Barcelona odpowiada UEFA. Oficjalne oświadczenie w sprawie kar

redakcja

Autor:redakcja

08 maja 2021, 11:08 • 2 min czytania

Reklama
Barcelona odpowiada UEFA. Oficjalne oświadczenie w sprawie kar

Wczoraj UEFA wystosowała nie tylko listę kar wobec ucieczkowiczów chcących założyć Superligę, co pokutny marsz wstydu z Gry o Tron. Dzisiaj Barcelona odpowiedziała federacji swoim oświadczeniem.

Reklama

Przypomnijmy najpierw o co chodziło UEFA i jakie postawiła warunki. Pisaliśmy o tym TU.

Każdy musi się pokajać i wyrazić skruchę, a także obiecać poparcie dla przyszłych reform europejskiej federacji. W aneksie znajdziemy takie zapisy:

  • obietnica braku zaangażowania w kolejne próby powołania Superligi
  • dobrowolne przekazanie 15 baniek euro na rozwój futbolu młodzieży oraz grassroots w Europie
  • akceptacja statutu UEFA bez żadnych uwag
  • kara w wysokości 5% przychodów z udziału w rozgrywkach UEFA
  • 100 mln euro kary za wyłamanie się i chęć udziału w czymkolwiek poza rozgrywkami UEFA
  • 50 baniek euro kary za naruszenie któregoś z pozostałych zobowiązań

Wszystko wygląda jak rozprawianie się z Cosą Nostrą. Jeśli ktoś przystanie na warunki UEFA, zostanie potraktowany ulgowo. Jeśli nie zostaniesz pentito i nie pójdziesz na współpracę, to szykuj się na poważne kłopoty. Nic dziwnego, że dziewięć z 12 klubów zgodziło się podporządkować się europejskiej federacji. Są wśród nich:

  • Atletico Madryt z Hiszpanii
  • Inter Mediolan i AC Milan z Włoch
  • Manchester City, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Arsenal oraz Tottenham z Anglii

Łatwo więc ustalić, że w dalszym sporze z Aleksandrem Ceferinem i jego organizacją pozostają trzej główni zainteresowani Superligą. Barcelona, Juventus oraz Real Madryt. – Są jak piłkarscy płaskoziemcy, bo nadal myślą, że Superliga istnieje – oceniał postawę tej trójki Słoweniec w rozmowie z “Daily Mail”.

Reklama

Dziś Barcelona odpowiedziała UEFA w swoim oświadczeniu pisząc między innymi: 

  • – Kluby cierpią przez naciski, groźby, UEFA nie stosuje konstruktywnego dialogu, a jej polityka kar jest bezprawna z punktu widzenia nadrzędnych prawnych podmiotów
  • – Barca przypomina, że, jej zdaniem, założeniem Superligi była zmiana piłkarskiego ekosystemu, który według obecnego projektu jest niedostatecznie efektywny
  • – Superliga chciała stworzyć komunikację i współpracę z FIFA i UEFA, z szacunkiem dla obecnych struktur piłkarskich
  • – Miała dać „finansową stabilność” piłkarskiej rodzinie
  • – Barca żałuje, że wiele klubów tak szybko się wycofało

Padają też takie słowa:

Jesteśmy świadomi reakcji na inicjatywę SuperLigi i wiemy, że musimy pewne kwestie przemyśleć. Ale byłoby skrajnie nieodpowiedzialne, gdybyśmy, wiedząc o potrzebach i systemowym kryzysie futbolu, który doprowadził do powstania Superligi, porzucić misję znalezienia konkretnych i efektywnych pomysłów na pokonanie gróźb grożących piłce nożnej

Barca zaprasza też UEFA do dyskusji. Cóż, problem w tym, że tym razem federacja ma wszystkie karty.

Reklama

Fot. NewsPix

Najnowsze

Reklama

Suche Info

Reklama
Ekstraklasa

Jest obsada sędziowska na Multiligę. Dwóch nieobecnych

Jan Broda
27
Jest obsada sędziowska na Multiligę. Dwóch nieobecnych
Mundial 2026

Włosi reagują na propozycję zastąpienia Iranu. Jasne stanowisko

Jan Broda
16
Włosi reagują na propozycję zastąpienia Iranu. Jasne stanowisko
Piłka nożna

Rekord frekwencji w kobiecej piłce! Piłkarki Lecha rozbiły bank

Jan Broda
29
Rekord frekwencji w kobiecej piłce! Piłkarki Lecha rozbiły bank