europy 2020 i zawodnik PSG – Gianluigi Donnarumma. Włoski golkiper rozpoczynał rok jako bramkarz Milanu, jednak latem trafił do PSG. Jego […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Alexia Putellas zawodniczką roku

Gala „Złotej Piłki” rozkręca się. Właśnie poznaliśmy laureatkę nagrody dla najlepszej piłkarki 2021 roku. Sięgnęła po nią Alexia Putellas, zawodniczka FC Barcelony. 27-letnia Putellas rozpoczynała karierę w Espanyolu, potem grała dla Levante, a od blisko dekady reprezentuje Barcelonę. W 2021 roku Hiszpanka wygrała Ligę Mistrzów kobiet, ligę hiszpańską oraz puchar kraju. Jest ofensywną pomocniczką lub […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Lewandowski: Nie ma zaskoczenia, przyjechałem się dobrze bawić

Robert Lewandowski został wybrany najlepszym napastnikiem 2021 roku w plebiscycie „France Football”. Podczas gali „Złotej Piłki” kapitan reprezentacji Polski porozmawiał z reporterem TVP, Jackiem Kurowskim. Jak ocenia swoje osiągnięcie? – Przyjechałem tu po to, żeby się dobrze bawić. To jakaś odskocznia. Nie jestem zaskoczony, żadnych niespodzianek nie ma – stwierdził zawodnik Bayernu Monachium. – Czasami nie do końca […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Robert Lewandowski napastnikiem roku

„France Football” to jednak są gagatki. Rok temu stwierdzili, że nie będą przyznawali żadnej nagrody. Teraz wymyślili sobie, że zamiast jednej nagrody będzie ich kilka. Robert Lewandowski został wybrany „napastnikiem roku”. Pozostaje zadać pytanie: czy to w jakikolwiek sposób może zrekompensować „Złotą Piłkę„? Przed dzisiejszą galą Francuzi zapowiadali, że wszyscy kibice będą zadowoleni. Niektórzy przeczuwali, […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Złota Piłka: Pedri młodym piłkarzem roku

Zanim poznamy główne rozstrzygnięcia „Złotej Piłki”, dowiemy się, kto sięgnął po pomniejsze trofea. Na start poznaliśmy zwycięzcę w kategorii Młody Piłkarz Roku. Nagrodę wręczył Fabio Cannavaro, który zwyciężył „Złotą Piłkę” w 2006 roku. Nagrodę im. Raymonda Kopy przyznaje dziesięciu zwycięzców „Złotej Piłki” sprzed lat. Dotyczy ona zawodników z kategorii do lat 21. Wśród nominowanych znaleźli […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Komisja Ligi: Sasa Balić zawieszony, Machado bez kary

W poniedziałek 29 listopada Komisja Ligi wydała komunikat w sprawie wydarzeń z meczu Zagłębie Lubin – Radomiak Radom. Podczas tego spotkania piłkarz „Miedziowych”, Sasa Balić, wbiegł na boisko i uderzył w twarz Luisa Machado. Piłkarz został zawieszony na pięć spotkań. To, że Sasa Balić otrzyma surową karę, było oczywiste. Skrzydłowego nie powinno być nawet na […]
29.11.2021
Weszło
29.11.2021

Złota Piłka 2021 LIVE: Robert Lewandowski, Leo Messi, a może sensacja?

To jest ten wieczór, który może przynieść polskiej piłce wiele radości. Niebawem poznamy ostateczne rozstrzygnięcie konkursu Złotej Piłki – najbardziej medialnego plebiscytu w świecie futbolu. Na ten moment faworytem mediów pozostaje Leo Messi, lecz do momentu werdyktu wiele się jeszcze może wydarzyć. Będziemy z wami przez całą galę finałową – poznamy rozstrzygnięcia dotyczące nie tylko […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Neymar, Kane, Bruno Fernandes. Złota Piłka: miejsca 11-30

Coraz bliżej gali wielkiego finału „Złotej Piłki„. W ostatnich godzinach „France Football” przedstawiało nam kolejno zawodników, którzy w tegorocznym plebiscycie uplasowali się na odległych miejscach. Kto nie załapał się nawet do TOP 10? Mistrz Europy z 2020 roku – Leonardo Bonucci, gwiazda PSG – Neymar czy liderzy Manchesteru United (Bruno Fernandes) i Manchesteru City (Ruben […]
29.11.2021
Suche Info
29.11.2021

Golański o zwolnieniu trenera: Wyniki były słabe, to także moja wina

Korona Kielce rozstała się z trenerem Dominikiem Nowakiem. Pierwszoligowiec przez moment był nawet liderem zaplecza Ekstraklasy, ale w ostatnich 10 spotkaniach punktował tak źle, że za ten okres Korona znalazłaby się w strefie spadkowej. Podczas konferencji prasowej powody zmiany wyjaśnił Paweł Golański, dyrektor sportowy klubu. Posada trenera Nowaka chwiała się już od dłuższego czasu. Szalę […]
29.11.2021
Inne sporty
29.11.2021

„Będą grać w tenisa”. Jak Richard Williams doprowadził na szczyt Venus oraz Serenę?

Wychował się w czasach, kiedy potyczki na tle rasowym były na porządku dziennym. Wracał do domu z metalowym kołkiem wbitym w nogę, przeżył śmierć kumpla, który został zamordowany przez Ku Klux Klan. Lata później zostawił swoją rodzinę, żonę i piątkę dzieci. A potem uznał, że jego kolejne córki zostaną tenisistkami. Miał plan, który zrealizował w […]
29.11.2021