W kwietniu klub z Częstochowy zaprezentował koncepcję nowego stadionu miejskiego, który miałby powstać na terenach dawnego Elanexu. Koszt tej inwestycji miałby wstępnie wynieść około 443 mln złotych. Jak poinformował Jarosław Kłak z portalu “częstosportowa.pl”, olbrzymią część kosztów budowy miałoby pokryć dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Projekt koncepcyjny zakłada powstanie stadionu piłkarskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą z uwzględnieniem zaplecza dla usług, handlu, zakwaterowania oraz biur zapewniających funkcjonowanie obiektu poza dniami meczowymi. Jako lokalizację wytypowano tereny dawnego Elanexu, byłej przędzalni czesankowej. We wrześniu zaprezentowano studium wykonalności, które wstępnie szacowało wartość inwestycji na 443 mln zł. Jej realizacja miałaby potrwać od 5 do 6 lat.
Według informacji przekazanych przez Jarosława Kłaka z “częstosportowa.pl”, aż 75% kosztów budowy, miałoby zostać pokryte ze środków z Unii Europejskiej w ramach rewitalizacji terenów Elanexu. Wstępny plan zakłada, że obiekt oraz okolica zachowują swój industrialny charakter, tak jak miało to miejsce przy inwestycjach realizowanych np. w Łodzi.
Do rozpoczęcia prac konieczna będzie też zgoda konserwatora zabytków, który – jak twierdzi Jarosław Kłak – ma “nie być ochoczo nastawiony na pomysł stadionu“. Rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj zapewnia jednak, że plany mają bardzo wstępny charakter i umiejscowienie nowego stadionu na terenach Elanexu nie jest jeszcze przesądzone.
– Na razie ciągle jest to zadłużony teren w administracji likwidatora zakładu. Urząd Miasta doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Zapewne pełną świadomość tego, na jakim etapie uzyskuje się stosowne, wiążące uzgodnienia mają też przedstawiciele SARP. Dlatego nieco dziwię się ich tezie, że brak opinii konserwatora to na tym etapie problem, doceniając jednocześnie czujność wynikającą zapewne z troski o częstochowską, poprzemysłową spuściznę – mówił Tutaj, cytowany przez Radio Jura.
– Na obecnym etapie miasto nie ma podstaw zarówno merytorycznych, organizacyjnych, jak i prawnych związanych z określonym etapem procesu inwestycyjnego do starania się o takie uzgodnienia. We wstępnym, jak sama nazwa wskazuje, studium wykonalności po prostu nie ma konkretów, które można uzgadniać, a które pojawiają się na etapach przygotowania programu funkcjonalno–użytkowego, inwestycji czy następnie w fazie projektowania – tłumaczy rzecznik częstochowskiego urzędu.
Wstępne studium wykonalności stadionu Rakowa wykazało, że wartość inwestycji to 433 mln zł. Według moich informacji, Miasto Częstochowa może otrzymać dofinansowanie z UE w wysokości około 75% kosztów budowy (332 mln zł) w ramach rewitalizacji terenów Elanexu. @czestosportowa pic.twitter.com/ERfTW6dycZ
— Jarosław Kłak (@GigiJarek) October 21, 2024
Obecnie Raków rozgrywa swoje mecze domowe na stadionie przy ulicy Limanowskiego 83, zwanym często “zajezdnią”. Pojemność stadionu wynosi zaledwie 5,5 tysiąca osób.
WIĘCEJ NA WESZŁO:
- Raków przepycha mecze lepiej niż politycy zapisy nie na temat w specustawach
- Nowe zagranie w Ekstraklasie: prostopadłostrzał
- Śląsku Wrocław, czy ty zamierzasz kiedyś wygrać mecz? Amatorów nie liczymy
- „Szukaj pozytywów, gdy jest źle”. W roli głównej Jacek Magiera
Fot. x.com/GigiJarek